Hoop na verbroken band met je kind GESPREK VAN DE DAG Kalverstraat voor 400 euro in nieuwe Monopolyversie Je vraagt je steeds weer af: Ben ik dan zo slecht geweest als moeder? Rattenvanger MENSELIJK RALPH FIENNES en JENNIFER LOPEZ gaan de hoofdrollen spelen in de romanti sche komedie 'The Chambermaid' van re gisseur Wayne Wang. Dat heeft het vakblad Hollywood Reporter vandaag gemeld. Zan geres/actrice Lopez speelt in de film een kamermeisje in een luxe hotel. Zij verleidt een prominent politi cus die wordt gespeeld door Fiennes, bekend van de film 'The Eng lish Patiënt'. Volgens Hollywood Reporter wil Wang in april in New York met de film opnamen beginnen. De verwachting is dat The Chambermaid rond de kerstdagen van 2002 in de bio scopen draait. De stad Nederland in de Amerikaanse staat Colorado houdt zaterdag het BEVRO REN-DODE-MAN FESTIVAL om haar beroemdste 'inwo ner' te eren. Het gaat om Bredo Morstoel, die over leed in 1989 in zijn geboor teland Noorwegen. Zijn kleinzoon Trygve Bauge liet het stoffelijk overschot over komen naar Colorado en vroor het in een laboratori- umpje in, hopend dat zijn opa ooit leven kon worden gewekt. Trygve moest echter de VS verlaten en kwamen de autoriteiten er achter dat zijn opa ingevroren lag in de schuur. Om te voorkomen dat anderen dit ook zouden doen, verboden zij het in vriezen van stoffelijke over schotten, maar opa Bredo kreeg amnestie en mocht blijven. Onderdelen van het festival zijn een opa-dub belganger wedstrijd, een doodskistenrace en een Opa Bal, waar Chip and the Chowderheads optreden. Een deel van de recette is bestemd voor het in stand houden van Morstoels rust plaats. Het idee voor het festival is geboren uit de wens van Nederland dat vlakbij een bekend ski-oord ligt, om skiërs over te halen de stad binnen te komen en er wat geld te besteden. Het had een winterfestival no dig. Wie goed zoekt, kan misschien nog een Monopolyspel met gul dens vinden. Maar erg waar schijnlijk is dat niet. Het aloude familiespel is sinds deze week 'omgebouwd' tot een Neder landse euroversie. En passant zijn ook wat andere wijzigingen doorgevoerd. Opmerkelijk, want het sinds 1945 in ons land ge speelde spel onderging maar hoogst zelden dergelijke ingrij pende aanpassingen. Niet alleen het geld moest wor den aangepast, dat gold ook voor de stratenkaarten en de kans- en algemeen fondskaarten die leiden tot een meevallertje. Ook de bedragen die worden betaald zijn aangepast aan de nieuwe munteenheid. In ons land zijn de Monopoly - prijzen, vergeleken met de gul denbedragen. met de factor honderd gedaald. Uiteraard ont snapte ook het speelbord niet aan aanpassing. Het spel oogt moderner, de straatnamen zijn in vette, strakke letters gedrukt. De producent is tevens afge stapt van het ook nog in spiegel beeld vermelden van de straat naam. Aan de pionnen is extra zorg besteed. Geen goedkope plastic dingetjes meer in deze standaardversie, maar mooie metalen, nostalgische uitziende miniatuurtjes. De laatste keer dat rigoureus aan Monopoly werd gesleuteld was in 1961. Toen werden alle koopprijzen, zoals die in ons land sinds 1945 bestonden, met de factor 100 vermenigvuldigd. Dat was gedaan om de waarden meer in overeenstemming met de werkelijkheid te brengen. De prijs van de Kalverstraat bijvoor beeld steeg daardoor van 400 naar 40.000 gulden. Op termijn wordt de laatste gul- denuitgave ongetwijfeld een ge wild verzamelobject. Eigenlijk zou het dan ook wel zo aardig zijn geweest als fabrikant Has bro er iets speciaals van had ge maakt. Met het verdwijnen van het Monopolyspel oude stijl komt er immers een einde aan een tijdperk. Honderdduizen den gezinnen probeerden elkaar de loef af te steken en met dui vels genoegen een poot uit te draaien bij het kopen of betre den