FNV Bondgenoten keert zich tegen WAO-advies ECONOMIE Vinkels en horeca vaak slordig met jongeren Overleg in bouw hervat Laurus in handen Albada Jelgersma? Kabeljauw de nieuwe 'goudvis' van Nutreco Minder belangstelling buitenlandse bedrijven Belgisch bedrijf eist miljoenen van Sara Lee Profijt Audax van Potter- en Tolkienhype Voorstellen NMa voor klik-regeling Oud-topman KPN gaat naar Telfort Veertig meter verhuizen Samenwerking Philips in chipstechniek EU: Staatshulp onmisbaar bij verzekeren luchtvaart Belgische agenten in actie leeuwarden/anp - Het bedrijf Trost Group Belgium eist enkele miljoenen euro's van Sara Lee/DE. Volgens de Belgische producent van spuitbussen die vroeger deel uitmaakte van de koffieproducent komt Sara Lee gemaakte afspraken niet na. Trost Group verkeert in ernstige financiële problemen en wil snel geld zien. Omdat overleg niets opleverde, troffen beide partijen elkaar gisteren in een kort ge ding voor de rechtbank in Leeu warden. In 1998 besloot Trost Group zelfstandig verder te gaan toen Sara Lee zich wilde richten op de kernactiviteiten. Er zijn af spraken gemaakt over gegaran deerde afeet en omzet. Volgens de Belgen staat er voor ruim 1 miljoen euro aan niet betaalde rekeningen open. Dat geld moet binnen een dag overgemaakt worden, zo eiste het bedrijf voor de rechtbank. Volgens de woordvoerder van Sara Lee han delt het koffiebedrijf volgens de gemaakte afspraken en is er niets aan de hand. De rechter besloot beide partijen alsnog in de gelegenheid te stellen het probleem zelf op te lossen. Als dit niet lukt. wordt de rechtbank alsnog ingeschakeld. gilze/gpd - De hype rond Harry Potter, het nieuwe Asterix-al- bum en de verfilming van de Tolkien-boeken hebben uitge ver/distributeur Audax in GUze in 2001 geen windeieren gelegd. Het bedrijfsresultaat steeg van 3,8 naar 8,5 miljoen euro en de omzet ging van 223 naar 238 miljoen euro. „Nu het niet zo goed gaat in de branche, kunnen we niet anders dan zeer blij zijn met dit resul taat", aldus topman Bikkers in een toelichting op de gisteren gepubliceerde jaarcijfers. Bij de uitgeverstak(HP/DeTijd, Weekend, Avantgarde en Mijn Geheim) werd de winstgroei vooral gerealiseerd door extra advertentie-opbrengsten. Bij de distributie wist de grootste werkmaatschappij Betapress een flinke omzetstijging te be reiken. Ook bij dochterbedrijf Van Gelderen, dat buitenlandse kranten en tijdschriften distri bueert, nam de omzet toe. De AKO-winkels maakten met een verdubbeling van het resul taat een zeer goed jaar door. Een aantal winkels werd gere- styled, er werden nieuwe zaken geopend en Audax nam zeven stationswinkels van Bruna over. En dochter Van Ditmar distribu eerde meer boeken. Audax is optimistisch over de groeimogelijkheden in 2002, zo wel autonoom als door overna mes. Ook denkt het bedrijf de kosten nog verder te kunnen te rugdringen. den haag/anp - De Nederlandse Mededelingsauthoriteit (NMa) heeft voorstellen gelanceerd over de manier waarop clemen tie zal worden betracht met be drijven die 'klikken' over kartels. Door dit te doen kunnen onder nemingen boetes geheel of ge deeltelijk ontlopen. De onderneming die als eerste komt met een melding over een kartel, is verzekerd van volledige boetevrijstelling. Als er al een onderzoek gaande was. dan kan de boete voor de aanbrenger tussen de 50 en 100 procent lig gen. Zaak is wel, dat de melder niet de initiatiefnemer van de bedrijfsafspraken is of een lei dinggevende rol heeft gespeeld bij de vorming van het kartel. amsterdam/anp P. Morley. voormalig bestuurder bij tele- combedrijf KPN. is tot directeur operaties benoemd bij concur rent Telfort. Morley krijgt de al gehele verantwoordelijkheid voor de operationele organisatie van Telfort, maakte het bedrijf vanochtend bekend. Morley is niet direct van KPN overgestapt naar Telfort. Eerst werkte hij nog een tijdje