SPORT Flitslicht wel of niet oorzaak van Andersens val? Eén beker bier per wedstrijd Real Madrid op postzegel Burdenski kan het niet laten Goede deal in Bulgarije Persvoorlichter geeft stemadvies Levensverhaal LINKS BUITEN maandag 4 MAART 2002 Tokio - De toeschouwers bij het WK voetbal mogen één beker bier per wedstrijd nuttigen. De FIFA is hiermee, onder druk van een van de hoofdsponsors, ak koord gegaan. Bij het WK in 1990 en 1998 gold nog een volle dig alcoholverbod bij de wed strijden. Hoe de organisatie wil controleren of een fan voor de tweede keer een biertje bestelt, is onduidelijk. Madrid - De Spaanse post heeft ter ere van de 100ste verjaardag van Real Madrid een postzegel van de club uitgebracht. De ze gel werd vorige week op de ere tribune van het Bemabeu-stadi- on onthuld en is ontworpen door de Spaanse kunstenaar Eduardo Arroyo. In totaal wor den er 1,2 miljoen exemplaren uitgegeven. Real Madrid bestaat op 6 maart honderd jaar. den haag - Ooit keepte hij, als 41-jarige, drie competitiewed strijden voor Vitesse in een po ging de ploeg voor degradatie te behoeden. Vorige week maakte Dieter Burdenski als 51-jarige zijn rentree onder de lat bij het amateurteam van Werder Bre men. De keeperstrainer van Werder trok zijn klofje weer aan, omdat drie doelmannen gebles seerd waren. Werder verloor met 3-1, mede door twee blun ders van Burdenski. Sofia - Bulgarije biedt zich aan als goedkope trainingslocatie voor buitenlandse atleten die zich op de Olympische Spelen van 2004 in buurland Grieken land willen voorbereiden. De Bulgaren hopen op die manier geld binnen te halen voor de modernisering van hun sportac commodaties. „Ik denk dat we niet zo duur zijn", zei de voor zitter van het regeringsbureau voor sport. Volgens Ivanov is er interesse uit Azië, Zuid-Amerika en Afrika. volendam - Sport en politiek hebben niets met elkaar te ma ken, wordt vaak gezegd. Daar dacht Cor Tol, persvoorlichter van FC Volendam, gisteren iets anders over. In het programma blad voor de wedstrijd Volen dam - MW gaf hij de toeschou wers een verkapt stemadvies voor de gemeenteraadsverkie zingen van woensdag. Tol advi seerde het publiek te stemmen op de lokale partij Volendam'80 „als men wil dat de club een mooie toekomst tegemoet gaat." Het bestuur van FC Vo lendam noemt de actie van Tol ongelukkig' en liet dat de toe schouwers weten via een brief. De avond begon al enigszins te vallen op die 28ste januari 1951 in het Oslose Bis- lett stadion, toen de Wesüandse tuinders- zoon Wim van der Voort en de Noor Hjal- mar Andersen zich naar de start van de slot- afstand van het Europees kampioenschap begaven, de 10.000 meter. De schaatsers stonden respectievelijk tweede en eerste in het algemeen klassement, maar van span ning was geen sprake. Andersen had na drie afstanden een straatlengte voorsprong. Bo vendien was de 10 kilometer Van der Voorts zwakste en Andersens sterkste afstand. De race verliep zoals verwacht. Na elf ron den had de Noor Van der Voort al zo'n hon derd meter achter zich gelaten. Maar toen gebeurde het: Andersen viel in een bocht en gleed een sneeuwhoop in. Nog geen ramp, want Andersen mocht veertig seconden op Van der Voort verspelen en dan nog zou hij Europees kampioen zijn. Andersen kon ech ter niet meer in zijn slag komen. Na wat ge ploeter remde hij af en verdween in het pu bliek, waar door talloze Noren heftig aan zijn linkerschaats werd gerukt. Nadat Van der Voort zo'n 150 meter voorsprong had genomen, kwam Andersen wederom de baan in. Maar het wilde niet meer. Er was iets met zijn schaats. Korte tijd later zette Van der Voort Andersen op een ronde. De Noor zag het nog even aan en gaf toen op. Van der Voort deed over de 10 kilometer 17.56.5. De Europese titel dus voor hem? Nee. Andersen gaf als reden voor zijn val op dat hij was verblind door het flitslicht van een fotograaf. Nu zouden we zeggen: jammer, maar niets aan te doen. In 1951 lag het an ders. De ISU stond de Noor toe de 10 kilo meter over