van een straat met hotels. Een gemiste kans, temeer om dat Hasbro een naam heeft op gebouwd met het uitbrengen van speciale uitgaven van oer oude spellen. De speelgoedfa brikant komt steeds vaker met bijzondere versies. Zo is er een beleggersuitvoering, compleet met beurscomputer en is op de actualiteit ingehaakt met een Pokémon-editie. Ook maakt Hasbro handig gebruik van po pulaire stripfiguren als Suske en Wiske. En wat te denken van luxueus uitgevoerde spellen in fraaie mahoniehouten kistjes en dergelijke. Verzamelaars - want die zijn er op dit gebied ook - smullen ervan. De onverwoestbare kracht van Monopoly is dat het gebaseerd is op geld en macht. Een spel rond deze thema's verveelt ken nelijk nooit. Hasbro claimt we reldwijd 200 miljoen spellen te hebben verkocht. Rond een half miljard mensen heeft wel eens Monopoly gespeeld. En dan te bedenken dat de geestelijke va der van het spel aanvankelijk werd weggehoond. Op zoek naar een mogelijkheid om in de crisisjaren dertig aan de werkloosheidsmisère te ont snappen, bedacht de Amerikaan Charles B. Darrow het spel Mo nopoly. Inmiddels wordt Mono poly in 75 landen gespeeld en is het in 26 talen verschenen. Met Monopoly zijn diverse re cords gevestigd. Zo is er 286 uur achter elkaar mee in een boom hut gespeeld, 99 uur in een bad en 36 uur ondersteboven. Het langste Monopolyspel ooit duurde 70 dagen. Er zijn tot op Het nieuwe euro-Monopolyspel. Foto: GPD/Werner Rauwerdink heden 650 miljoen groene huis jes geproduceerd en sinds de in troductie van het spel zijn meer dan 20 verschillende pionnen ontwikkeld, variërend van paard tot hond en van auto tot lan taarn. En dan nog dit: volgens Mono- polyverzamelaar Veldhuis uit Zoetermeer mag iedereen het spel straffeloos namaken, on na 50 jaar het octrooi zou zij verlopen. Hennie Talens Twee zeventigjarige Finse TWEELINGBROERS zijn gisteren enkele uren na elkaar onder vrijwel dezelfde omstandighe den op dezelfde weg doodgereden op hun fiets. Het eerste ongeluk gebeurde 's ochtends op een kruising in de buurt van de stad Raahe, ongeveer 600 kilometer ten noorden van de Finse hoofdstad Helsinki. Een van de broers werd op de gladde weg van zijn fiets gereden door een vrachtwagen en overleed kórt daarna aan zijn verwondingen. Ruim twee uur later werd zijn tweelingbroer op dezelfde weg eveneens op de fiets aangereden door een andere vrachtwagen. Ook hij overleefde het ongeluk niet. Volgens de politie is het on waarschijnlijk dat de tweede broer al op de hoogte was van de dood van zijn broer eerder op de dag omdat de politie de familie nog niet had ingelicht over die aanrijding. Bijna 50 jaar nadat het duo Sir Edmund Hillary (rechts) en Tenzing Norgay (links) als eerste de MOUNT EVE REST bedwong, maken hun zoon Peter Hillary en klein zoon Tashi Tenzing zich op vooreen herhaling. Het nieuwe duo doet volgende maand een poging om de 8.848 meter hoge top te be reiken. De klimexpedities markeren de eerste festivi teiten rond de vijftigste jaar dag van de eerste keer dat er mensen stonden op het dak van de wereld in 1953. De 47-jarige Nieuw-Zeelan- der Peter Hillary zal Norgays zoon, de Nepalees Jamling Tenzing, ontmoeten in het basiskamp. Vervolgens zal Hillary, die de Mount Eve rest in 1990 voor het eerst beklom, de top via de zuide lijke route proberen te be reiken. Tashi Tenzing maakt deel uit van een Zwitserse expeditie en neemt een an dere route. Als alles naar wens verloopt, ontmoeten de twee elkaar op de top. Volgens Hillary is zijn vader, die nu 82 is, erg opgewon den over de beklimming, maar heeft hij zijn zoon op het hart gedrukt voorzichtig te zijn. De sherpa Tenzing Norgay stierf in 1986. Het verhaal 'Tien kleine negertjes' van AGATHA CHRISTIE krijgt in Zwitserland en Duitsland een andere titel. 