Rijnegom moet drainage zelf aanleggen 'Die lokale politiek interesseert me geen ene mallemoer LEIDSE REGIO Zoeterwoude zweeft tussen rode potlood en computer R5 Bewoners niet echt tevreden met oplossing voor aanhoudende wateroverlast j,sa >rschoten pakt iverkeer aan Kinderen voeren Steens met hun gedachtegoed Politie stuit toevallig op hennep in Wassenaar Jaarlijkse bazaar in Huize Liduina in warmond i$ maanden =vechten in azc hg/leiderdorp - Tegen Aroner van het Leider- c asielzoekerscentrum is gisteren vijfden maan- ,el geëist. De Iraniër kreeg i november ruzie met een noot die ook in het AZC >f. De verdachte zou de ir in de bovenarm hebben eden. Ook veroorzaakten aelzoekers grote schade le informatiebalie en een geparkeerde auto's. De bank doet vrijdag uit- k. De zaak tegen de twee- chtersbaas werd aange- jen voor psychiatrisch on- h ek. Hij zou zijn opponent n en mes in de nek hebben jen. 'iterskidub gt steiger e' ond - Tegen de bouw van art- en landingssteiger in ?.r(ieperpoel zijn, tegen de 'j'j chting van de gemeente ond in, geen bezwaren end. De aanleg van de meter lange steiger kan ,n cht weken beginnen. De u komt te liggen tegenover andje Faljerü in de Die sel. Snelvaar- en waterski- 20 ging Kagerplas levert al S^ar een gevecht om een ming voor de steiger te s i. Verschillende bezwaar- s staken daar keer op stokje voor. Bestuurs- "a e Ree van de waterskiver- g is opgelucht dat de ver te ng er eindelijk is. „Vooral e jeugd is dit goed s. Vanuit het water star- et waterskiën is voor hen astig.De Ree hoopt dat ger er ligt als het water- w seizoen eind april begint. es] woensdag 6 maart 2002 door Jan Preenen zoeterwoude - 'Zuchtend en steunend' zijn ze al bij haar geweest, de mensen die vanaf van morgen half acht tot vanavond negen uur in de stembureaus zitten. En mogelijk nog uren daarna. Burgemeester Amy Koopmanschap van Zoeterwoude heeft hen 'geduldig' aange hoord, en beloofd dat ze maatregelen neemt als het stemmen met het potlood net als vier jaar geleden bij de verkiezingen voor de Twee de Kamer uit de hand loopt. Toen had het dorp de twijfelachtige eer dat de uitslag pas te gen twaalven bekend werd. Met twee andere dorpen was Zoeterwoude toen de laatste. Koopmanschap trok daaruit de conclusie dat Zoeterwoude moest moderniseren. De potlo den moesten ingeruild voor stemmachines. De gemeente kon het zich niet langer permit teren om achter alles en iedereen aan te hob belen. Wethouder Henk van der Kooi steunde haar. Niet zo vreemd. Hij heeft automatisering in zijn pakket. Ze hadden ook al een plan om de inwoners van Zoeterwoude kennis te laten maken met het elektronische stemmen. Tij dens de echte verkiezingen voor de provincie en het Europese parlement zouden de burgers in 1999 dan zonder problemen per computer kunnen stemmen. Zover is het nooit gekomen. De rest van de raad zag niets in het meerderheidsstandpunt (wethouder Sjaak Stuijt stemde in het college al tegen) van B en W. Te duur, te ingewikkeld voor ouderen en overdreven voor een ge meente met maar 8.600 inwoners, zo luidden de argumenten. En eigenlijk werd het ook wel ludiek gevonden. Of zoals voorlichter Joop Harland het zegt: „Men vond het wel een ka rakteristieke aangelegenheid, helemaal pas send bij zo'n klein dorp. 