Propop: 'We gaan er weer als vanouds voor' Bandleden Kane weg KUNST 8c CULTUUR WILLY DERBY Scapino Ballet overvoert de kijker Laatste Avondmaal springlevend 'Huilen is voor jou te laaf: 150 smartlappen in een boek Chailly dirigent emeritus ik Trom p video RIOUWSTRAAT 208 TEL.556I57 0Enhmg Cultuurprijs Paul van Vliet dinsdag 5 MAART 2002 door Ad van Kaam leidenNa tien jaar waren ze het zat om de kar te trekken en daarmee kwam de wagen piepend en krakend tot stilstand. Propop, het jaar lijkse avondje uit voor de oudere/jongere in de Stadsgehoorzaal, was niet meer. Tenonder gegaan aan zijn eigen succes. Wel genoeg belangstelling van de zijde van het publiek voor de muziek uit de ja ren zestig, maar geen animo meer bij de organisatoren. Maar die nu, Hennie Wiggers en Hennie Kwik, zijn op hun schreden terugge keerd. Na een radiostilte van twee jaar gaat op 30 november 2002 de elfde aflevering van Propop van start alsof er niets gebeurd is. Dezelfde locatie, dezelfde organisatoren en (bijna) dezelfde bands. De Moon- piepers waren er bij tijdens de vuurdoop van Propop, ook al beston den ze toen al jaren niet meer. En The Shoes, de band die als een rode lijn door de geschiedenis van het festival liep, zijn eveneens opnieuw van de partij. Samen met al de even legendarische Tee Set en de Crazy Rockets. Propop trok in het verleden steevast volle zalen. Halverwege de ja ren negentig dreigde het feest wat in te zakken, maar met het con tracteren van Engelse acts als The Fortunes en Dave Berry - grote namen uit een ver verleden - kreeg de avond juist de laatste jaren weer een flinke zet in de goede richting. Het kon 'metaalmoeheid' bij met name Hennie Wiggers niet tegengaan. Hoewel de Stichting Propop jaarlijks zo'n 6000 gulden aan het goede doel kon besteden, vond hij dat na tien jaar een ander de kar maar eens moest trekken. Waarom ze de draad nu weer oppakken, is volgens Hennie Kwik snel verklaard. „Hennie Rits (Wiggers red.) was het op gegeven mo ment zat. Hij had het druk met zijn zaken. Maar de laatste tijd heeft hij meer en meer aan zijn zoon overgelaten. Nou ja, en dan krijg je het hè. Dan wordt er op het Sportcafé maar gewaagd hoe het nou met Propop zit. En dan blijkt pas hoeveel plezier mensen beleven aan zo'n gezellige avond. Enfin, met meer tijd kwam ook de zin bij Hennie terug. Gelukkig bleek er dit jaar nog een datum in november beschikbaar in de Stadsgehoorzaal. Eigenlijk zijn we er maar een jaartje tussenuit geweest. We gaan er weer als vanouds voor. Op naar de volgende tien jaar Propop." rdam - Elvis Costello [5 april met zijn band The iters een concert in Para- i4 2^msterdam. Het is voor rst sinds zes jaar dat de uzikant weer met een optreedt. Dan verschijnt jn langverwachte nieuwe i 'When I Was Cruel'. De- muzikanten die meespe- zijn cd zullen Costello op idium begeleiden. Het m toetsenist Steve Nieve, t Davey Faragher en ner Pete Thomas. Op 8 k-ordt Costeilo's nieuwe Tear Off Your Own Head Doll Revolution) uitge- Iderij Mesdag r Amsterdam rdam - Het Scheepvaart- im in Amsterdam heeft hilderij van de Haagse er Hendrik Willem Mes- 831-1915) gekocht. Het ïeet 'Klaar voor vertrek', useum betaalde er ruim ió ïfco euro voor en kreeg j financiële steun van de ïale Bingoloterij, het VSB en de Mondriaan Stich- We zijn er heel blij mee", in woordvoerder van het ïm. Op het doek zijn op irgrond twee platbodems i. De linker schuit ligt roor vertrek, de rechter is mengekomen. Twee vis- n aan het laden en los- esdag schilderde het n1893. ilin Rouge :e film celes - De producenten ollywood hebben de film van de musical Moulin gekozen tot beste