Senaat ligt dwars bij luchtvaartwet BINNENLAND 1 'Ik stem alleen op een partij die reclame maakt' OCCASION FESTIVAL 8-9-10 MAART at> Eerste Kamer wil hardere garanties inzake milieunormen Handelsoorlog Ruzie om stoel leidde tot dood van zakenman 'Hoeveelheid vuurwerk was toegestaan' Protest met draaiorgels Partijen sluiten eerste deel verkiezingscampagnes af Eerste Kamer akkoord met wet voor bolletjesslikkers Voorwaardelijk voor 'koningskoppeP minimale inruil €1.500»— (of méér) GROENOORDHALLEN www.occasionfestival.nl linisterie stuurt is-herinneringen haag - Het ministerie van [jenlandse zaken heeft gis- vond ongeveer 10.000 men- nog even herinnerd aan de k leenteraadsverkiezingen vandaag. Het deed dat door sturen van sms-berichten. nensen die de boodschap en, hadden zich daarvoor ggeven. spraak ideale irgemeester in - Inwoners van het Gro- rse Haren kunnen vandaag ideale burgemeester 'sa- istellen'. Ze kunnen dat door op een stembiljet te geven aan welke eigen- ippen de in hun ogen meest le burgemeester moet vol- i. Met de antwoorden pt de gemeenteraad een el samen te kunnen stellen raan een nieuwe burge ster moet voldoen. Daartoe d besloten omdat de huidi- urgemeester Gerritsma in ember vertrekt. ichtoffers len schikken Noam - De Belangenver- ing Slachtoffers Nieuw- brand Volendam (BSNV) is id tot een schikking met Daas Veerman. Dit heeft 3n zitter Binken gisteravond en ledenvergadering mee- eld. Dit betekent dat de V voorlopig afziet van juri ie procedures. Volgens en stemden de leden una- ivoor een schikking, om- —tij vrezen dat rechtszaken kunnen duren en zeer tioneel zijn. woensdag 6 maart 2002 aren werven ider ouders Basisscholen in Asten, eren en Deume zijn onder uders van de zevenduizend ingen een campagne be- a ten om nieuwe leerkrach- e werven. Inmiddels heb- Z12 ach ongeveer vijftien seri- 2 belangstellenden gemeld. uders die zich aanmelden, en een deeltijdopleiding lrie tot vier jaar op een pe- [ische academie basison- js in Helmond. Bovendien ideert de stichting een sta- oe lats op een van de scholen m( in baan na het afstuderen. nder straatroof Rotterdam 35', eroam - Het aantal geval- straatroof in Rotterdam sinds kort. De politie 1de gisteren dat dit vooral door de intensievere aan- 'an politie en justitie. De ig is opmerkelijk omdat er 5 jaar, ondanks de vele in- iningen van politie, een for ename was. Vooral in het rum van Rotterdam steeg fantal incidenten onrustba- De politie meldde moei- {teep te kunnen krijgen op ^Jfraatrovers. el njsudwatervrees kinderopvang' Staatssecretaris Vliegen- r# (volksgezondheid) verwijt onsumentenbond en de jenvereniging van ouders ir,h kinderopvang (BoinK) hl dwatervrees' omdat zij on- s vraagtekens zetten bij de ■alisering van de kinderop- g. Consumentenbond en iK zeiden twee weken gele- in dat ouders de dupe zijn de marktwerking in de kin- opvang. De twee organisa- ,je waarschuwen voor grote "lemen omdat er een groot arl 's aan opvangplaatsen. i COMMENTAAR door Richard Mooyman den haag - De Eerste Kamer heeft grote bezwaren tegen de nieuwe luchtvaartwet. De senaat wil hardere garanties dat de milieunormen gelijkwaardig zijn aan de oude. Ook wil een meerderheid een uitbreiding van het aantal hand- havingspunten voor vlieglawaai. De commissie verkeer en waterstaat van de Eerste Ka mer heeft gisteren in een vragenronde opnieuw aange drongen op meer helderheid. De wet luchtvaart regelt de nieuwe milieunormen voor Schiphol en vormt de basis voor de ingebruikname van de vijfde start- en lan dingsbaan. Een meerderheid van de