LEIDE WD en D66 snijden links college de pas af Gestolen goed verdwijnt niet REGIO Nieuwe geschiedschrijving voor Hoogheemraadschap Rijnland R1 Opnieuw vragen over Noorderstraat wa— Edah 'Ik ga voor Edah!' Langebrug ligt open Vooral persoonlijke wensen rond Lange Mare Dagbestedingsproject begint in mei woensdag 6 WAART 2002 4 Al 40 jaar EHBO'er van het (uiverste water 5 Politie stuit jij toeval op hennepkwekerij gionella op edelijk Gym In de warmwaterleidin- van de gymnastiekzalen het Stedelijk Gymnasium is »ns een routinecontrole de onellabacterie aangetroffen, loucheruimtes zijn direct en gebruik gesteld. Inmid- is de gemeente bezig om ïidingen te behandelen en lacterie uit te bannen. Naar vachting zal dit twee weken >n. Pas als watermonsters legionellabacterie meer itten zullen de douches r gebruikt mogen worden r de leerlingen. ipprins krijgt 20 aanden celstraf haag/leiden - Een 23-jari- eidenaar is gisteren door de Itbank in Den Haag veroor- d tot tien maanden gevan- sstraf wegens het afpersen een plaatsgenoot. De man 1 zich tegenover zijn slacht- onder andere voor als een uit Saudi-Arabië, die geld had om een erfenis in iderland op te kunnen Op die wijze troggelde een paar maanden 00 gulden af. Omdat de enaar nog een voorwaarde- veroordeling van tien nden achter zijn naam had es n, komt de totale straf neer ivintig maanden cel. II: dealer moet in en betalen haag/leiden - Voor de 1 tbank in Den Haag is giste- en maanden gevangenis- geëist tegen een 20-jarige enaar die vorig jaar handel- l tic-tabletten, cocaïne en irtydrug GHB. De man gaf schuldigingen tijdens de g volmondig toe. De offi- van justitie wil niet alleen e verdachte daar een cel voor gaat uitzitten, in haar ik moet hij ook het geld te- etalen dat hij overhield aan andel in verdovende mid- De officier vorderde bij- 000 euro van de Leidenaar. ichtbank maakt over twee in het vonnis bekend. door Timoteus Waarsenburg leiden - De WD en D66 hebben een blokkade opgeworpen voor de vorming van een links college in Leiden. Voor de verkiezingsuit slag bekend is, staat al vast dat de twee niet zonder elkaar zitting nemen in de nieuwe wethouders- ploeg. Op de vraag of één van beide zonder de ander verder zou wil len na de verkiezingen, zegt wet houder en lijsttrekker M. Schultz van de WD: „Dat lijkt me niet voor de hand liggend." Haar collega A. Pechtold (D66) is nog duidelijker. „Dat lijkt mij uiterst onwenselijk." Als het aan D66 ligt, bestaat het college ook na de verkiezingen weer uit PvdA, Groenlinks, D66 en WD. Hoewel de liberalen en de democraten benadrukken dat de verkiezingsuitslag zeker van belang is, stellen Schultz en Pechtold onomwonden dat hun partijprogramma's wel erg goed bij elkaar passen. „De vier partijen van de laatste jaren vormen voor ons het uit gangspunt. Leiden heeft recht op een stabiel bestuur", zegt Pechtold. „Het nieuwe college moet een breed draagvlak heb ben en dat lijkt mij onmogelijk als een van deze partijen er niet meer bij zou zitten." Schultz benadrukt dat de colle ge-onderhandelingen pas be ginnen na de verkiezingen. „We wachten eerst de zetelverdeling af. Maar als deelname aan het college ter sprake komt, is het erg belangrijk om te kijken met welke partijen wij het beste in vulling kunnen geven aan de in houd van het collegeprogram ma. En we maken er geen ge heim van dat WD en D66 erg goed bij elkaar passen." Iets wat ook de fractievoorzitter van de WD, L. de Lange, bevestigt: „D66 en WD vormen een goed team. Over toekomstige college samenstellingen doe ik geen uit spraken, maar wij zijn wel en thousiast over D66." Volgens de verkiezingspeiling van Research voor Beleid, uitge voerd in opdracht van deze