te rijden. Hij reed zonder proble men naar een tijd van 17.28.6, de snelste van alle rijders. Andersen dus kampioen? Nog niet. De organisatoren hadden na enige tijd de fotograaf opgespoord en zijn fotorolletje in beslag genomen. Als op de bewuste foto zou blijken, aldus de jury, dat Andersen al op het ijs lag dan kon het onmogelijk door het flitslicht zijn gekomen. Alleen als hij op de foto nog schaatste, mocht men aannemen dat het flitslicht inderdaad de val en daar mee de verbogen schaats had veroorzaakt. In die tijd was het ontwikkelen van een foto nog een ingewikkeld gedoe. Er ging een eeu wigheid overheen. Toen de afdruk er ten slotte was, toonde die Andersen nog geheel in balans. Dus nam men maar aan dat het flitslicht de boosdoener was. Een overtui gend bewijs was het allerminst. Om negen uur 's avonds hing men Andersen de bloe menkrans om behorend bij de Europese ti tel. Nederland tekende geen protest aan tegen deze toch vreemde gang van zaken. Van der Voort en coach Klaas Schenk waren de eer sten die Andersen de hand reikten. Zo ging dat nog in die dagen. Ruud Paauw (Dit is aflevering negentien van een serie over de geschiedenis van de sport) K' .M Het beruchte moment: Andersen in het flitslicht van de fotograaf. Foto: Archief SPORT IN BEELD - - - '...7 - Martin Hersman. NK allround. Alkmaar, maart 2002. Foto: ANP/Robin Utrecht. Achter elke olympiër schuilt vanzelfsprekend een levensverhaal. Negen van die tien verha len zijn uiteindelijk bestemd voor de vergetelheid. Een enkel verhaal is te ongelooflijk voor woorden en een héél enkele keer stuit je op een verhaal dat leest als een film. Zou het levensverhaal van Jayaram Khadka zijn verfilmd, dan zou de rolprent waarschijnlijk door recensenten als 'typisch geval van ongeloofivciar- dige Hollywood-romantiek' vernietigend ten gra ve zijn gedragen. Maar de iverkelijkheid gaat soms verder, waar ons inbeeldingsvermogen op houdt. Jayaram Khadka was de eerste Nepalees die deel nam aan de Winterspelen. Hij droeg de vlag van Nepal op 8 februari het olympisch stadion in en op 24 februari het stadion uit. Olympiër Khadka (waarschijnlijk ongeveer zo'n beetje rond de 30 jaar) 'langlaufte zichin Soldier Hollow op de 10 kilometer klassiek naar de tweeëntachtigste plaats. Hij finishte 18 minuten. 13 seconden en nog wat na de witmaar Johann Muehlegg maar hield ook één skiër, een archi tect uit Kameroen, achter zich. Graag neem ik u nog één keer mee terug naar Salt Lake 2002, maar waar moet ik beginnen? Laat ik beginnen met Richard Mor- ley aan u voor te stellen. De Engelsman Morley is een avonturier van het type twaalfambachten, dertien successen. Afge studeerd in Dartmouth. Marineofficier. Fortuin gemaakt als computerpionier. Bewerkte, produ ceerde en regisseerde Evelyn Waugh's 'Brideshead Revisited' voor toneel. Schrijver van reisverhalen. Eigenaar van een ski-vakantiedorp nabij Les Arcs met luxueuze bungalows, die hij verhuurt aan de rijken der aarde. Om het in één woord samen te vatten: Morley is veel en van alles, maar vooral miljonair. Het ging hem in zijn leven voor de wind, tot die ene dag. 1984. Morley, 31 jaar, door Nepal trekkend, wan delt nabij Katlimandu de Annapurna-route en loopt op een hoogte van bijna 5 kilometer een klaplong op. Zijn reisgenoot sleept hem naar het dichtst bij gelegen dorp, waar hij het bewustzijn verliest. Er moet hulp komen, maar waar van daan? Een dorpeling zet het op een lopen, hon derd kilometer over onverharde wegen door on herbergzaam gebied en bereikt na 72 uur, drie dagen en nachten, een telefoon. Een soort van traumahelikopter pikt Morley op. Die is meer dood dan levend, maar redt het. Na zijn herstel, maanden later, zoekt Morley zijn redder in nood op. Basu Khadka wil van een be loning niets weten. „Wat ik gedaan heb. is niets. U had voor mij hetzelfde gedaan.Khadka, we duwnaar, vader van één kind, vraagt hem slechts één gunst. „Mocht mij iets overkomen, neemt u dan de zorg over van mijn zoon. Om een lang