'Ik heb altijd tussen culturen in gestaan' KUNST CULTUUR Adrian Borland van The Sound leeft nog een beetje in Leiden 'Met dubbel s, van super sexy' Componist Leo Ornstein overleden R7 Groningse Repin-expositie trekt 150.000 bezoekers Koninklijke Bibliotheek krijgt getijdenboek woensdag 6 MAART 2002 ANP/Gerard Damoiseaux leeld van 'leuni Touw bosch - Actrice Pleuni v heeft een bronzen beeld egen in de artiestengajerie Theater aan de Parade in Den Bosch. Het beeld, dat tteravond in bijzijn van de ac- e werd onthuld, is gemaakt tor Karoly G. Meszaros. mfanfare IOS kampioen eterwoude - Drumfanfare DS uit Zoeterwoude is kam pen van Nederland gewor- n. Het kampioenschap, dat Nederweert werd gehouden, tond uit een stilstaand deel een marcherend deel. Voor jelegenheid had VIOS een uw nummer ingestudeerd, drumfanfare viert het beha van de kampioenstitel vrij- in het muziekcentrum aan Ichenkelweg in Zoeterwou- prkfilmhuis roeit snelst hen aan den rijn - Het kfilmhuis in Alphen maakt i ongekende groei door. Het c vorig jaar 12.080 bezoe- s, het jaar daarvoor waren er nog 6.508. Dat komt neer een groei van 85,6 procent. ree is het Parkfilmhuis I snelst groeiende filmhuis h Nederland, dat een gemid- Jde stijging van 14,7 procent It. Een en ander blijkt uit cij- I van de Associatie van Ne- indse Filmhuizen. ominaties tor filosofieprijs haag - De schrijver Arnon inberg is een van de vijf ge- nineerden voor de Socrates- V selbeker, een nieuwe literai- irijs voor het meest prikke- de, Nederlandstalige filoso- roek. Naast Grunberg zijn ll Cliteur, Helena Klitsie, Mi- el Leezenberg en Antoine ftbij genomineerd. De prijs rdt uitgereikt tijdens de ht van de Filosofie op 6 door Herman Joustra leiden - Nee, je kunt niet echt zeggen dat het storm loopt. Honderden cd's vliegen er niet over de toonbank van Plato in de Vrou- wensteeg. Maar het is op zijn minst opvallend dat drie schijfjes van een al lang opgeheven band als The Sound, ineens gretig aftrek vin den. Zeker omdat het cd's betreft met voorna melijk opgefrist oud-materiaal van een toch allesbehalve wereldberoemde groep. De schijf jes zijn koud een week op de markt. Maar in totaal verkocht Plato er al een stuk of 25. En Velvet zeker twintig. Rara, hoe kan dat? „Nou het zijn natuurlijk prachtige cd's, die al een heel lang werden verwacht", zegt een ver koper van Velvet. „Platen die nu eindelijk op cd zijn gezet. Van een legendarische groep." Dat is ook ongeveer het commentaar van Pla to. „Ja, het zijn platen voor echte liefhebbers." Het betreft hier de eerste drie platen van de band die destijds bij het platenlabel Korova verschenen, waar ook een band als Echo The Bunnymen onder contract stond. De pla ten, 'Jeopardy', 'From the lions mouth' en 'All fell down' verschenen tussen 1980 en 1983. De eerst en de laatst genoemde plaat tellen in de cd-uitvoering nog een paar extra nummers: van een live-optreden en van een sessie. Dat Leiden een behoorlijk aantal liefhebbers telt, is volgens Plato niet zo vreemd. Zanger en drijvende kracht achter The Sound, Adrian Borland, was voor hij begin negentig een eind aan zijn leven maakte, behoorlijk vaak in Lei den te vinden. Soms trad hij, gewoon voor de lol, in zijn een tje op. Met een gitaartje in De WW, in de Wol- steeg. Adrie Heinsbroek van het 'Drank Lokaal' kan zich dat nog goed herinneren. „Ja, dat is inder daad een paar keer gebeurd. Dan stond hij daar met een gitaar en een glas wodka-jus. Een paar keer zo maar, maar ook een paar keer afgesproken. The Sound had het altijd al behoorlijk goed gedaan in Leiden. En als hij dan solo optrad in De WW, trok dat natuurlijk aardig wat publiek. Borland logeerde vaak in Leiden bij vrienden, zo is hij ook met De WW in aanraiang geko men." De cd's van The Sound staan nog niet in de bakken van De WW. „Maar", zo zegt