krant, komt de PvdA op winst en blijft Groenlinks gelijk in groot te. D66 zou winnen, maar moet putten uit een vrij omvangrijke groep zwevende kiezers, waar door fors verlies ook nog moge lijk is. WD verliest in de peiling. PvdA en Groenlinks, die van oudsher naar elkaar toetrekken, behalen samen geen meerder heid. Deelname van een derde partij is dus noodzakelijk. Zoals het zich nu laat aanzien, zou de ze meerderheid niet verkregen kunnen worden door ofwel de WD, ofwel D66 erbij te halen. door Ruud Sep leiden - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland moet zich voor de zoveelste keer buigen over de veelbesproken bodem sanering aan de Leidse Noor derstraat. G. Harmes, Provincia- le-Statenlid voor de SP, komt vandaag met schriftelijke vragen over de zaak. Volgens de SP'er heeft de provincie aan de ge meente Leiden ten onrechte een te hoge vergoeding gegeven voor de sanering. Harmes treedt met zijn schrifte lijke vragen in de voetsporen van de Goudse jurist Paul Ruijs, die al jarenlang opheldering probeert te krijgen over de mo gelijke fraude bij de bodemsa nering uit 1996. Ruijs had recent nog contact met de Commissa ris van de Koningin en met Ka merleden over het twijfelachtige karakter van sommige declara ties van de gemeente Leiden, maar zonder resultaat. Voor Harmes is die opstelling des te meer reden om zich in de zaak vast te bijten. ,Als Ruijs met be wijzen komt dat er zaken niet kloppen, en Kamerleden en de Commissaris van de Koningin (advertentie) Pak 250 gram, bonen, normale of snelfiltermaling a I?2 j 3 nakkert voor 3." Mager rundergehakt per kilo -6P Fa badschuim Diverse geuren, flacon 500 ml 23* Acrb«£ng»i zijn geWg wjn 4 maart l/m 10 maart 2002 niet geïnteresseerd blijken in de waarheid, dan wil ik daarvoor knokken. Allerlei vragen uit het verleden zijn nooit goed beant woord. Er zijn hier echt allerlei dingen afgedekt." Harmes gaat in zijn vragen on der meer in op de verdenking dat er aan de Noorderstraat in dertijd minder grond is afgegra ven dan uit de papieren moet blijken. Verschillende signalen wijzen erop dat de gemeente Leiden onder de sanering van de Noorderstraat een eigen berg vervuilde grond heeft wegge schreven. De nieuwste aanwij zing in die richting is een flod derige factuur van grond die is afgevoerd nadat de sanering aan de Noorderstraat al was afgeslo ten. Deze factuur bevindt zich niet meer in het dossier van de gemeente, maar Ruijs heeft er wel een afschrift van liggen. Dat gemeente, provincie en ook het ministerie van VROM on danks alle aanwijzingen blijven betogen dat er geen sprake is van fraude, is voor Harmes geen reden om de boel de boel te la ten. „Misschien lukt het mij ook niet om de zaak open te breken, maar de aanhouder wint wel eens. En je merkt dat mensen op een gegeven moment toch van zo'n zaak af willen. Ik hoop het vuurtje zo door te laten branden dat de waarheid uitein delijk boven komt." leiden - De Langebrug vlakbij de Pieterskerkchoorsteeg ligt momenteel open. Vanwege de verstopping van het riool in een woning zijn werklie den op zoek naar de aansluiting met het hoofdriool onder de Langebrug. Probleem daarbij is dat er geen exacte tekeningen zijn van de situatie en er relatief diep, tot een meter of drie, moet worden gegraven. Door de werkzaamheden is de Langebrug tijdelijk afgesloten voor het verkeer. De gemeente denkt morgen de werkzaamheden af te ronden. Foto: Hielco Kuipers door Timoteus Waarsenburg leiden - Zo'n vijf jaar na het be gin van de herinrichting van de Haarlemmerstraat, neemt de ge meente nu de Stille Mare, Lange Mare en Stille Rijn onder han den. Gisteren hield de gemeente een informatieavond voor be woners. De