Enquêtecommissie start verhoren na verkiezingen ^30 maart I tefree bellen, baande M BINNENLAND 2 Politie Amsterdam bezorgd om geweldspiraal in criminele circuit Geen vervolging van Nuon in zaak-Vitesse Boete voor onveilig bellen in de auto: 138 euro Provincie: Geen fraude bij aanleg bustunnel Cafébrand in Winschoten 'Weinig kennis autodiefstal' BVD ging naar Groningse zanglessen Kamerlid voor zeven weken v Eis: Werkstraf van 240 tiur voor ongeval Blof-drummer Massale ziekte na fscheidsreceptie ^inwijk - Dertig personeels- |en van de scholengemeen- 3a,jap Eekeringe in Steenwijk a na een afscheidsreceptie rige week ziek geworden. Een nbinatie van de geserveerde •hapjes en gehaktballetjes is gelijk de oorzaak. Veel me- rerkers kampen met diarree jvergeven. Een aantal hoge- lassen is naar huis gestuurd. 5GD gaat nog niet uit van inonella. woensdag 6 MAART 2002 er fonderzoek bij c gesaboteerd jn-leur - Een bodemonder- lc op de locatie van het toe- ïstige asielzoekerscentrum tten-Leur is gesaboteerd, jekenden hebben in de peil- zen zwaar giftige stoffen ge in. Tegenstanders van de ist van het azc zijn woedend de sabotage. Woordvoer- —jBouman: „Ik zie hierin een vuste poging om ons in een ad daglicht te stellen.' ^litie zoekt naar rdwenen meisje nd - De politie Noord-Hol- -Noord houdt een zoekac- ,dtpaar de vermiste 16-jarige ajnne van Dijk uit 't Zand. meisje verdween vorige ilatk. De politie sluit niet uit de verdwijning verband idt met contacten in het Alk- irse uitgaansleven. Het zou a9 bij gaan om People O'Nine, organisatie die zich bezig- idt met drugshandel en titutie. rkije: Treed tegen PKK >rg lid den haag-haarlem/anp - De parlementaire Enquêtecommissie Bouwnijverheid zal niet aan openbare verhoren beginnen voor de Tweede-Kamerverkiezin gen op 15 mei. De commissie schrijft de Tweede Kamer ook, dat afspraken gemaakt moeten worden met het openbaar minis terie en de Nederlandse Mede dingingsautoriteit (NMa) om de onderzoeken niet te frustreren. Het openbaar ministerie (OM) mag de informatie uit de verho ren van de parlementaire com missie niet gebruiken voor straf rechtelijk onderzoek. Minister Korthals van justitie liet daarom aan de commissie weten dat een verdachte beter wel voor de commissie te verschijnen. De WD deelt de suggestie van partijgenoot Korthals dat het openbaar ministerie de regie zou moeten krijgen. De com missie zelf voelt daar niet voor en weet zich gesteund door een Kamermeerderheid. De enquêtecommissie maakt te weinig voortgang om voor de verkiezingen te kunnen starten met openbare verhoren. Ondertussen gaan provincies en gemeenten door met hun eigen onderzoeken naar vermeende bouwfraude in hun regio. Op grond van een accountants onderzoek concludeerde de provincie Noord-Holland dat er bij de aanleg van een tunnel voor de snelle busbaan Zuidtan gent in Haarlemmermeer geen sprake is geweest van fraude. De Volkskrant meldde in januari dat aannemers voor de bouw van de tunnel voor zo'n 500.000 gulden aan valse facturen heb ben ingediend. Daarop startte Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een onafhanke lijke onderzoek. Accountantsbureau IPA-Acon kwam tot de conclusie dat de bewuste facturen wel hebben bestaan, maar dat zij nooit in re kening zijn gebracht bij het pro jectbureau dat verantwoordelijk was voor de Zuidtangent. Het accountantsbureau is ver der van mening dat de provincie te laat op de hoogte is gebracht van extra kosten voor de aanleg van de Zuidtangent. Die waren vooral te wijten aan vertragin gen en oplopende bouwkosten. Het accountantsrapport is voor het provinciebestuur geen aan leiding om aangifte te doen bij het OM in Haarlem. Het rapport is wel verstuurd naar het OM en naar de