bij Bwirelezz, een soft warebedrijf. De Ier Morley ver wierf enige bekendheid door zijn optreden in een STER-spot- je onder het mono 'Ik ben KPN'. rtacties bij ilips-bedrijven en - De CNV Bedrijven- en FNV Bondgenoten den morgen poortacties bij ps voor een beter loonbod. amfletten worden leden geroepen naar actievergade- igen te komen in Drachten, logeveen, Stadskanaal, Win- ïoten, Almelo, Winterswijk, osendaal en Eindhoven. De 9 O-onderhandelingen verlo- n al enige tijd stroef. De CNV drijvenbond houdt volgende 2 ek vergaderingen, waarin de 5 len zich kunnen uitspreken »r acties. fessanen koopt ature's Store istelveen - Voedingsmidde- iconcern Wessanen heeft het 5 tse Nature's Store gekocht. 7 distributeur van gezonde Bding, waaronder vitaminen 2 kruiden aan speciaalzaken 2 i in 2001 een omzet van 30 Ijoen euro. De overname is 7 itant betaald en draagt vol- i is Wessanen direct bij aan de ist per aandeel. Het bedrijf it in de 'gezondheidsstrate- 4van Wessanen. Eerder :ht het al Zonnatura en Tree i Life. iel! verhoogt enzineprijzen i haag - Oliemaatschappij ill heeft de prijzen van auto- ndstof gisteren verhoogd, liter diesel steeg met 1,5 ocent tot 76,8 eurocent, ïzines stegen met een cent. 16 jer Plus kost nu 1,159 euro g liter en Shell rekent voor a i euro ongelood 1,105 euro. rige week verlaagde Shell de i zen nog met 0,5 eurocent. 1 vissair verliest nflict over naam 2 3 iich - De Zwitserse lucht - rtmaatschappij Crossair, op- ;er van het failliete Swissair, 8 g vanaf 31 maart vliegen on- de merknaam Swiss. Een 7 htbank in Zürich verwierp 6 eren een verzoek van Swiss- 5 om het gebruik van die 14 m te verbieden. Swissair te- de bezwaar aan omdat het rechten zou hebben op de m. De stap werd vooral ge- j i als een poging geld los te 4 gen voor de schuldeisers. 9 i inbesteding van raatverlichting J i haag - De kans bestaat dat 1 ichting langs rijkswegen in toekomst op buitenlandse rtriciteit brandt. Met een inbare aanbesteding geeft ministerie van verkeer bui- landse bedrijven de kans e te dingen naar de stroom kring voor lantaarnpalen, j irtorens, pompen en gema- Nu nog betrekt het ministe- de elektriciteit van Neder- dse bedrijven. Het ministe- is met 200 miljard watt per 3 de grootste stroomverbrui- 3 in Nederland. s olenaar voldoet et aan Arbo-wet 4 uwarden - De arbeidsin- ictie regio Noord wil dat mo- aars snel een risicoinventari- ie maken. Uit onderzoek kt dat de meeste molenaars 4 t aan de Arbo-eisen voldoen, lenaars maken zich zorgen 5 ir die 3000 euro die zo'n in- 5 itarisatie kost. Ook zijn ze 6 ïg dat het monumentale ka- 5 ter verloren gaat als vang- 5 tten of hekwerken verplicht rden. In Nederland staan 5| geveer duizend molens. 51 rcadis ruimt 1 gerbasis VS op 7 5; nhem - Ingenieursbureau Ar- 3 lis gaat voor 19,4 miljoen li Har een Amerikaanse leger- 7 sis schoonmaken. Het gaat 9: a Fort Gordon in de staat Ge- 4 pa. Vervuilde terreinen wor- 41 n onder handen genomen, ,2 yyijl het dagelijks werk op de 7 sis doorgaat. Het gaat om de lering van 26 vervuilde plaat- I. zoals vuilstorten, voormali- 7 onderhoudswerkplaatsen, reinen voor de opslag van af- g en afvoersystemen. t haag/anp - Bijna drie van de vier hore- 2 ledrijven en winkels houdt zich niet aan - tegels voor werknemers onder de acht- •i n jaar. De jongeren maken te veel uren of rken met machines. Ook hebben de on- 5 rnemers vaak geen verplichte risico-in- 2 itarisatie gemaakt. 