verhaal kort te maken, elk gaat na dien zijn eigen weg. Maar het geweten van de Engelsman knaagt en jaren later gaat hij terug naar het dorpje Kalopa- ni, op zoek naar Khadka. Deze blijkt overleden. De zoektocht gaat verder, nu naar de zoon. Een aflevering van 'Spoorloos', maar dan in het echt. Morley vindt Jayaram Khadka. Deze is vloerenveger van be roep, tegen een maandloon van 5 euro. Morley adopteert Khadka jr. en neemt hem mee naar Engeland, naar zijn woonplaats Royal Tumbridge Wells, niet de slechtste buurt om op te groeien. Wegens het ontbreken van een geboorteakte steekt de Engelse wet een stokje voor de adoptie en wijst Khadka het land uit. Er volgt een juridische strijd van zeven jaar en na een veto van de minister van Binnenlandse Zaken, golfvriendje van Mor ley, mag Khadka blijven. Zijn 'nieuwe vader' neemt hem mee naar Les Arcs en leert hem skiën - we schrijven 1998 - èn leert hem dromen. Dromen van de Olympische Spelen. Jayaram Khadka leert snel, maar scheurt beide kruisbanden. November 2001 staat hij weer op de latten, maar het gaat niet meer. Morley spoort hem aan het op andere ski's te proberen, minder belastend voor zijn knieën. Op donderdag 14 fe bruari ging de droom van Jayaram Khadka en Richard Morley in vervulling. Frank Snoeks UIT HET OOG Basketballer Maarten Wals speelde in het begin van de jaren negentig vier seizoenen voor BS Leiden. In die periode speelde de vereniging in de top van de pro motiedivisie met een op regiona le spelers gebaseerd team. Spel verdeler Wals (33) hield het in de promotiedivisie slechts vier sei zoenen uit. Een zware kniebles sure weerhield Wals, vermaard om zijn driepunters, van een lan gere loopbaan. Na BS Leiden, dat nu in de eerste divisie uitkomt, keerde hij terug naar BV Leider dorp. „Ik speelde als senior eerst twee seizoenen bij BV Leiderdorp in de eerste divisie. Na een jaar vertrok bijna het gehele team onder aanvoering van coach Bert Samson naar Leiden. Een jaar later ging ik ook. Samson heeft mij als basketballer ver trouwen gegeven. Ik dreigde naar het tweede te gaan, maar hij haalde me bij het eerste team. Ik was een oorlogmaker- tje, kon de boel wel opzwepen. Bij Leiden was ik tweeënhalf jaar fit. Het was een heel hecht team. Het ging er ook een stuk professioneler aan toe dan nu. Luba sponsorde en manager Hans Halvemaan regelde alles. We gingen altijd in een touring car naar uitwedstrijden. Het was misschien een beetje over dreven, maar we werden een keer derde en een keer vierde. Dan zit je dicht tegen de eredi visie aan. Maar eredivisie was voor mij te hoog gegrepen. In de uitwedstrijd tegen Early Bird ging het mis. Mijn knie bleef staan en ik liep door. Daarna heb ik nog wel een tijd je gespeeld, maar ik ben nooit Maarten Wals (7). Foto: Archief Leidsch Dagblad echt terug gekomen. En ik had nog jaren in de promotiedivisie kunnen spelen. De mooiste periode in het bas ketbal was mijn juniorentijd. Trainer Rein Paulides heeft mijn sportcarrière gevormd, door een goede discipline op te bouwen. Ik speelde met jon gens met wie ik op het veldje was opgegroeid en die nog steeds mijn vrienden zijn. Een paar ervan zijn doorgegroeid naar de eredivisie. Jeroen van Veen, Marcel en Erik Huijbens: die jongens konden het aan, ik niet. Sport was later wel een uitlaatklep en zorgde voor ont spanning, maar hoe veel ont spanning heb je nodig als je student bent. Na mijn studie rechten ben ik met mijn vader een eigen be drijfje begonnen. Orema BV houdt zich bezig met advies op het gebied van organisatie en management. Ik doe niet veel meer bij Orema, alleen nog de boekhouding en administratie. Ik heb nu een baan als secreta ris bij een brancheorganisatie. Ik houd me onder andere bezig met cao-onderhandelingen. Bij BV Leiderdorp heb ik nog een bestuursfunctie. Er worden nu dezelfde gesprekken over samenwerking gevoerd als tien, elf jaar geleden. Toen zouden BS Leiden en BV Leiderdorp gaan samenwerken met BV Al- phia. Het kwam er alleen niet van en ook