's Avonds werd Zoe terwoude op de radio in het late nieuws ge noemd als een van de drie gemeenten waar van de uitslag nog steeds niet binnen was. Dat vonden veel mensen wel grappig. Dat de kans op overtellen veel groter is dan met de compu ter, wordt op de koop toegenomen." En dus behoort Zoeterwoude - met onder an dere Amsterdam - tot het selecte groepje van tien procent van de gemeenten waar nog op orthodoxe wijze wordt gestemd. De oude stemhokjes en kisten zijn weer tevoorschijn gehaald voor 6.433 stemgerechtigden, 41 meer dan vier jaar geleden, toen 64 procent een vak je rood maakte. Koopmanschap: „Dat verschil is vrijwel te verwaarlozen. Wat zwaarder telt, is dat de bureaus anderhalf uur langer open zijn. In 1998 sloten de bureaus nog om acht uur en was de uitslag van de raadsverkiezingen pas rond tien uur bekend. Dat kan nu gauw elf uur worden. Ik houd daarom m'n hart vast voor de kamerverkiezingen in mei als er veel meer par tijen meedoen dan de drie (CDA, Progressief Zoeterwoude en de WD, red.) waarop van daag kan worden gestemd. Dan kan het wel eens ver na twaalven worden. Harland beaamt dat: „Tegen die verkiezingen in mei zie ik echt op. De opkomst is meestal hoger als het om de Tweede Kamer gaat en het tellen wordt met die voorkeursstemmen voor al die partijen ook veel ingewikkelder." Koopmanschap wil een nieuwe poging wagen om het elektronische stemmen ook in Zoeter woude te introduceren. „Ik ga vandaag alle zes stembureaus een paar keer langs. Morgen maak ik de balans op." door Pieter van Langevelde zoeterwoude - Bewoners van de Nas- saulaan in Zoeterwoude-Rijndijk gaan zelf langs de achtergevel van hun huizen een drainage aanleggen. De gemeente stelt het materiaal daarvoor beschikbaar. Dat is de uitkomst van een informatie bijeenkomst voor bewoners van de wijk Rijnegom. De drainage moet een eind maken aan de wateroverlast waar de be woners van de Nassaulaan al zo'n twin tigjaar mee te kampen hebben. De bewoners zijn niet echt tevreden met het compromis en spreken van 'een beperkte concessie' van de wet houder. Zij menen dat de wateroverlast een gevolg is van nalatigheid van de ge meente. Die heeft dertig jaar geleden een bouwvergunning verleend zonder te controleren of de aannemer vol doende maatregelen nam om water overlast te voorkomen. Wethouder Van der Kooi ontkent dat de gemeente nala tig is geweest. „Dat er destijds iets is fout gegaan, daar ben ik het mee eens. Maar wie de schuldige is, is onduide lijk." C. Hogenelst, die vier jaar lang bij de gemeente heeft aangedrongen op maatregelen, is 'gedeeltelijk tevreden' met de uitkomst van de informatiebij eenkomst. Ze vreest echter dat de drai nage niet diep genoeg wordt aangelegd om de problemen in de laagst gelegen gedeelten van de straat te verhelpen. De wateroverlast in de Nassaulaan is het grootst in het stuk tussen de huis nummers 66 en 88. In deze huizen is sprake van natte kruipruimten, schim mel, stank en optrekkend vocht. Een deskundige van ingenieursbureau Oranjewoud legde de bewoners tijdens de informatiebijeenkomst uit, dat een drainage op de gemeentegrond aan de voorkant van deze huizen niet afdoen de is. Op dit moment wordt op die plaats zo'n ontwateringsinstallatie aan gelegd. De achterzijde van de huizen, waar de slaapkamers zich bevinden, ligt lager. Hoewel de drainage aan de voorzijde de wateroverlast daar kan verlichten blijft volgens de deskundige een tweede drainage langs de achterge vels noodzakelijk. De gemeente weigert voor de kosten hiervan op te draaien, aangezien de grond niet van de ge meente is. Wethouder Van der Kooi: „Als de gemeente dat betaalt dan eist heel Zoeterwoude hetzelfde." Van der Kooi stelde daarom voor het noodzakelijke materiaal voor de aanleg van de ontwateringsinstallatie aan de bewoners ter beschikking te stellen. „U doet dan zelf de rest van het werk." De bewoners konden met het voorstel van Van der Kooi instemmen, al was het schoorvoetend. „We hadden natuurlijk liever zelf de materiaalkosten betaald en de gemeente het werk laten doen." Een