„Ik heb geleerd dat 't leven heel kwetsbaar is"' De verkiezingen als spannende tv-avond MEDIA Journalisten deze krant schorten actie op SGP prijst mentaliteit paparazzi rond WA Veronica in april terug op televisie Ton van Royen trekt weer het land door op zoek naar de soms keiharde werkelijkheid Surinaamse krant ontslaat zestien man Bedrijfsfonds steunt Groene Amsterdammer Uitslagen op TT en internet 648 woensdag 6 MAART 2002 hilversum/mediaredactie - Veronica keert in april terug op televisie. De voormalige jongerenzender gaat vanaf volgende maand elke avond een uur uitzenden op het ka naal van muziekzender TMF. De zendtijd zal in september worden uitgebreid. Veronica en KinderNet gaan dan een nieuw tv-kanaal de len. De vereniging Veronica (VOO) heeft daarvoor een overeenkomst gesloten met MTV Networks, het moeder bedrijf van TMF, MTV en KinderNet. Nu in MTV Net works een nieuwe partner is gevonden, ziet Veronica af van de overname van clipsta tion The Box, waarover sinds vorig najaar onderhandelin gen gaande zijn. Veronica maakt zijn rentree op de buis met een jongeren programma op de zender TMF, dat vanaf april dagelijks om 19.00 uur wordt uitge zonden. De bedoeling is dat er in de zomer een uur per avond bij komt, zodat in sep tember een volledige avond programmering van start kan gaan op een nieuw kanaal, aldus een woordvoerder. De zegsman: „Het nieuwe Veronica is absoluut niet te vergelijken met het Veronica van vijfjaar geleden. We be ginnen met jongerenpro gramma's, maar het is de be doeling dat Veronica vanaf september een doelgroep tot 45-plus gaat bedienen." Over de inhoud van de pro gramma's en 'gezichten' wil de woordvoerder nog geen mededelingen doen. door Wim Bank haarlem - Er komen voorlopig geen verdere acties op de redac tie van De Gooi en Eemlander en Haarlems en Leidsch Dag blad. Dat hebben hoofdredactie en redactieraad besloten nu de directie tegemoet komt aan de vraag om enkele externe onder zoeken te laten doen naar een onlangs gepresenteerd reorgani satieplan bij de regionale dag bladen van de Hollandse Dag bladcombinatie (HDQ. De directie wil een samenvoe ging van de uitgeverij van de Na toezegging directie over externe onderzoeken drie genoemde kranten met die van het Noordhollands Dagblad in Alkmaar tot één bedrijf. Ver der zou er een gezamenlijk alge meen katern (binnenland, bui tenland, economie en media) voor die kranten moeten ko men, gemaakt door een centrale redactie. Ook moeten de dag bladen in Haarlem, Hilversum en Leiden volgens de directie in de ochtend verschijnen en zul len er arbeidsplaatsen verloren gaan. Vertrouwen De redacties van de kranten keerden zich direct tegen het plan. Die van het Noordhol lands Dagblad vindt een fusie niet noodzakelijk, omdat het be drijf in Alkmaar goede resulta ten zou boeken. En als het er dan toch van komt, hebben hoofdredactie en redactie van deze Alkmaarse krant niet het vertrouwen dat de directie dat tot een goed einde brengt. De redactie van deze krant zeg de het vertrouwen in de directie op en schortte alle overleg op. Verder werden acties voorbereid om de lezers over de ontstane situatie te informeren. Daarnaast vroegen redactie, hoofdredactie, redactieraad en NVJ een versnelde evaluatie van de fusie vorig jaar tussen De Gooi en Eemlander en Haar- lems/Leidsch Dagblad, een ex- tem onderzoek naar de financi ële noodzaak van de reorganisa tie en een extern onderzoek naar de wenselijkheid en gevol gen van de overgang van mid dag- naar ochtendkrant. De directie van de HDC, l. volle dochter van het TelegriQ concern, heeft inmiddels l£ weten aan die vragen tegenT te komen. Hoofdredactie en redacties hebben daarvan met insta, ming kennis genomen. Heth sluit is voor de redactieraad) den om voorlopig af te zien^ verdere acties en het ove) met de directie te hervatten de hoop dat het geschonk vertrouwen alsnog kan worf hersteld. Hilversum - Zestien journalisten van het grootste dagblad van Suriname, De Ware Tijd, zijn door de directie uit hun functie ontheven. Ook de hoofdredactie is aan de kant gezet. Aanleiding is een conflict over het te voeren beleid en de, in de ogen van de journalisten, cen suur die van de kant van de di rectie wordt toegepast. De directie van de krant ver spreidde in de afgelopen weken geruchten dat hoofdredacteur Nita Ramcharan en adjunct hoofdredacteur Dennis Samson zich schuldig zouden hebben gemaakt aan financiële malver saties. Volgens Ramcharan is er echter sprake van een beleids verandering binnen de directie, waar de hoofdredactie zich wei gert bij neer te leggen. Ook zou de directie meer invloed willen uitoefenen op de redactionele inhoud. Hilversum - „Ik heb me nooit echt een journalist met een grote J gevoeld". Het lijkt wel alsof Ton van Royen (40) zich wil indekken tegen kritiek. Het tegendeel blijkt waar: kritiek doet hem niks. En die was aanvankelijk zeker niet mals, toen hij zo'n twee jaar te rug de overstap maakte van het lokale Amsterdamse tv-station AT5, waar hij interviewprogram ma's maakte met mensen als Desi Bouterse en Wim Kok, naar NET 5. Dat hij samen met Bernard Hammelburg (het geflopte) Morgen gebeurt het maakte, ging nog wel door de beugel van de recensenten. Maar toen Van Royen De bus en Door 't lint ging presenteren, was de kritiek in recensentenland niet meer van de lucht. Inhoudelijk vindt Van Royen de kritiek die tv-recensenten des tijds leverden, maar grote non sens. „Ze moeten niet zeuren. Zo'n programma hóórt gewoon bij SBS 6. Daar is niks mis mee. Ik snap die kritiek natuurlijk wel: toen ik de overstap maakte van AT5 werd er verwacht dat ik der gelijke interviewprogramma's ook voor SBS 6 zou gaan maken. Dat gebeurde niet. Dat was een eigen keuze van mij. De kritiek die je dan leest, vind ik echt ab soluut flauwekul". Morgen begint Van Royen dus een nieuwe serie van de repor tagereeks Ton, waarin de SBS 6- verslaggever op zoek gaat naar „de soms keiharde werkelijkheid van het leven". Hij vergelijkt zichzelf graag met Jambers, die Belg die bij RTL 4 furore maakt met het gelijknamige program ma. „Ton gaat over mensen die je buurman of -vrouw zouden kunnen zijn". Een programma dus over gewone mensen. Geen mensen die al enige nationale dan wel intemationele roem hebben verworven. „Mijn voorwaarde is, dat ik me betrokken voel bij de onderwer pen. De mensen of hun proble men moeten mij fascineren. Het verhaal dat ze te vertellen heb- Ton van Royen (m) interviewt een van de bewoners van de naakt-en- dave. De camera- en geluidsman mochten hun (onder)kleding aan houden, Van Royen werd echter gedwongen uit de kleren te gaan. Foto: SBS 6 ben, moet pakkend zijn, spraak makend. Dat wil niet zeggen, dat we voor de sensatie gaan. Zéker niet. Het programma wordt absoluut oprecht ge maakt en het moet ook zeker niet uitdraaien op een raritei tenkabinet". De tv-ploeg gaat ook niet zomaar op zijn doel af. En vervolgens rücksichtloss rot zooien in de porceleinkast. „Een redacteur heeft soms wel drie dagen lang voorgesprekken ge voerd, voordat ik met een came ra- en geluidsman langs kom. Daarin wordt ook verteld hoe kwetsbaar ze op tv komen en wat de eventuele consequenties kunnen zijn". Er wordt volgens Van Royen zel den of nooit geklaagd na afloop, over de manier waarop het pro gramma is gemaakt. „Ja alleen dat ze het zo kort vonden". Ton heeft enigszins de naam dat seks en erotiek de rode draad vormen van het programma. Ten onrechte, vindt Van Royen. „Het programma gaat over ge wone mensen en over het gewo ne leven. En seks, tja, dat hoort bij het leven net als ziektes. En net zoals de moord op je kind - je moet er niet aan dénken na tuurlijk - wél een onderdeel van je leven kan vormen. Hoe erg het ook is". Wilde vrouwen Onderwerpen die de komende weken onder andere aan bod komen zijn vrouwen die