Run op vaccin tegen nekkramp Onderzoek grote winst HBG op brug IJburg Man gaf brandstichting bij SE Fireworks toe Aids-medicijn Merck en Crucell werkt Leidsch Dagblad nu Joegoslavië-Tribunaal na keukenbrandje ontruimd Ongeruste ouders melden zich massaal bij apothekers in Leidse regio Problemen bij verkiezingen in Oegstgeest na dood Van Eisen Explosieve paraplu D66 in Noordwijkerhout doet niet aan yspiegeltjes en kraaltjes Vijf doden bij Palestijnse aanslagen op Israëliërs Leidsch Dagblad LJagt tui: NR. 42865 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 dinsdag 5 MAART 2002 Ierland stemt over strengere abortuswetten Bonden willen camera's in supermarkten Kathedraal van Rijnstreek honderd jaar 'Wijkwethouders moeten hun werk beter doen' Brede steun in raad voor brede school N Jean de Boisson Er zijn ergere vormen van armoede dan geldgebrek OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad H| den haag/anp - Het Joegoslavië- Tribunaal in Den Haag is van ochtend ontruimd wegens een brandje in de keuken. De brand weer haalde alle 700 aanwezigen uit het gebouw en bracht ze tij delijk onder in het Nederlands Congres Centrum. De brand ontstond rond negen uur op de tweede verdieping. Door een defecte thermostaat vloog olie in een frituurpan in brand. De interne beveiliging probeerde het vuur eerst zelf te doven. De brandweer heeft uit eindelijk een gaskraan afgeslo ten om de opwarming van de olie te stoppen. De brandweer besloot te ontruimen, omdat zich flink wat rook door het ge bouw verspreidde. Om tien uur was de brandweer klaar met blussen en nacontrole. De keu ken in uitgebrand. De voortzetting van de zitting in het proces tegen de voormalige Joegoslavische leider Milosevic werd vanochtend uitgesteld. Ook de aanklagers en de amici curiae (vrienden van het hof) die toezien op een eerlijke rechts gang, moesten naar buiten. Vol gens zijn juridisch adviseur To- manovic is Milosevic terugge bracht naar de strafgevangenis in Scheveningen. door Ruud Sep/anp leiden - Steeds meer ouders willen niet wachten op de landelijke vaccinatiecam pagne tegen meningokokken. Zij halen voor hun kinderen op eigen initiatief bij de apotheek het vaccin. Apothekers in de Leidse regio melden een run op de inen ting, waarvoor per kind veertig euro moet worden neergeteld. „Door de grote vraag komt het geregeld voor dat we een week niet kunnen leveren", laat de assistente van apotheek Leiden Zuid-West weten. Ook de voorzitter van de districtshuisart- senvereniging, de Alphense huisarts A. van Gemeren, krijgt dagelijks meerdere vragen over meningokokken. „Ja, er is een behoorlijke ongerustheid over. Ik probeer dat op te vangen door uitleg te geven. Vergeleken met andere ziekten is meningokokken gelukkig nog altijd zeld zaam, maar wel heel ernstig. Ik vind het zelf verantwoord op de landelijke inen tingscampagne te wachten. Maar als mensen echt erg ongerust zijn, schrijf ik een receptje uit voor de apotheek. Ik heb inmiddels al wel een aantal keer gevacci neerd." Een woordvoerder van de GGD Zuid- Holland Noord meldt dat de drukte bij de GGD tot ieders verbazing erg meevalt. „We hadden verwacht dat we na de vac cinaties in Rosmalen en de Bommeler- waard veel vragen zouden krijgen. Maar dat valt erg mee. Het blijft beperkt tot een paar vragen per dag. De landelijke vaccinatiecampagne begint dit najaar in Noord-Brabant. Dat liet mi nister Borst van volksgezondheid van daag weten in een uitzending van Om roep Brabant. De bacteriële besmetting komt waarschijnlijk vooral uit België en Frankrijk Nederland binnen. Morgen krijgen duizend kinderen in Ros malen een prik die ze na enige tijd im muun maakt voor de c-variant van de meningokok. De bacterie kan hersen vliesontsteking en bloedvergiftiging ver oorzaken. Donderdag zijn 6500 kinderen in de Bommelerwaard aan de beurt. Vrij dag krijgen enkele honderden kinderen een spoedvaccinatie in Cranendonck. Borst besloot vorige week over te gaan tot die spoedentingen nadat