film 101. Dat heeft hun in- ijke vakbond, de Produ- lUild of America, maan- kendgemaakt. In de Ver- Staten heeft Moulin inmiddels 57,2 miljoen (65,6 miljoen euro) opge- De film maakt kans op )scars, waaronder die este film. In januari kreeg nedie/musical drie Gol- lobes van de buitenland- svereniging in Holly- De Globes worden alge- gezien als graadmeter e uitreiking van de Os- p 24 maart. den haag - Drie bandleden van Kane gaan de band verlaten. Het gaat om Aram Kersbergen (bas sist), Tony Cornelissen (gitarist) en Ronald Kool (toetsenist). De drie spelen voor het laatst mee op zondag 10 maart tijdens het laatste optreden van de huidige tournee in de Heineken Music Hall (Amsterdam). Van ruzie is volgens platenmaatschappij BMG absoluut geen sprake. „Deze beslissing is in harmonie genomen", zei een BMG- woordvoerster gisteren. De mu zikanten vertrekken wegens de internationale carrière die Kane nastreeft. Cornelissen, Kool en Kersbergen willen zich toeleg gen op het schrijven van muziek voor anderen en op compone ren. Die bezigheden zijn volgens hen niet te combineren met een buitenlandse tournee. De band heeft inmiddels de Haagse bassist Matto Kranen- berg aangetrokken, die onlangs uit de Haagse formatie Handso me 3Some is gestapt. Hij maakt de nieuwe bezetting van Kane compleet waarmee de stap naar het buitenland wordt gemaakt. De band gaat dus verder zonder vaste toetsenist en zonder extra gitarist. „Hoe de toetsenpartij wordt opgelost is nog niet dui delijk", gaf de BMG-zegsvrouw De bezetting van Kane wordt als volgt: Dinand Woesthoff (zang), Dennis van Leeuwen (gitaar), Paul Jan Bakker (gitaar), Martijn Bosman (drums) en Matto Kra- nenberg (bas). De internationale opmars van de Haagse band be gint in mei. Dan staat Kane in het voorprogramma van de Brit se band Simple Minds tijdens een tournee door Duitsland. Kane, volgens zanger Dinand Woesthoff 'de commerciële band onder de alternatieven, de alternatieve onder de commer- ciëlen', mag zich op dit moment rekenen tot de meest succesvol le groepen van Nederland. Twee jaar geleden verscheen de eerste cd, 'As long as you want this'. Binnen een jaar haalt Kane goud en platina. Ook won de groep de prijs voor de beste Ne derlandse rockgroep tijdens de TMF Awards. Als klap op de vuurpijl wint Kane tijdens de MTV Europe Music Awards ook nog eens de prijs voor 'Best Dutch Act.' Een jaar later sleept Kane tijdens de TMF Awards drie prijzen in de wacht, voor de beste five act binnenland, de beste rockband binnenland en voor de beste videoclip. Een paar maanden geleden bracht Kane de tweede cd uit, 'So glad you made it'. beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: Een plaats aan de tafel, voorstellingen van Het Laatste Avondmaal. Te zien: t/m 31/3, za. en zo. 13.00-16.00 uur, Regenboogkerk, Mauritslaan 12, Oegstgeest. Een van de meest afgebeelde bijbelverhalen in de kunstge schiedenis is ongetwijfeld' Het Laatste Avondmaal. Door de eeirwen heenhebben 'kunste naars deze maaltijd, die vooraf ging aan het lijden en sterven van Jezus, op allerlei manieren afgebeeld. Dat zij daar nog steeds niet op zijn uitgekeken blijkt uit de expositie die de Re genboogkerk in Oegstgeest als voorbereiding op Pasen over dit thema heeft georganiseerd. Bij het binnengaan van de kerk valt meteen het grote vijfluik van de Russische kunstenaar Raoef Mamedov op, dat prominent in het koor hangt. De vijf panelen met foto's waarop mensen die aan het syndroom van Down lij den Het Laatste Avondmaal uit beelden, passen zo goed op de ze plek dat het lijkt alsof ze er speciaal voor zijn gemaakt. De voorstelling is