GELOOF SAMENLEVING Het leven is een kunstwerk Moslimvrouwen willen af van hun slechte imago in Westen Slachtoffer piramidespel niet altijd sukkel Geen skinheads in de rechtzaal Excuses van Billy Graham voor antisemitische taal Orthodoxe kerk op Zuidpool geeft troost in plaats van wodka Strijder voor Christus Mogelijk toch heiligverldaring voor omstreden vorstin Isabella PR-campagne Duitse kerk dinsdag 5 MAART 2002 cordoba/ap - Een conferentie van moslimvrou wen in het Spaanse Cordoba is zondag geëindigd met een oproep om een einde te maken aan de negatieve beeldvorming van moslimvrouwen in het Westen. In de slotverklaring van de tweedaagse bijeen komst van ongeveer tweehonderd deelneemsters werd de islam verdedigd als een religie van tole rantie. De deelneemsters veroordeelden geweld binnenshuis. Daarnaast uitten zij bezorgdheid over de problemen die vrouwelijke moslimimmi granten ondervinden bij integratie in de westerse maatschappij. Onder de deelneemsters waren vrouwen uit Span je, Marokko, Sudan en Iran. Ook moslimmannen deden mee. Een van de onderwerpen was de vraag hoe vrouwen die van top tot teen in een ge waad gehuld zijn in het Westen worden gezien. Een moslimvrouw uit Bosnië, Azra Sljivo, zei dat moslimvrouwen 'niet langer op oppervlaklage wij ze mogen worden benaderd, als vrouwen die een sluier dragen, die ondergeschikt zijn aan hun echtgenoot en er geen opinie op na mogen hou den'. Zij concludeerde dat het erom gaat 'hoe we vreedzaam met elkaar kunnen leven, ongeacht onze afkomst'. In het communiqué staat dat de hoofddoek, de hijab, 'een vrijwillige uiting is en een fundamen teel recht van de vrouw'. De deelneemsters roe pen op om vrouwen die vanwege hun religie een hoofddoek willen dragen daartoe in de gelegen heid te stellen. Vrouwen die dat niet willen, moe ten net zo goed die vrijheid krijgen. De organisatoren zeiden dat de conferentie be doeld was om een discussie te beginnen over de vele problemen waarmee moslimvrouwen wor den geconfronteerd, om te zien of de deelneem sters van elkaar kunnen leren. De organisatie was in handen van de in Madrid gevestigde An-Nisa, een organisatie voor vrouwenrechten. Washington - Billy Graham heeft zich verontschuldigd voor antisemitische opmerkingen, die hij dertig jaar geleden in een gesprek met de toenmalige pre sident Nixon in het Witte Huis had gemaakt. De 83-jarige evan gelist zei dat hij de woorden niet meer herinnerde maar dat hij ze zeer betreurt, aldus The New York Tiines. De uitlatingen zijn te horen op de bandjes uit 1972 met vijfhon derd uur opnames van Nixon, die vorige week door het Natio nale Archief van de Verenigde Staten zijn vrijgegeven. Over de joden en de media zei Graham dat „dit bastion vernietigd moet worden opdat Amerika niet naar de haaien gaat". Nixon was het roerend met hem eens. Graham zei in het gesprek in de Oval Office, de werkkamer van de Amerikaanse president, dat joden de media in hun macht hadden. „Gelooft u datvroeg Nixon. „Ja, mijnheer de presi dent", zei Graham. „Oh boy, ik geloof dat ook", vervolgde Nixon. „Maar ik zal dat nooit kunnen zeggen." In de verklaring, waarin Graham afstand nam van zijn antisemiti sche uitlatingen, zegt hij dat hij immer heeft gestreefd naar be tere verhoudingen tussen chris tenen en joden. Hij belooft dat hij dit zal voortzetten. In het gesprek met Nixon merk te de evangelist verder op dat hij veel joodse vrienden heeft. „Zij vinden me aardig omdat ze we ten dat ik van Israël houd. Maar zij weten niét hij ik denk over wat zij Amerika aandoen." Waarop Nixon zei: „Dat moet u hun nooit laten blijken." gpd - In de bossen van Siberië wordt druk gekapt. Het hout van de cederbomen wordt volgend voorjaar gebruikt voor de bouw van het eerste Russisch-ortho- doxe kerkgebouw op een van de hoogste, droogste, koudste en winderigste plaatsen ter wereld: Antarctica. De Amerikanen hadden al een kerkgebouw in het zuidpoolge bied. Dat staat op McMurdo Station, een onderzoeksstation op Antarctica. Kerk