1 blijkt uit onderzoek van de arbeidsin- ectie, dat het ministerie van sociale zaken 15 ar de Kamer heeft gestuurd. De dienst 2 istateerde overtredingen bij 255 van de 8 onderzochte bedrijven. Het overgrote - -el kreeg een waarschuwing. Achttien su- 2 !rrnarkten kregen een proces-verbaal om- 12e jongeren na 19.00 uur lieten werken J13- en 14-jarigen hadden ingezet op een schooldag. Vier bedrijven kregen een boete. Ondernemersorganisaties Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) en Koninklijk Horeca Nederland (KHN) zijn niet onder de indruk. „Wij willen deze kwestie niet baga telliseren, maar er werken sporadisch jonge ren onder de zestien in supermarkten", stelt CBL-directeur Roorda. Volgens hem mogen de jongeren te weinig. „Vaak kunnen ze alleen maar schoonmaak werk doen. Jongeren van dertien tot vijftien jaar mogen bijvoorbeeld niet in de buurt van machines komen, achter de kassa zitten of zwaar tilwerk verrichten in het magazijn. Ook vergen ze extra zorg. Wat begrijpelijk is natuurlijk, maar wel lastig voor een onder nemer die al zo hard moet werken." In de horeca werken volgens een woord voerder van Horeca Nederland flink wat jongeren. „Wij vinden ook dat ondernemers die jongeren uitbuiten, hard aangepakt moeten worden. Uit het onderzoek van de arbeidsinspectie blijkt echter niet dat de vei ligheid van jeugdige werknemers in het ge ding is." Volgens hem gebeuren de meeste overtre dingen op administratief gebied, doordat de zogeheten risico-inventarisatie niet in orde is. „Het lijkt ons daarom dat de arbeidsin spectie nu probeert makkelijk te scoren en dat de horecasector ten onrechte in een ne gatief daglicht wordt geplaatst." Amsterdam - Bij het Olympisch stadion in Amster- zijn geheel ongeveer veertig meter verplaatst. Op dam is gisteren de verhuizing begonnen van een de nieuwe plek gaat het onderdak bieden aan een monumentaal opzichtershuisje. Het pand wordt in klein Olympisch museum. Foto: ANP/Juan Vrijdag door Sylvia Marmelstein Rotterdam - De grootste vakbond van Neder land, FNV Bondgenoten, keert zich tegen het WAO-advies van de Sociaal Economische Raad (SER). Officieel komt het belangrijkste onderdeel van de vakbond, de bondsraad vrij dag met een definitief standpunt. Maar inge wijden zeggen dat de raad het akkoord naar de prullenmand zal verwijzen. Dan staat het nieuwe WAO-stelsel weer op de helling. Gisteravond hield de bond in Rotterdam een laatste opiniepeiling onder de leden. Van de 140 aanwezigen stemden er 133 te gen. Deze en vorige week waren er al leden bijeenkomsten in de rest van het land. „De leden hebben daar ook vrijwel unaniem te gen het plan gestemd. Slechts een handjevol mensen stemden voor", zegt woordvoerster Nathalie Koopman. Dat betekent volgens haar dat de vakbond maandag tijdens de fe- deratieraad (het hoogste orgaan van de FNV, waarin alle aangesloten bonden zijn vertegenwoordigd) tegen het SER-advies stemt. FNV Bondgenoten heeft een zware stem in de federatieraad omdat de vakbond 45 procent van alle FNV-leden bundelt. FNV Bondgenoten denkt dat er een reële kans is dat er nog meer vakbonden tegen het plan stemmen. De vakcentrale FNV zal dan af stand moeten doen van het akkoord dat haar bestuurders met veel moeite en pijn hebben afgesloten in de SER. Gevoelig punt bij de achterban is de afspraak over het sala ris dat werknemers krijgen als ze langer dan een jaar ziek zijn. In het SER-advies staat dat zij dan nog maximaal 70 procent van hun oude loon mogen ontvangen. Bondgeno ten-voorzitter Hans de Vries noemt het ver bod om ziekengeld aan te vullen 'een regel rechte misser'. Aan de andere kant is hij bang dat het poldermodel onder druk komt te staan als zijn leden tegen het WAO-plan stemmen. FNV Bondgenoten dreigt bovendien een buitenbeentje te worden in vakbondsland. De andere grote bonden FNV Bouw en Ab- vakabo FNV zijn al akkoord met het SER-ad vies. Ook de bondsraad van de grootste CNV-bond heeft al groen licht gegeven voor het nieuwe WAO-stelsel dat de sociale part ners en kroonleden in de SER hebben be dacht. Bonden gaan in op uitnodiging den haag/anp - Het overleg over een nieuwe CAO is van daag hervat. De vakbonden zijn ingegaan op de uitnodiging van de bouwwerkgevers. Werkge versorganisatie Algemeen Ver bond Bouwbedrijf (AVBB) liet gisteren aan FNV