Tweede Kamer ging eind vorig jaar onder druk van het kabinet akkoord met het wets voorstel. Regeringspartij D66 stemde niet in, omdat er geen sprake zou zijn van een gelijkwaardige vertaling van milieunormen. Het kabinet wilde het wetsvoorstel nog voor de parlementsverkiezingen door de senaat loodsen, maar de kans daarop wordt steeds kleiner. Volgens commissievoorzitter Baarda (CDA) willen alle fracties eerst advies inwinnen van de Raad van State. Dat zou een vertraging van maanden kunnen beteke nen. „Dat kan inderdaad enige tijd vergen", zegt Baar da. Volgens de senator hoeft dit overigens niet te bete kenen dat de ingebruikname van de vijfde baan in 2003 in gevaar komt. „Er is tot 1 januari nog een zee van tijd." Ook zijn er weer vragen gesteld over de nieuwe milieu normen, aldus Baarda. „Het is nog steeds niet duidelijk of die gelijkwaardig zijn." Een meerderheid dringt volgens de commissievoorzitter aan op een uitbreiding van het het aantal lawaaimeet- posten om de normen voor geluidshinder te handha ven. Deze moeten op grotere afstand van Schiphol lig gen dan in het kabinetsvoorstel. De nieuwe luchtvaartwet is met name bedoeld om bete re grenzen voor geluid, uitstoot en veiligheid rond Schiphol vast te stellen. De normen moeten gelijkwaar dig zijn aan de oude milieugrenzen, die moeilijk waren te handhaven. Ook traden er absurde situaties op. Zo werden vliegtui gen over woonwijken gestuurd om een overtreding van de geluidszone in dunbevolkt gebied te vermijden. haarlem/gpd - Een uit de hand gelopen ruzie op een meubel beurs in Singapore was de aan leiding voor de dood van de 48- jarige zakenman Leo van der Storm uit Zandvoort. De meu belhandelaar overleed zondag nadat hij vrijdag op de meubel beurs in elkaar was geslagen door een andere Nederlander met wie hij ruzie had gekregen over het ontwerp van een terras stoel. De dader is nog steeds voortvluchtig. Hij zou naar In donesië zijn gevlucht. Met de afkondiging van importheffingen tot maar liefst der tig procent op staal uit Europa, Japan en China stuurt de Amerikaanse president Bush aan op een regelrechte han delsoorlog. Waar Bush in zijn strijd tegen het terrorisme voortdurend hamert op het belang van westerse solidariteit, weegt blijkbaar het lot van de Amerikaanse staalarbeider zwaarder dan de met de mond beleden zegeningen van de vrije markt. De Amerikaanse staalindustrie is hopeloos verouderd. In te genstelling tot Europa hebben de Amerikanen nagelaten hun fabrieken te saneren. In Europa is die herstructurering in veel landen met staatssteun gebeurd, en dat feit gebruikt Bush nu als rechtvaardiging voor het instellen van tarieven. Hier wreekt zich de nipte overwinning van de president op zijn Democratische tegenstander Gore. In zijn campagne be loofde Bush de staalarbeiders niet in de steek te laten, en die belofte leverde hem de kiesmannen van de staal-staat West- Virginia op zonder wie hij het presidentschap op zijn buik had kunnen schrijven. Bush bewijst de economie echter als geheel geen dienst door het nu zo hard te spelen. De staalverbruikende industrie moet meer geld voor staal neertellen en de verwachte straf maatregelen tegen de VS zullen niet bijdragen aan het voor zichtig ingezette herstel van de wereldeconomie. Daarom is het veelzeggend dat Bush in deze tijd van interna tionale crisis het aandurft om de bondgenoten voor het hoofd te stoten. De importtarieven zijn het zoveelste bewijs dat de Amerikanen sinds 11 september hun eigen plan trek ken. Zo was het tot voor kort ondenkbaar dat de VS openlijk