Roep Israël om hardere vergelding merikanen bombarderen opnieuw doelen in Afghanistan Scheidsrechter Jol: 'Ik ben misleid' Felle discussies en dames op stelten Vermist meisje in Overijssels Kanaal gevonden V drukkerij deltabach Lijstduwer voor VVD stond op ledenlijst CP '86 t jd-wethouder Ai Eisen (47) :rleden Leidsch Dagblad Sharon onder druk na aanslagen Politicus van BVKatwijk krijgt spijt en wil toch geen coffeeshop Actie Greenpeace tegen 'fout hout' muuma NR. 42864 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 OPGERICHT 1 MAART 1860 ipstelten en ohen willen ekozen worden Leidsch Dagblad maandag 4 MAART 2002 VRAGEN 071-5128030 rUST'i energieweg 25. 2382 nb zoeterwoude-rijndijk telefoon: (071) 589 92 41. telefax: (071) 541 53 82 briefpapier nodig? door Peter Groenendijk sassenheim - J. Rhijnsbwger, lijstduwer voor de VVD in Sas senheim. staat als lid vermeld op ledenlijsten van de verboden extreem-rechtse partij CP'86 uit de jaren negentig. De Sassen- heimse WD is niet geïnteres seerd in Rhijnsburgers politieke verleden. „Het maakt ons niet uit waar iemand vroeger bij was aangesloten." Rhijnsburger zelf ontkent ooit lid te zijn geweest van de partij. Op een ledenlijst uit 1995, die in het bezit is van deze krant, staat Rhijnsburger vermeld als lid. Hij heeft lidnummer 319, een num mer dat door de CP '86 is uitge geven in 1991. Rhijnsburger komt ook voor op een uitnodi- gingslijst voor een partijbijeen komst uit 1993. Ook het adres van de Sassenheimer staat op de lijst. Rhijnsburger, eigenaar van enkele bakkerijen, zegt niet te begrijpen hoe hij op de lijsten is terechtgekomen. „Ik ken wel een paar jongens van die partij, ze kwamen hier vroeger wel eens een broodje halen. Maar ik ben nooit actief geweest voor die partij. Ik snap er helemaal niks van." K. Maris, voorzitter van de WD Sassenheim, doet niets met de gegevens. Ik ge loof niet dat Rhijnsburger voor zo'n partij actief is geweest. En als het toch waar zou blijken, maakt het mij ook niet uit. Wij kijken naar de toekomst en niet naar het verleden. (advertentie) posters nodig? Winst bij Holland Media Groep daalt londen - De brutowinst van Holland Media Groep (RTL4, RTL5 en Yorin) is vorig jaar ge daald met 61 procent naar 11 miljoen euro. De omzet daalde vergeleken met 2000 met ruim 9 procent tot 303 miljoen euro. Dat blijkt uit de jaarcijfers van moederconcern RTL Group. HMG verloor vorig jaar 2,1 pro cent aan marktaandeel bij het kijkerspubliek en 2,9 procent aan aandeel van de reclamebe stedingen. (advertentie) Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMDV sas. Postcode Telefoon Plaats l/rtr-afp - Amerikaanse gevechts- üigen hebben vanmorgen in het n van Afghanistan bij de stad Gar- bpnieuw posities gebombareerd [rijders van de Taliban en al-Qae- e afgelopen dagen was dit gebied Ét toneel van gevechten tussen ■kaanse en Afghaanse militairen ®jds en de strijders anderzijds. Ze- én Amerikaan en drie Afghanen iten hierbij om. Een woordvoerder van het Afghaanse ministerie van defensie in de hoofdstad Kabul zei te verwachten dat de Ameri kanen en de Afghanen hun grondoffen- sief vandaag zullen voortzetten. Ameri kaanse vliegtuigen bombardeerden vanmorgen ook doelen bij het vliegveld van de stad Khost, nadat onbekenden Amerikaanse militairen op de basis hadden beschoten met raketten en lichte vuurwapens. Het grondoffensief van afgelopen weekeinde, volgens een Amerikaanse defensiefunctionaris het grootste sinds het begin van de oorlog, richtte zich op naar schatting drie- tot vijfduizend al- Qaeda en Talibanstrijders die zich in de bergen bij Gardez zouden hebben ge hergroepeerd. Het Amerikaanse leger maakte gisteren bekend dat er aan de operatie ook troepen van zes andere landen deelnamen. Het gaat om mili tairen uit Canada, Australië, Denemar ken, Frankrijk, Duitsland en Noorwe gen. De VS zetten bij bombardementen het afgelopen weekeinde voor het eerst een nieuw type bom in. Het ging om twee zogenoemde thermobarische benzine- explosieven, die niet alleen een zware ontploffing veroorzaken, maar ook een drukgolf die zuurstof wegzuigt. De bommen zouden zeer precies