Opkomst verkiezingen 'best behoorlijk' CDA Onverkiesbaar op nummer tien, maar voor niemand bang Meningokokbacterie in Hazerswoude-Dorp Justitie kan schuld van Vos niet bewijzen De loop zit er vanochtend in de Leidse regio aardig in aallanden in protest tegen effing van VS Britse ouders met ziekenhuis in de clinch odehoekspiegel vrachtwagen dit jaar verplicht U kunt nog tót 21 uur Stemmen voor een schone en veilige Stad Leidsch Dagblad NR. 42866 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 woensdag 6 MAART 2002 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad In onderzoek: Dino's graasden van bladmossen Rijnegommers moeten drainag telf aanleggen door Nancy Ubert alphen aan den run - „Ik woon een paar straten van u vandaan. Als u me straks nodig hebt, ben ik vlakbij." Voor iedereen heeft Humphrey van Velzen een woordje klaar. Op de vooravond van de gemeenteraadsverkiezing trekt deze nummer tien van de Alphense WD-lijst de nieuwbouwwijk Kerk en Zanen door. Een bliksemactie. Op het laatste moment gaat hij op zoek naar voorkeursstemmen. „De Alphense maatschappij is goed voor mij geweest. Nu wil ik wat terug doen", roept de in Curasao geboren Van Velzen tegen een bewoner van de Kaninefatendreef. Een straat verder ge komen somt hij zijn sportieve presta ties op. „Coach bij honk- en softbalclub de Alphians. En aan hockey en squash heb ik ook gedaan." Vier jaar geleden heeft Donna Vrij, toentertijd ook lid van de WD, een soortgelijke verkiezingsstunt uitge voerd. Ze stond op een onverkiesbare plaats en liet huis-aan-huis haar eigen folder bezorgen. Het hoge aantal voor keursstemmen dat ze daarmee in de wacht wist te slepen, zette haar op het pluche. Namens de WD bleef ze niet lang zitten. De verhoudingen met haar fractiegenoten raakten dusdanig ver stoord dat er voor Vrij niets anders op zat dan (na een korte maar heftige vrij age met het CDA) op eigen benen ver der te gaan. Of Van Velzen, in het dagelijks leven bedrijfsadviseur, bang is voor een der gelijk scenario? „Welnee, ze zijn eerder een beetje bang voor mij. Dat akkefietje met Vrij is de partij niet in de koude kleren gaan zitten. Natuurlijk heb ik veel commentaar gekregen van mijn broeders en zusters. Ach, de WD moet nog wennen aan dit soort persoonlijke campagnes. Vandaar dat het bestuur de boel een beetje wil stroomlijnen. We voeren gestructureerd persoonlijke campagne. En ik ben niet stiekem. Echt niet. Ze weten waarmee ik bezig ben. Ik heb officieel toestemming van mijn partijgenoten." Van Velzen heeft 1200 adressen in Kerk en Zanen toegewezen gekregen. „Niet de beste wijk", moppert hij. „Overal waar ik aanbel, krijg ik te horen dat de keuze al gemaakt is. Tegen een mevrouw die laat weten dat ze op Groenlinks gaat stemmen, zegt hij: „Kijk toch niet naar de waan van de dag. Kies toch voor een collegepartij die echt wat in de melk te brokkelen heeft. En als u een beetje teleurgesteld bent in de WD, stem dan op een nieuwkomer. Op mij bijvoorbeeld." Van Velzen over handigt haar een WD-folder. Op de achterkant daarvan staat zijn foto. Een rijke donkere krullenbos danst je tege moet. „Niet echt een WD-look", con cludeert de volgende buurtbewoner als hij dat ziet. Reden voor Van Velzen om opnieuw eens haarfijn uit de doeken te doen hoe het allemaal nu precies in el kaar steekt. Mies Bouhuys Je kunt in deze tijd alleen maar met schaamte leven utlïvm crfWr wl 5/6 i haag/gpd - De grote staal- len protesteren fel tegen tarieven die de Verenigde en gedurende drie jaar wil- heffen bij de import van 1. De Europese Unie over- gt ook tegenmaatregelen, staalstaten reageren op het memen van de VS om met ing van 20 maart diverse lproducten uit andere delen de wereld te belasten met invoerheffing van maximaal irocent. De VS proberen met maatregel de eigen