'Boechorst niet voor 2007' DUIN BOLLENSTREEK Al veertig jaar EHBO'er van het zuiverste water Pyromaan wilde zich bewijzr 'Sop is de kool niet waard bij di meeste burenruzü niet overbodig Bewoners praten mee over Plan West Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 22,00 Gekneusde nieren na botsing NooRDWiJK - Een botsing op de kruising tussen de Koningin As- trid Boulevard en de Rudolf Tappenberckweg in Noordwijk leverde een 28-jarige fietser uit Noordwijk gisteravond om zes uur gekneusde nieren op. De Noordwijker kreeg bij het oprij den van de boulevard geen voorrang van een 56-jarige plaatsgenoot in een auto en moest na de botsing worden overgebracht naar het LUMG. Schoonmaakdag in Hoornes katwijk - In de Katwijkse wijk Hoornes Noord Oost worden op zaterdag 23 maart de portie ken schoongemaakt. Dat ge beurt in het kader van een ac tiedag in de wijk. Voor de jeugd wordt er een tekenwedstrijd ge houden en voor de volwasse nen een ontwerpwedstrijd voor het inrichten van de stukjes groen bij de ingangen van de flats. De dag wordt georgani seerd door buurtcomité Hoor nes Noord Oost en Kubus '85. Die twee instanties hadden in geschreven voor de prijs Samen Veilig 2002, waarmee 22.500 eu ro was te verdienen. De wijk viel niet in de prijzen, maar toch vonden de bewoners dat de plannen om de wijk veiliger te maken door moesten gaan. woensdag 6 MAART 20Q 'Gemeentelijke publicatie over woningbouw klopt niet' noordwijk - Het lukt Noordwijk nooit om in 2003 de bouw in Boechorst af te ronden, zoals de gemeente de inwoners vorige week in een publicatie in een huis-aan-huisblad heeft gemeld. „Als ze dat hadden gewild, had den ze heel wat eerder moeten beginnen", zegt directeur C. Vis van de Aannemingscombinatie Leiderdorp (ACL), die samen met het Noordwijkse bouwbedrijf Van der Wiel het grootste deel van de ongeveer 700 huizen gaat bou wen. Volgens hem is het min stens 2007 voordat de bouw in Boechorst klaar is. De mededeling van de gemeen te is de aanleiding voor een klei ne politieke rel. Noordwijk heeft de afgelopen vier jaar vrijwel niets gebouwd en kampt met een uittocht van met name jon geren omdat die geen huis kun nen vinden. De woningbouw is daarmee een van de belangrijk ste politieke items. De gemeentelijke mededeling dat Boechorst in 2005 klaar is, is voor lijsttrekker Duijndam van Noordwijk Totaal aanleiding om CDA-wethouder Tummers te beschuldigen van misleiding van de kiezers. „In mei begin nen we met bouwrijp maken. Dan kun je in de zomer gaan bouwen zodat in 2003 de eerste huizen worden opgeleverd. Er wordt in projecten van zeventig tot tachtig huizen gebouwd dus dat red je nooit voor eind 2005. Ik kom eerder op 2007", aldus Duijndam. Hij is naar zijn zeggen vooral boos omdat eerdere publicaties over woningbouw al tot grote onrust onder Noordwijkers die op een huis zitten te wachten, heeft geleid. „Die mensen gaan allemaal bellen. Logisch als je graag een huis wilt. Zoiets moet heel zorgvuldig gebeuren." Tij dens een besloten commissie vergadering gisteren over de uit de hand lopende kosten van de Rank heeft hij geëist dat de ge meente een rectificatie plaatst. Duijndam ontkent dat zijn actie iets te maken heeft met ge meenteraadsverkiezingen. Wethouder Tummers verdedigt zich door te stellen dat in de ge meentelijke publicatie ook staat dat de aanduiding slechts een indicatie is. Volgens hem heeft de gemeente een paar weken geleden aan de betrokken bou wers gevraagd om aan te geven of de planning van 2005 realis tisch is, maar is daar tot op he den nog geen officieel antwoord op ontvangen. Tummers ont kent dat de publicatie van de ge meente een poging is