Bouw, Hout en Bouwbond CNV en Het Zwarte Corps weten ook over andere zaken dan de reisuren- vergoeding te willen praten. De vakbonden hebben de afge lopen twee weken de werkge vers met poortacties, keetbijeen komsten en schaftvergaderingen onder druk gezet om meer ope ning te bieden in het overleg over de nieuwe CAO voor de cir ca 180.000 bouwvakkers. „Voor ons is nu de kern van ons pro test van tafel. Werkgevers heb ben het dictaat laten vallen dat we eerst overeenstemming moeten bereiken over de reisur- envergoeding", verklaarde een woordvoerder van FNV Bouw gisteren. De werkgevers willen ook nu nog niet praten over eventuele loonsverhogingen, volgens een AVBB-woordvoerder. De bon den willen juist overleggen over de looneis van vier procent en een winstuitkering voor de pe riode van twaalf maanden. De AVBB zegt dat de werkgevers in eerste instantie alleen onder werpen uit het zogeheten clus ter twee willen bespreken. Naast de reisurenvergoeding gaat het dan over zaken als ar beidsomstandigheden, boven wettelijke aanvulling op de uit kering van werkloze bouwvak kers, de eindejaaruitkering van WAO'ers en de doorbetaling bij ziekte. eindhoven/anp - Philips gaat met twee andere ondernemin gen aan de slag om de volgende generatie chiptechnologie te ontwikkelen. Het Nederlandse concern doet dat met de Frans- Italiaanse chipfabrikant STMi- croelectronics en de Taiwanese halfgeleiderfabrikant TSMC. De samenwerking is gisteren aan gekondigd. De drie zijn geeir onbekenden van elkaar. TSMC is voor onge veer een kwart in handen van Philips. Met STMicroelectronics werkt Philips al een aantal jaren samen. Het drietal maakt geen produc ten samen, benadrukt Theo Claasen, hoofd technologie bij Philips Semiconductors. „We houden ons samen bezig met het proces, de receptuur waar mee we het beste chips kunnen maken." Philips werkt sinds 2000 samen met STMicroelectronics aan procesontwikkeling. In het Franse Crolles wordt momen teel een 700 miljoen dollar kos tende fabriek gebouwd waarin de twee de technologie verder onderzoeken en testen. De fa briek moet eind 2002 klaar zijn. TSMC heeft zich nu bij het tweetal aangesloten. den haag/vervolg van voorpa gina - Geruchten over een over name van het in financiële nood verkerende Laurus doen al lan ger de ronde. Een van de aanne melijke opties is dat grootaan deelhouder Eric Albada Jelgers ma, de grote man achter de schermen, samen met de Ame rikaanse investeringsmaat schappij Kohlberg, Kravis Ro berts het bedrijf overneemt. Dat zegt althans supermarkt analist van Effectenbank Stroe ve, Sander van Oort. Maar Alba da Jelgersma zelf, die 35 procent van de aandelen Laurus heeft, weigert hierop commentaar- te geven. Daarnaast bestaat vol gens Van Oort ook nog een re delijke kans dat het Franse su permarktconcern Casino of het Belgische Colruyt de nieuwe ei genaar wordt. Volgens Van Oort is het Franse supermarktconcern Carréfour, dat lange tijd in de geruchten stroom als gegadigde opdook, geen optie meer. „Dat bedrijf heeft zelf problemen met recen te overnames, die zal het pro bleem Laurus er niet bij willen hebben", aldus Van Oort. Maar dat Laurus overgenomen wordt, is volgens Van Oort dui delijk. Recente koersstijgingen van het aandeel worden door de directie publiekelijk niet ge waardeerd. Dat duidt op een poging om de overnameprijs van het concern te drukken. De richtprijs voor de nieuwe aande- lenuitgifte zal één euro zijn. De slotkoers van gisteren bedroeg nog 3,5 euro. brussel/gpd - Eurocommissaris De Palacio (transport) acht staatsgaranties onmisbaar voor het verzekeren van de luchtvaart tegen schade door terrorisme. Zonder zo'n financiële dekking door de nationale overheden stijgt er volgens Brussel straks geen toestel meer op. Minister Zalm (financiën) staat zeer af houdend tegenover staatssteun en meent dat de verzekeraars gewoon hun werk