Politie doodt 'terroristen' in Macedonië BUITENLAND Badrodin moet snel worden begraven in vernield Gujarat Schotse nationalisten sturen gif naar politici Ariel Sharon nu verder in het nauw dan Yasser Arafat Zevental plande aanslagen Skopje Het puin is bijna weg jizenden haaien i rivier Australië {bane - Duizenden haaien Tuden zich op in een populair atersportgebied in het bin- inland van Oost-Australië. Setenschappers schatten dat Jeduizend 'buil sharks' hon- 1 kilometer landinwaarts in I Brisbane River verblijven. 1 sharks behoren tot de voor jmens gevaarlijkste haaien- iorten. Onderzocht wordt Worn de haaien zich zo ver idinwaarts hebben begeven. witserland wordt lid van VN yoste ïève - De Zwitsers hebben Z.1 teren met 54,6 procent van stemmen en een meerder- id van slechts één kanton ■gestemd in volwaardig lid- latschap van de Verenigde ties. Het land is de 190ste staat. Vaticaanstad is nu de tste buitenstaander. In de itstalige 'oerkantons' ver- >rp gemiddeld tweederde de kiezers het VN-lidmaat- ïap, uit angst voor een 'aan- ting van de neutraliteit'. Alle instalige kantons leverden iter een bovengemiddeld ital ja-stemmen op. weede Britse test 0 mkz negatief Zeiden - De vrees dat er in jot-Brittannië opnieuw >nd- en klauwzeer was uitge- jken, is gisteren ongegrond Ie >leken. Tests wijzen uit dat :e schapen van een boerderij toord-Engeland die sympto- n van mkz vertoonden, niet t het virus zijn besmet. De trderij werd vorige week van d ubuitenwereld afgesloten, na- de boer bij twee schapen dachte wondjes ontdekte. jf doden door irdbeving Azië iu l - Ten minste vijf mensen gisteren in de Afghaanse rfdstad Kabul omgekomen >r een zware aarbeving. Er en zeker twintig gewonden, aarbeving had een kracht 16,7 op de schaal van Rich- De Nederlandse militairen de internationale vredes- cht ISAF zijn tijdens de be- g uit hun onderkomen ge- icueerd. Geen van de hen kte gewond. De beving was in de Indiase hoofdstad New hi te voelen. Volgens de Pa- taanse seismologische dienst het epicentrum in de bergen de Hindu Kush, in het irden van Afghanistan. 31 schiet op de rkeerde man iadena - In de jacht op een qikrover heeft de Amerikaan- :BI gisteren in het westelijke iadena een onschuldige man rijn gezicht geschoten. Een jarige man die met zijn ;ndin in zijn auto een milk- ike dronk, werd door agen- van de federale recherche igezien voor een bankrover, en hij het bevel om zijn ar- in omhoog te doen niet snel loeg opvolgde, schoot een int hem in het gezicht. De n raakte zwaargewond. ilossing voor ritse wachtlijsten Nden - Groot-Brittannië kan beroep doen op Duitse art- om een einde te maken aan enorme wachtlijst van pati- en die een kleine operatie leten ondergaan. Parle- ntslid en oud-minister Field sociale zaken (Labour) pre- ïteert daartoe deze week een dicaal plan' aan premier ir. Dat meldt de Britse krant Guardian vandaag. Volgens ld kunnen honderden medi- ïe teams uit Duitsland ruim 1.000 patiënten behandelen niet in het ziekenhuis hoe- te overnachten. inden tegen lilieubeleid VS nden - Groot-Brittannië heeft het 'hoogste niveau' gepro- teerd tegen de klimaatplan- n van de Amerikaanse presi- nt Bush. Dat meldt de Britse int The Guardian vandaag op tag van de Britse minister ckett (milieu). Volgens Bec- tt is het plan van Bush 'te- trstellend en zal het niet wer- i'. Volgens de krant bedoelde met het hoogste 'niveau' dat imier Blair bij Bush aan de heeft getrokken. Jommandant Abu ayyafopgepakt imboanga - Het Filipijnse le- heeft zaterdag de 19-jarige r nnyTeng, een ondercom- andant van de terreurgroep u Sayyaf, op het eiland Basi- aangehouden. Dat heeft een énvoordvoerder vandaag Volgens hem te Teng deel uit van een die twee Amerikaanse lionarissen in gijzeling idt en banden heeft met Bin lens al-Qaeda. door onze correspondent Harald Doornbos ahmedabad - Het lichaam van de 62- jarige Badrodin Taj Muhammed, ligt op een draagbaar naast een busje in een uitgestorven straat in Ahmedabad, de hoofdstad van de Indiase deelstaat Gu jarat. De moslim is net overleden, maar hij heeft geluk gehad, zegt zijn familie. „God zij dank is hij niet vermoord. Hij stierf gewoon aan een hartaanval", zegt een neef bijna opgelucht. Die opluchting valt te