Meer winkelruimte en 82 nieuwe huizen RIJN VEENSTREEK Rijnwoude: minder jongerenwerkers om kosten te sparej Alkemade trekt geld uit voor beter riool Mavo Hazerswouc twee keer zo groot Masterplan Noordplein op de valreep klaar Rotzooi in parkje aan de Korte Goog roelofarendsveen - Bij het kringloopparkje aan de Korte Goog in Roelofarendsveen is het elk weekeinde een zooitje. Mensen gooien hun oude spul len daar neer, soms pal naast de bakken. Soms laten mensen er ook spullen achter die er he lemaal niet horen. WD'er Koek klaagde er gisteravond over in een vergadering op het ge meentehuis. „Het is eenvoudig daar je auto leeg te gooien.'' R. Reurings, hoofd van de afdeling openbare werken, heeft dezelf de klacht, maar weet er geen oplossing voor. Als de werk plaats volgend jaar verhuist naar het Veenderveld, komt daar waarschijnlijk een afgeslo ten kringloopparkje dat alleen bereikbaar is als er personeel aanwezig is. Tachtig huizen op plek van bedrijven roelofarendsveen - De prOVHl- cie Zuid-Holland geeft toestem ming voor de bouw van tachtig huizen op twee plaatsen in Roelofarendsveen. De huizen mogen komen op de plek van' de inmakerijen van Van Ruiten aan het Zuideinde en van Vol- water aan de Langeweg. De ge meente Alkemade onderhan delt met deze twee bedrijven over verplaatsing naar het nieu we bedrijventerrein Veender veld. Wethouder Beelen is ver heugd over het akkoord met de provincie. „Dit maakt het on derhandelen met de bedrijven gemakkelijker." Van Ruiten en Volwater willen graag vertrek ken uit de bebouwde kom van Roelofarendsveen, maar het is voor hen financieel aantrekke lijker als ze op de achterliggen de grond huizen mogen bou wen. De tachtig huizen worden gelijkmatig verdeeld over de twee plekken. Klappen na woordenwisseling nieuwe wetering - Een 26-jari- ge man uit Nieuwe Wetering heeft gisteren aangifte gedaan van mishandeling. Afgelopen zondag kreeg hij in alle vroegte klappen van een onbekende man na een woordenwisseling in een steegje aan het Noord einde in Roelofarendsveen. Voorbijgangers susten de ruzie. Fondsenwerving Save the Children alphen aan den rijn - een team fondsenwervers van Save the Children zoekt vandaag in Alphen aan den Rijn nieuwe donateurs. De medewerkers spreken op het Thorbeckeplein voorbijgangers aan met het ver zoek om financiële steun. woensdag 6 MAART 2002 Bovos verhoogt rekening met 34 procent rijnwoude - Het gemeentebestuurvan Rijnwoude gaat minder gebruikmaken van jongerenwerkers. De oorzaak is de flinke stijging van de kosten. De stichting Bovos die het jongerenwerk in de gemeente uitvoert, verhoogde de prijs met ingang van dit jaar met 34 procent. Omdat burge meester en wethouders niet meer geld beschikbaar willen stellen, neemt het aantal uren dat jongerenwerkers in de gemeente actief mogen zijn af van 28 naar 20 uur. Dat stel len B en W voor aan de raad. De Stichting Bovos, die sinds 1996 actief is in Rijnwoude, was genoodzaakt de rekening te verhogen als gevolg van hogere salarissen en het ontbreken van provinciale subsi dies. Bovendien had de Zoetermeerse instelling al enkele jaren geen prijsverhogingen meer doorgevoerd. Het contract tussen Rijnwoude en Bovos liep op 1 januari van dit jaar af. Hoewel de gemeente vrij is om een punt te zetten achter de samenwerking, willen B en W het contract toch verlengen. Uit gesprekken en offertes met andere in stellingen bleek namelijk dat Bovos ook na de kostenstij ging niet duurder is. Bovendien blijft de continuïteit in de activiteiten zo behouden. De afname van het aantal uren dat jongerenwerkers