vraagtekens plaatsen bij de effectiviteit van de NAVO. In de strijd tegen het terrorisme is in de VS genuanceerd denken uit den boze. Zo heftig was de schok van de aansla gen op de Amerikaanse psyche. Europa onderschat deze omslag in het Amerikaans denken en heeft er daarom eigen lijk ook geen goed antwoord op. Deze ontwikkeling is voor de relatie tussen Europa en de VS op de lange duur gevaarlij ker dan een handelsoorlog. sbeek voor htdetentie lla^AAG -1 ilektronisch huisar- ïeeft volgens staatssecreta- ilsbeek (justitie) allerlei na- ^n. waardoor voor een goe- igeleiding van jonge crimi- nachtdetentie een betere is. Kalsbeek zei dat en in het tv-programma 1C daag. Bij nachtdetentie nen criminele jongeren 1dag naar school of werk en a. i 's avonds vast. Een proef uf nee loopt al enkele jaren in irdam en Amsterdam en is ij iucces. 'g ochtonenwijk en probleem' haag - Woonbuurten voor htonen zijn niet per defini- ïrkeerd, zolang allochtonen ijheid hebben om er te wonen en er geen 'over- entratie' ontstaat. Dat zei cel ster Van Boxtel (minderhe- jsteren. SP-Kamerlid lad Van Boxtel en staats- :taris Remkes (volkshuis- ng) naar de Kamer geroe- 0 naar aanleiding van uitla- !n die de laatste vorige in Lelystad deed. Remkes aen dat plannen zoals die s 1 drie woningstichtingen in ;n$ïre om buurten voor al- onen te bouwen niet per iden tot gettovorming. haarlem - Ongeveer veertig draaiorgels zijn gisteren in een optocht naar het stadhuis in Haarlem getrokken. De orgelmannen prostesteerden tegen de dreigende sluiting van het draaiorgelmuseum. Burgemeester Pop kreeg van de actievoerders een petitie aangeboden. De draaiorgels zijn nu ondergebracht in een museum in Haarlem-Noord. De eigenaar wil het gebouw echter voor andere doeleinden gebruiken. Volgens de or gelmannen dreigt hierdoor een unieke verzameling draaiorgels te verdwijnen. Foto: United Photos De Boer/Cynthia van Dijke almelo/anp - Directeur Bakker van het Enschede- se vuurwerkbedrijf S.E. Fireworks bestrijdt dat op zijn bedrijfsterrein 170.000 kilo vuurwerk lag op geslagen op de dag van de ramp, 13 mei 2000. Volgens zijn raadsman Plasman heeft het zoge noemde Tolteam dat de vuurwerkramp onder zocht, een verkeerde berekening gemaakt. Zelf komt Bakker uit op 139 ton. Dat zou minder zijn dan de toegestane hoeveelheid van 158.000 kilo gram, zoals die in de milieuvergunning stond. Volgens Plasman ging het Tolteam uit van aantal len, „wij hebben het gewicht berekend van de hoeveelheid vuurwerk. Volgens ons lag er 14 ton minder dan het politieteam heeft vastgesteld. Dat komt doordat een aantal artikelen onterecht als vuurwerk is bestempeld." Bakker gaf gisteren op de zitting opnieuw toe zo wel professioneel als consumentenvuurwerk on derhands te hebben verkocht aan particulieren. Bakker: „Maar dat waren deskundigen die wisten hoe je dat moest afsteken. Ik weet dat het niet mag, maar ik heb het nooit zo gezien. Sommige mensen krijgen een fles wijn met kerst, zij kregen een doos vuurwerk." Officier van justitie Stam bleef Bakker doorzagen over de illegale handel, waarna de verdachte wei gerde nog langer te antwoorden. „Dit is mij niet ten laste gelegd. U probeert de publieke opinie te bespelen. Het gaat erom wat er is gebeurd op 13 mei 2000, maar daar heeft u geen antwoord op." Aan het einde van het verhoor wilde rechtbank president Breitbarth weten of Bakker een voor keur heeft voor gevangenisstraf, boete of taakstraf in het geval het tot een veroordeling komt. ,Alle drie de opties zijn voor mij niet te verteren. Ik voel me niet debet aan