'En toen was er niemand meer', luidt de nieuwe, van elke mogelijk discriminerende toon gespeend. Dat heeft Scherz Verlag, de Zwitserse uitgever van de Duitstalige versie, gisteren meegedeeld. De nabestaanden van de beroemde Britse schrijfster stemden er vorige maand mee in om de titel te veranderen. Dat gebeurt op verzoek van de Duitse stad Hannover die de oude titel, 'Zehn kleine Negerlem', discri minerend vond. De Ameri kaanse te levisiezen der Fox zorgt voor opschud ding met een wel heel BIJ ZONDER BOKSGE- VECHT. f Op 13 maart, vol gende week woensdag, laat Fox de als 'de ijsheks' berucht ge worden kunstrijdster Tonya Harding (foto) boksen tegen Paula Jones. De Amerikaan se kunstschaatsbond heeft Harding levenslang ge schorst nadat haar ex-echt genoot Jeff Gillooly en drie andere mannen vlak voor de Olympische Winterspelen in Lillehammer met haar me deweten een aan slag had den ge pleegd op haar rivale Nancy Ker rigan. Die herstelde op tijd en won zilver. Paula Jo nes, die enkele ja ren gele-' den het president schap van Bill Clinton in gevaar bracht door hem te beschuldigen van seksuele intimidatie, heeft na het seksschandaal enkele schoonheidsopera ties ondergaan. Vorig jaar poseerde ze naakt in Pent house. Ze heeft zich niet op het gevecht voorbereid, maar zegt in goede conditie te zijn. De Contactgroep HOOP met (van links naar rechts) pater Piet Hoedemaekers, Nauth Hazeleger, Ans Grashoff en llmy Kaihatu. „Als je zou we ten dat het definitief is, kun je tenminste gaan rouwen." Foto: GPD verbrak. „Mijn schoonzoon had mij een oneerbaar voorstel ge daan. Maar tegenover mijn dochter draaide hij dat helemaal om. Ik zou geprobeerd hebben hem in mijn bed te krijgen. Mijn dochter gelooft hem. Ze dacht dat ik in haar huwelijk zat te peuteren. 'Die hoef ik niet meer te zien', was haar reactie. Ik zag toen ook mijn kleinzoon niet meer en ook dat deed vreselijk pijn. Anderhalf jaar lang werd elk contact afgekapt." „Toen kreeg mijn dochter een tweede kind, maar dat is kort daarna gestorven. We hadden toen kort even contact met el kaar, maar intussen is dat weer verbroken. Het is niet te begrij pen. Je komt bij haar niet meer door. Ze is na haar huwelijk on herkenbaar geworden, een to taal andere persoonlijkheid. Ze wordt meegezogen in een spi raal." „Het contact herstellen gaat niet, zolang die leugen van mijn schoonzoon tussen ons in zit. Mijn dochter vertrouwt haar man nog altijd meer dan mij. Het enige waar ik nog goed voor ben is mijn huisje beschikbaar stellen, want na twaalf jaar hu welijk hebben ze geen dak meer boven hun hoofd. En vorige maand kreeg ik opeens een seintje of ik maar eventjes dui zend euro wilde overmaken. 'Daar ben je toch moeder voor?', heet het dan. Maar dat doe ik dus niet." „Natuurlijk blijf je hopen. Je zit soms te smachten: misschien belt ze wel. Maar ze belt niet. Als je zou weten dat het definitief is, kan je tenminste gaan rouwen. Nu ga je eraan kapot. Ik stuur nog wel eens wat naar mijn kleinzoon. Dat jochie kan er niks aan doen. Ik hoop dat hij later, als hij zestien is, nog eens op zijn brommertje naar oma komt. Maar dan ben ik dik in de tachtig en misschien wel de ment." llmy Kaihatu en Nauth Hazele ger vormen een koppel. Ze wo nen in de Brabantse Peel. Ze hebben samen twee kinderen, een dochter en een zoon. Uit een eerder huwelijk heeft Nauth ook twee kinderen. Met alle vier is het contact verbroken. „De kinderen uit mijn eerste huwe lijk heb ik al twintig jaar niet meer gezien. Mijn eerste vrouw stelde mij voor de keuze toen ik mijn grote liefde llmy had ge vonden: niet scheiden en de kinderen blijven zien of anders om. Ik heb gekozen voor llmy." „Ik had met mijn eerste vrouw goede afspraken. Maar toen ze er lucht van kreeg dat ik met llmy ging trouwen, ging