om de lae- zers gunstig te stemmen ten aanzien van de collegepartijen. ACL-directeur Vis zegt zich al verbaasd te hebben over de pu blicatie, omdat 2005 een vol strekt onrealistische planning is. „We hebben nog niet eens een architect aan het werk gezet. Voordat de tekeningen klaar zijn en de bouwbrochure uit is, ben je een jaar verder. Naar mijn schatting kan de eerste paal op zijn vroegst halverwege 2003 de grond in." Dat ACL en Van der Wiel de eerste woningen van de tweede fase en de daaropvol gende delen van de wijk al in 2003 kunnen opleveren, acht hij vrijwel uitgesloten. Temeer daar alles in nauw samenspel met de gemeente moet gebeuren. „Als we de huizen opleveren, willen we natuurlijk wel graag dat de wegen ook klaar zijn." Volgens Vis worden de wonin gen in acht tot tien deelprojec ten in aanbouw genomen. Als dan, zoals de bedoeling is, vanaf medio volgend jaar elke drie tot vier maanden een project van start gaat, praat je over 2007 als einddatum voor de bouw in Boechorst. Dat is al een jaar sneller dan de 2008 die in het contract tussen de gemeente en de bouwers als uiterste oplever- datum is overeengekomen. „Want wij willen natuurlijk ook graag doorbouwen." Vis heeft naar zijn zeggen ook geen idee waarom de gemeente het over 2005 als einddatum heeft. „Het was verstandiger ge weest als ze eerst op onze reac tie hadden gewacht." Platform Gehandicapten lisse - De inspanningen van het Lissese Platform Gehandicap tenbeleid zijn nog steeds nodig. De aanbevelingen die de organi satie had gedaan aan de Lissese politieke partijen om met hun verkiezingsprogramma het plat form overbodig te maken, heb ben slechts gedeeltelijk gehol pen. Het platform had de partij en uitgedaagd om in hun ver kiezingsprogramma's stelling te nemen ter voorkoming van ver dere minimalisering van de Wet Voorziening Gehandicapten (wvg). Het platform constateert aan de hand van de verkiezingspro gramma's dat het de komende raadsperiode de uitvoering van de wvg, die aan de gemeentes zelf is overgelaten, kritisch zal moeten blijven volgen. Van de zes in de huidige ge meenteraad aanwezige partijen is het platform het best te spre ken over de programma's van D66, CDA en SGP/Christenunie. De reacties van de andere partij en worden als summier of on duidelijk beoordeeld. -V Schad^ na dep storrrg jrir edt SeL [ei gei fcai ichi valkenburg - de*11 van vorige week h#e^ aan de 10 Meilaan?en Valkenburg voor sjke) gezorgd. Door de l| van de wind sloeg serre van een aantjH huizen uit het loodj— het ergste geval is een kier van andei |0I centimeter ontsta Volgens een woon ,p| der van de Katwijk aannemer Van Rhi or was de storm zó h er dat het houtdraad n r losgetrokken. Van gaat de serre's nu rj. andere materialen vestigen. Om de by verstevigen zijn zc heten stempels g< plaatst. Volgens V m Rhijn Bouw is de su 1 snel verholpen als s5 bestelde materiale ep afgeleverd. „En da "e hoeven de bewone,„ j niet meer bang te np dat de boel losraal e 1 Foto: Dick Hogewt s ef rijnsburg - Woningbouwver eniging Spinoza geeft de bewo ners van Plan West geen echte keus over de toekomst van hun huizen. Op allerlei manieren worden de bewoners de richting sloop en nieuwbouw geduwd, vindt G. Kamps, woordvoerder van de bewonerscommissie van de flats 400, 500 en 600. Volgens hem bereidt de commissie dan ook stappen tegen het Spino- zaplan voor. Vorige week presenteerde wo ningbouwvereniging Spinoza de nieuwbouwplannen voor Plan West. De bewoners krijgen de keus om voor een huurverho ging de flats of aan de binnen- of aan de buitenkant te laten opknappen. Dat is echter uitstel van executie want over een jaar of tien moeten de flats