eerder in de be treffende gebieden kinderen ziek waren geworden. Als gevolg daarvan zijn een elfjarige jongen en een dertienjarig meis je overleden. lockeyers in talve finale arti&la lumpur - Oranje heeft g, nde eerste opdracht in Kuala 0l mpur voldaan. Bondscoach 3„ >st Bellaart wilde bij het hoe- Ze (toernooi om de wereldtitel minste de laatste vier halen, p i een zege vandaag in de ze- ide en laatste groepswed- u ijd tegen Zuid-Afrika (3-0) l2, reikte Nederland de halve fi- if les. Oranje speelt donderdag- gfond om 21.35 uur plaatselijke le 1(14.35 Nederlandse tijd) te- u n Australië, de nummer 1 van g( iep B. De andere wedstrijd in ?c halve eindstrijd gaat tussen id-Korea en Duitsland. d)ud-Ajaxspeler fjasovic overleden grado - Velibor Vasovic, lormalig aanvoerder van Ajax, gisteren op 62-jarige leeftijd rerleden aan de gevolgen van ii hartaanval. De Joegoslaaf bn in 1971 met de Amster- jmmers de Europa Cup I door "et Griekse Panathinaikos te jrslaan. Vasovic stond in de 'iriode 1966-1971 bij Ajax on- fcr contract. Hij was medever- itwoordelijk voor de door bak van het Nederlandse 'to- lalvoetbal'. pagina R7 Onderzoek naar /gelasting duel itwijk - De KNVB stelt een e tderzoek in naar de afgelas- u igvan de wedstrijd Katwijk - ipelle van afgelopen zaterdag, voetbalbond is verbaasd ;r het afkeuren van het oofdveld van w Katwijk om- 0 tt overal in de regio wel werd voetbald. Katwijk, dat laag eijaat in de hoofdklasse A, heeft kampen met veel blessures in it eerste elftal. door Nancy Ubert oegstgeest - De gemeente Oegstgeest moet in allerijl extra ambtenaren en vrijwilligers aan trekken om de dertien stembu reaus morgen naar behoren te kunnen bemannen. Oud-wet houder en loco-burgemeester A. van Eisen, die zaterdag is overle den, wordt op de dag van de ge meenteraadsverkiezingen be graven. Ongeveer de helft van de mensen die bij de stembu reaus zouden werken, heeft aangegeven het afscheid te wil len bijwonen. Tussen de mede werkers van de stembureaus be vinden zich veel plaatselijke po litici en oud-collega's van Van Eisen. Volgens een woordvoerder is het zeker niet de bedoeling om stemlokalen te sluiten. „Het heeft nogal wat voeten in de aarde, maar we denken dat we de bezetting wel rond krijgen. We doen onder meer een be roep op oudgedienden." De ge meente is ook van plan aflossin- groosters op te stellen, zodat óf de kerkdienst óf de teraardebe stelling kan worden bijgewoond. Het plotselinge overlijden van de oud-politicus heeft het ver kiezingscircus in Oegstgeest acuut stopgezet. Leefbaar Oegstgeest, VVD, CDA en Pro gressief Oegstgeest voeren totaal geen campagne meer. De activi teiten die zaterdag in de De Kempenaerstraat gehouden zouden worden, zijn 's ochtends direct afgelast. De verkiezings avond waarop belangstellenden de verkiezingsuitslag in het ge meentehuis kunnen bijwonen wordt 'afgeslankt', heeft burge meester Timmers besloten. Zo hebben de geboekte musici te horen gekregen dat ze niet hoe ven te verschijnen. „Al is hij een klein jaar geleden weggegaan, Van Eisen hoorde er nog bij. Het verlies is groot We kunnen dat niet negeren en net doen alsof er niets aan de hand is", aldus Timmers. Guus van Eisen nam vorig jaar april af scheid van de Oegstgeestse poli tiek, nadat hij tien jaar raadslid en zeven jaar wethouder was geweest. Het afgelopen jaar was hij directeur van het Voorburgse SCO Lucas, een school voor voortgezet onderwijs. Washington - Deze reeks foto's, gemaakt op een onbe kende Amerikaanse testlocatie, laat zien hoe de zoge noemde thermobarische bom werkt die de afgelopen da gen door de VS is ingezet bij de strijd in Oost-Afghanistan. De 'paraplu' die ontstaat na een eerste explosie tijdens de vlucht van de bom (rechtsboven) brengt een wolk fijne druppeltjes, bestaande uit een hoog explosief mengsel van chemicaliën, in de lucht. Die wolk ontploft vervolgens bij de daadwerkelijke inslag, waardoor een allesverzen- gende vuurbal ontstaat, die ook nog eens een dodelijke