Heins broek, „ik realiseer me nu ook dat er regelma tig naar wordt gevraagd." Borland leeft dus nog een beetje in Leiden. Najib Amhali in Leidse Schouwburg larlotte Kohier ijzen toegekend sterdam - Het Rotterdamse ectief daf-architecten, de atervormgever Marcel Sch- Igemeijer, het kunstenaars- LA. Raeven en beeldend istenaars Saskia Olde Wol- en Folkert de Jong krijgen Charlotte Kohier Prijzen 2. De prijzen worden sinds 8 uitgereikt door het Prins ïhard Cultuurfonds als aan- idiging voor jong talent. door Coen Polack leiden - Juist toen cabaretier Na jib Amhali een idee kreeg welke kant hij op wilde met zijn nieuwe programma 'Freefight', werd het New Yorkse World Trade Center getroffen door aanslagen. „Op eens werd ik geconfronteerd met hele oude angsten. Geweld, daar ben ik vooral erg bang voor. Je hoorde al snel op tv: 'Het waren islamieten die het gedaan heb ben'. Nou was ik al 'Marokkaan', maar nu besefte ik dat ik opeens ook 'islamiet' was. Mensen wer den van de ene op de andere dag aangesproken op hun godsdienst, ze werden zelfs op straat in el kaar geslagen. Daar gaat het ook over in mijn programma." Vlak voor de aanslagen had Am hali promotiemateriaal voor 'Freefight' verspreid: een poster met een afbeelding van Amhali in boksersoutfit. Op zijn arm een tatoeage 'In Allah we trust'. „Wat begon als een grapje werd opeens zo zwaar beladen, dat ik besloot die posters en flyers te rug te halen. Ik wilde gewoon helemaal niets met die aansla gen van doen hebben. Het is nu iets geheel anders geworden." 'Freefight' gaat zondag in de Leidse Schouwburg in première. Maar eigenlijk speelt Amhali evenveel voorstellingen voor als na de première. „Ik begon in september met een half uur ma teriaal, waarvan ik eigenlijk dacht dat het genoeg was voor een uur. Dat was wel even slik ken toen ik na dertig minuten uitgeluid was. De voorstelling is eigenlijk op het podium ont staan door improvisatie en door steeds nieuwe dingen te schrij ven en andere stukken te schrappen. Na anderhalve maand lag het redelijk vast, sindsdien heb ik alleen nog maar een beetje geschaafd en dat blijf ik altijd wel doen." „Ik noem de voorstellingen al lang geen try-outs meer. Ik vind het nog steeds moeilijk om tij dens de voorstelling ook echt te laten merken dat het een try-out is. Sommige cabaretiers lezen stukken tekst van papier; ik heb tegenover publiek altijd nog een soort gêne. De zaal is vaak net zo uitverkocht als bij een regu liere voorstelling, dus vind ik dat je toch kwaliteit moet leveren." „Het begon voor mij echt toen ik in 1998 het Leids Cabaret Fes tival won. Mijn carrière raakte in een stroomversnelling. Het is daarom leuk om mijn première in Leiden te houden. Daarbij is de schouwburg een mooie zaal, zeker als je het vergelijkt met de zalen waar ik soms try-outs houdt: van de gemeenteraads zaal in Houten tot de Gaviolizaal in Helmond, wat een soort or gelmuseum is. Ik kom soms 's middags een zaal binnen en dan zegt mijn technicus 'als de bin go straks afgelopen is schuiven ze de tafels aan de kant en dan mag jij daar staan'." Amhali begon zijn podiumcar rière als acteur. Na zijn oplei ding aan de Utrechtse toneel school speelde hij grote en klei ne rollen in toneelstukken, tv- scries cn films. „Ik ben daarmee gestopt omdat ik alleen maar getypecast werd. Ik was altijd de stereotype Marokkaan, de vluchteling. Alleen Theo van Gogh en Eddy Terstall hebben mij rollen gegeven om mijn ac teerprestaties. Het is opvallend dat je in jeugdtheater nooit op je afkomst wordt beoordeeld. Zo dra je opkomt roep je 'ik ben een kikker' en die kids geloven dat. Niemand zal zeggen: je bent een bruine kikker." „Ik heb altijd tussen culturen in gestaan", zegt Amhali. In 'Freef ight' zet hij de Nederlandse cul tuur tegenover de Marokkaanse. Hij kiest geen partij. Ik