staalin- trie te beschermen. Jederland is staalbedrijf Co- in IJmuiden slachtoffer van importheffingen. Corus ex- teert vier procent van de to- jaarproductie naar de VS en O' aarmee een kleine speler op Amerikaanse markt. ina Binnenland i: imentaar leiden-regio - De gemeente raadsverkiezingen zijn vanoch tend rustig op gang gekomen. De stembureaus die al om half acht de deuren openden, wer den weliswaar niet meteen plat gelopen, maar de opkomst was over het algemeen 'best behoor lijk', zoals een woordvoerder van de gemeente Leiderdorp het uitdrukt. Schattingen over de totale opkomst vielen vanmor gen overigens nog niet te ma ken. Het half uur dat de stembu reaus eerder open gingen, leid de op sommige plekken al vroeg tot een redelijke drukte. Het stembureau in het Leidse stadhuis kreeg het eerste kwar tier al dertig stemmers te ver werken. Op het Katwijkse stad huis meldden zich voor acht uur zestien stemmers. Maar op andere stembureaus maakte nauwelijks iemand ge bruik van de extra vroege openstelling. „Wij betwijfelen of de vroegere opening veel ef fect heeft gehad", zegt een woordvoerder van het stembu reau in Benthuizen. De algemene indruk vanmor gen was dat de loop er aardig in zat. In verschillende ge meenten had om tien uur al ongeveer 10 procent van de mensen gestemd. „Het valt mij niet tegen", aldus het hoofd stembureau van de gemeente Leiden. Het weer, dat een grote rol speelt bij het opkomstpercen tage, valt tegen. Tijdens de ochtend en vroege middag re gende het bijna voortdurend licht. Meteorologen voorspel- De stembureaus, zoals hier in de Leidse Vredeskerk, waren vanmorgen vanaf half acht open. Foto: Hielco Kuipers len opklaringen in de namid dag en vroege avond. Elders in het land was het op de stembureaus vanochtend vaak nog erg rustig. In zuidelijk Zuid-Holland kwam tot tien uur gemiddeld rond 5 procent van de kiezers naar de stem bus. De opkomst varieerde wel sterk per stembureau: van 2,5 pro cent tot 7 (beiden in Vlaardin- gen). In Spijkenisse waren tus sen de 4 en 6,5 procent van de kiezers komen stemmen. In Schiedam hadden de kiezers er zin in. Een rondje langs een paar stembureaus leverde een gemiddelde opkomst van 9 procent op, aldus een gemeen telijk woordvoerster. Vanuit de grote steden Den Haag en Rot terdam waren rond half elf nog geen gegevens bekend. In Limburg had tot dan toe ge middeld 5 procent van de stemgerechtigden een bezoek aan het stembureau gebracht. Op het stadhuis in Maastricht waren 73 van de 1272 stemmen uitgebracht. In het stembureau in de Weerter woonwijk Bosho ven kwamen voor negen uur 72 van de 1619 stemgerechtigden opdagen. In Groningen was de opkomst hoger dan vier jaar geleden. De prognose om 9 uur was .3,8 procent. Bij de vorige verkie zingen was dit slechts 2,8 pro cent. Een woordvoerder van de gemeente vond het nog te vroeg om te zeggen of deze trend zich voort zal zetten. Uitslagen op internet De uitslagen van de gemeen teraadsverkiezingen zijn in de loop van de avond al op het internet te zien. De redactie heeft daarvoor een speciale site ingericht, die via de op startpagina www.leidschdag- blad.nl bereikbaar is. Laurus wordt overgenomen den haag - Supermarktconcern Laurus, eigenaar van Konmar en Edah, is in vergevorderd ge sprek om te worden overgeno men. Welke partij de koper is, wilde een woordvoerder van ochtend niet zeggen. De onder handelingen zullen 'binnen en kele weken' worden afgerond. De aanvankelijk opgeschorte handel in Laurus werd in de loop van de ochtend hervat. Het aandeel was om 11 uur in waarde gehalveerd naar 1,75 euro. Pagina Economie Voorlopig geen zaak-Sharon brussel - Een Belgische recht bank heeft de beslissing over een aanklacht tegen de Israëli sche premier Sharon wegens oorlogsmisdaden uitgesteld. Sharon zou als als minister van