andere bewoner bekeek het wat optimistischer: „Ach, het wordt hart stikke gezellig om samen zo'n installa tie aan te leggen. Dat verbroedert." Wethouder Van der Kooi deed verder de toezegging dat hij met het water schap gaat overleggen over het hoge waterpeil in Rijnegom. De bewoners denken dat het schap het waterpeil in hun wijk onnodig hoog houdt. Een la gere waterstand zou de overlast aan zienlijk doen afnemen. „Er loopt bij ons geen koe rond, dus ik snap niet waarom het water in Rijnegom op pol derniveau staat." Naar verwachting kunnen de bewoners van de Nassaulaan over twee maanden beginnen met de aanleg van de draina ge. De kans is klein dat hun huizen echt droog worden. Een bewoner uit het al wel gedraineerde gedeelte van de Nas saulaan: „Bij hevige regenval blijft het nat worden. Ik heb mij daar inmiddels bij neergelegd." -en Voorschoten trekt :e instantie 70.000 euro de verkeersoverlast en ipverkeer in de Nassau- :rug te dringen. De ge- wil nog dit jaar enkele iten op de Prins Bem in en de Juliana van Stol- m verhogen. Bovendien op deze wegen versmal- aangebracht. Afhankelijk resultaten besluit de ge- of ook elders in de wijk rkeersremmende maatre- lodig zijn. aanleggen van drempels ra8 ien. Tijdens de eerste in- 3ev!avond vorig jaar novem- in vergaderingen daarna ov en bewoners zich daarte- Igens hen leiden die in- tot trillingen, scheuren gevels, verzakkingen en feer lawaai. Bewonersco- zagen veel meer in weg- dlingen en het aanbren- 'slingers' in de wegen. ide week dinsdag kan de ïwijk tijdens een tweede tkavond in het Cultureel verder 'meedenken' gemeente. Burgemeester Jhouders geven in een uit- ng aan de bewoners toe nog geen kant en klare- ngen hebben. „We zijn er Jet compleet uit, dat is hel- iunlij willen in een breder Bfd met u van gedachten s n. Met elkaar kunnen we ststeilen of wij op de goe- zijn. Een totaalplan voor d isauwijk moet ons inziens 0dI1 ddoel zijn." e"e ienkomst in het Cultureel m begint om half negen. voll 'gei he lat bijt door Nancy Ubert oegstgeest - Een jongereninfor- matieplek (JIP) in de plaatselijke bibliotheek is volgens jeugdwet- houder Steens 'een gouden idee'. Het plan werd gistermid dag besproken in de kinder raadsvergadering. Steens wil se rieus onderzoeken of Oegstgeest zoiets nodig heeft. Lotte en Sophie van de Montes sorischool vinden in elk geval van wel. „Kinderen hebben be- Geen kind stemt WD Oegstgeestse kinderen gun nen de plaatselijke afdeling van de WD geen enkele zetel of stem. De beschikbare 19 raadszetels verdeelt de jeugd over Leefbaar Oegstgeest, CDA en Progressief Oegst geest Daarbij heeft PrO een streepje voor. De honderd basisschoolleer lingen die gistermiddag het kinderraadsdebat bijwoon den, mochten eerst op de stemcomputer in de hal van het stadhuis hun stem uit brengen. Niet een van hen stemde WD. Als de uitslag maatgevend zou zijn voor de echte verkiezingen kreeg PrO zeven zetels en Leefbaar Oegstgeest en het CDA ieder hoefte aan een vertrouwensper soon die ze kunnen opzoeken", zeiden ze gistermiddag in de vergadering van de kinderraad. De twee vinden dat die persoon ook als vraagbaak voor allerhan de problemen of muizenissen kan functioneren. „Daarom die combinatie bij de bibliotheek. Wat die mevrouw of meneer niet weet, kun je dan makkelijk opzoeken in de boeken of op het internet." Naast het plan van de Montes- sori had de kinderraad nog drie andere voorstellen te bespreken. Jenaplanschool de Kring pleitte voor veilige routes voor het fietsverkeer en de Hofdijck- school voor een betere aanpak van het vandalisme in het dorp. Dat hun nieuwbouwwijk nog steeds geen speelplekken voor kinderen heeft is voor de twee afgevaardigden van basisschool De Vogels in Poelgeest onver teerbaar, zo lieten ze weten. Vooral van het voorstel van de Montessorischool waren burge meester Timmers en de wet houders De Ruijter, Steens en Meester bijzonder gecharmeerd. 