de deur dicht. Mijn dochter uit mijn eer ste huwelijk is nog wel een keer tje bij ons komen kijken hoe we erbij zaten. Ze was toen een jaar of zestien, zeventien. Ik heb haar toen gezegd dat ze moest kiezen: zich bij ons aan onze huisregels houden en goed om gaan met onze twee kinderen, anders hoefde het niet. Ze moest mijn situatie accepteren. Ze heeft niets gezegd, maar haar oma kocht haar om en kreeg haar zo ver dat ze niet meer naar haar vader toe zou gaan." Ook met Nauths tweede huwe lijk ging het niet goed. Hij steekt zijn hand royaal in eigen boe zem. „Ik was goed met de kin deren. Maar ik leidde een nogal wild leven. Veel uitgaan, veel flodder en veel drinken. Ik hi zelf een café. De kinderen ha verwend. Ik had ze altijd alle gegeven, want dan waren ze Als je dat op zeker moment corrigeren, geeft dat moeilijk den. In het jaar dat we gingei scheiden zijn er veel harde woorden gevallen. Allicht kie je kinderen dan voor hun mi der." llmy: „Mijn dochter heeft eei verhaal rondgestrooid dat ik ken. Dat verhaal is voor mijn milie doorslaggevend. Destij zeiden ze tegen me: 'Dat sna zeker wel, he?' Ik zei ja, maai snapte het niet. Ze hebben n nooit tekst en uitleg gegeven, noch mijn dochter, noch mij zoon, noch mijn familie. Lati dacht ik: ik had anders moet reageren. Mijn dochter was jaar en had een eigen gezin e een kind toen ze het contact verbrak. Je krijgt de kans niet meer om met je kind te pratf Ze zegt simpelweg dat ze nie wil en dan ben je af. Ik heb 1: met een schuldgevoel rondg pen. Regelmatig draai je de fi weer af, maar ik kan niks vin waarvan ik zeg: daar is iets g< verkeerd gegaan tussen mij de kinderen." De kous op je kop krijgen vat kinderen, nadat het tussen d beide ouders weer goed is ge men, dat doet heel veel pijn, zeggen llmy en Nauth. Maar nog erger is het dat de kleink deren niet komen. Nauth kei ze alleen van de foto. llmy en Naut waren op de bi eenkomst in Eindhoven die door Ans was georganiseerd Met Ans hebben ze hun schi ders gezet onder de Contact groep HOOP. Want hoop blij ze houden. Maar niet alleen voor zichzelf. Lotgenoten bli grote behoefte te hebben en ringen met elkaar te delen. lijdensweg kan je niet alleen leggen en is met geen pen te schrijven." Jan Bouwmans De contactgroep HOOP is telel nisch te bereiken via 0492-3511 204. Frits Bolkestein vergeleek eergis teren Pim Fortuyn met de rat tenvanger van Hameien. Daar stond zijn nette gehoor in Noordwijk van te kijken. Die rattenvanger was een griezel, dat konden ze zich nog wel van het sprookje herinneren en het liep ook heel treurig af. Hier gold niet dat ze allemaal nog lang en gelukkig leefden. Inte gendeel kun je wel zeggen. Alle kinderen uit de Hameien werden betoverd door het fluitspel van de rattenvanger en volgden hem de stad uit. Nooit is nog iets van de kinderschaar vernomen. Het ging als volgt, met dank aan Lekturama's Luister Sprookjes en Vertellingen. Op een dag ziet ie mand in de stad Hameien een grote dikke rat die zomaar een keuken is binnengelopen en brutaal van de kaas heeft gegeten. De volgende dag zijn tivee ratten gesignaleerd, de dag erop tien en na een week zijn er in Hameien al meer dan tivintig. Een maand later lopen er in elk huis in Hameien honderd ratten rond, daarna duizenden en op het laatst wel een miljoen. De mensen in Hameien proberen vergeefs de knaagdieren weg te jagen met bezems, emmers water, klem men met giftige kaas. Maar steeds als er tien ratten verdwenen zijn, komen er twintig voor in de plaats. Na een poosje zijn er zoveel ratten in elk huis, dat nie mand meer naar binnen durft. De burgers verzamelen zich op het marktplein, voor het huis van de burgemeester en eisen dat hij de plaag keert. Maar wat moet hij? Hij is machteloos. Dan klinkt een stem boven het ge