parlementaire bouw fraudecommissie. Ook in Amsterdam is een on derzoek gestart naar de bouw van de Enneüs Heermabrug. De bouwer van de brug, HBG-Staal, zou ongebruikelijk hoge winsten hebben gemaakt. rijswijk/anp - De identiteit van de man die zondag in de Am sterdamse Bloedstraat is geliqui deerd, is bekend. Dat zeggen bronnen rond het justitieel on derzoek Politie en justitie zou den een verband zien met de eerdere aanslag vorige week op de vroegere zakenpartner van de in oktober vorig jaar geliqui deerde Sam Klepper. Deze zakenpartner overleefde de aanslag op zijn leven. Het openbaar ministerie in Amster dam wil geen mededelingen doen, omdat het onderzoek naar beide aanslagen in volle gang is. Van de daders ontbreekt voor zover bekend nog elk spoor. Uit de aanslagen blijkt dat de rust in de Amsterdamse onder wereld nog steeds niet is weer gekeerd. De onrust begon met de liquidatie van de crimineel Jan Femer, op 23 september 2000. Hij werd net als Kleppers zakenpartner vanaf een motor fiets op klaarlichte dag neerge schoten. Op 10 oktober van dat jaar volg de de moord op Klepper. Hij werd tussen het winkelend pu bliek neergeschoten, toen hij zijn appartement in Amster- dam-Buitenveldert verliet. De moordenaars van Femer en Klepper zijn nooit gepakt. In december 2000 volgde een moordpoging op Heinekenont- voerder Cor van Hout. Hij bleef ongedeerd. De verdachte die op aangeven van Van Hout werd aangehouden kwam in maart weer op vrije voeten. Justitie zei destijds wel dat er ernstige ver denkingen tegen hem bleven bestaan, maar dat bewijs voor zijn betrokkenheid ontbrak. Volgens journalist Bas van Hout vormden Klepper en zijn zaken partner met onder anderen Mink Kok en Jan Femer de top van de beruchte Delta-organisa tie. Klepper en compagnon zou den in het verleden ook nauw hebben samengewerkt met cri mineel Klaas Bruinsma, die in 1991 werd doodgeschoten. In de onderwereld zou het duo de bijnamen Spie en Span hebben gehad, wegens de hun toege schreven handigheid om crimi nele tegenstanders uit de weg te ruimen. De grootste zorg voor de politie in Amsterdam is momenteel dat het geweld in de onderwereld zich telkens op de openbare weg voordoet, met alle risico's van dien. Commissaris Van Riessen constateert bovendien een verharding van dat geweld. „Soms gaat het om niet meer dan een kilo drugs." ara - Turkije heeft tijdens jezoek van minister van de- teléie De Grave gisteren ge- gover het beleid dat Neder- dei zou voeren tegenover de tbfdische PKK en extreem- ie Turkse bewegingen, tssecretaris van marineza- Mirzaoglu zei duidelijk te ien gemaakt dat Ankara begrip heeft voor de Ne- tj kndse 'onverschillige hou- t. deputeerde in spraak na reisje iTRicHT - De Limburgse •gedeputeerde Eurlings Ivrijdag voor de Provincia- Jaten verantwoording afleg- over een gift die hij van Ro- kreeg. Hij mocht met zijn genote gratis naar de Euro- rd! ip-wedstrijd van de ploeg C Milaan. Volgens de sta- actie van de Socialistische j heeft Eurlings schaamte- een gift aangenomen met Svaarde van 5.500 euro. Eu- gesteund door het colle- n Gedeputeerde Staten, -.ent. Het zou gaan om het leren van de functie van ige puteerde. ;pl- torn bestrijdt tiek op toren De gemeente Hoorn B1 spreekt de kritiek dat zij al ime tijd voor de instorting 1 vide plaatselijke toneeltoren 1 e hoogte was van doorbui en in de staalconstructie. te conclusies zijn pertinent kwftist", aldus een woordvoer- De 28 meter hoge toneelto- ran het theater in aanbouw Park stortte op 10 april vo lar in. Het AVRO-program- 1 op de Middag' bracht ndag naar buiten dat er februari al vervormingen geconstateerd. ?o(tie tegen -Imst JSF haag - Ruim dertig vredes- nisaties hebben gisteren in Haag een