opkomst was matig, de kritiek uiterst beperkt. Een bewoonster van de Lange Mare maakt zich zorgen om het verdwijnen van de invalidenpar keerplaatsen. „Mijn moeder heeft polio en kan niet meer dan twintig meter lopen. Dat bete kent dat zij niet meer bij mij langs kan komen." Hoewel de verdwijnende plaatsen elders in de buurt gecompenseerd wor den, belooft projectleider B. Dingjan toch nog eens naar de situatie te kijken. Of dit kleine persoonlijke leed tot een wijzi ging van de plannen zal leiden, valt overigens zeer te betwijfe len. Vanaf deze maand wordt in ge noemde straten het wegdek voorzien van dezelfde stenen en afwateringsgoten als de Haar lemmerstraat. Parkeerplaatsen verdwijnen, er komen fietsen rekken voor terug. Ook het groen op de Lange Mare wordt fors uitgebreid. In het nieuwe ontwerp heeft de Lange Mare twee lange rijen met grote bo men. Rond de Hartebrugkerk komen Luikse keien. Althans, dat hoopt de gemeente. „Maar die grond is van de kerk en we moeten daar eerst nog toestem ming voor krijgen van het Bis dom Rotterdam", zegt Dingjan. Een aantal omwonenden voor ziet problemen als de gemeente muurtjes plaatst op het kruis punt Mare/ Haarlemmerstraat, zodat vermoeide bezoekers een rustpunt hebben. „Doet u dat nou niet", zegt een van de in sprekers zorgelijk. Die muurtjes worden hangplekken. En geen moeder of oudere die er gaat zitten." Maar het blijft een di lemma voor de gemeente. De plekken aanleggen met de beste bedoelingen en zo het risico lo pen onbedoeld een hangplek te scheppen, of uit angst voor die uitwerking op voorhand geen rustpunt voor ouderen maken. „Laten we het toch maar doen", besluit stedenbouwkundige K. Forouzand. De meeste vragen uit het pu bliek zijn gericht op de persoon lijke situatie: de parkeerplek voor de eigen deur, het groen voor het eigen huis, zwerffietsen in de eigen straat. De gemeente ambtenaren zetten rustig de plannen uiteen, noteren gedul dig alle opmerkingen uit het pu bliek en weten dat het onmoge lijk is om met ieders persoonlij ke wensen rekening te houden. Hoewel? Buurtbewoner Van Ke tel pleit voor goede verlichting in de Spijkerboorsteeg. „Zelfs de gemeente weet niet wie verant woordelijk is voor de verlichting daar. Die steeg is vies, donker en onveilig. Daar moet wat aan ge daan worden." En dat is Ding jan roerend met hem eens. (advertentie) n van Duivenbode - organi- ar van het sportcafé, wieler- aat, verantwoordelijk voor rubriek Duiventil in deze nt en van nog veel meer rkien thuis - had laatst een arte ervaring. Begin 1999 was voor een weekje winterzon Gran Can aria en werd daar 7u n beroofd van zo'n beetje al- wat-ie had. Afgelopen week- ide kreeg hij zijn meeste i7u illetjes terug, et was de laatste dag van de antie", herinnert Van Dui- ibode zich nog als de dag (gisteren. „Samen met mijn luw was ik op weg naar het £gveld om de huurauto in te 'n" eren en vervolgens terug ir Nederland te vliegen. We Iden tijd over en toen ik de o had afgetankt, besloten we (t i nog even op een terrasje t Re te drinken. De auto par- n f rden we uit het zicht. Ach- afstom natuurlijk." rEB terugkomst was er een steen ,cht >r de achterruit van de auto les [ooid.Alles was gestolen. Koffers, handbagage, vliegtic kets, geld, de hele mikmak. Daar sta je dan in je korte broek, T-shirt en op een paar slippers." Het echtpaar Van Duivenbode toog naar het poli tiebureau om aangifte te doen. Daar werd ook iemand van vliegmaatschappij Transavia in geseind. „De aangifte werd ui termate langzaam opgeno men", aldus Van Duivenbode. „Er stond geen computer maar een ouderwetse schrijfmachine, en die agent tikte met één vin ger. Uiteindelijk kreeg ik het proces-verbaal