drukgolf veroorzaakt. Pagina Buitenland: Nieuwe bom 'blaast' grotten leeg. Foto's: EPA amsterdam/gpd - De gemeente Amsterdam stelt een intern on derzoek in naar de extreem ho ge winst die bouwbedrijf HBG maakte bij de bouw van de En- neüs Heermabrug in Amster dam. Op de kosten van 28,3 mil joen euro zou een winst zijn ge maakt van 23,9 procent. In de bouwwereld gelden veelal winstpercentages van 2 tot 3. Een klokkenluider van HBG heeft de cijfers doorgespeeld aan de lokale partij Amsterdam Anders/De Groenen. De partij vraagt zich af of de bouwer ge bruik heeft gemaakt van gefin geerde nota's en of er bij de op dracht afspraken zijn gemaakt met andere bouwondernemers. Bouwbedrijf HBG kwam al eer der in opspraak bij de bouw van de Schipholtunnel. Onder meer door het schrijven van valse fac turen werd daarbij toen een winst geboekt van 18,5 procent. Het bedrijf trof later een schik king met het ministerie van ver keer en waterstaat. Bij de opdrachtverstrekking wa ren de malversaties rond de Schipholtunnel reeds bekend. Strafpleiters van directeuren bechikken sinds kort over dossier van verdachte noordwijkerhout D66 Noordwijkerhout komt de eer toe van de meest gedurfde cam pagne voor de huidige raads verkiezingen: op de verkiezings- markt in het dorp was de partij zaterdag niet aanwezig en ook gisteren op de weekmarkt schit- terdeii de Democraten door af wezigheid. In plaats daarvan liet de partij van zich horen via pos ters met de tekst 'wij zijn er niet om spiegeltjes en kraaltjes uit te delen, maar wij zijn er wel als u ons nodig heeft'. Fractievoorzitter en lijsttrekker Bierhoff vindt dat politieke par tijen niet als marktkooplui hun waren moeten verkopen. „Bo vendien hebben wij de afgelo pen jaren gemerkt dat het ook geen zin heeft om op deze ma nier aan de weg te timmeren. Als je een paar dagen voor de verkiezingen nog stemmen moet treldcen, ben je gedurende een periode van vier jaar ver keerd bezig geweest", aldus Bierhoff, die het contact met de kiezer tijdens de hele raadspe riode belangrijker vindt. „Ik heb ervaren dat het veel meer zegt dat mensen kunnen bellen als zij iemand van de po litiek nodig hebben. Dat contact wordt veel meer gewaardeerd. Geen spiegeltjes en kraaltjes dus, zoals vroeger bij de missio narissen." Reacties op zijn posters heeft hij tot op heden nog niet gehad. „Maai' dat zal ook komen om dat niet iedereen mijn 06-num- mer heeft. Ik ben het hele week einde weggeweest, dus van daar." Maar over belangstelling hebben de Democraten niet te klagen: de posters trokken evenveel aandacht als de pos ters, plantjes, ballonnen en an dere lokkertjes van de overige partijen in Noordwijkerhout: WD, PvdA, CDA en Groen- Links. almelo/gpd - Een 34-jarige man uit Enschede heeft de brand stichting bij SE Fireworks op 13 mei 2000 tegenover zijn raads man A. Moszkowicz bekend. „Ik heb het gedaan", zou de van brandstichting verdachte man in telefoongesprekken met zijn strafpleiter hebben gezegd. Dat stelde advocaat G. Meijers tij dens het gisteren gestarte pro ces tegen de directeuren van de ontplofte vuurwerkopslag. Meijers, de verdediger van Fire- works-directeur Pater, haalde de informatie uit het dossier van het Tolteam van de Enschedese politie over de verdachte brand stichter. De advocaten van de Fireworks-directeuren Bakker en Pater, die worden verdacht van overtreding van milieure gels, illegale vuurwerkhandel en schuld aan de brand met fatale gevolgen, hebben dat dossier sinds kort. Ook Meijers collega J. Plasman, die directeur Bakker verdedigt, putte uit het dossier van de ver meende brandstichter. Hij stel de dat bij de huiszoeking in diens appartement een papiertje met een telefoonnummer en de naam 'Pater' is gevonden. Dat zou betekenen dat er een ver band is tussen de verdachte brandstichter en Fireworks, maar volgens de mogelijke brandstichter zelf staat er echter 'Peter'. Die naam zou verwijzen naar een vroegere hulp van Fire works. Plasman citeerde uit het dossier om