van de Sneeuw, heet deze kerk. Rooms- katholieke gelovigen konden op McMurdo Station ook nog te recht bij een kapelletje iri dè openlucht, met Maria als Dame van de Sneeuw. De Russen hebben vier onder- zoekstations op Antarctica, waar leden van expeditietochten on derdak vinden zolang zij op de zuidpool verblijven. „Het enige waarop deze mensen terug kon den vallen in geval van geestelij ke nood, was wodka", zegt Pyotr Zadirov. Hij is een van de fonds wervers voor de bouw van de kerk. Wat hem en anderen dwars zat, waren de 47 Russen die omkwamen gedurende de tientallen jaren waarin onder zoek naar het continent gedaan werd. Gebed voor overledenen is voor Russisch-orthodoxen erg be langrijk, en dat kan straks einde lijk vanuit een gewijd kerkge bouw. Verder zal de kerk dienst doen voor het handjevol Russen op Antarctica, en voor toeristen die het continent bezoeken. De kerk wordt ongeveer twaalf meter hoog. De priester heeft de grond waarop de kerk gebouwd gaat worden, alvast gezegend met grond uit Jeruzalem en wa ter uit de Jordaan. Sergiev Posad - Gehuld in dikke winterkledij werkt Marfa zich aan stijgklemmen langs een touw om hoog. Ze is lid van de Russische religieuze padvin ders. In een kamp in de buurt van Moskou wordt Russisch-orthodoxe jeugd onder strikt religieus toe zicht vertrouwd gemaakt met man-tot-man ge vechten, survivaltechniek en het schieten met AK- 47 Kalashnikovs. Na hun training mogen de jonge ren zich 'Strijder voor Christus' noemen. Foto: Reuters/Adlan Khasanov madrid/dpa - Spaanse bis schoppen willen dat de paus Isabella van Castilië heiligver- klaart. Isabella was koningin van Spanje tussen 1474 en 1504. Koningin Isabella, een strengge- lovige katholieke vrouw die daarmee de bijnaam 'de Katho lieke' verwierf, is omstreden. Ze gaf opdracht alle joden en mo ren uit Spanje te verdrijven, was voor het instellen van de inqui sitie en ondersteunde Colum bus bij zijn ontdekkingsreizen naar Amerika. Na de ontdekking van de nieuwe wereld verspreid den de Spanjaarden veelal met geweld het katholicisme. De eerste aanvraag voor de za ligverklaring van Isabella, de eerste stap op weg naar heilig verklaring, werd in 1958 inge diend. Aan het eind van de jaren negentig stopte het Vaticaan met de procedure. De joodse gemeenschap in Spanje heeft haar bezorgdheid geuit over het initiatief van de bisschoppen. Ook de bisschop pen zijn verdeeld. hannover/dpa - De Evangeli sche Kerk in Duitsland (EKD) begint op 13 maart een landelij ke publiciteitscampagne. Bill boards in honderd steden, een telefoonlijn en nieuwsgroepen op internet moeten de bekend heid van de grootste protestant se kerk in het land vergroten. De campagne, die 1,5 miljoen euro kost, richt zich op mensen die ver van de kerk af staan., Het publiek wordt bestookt met zin- gevingsvragen als 'Wat is geluk' en 'Hoe maak je eigenlijk vrien den?' Via een telefoonnummer kunnen mensen medewerkers van de EKD bereiken. EEN KWESTIE VAN MORAAL De term 'normen en waarden' rook tot voor enkele jaren terug sterk naar burgerlijke bevoogding. Maar de tijdgeest is veranderd. Politici, geestelijken en publicisten schuwen niet langer het openbare debat. In deze rubriek komen mensen aan het woord die in hun werk tegen morele dilemma's aanlopen. Vandaag advocaatjerome de Jong van Lier, die slachtoffers van het piramidespel bijstaat. 'Titam' heette het spel. Wie meedeed kon er volgens de organisa toren ontzettend rijk mee worden. Maar liefst 70.000 mensen lie ten zich overhalen. Inleg was 'slechts 3500 euro'. Anderhalfjaar lang werden er bijeenkomsten georganiseerd. De organisato ren verdienden er naar schat ting 275 miljoen euro aan. Titam is een piramidespel. Hoewel sinds enige tijd een wettelijk verbod op dergelijke spellen van kracht is, gaat de bedrijfstak gewoon door. Advo caat Jerome de Jong van Lier treedt op als woordvoerder van de slachtoffers. Een aantal jaar geleden werd hij benaderd door iemand die zich zijn geld had laten ontfutselen door or