zijn, en diep in een grottencomplex kunnen doordringen. Mensen die de vuurzee overleven, sterven door een gebrek aan lucht. Het is overigens onwaarschijnlijk dat terroristenleider Bin Laden en ex-Tali- banvoorman mullah Omar zich in het gebied bevinden waar nu strijd wordt geleverd. Dit zeggen plaatselijke com mandanten. Beiden zouden nog wel in leven zijn. in<! keest - Na een kort ziek- Guus van Eisen, oud-wet- ïr van Oegstgeest, in de van vrijdag op zaterdag den. Onverwachte com- ies na een operatie werden iataal. Van Eisen, in Oegst- als twaalfde telg len groot gezin, is 47 jaar Tien. van Eisen werd al jong ac- de Oegstgeestse politiek, lijdrage is groot en divers 1st. In achttien jaar tijd n hij drie partijen gediend. e| zette hij zich in voor de "waarvoor hij vanaf septem- 983 in de gemeenteraad Eenmansfractie bemande, ifhebber van politieke dis- is bestreed hij toen zeven ing met verve de door CDA JD gedomineerde politieke rir. „Als jongste raadslid hij overal tegenaan", al- iirgemeester Timmers. e PPR ging Van Eisen naar ÉLinks en vervolgens naar issief Oegstgeest. Voor de- tij is Van Eisen zeven jaar uder van ruimtelijke orde- in groen geweest. In april jaar zegde hij de politiek el voor een baan als direc- ran een scholengemeen- Burgemeester Els Tim- loemt hem 'een gedreven die voor zijn zaakjes Milieu en verkeersveilig- tonden bij Van Eisen hoog vaandel. R3: ligger werd pleitbezorger 0>nie (advertentie) j) orderbloks nodig? Ik neem een: maandabonnement automatische betaling I kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling 18,25 krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met 52,00 jackpot cadeau 52,50 3, auKfTBtscf* OeMng 6 rnyi iJÉfcyniw. Stuur deze bon In een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl m l/S en WSB ermaken publiek pnder te scoren on Welles i menselijke geest is een valscherm; hij brkt pas wanneer hij )en is Motregen ■-.JjlfyirTrtffw 39/10" (3/4 door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het Israëlische kernka binet is vannacht akkoord ge gaan met een plan van het leger voor 'voortdurende militaire druk' op de Palestijnse Autoriteit van president Arafat en de Pales tijnse milities. Het besluit werd genomen na een zwart weekein de, waarin 21 Israëliërs het leven verloren bij een Palestijnse zelf moordaanslag in Jeruzalem en drie aanvallen in de bezette ge bieden. Premier Sharon staat onder zware druk van extreemrechts in zijn kabinet om onmiddellijk te beginnen met een massale in vasie van de Palestijnse gebie den, maar hij wil daar nog niet aan. Op aandringen van zijn mi nister van defensie Ben-Eliezer heeft hij ook afgezien van het te rugsturen van tanks en pantser wagens naar Arafats residentie in Ramallah. Gistermiddag, nog voor de bij eenkomst van het kernkabinet, begon het leger al met vergel- dingsaanvallen. De luchtmacht bestookte posities van de Pales tijnse politie in de buurt van Ramallah, waarbij vier politie mensen om het leven kwamen. In de afgelopen nacht volgde een bliksemaanval op een vluchtelingenkamp bij Rafah, in de Gazastrook. Daar kwamen drie Palestijnen om. Vanmorgen is het leger voor de tweede keer binnen een week het kamp bij Jenin binnenge trokken, op zoek naar militanten en wapens. Zaterdagavond tegen zeven uur ontplofte in de Jeruzalemse wijk Beit Yisrael, voornamelijk be woond door ultra-orthodoxe jo den, een zware bom. Het was druk op straat, omdat om die tijd, omstreeks het einde van de sabbat, de synagoges uitgaan. Toen de Palestijnse zelfmoord terrorist, die zich had verkleed als een vrome jood, de explosie ven om zijn middel tot ontplof fing bracht, stond hij tussen een groep ouders met kinderen. Pagina Buitenland: Sharon nu verder in het nauw dan Arafat katwijk - Bert Vlasman heeft spijt. De Katwijker, zesde op de kieslijst van de partij Bakens Verzetten Katwijk, verdedigde tijdens een openbaar jongeren- debat het partijstandpunt dat de gemeente dringend behoefte heeft aan een coffeeshop. Maar na afloop van de avond kreeg Vlasman gewetenswroeging. „Dit moet ik rechtzetten." Vlasman was zelf zestien jaar verslaafd aan softdrugs. „Ik