u Dino's graasden van bladmossen LEIDEN REGIO Wolkyshop winnaar derde voorronde LEF Onderwijs LUMC iet zonder laptops R3 ABN AMRO Bezwaar tegen aanslag van Rijnland kan per e-mail 1 ONDERZOEK }I30ZH3<3N0 HORA EST Leidsch Dagblad/lltCMISVlüN woensdag 6 MAART 2002 1 culteit overweegt extra voorlichting Wilfred Simons .v l n - Steeds meer onderwijs Ie le opleiding geneeskunde e per computer. Medicijnen- :i enten krijgen complete les te ules per e-mail toegezon- Ze worden geacht het les- iriaal te gebruiken bij prac- De laptop staat letterlijk t de snijtafel. „Ideaal", zegt k( ;dvoerster Else Mulder van ,UMC. „Zo heb je je lesma- I al altijd bij je." Ook voor de eadministratie is verzen- van syllabi, roosters en cij- ier e-mail enorm makkelijk. eerzijde is dat steeds meer ijljenten RSI krijgen. Het ge- van een laptop is volgens ketter Sofie Joosse van de zv namelijk 'echt slecht'. )e gevaar wordt ernstig on- v bat." ta|ebruik van laptops op uni- i' eiten neemt een hoge iL Ten minste zeven Ne- ndse universiteiten ontwik- 1 lesmateriaal dat zij naar J studenten e-mailen. Het naast de Universiteit Lei- ,om de subfaculteit infor- aan de Universiteit van egen, de TU Eindhoven, de Universiteit van Amster- gq en de opleiding scheikun st m de Universiteit Utrecht, aastricht loopt een pc-pri- t iject waarbij studenten lap- n kunnen kopen, de TU En- ee |e begint een proefproject, e vindt dat de universitei- inmiddellijk met de ver- van laptops moeten stop- an „Het is een van de belang- veroorzakers van RSI", 'er^ze. „Het gevaar wordt on- J hat. Je zi er krampachtig be r en dan gaat het snel ver- ati Dat laptops handig zijn, ïlhfent Joosse met. „Daarin in lt juist het gevaar." erkent dat de LSVb tegen ïad de stroom inzwemt. Als uitban nen niet kan, dan moeten er ten minste maatregelen komen om de gevolgen te beperken. Op voorlichtingsbijeenkomsten kan worden uitgelegd hoe de schootcomputers veilig gebruikt kunnen worden. Studenten moeten leren hoe ze de zenuw- en spieraandoening kunnen onderkennen, want een snelle behandeling is het meest effectief. Ook wil Joosse work shops om een juist gebruik van laptops te oefenen. Daar moet ten minste één spreker bij zijn die RSI heeft, om de studenten uit te leggen hoe pijnlijk de klachten zijn. De LSVb wil dat universiteiten in college- en practicazalen los se muizen en monitoren instal leren, die studenten op de lap tops kunnen aansluiten. Dat maakt een juist ergonomisch gebruik van de computers mo gelijk. Ook moeten studenten artsen gespitst zijn op het tijdig herkennen van RSI. Studenten met RSI doen langer over hun studie en dreigen daarmee hun afstudeerrecht te verspelen. Stu dentendecanen moeten naden ken over manieren om dat te voorkomen. Volgens woordvoerster Mulder van het LUMC wordt het ge- neeskunde-onderwijs steeds meer 'computergestuurd'. De laptop is in feite in snel tempo onmisbaar geworden. Boven dien gebruiken de studenten de computer niet zo intensief als bijvoorbeeld secretaresses. „Die zitten er de hele dag achter." Mulder wijst op posters in uni versiteitsgebouwen die waar schuwen voor het gevaar van RSI. Ook raadt ze studenten die langere rapporten of werkstuk ken moeten maken, aan dat op 'vaste' computers te doen die het LUMC ook heeft. door Juliette Cilissen Hub Sillen, eigenaar van de Wolkyshop aan de Botermarkt, kwam gisteravond als derde winnaar van de voorronden van LEF uit de bus. De verkoper van schoenen waarmee je 'op wolk jes loopt' wist de jury met zijn enthousiasme, geloof in eigen product en uitstraling te over tuigen van zijn lef en onderne mersschap. Juryvoorzitter Ernst van Win: „Sillen doet ons gelo