schreeuw uit. „Ik kan er voorzorgen dat alle ratten verdwijnen.Het is een magere man in rode jas met oranje pofmouwen. „Maar u moet mij een koperstuk per rat betalen.Het vervolg van het bittere sprookje is bekend. Er zijn een miljoen ratten in Hameien. Om de man te kun nen betalen zouden de belastingen om hoog moeten. Daarin heeft de burgemees tergeen zin en - met volle steun van de gemeenteraad - besluit hij de rattenvan ger met de koperen fluit te belazeren. Hij veinst akkoord te zijn met de deal en als het donker wordt begint de rattenvanger zijn missie. Hij zet de fluit aan zijn lippen en begint te spelen. De mensen in Hame ien hebben nog nooit zulke vreemde mu- ziek gehoord. Eerst komt er een dikke rat het plein op lopen. En dan nog één en nog één. Tenslotte ziet het plein zwart van de ratten. Dan begint de man langzaam in de richting van de stadspoort te lopen en de ratten volgen hem in trance en tenslot te springen alle miljoen het ijskoude wa ter van de rivier de Weser in en verdrin ken. Maar de burgemeester komt het af spraak niet na. De rattenvanger krijgt zijn miljoen koperstukken niet en wordt 0 gejaagd. Zijn wraak is verschrikkelijkI de volwassen burgerij in het stadhuis V Hameien feest viert ('hoera voor onzei gemeester, alle ratten weg en het kostlC niks') pakt de rattenvanger andennad zijn koperen fluit en nu komen de kinI ren het plein ophollen. Ze dansen opi maat van de muziek en allen sluiten ter de rattenvanger aan. Zingend vem nen ze voorgoed achter de bergen aanr horizon. Als de grote mensen zijn ui tg feest en merken, hoe stil het is in Ham rest slechts de bevende hand van de gemeester met daarin een briefje: 'Voo het weghalen van één miljoen ratten:9 kinderen van Hameien. Hiermee is M«| schuld voldaan. De Rattenvanger'. En nu mijn vraag aan Frits Bolkesteiii Pim Fortuyn de rattenvanger is, wiezt dan de ratten? Fa wie de kinderen? W de gemeenteraad? En wie de burgem ter? Er kan veel mis gaan in een men senleven. Maar een van de aller ergste dingen is wel wanneer het zo mis gaat tussen ouders en kin deren dat elk contact wordt uit gesloten. Ans Grashoff vroeg zich af of zij de enige ouder was. Het tegendeel bleek en de Contact groep HOOP werd geboren. „Kinderen weten niet wat ze hun ouders ermee aandoen", zegt Nauth Hazeleger. Zijn vrouw llmy Kaihatu vult aan: „Ik heb heel lang met een schuldge voel rondgelopen: ben ik dan zo slecht geweest als moeder?" Ans Grashoff. „Je blijft hopen: mis schien belt ze. Maar je gaat er aan kapot." Nauth, llmy en Ans zijn lotgeno ten. Ze hebben geen enkel con tact meer met hun kinderen. Die willen niets meer van hen weten. Dat doet heel veel pijn. Maar het schrijnt nog veel har der dat ook elk contact met de kleinkinderen onmogelijk wordt gemaakt. Hoe kan het zover komen dat kinderen niets meer van hun ouders willen weten? Buiten staanders kunnen zich vermoe delijk wel oorzaken indenken die de relatie tussen ouders en kinderen finaal kapot kunnen maken. Maar dan moet het wel om heel erge dingen gaan. Want voor ouders blijven het toch al tijd je eigen kinderen en voor kinderen toch ook je eigen ou ders? Het relaas van Ans, llmy en Nauth doet de buitenstaander hoofdschudden. Zij zijn zelf de schaamte voorbij en willen er in alle openheid over praten. Want ze weten intussen dat ze lang niet de enigen zijn. Vorig jaar meldden zich, na een oproep van Ans Grashoff, 120 ouders uit Limburg en Brabant voor een bijeenkomst in Eindhoven. Uit die bijeenkomst is de Contact groep HOOP voortgekomen, die intussen maandelijkse bijeen komsten houdt. Ans is pastoraal medewerkster. HOOP is haar initiatief geweest. Haar dochter was 27 jaar oud, getrouwd en had een kind toen ze het contact met haar moeder

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2