weet wat het is. Op een gegeven mo ment zijn de drugs zo versla vend, dat je de dag alleen kan beginnen met een joint. Ik zou iedere verslaafde er vanaf willen helpen. En een coffeeshop ge dogen is daarvoor niet de goede manier." Toch pleitte hij op de bewuste avond vóór een coffeeshop in Katwijk, onder toezicht van de gemeente. Vlasman zegt dat van tevoren op hem is ingepraat door partijsecretaris Tejo Jans- sens, met wie hij de stellingen voor het debat doornam. Vol gens Janssens is dat onjuist. „Dat heeft Bert tegen mij niet gezegd. Hij zei juist: 'Niemand is hieraan schuldig geweest, be halve ikzelf." Janssens heeft Vlasman uitdrukkelijk gevraagd of hij het debat wilde voeren. „We weten hoe hij over dit on derwerp denkt. Ik heb hem ge vraagd of hij het partijprogram ma wilde verdedigen. Dat was akkoord." Vlasman heeft in een brief aan de pers uitgelegd hoe hij werke lijk denkt over drugsgebruik. „Ik moest dit de Katwijkse bevol king laten weten. Het zat me heel erg dwars." Hij hoopt met voorkeurstemmen een plek in de gemeenteraad te bemachti gen. De affaire heeft geen gevol gen voor zijn positie op de kies lijst van BVKatwijk. ijmuiden - De milieuorganisatie Greenpeace is gisteren een actie begonnen aan boord van het schip Agat, dat Afrikaans hout uit Liberia vervoert. Met de actie wil Greenpeace de import van 'fout hout' in Nederland voorkomen. Een groep van dertien activisten klom gisteren aan boord van de Agat, dat ongeveer 10 mijl uit de kust van IJmuiden ligt. De eindbestemming van de Agat is Amsterdam. Volgens een woordvoerster van de milieuorganisatie mocht het schip vanochtend niet door de sluizen van IJmuiden omdat er nog zes van de dertien actievoerders aan boord zijn. De regenwouden in Liberia kennen een enorme soortenrijkdom van dieren en planten die buiten Liberia nauwelijks meer bestaan, aldus Greenpeace. Foto EPA/David Sims Tv-beelden overtuigen arbiter van blunder met toekennen strafschop den haag/gpd - De penalty die scheidsrechter Dick Jol in het duel Ajax-Feyenoord aan de Amsterdammers gaf, was geen strafschop. „Ik ben misleid", al dus Jol gisteravond laat over zijn beslissing, die Ajax een gelijk spel (1-1) opleverde. De arbiter zei tot die conclusie te zijn gekomen nadat hij thuis de tv-beelden van de wedstrijd en de situatie rond de penalty had gezien, ook in slow motion, beeldje voor beeldje. Jol: „Machlas ging al voordat er contact was." Jol gaf de strafschop nadat Fey- enoord-keeper Zoetebier een schot wegstompte en de bal voor de voeten van Ajax-spits Machlas kwam. Op dat moment maakte Zoetebier een sliding richting de benen van Machlas die gewillig naar het gras ging. Jol: „Mijn waarneming was: Zoetebier maakt een sliding, hij speelt de bal niet, Machlas gaat over zijn been, dus er was con tact en daarmee strafschop." De scheidsrechter erkende bij het zien van de tv-opnamen dat de situatie anders was. „Maar let op: het waren beelden van ach ter de goal. Vanuit een andere positie." Jol zei de boosheid van Zoetebier en Feyenoord-trainer Van Marwijk na afloop te begrij pen, net als de tevredenheid van Ajax-coach Koeman. „Maar ik moest in een split second beslis sen. Het is enorm zuur maar all in the game." Na afloop van de klassieker Ajax-Feyenoord gingen de felste discussies over de strafschop. Bij Feyenoord waren de spelers zonder uitzondering woedend over de beslissing van Jol. „Ik verwerkte een schot, waarop Machlas als eerste reageerde", haalde Zoetebier het moment terug. „Hij liet zich vervolgens gewoon vallen, op een meter af stand van me. Dit is een kraker, dus daar staat in principe de beste scheidsrechter voor. Maar dit was gewoon een blunder van Job- Pagina Si: Hoofdrolspelers in klassieker lopen op eieren (advertentie) ublieksdag sychiatrische stelling finkelend ubliek struikelt ver lijsttrekkers bergentheim/gpd - Een 17-jarig meisje, dat zaterdagavond spoorloos verdween toen ze op de fiets naar een feestje ging op amper 500 meter van haar ouderlijk huis in Ber- gentheim, is gistermiddag dood aangetrof fen in het Overijssels Kanaal. Het meisje werd op weg naar het feestje van achteren aangereden