begrijpen als je naar buiten kijkt, naar de verlaten straten waar leger en politie de rust proberen te herstellen na dagen van rellen tussen hindoes en moslims, waarbij op barbaarse wijze over en weer is gemoord. Beide bevolkings groepen gooiden benzine over vijan den heen en staken hen levend in brand. Mannen, vrouwen, kinderen, het maakte niet uit. Hele families kwa men zo aan hun einde. Ook haalden religieuze extremisten het bijtende ac- cuzuur uit auto's, vulden er flessen mee en gooiden dit goedje naar po tentiële slachtoffers, die dan enkele seconden later gillend werden aange vreten door het zuur. Maar zelfs als je dezer dagen in Gujarat van geluk mag spreken als je een natuurlijke dood sterft, dan nog is de kous hier niet mee af. Want een lijk moet begraven worden, en er geldt een totaal uit gaansverbod voor de hele stad. Maar de familie van Badrodin heeft van de lokale autoriteiten toestem ming gekregen om hem te begraven op een moslimbegraafplaats, in de buurt van het huis van de familie. Pro bleem is dat de familie de straat niet op durft te gaan, uit angst vermoord te worden door hindoes. Dus moeten er soldaten en politiemannen worden opgetrommeld, die mee zullen reizen naar Badrodins laatste rustplaats. „Zonder ordetroepen zou ik niet naar de begraafplaats durven. Dan blijft het niet bij één dode", meldt de neef. Na dat het lichaam in de laadruimte van het busje is neergelegd, zet de bonte stoet zich in beweging. Een jeep van het leger, dein het busje met het lijk, daarachter een vrachtwagen van de politie en als afsluiting opnieuw sol daten op een truck. Overal ter wereld mogen begraafplaat sen dan een verzameling zijn van treurigheid, de Momin Kobrestan-be- graafplaats spant wel de kroon. Bij de ingang liggen allemaal brokstukken van de net kapotgeslagen poort. Links en rechts zijn religieuze bouwwerken door hindoes volledig vernield. Zelfs een aantal moslimgraven is geschon den. „Wat een ellende", zegt een aangesla gen Ajit Kumar, politieman en vriend van de familie van de overledene. Onthutst kijkt hij om zich heen. De politieman, zelf een hindoe, zegt dat hij die religieuze extremisten volstrekt niet begrijpt. Fel: „Er zijn geen hin does in India, noch moslims, noch christenen. Wij zijn allen Indiërs, in woners van de republiek India. We zijn allen gelijk." Maar radicale hindoes zijn het daar volstrekt niet mee eens. Zij braken tien jaar geleden een moskee af in de Noord-Indiase stad Ayodhya, met de bedoeling om op die plaats een tem pel voor de hindoe-oorlogsgod Ram te bouwen. De seculiere autoriteiten in India hiel den die bouw al die jaren tegen, maar een radicale hindoepartij, de VHP, heeft aangekondigd om ondanks een verbod van de regering op 15 maart alsnog te beginnen met de bouw van de Ramtempel. De 150 miljoen moslims in India en de liberale en linkse partijen zien hier door het seculiere karakter van het land in gevaar komen. Niet alleen wil de VHP de tempel herbouwen, ook wil zij de naam van India veranderen in Hindustan. En het gevaarlijkst lijken nog wel de goede banden die de VHP onderhoudt met de nu zittende rege ring van premier Vajpayee, een recht se hindoe. De naderende bouw van de tempel leidde afgelopen woensdag tot een aanslag van een meute moslims op hindoemilitanten die net met de trein terug waren gekomen uit Ayodhya. In de trein verbrandden 56 pelgrims le vend. Daarna waren de hindoes weer aan zet om de dood van pelgrims te wreken. Alleen al in Ahmedabad wer den 200 mensen vermoord, hoofdza kelijk moslims. Op het platteland van Gujarat stierven nog eens 250 ande ren. Ze werden eveneens levend ver brand door hindoes. De komst van duizenden extra politie mannen en vooral het leger naar Gu jarat heeft er inmiddels toe geleid dat er niet meer op grote schaal wordt ge moord. De cirkel van geweld is doorbroken, menen de autoriteiten. Maar ook afge lopen weekeinde werden er nog bran den gesticht in gebouwen en winkels van moslims en hindoes. Zwarte rook wolken hangen boven het centnim van de stad. Razende politiemannen, die op ware strafexpedities door wij ken trekken waar panden in brand staan, bestormen huizen van verdach te personen. Met bruut geweld worden ongeveer vijftien