Egypte laakt onwil Arafat en Sharon BUITENLAND Israël schreeuwt het uit: Sharon, doe toch wat! Manilla waarschuwde in '95 al voor aanslag fc M uars bijten Zimbabwanen willen massaal naar stembus VS: Helft Taliban- en al-Qaeda-strijders gedood Andras en Agnes Pandy schuldig aan moorden Politie India beschuldigt hindoeleiders van rellen 3Russische geheime dienst blies flats zelf op' ogingen voor idovan Karadzic iajevo - In talrijke plaatsen het etnisch-Servische deel 1 Bosnië zijn betogers giste- |j de straat op gegaan om de gere Bosnisch-Servische |er Radovan Karadzic te ien. Vorige week mislukte keer een poging van de lesmacht SFOR om Karad- aan te houden. Honderden sen die tijdens de burger- uit hun huis werden ver ren, bezetten gisteren stra- ien douaneposten aan de as met Servië. Zij eisten dat )R niet langer jaagt op Ka de, die wordt gezocht door Joegoslavië-tribunaal. idagascar heeft ree hoofdsteden ANANARivo - Aanhangers Didier Ratsiraka, de presi- van Madagascar, hebben e vorm van de havenstad masina een nieuwe hoofd- j gekozen, nu honderddui- len tegenstanders de rege- igebouwen in de echte fdstad Antananarivo bezet len. Aanhangers van oppo- leider Mare Ravalomanana tarmden de regeringsge- m maandag. Zij willen zo jaar een einde maken aan •wind van Ratsiraka. Vol- zijn aanhangers heeft Ra- ianana bij de president- iezingen meer dan 50 pro van de stemmen behaald. :aka spreekt dat tegen. ^passer dood Drie jaguars hebben iren in de dierentuin van len een oppasser gedood, oofdieren slaagden er on- ïet oog van bezoekers in deel van de kooi binnen te J gen waar de medewerkster 3 eten klaarmaakte. Een beet nek werd de 21-jarige rspw fataal. De toegesnelde icteur liep ernstige verwon- rs' en aan een hand op toen anl robeerde de vrouw te hel- Eén van de luiken van de lerkooi was vermoedelijk goed gesloten. itsland: 22.000 _s na aanslagen 7 iaden - De Duitse politie 271 naar aanleiding van de lagen in New York en Was- lon 22.000 tips van de be uling gekregen. Tweederde uks 1 is inmiddels op zijn waar- -nderzocht. Mede naar aan- ng van de tips zijn drie in- ationale opsporingsbevelen :vaardigd. Duitsland be- t tot de landen waarop het irzoek naar de daders van inslagen zich concentreert. van hen hebben in Ham- IS< gewoond, onder wie Mo- 5en med Atta, die als de coör- tor wordt beschouwd. ngf iamen dertien Iers gevonden ikok - In een afgelegen van het noordoosten van id heeft de politie de li- len gevonden van dertien irs. De lijken van acht ijes en vijf jongens in de ijd van elf tot twintig jaar :n gedumpt in een verlaten ïgroeve. Op een van de li- len is een grensdocument lyanmar (Birma) gevon- Volgens de politie wijst eerste autopsie uit dat de itoffers door verstikking tiet leven zijn gekomen, rschijnlijk gaat het om ille- arbeiders uit Myanmar, die hailand werk zochten. woensdag 6 MAART 2002 weer uit, wat tot span- ;en met Italië leidde. Ha Terwijl Israël rouwde om de doden die maandagavond in Tel Aviv vielen, werden giste ren in Ramallah de vijf kinderen begraven die eerder op dezelfde dag het slachtoffer werden van 'een vergissing' van het Israëlische leger. Ze werden gedood toen een gra naat de auto's trof waarmee ze naar school gingen. Foto: AFP/Jamal Aruri door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - „Sharon, doe toch wat! Hou op met praten en houd je niet meer in! Ze slachten onze kinderen af! Hoe lang moet dit nog doorgaan? O, God! O, God!" Yahil Tsabari barst uit in zijn zoveelste huilbui. De 64-jarige gepensioneerde schoonmaker trilt over zijn hele lichaam. Acht uur nadat een Palestijnse terrorist hier, voor het visrestaurant Seafood Mar ket, drie mensen doodstak en twintig an deren verwondde, verkeert hij nog steeds in een zware shock. Naast hem, op het trottoir, staan plastic zakken met glas scherven. Iemand heeft er bloemen op gelegd. Binnen verwijderen schoonma kers bloed van vloer en buffet. In de zin ken bakken ligt vandaag geen vers zee banket. Om kwart