actief mogen zijn heeft vooral gevolgen voor de activiteiten in de jongerencentra in Hazerswoude-Dorp en -Rijndijk en Kou dekerk aan den Rijn. Benthuizen blijft nog verstoken van het jongerenwerk, omdat er geen vrijwilligers zijn te vinden die er het jongerencentrum Boe weer willen openen. Maar zodra dit dorp weer behoefte heeft aan professionele on dersteuning, worden de 20 uren over de vier dorpen ver deeld. Het jeugd- en jongerenwerk op straat blijft ongewij zigd. Hiervoor is en blijft zes uur per week beschikbt Eerder zetten Alkemade en Zoeterwoude een punt de samenwerking met Bovos. Beide gemeenten wa tevreden over het werk dat de instelling leverde. Rijnv deelt die ervaringen niet. Bovendien heeft het gemeer stuur geen zorgen meer over de positie en het best; recht, nu Bovos dit jaar een samenwerkingsverband isi gegaan met de Stichting Eskamp uit Den Haag. De politiek van Rijnwoude bespreekt het voorstel dagavond. door Janneke Dijke roelofarendsveen - Winkelcen trum Noordplein in Roelofarends veen wordt uitgebreid met 1.300 vierkante meter winkeloppervlak en 8z nieuwe huizen. Op de val reep, aan de vooravond van de verkiezingen, presenteerde WD- wethouder Beelen gisteravond een plan met die inhoud aan de commissie ruimtelijke ordening én aan een raadszaal bomvol ge- interesseerde inwoners. De uit breidingsplannen voor het win kelcentrum waren jaren in mist gehuld. De grond waarop de huizen en extra winkels moeten komen, kochten de gemeente Alkemade en projectontwikkelaar Heem- bouw de afgelopen jaren. Het gaat om een stuk grond direct achter het winkelcentrum, dat doorloopt tot aan het water. Ook het naastgelegen bedrijfs terrein van Dobbe Potgrond, dat deze zomer vrijkomt, wordt er bij betrokken. Volgens wethou der Beelen komt de begroting voor het plan neer op zo'n vijf tien miljoen euro. Hij wil er geen geld op toeleggen, maar rekent ook niet op winst. Op de plek van het oude woon huis van Dobbe aan het Noord einde komt een pand met 300 vierkante meter winkelopper vlak op de begane grond en twee woningen erboven. De winkels aan de linkerkant van het plein, van bakkerij Van Maa- nen tot en met de cd-winkel, breiden allemaal uit naar voren. Dit komt in totaal neer op 200 vierkante meter extra vloerop pervlak. Supermarkt Edah krijgt er aan de achterkant 800 vier kante meter bij. Boven op de uitbreiding worden 18 wonin gen gebouwd. Achter op het terrein is plek voor 24 rijtjeswoningen, ver deeld over drie blokken. Een deel hiervan komt aan het water te staan. Verder staan er twee appartementenblokken van elk twaalf appartementen (elf gewo ne en één penthouse) en vier watervilla's op de tekening. Ach ter boekhandel Veenerick ko men tien rijtjeshuizen voor 'starters'. In het verlengde daar van schetst architectenbureau Van Rijn en Partners een aantal vrije kavels. Het gaat uitsluitend om koopwoningen. Voor het winkelende publiek komen er 85 extra parkeerplekken en voor de bewoners van de 42 apparte menten 60 plekken. De bewo ners van de overige huizen par keren op eigen erf. Beelen presenteerde het master plan aan de politici om te laten zien hoe ver hij is. Het is echter nog niet helemaal af. Zo moet er een weg komen van het Noord plein naar de Langeweg voor een tweede ontsluiting van het winkelcentrum. Hiervoor moe ten woningen worden gesloopt, maar overeenstemming met be woners is er nog niet. Ook zijn er nog geen ontwerpen voor de woningen. De blokjes op de ma quette geven slechts aan hoe groot de huizen kunnen wor den. Dat het plan nog niet af is, geeft politici de kans om eigen