ganisatoren van een piramide spel. Hij wist het via de rechter terug te krijgen. Omdat dat eni ge publiciteit opleverde, stond binnen korte tijd zijn telefoon roodgloeiend. Honderden slachtoffers meldden zich, met vaak schrijnende verhalen Om dat het ondoenlijk is voor al die slachtoffers apart te procede ren, richtte hij een vereniging op met inmiddels 3340 leden. De Jong van Lier heeft al vaak moeten uitleggen waarom mensen erin stinken: „Het is niet zo dat je een domme onbe zonnen sukkel bent met een la ge opleiding. Vaak zijn het eind dertigers, met een gezin. Blijk baar is voor deze groep de be koring van het snel rijk worden erg groot. Er zit een ijzeren logica achter de piramidespelen, bekent De Jong van Lier.' Wanneer je werkelijk al je familie, vrienden, kennissen en ook weer hun familie, vrien den en kennissen weet te strikken, kun je er geld mee verdienen. Maar een feit is dat het spel alleen voor de kleine groep werkt die begint. Volgens De Jong van Lier moet 98 procent van de deelne mers verliezen, anders klapt het systeem in. Dan treedt snel verza diging van de markt op. „Mensen die de cijfers kennen", zegt De Jong van Lier, „en toch willens en wetens hun familie erbij betrekken, zijn moreel verwer- Advocaat Jerome de Jong van Lier: „Voor eind dertigers met een gezin is de bekoring van het snel rijk worden erg groot." Foto: GPD/Robert Hoetink pelijk bezig. Maar dat is niet de grote meerderheid. Ik krijg vaak echtparen aan tafel die vertellen hoe ze erin gestonken zijn. Via een vriend krijgen ze een uitnodiging voor een open dag van een bedrijf, of één of andere bijeen komst. Vaak heeft het iets te maken met nieuw werk vinden. Iets waar veel mensen aan den ken. Baat het niet dan schaadt het niet, is de gedachte." „Zo'n bijkomst is handig geën sceneerd. Iedere nieuwkomer zit altijd naast, voor en achter oudgedienden. Daarmee willen ze voorkomen dat de nieuwko mers onderling hun twijfels gaan bespreken. Tijdens de bij eenkomsten juichen de deelne mers wat af. Er wordt lovend gesproken door de oudgedien de deelnemers over alle moge lijkheden en kansen. 'Joh, dat geld heb je zo terugverdiend'. 'Wie rijk wil worden moet risi co's nemen.' 'Kijk naar hem, hij heeft al na één maand drie keer z'n geld terugverdiend.' Enzo voort. De groepsdruk die daar van uit gaat is enorm. Voor je het weet zie je naast je iedereen juichen, zelfs je partner. Ik heb veel ruziënde stellen hier gehad die elkaar ervan beschuldigden als eerste overstag te zijn ge gaan." Volgens De Jong van Lier falen justitie, politie en politiek bij de aanpak van de organisatoren. „Toen in 1997 de publieke ver ontwaardiging groot was, werd in de haast een nieuwe wet ge maakt. Deze verbiedt piramide spellen en legt een boete van maximaal 5000 euro op aan overtre ders van de wet. Er is tot nu toe niemand vervolgd. Er loopt één zaak. Die 5000 euro is natuurlijk een lachertje." „De Tweede Kamer zou moeten zeggen: 'dit is te zot voor woor den. Wij maken niet voor niets wetgeving.' Maar op onze brieven komt geen enkele reactie. Het is een symptoom van een politieke cultuur die mij net zo min aanstaat als de piramidespellen zelf." Onno van 't Klooster Aan het Vrouwe Justitiaplein in Utrecht zetelt de Commissie Gelijke Behandeling. Deze commissie spreekt recht. Het gaat er bij deze commissie om of de klagers die zich tot deze commissie gewend hebben, inderdaad ongelijk zijn behan deld op grond van hun ras, hun geslacht, hun godsdiensti ge overtuiging of hun seksuele voorkeur. Het is deze commissie die het islamitische hoofddoekje in Nederland legaal heeft ge maakt, ook binnen de Neder landse rechtbanken, achter de tafel waar de rechters zitten. Nu ben ik zelf zo aan hoofd doekjes en andere vor men van isla mitische kle ding gewend dat ik eigenlijk niet meer be wust waar neem of ie mand wel of niet islami tisch gekleed of gekapt is. Dat komt doordat ik aan een universi teit werk, bij een afdeling waar het over de islam en het Arabisch