moeten doen. Na 11 september hebben de verzekeraars de vergoeding voor schade bij terreuraanslagen met vliegtuigen beperkt tot maxi maal vijftig miljoen dollar (57 miljoen euro). De regeringen za gen zich daardoor gedwongen garant te staan voor schade tot circa 1.5 miljard dollar. Deze staatsgarantie is tijdelijk en loopt in de Europese Unie eind deze maand af. Verzekeraars zijn inmiddels be reid de maximale dekking te verhogen naar één miljard. De premies blijven hoger dan vóór de aanslagen. Volgens de lucht vaartindustrie is één miljard schadevergoeding onvoldoende, waardoor vliegtuigen niet goed verzekerd kunnen opstijgen. De kans is dan ook groot dat de EU de tijdelijke staatsgarantie tot de zomer verlengt. brussel - Belgische motoragenten houden een oogje in het zeil, ter wijl 5000 van hun collega's demonstratief door de straten van Brussel trekken. De agenten gingen gisteren de straat op voor verbetering van arbeidsvoorwaarden. Er heerst bij de Belgische politie, na een re organisatie, grote onvrede, niet alleen over de salarissen, maar ook over materieel en werkomstandigheden. Foto: Reuters/Thierry Roge amsterdam/gpd - Over drie jaar komen de eerste door Nutreco gekweekte kabeljauwen op de markt. Na zalm wordt het de tweede kweekvis waarmee Nutreco geld wil verdie nen. De prijs van kabeljauw, waarvan de wilde vangst de afgelopen jaren schrikba rend is teruggelopen, ligt momenteel boven die van zalm. Dat zei topman Dekker gisteren bij de pre sentatie van de jaarcijfers. Nutreco is meer derheidsaandeelhouder van Cod Culture Norway (CCN) dat met succes eitjes heeft uitgebroed waarmee zelf kabeljauw kan worden gekweekt. Tot dusverre werd jonge kabeljauw in het wild gevangen en verder gekweekt. Met de zalm had wereldmarktleider Nutreco een moeilijk jaar. Het aanbod van verse zalm in Chüi nam met vijftig procent toe; de consumptie in de VS slechts met de helft. Gevolg: historisch lage prijzen, die dertig procent beneden het topjaar 2000 lagen. De afgelopen maanden vertoonden de zalm- prijzen een licht herstel. Er zijn meer tekenen die wijzen op herstel: sommige zalmkwekers hebben jonge zal men gedood zodat er dit jaar minder verse vis op de markt komt. In Noorwegen, de be langrijkste producent van kweekzalm, groeit de productie dit jaar nieL In Chili, zo luidt de verwachting, zullen bijna failliete kwekers het veld ruimen en zorgt strengere milieu wetgeving voor een verdere sanering. den haag/anp - Buitenlandse bedrijven hebben afgelopen jaar minder belangstelling getoond om zich te vestigen in ons land dan in 2000. Dat blijkt uit cijfers van het Commissariaat voor Buitenlandse Investeringen in Nederland (CBIN). Staatssecre taris Ybema (economische za ken) schrijft dat onder meer toe aan de gebeurtenissen op 11 september. Het CBIN probeert buitenlandse bedrijven te porren voor nieuwe vestigingen of uitbreidingsinves teringen in ons land en schildert hen de voordelen boven inves teringen elders in Europa. Het afgelopen jaar lukte dat in 86 ge vallen. Daarmee is 575 miljoen euro gemoeid en de investerin gen zullen goed zijn voor zo'n 3500 banen. Een jaar eerder ging het nog om 94 projecten en 5071 voorspelde banen, bij een investering van 963 miljoen gul den. Amerikaanse ondernemin gen waren net als in voorgaande jaren goed voor het merendeel van de aangetrokken investerin gen. Daarnaast waren er 24 uit Azië en zeven uit Europese lan den. De vooruitzichten voor dit jaar zijn tot dusver niet gunstig. Vol gens het ministerie hangt dat niet alleen samen met het tijd stip van intreden van econo misch herstel in de VS en Azië, maar ook met het vestigingskli maat hier. Ons land dreigt zich uit de Europese markt te prijzen door stringente milieuregels, maar er zijn ook knelpunten rond arbeid, ruimte voor vesti gingen en belastingen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9