de ramp", stelde de verdachte. Hij vertelde dat zijn gezin na de vuurwerkramp 'diep in de ziel is getroffen'. Hij, zijn vrouw en kin deren zijn bedreigd en aangevallen. „Iedereen had meteen een oordeel klaar." De andere verdachte in de strafzaak, mede-direc teur Pater, verschijnt vandaag voor de rechtbank. Politici vergeten vaak verstandelijk gehandicapte kiezers door Rudi Buis den haag - Ze zagen de foto's van de plaatselijke politici op de aanplakborden en kregen de fol dertjes van de lokale partijen net als iedereen keurig in de bus. Maar welk vakje moeten de circa 80.000 verstandelijk gehandicap te kiezers roodkleuren als ze van daag voor de gemeenteraadsver kiezingen naar het stemlokaal gaan? Een beetje verlegen zitten Tinie Spruyt en Bert van Koppen van het gezinsvervangend tehuis Guldehof in Wateringen aan ta fel. „Ik probeer ze wel te begrij pen, maar ze leggen het veel te snel uit. Ik vind dat ze te weinig rekening met ons houden", zegt Van Koppen met enige schroom over de politici die land en ge meente besturen. Maar belang rijk vinden ze het wel, dat stem men. Spruyt: „Wij mogen toch bepalen wie er in onze gemeen te beslist? Nou dan, die kans moet je benutten. Maar ik stem alleen op een partij die reclame maakt. Ze moeten wel werken voor hun geld." Onder de Nederlandse verstan delijk gehandicapten bevinden zich ongeveer 80.000 potentiële kiezers. Maar het merendeel zal de gang naar de stembus van daag niet maken. „Ik denk dat nog geen tien procent van hen gaat kiezen", zegt Jan Martens, woordvoerder van Onderling Sterk, de belangenvereniging voor verstandelijk gehandicap ten. „Een groot deel van de groep wordt simpelweg niet ge stimuleerd. 'Da's toch niks voor hen', hoor je dan." Omdat de politiek te ingewik keld is, gaat de politieke kara vaan vaak aan de verstandelijk gehandicapte kiezer voorbij. Jammer, vindt Mariens, want enkele simpele ingrepen en de politiek komt vanzelf dichter bij deze groep kiezers te staan. „Spreek duidelijke taal, dus kor te zinnen en korte omschrijvin gen en je bent als politicus al een stuk verder. Verstandelijk gehandicapten zijn visueel inge steld, politici zijn vaak tekstueel ingesteld. Die knop moet om wil je al deze kiezers bereiken." Mariens is voorstander van het Zweedse model. In Zweden wordt rondom verkiezingen al tijd een boekje uitgegeven waar in in klare taal de standpunten van de verschillende partijen staan. Mariens vindt het belang rijk dat de geestelijk gehandi capte kiezer zelf met de stof aan de slag gaat. „Ouders en andere verwanten moeten ophouden met betuttelen. Luister eerst naar hen in plaats van voor hen te denken. Geef hen informatie en bemoei je zo min mogelijk met het beslissingsproces. An ders manoeuvreer je jezelf in een machtspositie en dat is niet eerlijk." Tinie Spruyt en Bert van Kop pen zoeken het stemlokaal van daag wel op. „Ik stem op het CDA. Waarom? Nou, dat deden mijn ouders ook altijd. Ik ging vroeger altijd met ze mee. En dat is blijven hangen. Ook Van Koppen neigt naar de christen democraten. Ooit heeft hij een keer een andere partij gestemd: D66. „Maar toen hoorde ik de volgende dag dat ze flink had den verloren. Nou, dan hoeft het voor mij niet meer. En afge lopen zaterdag deed ik bood schappen. Er stonden kraam pjes op de markt van de PvdA en D66. Die mensen gaven mij folders mee. Ik heb ze proberen te lezen, dat ging redelijk. Maar op ze stemmen, nee." Beide verstandelijk gehandicap ten richten zich vooral op de voormannen van de politieke partijen en minder op de in houd. „De leider