hindoe-mannen t£ een ge bouw gesleurd, terwijl hinfvrouwen en kinderen hysterisch protesteren. De politie rekent keihard af met de verdachten. De vrouwen worden be stookt met traangas, de mannen hard geslagen met bamboestokken, ge weerkolven en hockeysticks die som mige politiemannen. Ondertussen wordt op de begraaf plaats de ceremonie rondom het li chaam van Badrodin in razend tempo afgedraaid. Snel een paar gebeden prevelen en een kort lied neuriën, en dan het lijk onder toezicht van de sol daten in het graf laten verdwijnen. Zand erover en vlug onder bescher ming weer naar huis. „Vorig jaar had den we in Gujarat een verwoestende aardbeving", zegt Ajit Kumar, de hin doepolitieman. „Maar dit is veel erger. Toen werd alles kapot gemaakt door de natuur, nu is de vernietiging men senwerk." door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - De Macedonische politie heeft zaterdag zeven ver meende terroristen doodgescho ten. Minister Boskovski van bin nenlandse zaken zei aanvankelijk dat de mannen het vuur hadden geopend op een politiepatrouille, die vervolgens terugschoot. Later erkende een woordvoerder van het ministerie echter dat de poli tie het zevental had opgewacht. De schietpartij vond plaats op de weg van de hoofdstad Skopje naar Ljuboten, een dorp dat vo rig jaar het toneel was van hevi ge gevechten tussen politie en etnische Albanezen. De zeven gedode mannen waren volgens minister Boskovski 'waarschijn lijk Pakistanen'. Allen hadden een donkere huidskleur, zo zei hij. Twee van hen hadden paspoor ten met de namen Omer Farooq en Bilal Hussain. Ze waren in het bezit van zeven AK-47 auto matische geweren, handgrana ten en munitie. De politie wist naar eigen zeg gen van het bestaan van de ter reurgroep, nadat zij tien dagen geleden vier andere 'mudjahed- din' had gearresteerd en uitge hoord. Computerdiskettes die deze groep bij zich had, bevat ten een plan voor een aanval op drie westerse ambassades in Skopje, die van Amerika, Groot- Brittannië en Duitsland. Een po litiefunctionaris zei dat de groep het ook op Macedonische rege ringsfunctionarissen had begre pen. Een westerse diplomaat, die anoniem wilde blijven, reageer de verbaasd op die ontboeze ming van de regering. „Als er een dreiging bestond, waarom waren wij daar dan niet over in gelicht?", zo vroeg hij. De diplo maat plaatste ook vraagtekens bij de officiële lezing van het in cident. Volgens die lezing scho ten de terroristen eerst, waarna de politie hen allen doodschoot. Daarbij raakte geen enkele agent gewond. ,Als het niet zo is ge beurd, dan lijkt dit heel erg op een executie." Volgens minister Boskovski wer den in de bestelbus van de ter roristen ook uniformen aange troffen van het NLA, het Albane se rebellenleger dat na het vre desakkoord van Ohrid (augustus 2001) werd ontbonden. Indien het NLA betrokken was bij de operaties van de terreurgroep, dan zou dat de ernstigste schen ding zijn van het verdrag tot nu toe. In Macedonië moeten interna tionale waarnemers onder be scherming van een door Duits land geleide internationale troe penmacht voorkomen dat de Slavische meerderheid en de Al banese minderheid opnieuw slaags raken. Zij moeten ook toezien op de uitvoering van het vredesakkoord, waardoor de et- nisch-Albanese bevolking meer rechten krijgt. Dat heeft na een dreigende burgeroorlog gezorgd voor een langere periode van rust. Extremisten willen los van Londen door onze correspondent Harm Harkema londen - Scotland Yard heeft Britse politici opgeroepen alert te zijn op gifbrieven, nadat vrij dag twee pakjes zijn ontdekt die waren verstuurd aan Cherie Booth, de echtgenote van de premier Blair, en aan een assis tent van Mike Rumble, een lid van het Schotse parlement. De pakjes bevatten flesjes met so- diumchloride, een bijtende stof die ernstige verwondingen kan veroorzaken. Ze werden onder schept voor ze kwaad konden aanrichten. In een telefoontje aan de zon dagskrant News of the World werd de verantwoordelijkheid opgeëist door het Schotse Na tionale Bevrijdingsleger (SLNA), een splintergroepering die ijvert voor de onafhankelijkheid van Schotland. Cherie Booth was in Australië toen het pakje werd bezorgd bij 10 Downing Street, de ambtswoning van