'Doortimmerd, doordacht en origineel' waren enkele van de bemoedigende woorden die het viertal uitsprak. Niet dat de lo vende woorden van het Oegst geestse college enige indruk maakten op de jonge raadsle den. Na een schorsing waarin flink gelobbyd werd, kreeg het voorstel van De Kring net een paar stemmen meer dan het plan voor een JIP van de Mon- wassenaar - De Wasse- naarse politie heeft gister avond bij toeval twee hen nepkwekerijen ontdekt in huizen aan de Schulp- straat. De ontdekking van twee schuren met in totaal 251 hennepplanten volgde op een straatruzie tussen twee Wassenaarders. Een 51-jarige buurtbewo ner kreeg rond elf uur 's avonds een klap van zijn 27-jarige buurman. De twee hadden ruzie gekre gen, omdat de 51-jarige zijn hond uitliet op de rij baan van de Schulpstraat. De 27-jarige buurman, die met zijn auto op weg was naar huis, was daar erg boos over. Na afloop van de ruzie belde de 51-jarige man de politie om aangif te te doen van de mishan deling. Toen de gealarmeerde agenten aanbelden bij de 27-jarige man, ontdekten ze in diens woning een hennepkwekerij. In de schuur stonden 96 hen nepplanten onder een aantal speciale lampen. Tijdens de inbeslagname van deze goederen ont dekten de politiemede werkers, dat in de naastge legen schuur ook iets niet in orde moest zijn. Ook daar werd een hennep kwekerij aangetroffen, met 155 planten en toebeho ren. De politie heeft ook deze spullen in beslag geno- Tijdens de vergadering van de kinderraad bespreken Willemijn en Tessa van de Hofdijckschool fluisterend de politieke strategie die ze moe ten volgen. Foto: Dick Hogewoning tessorischool. Desondanks wil wethouder Steens het JIP niet zomaar van tafel vegen. Het winnende ver keersplan wordt volgens af spraak meegenomen naar de jeugdraad die op 20 maart ver gadert, maar Steens is vastbeslo ten dan ook het informatiepunt ter sprake te brengen. Dit voornemen heeft alles te maken met het nieuwe jeugdbe leid dat in de maak is. Voor de zomervakantie moet de ge meente kunnen steunen op een nieuw beleid dat niet alleen op de oudere jeugd is gericht, maar ook op kinderen in de basis schoolleeftijd. Om 'voedsel te verzamelen' voor de nieuwe uit gangspunten worden tal van discussieronden en andere acti viteiten georganiseerd. Niet al leen de ambtenaren en jeugd werkers denken na over de nieuwe koers die gevaren moet worden. Ouders, leerkrachten en andere mensen in het veld wordt ook om medewerking ge vraagd. Zelfs de kinderen en jongeren mogen hun zegje doen. Gistermiddag was daarom een aantal lagere scholen verte genwoordigd bij een speciale kinderraadsvergadering die twee doelen diende. De scholieren leerden politiek bedrijven en Steens werd, zoals ze zelf zei, 'gevoerd met hun gedachte goed'. warmond - In het Warmondse verzorgingshuis Liduina wordt komende zaterdag de jaarlijkse bazaar gehouden. Dat gebeurt voor de twintigste keer op rij. Belangstellenden zijn tussen 10.00 en 16.00 uur welkom. De opbrengst is bestemd voor een uitstapje voor de bewoners. Grote groep ongeïnteresseerde kiezers laat gemeenteraadsverkiezingen voor wat ze zijn jegj omst bij de raadsverkiezingen is 1 er idelijk lager dan ooit. De opkomst in wijfas 58,9 procent, vier jaar daarvoor nog d'ocent. Veel Nederlanders nemen ook ade5er'om u'teen'°Pende redenen, niet de iiiuifom *e 8aan stemmen, uro der Klaauw (80), Leiderdorp: we4an niet stemmen, omdat we bejaard lien