gaat. Gelukkig zijn er veel intelligente draag sters van islamitische traditio nele kledij, die het zichzelf aandoen bij ons te komen stu deren. Maar dat betekent toch echt dat ik door mijn werk en de klantenkring van dat werk niet meer representatief ben voor de gemiddelde Nederlan der. Ik zou er inderdaad niet om malen om voor een gerecht te moeten verschijnen waar een hoofddoekje in zat. Maar van bijvoorbeeld de Hare Krishna- beweging weet ik niet zo veel. Ik heb geen vrienden binnen die beweging. Ik vind dat die mannen in hun gebleekte oranje jurken met hun skin heads er eng uitzien. Mag een rechtbank in Nederland be mand, pardon, bemenst wor den door skinheads? Ik hoop maar van niet. Maar als skinheads in een oranje jurk niet mogen, waar om mogen islamitische hoofd bedekkingen dan wel? Behan delt Nederland de aanhangers van de Hare Krishna-beweging anders dan de aanhangers van HA JAN de islam? Ongelijke behandi1 ling! Ga klagen! En mogen mensen die geen moslimse vrienden hebben, die niet zo vertrouwd zijn m j de islam, niet net zo'n afkee van hoofddoekjes hebben alP ik van skinheads? Zou het van onze capabele en wijze paarse regering niet verstai zijn geweest om hoofddoel althans voorlopig, nog te w ren uit de Nederlandse reel banken? Nu, onze wijze en verstand! regering, die hoopt binnen kele maanden herkozen te worden maar nu al weet dat dat niet ge beuren gaat bemoeit zie natuurlijk n persoonlijk met dit sooi kwesties - is die comn sie gelijke b handeling n juist voor. zitten er in i commissie? Een van de vloedrijkste den van die commissie mevrouw p fessor Jennj Goldschmit Zij is de eni professor in de commissie, en u mag gei aannemen dat wat zo'n pro fessor vindt, zwaar weegt. Ik denk niet dat er ook maar ee lid van de commissie gelijke behandeling het met de pro fessor oneens durft te blijvei wanneer er zaken beschikt worden. Zo gelijk hoeven dit commissieleden elkaar nu o weer niet te behandelen, het gaat er meer om dat u en ik kaai- gelijk behandelen. Deze professor nu heeft late weten er niet tegen te kunne wanneer naar haar indruk mensen zich 'superieur' op stellen ten opzichte van gelo gen. Dan kiest zij ervoor 'zie terug te trekken'. Zij geeft ov rigens 'direct toe dat dit geei voorbeeldgedrag is'. Aangezien gelovigen zich lei opzichte van elkaar per defn tie superieur opstellen, want iedereen gelooft dat zijn eigf godsdienst de beste is, luiste de professor dus nooit naar gelovigen. Dat maakt haar ii derdaad bij uitstek geschikt om in naam van het Konink der Nederlanden recht te sp ken ter zake van hoofddoekj door Jan-Hendrik Bakker Filosofie, wat helpt het allemaal? Het kan het leven aangenamer maken, luidt een van de antwoorden. Waar anderen van de 'troost van de filosofie' niet overtuigd behoeven te worden, zijn er nu eenmaal ook mensen die vooral praktisch nut willen zien. Die kunnen terecht bij de laatste jaren sterk in opkomst verkerende filosofie van de levenskunst. Een aanrader iedereen die zijn buik vol heeft van groepstherapeuten, psycho-wichelaars, hea lers en sportschoolprofeten. Hoe maak ik mijn leven aangenaam en zin vol? Dat zijn de vragen waar om het draait in deze denkrichting, die probeert te voor zien in het gat dat er gevallen is door het praktisch verdwijnen van de kerk uit het da gelijks leven. De Duitse hoogleraar Wilhelm Schmid is de vooraanstaande denker in de ze beweging. Onlangs verscheen van hem zijn 'Filosofie van de levenskunst. Inleiding in het mooie leven'. In alle denken over het moderne leven draait het steeds weer om de kwestie of alle vporuitgang ons ook gelukkiger heeft ge maakt. Zijn wij er sinds de Verlichting nu ei genlijk ook mentaal beter op geworden? De vraag is goed voor een felle, soms onver zoenlijke strijd tussen mensen die geloven in de Rede en de neo-conservatieven, die de waarde van geloof en traditie benadrukken. Alle welvaart en technische verbeteringen hebben ons niet gelukkiger gemaakt, zeggen de conservatieven. Daar staat tegenover (kunnen