zowel ontroerend als schokkend. Ontroerend om dat de figuranten zich vol over-- gave wijden aan hun rollen. Schokkend omdat Jezus en de twaalf apostelen hier gelijkge steld worden aan mensen met een geestelijke handicap. Niet iedere chfistén zal daar blij mee zijn, maar artistiek gezien slaat het werk in als een bom. Nooit eerder heeft een kunstenaar dit onderwerp met zoveel ironie weergegeven. Aan weerszijden van het koor hangen de overige kunstwerken. Ook is een aantal reproducties tentoongesteld. Het aardige is dat het werk afkomstig is uit alle delen van de wereld, waardoor allerlei invloeden van buiten Eu ropa de voorstellingen bin nensluipen. Zo heeft de Israëli sche kunstenaar Sliman Mans- our het Avondmaal buiten gesi tueerd. Christus en zijn discipe len zitten onder een pergola in de tuin. Op een anonieme Chi nese prent speelt de gebeurtenis zich af in een typisch Chinees interieur en hebben Jezus en de apostelen een Chinees uiterlijk gekregen. Rechts in de kamer staat Judas, herkenbaar aan de geldbuidel in zijn hand. Hij staat op het punt te vertrekken om Je zus te gaan verraden. Andere kunstenaars benaderen het thema op een meer abstrac te manier. Zoals de Nederlander Jaap van Woerden. Op een van zijn schilderijen met als titel 'Na Het Laatste Avondmaal' zien we een lege donkere kamer. Chris tus en de apostelen hebben het vertrek verlaten en de lampen uitgedaan. Het licht achter de gele ruiten is niet binnen maar buiten. De schijnwerpers zijn nu op iets anders gericht, want de rest van het lijdensverhaal speelt zich elders af. idorp - Dik Trom is Op video en dvd wel taan. Maar voor de er niet veel veran- itenen verzamelen, setje klieren en ge- wat rennen. Het is als pakweg honderd Bieden toen C. Joh. zijn kinderboeken e kwajongen schreef. >ek werd in het begin Bcht ontvangen. De len verkochten pas r illustraties bij wer- eplaatst. Producent Antony Taminiau van uwe Dik Tromfilm op basis van die es een goedgelijkende idaagse Dik Trom ge- n, Friso Boer uit Lely- ode haren, bolle wan- een olijke blik. dorp heeft zich tot omstad uitgeroepen, is nooit duidelijk ge waar de verhalen recies afspeelden. Het bekend dat schrijver t er een groot deel n leven heeft doorge- Verrassend is dat de P hele andere plaat- opgenomen. Het luchtmuseum in Am en het pittoreske dorp- usden vormden het Ook de welbekende in de film niet terug den. ns producer Taminiau het beest wel in het .Met kinderen wer- 'astig wantje bent leel veel regeltjes ge- en. Je mag een kind al =Hjks in een boom la mmen, laat staan dat op een schoppende eerzet." Hans van Weel De platenhoes van 'Scheiden doet lijden' van zanger Willy Derby. Foto: ANP amsterdam/anp - Wijlen caba retier Alex de Haas (1896-1973) is zeer waarschijnlijk degene die het woord 'smartlap' in omloop heeft gebracht, zo rond 1960. Dat zegt cabaretkenner Jacques Klöters in 'Huilen is voor jou te laat', zijn gisteren gepresenteer de overzicht van levensliederen en smartlappen. Smartlappen zijn de laatste jaren helemaal in, vooral bij een publiek waarvoor ze oorspronkelijk niet bedoeld zijn. „De officiële verklaring was tot nog toe dat 'smartlap' kwam van de negentiende-eeuwse lap pen waarop bloederige moord partijen stonden afgebeeld. Die werden toen op markten ver toond", aldus Klöters. „Ik heb zelf meegeholpen dit misver stand in de wereld te brengen. Ik moet dat nu herroepen. Alles wijst erop dat De Haas verant woordelijk is." Klöters heeft zijn circa 150 liede ren tellende boek opgedragen aan Ben Leenders en Wim lbo. beiden inmiddels overleden. Dat is opmerkelijk. „Ze waren allebei mijn vriend. De