dan toch nog tegen de vlakte. De andere mogelijkheid is gelijk sloop en nieuwbouw. Maandag werd het plan voorge legd aan zo'n tweehonderd be woners. Volgens Kamps vond een groot deel van de Rijnsbur- Een impressie van de nieuwbouwplannen voor Plan West in Rijnsburg. Publiciteitsfoto gers dat ze geen echte keus had den. En die mening deelt hij. Hij vindt dat Spinoza de huurders niet echt serieus neemt. Uit een enquête onder de bewoners bleek dat veel mensen in de flats naar hun zin wonen en er willen blijven wonen. „Dat legt Spino za gewoon naast zich neer. Wij gaan het ook hogerop zoeken. Bij de gemeente en de provincie bijvoorbeeld." Kamps stapte met een paar me destanders vorig jaar uit onvre de over de gang van zaken uit het bewonersplatform, dat in middels al drie jaar meepraat over de toekomst van Plan West. Woordvoerster Heemskerk van het platform deelt hun opvat ting nadrukkelijk niet. Volgens haar hebben de bewoners wel degelijk een keuze. Als vervolg op de voorlichtingsavond praten het platform, de woningbouw vereniging en de gemeente vol gende week verder. Daarna ge- ven ze opening van zaken over wat er precies moet gaan gebeu ren. Tot die tijd wil ze geen in houdelijk commentaar geven. Wel wil Heemskerk kwijt dat ze geen goed woord over heeft voor de acties van Kamps en de zijnen. „Ze zijn zelf uit het be wonersplatform gestapt en heb ben zich daarmee min of meer buitenspel gezet. Dan moeten ze daar nu niet over gaan kla gen." door Maarten Dekker den haag/sassenheim - Voor de rechtbank in Den Haag is giste ren zestien maanden gevange nisstraf geëist tegen een 19-jari- ge Sassenheimer. De jongen be kende dat hij in zijn woonplaats vier branden heeft gesticht, waaronder die bij scoutingclub Tjarda. Het verenigingsgebouw van de zeeverkenners brandde op 8 september tot de grond toe af. Eenzelfde lot was de praktijk ruimte van het gezondheidscen trum aan de Narcissenlaan be schoren en ook een op het FOC- WA-terrein aan de Warmonder- weg gestalde caravan ging in vlammen op. De vierde vlammenzee ontstond op het bedrijfsterrein achter café De Twee Wezen. De Sassenhei mer - die in het dorp bekend kwam te staan als Piet Pyro maan - stak een daar geparkeer de auto in brand en rolde de wagen vervolgens onder een overkapping, die ook vlam vatte. De verdachte zei te zijn begon nen met brandstichten om door zijn vrienden voor vol te worden aangezien. Zij sloten hem vaak buiten en de opgekropte woede die hij daaraan overhield, koelde hij door allerhande vernielingen te plegen. Ook het gebruik van xtc en alco hol speelde een rol. „Dit was na tuurlijk niet de manier om bij anderen in aanzien te stijgen. Bovendien maak je er uiteinde lijk ook geen nieuwe vrienden mee", hield de rechter hem voor. De branden richtten grote scha de aan, volgens de officier van justitie voor ongeveer 100.000 euro. In de buurt van het club gebouw van de scouts k» zich bovendien een gar tank, die door het vuurjp warm was geworden. D* klager liet in zijn eis ook iHI onrust meewegen, die (igte den in Sassenheim tol hadden. De advocaat van de drong bij de rechtbank een grotendeels voorwa; celstraf. Die straf zou hij dan nietj uitzitten, als hij een inl behandeling gaat volgen uitbarstingen van agres: teugelen. Zo'n beh« wordt door alle experts^ volen. Zij achten de kz dat de jonge Sassenhei ders in zijn oude gedrag zodra hij uit de komt. De rechtbank doet weken uitspraak. 