ven dat je met schoenen van de Wolkyshop op wolkjes naar de zevende hemel stijgt, om vervol gens als een glimlachende Mo- na Lisa terug te keren voor een kopje koffie op uitnodiging van de ondernemer bij café de Kroon. En dat niet eerder dan dat je vlak daarvoor een kort stondige liefdesrelatie met de schoenverkoper hebt gehad, die je met een bijzonder gevoel ach terlaat op een paar Wolkyschoe- nen." Ondanks deze mooie woorden en voorspellingen moest Sillen de publieksprijs aan zijn neus voorbij laten gaan. Startende ondernemer Brahim Lazaar van de mediterraanse lunchzaak Mi di, aan de Koombrugsteeg, wist deze in de wacht te slepen. Daarmee ook de derde deel neemster aan deze voorronde, Rika Strik van Advanced Confe rence Management, achter zich latend. Ook al bracht de 27-jarige La zaar zijn presentatie in nog wat gebrekkig Nederlands, de sfeer die hij om het geheel heen wist te scheppen kon de goedkeuring van het publiek wegdragen. Het publiek kon sappen proeven, zoals een Zonneschijn en de Ro ze Wolk, of na afloop een soep met tomaat, courgette, banaan en aardbei eten. Het mocht ze ker op extra 'punten' van het publiek rekenen. „Even ging er een steek van te leurstelling door me heen toen de publieksprijs aan mijn neus voorbijging", erkent winnaar Sillen eerlijk. „Dat maakte de kans om te winnen aanzienlijk De winnaar van de derde voorronde van LEF, Hub Sillen (midden). Foto: Mark Lamers kleiner en ik hoopte hier toch zeker met iets naar huis toe te gaan. Gelukkig is dat uiteindelijk nog goed gekomen!", vervolgt hij lachend met de winnende cheques in zijn handen. Voordat Sillen zich aan het voorbereiden van zijn presenta tie waagde, heeft hij eerst advies ingewonnen bij collega-onder nemer en 'oud-LEFdeelnemer' Kiek in de Pot. „Daar kreeg ik een paar goede tips. 'De men sen die in de zaal zitten, hebben allemaal een dag hard werken achter de rug. Ze komen hier, luisteren de verhalen aan, om vervolgens een biertje te drinken en te netwerken. Hou het luch tig en breng je informatie op een niet te ingewikkelde ma nier', zo luidde een van de ad viezen. En daar heb ik rekening mee gehouden. Met succes!" Kamsteeg AUTO LEASE (advertentie) Arenthals Grant Thornton accountants en adviseurs leiden - Huurders van woonhui zen in het Hoogheemraadschap Rijnland kunnen vanaf dit jaar per e-mail bezwaar aantekenen tegen de belastingaanslagen voor het waterpeilbeheer en het waterkwaliteitsbeheer. Het Hoogheemraadschap van Rijn land is met deze proef begon nen om het de belastingbetalers gemakkelijker te maken. Daar naast kunnen huurders op de site www.rijnland.net een ver zoek om vermindering of kwijt schelding indienen. In de bijsluiter van de aanslag biljetten staat niets vermeld over de nieuwe mogelijkheden. Een medewerker van het Hoog heemraadschap meldt dat de biljetten gemaakt zijn voordat bekend werd dat de proef wette lijk toegestaan is. Rijnland heeft besloten de aanslagbiljetten niet meer terug te nemen. Het Hoogheemraadschap stuurt jaarlijks 500.000 aanslagbiljetten aan huurders van woonruimten. Eind dit jaar beslist Rijnland of de nieuwe werkwijze wordt in gevoerd voor alle belastingplich tigen. Dit zijn er ruim 900.000. (advertentie) CV-KETEL NODIG? HR/Combi-ketels van Vaillant, Remeha, Agpo, intergas, Nefit en AWB SLECHTS 1559,- incl. montage en btw. Leaseprijs vanaf 36,14 p.m. Nu 250,- terua voor uw oude ketel - HART Leidsch Dagblad CSU Automatisering g€| Leiden VOORDE Warmtej^Garant Meer informatie' lei CUTIS 0800 02440244 of kijk naar onze site wwwwarmtegarant.ni Mt pryoi uid tem irawpryrn op bass \an 00 nwt rel rente en tarm fff uentep; 5,t\-*no'rrtvqsa DOOR