de rationalisten aanvoeren) dat zonder penicilline, stromend water en een warm en droog huis de bron van menselijke ellende veel groter zou zijn geweest. Uiteraard zit het venijn in de term 'vooruit gang'. Leidt wetenschappelijke vooruitgang vanzelf tot vooruitgang in het menselijk le vensgeluk? Is de hedendaagse invalide, die gemotoriseerd in een snel wendbaar elek trisch scootertje door het gewoel van het huidige stadsleven snort, gelukkiger dan de laatmiddeleeuwse lepralijder die zich met schaatsplank en prikstokken door de mod derige stegen moest voortbewegen? Zeker is wel dat de moderne mens veelei sender is geworden. Net zoals hij recht heeft op medische verzorging, op inkomen en op mobiliteit, meent hij ook aanspraak te kun nen maken op gezondheid, genot en een lang leven. Zit het tegen, dan voelt hij dat al gauw alsof hem levensgeluk wordt onthou den. In vroegere tijden, toen de zin van het leven nog door kerk en religie werd bepaald, kon den rampspoed, lijden en ongemak een plaats krijgen binnen dat grote verhaal. Het idee dat elke minuut van ons leven, evenals elke zandkorrel, een plaats heeft in het door God bezielde heelal kan ons uiteindelijk ver zoenen met de wreedheden van het leven. In de moderne tijden is dat besef grondig af gebroken, maar restauratie haalt nooit terug wat geweest is. In de filosofie is aan het eind van de jaren zestig, vooral door toedoen van Michel Foucault, het besef doorgebroken dat het denken zich bezig diende te gaan houden met een esthetiek van het menselijk bestaan. Wat is een mooi leven? Wat kun nen wij doen om het persoonlijk leven in houdsvoller, overtuigender en genietbaar der te maken? Met andere woorden: hoe kunnen wij van ons leven een kunstwerk maken? Die vraag is gekomen in de plaats van de vraag naar wat de waarheid is. Wie Schmids boek leest zal tot de prettige ontdekking komen, dat filosofisch denken, dat wil zeggen koel en zo onbevangen mo gelijk, daarbij kan helpen. Schmid begint zijn uiteenzetting met een pakkende analyse van Edward Hoppers schilderij 'Een uitstap je naar de filosofie'. We zien een paar dat het liefdesuur overduidelijk achter de rug heeft en nu volkomen op zichzelf terugge worpen nog bij elkaar is. De twee lijken red deloos verloren in een kille, van alle betove ring ontdane ruimte. Die ruimte is - zoals op alle doeken van Hopper - het symbool van de moderniteit; een ruimte waar de mens geen onderdak meer kan vinden in de tradi tie. Levenskunst is nu, volgens Schmid, om op eigen houtje het bestaan zo vorm te gev dat er opnieuw een gevoel van geborgen heid kan ontstaan, die echter niet meer steunt op overlevering, maar die min of meer autonoom door het individu is oni worpen. Dat betekent dat de mens actie een netwerk van zelfgekozen gewoonten moet knopen, waarin hij zich prettig kaï wegen; dat hij zich leert verstaan met de eindigheid van zijn leven en de dood als grens accepteert; dat hij zijn levensritme niet door de economische tijd laat bepal maar zoekt naar de innerlijke puls van zi eigen persoon; dat hij leert zowel matelo met het genot om te gaan als ook er som van af te zien. Schmid is geen ouderwetse moralist, die ons komt vertellen hoe. wij moeten leven Hij is pedagoog noch theoloog, geen psj chotherapeut en al helemaal geen zelfhi goeroe. Hij is wel degelijk in de eerste pl filosoof, iemand die het denken in zet oi problemen te verhelderen en dilemma's te sporen. Een van zijn grootste verdiensten is dat I in een heldere, analytische stijl de weg v in de geschiedenis van de filosofie. 'Filo fie van de levenskunst' is echt een aanra j| voor al die mensen die hun buik vol heb van groepstherapeuten, psycho-wichela healers en sportschoolprofeten. Gewoon nadenken over wat het leven te bieden ha en dan maar kijken of wij er (nog) iets niP van kunnen maken. c Wilhelm Schmid: 'Filosofie van de leve kunst. Inleiding in het mooie leven'. Uit ver: Ambo. Prijs: 18,11 euro.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14