Blair. Rumble, het andere doelwit, zei dat hij waarschijnlijk was uitge kozen vanwege zijn Engelse achtergrond. Er zouden nog veertien gifpakjes zijn verstuurd aan politici. Het SLNA heeft begin jaren tachtig een paar bombrieven verstuurd aan. onder anderen toenmalig premier Thatcher. Het hield zich vervolgens een poos koest. Sinds een paar jaar grossiert de beweging in valse bommeldingen en bedreigin gen. Zo is prins William door het SLNA bedreigd met de dood omdat hij in Schotland kwam studeren. Ook stuurde de groep onlangs een poederbrief naar de universiteit van de prins. Het SLNA, dat vermoedelijk uit slechts een zeer klein groepje extremisten bestaat, beweert dat het over een behoorlijke voor raad wapens beschikt, en de ca paciteit heeft om een lid van de koninklijke familie te doden. Ex perts twijfelen daar aan. Schotland, al eeuwen deel van het Verenigd Koninkrijk, heeft sinds 1999 een eigen parlement. 'Londen' beslist echter nog steeds over de begroting, het buitenlands beleid en defensie, en koningin Elizabeth is nog staatshoofd. Het Schots natio nalisme is sinds de jaren zestig sterk toegenomen. Het minder waardigheidscomplex is er van ouds groot. In sommige kringen heeft zich dat vertaald in een ongezonde wrok jegens de van arrogantie en onderdrukking betichte Engelsen. Volgens het Verbond van Werk gevers in de Britse Industrie is de anti-Engelse mentaliteit op straat zó toegenomen, dat som mige Engelse werknemers er al van af zien om naar Schotland te verhuizen. new york - Bijna een halfjaar na de aanslagen van 11 september be gint de inmiddels grotendeels opgeruimde locatie van het vernielde World Trade Center in INew York steeds meer de aanblik te krijgen van een 'gewone' bouwplaats. Negen kapers die betrokken waren bij de aanslagen zijn op 11 september op een of meer luchthavens extra ge controleerd. Dit meldde The Washington Post zaterdag. De bronnen van de krant gaven geen details over de extra controles. Ook wilden de functionarissen niet zeggen of bij de extra controle de messen zijn opgemerkt die de kapers bij zich hadden. Dergelijke messen waren overigens toen nog niet verboden. Foto: AP/Mark Lennihan Brussel geeft geld aan slachtoffers Bende van Nijvel door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - De nabestaanden van de slachtoffers van de Bende van Nijvel hebben bijna twintig jaar na de moorddadige overval len op Belgische supermarkten een schadevergoeding ontvan gen van de Belgische staat. De bende vermoordde in de jaren tachtig 28 mensen. De bedragen die de nabestaanden ontvingen, variëren van bijna 1.900 euro tot 62.500 euro. Het is nog altijd een groot raad sel wie er achter de bloedige aanslagen zat en wat de motie ven van de daders waren. De Bende van Nijvel pleegde tussen 1983 en 1985 vijftien gewapende overvallen, voornamelijk op Delhaize-supermarkten. De buit was telkens minimaal, maar de schade en het leed waren groot. Theorieën over de daders en hun motieven waren er de voor bije jaren genoeg. Er zou sprake zijn geweest van een ultrarecht se samenzwering van rijkswach ters, die het land wilden desta biliseren om uiteindelijk via een staatsgreep de macht te grijpen. Ook werd geopperd dat de gangsters de directie van Del- haize wilden afpersen. De enige verdachte die ooit offi cieel in beschuldiging werd ge steld voor de moordpartijen, werd vorig jaar op vrije voeten gesteld wegens een gebrek aan bewijs. Het vastgelopen onder zoek staat al enige tijd op een laag pitje. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Nog geen twee weken geleden besloot de regering van de Israëlische premier Ariel Sha ron dat Yasser Arafat tot nader order in Ramallah zou moeten blijven. Weliswaar had de Pales tijnse leider voldaan aan de be langrijkste voorwaarden voor het opheffen van zijn huisarrest, maar oorlog is oorlog, vond de premier, en in zo'n situatie kan het geen kwaad de druk op het Palestijnse bestuur te handhaven. Dat geldt nog eens extra als mi nisters van extreemrechtse rege ringspartijen en rivaal Benjamin Netanyahu in je nek ademen. Mocht Sharon destijds de hoop hebben gekoesterd dat de Pales- tijnen zouden zwichten, dan weet hij nu beter. Na het geweld van de afgelopen dagen