defensie mede-verantwoorde lijk zijn voor twee bloedbaden in 1982 in Libanon. door onze correspondent Harm Harkema londen/gpd - Een drie maanden oude baby met een onderont wikkelde gezichtshelft staat cen traal in een juridische strijd tus sen het ziekenhuis waar zij ligt en de ouders. Het ziekenhuis in het Noord-Oost-Engelse New castle wil de baby opereren aan de luchtpijp zodat ze meer lucht krijgt, en beter kan drinken, de ouders vinden dat echter onno dig en gevaarlijk. Het ziekenhuis wil de operatie desondanks doorzetten en heeft de politie te hulp geroepen om te voorkomen dat de baby door de ouders wordt weggehaald. Inmiddels is ook de rechter in geschakeld. Volgens het ziekenhuis is de operatie noodzakelijk als eerste in een serie operaties om het ge zicht van het kind een normaal aanzien te geven. De ouders hebben kort geleden nog een oproep aan het publiek gedaan de daarvoor benodigde 800.000 euro op te brengen. De ouders zeggen van een van de zieken huisartsen gehoord te hebben dat de operatie aan de luchtpijp niet alleen onnodig is maar ook gevaarlijk en zijn daarom tegen. Het kind lijdt aan het zeldzame Goldenhar Syndroom, waardoor een helft van het gezicht vrijwel niet is ontwikkeld. Het heeft slechts een oog, terwijl ook j uk- en kaakbeen niet tot volledige ontwikkeling zijn gekomen. etelenbos laakt 'hufterigheid' transportbranche Scholier in kritieke toestand naar ziekenhuis haag/anp - Minister Nete- )os van Verkeer wil nog voor einde van dit jaar de dode- ikspiegel verplicht stellen r alle vrachtwagens. Dat is ig omdat afspraken met de tsportsector en subsidies er hts toe hebben geleid dat kwart van de vrachtwagens spiegel heeft. „Het is pure terigheid dat ze het niet n", aldus Netelenbos giste- De minister gaat komende and proberen de verplichting bij haar Europese collega's Verkeer door te krijgen. Lukt niet, dan gaat ze die op ei gen houtje doorvoeren. In dat geval zal de Europese Commis sie hoogstwaarschijnlijk ingrij pen. Netelenbos neemt dat voof lief. „Dan moet Brussel me maar op de vingers tikken." Volgend jaar komt er een Euro pese wet die de spiegels ver plicht stelt voor nieuwe vracht wagens. Netelenbos vindt dat onvoldoende. Ze wil dat ook de bestaande voertuigen worden uitgerust met een spiegel of een camera die de dode hoek in de gaten houdt. Tot die tijd doet de bewinds vrouwe eerst nog een beroep op provincies en gemeenten om al leen nog contracten te sluiten met vervoerders die gebruik ma ken van dodehoekspiegels of ca merasystemen. Rijkswaterstaat neemt een dergelijk clausule al op in al haar contracten. De vervoersbedrijven kregen gisteren een veeg uit de pan omdat het merendeel ervan weigert iets te doen aan de dode hoek, ondanks de forse subsi dies. „Ik begrijp daar niets van. De prijs is niet veel meer dan een keer tanken. Ik ben diep te leurgesteld in de branche." De overkoepelende vervoersor ganisaties Transport Logistiek Nederland (TLN) en EVO stem men volledig in met een wette lijke verplichting van de dode hoekspiegel. ,,Al reageert de mi nister nu wel emotioneel", zegt de EVO-woordvoerder. .Volgens TLN vergist Netelenbos zich als ze zegt dat slechts een kwart van de vrachtwagens zo'n spiegel heeft. „Inmiddels zijn er 52.000 systemen verkocht, dat is meer dan eenderde van de trucks." door Bas Pronk hazerswoude-dorp - Een leerling van het Groene Hart Lyceum in Hazerswoude-Dorp is besmet met de meningokokbacterie. De bacterie veroorzaakt hersenvliesontsteking. De jongen uit de brugklas is zondagavond in kritieke toestand naar het LUMC in Lei den gebracht. Er is volgens het GGD geen directe kans op besmettingsgevaar. Wel deed zich in het werkgebied van de GGD Zuid-Holland Noord (Leiden, Alphen aan den Rijn en de Duin- en Bollenstreek) nog een besmetting voor. De gezondheids