door de auto van een 49-jarige man uit Bergentheim. Hij reed na het onge luk door, hoewel omwonenden aan de overkant van het twaalf meter brede kanaal de harde klap van de botsing in huis nog konden horen. Het is onduidelijk of het meisje door de klap om het leven is gekomen of is ver dronken, omdat ze door haar verwondin gen niet in staat was zichzelf te redden. Sectie moet uitwijzen wat de doodsoorzaak is geweest. Er werd zaterdagavond en zon dag urenlang met man en macht naar het meisje gezocht, toen eenmaal bleek dat ze niet op het feestje was aangekomen. De vermoedelijke dader van de botsing werd gistermiddag om twee uur in de kraag gevat, nadat er verfschilfertjes en glas van zijn auto op de plek van de botsing waren gevonden. De politie kreeg een tip dat er een beschadigde auto in een straatje in Bergentheim stond geparkeerd. Onderzoek wees uit dat er laksporen van de fiets op de auto zaten, De man werd naar het politie bureau in Zwolle gebracht, waar hij gister avond nog werd verhoord. Politiewoord voerder Dierkx van de regiopolitie IJssel- land kon niet zeggen of hij zijn rol bij het dodelijke ongeval al heeft toegegeven. Er wordt nu uitgezocht of er drank in het spel is geweest. „Het is moeilijk om daar al iets over te concluderen. Het ongeluk moet zaterdag rond half negen zijn gebeurd en we'hebben deze meneer gistermiddag om twee uur pas kunnen aanhouden. Eventue le alcohol in het bloed kan in dat tijdsbe stek van zestien uur al zijn afgebroken zijn." Hooggezeten op een scheidsrechtersstoel, gingen de lijsttrekkers zaterdag in De Waag met elkaar in debat. Foto: Dick Hogewoning door Robbert Minkhorst leioen - Al bij het eerste drietal politici dat zaterdag met elkaar debatteert, slaat de vlam in de pan. Is dit een voorbode? De lijsttrekkers op het verkiezings debat van het Leidsch Dagblad in De Waag, hooggezeten op een scheidsrechtersstoel, schreeuwen naar elkaar. Het onderwerp is het vuil in de stad. Alexander Pechtold (D66) moet zijn tegenstanders tot de orde roepen. „Heren, heren. Het is natuurlijk een groot pro bleem", zegt hij tegen Jacques De Coo (LWG/De Groenen) en Wim Bleijie (CDA). „Drie politi ci hier vinden hetzelfde." Als dat niet helpt, roept hij even la ter: „Gaat het nou om vuilig heid op straat, of om hard ge noeg schreeuwen?" Het publiek, groot in getal, kijkt verbaasd toe. „Zembla", roept iemand richting het podium, daarbij verwijzend naar de do cumentaire van vrijdagavond op tv, waarin een onthutsend beeld van het Leidse stadsbe stuur werd gegeven. „Slap stick", roept iemand anders. Het zal niet meer goed komen met de eerste ronde. Ronde twee en drie verlopen wel goed. Op uitnodiging van deze krant kniisen de negen lijsttrekkers van de politieke partijen de de gens. Ze gaan onder meer in op het verwijt van instellingen en organisaties dat de gemeente 'de boel ophoudt'; dat het be stuur de dynamiek in de stad frustreert. Melanie Schultz (WD) krijgt het moeilijk als ze haar gehandicaptenparkeerbe- leid moet verdedigen. Paul Day (SP) als Ron Hillebrand (PvdA) de SP op een leugen betrapt in haar verkiezingsfolder. Een dj grijpt onverbiddelijk in als een discussie te lang duurt. Dames op stelten in mooie kle ren vermaken mensen in de pauze en tijdens de borrel na afloop. En Pechtold paait met kwinkslagen weliswaar het pu bliek, maar kan de jury, die elke ronde een winnaar kiest, niet voldoende overtuigen. Die wijst in de eerste ronde Bleijie aan. Bleijie debatteert met Hille brand en Jan Laurier (Groen links) in de finale. Hillebrand gaat er met de grootste beker vandoor. Pechtold is na afloop zo boos en teleurgesteld over het debat, dat hij weigert zijn bloemen en cadeau in ontvangst te nemen. Pechtold vindt dat hij in het stuk nauwelijks is voorgeko men, en verwijt dat de organisa tie. De voorgelegde stellingen deu gen volgens hem niet, bijvoor beeld omdat ze alleen maar ne gatief zijn. Ook de opzet was verkeerd, meent hij. Pagina Ri Nieuwe coalitie ligt in het ver schiet DE GEMEENTE HEEFT i TEiOENPE AfCTLOfFN UTFNUOtDFN. i YttSHSKKSiSN*. i vcmsxw. l m

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1