vind ik belang rijk. Als hij geen moeilijke woor den gebruikt en alles rustig uit legt, dan stem ik op hem", zegt Van Koppen. Ook Spruyt heeft weinig aandacht voor de folders die om de haverklap in de brie venbus worden gestopt. Te moeilijk. „Ik probeer ze vaak even in te kijken, maar meestal liggen ze heel snel bij het oud papier." De begeleidster van de twee ver standelijk gehandicapten, Dorie van Marei, ziet graag dat ook de ze groep kiezers gebruik maakt van het stemrecht. Desnoods wandelt ze vandaag een paar keer heen en weer tussen tehuis en stembureau om te helpen. „Maar je moet natuurlijk wel kij ken naar het niveau van de ge handicapte. Leg maar eens uit aan iemand die niet kan lezen wat een politieke partij is. Mijn stelregel is simpel: wie het niet kan vatten, doet er beter aan de oproepkaart te verscheuren." van MelkerL „De Vries heeft meer bestuurlijke ervaring dan Melkert", zei Dijkstal. De Vries liet onmiddellijk weten geen premier te willen worden. CDA-leider Balkenende, met zijn partij bijeen in Bleiswijk, gaf aan dat een vaak geopperde nieuwe coalitie met PvdA en Groenlinks alleen tot de moge lijkheden behoort als deze par tijen een solide financieel beleid willen voeren. Hij sluit geen en kele partij uit als mogelijke rege ringspartner. ook al heeft hij grote moeite met bepaalde uit spraken van Fortuyn. Groenlinks, D66 en twee PvdA'ers tegen den haag/gpd - De Eerste Ka mer is aarzelend akkoord ge gaan met de noodwetten voor de drugskoeriers die op Schip hol worden aangehouden. Groenlinks, D66 en twee PvdA- senatoren stemden gisteren te gen. Zij hadden er grote moeite mee dat bolletjesslikkers met meer tegelijk in één cel mogen worden vastgehouden. In Ne derland is het gebruikelijk dat er niet meer dan één gevangene in een cel zit. „Voor dat beginsel is decennia lang gevochten", voerde D66- senator Kohnstamm aan. Voor D66 waren de noodwetten dan ook 'een brug te ver'. Zeker, al dus Kohnstamm, omdat de re gering de problemen met de bolletjeslikkers zelf in de hand heeft gewerkt door veel te traag te reageren toen Schiphol door hen overspoeld dreigde te wor den. Ook de PvdA had grote moeite met het opzij zetten van het be ginsel van één persoon per cel. Na een 'zware afweging' besloot een meerderheid van de fractie daar toch voor te stemmen om dat het doorlaten van drugskoe riers de rechtsorde verder aan tast. Bovendien gelden de nood wetten maar tijdelijk, onder streepte PvdA-senator Tan. Minister Korthals (justitie) hield vol dat hij wel snel genoeg had gehandeld. In december ont stond grote commotie in de Tweede Kamer toen bleek dat drugskoeriers op Schiphol niet werden opgepakt omdat er te weinig cellen waren om hen vast te houden. De noodwetten zijn er vervolgens in een record tempo gekomen, aldus de mi nister, die er verder fijntjes op wees dat de D66-fractie in de Tweede Kamer de wetten wél had gesteund. De noodwetten gelden voorlo pig voor een jaar of totdat de stroom bolletjeslikkers zo ver is geslonken dat zij in gewone cel len kunnen worden onderge bracht. Voorlopig staan er twee zijn noodlocaties voor hen klaar, in Amsterdam en Roermond. door Mischa de Bruijn haarlem - De gisteren veroor deelde ex-rechercheur Langen- doen gaat vandaag niet stem men. Hij heeft zijn oproepkaart door de papierversnipperaar ge haald. „Iedereen is uit op macht. Ik geloof niet dat politici veel op hebben met de kiezers." De IRT-affaire heeft hem zover gebracht. Andere mensen - vooral politici - niet te veel ver trouwen, dat is wat hij ervan heeft geleerd. In de nasleep