RUN VEENSTREEK Winkelend publiek Alphen struikelt over lijsttrekkers 'CDA gaat in Alkemade niet door met de WK 'Iedereen in het dorp is familie van elkaar' Discussie politici en ondernemers Verkieiingsdebat in Rijnwoude Jl alphen aan den run- Onderne mers en politici komen maan dag bijeen om te discussiëren over dé rol van de politiek in de ondememerswereld. De lunch- bijeenkomst begint met een aantal stellingen. Een daarvan luidt: Alphen wordt als onder nemingscentrum van de Rijn- streekniet op*waarde geschat door politici. Onderwerpen als beroepsonderwijs, veiligheid, infrastructuur en "gezondheids zorg worden ook besproken. De ontmoeting is van 12-14 uur in het Parkrestaurant Avifauna in Alphen. RiJNWouDE De lijstrekkers van de politieke partijen in Rijnwoude gaan vanavond met elkaar in debat. Tijdens het tra ditionele verkiezingsdebat in het gemeentehuis worden de lijsttrekkers orfdervraagd door journalisten van onder meer deze krartt. Het debat begint om 20 uur, iedereen is welkom om de bijeenkomst bij te wo nen. maandag 4 MAART 2002 - Honderden gratis moorkoppen en 'een worst' door Engel Lameijer alphen aan den rijn - Over het pleintje bij de Alphense Hema schallen de tonen van The Ama zing Stroopwafels: „Ik ben geen man, ben nooit in dienst ge weest en moet als mietje door het leven." Het is zaterdagoch tend. Tijd voor het lijsttrekkers debat in Alphen aan den Rijn. Het winkelende publiek in De Aarhof blijft staan. WD-lijstrek- ker Bas Wïenbelt, marineman buiten dienst, maakt met partij genoot Lyda de Jong een dansje. Andere lijstrekkers wrijven zich warm in de ochtendzon. Een wankele Alphenaar posteert zich met fles martini en joint onder het tentzeil. De klok van twaalf nadert. Spreekstalmeester Mo (advertentie) Www.leidschdagblad.nl nique Rijven, ingehuurd door de Stichting Samenwerkende Poli tieke Partijen, mist de voorman van Leefbaar Alphen/Alphense Stadspartij. „Wie wil Gerard Meereboer wakker maken", roept ze door de microfoon. Een reactie blijft uit. Vier dagen voor de stemlokalen opengaan voor de gemeente raadsverkiezingen dingen elf partijen naar de gunst van de Alphense kiezer. Tijdens de drie uur durende happening mogen ze hun beste beentje voorzetten. Rijven nodigt de lijsttrekkers uit zich twee bij twee voor te stel len. Ed de Leest (D66) presen teert zich als de sociaal-liberale partij tegenover Wïenbelt van de WD. De Leest bezondigt zich door over het landelijk partij standpunt inzake abortus te be ginnen. Ferm fluit Rijven hem terug. .Alleen standpunten over de gemeentepolitiek" De Leest: „Meer invloed van de burger op de eigen woonomgeving." Als Remco Blom van de PvdA de zin 'van stenen stad naar mensen- stad heeft uitgesproken' en Hans Groen in 't Wout (CDA) 'Alphen van groeien naar bloei en', suggereert Rijven een fusie tussen de partijen. Ank de Groot (Groenlinks) zorgt voor meer vuurwerk, als haar tegenstrever Jan Gronert (SP) het alleenrecht opeist voor de verdrukten. Donna Vrij (De Vrije Lijst) en Wil Verschuur (Beter Alphen) geven aan naar de Alphense burger te luisteren. Maar dat de politici verschillende geluiden hebben is tijdens het debat overduidelijk. Koffieshops moe ten van Verschuur buiten de be bouwde kom. Vrij gedoogt ze en wil controle. Nieuwkomer Cor van der Zwan van de SGP mag het verschil uitleggen tussen zijn partij en de Christenunie van Tigelaar. „Onze principes gaan verder en de SGP heeft wat dog matische elementen." Tigelaar geeft aan dat er meer overeen komsten dan verschillen zijn. „De bijbel is de leidraad." Dan worden de blanco kaartjes uitgedeeld. Het publiek mag schriftelijk vragen stellen. Louis van der Heiden wil weten waar de Alphense lijsttrekkers voor staan. Hij