mee en de poli tie beloofde me onze bankreke ning te blokkeren. De vertegen woordiger van Transavia had inmiddels ook allerlei dingen geregeld en vijf minuten voor dat het vliegtuig vertrok konden we mee in de business class." Op Schiphol aangekomen moest Van Duivenbode van ie mand geld lenen om zijn broer te bellen. „Want ik was mijn sleutels ook kwijt, dus kon ik mijn eigen huis niet in. En geld De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Ian Berendscn TELEFOON 0 71 - 53 56 424 van je bankrekening opnemen is ook nagenoeg onmogelijk want je hebt geen bankpasje meer en je kimt je niet legitime ren. Overigens bleek toen dat de Spaanse politie niks had ge blokkeerd. Gelukkig was er geen geld van de rekening afge haald." Langzamerhand pakten de Van Duivenbodes hun normale le ven weer op. „Paspoort en rij bewijs hebben we opnieuw aangevraagd en gekregen al dus Van Duivenbode. „Dat wordt overigens niet door de verzekering vergoed. De rest wel. Nieuwe kleding en schoe nen werden allemaal keurig be taald. We zijn door de verzeke ring en Transavia prima behan deld. Nieuwe pasjes werden ook aangevraagd. De hele ad ministratieve rompslomp heeft ruim een maand geduurd. Dat was eigenlijk nog het ergste van allemaal." Een paar maanden geleden rin kelde de telefoon in huize Van Duivenbode „Een man vroeg mij of ik niets miste. Nee, zei ik, ik zou niet weten wat. 'Nou', zei die man, 'ik heb hier twee por tefeuilles vol met bezittingen van u'. Het bleek de Nederland se beheerder van een camping in Maspalomas op Gran Cana da te zijn. De portefeuilles wa ren in een greppel bij de cam ping gevonden. Alle spullen za ten er nog in, behalve het geld. En de koffers en tas met hand bagage zijn ook nog steeds spoorloos maar de papieren en pasjes zijn terecht" Het gestolen goed werd uitein delijk door de moeder van de campingbeheerder meegeno men naar Nieuwegein en daar door een vriend van Van Dui venbode opgehaald en in Lei den afgeleverd. Het gaat om Enkele van de gestolen spul len die na drie jaar weer zijn opgedoken. Foto: Henk Bouwman twee paspoorten, een kente kenbewijs en verzekeringspa pieren van een auto, rijbewijs, ziekenfondsbewijs. ANWB- en Makrokaart, een tankkaart, drie bankpasjes. een air miles-kaart en allerlei lidmaatschapskaar ten van sportverenigingen. Een telefoontje naar het stad huis heeft inmiddels geleerd dat de twee in Spanje opgedo ken paspoorten moeten wor den ingeleverd. „Mijn vrouw en ik hebben nu natuurlijk een nieuw paspoort, maar de oude staan als gestolen geregi streerd". weet Van Duivenbode. „Mocht ik met zo'n gestolen exemplaar worden gepakt dan bestaat de kans dat ik word ge arresteerd. Daar heb ik natuur lijk geen trek in dus ga ik maar even op het stadhuis langs om de boel af te leveren." Eric-Jan Berendsen door Jos van Duinen leiden - Het dagbestedingspro ject voor dak- en thuislozen in Pancras-Oost komt er definitief. In mei opent het voormalige LDM-gebouw aan de Middelste gracht zijn deuren. Binnenkort begint de verbouwing. De be zwaren bij de gemeente en de bestuursrechter van A. Schou ten, voorzitter van de buurtver eniging Pancras-Oost, hebben, net als de handtekeningenacties in de wijk, de procedure ander half jaar vertraagd. Doordat het project destijds voor vijf jaar ge pland was - daarna worden hier appartementen gebouwd - blij ven er nu nog ruim drie jaar over voor Parnassia-medewerk ster S. Régouw, de nieuwe pro jectleidster. Het project, dat een dagbeste ding biedt aan 50 mensen, gaat 'De Zaak' heten. Manager J. den Duik onthulde gisteren op de vakgroepvergadering de naam. Een zaak is het zeker voor Schouten. Er is op zijn verzoek een herschreven convenant ont