over twee 's nachts zat Tsabari nietsvermoedend met een paar vrienden op het terras. Binnen was een feest gaan de van voetbalsupporters. „Toen hoorde ik schieten en iedereen begon te schreeuwen. Ik kon eerst niet geloven dat het een terreuraanslag was, maar toen zag ik hem daar staan". Hij wijst naar het viaduct aan de overkant van de straat. „Een lange man, hij leek helemaal niet op een Arabier. Er brak paniek uit. Zelf vluchtte ik het terras af, de kogels floten om mijn oren. Ik kan nog steeds niet ge loven dat ik hier sta, dat ik nog leef. O, mijn God! Nu ga ik naar de synagoge voor het birkat hagiimel (gebed van ie mand die aan een groot gevaar is ont snapt, red.)." Het is weer eens zo'n dag waarop het bloed van Israël kookt. Terreuraanslagen in Tel Aviv, Afula en bij Jeruzalem. Opge wonden opbellers in radioshows. Verstik te stemmen, die met machteloze woede honderd variaties ten gehore brengen van de mantra 'Sharon, doe toch wat!' Ie dereen weet te vertellen dat de Palestij- nen nu maar eens een les moet worden geleerd die hen nog lang zal heugen. Vernietig hun infrastructuur! Neem hun gebieden in! Pak hun wapens af! Doodt hun terroristen! Zo moeilijk kan dat toch niet zijn? Maar zelfs de meest fanatieke uitspraken hebben een ondertoon van diepe twijfel. Niemand, Sharon incluis, weet echt hoe het verder moet, en dat is de wortel van de angst die Israël in zijn greep heeft. Daphna Biton (40), die in een kantoor werkt achter de 'Seafood Market', bekent dat ze al maanden in doodsangst ver keert. „Vanochtend nog in de taxi. De ra dio meldde de ene terreuraanslag na de andere en het vloog me naar de keel. De hele tijd keek ik uit het raam naar men sen op de stoep en dé chauffeurs van au to's die ons passeerden. Telkens als ik een verdacht type zag, dook ik weg. Het liefst was ik op de vloer gaan liggen. Dat kan zo toch niet doorgaan?" Daphna stemde vroeger op links, maar dat is afgelopen. „Ik ben nu rechts, of zeg maar gerust: extreemrechts", zegt ze. „U komt uit Nederland? Nou, het wordt tijd dat ze Arafat naar Den Haag brengen, zo dat hij terecht kan staan. In de Arabieren geloof ik niet meer. Het wordt tijd dat het leger daar de hele infrastructuur plat gooit. Dat zal ze leren. We tonen onze zwakte, en dat terwijl ze joden vermoor den! Ze willen eenvoudig niet dat wij hier wonen, dat is het probleem." De Palestijn die bij de Seafood Market dood en verderf zaaide, was Ibrahim Hassouna, een 20-jarige inwoner van het Balata-vluchtelingenkamp bij Nablus op de Westoever. Balata was een week gele den nog het toneel van een uitgebreide legeroperatie. Hassouna's dood was een drama op zichzelf, met in het laatste be drijf een andere Arabier in de hoofdrol. Nadat de Palestijn het magazijn van zijn geweer had leeggeschoten en twee - niet ontplofte - handgranaten naar het terras had gegooid, trok hij een mes. Hij storm de op de bezoekers af, iedereen stekend die hij op zijn weg aantrof, en werd ge veld door een pistoolschot. De schutter was Salim Barakat, een jonge Arabische agent in burger, die toevallig in de buurt was. Toen hij zich over Hassouna heen boog om te zien of deze nog leefde, stak de terrorist hem met zijn laatste krachten het mes in de borst. De politieman stierf, waarna een ander Hassouna door het hoofd schoot. »nt Blanc-tunnel ordt heropend is - De Mont Blanc-tunnel zaterdag weer open voor >'s. De vitale verbinding tus- Frankrijk en Italië is bijna jaar dicht geweest als ge lvan een grote brand, waar- mensen omkwamen. Vol- Parijs is ook besloten dat ^chtwagens op zijn laatst op naart weer van de tunnel ruik mogen maken. Het i' ontstond in 1999 in een k. Aanvankelijk zou de weg ■fl 'er opengaan, maar Frank- stelde het definitieve besluit harare/dpa-afp Bij de presi dentsverkiezingen van zaterdag en zondag in Zimbabwe wordt een hoge opkomst verwacht. Volgens een enquête vindt 73 procent van de Zimbabwanen de verkiezingen belangrijk. Bijna 85 procent wil gaan stemmen. Ongeveer 5,6 