keek naar de Nederlanders en dacht 'wat doen ze belachelijk' en ik keek naar de Marokkanen en dacht 'wat doen ze belachelijk'. Ik heb die cultuurverschillen altijd heel bewust meegemaakt, ik ben er door gevormd. Van beide kan ten kon ik de leuke dingen op pikken. Ik wil ook helemaal niet kiezen als dat al zou moeten." Amhali besloot, na het acteren De promotieposter van de voorstelling 'Freefight' waarin Najib Amhali de Nederlandse cultuur tegenover de Marokkaanse zet. Foto: ANP op een laag pitje te hebben ge- medy en kwam terecht bij Co- zet, zijn heü te zoeken in de co- medytrain, de groep stand-up comedians rond de Amsterdam se comedyclub Toomler. 'Freef ight' is ontstaan in samenwer king met Hans Sibbel, beter be kend als Lebbis. Zijn vorige pro gramma ontstond uit samen werking met Raoul Heertje, die hij net als Sibbel kent van de Comedytrain. Amhali: „Het voordeel wat ik als comedytrain- lid heb, is dat ik met de beste cabaretiers en stand-up come dians van Nederland kan sa menwerken. Met Hans en Raoul klikt het goed, dus waren ze be reid me te helpen." Als het uitkomt staat Amhali graag op het podium van Toom ler. Een optreden van vijftien minuten in de club is voor hem honderd keer spannender dan een avond op het podium in de schouwburg. „Je wordt vergele ken met vier of vijf anderen die dezelfde avond optreden. Je zal maar na Hans Teeuwen of Marc-Marie Huijbregts het po dium op moeten. In de schouw burg komen de mensen alleen voor mij. Daar heb ik negentig minuten de tijd om alles rustig op het publiek over te brengen, terwijl je als stand-up comedian in een kwartier alles moet ge ven." „Ik hou ook wel van de symbo liek van het vrije gevecht: geen regels, je mag alles in de strijd gooien en de sterkste wint. Naarmate ik er langer over na dacht, kwam ik tot de conclusie dat het leven eigenlijk echt zo in elkaar zit." De titel 'Freefight' moest Amhali al ver voordat de voorstelling ook maar in de steigers stond opgeven, zodat de theaters pro grammafolders konden druk ken. „Dan vragen ze een titel en een stukje over de inhoud. Je krijgt twee dagen om erover na te denken terwijl je nog geen idee hebt wat je gaat doen. De titel 'Freefight' kwam vrij snel, maar hij staat uiteindelijk nogal los van de inhoud." Eventuele verwarring neemt Amhali voor lief. „Ik heb van een schouw burg gehoord dat ze werden op gebeld of er nog vier kaartjes voor het Freefight gala te koop waren." Najib Amhali, zondag 10 maart (première) en dinsdag 28 mei, Leidse Schouwburg. groningen/anp - Het Gro ninger Museum heeft van middag de 150.000ste bezoe ker ontvangen voor de ten toonstelling van de Russische schilder Ilja Repin. Het be haalde aantal is voor het Gro ninger Museum een record: de expositie rond de schilder overtreft eerdere succesnum mers als tentoonstellingen van fotograaf Andres Serrano (89.000), 'Hel en Hemel' van Peter Greenaway (82.000) en modekoning Alaia (70.000). De tentoonstelling bestaat uit meer dan tachtig schilderijen en tekeningen die een over zicht geven van Repins ont wikkeling als kunstenaar. Een woordvoerder van het museum stelt volkomen overdonderd te zijn door de belangstelling voor repin. „In de Randstad zijn musea dit soort aantallen wel gewend, maar het is zeer bijzonder dat er zoveel mensen voor een tentoonstelling naar Gronin gen reizen", vindt ze. Uya Repin (1844-1930), die de bijnaam 'de Russische Rem brandt' draagt, schilderde tij dens de grootste culturele bloei die Rusland tot dat mo ment had beleefd. Onder an deren de schrijver Tolstoj en de componisten Shostako- vitsj en Moessorgsky zijn door Repin geportretteerd en behoorden tot zijn directe so ciale kring. Ook verwierf Rep in faam als schilder van het Russische leven. De tentoonstelling is gereali seerd door bemiddeling van koningin Beatrix bij president