wil niet alleen maar mooie woorden horen. Met oud en nieuw heb ik prachtige voornemens, maar als ik niet zorg dat ik die 25 kilo van mijn gewicht af krijg, heb ik er niets aan", zegt hij. J. Mooij (73) is ook bewust op het lijsttrekkers debat afgekomen. Landelijk weet hij wat hij stemt, plaatselijk niet. Hij wijst in de verte richting nieuw stadshart. „Ik heb er gro te moeite mee dat daar zoveel geld ingestopt is. Dat geld kun je beter besteden. De weg naar Bo degraven had er allang kunnen liggen. Net zoals de Beatrixburg Tien Alphense lijsttrekkers dingen naar de gunst van het winkelende publiek. Foto: Henk Bouwman over de Rijn bij Koudekerk. Me vrouw Van Harskamp (65) woont in de buurt van het Kas teel en schrijft op haar kaartje wat de politici denken te doen aan de toegenomen overlast van de jeugd. Rijven, die zich af en toe moe derlijk als de akela opstelt, her haalt haar roep om oneliners. De tien miljoen gulden, die door de verkoop van het kabelbedrijf in de gemeentekas stroomden, werken als een lont in het kruit vat. De Leest: „Ik ben de indie ner van het idee om de inwo ners door een referendum te la ten uitmaken waaraan we het geld moeten besteden." Tige laar: „Het is niets anders dan de mensen een worst voorhou den." En Verschuur: „De ge meente had het geld moeten verdelen onder de mensen." Ruim 1.600 mensen ht^ korte of langere tijd naar hi bat geluisterd. Er zijn 600 w moorkoppen opgepeuzeld je gens organisator Wim Roe u, is tevreden. „We moestf politiek naar de mensen gen en dat is gelukt." door Ilse van der Poel alkemade - Joost Verhaar, de nummer zeven van het CDA en de jongste raadskandidaat, pleit voor verandering in Alkemade. Hij dong gisteravond tijdens het verkiezingsdebat in de Veense jongerensoos Splotsz, waarvoor de vier politieke partijen hun 'jonge honden' hadden afge vaardigd, naar de hand van de PvdA. Volgens Verhaar blijft het CDA de grootste partij, maar prefereren de christen-demo craten na de gemeenteraadsver kiezingen de PvdA boven colle gepartner WD. Alwin Koek daarentegen, de nummer vijf van de WD, ziet een coalitie met het CDA wel weer zitten. PvdA'er Jurian Jan sen (nummer vier) en Suzanne de Jong, de nummer vier van Mooi Alkemade, denken pas aan coalities na de uitslag van de verkiezingen, aanstaande woensdagavond. Verder konden de vier debaters weinig verschillen van mening ontdekken. Alkemade moet een jongerenraad krijgen, subsidie aan jongerensociëteiten moet verdubbelen en het ontbreken van sluitingstijden voor deze so ciëteiten blijft gehandhaafd: alle vier konden ze zich daarin vin den. Het drukbezochte jongerende- bat was voor de aanwezigen voornamelijk amusant en in houdelijk minder sterk. Volgens gespreksleider en voormalig GroenLinks-raadslid Fret Koek is dit echter geen ramp. „Vol gens mijn berekeningen komen de vier jongeren die hier na mens de politieke partijen zitten geen van allen in de raad." Koek gaf de politieke partijen nauwe lijks kans om zich te profileren. Hij gunde de partijen weinig tijd om te antwoorden, weinig tijd om te discussiëren en op enkele vragen mocht zelfs alleen met 'ja' of 'nee' geantwoord worden. De jongeren van de vier partijen lieten zich niet van hun scherp ste kant zien, ondanks de prik kelende voorzetten van ge spreksleider Koek. Zo meldden zij weinig over huisvesting voor jongeren. Een keihard 'nee' te gen dure woningen bijvoor beeld, kreeg Koek niet uit de monden van de vier jongeren. „De verhuisketen op gang bren gen", zei CDA'er Verhaar. „Blij ven kijken naar alle woningbe hoeften, ook de middeninko mens", voegde Koek van de WD eraan toe. „Bouwen naar behoefte en daar mag best een beetje geld uit de schatkis toegevoegd worden", mi