hem en een reeks betrokke nen als getuigen opgeroepen te krijgen in de zaak tegen Bakker. Pagina Binnenland i: Proces gered, maar nat pak voor OM Commentaar Klinisch onderzoek in VS met succes afgerond 'jDor Wilfred Simons eiden - Een experimenteel aids- hccin van de Amerikaanse far- iceut Merck blijkt goed te 'rken. Uit klinische testen op (rikele honderden gezonde vrij- 'ligers, die in vijftig Ameri- mse ziekenhuizen werden 'derzocht, bleek dat het vaccin >ed wordt verdragen. Ook za- !n de zestig betrokken artsen het afnemen van bloed een toename van de af- rcellen bij de vrijwilligers, en ander maakte Merck be nd tijdens de negende Confe rence on Retroviruses and Op portunistic Infections in Seattle. De werkzaamheid van het aids- vaccin is niet alleen goed nieuws voor de veertig miljoen met HIV besmette slachtoffers, maar ook voor Crucell. Dit Leid se biotechbedrijf kan het vaccin veilig produceren. Als het vaccin werkelijk veilig en werkzaam is, en daar ziet het nu naar uit, dan wil Merck een fabriek bouwen waar het vaccin met behulp van de kennis van Crucell wordt ge produceerd. Het HIV-vaccin zit in een ver- koudheidsvirus. Na een injectie hiermee gaat het menselijke af weersysteem aan de slag om de verkoudheid op te ruimen, maar neemt dan en passant het HIV mee. Zo wordt het afweersysteem ge traind om cellen te maken die met HIV geïnfecteerde cellen herkennen, doden en oprui men. Daardoor worden de met HIV gëinfecteerden niet ziek en neemt hun besmettelijkheid af. Het virus zelf kan het vaccin niet aan. In een persbericht waarschuw de Merck vanochtend tegen al te groot optimisme. De klinische studies duren nog voort. Inmid dels zitten de klinische tests in fase II, wat betekent dat met HIV gëinfecteerden worden ge vaccineerd. Merck zegt dan ook nog niet te kunnen zeggen wan neer het vaccin op de markt komt, maar als alle testen gun stig verlopen, zal dat in 2007 of 2008 zijn. Vorige maand publiceerde Merck in het wetenschappelijke tijdschrift Nature de conclusies van een onderzoek op apen. Zij ontwikkelden geen aids nadat zij met een op HIV gelijkend vi rus waren geïnfecteerd. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Vijf Israëlische burgers zijn vannacht en vanmorgen omgekomen bij Palestijnse aan slagen in Tel Aviv, Afula en op de Westelijke Jordaanoever. De meeste slachtoffers vielen in Tel Aviv, waar een gewapende Pa lestijn een aanval uitvoerde op twee restaurants in het centrum van de stad. Daarbij vielen drie doden. Twintig mensen raakten gewond, van wie een ernstig. De Aksa-brigade, een aan Yasser Arafats Fatah-beweging verbon den groep, heeft laten weten dat ze de aanslag heeft uitgevoerd 'als wraak voor het bloedbad onder vrouwen en kinderen in Ramallah en Jenin'. De terrorist verscheen vannacht om kwart over twee op een viaduct over een drukke doorgaande weg. Van daar schoot hij met een au tomatisch geweer op twee res taurants. Hij gooide ook twee handgranaten, die niet explo deerden. De man leegde een magazijn, trok een mes, ging het restaurant Seafood Market bin nen, en stak in het wilde weg in op gasten. Drie mensen vonden daarbij de dood. Om half negen vanmorgen blies een Palestijnse zelfmoordterro rist zich op in een bus op het centrale busstation van Afula, ten noorden van Tel Aviv. Een passagier kwam daarbij om, en achttien mensen raakten ge wond, van wie drie ernstig. Het aantal slachtoffers bleef beperkt doordat de bus bijna leeg was. Pagina Buitenland: Sharon: Palestijnen vragen om harde klappen Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 wel NaamM V Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling I kwartaalabonnement automatische betaling kMgratis. betaling per acceptgiro Handtekening: 52.00 52.50 (i vin controle riabezcgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B| euumMBcne txtttng s n^n brfc-yvMnmr 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl I'II'.'II.HU

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1