campagne gelan- ■>(td tegen de aanschaf van de Fight Striker (JSF). De •di Itekeningenactie 'Geen 7 ti ard euro voor JSF-bom- Pe' werpers' wordt mede ge v0%id door Groenlinks, de SP, roenen en het PvdA-Ka- id Molenaar. Eind deze ld willen de campagne- ders een landelijke mani- tie houden op het Plein de deur van het Tweede- ^ergebouw. n de haal met Impagnewagen 01 Sardam - De fractievoorzit- ZG*an de Socialistische Partij gemeenteraad van Rotter- Theo Cornelissen, is er 20 nniddag met een geluids- ss en van Leefbaar Rotterdam te door gegaan. De geluidswa- stond met draaiende motor 111 nover het stadhuis aan de 30j ilsingel. Cornelissen had de 5,(3 fbaaraanhangers eerder ge- lgd te vertrekken, maar die jrv En staan. Cornelissen stap- aaroP 'n de wagen en reed 143 lee weg. De politie ging ach- ie wagen aan en reed Cor- ssert Idem. Hij werd even )(j egenomen naar het politie- eau en na een half uur al lr vrijgelaten. Sepot wegens gebrek aan bewijs winschoten - Een brandweerman is bezig de brand te blussen die vanochtend om 4.00 uur uitbrak bij vijf cafés in het centrum van Winschoten. Uit angst dat er nog meer vuur haarden zouden ontstaan, zijn vanuit de hele provincie Groningen brandweerkorpsen uitgerukt. Het sein 'brand meester' werd even voor negen uur gegeven. Op het moment dat de brand uitbrak, waren er geen mensen aanwezig. De cafés zijn zwaar beschadigd, evenals het oude centrum. Het nablussen zal in ieder geval nog de rest van de dag dur ren. Foto: ANP/Karei Zwaneveld arnhem/gpd - Er komt geen strafrechtelijke vervolging van energieconcem Nuon en zijn voormalige bestuursvoorzitter Swelheim, naar aanleiding van hun rol in de affaire-Aalbers/Vi- tesse. Justitie seponeert de zaak wegens onvoldoende bewijs. Het strafrechtelijk onderzoek naar de Arnhemse voetbalclub Vitesse en zijn voormalige voor zitter Karei Aalbers is evenwel nog in volle gang. Over eventue le vervolging is nog geen besluit genomen. Dat heeft woordvoerder De Bruin van het landelijk parket van het openbaar ministerie (OM) in Rotterdam gisteren be vestigd. Justitie besloot vorig jaar tot een strafrechtelijk on derzoek naar de handelwijze van Nuon en Swelheim inzake Vitesse/Aalbers. Justitie conclu deert nu dat er geen of onvol doende bewijs is voor strafbare handelingen. Woordvoerder Knoers van Nuon reageerde opgelucht: „Swelheim kan eindelijk rustig van zijn pensioen genieten. De periode-Aalbers ligt alweer een tijdje achter ons, maar zo'n af faire blijft lang doorzeuren." Het besluit van het OM om af te zien van vervolging is een forse tegenslag voor Aalbers. Zijn ad vocaten hebben afgelopen na jaar een twintigtal getuigen voor de rechter-commissaris opge roepen om te bewijzen dat Aal bers slachtoffer is van een Nuon-complot. Hij trad in fe bruari 2000 af als Vitesse-preses onder grote druk van hoofd sponsor Nuon. Aalbers' raadslieden veronder stellen dat Nuon, onder leiding van Swelheim, een vooropgezet plan heeft gehad om de toen malige Vitesse-voorzitter de deur uit te werken. Volgens het Aalbers-kamp was er sprake van zwartmakerij en omkoping van Harold Klap, een ex-zakenpart ner van Aalbers. Nuon heeft tegenover Justitie erkend tegen betaling belasten de informatie van Klap te heb ben verkregen over Aalbers. Het gaat volgens Klap onder andere om transfers van de Vitesse-spe- lers Roy Makaay en Ferdi Vier- klau, waaraan Aalbers persoon lijk zou hebben verdiend. Vol gens Nuon is er geen sprake ge weest van omkoping. Voor de 'vrijelijk aangeboden informatie' is, aldus Nuon-woordvoerder Knoers, 20.000 euro betaald. Het onderzoek van Justitie en de Fiscale Inlichtingen en Opspo- rings Dienst (FIOD) naar de handelwijze van Aalbers en Vi tesse loopt nog. Het gaat om