ver slaafd zijn aan seks en mannen (Wilde vrouwen), jonge vrou wen die worden geconfronteerd met een ernstige ziekte Gong en ongeneeslijk ziek), romantische belevenissen van jongeren tij dens hun vakantie (Vakantielief des) en over een jongetje dat seksueel is misbruikt door zijn buurman in de aflevering die Wanhopige ouders heet. Bij AT5 kon Ton van Royen ge rangschikt worden in de catego rie kwajongens. Een snelle jon gen ook, zeg maar. „Dit is een geheel andere rol. Mij zie je bij na niet in het programma. Dat doe ik bewust. Ik heb ervoor ge kozen, om mezelf zoveel moge lijk buiten beeld te houden. Het gaat namelijk om de verhalen Verslaggever Ton van Royen met zijn geluids- en cameraman. Foto: SBS 6 Ton van Royen piemelnaakt in de polder van de mensen. Ik wil de geïn terviewden zo gevoelig mogelijk voor de camera krijgen. Want de mensen zijn de sterren". Voor Van Royen zelf is de door hem gemaakte reeks ook leerzaam. „Ik sta soms verbaasd over de levenslust van mensen. Dat fas cineert me wel het meest. Men sen van wie hun kind is ver moord, vinden toch nog de kracht om verder te gaan. Ik zou niet weten hoe ik zelf op zoveel ellende zou reageren. Maar mensen blijken survivers. Dat klinkt inderdaad misschien wel erg clichématig, maar het is wel de waarheid. Kijk, het gaat in Ton vaak om zware, emotionele reportages. Wat ik daarom van de reeks ook heb geleerd, is dat het leven zo ontzettend kwets baar is". Jan van Stipriaan Luïscius De eerste aflevering van Ton wordt morgenavond om 22.10 uur bij SBS 6 uitgezonden. Ton van Royen bezoekt in de eerste aflevering morgenavond een onbekende enclave in de Flevopolder, waarin iedereen piemelnaakt rondloopt Zelfs de tuinmannen, klusjesman nen en bijvoorbeeld de lood gieter moeten, voordat ze de slagboom passeren, eerst even behoorlijk uit de kleren. Ook Van Royen moest eraan gelo ven. Dat was een absolute voorwaarde om te mogen fil men. Zelfs in de eigen super markt die de besloten gemeen schap bezit, loopt het perso neel piemelnaakt rond. „Er i nog nooit eerder gefilmd daar", aldus Van Royen. „Ma ik heb wel drie dagen lang moeten praten om ze van m goede bedoelingen te overtu gen". De mensen van de be sloten gemeenschap komen volledig naakt in beeld. „Het naakt, geen seks". Dat het hi dorp er naakt bij loopt, heeft volgens Van Royen geen die pere betekenis: „Het geeft ze alleen een gevoel van vrij heil de pluriformiteit van de pers. Verder is het de bedoeling dat door het dagbladexperiment de naamsbekendheid van De Groe ne Amsterdammer wordt ver groot. Omdat de proef samen valt met het 125-jarig bestaan van het blad, levert het extra promotie op. Ook het Twentse opinieblad De Roskam krijgt steun van het fonds: 124.790 euro. Het blad kon de afgelopen periode niet bestaan zonder de nevenactivi teiten van de hoofdredacteur. Om aan die situatie een einde te maken wil De Roskam het aan tal abonnees verhogen van 2000 naar 3550. Een promotiecam pagne en redactieversterking moeten daarvoor zorgen. Rijswijk - Het Bedrijfsfonds voor de Pers gaat opinieblad De Groene Amsterdammer financi ële steun geven voor een organi satie-onderzoek. Het blad krijgt daarvoor ten hoogste 71.994 eu ro. Het onderzoek bestaat uit twee delen: een onderzoek naar de positionering van De Groene en een experiment om het blad een week lang als dagblad te la ten verschijnen. Met het onderzoek probeert De Groene informatie en adviezen te krijgen om nieuwe doelgroe pen aan te boren. De uitgever van De Groene wil de marketing aanpassen op de resultaten van het onderzoek. Door het tijdelijk verschijnen als dagblad wil zij kijken of zij kan bijdragen aan Hilversum - De Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) is erg tevreden over de terughou dendheid van de pers tegen over de huwelijksreis van Wil- lem-Alexander en Maxima. Aanvankelijk wilde de fractie die tevredenheid kenbaar ma ken via