WILFRED SIMONS iwsgierigheid is de belang eer e drijfveer voor de weten- rijs p. De rubriek In Onderzoek een greep uit de vele on- mejuerpen waar Leidse onder- ers zich in hebben verdiept, laag: de Leidse bryoloog v isendeskundige) Hans Kruij- nei jchi Bioloog Hans Kruijer in de ban van een oeroud plantje (sauriërs hebben ze nog ipt en er wellicht van l: bladmossen, door gen getooid met de onuit- aufcelijke naam hypopterygia- Ze lijken in niets op de te groene kussentjes die bij 'oorkomen. Hoewel de fa- vele soorten telt, hebben lemaal één ding gemeen: k takje staan de blaadjes in rijen. Twee van die blaad- jn 'groot' (tot wel twee ïmeter lang) en staan van akje af. Eén blaadje is klein d taat tegen het takje aange- t. De meest opvallende eV£ mossen zijn wel de soorten >p bosbodems leven en die zien als boompjes van vijftien centimeter hoog, een 'stammetje' en een erajkvormige kroon van takjes jw{ laadjes. Maar er zijn ook ïlinj 'er_ en veervormige blad- .fl sen, soorten die op bomen vol{ ten (epifyten) en opportu- ïUrj sche soorten, die het zowel ie vi 'e grond als op bomen goed self- net begin van de negen- 2 eeuw hebben planton- ekers de bladmossen ver- eld. Erg ordelijk ging dat Itijd, zegt de Leidse )0g Hans Kruijer, die 11 eis zÜn 28ste in de ban van een lossen is. Toen hij in 1989 aan zijn onderzoek be waren er 160 soorten be- n g|even. Veel daarvan bleken die er verschillende namen te kaai ,en- ..Door hun opmerkelij- natf 'adstand zijn hypopterygia- gemakkelijk te herkennen, vai door biologen die weinig ze weten", zegt Kruijer. LJ egere onderzoekers had- jra al snel de neiging om te onii hé, een nieuwe!'." Na ^litgebreide inventarisatie iteratuur en een vergelij- ede van soorten die in herbaria Jden bewaard, verminderde idei het antal tot eenen- Het Ze zijn te vinden in In- ierai Kië en Maleisië (11), Au- lan c> en Nieuw-Zeeland (9) üun '"Afrika (3), Amerika (5) en nee *»<1). andi mossen verspreiden zich e vu wel via sporen, net als varens en paddestoelen. De mannetjes- planten maken zaadcellen, die via regendruppels terecht ko men in het geslachtsorgaan van de vrouwelijke plant. Na de be vruchting vormt zich een steel tje met een sporenkapsel, een soort doosje waarin de sporen zitten. Die minuscule kleine sporen worden op de wind ver spreid. In theorie kunnen ze 2000 kilometer gemakkelijk overbruggen, maar in de prak tijk is de actieradius tot zo'n honderd kilometer beperkt. Sporen sterven namelijk als ze langer dan één uur worden blootgesteld aan zonlicht. Uit de sporen groeien na verloop van tijd nieuwe mannetjes- en vrouwtjesplanten. Bladmossen zijn oeroud. Kruij er gaat ervan uit dat hypoptery- giaceae zijn ontstaan in Antarc tica, ergens tijdens de late Jura of het vroege Krijt (135 miljoen jaar geleden). Er heerste een koel klimaat, met een jaarge middelde van zo'n tien graden Celsius en een luchtvochtigheid van tachtig tot honderd pro cent, met nevel en mist. Precies het klimaat waarin de hypopte- rygiaceae gedijen. Vierentachtig müjoen jaar geleden brak Nieuw-Zeeland van Antarctica af. Toen Antarctica met ijs over dekt raakte, bleef een deel van de flora van het Krijt, inclusief de hypopterygiaceae, op Nieuw-Zeeland behouden. Dat de bladmossen nu ook el ders voorkomen, heeft te ma ken met het kruien van de con tinenten. Voordat Antarctica met ijs overdekt raakte, werd het geschampt door Zuid-Ame- rika en braken Australië en In dia net als Nieuw-Zeeland van Antarctica af. Australië en India en de daarop groeiende mossen dreven vervolgens noordwaarts waarbij India rakelings langs de oostkust van Afrika scheerde al vorens het met Azië botste. Au stralië