staat hij nu zelf onder grotere druk dan Arafat. Wat Sharon en zijn rege ring vooral zorgen moet baren, is dat steeds meer van het Pales tijnse geweld op rekening moet worden geschreven van milities die zijn verbonden met Arafats Fatah-beweging. De oorzaak daarvan is niet alleen de doorlo pende vernedering door Israël van de Palestijnse president en diens bestuur, maar ook oplo pende rivaliteit onder Palestijn se milities. De successen van de laatste da gen in de gewapende opstand zullen die ontwikkeling in de richting van meer geweld alleen maar versterken. Een zorgwek kende trend daarbij is dat de Ak- sa-brigade, de meest geweldda dige van Fatah's milities, de meeste zelfmoordmissies van de laatste weken heeft laten uitvoe ren. Dergelijke acties waren tot voor kort het exclusieve domein van radicale islamitische groe pen als Harnas en de Islamiti sche Jihad. Het huisarrest van Arafat heeft in de Palestijnse gebieden tege- Nabestaanden en familieleden begroeven gisteren de slachtoffers van de aanslag in Jeruzalem. Foto: AP/Eitan Hess-Ashkenazi lijk de politieke rivaliteit aan zienlijk verminderd, zij het voor zolang het duurt, en ook dat kan Sharon niet hebben bedoeld. Terwijl de Palestijnse president in zekere zin vrijer adem kan halen, raakt de Israëlische pre mier steeds meer in een staat van belegering. Volgens de uit slag van een vrijdag door het dagblad Ma'ariv gepubliceerde opiniepeiling is voor het eerst meer dan de helft (53 procent) van de Israëlische bevolking on tevreden over zijn prestaties. Van links en rechts krijgt de pre mier het zwaar te verduren, maar vooral van rechts, zijn na tuurlijke aanhang. Gistermiddag verscheen een delegatie van de Kach-beweging bij zijn residen tie. De ultra-rechtse activisten droegen een strop met zich mee, die blijkens een toelichting was bedoeld voor 'de verrader'. Het riep herinneringen op aan de weken voorafgaand aan de moord op Yitzhaik Rabin in 1995, toen rechtse betogers de premier openlijk beschuldigden van verraad. Kolonisten in Hebron, van wie velen sympathiseren met Kach, droegen tijdens het juist afgelo pen Poerim-feest, een van een strop voorziene beeltenis rond van minister van buitenlandse zaken Shimon Peres. Kach is een marginale groep, maar ook grotere extreemrechtse organi saties hebben Peres tot een ver rader verklaard. Sharon geldt in die kring als iemand die van het rechte pad is afgedwaald en is gecapituleerd voor 'links'. Rechts eist niets minder dan een onmiddellijke herovering van al het Palestijnse gebied en een 'ontmanteling' v an Arafats rege ring. „We moeten het Palestijn se Bestuur bestrijden, en tot uw verrassing zal daarna de zon ge woon opgaan", zei gisteren mi nister van toerisme Benny Elon van de extreemrechtse Nationa le Unie. Over wat er na zonsop komst gebeurt, was hij minder duidelijk. Omdat de Arbeiders partij deel uitmaakt van de rege ring, bestaat de Israëlische par lementaire oppositie alleen uit de liberale partij Meretz en en kele Arabische groepen. Daar naast is er natuurlijk de vredes beweging, die bezig is uit de winterslaap te ontwaken. Me retz betoogt dat de escalatie van het geweld alleen maar tot meer ellende zal leiden, omdat het de Palestijnen extra zal motiveren niet door de knieën te gaan. „De terreur zal pas eindigen als de bezetting eindigt", zei partijlei der Yossi Sarid gisteren. Meretz ziet de strijd van het le ger in de bezette gebieden voor al als een poging van de cen trum-rechtse regering de neder zettingen te behouden, een zin loze poging omdat die bij een toekomstige vredesregeling toch zullen moeten worden ontman teld. Of een vredesregeling er in de afzienbare toekomst zal ko men, is iets dat steeds volgens de peilingen steeds meer Israë liërs betwijfelen. De ongeïnspireerde televisietoe spraak van Sharon, tien dagen geleden, vestigde bij velen de in druk dat hun premier geen flau we notie heeft hoe het verder moet. Het enige dat ze blijkens de peilingen zeker weten, is dat de man die hun een jaar gele den beloofde dat hij Israël 'vei ligheid en vrede' en 'het einde van de terreur' zou brengen, zijn eigen krachten weer eens schro melijk heeft overschat.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5