ideeën te lanceren. Zo oppert WD- De blokken in blanke houtkleur in de maquette van winkelcentrum Noordplein in Roelofarendsveen zijn de beoogde nieuwe panden. De verfde delen staan er al. Foto: Hielco Kuipers raadslid Koek om de parkeer plekken in het midden van het Noordplein te verwijderen. „Ik vind die auto's daar niet mooi. Waarom maken we er niet een leuk pleintje van met bankjes en verlichting?" PvdA-leider Schoonderwoerd vraagt zich af of de twee losse gebouwtjes aan het begin van het Noordplein niet kunnen verdwijnen. Diverse politici vinden het jam mer dat de winkels verderop aan het Noordeinde (Vögele, Dierenshop Exotica, Ferry van de Bosch Woninginrichting, Schoenenreus en benzinepomp Wijsman) niet naar het Noord plein komen. In het verleden drong de raad daarop aan. PvdA'er Gerritsen drong aan op verplaatsingssubsidie. De win keliersvereniging Raak, die zich kan vinden in het plan, ziet ech- or ter niet zoveel in verplaal^ van deze winkels, omdat er plek voor is op het Noordpli De uitbreiding van de Eda)1 gint het snelst, in het aIn kwartaal van 2003. Eind mj? moet het vernieuwde wiifj!r centrum klaar zijn. alkemade - Op diverse plekken in Al kemade verbetert de gemeente het riool. De commissie openbare werken gaf gis teravond haar goedkeuring aan een paar voorstellen van het college. In totaal is er 515.000 euro mee gemoeid. Aan de Pastoor Kwakmanlaan in Rijpwe- tering legt de firma Schouls uit Leiden een bergbezinkriool aan. Deze vervangt de riooloverstorten en zorgt ervoor dat er minder snel wateroverlast is in de wijk. De klus kost ruim 310.000 euro. Omdat er al een bouwvergunning voor het riool is verleend, kan de firma Schouls snel be ginnen. Eerst informeert Alkemade de omwonenden tijdens een inloopmiddag. Ook bij de bewoners van de Langeweg 72 tot en met 84 in Roelofarendsveen staat OEVERLOOS zo'n ingrijpende klus voor de deur. Zij hebben al enige tijd last van de afvoer van het vuile water, doordat in de loop van de tijd de straat en de riolering zo'n 25 centimeter zijn gezakt. De gemeente laat de betonnen riolering vervangen door een van PVC en bestraat het gedeel te opnieuw. De klus kost 205.000 euro. De commissie gaf gisteravond ook haar fiat aan het beschikbaar stellen van 180.000 euro, maar dit geld is vorig jaar al uitgegeven voor verbeteringen aan het ri ool in het Noordeinde en de Floraweg in Roelofarendsveen. In die omgeving kwam het rioolwater soms door de wc het huis in. De gemeente vond de situatie toen zo nijpend, dat de problemen direct verholpen zijn. Bijdragen aan deze rubriek van Roelf Reinders en Tim Brouwer de Koning De Partij van de Arbeid legt oudjes uit Alkemade in ver kiezingstijd in de watten. Mis schien blijkt die aanpak vandaag bij de stembus te werken, maar hoe hangt de vlag er over vier jaar bij? Abrikozenvlaai -Dat is de dochter van Den Uyl. -Huh? -Dat is de dochter van Den Uyl! -Huh? Ze geeft het op en zegt al niets meer. De bejaarde vrouw die naast haar zit, zal misschien wel nooit weten dat ze twintig minuten naar Saskia Noorman heeft gekeken. De dochter van Den Uyl, ja. De vrouw zit elke ochtend in de koffieruimte bij het bejaardentehuis. Ze zal wel gedacht hebben: Hé, vandaag taart, da s anders nooit zo. Het is een abrikozenvlaai, betaald door de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid. Weet zij veel, ze is allang blij dat ze een taartje bij de koffie heeft - de aardbeienvlaaien waren ze ker al op. En dat Saskia Noor man, de dochter van Joop den Uyl, net een hartstochtelijk be toog tegen het wegtrekken van de banken