m nou speciaal een taxi te nemen om aakiiet stembureau te gaan - dat is ook joiets. Ik ben 80 en mijn man is in de dus we zijn een beetje te oud om te ilbflftch, er komen wel weer anderen die hel emmen." n, 1 g gde de Boer (34), Zoeterwoude: •ssir geen behoefte om te stemmen. Ge- s hteraadsleden doen toch dingen die je 'oal 1. We hebben hier actie gevoerd tegen zipen van huizen achter ons aan de de 6de. Politici beloofden van alles, maar Welijk is toch alles gesloopt. Waarom ijd dan nog gaan stemmen?" Hulst (36), Oegstgeest J me er gewoon nog helemaal niet 0 eifeziggehouden. Ik heb me niet in de gesk n verdiept en dat is voor mij reden t te gaan stemmen." rat (50), Leiden: et eerst naar de belasting, om dat te laten vullen. Dat vind ik belangrij- is ik kijk nog wel. Ach joh, ik ken d'r eneen. Ene Laurier zag ik nog wel 's Iets meer dan de helft van de kiezers gaat vandaag naar verwachting stemmen. De andere helft blijft thuis. Foto: ANP/Robin Utrecht door de Breestraat stiefelen, da's eigenlijk de enige die ik ken. Ja, en die andere dan, hoe heet 'ie ook weer? Nou ja, laat maar. De ver kiezingen van mei zijn belangrijker, ja toch? H. Mutter (51), Alphen aan den Rijn: „Ik kan kort en krachtig zijn. Als ik ga stem men heb ik straks geen reden om te piepen, want dan heb ik een bijdrage aan het sys teem geleverd. Als ik niet stem heb ik wel recht van spreken en kan ik vrijuit klagen. Vandaar dat ik vandaag niet op de stem computer druk." H. Bos (40), Leiderdorp: „Ik heb geen mening over de politieke par tijen in Leiderdorp, dus ik ga niet stemmen. Ik woon hier sinds een jaar of vijf, alleen vanwege mijn werk, voor de rest heb ik geen enkele betrokkenheid bij dit dorp. Er zijn ook geen zaken die me hier boeien. Nor maal heeft een dorp een mooi oud centrum, maar hier is het enige dat me opvalt de za terdagse gang naar de Winkelhof. Leider dorp is gewoon een vreselijk saai dorp. Er is simpelweg geen enkele prikkel voor mij om te gaan stemmen." J. van Dam (43), Leiderdorp: „Het is hartstikke moeilijk. Ik zou werkelijk geen idee hebben waar ik op moet stem men, dus ik ga zeker niet. De programma's van partijen liggen ook zo dicht bij elkaar. In het algemeen ja. Eerlijk gezegd heb ik de in - fonnatie over de verkiezingen in Leiderdorp opzij gelegd." I. Bijeman (37), Voorschoten: „Vier jaar geleden ben ik nog wel geweest. Waarop ik toen gestemd heb? Dat gaat nie mand wat aan. Ik zou nu niet weten waarop ik moet stemmen. Ik héb me er ook niet in verdiept." S. de Mooij (72), Oegstgeest: „Die lokale politiek interesseert me geen ene mallemoer. Ze zeggen een hoop, maar ze doen geen moer." F. Verbaas (49), Leiden: „Die stemkaart heb ik al een tijcLpeieden verscheurd. Ik ga nooit stemmelreoor de gemeenteraad. Die lokale zaken interesse ren me echt niets." J. van Veelen (40), Alphen aan den Rijn: „Het is hier allemaal één pot nat. Neem nu dat nieuwe stadhuis. Dat is het merendeel van de burgers een doom in het oog. Als ik de kranten mag geloven is geen enkele partij verantwoordelijk voor de bouw van dat ding. Maar het staat er wel. De opwaarde ring van het centrum is een lachertje. Voor de leuke, kleine ondernemer wordt de bin nenstad steeds onaantrekkelijker. Alleen de winkelketens kunnen de exorbitant hoge huren betalen. Straks is het alleen nog een heidsworst wat we kunnen kopen. Ik heb geen partij gehoord die daar echt iets aan wil of kan doen. En dan de fietsonvriende- lijkheid van deze stad. Nee. het is heel erg - ik schaam me om het te zeggen - maar voor het eerst in al die jaren dat ik mag stemmen ga ik niet naar het stemlokaal.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17