eerste was een voorstander van het genre, maar lbo heeft zijn hele leven gestreden voor het betere lied. Ik vond het wel leuk om die twee kemphanen samen te eren. lbo heeft zelfs zijn Gouden Harp teruggestuurd naar de organisa tie toen de Zangeres zonder Naam er ook een kreeg. Ik had het er vaak met hem over. Ik zei: 'Je loopt altijd weg met Tante Leen en Johnny Jordaan, als het uit Amsterdam komt dan is het ineens weer wel goed. Daar had hij dan geen antwoord op." lbo was ook een bewonderaar van Koos Speenhoff, die onder meer 'Het broekie van Jantje' beroemd maakte. Dat was des tijds een sociaal-kritisch lied. maar komt nu over als een smartlap Het eerste exemplaar van 'Hui len is voor jou te laat' werd gis teren in Amsterdam aangebo den aan Corrie Konings. Vele vedetten van smart- en levens lied waren bij het diner aanwe zig. Volgens Klöters is het een kwestie van persoonlijke bele ving of iemand een lied een le venslied of een smartlap vindt. 'Huilen is voor jou te laat' is aangevuld met kopieën van par tituren van tien beroemde smartlappen, zoals 'Scheiden doet lijden' van Willy Derby. Amsterdam - Chefdirigent Ric- cardo Chailly van het Koninklijk Concertgebouw Orkest (KCÓ) krijgt bij zijn vertrek in 2004 de titel dirigent emeritus. Met het toekennen van de bijzondere ti tel, die voor het eerst wordt toe gekend. wil het orkest zijn waar dering voor Chaily uitspreken. De musicus is in 2004 zestien jaar aan het orkest verbonden geweest. Hij wordt per 1 augus tus 2005 Gewandhauskapell- meister en General Musikdirek- tor bij de opera in Leipzig. Chailly reageerde verheugd op zijn nieuwe titel. „Ik zie dit als een erkenning en de titel treft mij diep." Volgens de dirigent is hij met deze titel ook voor de toekomst verbonden aan het or kest. Het KCO hoopt dat Chailly na zijn vertrek naar Leipzig toch nog twee weken per jaar bij het orkest in Amsterdam werkzaam zal zijn. De toevoeging emeritus, doorgaans gebruikt bij pensio nering van bijvoorbeeld hoogle raren, moet volgens het orkest letterlijk worden genomen. Emeritus is het latijnse woord voor „van grote verdienste". Het KCO is op zoek naar een nieuwe dirigent, maar wil daar voorlopig nog geen mededelin gen over doen. „We zoeken in elk geval iemand voor een lang jarige verbinteniswas alles wat directeur Jan Willem Loot van het orkest kwijt wilde. Het orkest is onaangenaam getroffen door de negatieve publiciteit rond het vertrek van Chailly. Uit een twee jaar oude brief van het bestuur van de vereniging Concertge bouw Orkest die via het Parool uitlekte, zou blijken dat toenter tijd slechts een kleine meerder heid van de musici met Chailly verder wilde. Volgens een woordvoerder van de vereniging was sprake van een inventarisatie onder de mu sici over hoe te werk te gaan in de aanloop naar een mogelijk vertrek van de dirigent. Er is vol gens hem geen sprake van on vrede met Chailly. „Wij hopen op nog enkele mooie jaren met hem", aldus de woordvoerder. den haag - Cabaretier Paul van Vliet krijgt de Cultuurprijs van de stad Den Haag 2002. Van Vliet, die zijn carrière in 1964 in het Haagse theater Pepijn be gon. krijgt de prijs voor zijn „uit zonderlijke prestaties op het ge bied van de kunsten". Verder is de stad verguld met Van Vliets bijdrage aan de uitstraling van Den Haag als cultuurstad. Hij verwierf vooral in de jaren ze ventig bekendheid met zijn one- man-shows. De cabaretier werd eerder onderscheiden met on der meer een Edison (1971). de Gouden Harp (1974) en de oeu- vreprijs van de Stichting Bevor dering Cabaretkunst (1992). Midden jaren negentig speelde hij professor Higgins in de mu sical My Fair Lady. Verder deed hij enkele Tours de Chant met het Residentie Orkest. Sinds eind 2001 wijdt Van Vliet zich voornamelijk aan het Unicef- ambassadeurschap. De cultuurprijs bestaat uit een sculptuur van Pierluigi Pompei. De onderscheiding wordt maxi maal twee keer per gemeente raadsperiode uitgereikt. Twee choreografieën te heftig voor één avond theater recensie Rinus van der Heijden Voorstelling: Scapino Ballet Rotterdam. 