'Iedere Nederlander zou diploma op zak moeten hebben' door Margrit Tibboel NooRDwiJKERHouT - Een onge- luk zit in een klein hoekje: een schaafwond, een vinger tussen de deur of een bult op je sche del, één moment van onacht zaamheid en je bent de pineut. Géén man over boord, want in zo'n geval is er altijd wel iemand in de buurt die de helpende hand toereikt. Voor het plakken van een pleister, het aanleggen van een verbandje of het maken van een kompres hoeft geen medisch handboek geraad pleegd te worden en na de eer ste schrik is alles doorgaans gauw vergeten. Anders is dat bij echte calami teiten. Dan komt het er op de eerste plaats op aan de vitale functies van het slachtoffer aan de praat te houden of in het erg ste geval weer op gang te bren gen. Totdat de reguliere hulp verlening ter plaatse is. Daarbij zijn een dosis onverschrokken heid, stalen zenuwen, een vaste hand en een bemoedigend woord op het juiste moment van doorslaggevend belang. Wie die uitzonderlijke eigenschap pen bezit is bij uitstek geschikt voor het bieden van eerste hulp bij ongelukken. De Noordwijkerhouter Piet Noordhuizen is zo iemand: een EHBO'er van het zuiverste water en dat al zo'n 40 jaar. De psychi atrische hoofdverpleger kan niet alleen terugkijken op een op merkelijke staat van dienst, maar ook nu, 4 jaar na zijn pen sionering, verzet hij nog zoveel werk dat hij er een complete dagtaak aan heeft. Bezigheden als het geven van cursussen, lezingen, het publi ceren van artikelen in vakbladen en vergaderen, zijn nog maar een kleine greep uit het scala van activiteiten uit het druk be zette leven van de gedreven Noordwijkerhouter. Als hij daar over vertelt legt hij een tomeloze geestdrift aan de dag. Zijn enthousiasme is geen on bekende karaktertrek voor de duizenden leerlingen die hij in de loop der jaren in zijn woon plaats en ver daar buiten tijdens de door hem verzorgde EHBO- lessen de revue heeft zien passe ren. Zijn partner Hannie van der Reep over de onnavolgbare wij ze waarop haar Piet zijn cursis ten weet te motiveren om de eerste hulp lessen te gaan vol gen en het fel begeerde diploma in de wacht te slepen: „Hij kan praten als Brugman, heeft ge voel voor humor en bovendien kam hij putten uit een bron van ervaring en dat is een welkome afwisseling van de leerstof uit de boekjes." Bladerend in zijn agenda, be kijkt hij in zijn werkkamer aan de Maandagse Wetering zijn af spraken voor instructieve bij eenkomsten van de afgelopen periode en de komende maan den. En dat zijn er heel wat en met de meest uiteenlopende or ganisaties, instellingen en be drijven, waaronder het Noord wijkse ruimtevaartcentrum De Estec, de Koninklijke Neder landse Reddingsmaatschappij eveneens in de badplaats, tuin centrum Piet Bakker in de Zilk, de Noordwijkerhoutse woning bouwvereniging Antoriius van Padua, de machinefabriek DMN, de stichting Bollenstreek, instituut voor geestelijk gehan dicapten, de leerlingen van groep acht van de Victor- en de Ireneschool en het Noordwij- kershouts Snel Inzetbaar Team (SIT). De eerste hulp is dikwijls een slag vóór op de reguliere hulp. Het is dan ook niet voor niets dat Noordhuizen de gemeente Noordwijkerhout het afgelopen jaar heeft bestookt met verzoe ken de inspanningen van zijn team te honoreren met een gel delijke ondersteuning. „Dat heeft uiteindelijk geresulteerd in een subsidie van 5400 euro", EHBO'er Piet Noordhuizen: „Hij kan praten als Brugman, heeft gevoel voor humor en bovendien kam hij putten uit een bron van ervaring en dat is een welkome afwisseling van de leerstof uit de boekjes."Foto: Dick Hogewoning constateert Noordhuizen verge noegd. Hij voegt daar meteen waar schuwend aan toe: „Daarmee is de gemeente er nog niet. Ons werk staat of valt met een ruim te waar we ons materiaal kun nen opslaan, lessen kunnen ge ven en vergaderingen kunnen houden. We konden altijd in de brandweerkazerne