van de affaire is Langendoen giste ren door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk. Zijn rechter hand Van Vondel drie. Volgens het hof hebben beide Kenne- merlandse ex-rechercheurs on der ede gelogen tegenover de parlementaire- enquêtecommis sie Van Traa, die de IRT-affaire onderzocht. Langendoen en Van Vondel - het 'koningskop- pel' - vonden volgens het hof ten onrechte de bescherming van hun informanten belangrij ker dan de waarheid. Langendoen is blij dat hij niet de cel in hoeft, maar had aan de andere kant gehoopt op een vol ledig eerherstel. Nog steeds houdt Langendoen vol dat ze eindhoven-arnhem/anp - De grootste politieke partijen PvdA, WD en CDA hebben gister avond hun campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen af gesloten. De laatste kans voor Melkert (PvdA), Dijkstal (WD) en Balkenende (CDA) om hun achterban moed in te praten en te wijzen op de vele plannen van de eigen partij op terreinen als zorg, onderwijs en veiligheid. Tijdens de verkiezingsbijeen komst van de PvdA in Eindho ven wezen premier en voorma lig partijleider Kok en de huidige lijsttrekker Melkert op het be lang van een 'sociale' maat schappij. Melkert hekelde de partijen die angst voor migran ten hebben gebruikt voor het winnen van stemmen, daarbij met name doelend op Pim For tuyn. De ex-lijsttrekker van Leefbaar Nederland en huidig voorman van Lijst Pim Fortuyn kon ook tijdens een WD-verkiezingsbij- eenkomst in Arnhem op weinig genade rekenen. WD-lijsttrek- ker Dijkstal kapittelde de manier van politiek bedrijven van For tuyn. De publicist harder aan pakken, wilde Dijkstal niet doen. Wel zei de WD-voorman dat met Fortuyn en de andere nieuwkomer Leefbaar Neder land de kwaliteit van het open baar bestuur achteruit zal nol len. Tijdens de slotmanifestatie van de WD keek Dijkstal heel even vooruit naar de verkiezin gen van de Tweede Kamer op 15 mei. Hij zei dat hij straks liever minister De Vries (binnenlandse zaken) heeft als de PvdA de nieuwe premier levert, in plaats Melkert kruipt in de huid van Joe Cocker PvdA-lijsttrekker Melkert heeft gisteren in Eindhoven de verkiezingscampagne van zijn partij afgesloten met een optreden als Joe Cocker. Cocker is sinds jaar en dag Melkerts favoriete muzikale held uit de jaren zestig. Een aan de vooravond van de ge meenteraadsverkiezingen ontspannen Melkert kon zijn enthousiasme over hel optre den van een plaatselijke band niet langer bedwingen toen het nummer With a little help from my friends' werd ingezet Onder applaus be klom de PvdA-lijsttrekker het podium en zong het slot van het nummer mee. De voor Cocker kenmerkende stuip trekkende bewegingen liet Melkert echter aclugwege. Klaas Langendoen op weg naar het hof in Den Haag. Foto: ANP/Toussaint Kluiters nooit iets verkeerds hebben ge daan. Ook heeft hij nooit spijt gekregen van de omstreden Del ta-opsporingsmethode, waar de IRT-affaire om draaide. Daarbij werden onder regie van de poli tie softdrugs het land in ge smokkeld met het doel crimine len te vangen. Langendoen: „We waren grensverleggend aan het werk. Iedereen wist ervan." Het duo legt zich niet bij hun ver oordeling neer en stapt naar de Hoge Raad. Of Langendoen achteraf wenst dat hij nooit bij de politie in dienst was getreden, zodat hij de hele affaire niet had hoeven meemaken? ,Ach, anders was ik misschien schilder geworden. Dan had ik van de ladder af kunnen vallen." (advertentie) SPECTACULAIR keuze uit meer dan 320 auto's gratis entree Er parkeren LEIDEN

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3