staan, dat uiteindelijk niet door de buurtvereniging zelf is on dertekend, omdat het niet in duidelijke afspraken zou voor zien en bovendien te dwingend zou zijn. Politie, gemeente en Parnassia ondertekenden desal niettemin het convenant en Schoutens buurtvereniging kreeg het verzoek plaats te ne men in de begeleidingscommis sie. „Dat zullen we zeker doen", liet hij Régouw gisteren enigs zins verbitterd weten. Schouten vreest nog meer overlast in de wijk en is bovendien van me ning dat er grote procedurefou ten zijn gemaakt. Hij benadruk te het dagbestedingsproject een goed initiatief te vinden, en te hopen dat het zonder proble men verloopt. Die problemen vreest de buurt vooral op het gebied van drugs overlast. Er zijn verschillende plekken waar wordt gedeald en de vele oude carports zijn ideale hangplekken. Met de komst van verslaafden en ex-verslaafden vrezen de bewoners dat de over last alleen maar groeit. Den Duik probeert de wijkgroep ge rust te stellen. „Het is binnen het dagbestedingsproject abso luut verboden om drugs te ge bruiken. Het is de bedoeling dat mensen afkicken." Volgens Den Duik hoeven de bewoners niet bang te zijn voor drugsoverlast buiten het gebouw. De deelne mers doen cursussen, volgen stages en leren bijvoorbeeld (weer) koken voor zichzelf. Er wordt vanuit gegaan dat er vooral gemotiveerde mensen aan meedoen, die willen 'door stromen naar de maatschappij'. Den Duik: „Ik wil geen cliënten die er een zooitje van maken, anders begin ik er niet aan." leiden - Een indrukwekkend verleden dat maar ten dele is vastgelegd. Dat kan niet, vinden dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland. Zij besloten daar om de geschiedenis van het Hoogheemraadschap in boek vorm bij te laten werken. En ze hebben kennelijk de smaak te pakken, want onlangs is ook de opdracht gegeven om het deel dat wel is vastgelegd opnieuw te onderzoeken en beschrijven. Het Hoogheemraadschap Rijn land dateert uit de 13de eeuw en is daarmee een van Nederlands oudste bestuursorganen. Het huidige standaardwerk van de geschiedenis van de waterbe heerders dateert van 1934 en beschrijft de periode tot aan de invoering van een nieuw regle ment in 1857. Na dit standaard werk van Fockema Andreae is de geschiedschrijving in het slop geraakt. En dat is zonde, menen dijkgraaf en hoogheemraden. Zij gaven Ludy Giebels opdracht het werk op te pakken waar Foc kema Andreae is gestopt. Het resultaat. 'Hollands water, het Hoogheemraadschap van Rijn land na 1857', verschijnt 20 maart bij uitgeverij Matrijs. De enorme veranderingen in de afgelopen anderhalve eeuw rechtvaardigen dit nieuwe ge schiedenisboek. meent het Hoogheemraadschap. De water beheerder kreeg in die tijd veel nieuwe problemen voor zijn kie zen. Zoals de dichte bebouwing, waardoor het water minder goed wegloopt, de intensivering van de landbouw die haar weer slag op de polders had en, niet te vergeten, de enorme vervui ling die de bevolkingsgroei en de welvaart tot gevolg hadden. Maar ook de oudere geschiede nis is aan herziening toe. De in Fockema Andreae beschreven theorieën zijn voor een deel ver ouderd en nadien uitgevoerd onderzoek heeft nieuwe feiten aan het licht gebracht. Daarom heeft het Hoogheemraadschap met de Vrije Universiteit Am sterdam afgesproken de oude geschiedenis opnieuw te bekij ken. Drie auteurs gaan vier jaar lang onder leiding van CA Da vids. hoogleraar economische en sociale geschiedenis, de oud ste geschiedenis onderzoeken en beschrijven. De kosten die hier aan verbonden zijn bedra gen voor het Hoogheemraad schap 186.400 euro. w v»rt:Wl««w»0C' 1 \i 53 6?- S2J 3Ï/2C0O 10U

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13