uit de dorpen heeft gehouden - net als haar vader balde ze af en toe een stevige vuist - heeft ze allemaal niet zo meegekregen. Ze hoort niet zo best meer. De mevrouw achter in het zaal tje, met die grote bril op, lust ook wel pap van die vlaaien. Ze kijkt begerig naar een onaange roerd taartje op tafel. Haar buurvrouw zegt dat ze die best mag opeten, want daar zit toch niemand. Maar ze hoort dat niet en durft het taartje niet op te eten. Ze pakt nog maar eens het verfomfaaide plastic zakje uit haar tas en wrijft er maar weer eens mee over haar neus. Dat ritselt nogal. Niemand die het hoort. De mevrouw die de dochter van Den Uyl niet herkende en ook de mevrouw met het zakje die nog wel een tweede taartje had gelust, klappen wel even in hun handen als die dame achter de microfoon opeens niets meer zegt. Maar dat doen ze omdat alle dertig ouderen in het kof- fiezaaltje dat doen - sommigen zitten met de rug naar de doch ter van Den Uyl. Als de verzorg sters klappen en die meneren met hun rode speldjes op hun jasje ook, doe je toch mee? Omdat de dochter van Den Uyl snel naar Den Haag moet - het WAO-debat begint zo - is het programmaonderdeel 'Ver voerssysteem CW, uw en onze gedachten' omgewisseld met 'Koffie met wat lekkers'. De dochter van Den Uyl hapt dankbaar in een vlaaitje. De plaatselijke partycoryfeeën met hun rode speldjes zwermen om haar heen. 'De dochter van' slikt nog snel een slok koffie door en vertrekt met een grote badhanddoek met 'Mooi Al kemade' erop. De ouderen ma ken zich op voor het vervoer systeem en kunnen daarna nog de presentatie van het PvdA- beleidsplan 'Ouderen hebben de toekomst' verwachten. Tip voor de andere partijen voor de verkiezingscampagne over vier jaar: boek ook het kof- fiezaaltje bij zorgcentrum Jaco bus in Oude Wetering. Het kost je een paar centen aan abriko zentaartjes, maar je hebt gega randeerd publiek. En niet al te lastig ook. 2006 Wij schrijven maart 2006, de dag van de gemeenteraadsver kiezingen. Om één uur 's mid dags, de stembureaus blijven open tot twaalf uur 's nachts, zit de stemming er nog niet overal in. Alkemade Het is onduidelijk of de nieuwe partij Lelijk Alkemade aan de haal gaat met de erfenis van Mooi Alkemade. Die groepering trok zich vier jaar eerder dan de bedoeling was terug, omdat zij de gemeente mooi genoeg vindt. Lelijk Alkemade pleit hartstochtelijk voor terugkeer van de watertoren in zijn oude afzichtelijke staat, voor herstel van de Spoorstraat van weleer en voor meer leegstand in het florerende bedrijventerrein Veenderveld. Verder wil de par tij, onder leiding van oud-wet- Tekening: Maarten Wolterink houder Luuk Beelen, alle lo pende bouwzaken stopzetten. Hoe lelijker hoe beter, is het motto. Jacobswoude Overzichtelijkheid is troef in Ja cobswoude. Door de opheffing van Gemeentebelang kunnen de kiezers slechts stemmen op het CDA of op de WD. Peter van Hoesel, voorheen Gemeen tebelang en D66, juicht die ont wikkeling toe. „Ik ga het nu eens vier jaar bij de WD probe ren", zegt de Hoogmadenaar doodgemoedereerd. „Dat wil niet zeggen dat ik het CDA geen warm hart toedraag. Sterker nog: als de stemmen staken, vind ik dat mijn 78-jarige dorpsgenoot Theo van Wielin gen recht heeft op de restzetel. En lukt het hem niet om voor het CDA in de gemeenteraad te komen, laat hem dan alsjeblieft wethouder worden. Die man heeft zo'n schat aan ervaring. Ik hoop dat ik over een jaar of der tig ook nog in beeld ben voor zo'n functie, al durf ik niet te voorspellen voor welke partij." Ter Aar Weinig inwoners van Ter Aar kunnen de weg naar de