nu is er weinig be reidwilligheid, met name van de kant van BS Leiden. Ik blijf een Leiderdorper en ben op deze manier nog steeds bij het wel een wee van de club be trokken. De dames spelen ere divisie, maar de heren zijn afge zakt naar de tweede klasse van het rayon. Erger nog is het met de junioren. Die speelden ooit eredivisie en zitten nu ook in de tweede klasse van het rayon. Wat me het meeste aan hen er gert is het gebrek aan fanatis me. Iedereen vindt zichzelf hartstikke goed, maar het stelt niks meer voor. Ik gooi af en toe een balletje in het tweede, maar die knie blijft me achtervolgen. Alleen met skiën heb ik er om onverklaar bare reden geen last van." UIT GESPROKE éWim Rijsbergen Voetbal Internat nal: „Tijdens de WK-J van 1974 viel die ke Gerd Miiller o\ scheurde ik mijn kruisbaru Daar kwamen ze een haljjt later pas achter! WK in 197 hetzelfde verhaal. In een di met de Schotse spits Joe Jon scheurde ik ditmaal mijn e keibanden. Ik heb altijd zu ke enkels gehad, ik wist nie ter. Idem: „Het is ook niet makkelijk als jonge jongen door ieder gestreeld wordt. Ab ze uit 4 vrouwen kunnen kiezen, gt die gasten ook niet om tien naar bed met een warme h en een slaapmuts. Ajax-keeper Joey Diduiica over zijn moeder die naar debuut wilde komen kijke in VI: „Ze b een prachtmens. hele maal maf van voetbal en volgt me heel fanatiek, ma was bang dat ik mijn norm routine moest onderbreken door haar van het vliegveld halen. Daar had ik geen zii Ik heb haar beloofd dat ik 1 de wedstrijd meteen zou be len. Jochem Uytdenhaage in N we Revu: „Nou, liever saai met drie olympische medailles dan t mediafenomeen met lege h den. Ruud Krol in NRC Handel blad over Van Hooijdonk: „Ook bij Oranje bleef Pierrt elke training op het veld ad om zijn vrije trap te oefene Het resultaat hebben we te[ Glasgow Rangers weer kun zien. Ik zie die toewijding te weinig bij jonge spelers. Idem: Wij zaten vroeger te kaartt Tegenwoordig verdwijnen 1 spelers achter hun laptop 0] wbselen ze de nieuwste dvi uit. Daardoor heb je ab traï minder contact met de spek Idem, over het 'feestje' vai ternationals in Kopenhage „Ab in ons hotel mooie vroi wen waren binnengekomen was mij dat zeker opgevalle Wielrenner Bart Voskamp de Volkskrant: Wielrennen is een zaak va lange adem. Zeventig, tachl procent van die almaar win nende junioren kun je na ei paar jaar afschrijven, dat Ie de praktijk. Wielrenners me potentie zijn eerder de jongt die al vroeg weten wat knee ten is. Pierre van Hooijdonk in Sportweek over de uitwed strijd tegen Glasgow Rang „Toen ik na de warming-u pres als laatste vqn het veld liep, werd ik ongelooflijk ht uitgefloten. En ik moet daar genoot ik van. Tennisser Jan Siemerink ii Sport International: „Het ontbreekt me aan de tivatie om weken aaneen in tels te hangen die echt geen sterren hebben. Schaatser Gianni Romme i „Gemotiveerd blijven, als je eenmaal de top hebt bereikt dat is het zwaarste. Die jon[ afhouden die je van de berg willen duwen. Schaatser Gerard van Veli SI: „Weet je wanneer de omnu is gekomen? Tweeënhalf ji geleden, ik was net weer m schaatsen begonnen, heb /Tl het eerste afspraakje genu met Paulien, mijn vriendii Sindsdiens is het steeds bei gegaan. Met Paulien is het, maal begonnen, dat kan gt toeval zijn. Bobby Petta (Celtic) in Joh; „In de stad word je hier als fc voetballer altijd herkend. /Ij altijd met mijn vrouwtje ///til maar dan nog proberen rnS* den me te versieren.1 Johnny Rep in Johan: r „Ik kon een keer naar een elk. uit Tunesië. Zag ik niet zitta Die Arabieren lopen altijd aL je te plukken, daar kan ik nj tegen.- Idem: „Ab ik tien jaar geleden scol bij Ajax was geworden, danjl hadden Cocu en Van NistelL rooij niet bij PSVgespeeld m in Amsterdam. ADO Den Haag-trainer F Israel tegen speler RaymoiC Atteveld in Johan: „Goed zo jongen. Ga zo door en met de kerst kunnen we je huldi gen. Krijg je een horlo ge voor je vijfhonderd ste foute pass.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 26