miljoen Zimbab wanen mogen naar de stembus om een nieuwe president te kie zen. Morgan Tsvangirai van de oppositiepartij MDC is een grote rivaal van de zittende president Mugabe. Tweederde van de on dervraagden ziet wel iets in een regering van nationale eenheid. De enquête is uitgevoerd door het als betrouwbaar bekend staande Instituut voor de Pu blieke Opinie. Autoriteiten na men in twee provincies de vra genlijst in beslag. De aanloop naar de verkiezingen verloopt gewelddadig en onrustig. De oppositie en veel westerse lan den verdenken president Muga be van gesjoemel en intimidatie. bagram/rtr-afp - De Amerika nen en hun bondgenoten heb ben de afgelopen dagen onge veer de helft van de naar schat ting duizend strijders van al- Qaeda en de Taliban in de grot ten van oost-Afghanistan ge dood. Dat heeft luitenant-kolo nel Walter Piatt van de Ameri kaanse strijdkrachten vanmor gen gezegd. De Amenkanen begonnen vori ge week een offensief tegen de zich hergroeperende strijders in het oosten van Afghanistan. „Wij hebben er vijfhonderd of meer gedood. Aanvankelijk dachten wij dat het om slechts een paar honderd man ging, maar nu denken wij dat het on geveer de helft van de totale vij andelijke strijdmacht betreft." De Afghaanse autoriteiten in de provincie Paktia hebben van daag een beloning van 150 mil joen Afghani's (4.000 dollar) uit geloofd voor elke'al-Qaeda-strij der die levend bij hen wordt af geleverd. In de provinciehoofd stad Gardez werden pamfletten verspreid waarop het aanbod is Amerikaanse helikopters voerden de afgelopen dagen versterkingen aan. Foto: AP/Warren Zinn te lezen. De Afghaanse inlichtin geneenheid in Gardez had een dag eerder overleg gehad met leden van de Amerikaanse Spe cial Forces, maar wilde niet zeg gen of de prijs op het hoofd van al-Qaeda-strijders met hen be sproken is. Waar het geld van daan moet komen is niet duide lijk. De VS hadden al 25 miljoen dollar uitgeloofd voor al-Qaeda- leider Bin Laden. washington-tel aviv/afp-ap- gpd - President Hosni Mubarak van Egypte verwijt de Israëlische premier Ariel Sharon en de Pales tijnse leider Yasser Arafat dat zij allerlei uitvluchten verzinnen om elkaar niet te hoeven spreken. Mubarak heeft nog onlangs zo'n ontmoeting voorgesteld. „Sharon en Arafat moeten bij el kaar komen, of zij dat nu willen of niet. Wij moeten een oplos sing vinden. Zij moeten de vi cieuze cirkel doorbreken en me ningen uitwisselen met hulp van de VS en Egypte en andere landen", aldus Mubarak. De president prees het vredes plan van de Saudische kroon- pins Abdullah bin Abdul Aziz, dat volgens hem voor het eerst de weg opent naar normale be trekkingen met Israël. De Saudi- er heeft voorgesteld dat Israël zich terugtrekt tot de grenzen van voor de Zesdaagse Oorlog van 1967, in ruil voor erkenning door alle Arabische staten. Sommige Israëlische functiona rissen hebben de wens te ken nen gegeven met de Saudiërs in contact te treden om het idee nader te bespreken, maar dat wordt door Saudi-Arabië afge houden. Abdullah heeft eerder al gedreigd zijn plan in te trek ken als Israël het Arafat onmo gelijk maakt de Arabische top bij te wonen die later deze maand in Beiroet wordt gehouden. Ondanks de vele haken en ogen blijft het plan van Abdullah voorlopig op tafel als het enige sprankje hoop in donkere tij den. Saudi-Arabië maakte giste ren bekend dat Syrië zich in middels ook achter het initiatief heeft gesteld. Irak sprak zich te gen het plan uit. Volgens Bag dad heeft de Saudische kroon prins het recht niet om namens de Palestijnen en de andere Ara bische landen te spreken. Iran heeft eerder al bezwaren tegen het plan laten horen, net als de Libische leider Gaddafi. Het Israëlische leger is de afge lopen nacht een groot offensief begonnen in de Gazastrook. Tot vanmorgen vroeg waren daarbij vijf Palestijnen om het leven ge komen. Volgens Israël is de actie een vergelding voor de Palestijn se beschieting van het Israëli sche dorp Sderot met Kassam- raketten. Daarbij