heeft nu bijna Zuidoost- Azië bereikt en afgebroken stukjes van Australië vormen een deel van de Indonesische Archipel. Via Indonesië, China, Japan en de Aleoetenboog vond één soort ook een woonplaats in Alaska. De kolonisatie van Hawaii is heel uitzonderlijk en moet volgens Kruijer of via de lucht of via een vogel zijn verlo pen, die sporen in zijn veren tooi meenam. Opmerkelijk is dat de flora van Nieuw-Zeeland het grote uit- Hans Kruijer. Foto: Henk Bouwman sterven aan het einde van het Krijt overleefde (65 miljoen jaar geleden). De veelbesproken in slag van de meteoriet op Yuca tan wordt gezien als één van de oorzaken van dat grote sterven, dat ook de dinosauriërs het le ven kostte. Op Nieuw-Zeeland bleven de gevolgen beperkt, al verarmde de flora wel. Volgens Kruijer komt dat doordat de meteoriet op het noordelijk halfrond insloeg en wel in de zomer. „Alle planten op het noordelijk halfrond stonden volop in bloei. Toen de atmos feer verduisterde, stierven de planten door een gebrek aan zonlicht. In het zuiden was het toen winter. Veel planten zaten onder de grond, of waren in winterrust. Duisternis heeft dan minder effect", meent hij. „Daar komt bij dat het weersys teem van het zuidelijk halfrond niet direct met dat van het noordelijk halfrond verbonden is. Wellicht drong het stof dat de meteoriet in de atmosfeer had geworpen, niet of minder tot Nieuw-Zeeland door." Na de inventarisatie van de bladmossen heeft Kruijer een kandidaat gevonden die ver moedelijk de 'voorouder' is van de meeste andere. Het gaat om het boomvormige mos Dendro- hypopterygium filiculiforme, dat in Nieuw-Zeeland groeit en dat mogelijk al in het Jura is ontstaan. Maar ook op dat ge- isoleerde land is de flora de af gelopen 84 miljoen jaar niet on veranderd gebleven. Kruijer vond geëvolueerde mossen, zo wel 'boompjes' als epifyten, die als 'nakomeling' van het Juras- sische oermos mogen gelden. Kruijer, die vorige week op zijn bladmossenonderzoek promo veerde, deelt zijn specialisme met weinigen. Wereldwijd zijn er ongeveer honderd bryolo- gen. Belangstelling voor mos sen is er zeker; hij geeft cursus sen aan studenten en over heidsdiensten. Maar om nu te zeggen dat hij na zijn promotie met gejuich is binnengehaald, nee. Na zijn promotie is Kruijer gewoon weer aan het werk ge gaan als studieadviseur bij de Opleiding Bio-farmaceutische Wetenschappen aan de Univer siteit loeiden. Opmerkelijke stellingen toegelicht Het huidige Nederlandse beleid voor preventie van infectieziekten is niet berekend op de gro te toestroom van vreemdelingen met hun 'al lochtone' flora. Stelling 7, behorend bij het proefschrift 'Coagu- lase-negative staphylococci in the hospital envi ronment with emphasis on Staphylococcus epi- dermidis' waar J.H. Sloos op 21 februari op pro moveerde aan de faculteit geneeskunde. „Tuberculose is typisch zo'n ziekte die een ople ving maakt door de instroom van migranten. In Nederland had je voorheen alleen een kleine groep ouderen bij wie de ziekte nog voorkwam. Maar buiten West-Europa komt de ziekte bijna overal voor. Nu weten we van de vreemdelingen over het algemeen wel wie besmet zijn met de tuberculosebacterie, omdat alle asielzoekers standaard worden gescreend. Maar als ze na tes ten positief worden bevonden, zijn ze vaak al met de noorderzon vertrokken. Grootscheepse vaccinaties en een strengere naleving van de in- fectieziektenwet zouden uitkomst bieden. Maar verplichte opname van mensen met een infec tieziekte, wat in die wet is vastgelegd, ligt nogal gevoelig hier." uit de ANNO 1902 Donderdag 6 Maart GEMENGD NIEUWS - Eenige huisvrouwen te Am sterdam, die een poging willen