stem bus in hun woonplaats vinden. Zou dat te maken hebben met de busladingen die vanmorgen vroeg zijn vertrokken naar Vlagtwedde in Oost-Groningen, waar oud-wethouder Emma Kraak een lokale partij aan voert. Heel Nederland mag van daag op de lijst Kraak En Toch Smaak stemmen, zo staat in het verkiezingsprogramma te lezen. Of deze uitleg van het duale uit leg klopt, weten de kiezers pas als de uitslag bekend is. Rijnwoude In Rijnwoude is het om een an dere reden rustig in de stemlo kalen. Niemand voelt zich ge roepen om in deze tijden van krapte weer ouderwets met potlood en papier een stem uit te brengen. De stemcomputer schafte de armlastige gemeente onlangs af uit zuinigheidsover wegingen. Alphen aan den Rijn De gemoederen lopen wel hoog op in Alphen aan den Rijn. Het nu al aftandse stadhuis puilt uit omdat het stemvolk lang werk heeft om de 36 kandidatenlijs ten door te worstelen. Zelfs de ME moet eraan te pas komen om een muziekgezelschap hardhandig uit het stadhuis te verwijderen. De plaatselijke SGP neemt aanstoot aan de band, die volgens fractievoor zitter Cor van der Zwan in Al phen op de verboden lijst staat. Later blijkt dat er een vergissing in het spel is. De klanken en teksten komen niet van The Amazing Stroopwafels, het duo dat de Dordtse Synode vier jaar geleden op de hak nam. Om de stemming te verhogen had de Stichting van Samenwerkende Politieke Partijen dit keer de Tröckener Keks ingehuurd. Geen Stroopwafels dus, maar Gedroogde Kaakjes. Allebei om op te eten, maar voor de Al- phense SGP niet te verteren. door Marieta Kroft Hazerswoude-Dorp - De mavo in Hazerswoude-Dorp, de enige middelbare school van Rijn woude, wordt een stuk groter. Het gebouw aan de D. van den Boschstraat krijgt er een verdie ping bij. Bovendien komt er een nieuw gebouw van twee lagen naast. Vestigingsleider J. Strijk hoopt dat de verbouwing over een jaar kan beginnen. Eind 2003 moet de ruimtenood zijn opgelost. De Hazerswoudse vestiging van het Groene Hart Lyceum in Al phen aan den Rijn kampt al en kele jaren met te weinig ruimte. De school beslaat een opper vlakte van 802 vierkante meter, maar heeft op grond van het leerlingenaantal recht op 1575 vierkante meter. De krapte blijkt vooral uit het ontbreken van een aula en lokalen waarin leerlin gen zelfstandig kunnen werken. De school heeft nog overwogen om elders in Rijnwoude nieuw te bouwen, maar zag daar na overleg met de gemeente Rijn woude vanaf. „De gemeente heeft geen andere grond be schikbaar", aldus Strijk. Inmid dels heeft een architect een ont werp gemaakt voor de uitbrei- Leic kui nusic wijz ding op de huidige plek. De standscommissie liet zich a sitief uit over de plannen. De nieuw- en verbouw kos! geveer 1,3 miljoen euro. De ,Ur p tiek van Rijnwoude bespf maandag het voorstel van! gemeester en wethoudersl 63.000 euro aan voorbereii kosten beschikbaar te Het gemeentebestuur drukt dat de verstrekking v, geld nog niet wil zeggen raad al instemt met de bouw. Dat komt later aan de. Vestigingsleider Strijk wacht geen problemen, hebben tot nu toe immei alle medewerking gehad gemeente. De school telt 166 leerl Dat aantal nam iets toe nevenvestiging twee jaar den ook twee jaar havo aanbieden. Ook gaan, Strijk, steeds meer oude voordelen inzien van een middelbare school. Volgei vestigingsleider ziet de to» er voor de school roosl uit. „Uit prognoses van vincie blijkt dat we de koi vijftien jaar voldoende gen houden." Volgens die keningen komt het maxil aantal leerlingen uit op 171) de ft n

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18