Poetin en de goede Russische contacten van de Gasunie, die met zijn steun de eerste levering van gas aan het Rus sische staatsbedrijf Gazprom viert. De Hermitage in Sint- Petersburg leende zelfs het doek De Wolgaslepers uit. Het is zeer uitzonderlijk dat deze 'Russische Nachtwacht' de Hermitage verlaat. De ex positie is nog tot en met 7 april in het Groninger Muse um te zien. b Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor de amateur- i kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die husiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Toneelvereniging Kunst na Arbeid uit Hillegom. (Zo, de planten zijn ook al ge- IS| racht." Tevreden neemt regis- e ïur Piet van Schie de jungle in P (enschouw die in de oefen- n limte van toneelvereniging unst na Arbeid is ontstaan. Iet al die planten wordt straks e tuin van het kuuroord gecre- ?rd, waar het stuk 'Amoureuze 1 trikelen' zich afspeelt. En zo- s de titel al suggereert, gaat et in dit geval eerder om een 1st- dan een kuuroord. Van ;hie: „Ja, de 'patiënten' komen iar om heel andere redenen r an om opgelapt te worden." laar voordat het publiek kan inieten van deze klucht, wordt 1 de komende anderhalve ftk nog stevig gerepeteerd. 'as in die laatste weken krijgt 1 n stuk plotseling kleur, hè", sgtVan Schie. Ook vanavond - kel is net na achten - hebben a leden van Kunst na Arbeid k ch verzameld in het repetitie- 'kaal. Onder het genot van een ikkie troost worden de laatste euwtjes doorgenomen. De tij- p ng van vanavond is niet gun- 'Éf een sterfgeval in het dorp. moge duidelijk zijn: Kunst na Arbeid is diep geworteld in Hillegom. Al bijna 75 jaar is de toneelclub, met een kleine vijf honderd donateurs, een con stante in het verenigingsleven van het dorp. „We zijn een van de oudste toneelverenigingen in de regio", zegt Van Schie. Met gepaste trots wijst hij op de banier die tegen de muur staat. 'Tooneelvereen. Kunst na Ar beid' staat er in gouden letters op het groene doek. Daaronder de datum van oprichting: 10 april 1930. „Maar daar zijn de meningen over verdeeld", zegt Van Schie. „In de notulen wordt 11 april als oprichtings datum genoemd." En Van Schie kan het weten. Al meer dan vier decennia is de Hillegommer (63) aan de to neelvereniging verbonden. „Kijk, die foto is gemaakt toen ik veertig jaar lid was." Na jaren te hebben gespeeld, is Van Schie de laatste paar jaar ver antwoordelijk voor de regie van voornamelijk kluchten en blij spelen. „Vroeger deden we ook wel 'serieus' toneel, maar de mensen vragen om amuse ment. Ze willen een avondje la chen, er een avondje uit. Daar moet je dan wel gehoor aan ge ven." In dat opzicht zal het publiek ook dit keer niet bedrogen uit komen. Centraal staan de amoureuze verwikkelingen van een aantal bezoekers van een kuuroord. Als een stel pubers zitten ze achter elkaar aan, wat garant staat voor veel dubbel zinnige opmerkingen en kluch tige verwildcelingen. Met de opkomst van snelle jon gen Menno Janssen ('met dub bel s, van super sexy') wordt de toon gezet. Deze gladde patje- peeër zit achter Dolly aan. Een weduwe, maar wel van het 'vro lijke soort', zoals ze zelf zegt. Dolly valt echter op Charles, een stotterende vrijgezel die in zijn vrije tijd het liefst knutselt. „Bah, wat saai", roept Dolly. Om met zwoele stem te vervol gen: „Een man als u verdient toch een veel interessantere hobby? Ik wil u daarbij wel hel pen." Maar ook Dolly heeft pech, want Charles heeft een zwak voor Eileen. Een dame met spraakgebrek, die op haar beurt is geinteresseerd in Menno, de man van haar vroegere school vriendin. Volgt u het nog? In deze centrifuge van menselijke relaties probeert ieder zijn bed gevuld te krijgen. Tot overmaat van ramp verschijnen dan ook nog de vrouw van Menno en de moeder van Charles ten tonele. Daarmee is de klucht