een persbericht, maar ziet daar waarschijnlijk van af. „Als ik zie hoeveel aandacht al van jullie komt, dan is een persbericht wel erg vergaand, aldus Menno de Bruyne, voor lichter van de SGP-fractie in de Tweede Kamer. De partij overwoog het persbe richt, omdat ',je niet alleen moet katten als iets slecht gaat', aldus De Bruyne. Vlak na het huwelijk van Wil- lem-Alexander en Maxima riep SGP-Kamerlid Van der Staaij de landelijke pers op geen drijf jacht op het paar te openen tij dens de wittebroodsweken. Hoewel 'paparazzo' Joop van Tellingen, die vooral voor het roddelblad Story fotografeert, niet van de oproep heeft ge hoord, zal hij het koninklijk paar niet storen tijdens hun 'honeymoon'. De paparazzi hebben een af spraak met de Rijksvoorlich tingsdienst om alleen op be paalde plekken foto's te maken. Van Tellingen geeft toe dat het af en toe wel kriebelt. „Ze zitten nu op een jacht tus sen Sri Lanka en Thailand. Als ik er morgen heen vlieg en een motorboot huur om foto's te schieten van een zwemmende Maxima nemen de bladen die foto's heel graag af, maar af spraak is afspraak", aldus Van Tellingen. De eerstvolgende foto's van het paar komen van de Paralympi sche Winterspelen in Salt Lake City, waar Wülem-Alexander uit hoofde van zijn IOC-frmctie langsgaat. NOS rekent niet meer om naar kamerzetels MEDIA IK Naam: Erica Terpstra Leeftijd: 59 Burgerlijke staat: gescheiden, twee kinderen Werk: lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal Hobby's: politiek, lezen, mu ziek en sport Krant: zes per dag Tijdschrift: Vrij Nederland Boek: Zen Buddism Now Film: One Flew Over the Cuck oo's nest Muziek: Luciano Pavarotti Website: www.wd.nl Als je baas van een tv-zender zou worden, wat zou je eerste maatregel zijn? Een eind maken aan de enorme overhead bij de publieke om roep. Het management kan wel wat minder. Verder zou ik wat minder programmatische over lappingen willen tussen de pu blieke en commerciële omroe pen. De publieke omroep mag wel wat dingen doen die ook bij Erica Terpstra Foto: GPD de commerciëlen zijn te zien, maar men moet zich wel on derscheiden. Zoals bij de BBC, die dat een stuk beter aanpakt. Voor welke presentator of welk programma zet je de radio aan? Voor Sjors Fröhlich op de vrij dagmiddag op Radio 1Hij is heel goed en ook leuk om naar te luisteren. Een op en top ra dioman. Hoe vind je dat je overkomt in de media? Voor tachtig procent wel oké en voor de rest zijn mijn activitei ten rond de sport wat oneven wichtig uitvergroot. Mijn porte feuille omvat nog veel meer za ken, bijvoorbeeld op het gebied van technologie of medisch- ethische vraagstukken, maar die zijn wat minder makkelijk in een paar minuten neer te zetten. En sport trekt nu een maal veel publiek, dus dat snap ik ook wel. Welke historische figuur zou je graag hebben ontmoet? Gandhi. Niet zo lang geleden was ik in India en heb toen een museum over Gandhi bezocht. Er hingen daar de meest prach tige teksten van hem. Door mijn werk heb ik veel indruk wekkende mensen kunnen ont moeten, zoals Mandela, moe der Teresa en de Dalai Lama, maar Gandhi helaas niet. Met wie zou je liever niet aan spoelen op een onbewoond ei land? Met Ad Melkert. Maar hij waar schijnlijk ook niet met mij. De Olympische Spelen voor ge handicapten beginnen morgen met waarschijnlijk weer heel wat minder tromgeroffel in de media dan bij de gewone spelen. Jammer? Ja. Het gaat langzaam ietsje be ter, maar ik kan me erg opwin den over de hovaardigheid van de sportrubrieken. Zelf zal ik er in Salt Lake City overigens ook niet bij zijn, omdat er een paar belangrijke kamerdebatten aan komen. Ik heb de plichtsbe trachting maar voor laten gaan. Gelukkig gaan Willem-Alexan der en Móxima wel, dus de aan dacht voor de gehandicapte sporters is in goede handen. Herman Elzinga hilversum/mediaredactie - De NOS heeft voor de gemeente raadsverkiezingen een speciale website