dienst wil echter niet zeggen waar. Het eni ge dat de GGD kwijt wil is dat het niet in Ha zerswoude-Dorp of de naaste omgeving is. Wel gaat het om een middelbare scholier of scholiere van vergelijkbare leeftijd, een jaar of twaalf. Zolang er in Hazerswoude-Dorp geen nieu we slachtoffers bij komen, is inenting van de naaste omgeving niet noodzakelijk, aldus de GGD. De kans op besmettingsgevaar op de school is klein, omdat die vorige week van wege vakantie dicht was. Het risico van be smetting bij jongerencentrum Stek, waar de jongen vrijdagavond tussen 20 en 22 uur was, is groter. Op de avond van de disco wa ren daar ongeveer zestig jongeren. Volgens de GGD is er geen reden om het jongerencentrum te sluiten. „Ik heb gelijk contact gezocht met de school en de GGD", zegt voorzitter L. Pels van het centrum. „We hoefden niet direct te vrezen voor besmet ting. Maar ik heb wel folders laten drukken en voorgesteld om de betrokkenen in te lichten." Over de toestand van de Groene-Hartleer- ling is niets bekend. Volgens de school is er geen sprake van paniek bij ouders en leer lingen. (advertentie) alphen aan den rijn/gpd - Justi tie kan niet bewijzen dat de ver giftigde hoestsiroop die het le ven kostte aan zestig Haïtiaanse kinderen, onzuivere glycerine van leverancier Vos BV uit Al phen aan den Rijn bevatte. De productiegevens van de Haï tiaanse siroopproducent Pharval zijn hiervoor ontoereikend. Dat heeft minister Korthals (justitie) gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. Wel bestaat volgens hem het vermoeden dat de vergiftiging veroorzaakt is door vervuilde glycerine van Vos. „Maar in strafrechtelijke zin staat dat naar het oordeel van het openbaar ministerie (OM) niet vast." De glycerineleverancier is daarom niet te vervolgen voor doodslag of dood door schuld. In 1996 kwamen zestig kinderen op Haïti om het leven na het slikken van de siroop. Die bleek vergiftigd met di-ethyleenglycol (antivries). Uit onderzoek van de Amerikaanse Food and Drug Administration (FDA) bleek dat niet definitief valt vast te stellen welke partijen Pharval-siroop zijn bereid met de verontreinig de glycerine. Daardoor is vol gens Korthals ook onduidelijk of de siroop die de overleden kin deren hebben geslikt, bereid is op basis van de glycerine van Vos. Een adjunct-directeur van het bedrijf wist dat de glycerine onzuiver was, aldus Korthals. Daarover heeft hij gezwegen. Hij was naar eigen zeggen niet ver antwoordelijk voor wat er na verkoop met de uit China geïm- (advertentie) www.cda.nl/leiden porteerde partij gebeurde. Bij Vos golden gescheiden verant woordelijkheden tussen de af delingen inkoop en bemonste ring aan de ene kant en de af deling verkoop aan de andere kant. Zijn schuld is daarom niet te bewijzen, meent het OM. Hij is niet vervolgd. Uiteindelijk is Vos BV wel ver oordeeld voor het overtreden van de wet milieugevaarlijke stoffen. Dat viel te bewijzen. Het bedrijf schikte de zaak met het betalen van 200.000 euro. De Tweede Kamer reageerde eerder geschokt op deze uit komst. Maar Korthals schrijft dat hij geen reden heeft om aan te nemen dat het OM in deze zaak onzorgvuldig te werk is gegaan. De twee advocaten die de families van de overle den kinderen vertegenwoordi gen hebben inmiddels bezwaar tegen de schikking aangete kend. Ja. ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Z MIV Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling I kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: €52.00 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau brt-yi MI»I«T 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl lJagt •AI..P Tl IK! Voor informatie en verkoopadressen: 020 - 407 6666 °l www.bristol.online.nl Aanbieding geldig t/m 10 maart 2002

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1