verdenking van onder andere economische delicten. Justitie beschikt over een onderzoek van accountantskantoor KPMG, uitgevoerd in opdracht van het huidige Vitesse-bestuur. In dat rapport wordt het beeld ge schetst dat Aalbers niet terug schrok voor zelfverrijking, belas tingontduiking, omzeiling van de economische boycot van voormalig Joegoslavië en oplich ting van Vitesse. den haag/anp - Politie en justi tie hebben nauwelijks zicht op de georganiseerde diefstal van auto's. Dat concludeert het We tenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC) in een onderzoeksnotitie naar voertuigcriminaliteit. „Professionele autodieven ho- ren vaak bij organisaties of net werken van criminelen die de auto's voor de verkoop exporte ren", zo staat in de rapportage. „Het gaat om een relatief kleine groep .die verantwoordelijk is voor naar schatting een vijfde van alle gestolen auto's. De ge organiseerde voertuigcriminali teit onttrekt zich voor een be langrijk deel aan het zicht van politie en justitie. Uit de notitie blijkt verder dat 'opmerkelijk veel gevallen' van autodiefstal samengaan met drugsdelicten. Dat gebeurt voor al als er met behulp van een ge stolen auto andere misdrijven worden gepleegd. Het WODC becijfert dat in ruim 52 procent van alle diefstallen de dader een auto steelt voor ei gen vervoer. Zeker 26 procent van de autodieven gebruikt de ontvreemde auto om een ander misdrijf te plegen. Bijna 16,4 procent van deze groep ver koopt het voertuig. De laatste categorie wordt volgens het WODC veruit het meest in geor ganiseerd verband uitgevoerd. door Marcel Looden finsterwolde/gpd - De Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD) wist in de jaren vijftig precies wat de CPN-bestuurders in Fin- sterwolde bespraken. Bij de dis trictsvergaderingen van de com munisten in Oost-Groningen zaten spionnen die voor de dienst werkten. De BVD hield zelfs repetities van zangvereni ging 'Stem der Toekomst' in de gaten en werden rapportages over de vrijetijdsbesteding van communistische arbeiders op gevraagd. Dit blijkt uit nog ongepubliceer de BVD-dossiers uit de periode 1945-1960, die zijn bestudeerd door historicus Jan de Roos uit Westzaan. Ze maken duidelijk dat de dienst onmiddellijk na de Bevrijding al veel belangstelling had voor het politieke leven in het Oost-Groningse dorpje. Er werd gerapporteerd over de wijze waarop communistische arbeiders met hun vrije tijd om gingen. In een document uit 1955 wordt verhaald dat een ar beider op zondagavond twintig gulden spendeerde aan 'bier, worstjes en een uitsmijter'. Ver der berichtte de politie in 1951 dat communisten voorafgaand aan een werkbezoek van prins Bernhard leuzen op de weg hadden gekalkt. Volgens De Roos werd de con trole na 1953 nog intensiever. Toen mocht de gemeenteraad weer als vanouds besturen. „De communisten hadden de meer derheid en de regering was doodsbenauwd dat er iets zou gebeuren. In die periode is ook geïnfiltreerd in vergaderingen van districtsbestuurders van de CPN", zegt De Roos. De namen van de spionnen zijn door de BVD onleesbaar gemaakt. „Maar het is bekend dat het vaak om mensen uit de streek ging. Iemand met een Haags ac cent zou zijn opgevallen." door Arnold Mandemaker den haag/gpd - De Tweede Ka mer heeft sinds gisteren weer 150 leden, zoals dat hoort. In een bomvolle vergaderzaal en onder toeziend oog van het meegereisde thuisfront legde de 36-jarige Corien Jonker uit het Brabantse Soerendonk gister middag de eed af die haar lid maakte van de CDA-fractie als opvolger van Gerd Leers, die on langs burgemeester van Maas tricht werd. Het wordt voor haar wel een su- perkorte politieke carrière, want op 15 mei - de dag waarop de nieuwe Tweede Kamer