opgezet Vanaf van avond zijn daar de uitslagen te bekijken. De site www.nederlandkiest.nl is sinds 5 februari online en is een gezamenlijk initiatief van NOS Internet, Den Haag Van daag en NOVA. Bezoekers kun nen onder meer de uitslag in hun eigen gemeente, het op komstpercentage en de uitsla gen per politieke partij opvra gen. Op Teletekst zijn de pagina's 830 tot en met 879 gereserveerd voor verkiezingsnieuws. Nieuw dit jaar is pagina 899. Onder het kijken naar de reguliere tv-uit- zending krijgt de Idjker automa tisch een gemeentenaam en het betreffende Teletekst pagina nummer in beeld als de uitsla gen op tekst staan. door Berrit de Lange Hilversum - De gemeenteraads verkiezingen van vanavond als spannend tv-avondje met als plot: welke partij wint de meeste raadszetels? De zin 'omgere kend naar kamerzetels' zal daar bij voor het eerst niet vallen. NOS Actueel heeft de verkiezin gen 2002 aangegrepen om een scheiding aan te brengen tussen de uitslag in gemeenteraadsze tels en het landelijke beeld. De NOS is daarom overgegaan op de zogenoemde 'dynamische telmethode': de partij met de meeste raadszetels wint de spannende verkiezingsrace. „Het lokale stemgedrag wijkt steeds verder af van het landelij ke beeld, als gevolg van de ster ke opkomst van lokalen partij en", zegt uitslagen-eindredac teur Ad van Liempt. „Dat brak ons vier jaar geleden al op. Het doet de uitslagen geen recht als je de plaatselijke resultaten weg zuigt, zoals we tot nu toe deden, om tot een landelijke prognose te komen." De oplossing is relatief eenvou dig: de beide uitslagen worden los van elkaar gepresenteerd. Om de spanning er voor de raadsverkiezingen toch in te houden, worden behalve de uit slagen per gemeente, die tijdens de avond binnendruppelen, ook steeds de totaal aantal behaalde raadszetels per partij in beeld gebracht. Die kunnen in een oogopslag worden vergeleken met de uitlag van 1998. En uit eindelijk blijkt dan welke partij in Nederland het meeste raads- Paul Witteman presenteert het traditionele slotdebat. Foto: GPD zetels heeft. „Een verkiezingsavond heeft spanning nodig en dus een einduitslag," zegt Van Liempt. „Die spanning zit 'm in het feit dat een partij die zwak begint, later op de avond een sprong kan maken in het klassement op basis van bijvoorbeeld de uitsla gen uit de grote steden." Centrale presentatoren Maartje van Weegen en Rob Trip geven gedurende de avond steeds tus senstanden. In de uitzending staan naast de uitslagen drie thema's centraal: de opkomst van de Leefbaar-partijen, de kwaliteit van wethouders en het aandeel van allochtonen in de politiek. Natuurlijk wordt de lande prognose niet volledig schrapt. De zogenoemde polls zijn afgeschaft, in pl daarvan maakt Ferry Ming om 21.30 uur de uitslag bel van een grote opiniepeiling dér 2500 Nederlanders. I mensen wordt in de loop vandaag gevraagd naar wa gestemd zouden hebben als landelijke verkiezingen zou zijn en naar hun voorkeur 1 een premier en voor een a tie. Niet-stemmers wordt zocht uit te leggen waaroi niet de moeite hebben geno naar het stemlokaal te gaan. Als de meeste stemmen g zijn, en dat kan een latertje den omdat de stembureau 21.00 uur open zijn, volgt traditionele slotdebat onder ding van Paul Witteman. Aai lijsttrekkersdebat nemen k voormannen van de coalitie tijen, PvdA, WD en D66, en collega's van de grootste op sitiepartijen, CDA en Gn Links, deel. Nieuw in het gi schap is Pini Fortuyn, die zijn eigen lijst flink scoort ii landelijke peilingen en boi dien deelneemt aan de ra verkiezingen in Rotterdam. Het slotdebat is overigens voor nachtbrakers: nadat de slagen vaststaan, spreken lijstrekkers eerst her en de het land hun achterbannen Het zal dus al ver na mid nacht zijn voordat zij in Ani foort bij Witteman aanschuii Gemeenteraadsverkiezingen, |r derland 2 vanaf20.25 uur. K)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10