'Rameau'. choreografie Ed Wubbe; 'Scum', choreografie Nanine tinning, muziek Michiel Jansen. Gezien. 1/3, Rotterdamse Schouwburg. Nog te zien. 3/4, Danstheater, Den Haag. 7 en 8/4 Stadsschouwburg Amsterdam Een choreografie als een sloopkarwei. Daarop lijkt 'Scum' van Nanine Linning, dat bij Scapino Ballet Rotterdam in pre mière ging. Het werk, gecreëerd voor ne gen mannen, maar tijdens de première opgevoerd door acht, omdat er een door een blessure was geveld, puilt uit van kracht en energie. De explosie die dat tot gevolg heeft, zorgt echter voor een boe merangeffect: mét de choreografie 'Ra meau' van voor de pauze waarin ook - zij het in iets mindere mate - een overkill aan bewegingen wordt neergezet, wordt de toeschouwer overvoerd en zijn accep- tatievennogen overschreden. De pas 24-jarige choreografe Nanine Linning was de eerste die afstudeerde in de nog jonge studierichting choreografie aan de Rotterdamse Dansacademie. Haar kwaliteiten worden alom geroemd. Reden waarom zij, zonder enige ervaring als danseres, nu al huischoreograaf is voor Scapino Ballet Rotterdam. Haar 'Scum' speelt zich af in een ruimte, die lijkt op de kelder van een groot ge bouw. Of een gevangenis. Het is een kil, betonnen vertrek, met een lage zoldering waar enorme buizen en pijpen van een luchtverversingssysteem overheen lo pen. In deze ruimte zonder deuren be vinden zich acht mannen. Soms vechten zij, maar veel vaker lijken ze op bijen die op honingjacht zijn. Hun bewegingstem po is duizelingwekkend hoog. het doel van al dat bewegen duister. Het is inte ressant om kennis te nemen van de ruige intensiteit van vorm en tempo van de choreografie, maar daarmee is alles over 'Scum' gezegd. De eerste choreografie die de huidig ar tistiek leider Ed Wubbe in 1990 voor Sca pino Ballet maakte, was 'Rameau' en dat werk is nu in reprise genomen. Het be neemt je opnieuw de adem. 'Rameau' wordt beheerst door klavecimbelmuziek van de Franse barokcomponist Jean-Phi- lippe Rameau, op het podium live ver tolkt door Annelie de Man. Negen vrou wen en acht mannen, lid van de Franse adel, zijn gegijzeld en wachten op hun executie. Ed Wubbe laat zien hoe de fraaie omgangsvormen die edelen (door gaans) kennen, als sneeuw voor de zon kunnen verdwijnen als ze tot elkaar ver oordeeld zijn. De door Annelie de Man imponerend neergezette klavecimbelmuziek ^prdt afgewisseld met orkestraal werk v® Ra meau. Zo gelaagd als de muziek is, zo is ook de structuur van de dans. Alles is groots aan dit prachtige ballet, dat schit terende groepsdansen laat zien. naast in ventieve divertimenti voor kleiner en semble, indringende soli, duetten, trio's en kwartetten. In feite zet Ed Wubbe een eigentijdse variant op de hofdansen aan het hof van Lodewijk XV neer, die uit loopt op een catch-as-catch-canwed- slrijd, vol razernij en teloorgang van nor men en beschaving. De opeenstapeling van bewegingsmate riaal in beide choreografieën laat de kij ker uiteindelijk de rekening betalen. 'Ra meau' had beter aan een lichtvoetiger ballet gekoppeld kunnen worden. Of 'Scum' had als avondvullend stuk alle ruimte moeten krijgen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11