wordt gekozen - is het feestje voor Jon ker alweer over; zij staat niet op de CDA-lijst voor de landelijke verkiezingen. In feite zal haar Kamerlidmaat schap met aftrek van het paas- en verkiezingsreces niet langer dan zeven weken duren. Na haar politiek uitstapje keert Corien Jonker weer terug bij haar werkgever, de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Voor de duur van haar Kamer- avontuur kreeg zij onbetaald verlof met terugkeergarantie. „Ja hoor, ik zal deze maanden ook op verkiezingstournee gaan, al ben ik niet verkiesbaar zegt ze. „Maar daarnaast zijn er on danks de korte tijd die mij is ge gund, ook nog enkele dingen die ik in de Kamer kaq aanpakken. Met name op het gebied van justitie en buitenlandse zaken, want dat zijn in ieder geval on derwerpen die qua ervaring het dichtst bij mijn hart liggen." Handmatig bellen in de rijdende auto, de invalidenwagen of op de brommer komt de beller na 30 maart op een boete van 138 euro te staan. „Dat is ongeveer de prijs van een carkit", aldus minister Netelenbos (verkeer) gisteren tijdens de presentatie van de campagne voor hands- free bellen. Na twee mislukte campagnes in 1999 en 2000 om een eind te maken aan het gebruik van de mobiele telefoon in de auto, ging Netelenbos vorig jaar over tot een verbod. Dit verbod op 30 maart in. Het verbod geldt voor automo bilisten, bestuurders van invali- denwagens en brommers. Zij mogen tijdens het rijden hun te lefoontoestel niet meer in de hand hebben. Dit betekent dat sms-en, wap en en internetten via het mo bieltje ook strafbaar is. Bellers die het toestel tussen schouder en oor klemmen, zitten even eens fout. Fietsers ontspringen de dans. Voorlopig althans, want ze wor den wel in de gaten gehouden. Tot op heden zijn er nog geen duidelijke gegevens over onge lukken die bellende fietsers ver oorzaken, aldus Netelenbos. Als die cijfers er komen, en blijkt dat het nodig is, dan gaat het ver bod ook gelden voor fietsers. Overigens is het wel zo dat een fietser die al telefonerend gevaar of hinder veroorzaakt, strafbaar gaat is. Mobilofoons en 27 MC-bakkies zijn van het verbod uitgezon derd, omdat het alleen geldt voor zogeheten mobiele tele communicatiediensten. Volgens schattingen van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid be draagt de jaarlijkse tol van bel len tijdens het rijden, veertig do den en vierhonderd gewonden. mm* Met gsm in de hand opent Netelenbos de handsfree campagne. Foto: ANP/Ed Oudenaarden middelburg/anp - De officier van justitie heeft gisteren dienst verlening en een voorwaardelij ke celstraf geëist tegen de man die verantwoordelijk wordt ge houden voor het ongeval waar bij de drummer van popgroep Blof, Chris Götte, omkwam. Officier Den Hartog eiste voor de rechtbank in Middelburg te gen de man uit Twello 240 uur dienstverlening en een voor waardelijke celstraf van vier maanden. Verder eiste ze een ri jontzegging van twee jaar. De 29-jarige man reed op 17 maart over de A58 richting Vlis- singen en nam de afslag Nieuw en St. Joosland. In plaats van in te voegen en de weg naar Mid delburg te vervolgen, besloot hij terug te keren naar de A58. Hij stopte op de invoegstrook, zag twee ononderbroken stre pen op de weg over het hoofd, miste twee borden die aangaven dat daar niet mocht worden ge keerd en liet een vanuit Middel burg komende auto passeren. Götte kwam vanuit de richting Nieuw- en St. Joosland en was zijn nieuwe motor aan het uit proberen. De motor klapte vul op de auto van de vermeende dader en vloog in brand. Götte was op slag dood. Volgens de politie had Götte zich in ieder geval aan de maxi mumsnelheid gehouden. Uitspraak 19 maart.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5