compleet. Amoureuze Perikelen - To neelvereniging Kunst na Ar beid, vrijdag 15 en zaterdag 16 maart, aanvang 20.00 uur in zaal 'De Ark' van Huize Parkwijk, Parklaan te Hille gom. Rody van der Pols den haag/anp - De Koninklijke Bibliotheek in Den Haag heeft een zeer kostbaar vijftiende-eeuws gebeden boek gekregen. Het rijkelijk geïllustreerde boekwerk heeft een waarde van bijna 6 miljoen euro. Het gaat om het duurste geschenk ooit dat door een particulier aan een Nederlandse culturele instelling is geschonken. De schenker van het getijdenboek wenst anoniem te blijven. Het boek bevat 382 bladzijden met gebeden en is versierd met 28 bladgrote miniaturen en 16 initialen met geschilderde voorstellingen. De versieringen zijn aangebracht door drie van de meest vooraanstaande schilders uit de vijftiende eeuw. Het gaat om Lieven van Lathem uit Antwerpen, Simon Marmion uit Valencien nes en een waarschijnlijk Gentse kunstenaar wiens naam onbekend is, maar wordt aangeduid met de naam Meester van Maria van Bourgondië. „Het was in die tijd gebruikelijk om, als je geld had. een persoonlijk getijdenboek te laten maken", aldus de woordvoerster van de bibliotheek L Selles. „Des te rij ker je was, des te meer gebeden en illustraties er in het boek kwamen. Het werk dat wij nu hebben gekregen is duidelijk van een bijzonder welgestelde persoon ge weest." Het getijdenboek van de Koninklijke Bibliotheek was lang verloren gewaand. Over de middeleeuwse eigenaar is niets bekend, maar het staat vast dat het ooit deel uit maakte van de beroemde verzameling van de prinsen van Trivulzio te Milaan. Toen de stad Milaan die collec tie in 1935 verwierf, was het boek echter verdwenen. Het was in het begin van de twintigste eeuw op een vei ling gekocht door de familie van de huidige schenker, naar nu is gebleken. Het boek is van 6 tot en met 15 maart te zien in de vitri ne bij de ingang van de leeszalen van de Koninklijke Bi bliotheek. Een bladzijde uit het getijdenboek van de Ko ninklijke Bibliotheek waarvan de waarde wordt geschat op bijna 6 miljoen euro. Foto: ANP a new york/dpa/anp - De Ameri kaanse pianist en componist Leo Ornstein is op 24 februari in Green Bay in de staat Wisconsin overleden. Zijn dood werd giste ren pas bekend door een bericht in de New York Times. Ornstein, in het Russische Kre- mentsjoeg geboren, is 108 of 109 jaar geworden. Hij heeft be kendheid gekregen als vertolker van eigentijdse muziek en com ponist van avantgardistische werken. De componist werd in de jaren twintig van de vorige eeuw in een adem genoemd met Stra- winsky en Schönberg. Hij had echter een hekel aan optredens en sloot daarom zijn loopbaan als pianist reeds in 1933 af. Na dat het symfonieorkest van St. Louis in 1937 zijn werk 'Noctur ne and Dance of Fate' voor het eerst had uitgevoerd, liet Orn stein zich niet meer in het open baar zien. Maar volgens de New York Ti mes bleef hij componeren. Zijn laatste werk. de achtste pianoso nate, ontstond in 1990. toen Ornstein de negentig was gepas seerd. Andere werken zijn 'The Fog' (1915), de 'Lysistra Suite' (1930) en een reeks liederen. Volgens zijn zoon Severo is de nu overleden componist in de cember 1892 of 1893 ter wereld gekomen. Op zijn derde zat hij al achter de piano. Toen hij tien was, ging hij naar het conserva torium in Sint Petersburg, waar hij onder meer les kreeg van de componist Aleksandr Gla- zoenov. Omsteins familie vluchtte in 1907 naar de Ver enigde Staten. Vier jaar later de buteerde Ornstein daar als pia nist. Hij was leider van de pia noklas aan de Ornstein School of Music in Philadelphia Va&Je auteur ran: Jrt/// Jf'-H-rob //'M /'.-ff Repetitie bij toneelvereniging Kunst na Arbeid: „Pas in die laatste weken krijgt zo'n stuk plotseling kleur, hè." Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19