doen om coöperatie ve keukens te stichten, ten einde zich te bevrijden van de etenkokerij, hebben een berekening ge maakt, die op het volgende neerkomt: een keuken, die voor 50 personen kookt, kan de porties leveren 25 cent per portie, in de inrichting gebruikt. De hoe veelheid voedsel bedraagt dan ongeveer 1 liter, zoodat een stevige man er genoeg aan heeft. Perso nen, die weinig eten, kinderen e.d. kunnen dus met minder dan een geheele portie volstaan. Voor het rondbrengen van het eten zou, indien de personen niet te ver uit elkander wonen, 5 ct. verhooging noodig zijn. De raming is opgemaakt door mej. Meij- boom, directrice van de Amsterdamsche Huishoud school. zoodat een goede qualiteit van voedsel bij practische uitvoering verzekerd kan zijn. Op grond van voorloopige besprekingen is het plan ontworpen om te trachten te Amsterdam een coöpe ratieve keuken te stichten. ANNO 1977 LEIDERDORP - Burgemeester Van der Have (links) neemt de lijst handtekeningen in ontvangst van de 'Voorkomen is Beter' groep. Foto: Archief Leidsch Dagblad Zaterdag 5 maart LEIDERDORP - Een petitie met ruim 1400 handte keningen werd gisteravond in het gemeentehuis overhandigd aan burgemeester Van der Have en wet houder Gordijn. De handtekeningen werden in de af gelopen weken verzameld bij de bewoners in de om geving van de asbestfabriek van de Gebrs. Kruyt. Namens de initiatiefnemers, de vereniging 'Voorko men is Beter' verwoordde Fred Rohde de eisen die de petitie vergezelde. Allereerst dringt de VIB er op aan een jaarlijks onderzoek te laten plaatsvinden bij bewoners in de omgeving van het bedrijf en de werk nemers van Kruyt op aanwezigheid van zogenaamde 'blauwe asbest'. Ten tweede wil men openbaarheid van het rapport dat is samengesteld door de rijksin spectie aangaande de vermeende aanwezigheid van asbestdeeltjes. In de laatste plaats wil VIB een on derzoek naar de periode waarover asbestlozingen hebben plaatsgevonden. "De opmerking van minister Vorrink dat de lozingen enkele weken op een dergelijk wijze zijn gedaan is in tegenstelling tot de waarneming van de omwonen den", aldus VIB. Tevens moet hierbij bezien worden in hoeverre er nog asbeststof aanwezig is in de direc te omgeving van het bedrijf. Een van de bewoners merkte daarover op dat er nog steeds zalflp vol as beststof worden afgevoerd in de nabijhefovan de afvoerpijp. Op de vraag welke toezeggingen de ge meente kon doen naar aanleiding van de eisen, merkte burgemeester Van der Have op dat de zaak het college niet loslaat en dat de uiterste inspanning getroost zal worden het op te lossen. LEIDEN - Er was nog steeds een heel dun draadje dat de Leidse hervormde gemeente met de verlaten Pieterskerk verbond: het kerkelijk bureau aan het Pieterskerkhof. Toen dat deze week verhuisde naar een aantal tot kantoor- en vergaderruimte verbouwde pandjes aan de Hooglandse kerk. werd de band met Sint Pieter na vier eeuwen definitief doorgesneden. Het patronaat over hervormd Leiden is zonder cere moniële fanfare overgegaan in handen van Sint Pan- cras, een heilige die in de middeleeuwen in heel West-Eruopa werd vereerd als beschermer van de eed en wreker van de meineed, als patroon van de kinderen (Frankrijk) en van de ridders (Duitsland). Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar bij 18 in zwart wit) over temaken op gironummer 57055 i.n.v. l>ughhldui(geverij Damiute b.v. Postbus 507. 2003 PA IL onder vermelding van Leidsch Dagblad, .ANNO d.d. (datum van plaai Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt di laising) of door contante betaling aan de hallc v. (I de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15