terecht. Maar daar komt binnenkort waarschijnlijk een eind aan. Bij zonder spijtig, want ons werk staat en valt met een goed on derkomen. Hebben we dat niet, dan kunnen we de boel wel op doeken!" De energieke EHBO-voorman benadert niet alleen de lokale politiek regelmatig, ook het mi nisterie van binnenlandse zaken en wvc worden bestookt. Hij heeft de politieke leiders in overweging gegeven om de be treffende hulpverleners, in over leg met de EHBO-Nederland, een jack te geven voorzien van een duidelijk herkenbaar uni verseel opschrift. „Dan ziet ie dereen meteen waar ie met ons aan toe is. Nu zie je door de bo men het bos niet meer, terwijl het, wanneer de nood aan de man komt, dikwijls een kwestie van slechts enkele minuten." door Maarten Dekker den haag/voorhout - Echt con tent lijken ze niet met het resul taat, het Voorhoutse paar dat een kort geding begon tegen de buurman die hun tuin had om geploegd. De schikking waar rechtbankpresident P. Kalb- fleisch op aandrong kwam er, maar dat lijkt alleen een garantie voor de toekomst. Toen ze in november terugkwa men van vakantie, troffen de Voorhouters naar eigen zeggen een ravage aan in de achtertuin van hun woning aan de Munt- hof. Vijf bomen waren omge hakt, struiken verdwenen en de sierbestrating zwaar bescha digd. De buurman - met wie ze toch al geen beste relatie had den - bleek de boosdoener. Tij dens de afwezigheid van zijn buren had de Voorhouter de bijl gehanteerd om ruimte te maken voor verbouwingswerkzaamhe den aan zijn huis. Drie conife ren die al meer dan tien jaar in de tuin stonden, moesten eraan geloven. „Ze stonden te dicht op de erfgrens", verdedigt de ama teur-houthakker zich in de rechtszaal. Ook een laurierbes moest het veld ruimen. Met een stalen gezicht zegt de man dat het probleem pas aan het licht kwam toen de bouw al begonnen was en hij kon de aannemer moeilijk wegsturen tot zijn buren weer in het land waren. De werklieden gebruik ten de buitenmuur van de bu ren om een overkapping te ma ken, zodat ze ongehinderd kon den klussen als het regende. De bouten waarmee ze die tijdelijke constructie aan het huis van de buren bevestigden, lieten gaten achter. En dan zijn er nog de ce- mentresten die in de tuinaarde achterbleven en een tuinhek dat is verdwenen. its Het paar is eerst hui gaan doen bij de Voorhout, die verwees naar de politie en zo uiteindelijk tot een ges] sen de wijkagent en man. Die beloofde toei alle schade zou herstelli sindsdien is er niets „Hij negeert het zeggen de twee klagerf Kalbfleisch. Daarom hei een hoveniersbedrijf lati kenen wat het herstellen schade gaat kosten. Het] ook dat de buurman bijd de kosten van een scj Ruim drieduizend euro d Ook willen ze dat de p| hun plaaggeest verbiej nog een voet in hun tuil ten. De buurman wil niet voor het laten aanleg j1" een schutting, hij wil erP^e bouwen. Kalbfleisch wijras dat de Voorhouter da0ce heeft: de wet schrijft voi ,er veroorzaker van schade mag herstellen. De buuifon daarnaast wel 230 euro voor nieuwe struiken, de vaardbaar", valt op tweffaan ten te lezen. „We willen mi hij die schutting maaktjets bedrag is veel te laag", oie vrouw. d Het geduld van Kalbfl ^ch bijna op. Hij hoort het ten nu al een tijdje aan, 1 twee partijen zijn nog gele di dichterbij een oplossinjb gi men. „In deze zaak is hftera kool niet waard, zoal L meeste burenruzies", z^pei Kalbfleisch stuurt ze desade Tien minuten daarna ttieli waar hij de hele tijd dai stuurde: de buurman zj er voor 15 april een UVlHi hoge houten schutting ib it zen en hij betaalt 350 eiiezi] devergoeding. Zaak geslin v

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16