raakten enkele mensen gewond. Israël heeft steeds gezegd dat het hard zal reageren als er slachtoffers val len bij dit soort Palestijnse ra- ketaanvallen. Gistermiddag en -avond con centreerden de Israëlische mili taire acties zich vooral op de Westelijke Jordaanoever. Heli kopters voerden aanvallen uit op gebouwen van de Palestijnse politie en het Palestijns bestuur. Drie leden van Yasser Arafats Fatah-beweging kwamen gister avond om het leven bij een Isra ëlische liquidatie-actie ten wes ten van Ramallah. manilla - Washington werd er al in 1995 voor gewaarschuwd dat mannen uit het Midden-Oosten in de VS pilotenscholen bezoch ten, en dat iemand van plan was een gekaapt toestel op een over heidsgebouw te laten crashen. Dat blijkt uit documenten van de Filipijnse justitie. De informatie werd verkregen door de ondervraging van Abdul Hakim Murad en uit bestanden op een computer die in beslag werd genomen bij Ramzi Yous- ef. De twee werden gearresteerd nadat de autoriteiten in de Fili pijnse hoofdstad Manilla op het spoor waren gekomen van een groot terroristisch complot. Het tweetal zou contact hebben gehad met Osama bin Laden. Murad en Yousef zijn in de VS veroordeeld wegens het bera men van bomaanslagen op twaalf vliegtuigen. Filipijnse speurders zeggen echter dat Murad veel omvangrijkere plan nen had, en dacht aan zelf moordaanslagen zoals die van 11 september. Murad vertelde hoe hij met een Pakistaan in de VS pilotentrai- ningen volgde. Hij onthulde ook de identiteit van zo'n tien ande re aspirant-vliegers. Geen van de namen komt overigens over een met die van de kapers van 11 september. Manilla zegt de informatie in 1995 meteen met de FBI te hebben gedeeld. De Filipino's concluderen dat de Amerikanen echter te veel bezig waren met het bomcomplot. en niet genoeg rekening hielden met een zelfmoordaanslag. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - De Hongaars-Belgi sche dominee Andras Pandy (75) is schuldig bevonden aan de moord op zijn twee echtge notes en vier van zijn (stief) Ion- deren. Dochter Agnes (44) is volgens de Belgische jury schul dig aan vijf moorden. De jury boog zich vandaag over de straf maat, maar levenslang lijkt voor de hand te liggen. Andras werd ook schuldig ver klaard aan verkrachting van zijn drie (stiefdochters. Het bizarre proces ging twee weken geleden van start. De hele zaak stoelde op de bekentenissen van Agnes, die jaren door Andras is mis bruikt. De lijken van de verdwe nen familieleden zijn nooit te ruggevonden. Agnes beweert dat zij en haar vader de lichamen oplosten in zwavelzuur. Andras dumpte de resterende botten bij een slacht huis. Volgens Agnes, die be weert dat ze totaal in de ban was van haar vader, wilde de domi nee met de moord op zijn twee echtgenotes, twee zonen en twee stiefdochters voorkomen dat ze uit de school zouden klappen over het seksueel mis bruik in het gezin. Andras ontkent, en zegt dat zijn familie nog leeft. Zijn advocaten vroegen eerder deze week om vrijspraak. Zij benadrukten dat er geen harde bewijzen zijn te gen de dominee. use: Del Ponte te politiek bezig t - De vroegere president het Joegoslavië-tribunaal, >nio Cassese. verwijt aan- er Carla del Ponte dat zij t uitlatingen in de media de ïgere Joegoslavische presi- t Milosevic in staat heeft ge- Qld het tribunaal als politiek Ötform te gebruiken. Het zit taliaanse jurist vooral dwars Del Ponte al vóór het proces 1 de daken schreeuwde' dat eel belastend bewijs tegen osevic bestaat. Daardoor de vroegere Joegoslavische sident het tribunaal mis ken voor politieke uitlatin- ..Dat schaadt het tribunaal. moet zeggen dat Del Pon- begonnenaldus Cassese. ahmedabad - In rapporten van de Indiase politie worden een lokale leider van de regerings partij BJP en leiders van de We reld-hindoeraad ervan beschul digd een belangrijke rol te heb ben gespeeld bij de ongeregeld heden die afgelopen week in de deelstaat Gujarat hebben geleid tot de dood van honderden moslims. De hindoeleiders gaven volgens de documenten persoonlijk lei ding aan menigten van duizen den hindoes die in twee wijken van de regionale hoofdstad Ah medabad tientallen huizen in brand staken. Daarbij, en bij het geweld dat volgde, vonden zeker 4 512 mensen de dood. De actie was een vergelding voor het in brand steken door moslims van een trein met hindoes, waarbij vorige week 58 mensen stierven. Het was gisteren tamelijk rustig in Gujarat. Er vielen geen nieu we doden. De aanleiding tot het recente geweld zijn de plannen van na tionalistische hindoes om in Ay- odhya in Uttar Pradesh een tempel te bouwen op de plaats waar sinds de zestiende eeuw een moskee stond. Toen hin does de moskee in 1992 vernie tigden, braken in het hele land rellen uit waarbij meer dan 2.000 mensen het leven lieten. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Het gerucht circuleerde in Moskou al heel lang in diverse kringen, maar nu beweert ook de Russische za kenman Boris Berezovski dat de bom aanslagen die in 1999 het leven kostten aan zeker 300 Russen het werk waren van de geheime dienst FSB. Tijdens een pers conferentie in Londen presenteerde de voorheen machtigste zakenman van Rus land gisteren 'nieuw bewijsmateriaal'. De FSB wuifde de beschuldigingen van de zakenman in een reactie weg. De Russische autoriteiten hebben altijd beweerd dat de bomaanslagen in Mos kou en Volgodonsk het werk waren van Tsjetsjeense terroristen. Het geweld was de opmaat voor een bloedige vergel dingsoorlog in Tsjetsjenië. Er zijn inmid dels enkele mogelijke daders gearres teerd, maar overtuigend bewijsmateriaal is nooit geleverd. In Rusland circuleren al langer theorieën dat de Russische autori teiten zelf verantwoordelijk waren voor de bomaanslagen. In de nadagen van de impopulaire Jeltsin zouden ze een nood situatie hebben gecreëerd om zo 'de ster ke man' Poetin aan de macht te helpen. Berezovski probeerde gisteren die theorie nieuw leven in te blazen. In een door twee Franse journalisten geproduceerde documentaire wordt de verijdelde bom aanslag op een flat in de Russische pro vinciestad Rjazan gereconstrueerd. Na een tip van buurtbewoners stuitte de lo kale politie op een grote hoeveelheid ex plosieven, waarna de hele buurt werd ontruimd. Twee dagen later meldde FSB-baas Niko lai Patroesjev echter dat zijn dienst in Rjazan 'een oefening' had gehouden om de alertheid van de buurtbewoners te testen. De gevonden bom zou een dum my zijn. In de videofilm die Berezovski gisteren openbaarde, verklaren specialis ten echter dat er wel degelijk sprake was van een echte bom. Volgens de zaken man toont dit aan dat 'de Tsjetsjenen niet verantwoordelijk waren'. Berezovski profileert zich steeds nadruk kelijker als de 'liberale oppositie' tegen president Poetin. De zakenman leeft in middels in ballingschap in Londen nadat de autoriteiten hem beschuldigden van grootschalige fraude. Voordat Berezovski aan zijn persconfe rentie begon, breidde het Russische openbaar ministerie de beschuldigingen aan het adres van Berezovski verder uit. Hij zou als financier van Tsjetsjeense re bellen zijn opgetreden. Hij zou de op standelingen onder meer hebben betaald om de naburige republiek Dagestan in 1999 binnen te vallen. Ook zou hij achter de ontvoering van Ruslands speciale af gezant naar Tsjetsjenië, Gennadi Sjpi- goen, in 2000 zitten. Plaatsvervangend procureur-generaal Pavel Barkovski verklaarde dat Berezo vski mogelijk op de internationale op sporingslijst van Inteipol komt te staan als er voldoende bewijsmateriaal kan worden gevonden. Berezovski ontkende gisteren iedere be trokkenheid. en noemde de beschuldi gingen 'politiek gemotiveerd'. Berezovski gold jarenlang als de rijkste en machtig ste zakenman van Rusland. Hij werd ge zien als de man achter de macht van Jel tsin. Onder Poetin raakte hij echter vrij snel uit de gratie. Onlangs werd zijn tele visiezender TV6 failliet verklaard

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7