zowel PvdA'er Jansen al Jong van Mooi Alkemade. sen: „Op het raadhuis men in kleine kamertjes, de rest staat vol met geldza Laten we ruimte scheppen. Adellijke en criminele geslachten in trek bij Benthuizer genealogen door Annette Lameijer benthuizen - Het is rustig in de Dorpsstraat van Benthuizen. Al leen het geruis van de draaiende wieken van korenmolen De Haas doorbreekt de stilte. Op het bank je bij de molen, lieflijk beschenen door de zon, zit zo vroég in het voorjaar nog ge?n mens. Achter de molen staat het Mofenhuis, het onderkomen van de Histori sche Kring Benthuizen. Wie over de drempel stapt waant zich on middellijk in een andere eeuw. Een dame m^t een ouderwets Saartjeschort loopt mét dampen de koffie. Aam de muur hangen oude vooiwerpen en afbeeldin gen. Even verderop in de vitrine kast hangeh allemaal oude hoofddeksels. Het Is inloopmid dag genealogie vah de Histori sche Kring Benthuizen. Elke eerste zaterdag van de maand komen hier verschillen de mensen bij elkaar die de hele stamboom van Benthuizen in kaart brengen. De Kring heeft twee werkgroepen, de groep die alle activiteiten in en rondom het Molenhuis' regelt en de werkgroep geschiedenis, waar onder de werkgroep genealogie valt. Joke Mets-Zevenhoven, één van de bijna 400 vrijwilligers van de Kring, legt uit waarom genea logie zo intecessgtat is. „Mensen willen graag weten hoe familie- lijnen lopen. En het kennen van het verleden is meer weten over de toekomst", zegt ze diepzin nig. Miel Bregman bekijkt het nuchterder: „Het. zijn mensen die verschrikkelijk nieuwsgierig zijn naar hun afkomst." Wie eenmaal bésmet is met het virus komt er nooit meer af. „Je wilt steeds meer weten, dé puzzel is nooit klaar." De mensen van de stamboom werkgroep weten veel. Hoe ko men ze aan dié kennis? „Vroe ger, voor dé invoering van de Miel Bregman (rechts) en Joke Mets (midden) helpen mensen die op zoek zijn naar hun voorgeslacht. Foto: burgerlijke stand in 1818, hield de Nederlandse hervormde kerk alle dopen, huwelijken en sterf gevallen in een groot boek bij. Daarvan hebben we veel pro fijt", zegt Mets. De doopboeken gaan terug tot 1619. Daarnaast heeft de Kring de beschikking over de gegevens van de burger lijke stand vanaf 1818 tot onge veer vijftig jaar na iemands over lijden. Die aktes staan op micro fiches. Iemand brengt oude foto's. „Na het scannen direct weer terug, hoor." Bregman en Mets stellen de gever gerust. „Het is wel jam mer dat het rustiger is geworden tijdens de inloopdag. De meeste mensen werken achter hun computer. Ze komen nog wel langs, maar het merendeel van het werk gebeurt thuis. Steeds meer mensen raken ge ïnteresseerd in hun familieverle den. Het internet en allerlei pro gramma's maken het gemalcke- lijker om dingen op te zoeken. Voor Bregman gaat er echter niets boven een papieren ar chief. „Heerlijk, die muffe geur. Je kunt trouwens maar het beste een familie van adel of van cri minelen hebben, daarover werd het meest geschreven." Typi sche Benthuizer achternamen zijn: Bregman, Tuijl of Van Waay. Ooit kwam Bregman in Den Haag een mevrouw tegen met zijn achternaam. Zij dacht dat ze van de Hugenoten af stamde. Maar na speurwerk in de Haagse archieven bleken ze toch een gezamenlijke betover grootvader te hebben, uit het Westland. De werkgroep genealogie houdt zich uitsluitend bezig met Benthuizer familiestambomen. Dat leidt tot grappige situaties. Mets: „Onafhankelijk kwamen hier eens vier mensen binnenlo pen. De één bracht foto's, de ander toonde een trouwkaart, de anderen kwamen met vra gen. Binnen de kortste keren bleek dat ze familie van elkaar waren, tot hun grote hilariteit uiteraard." Bregman en Mets genieten van de kennis die ze hebben. „We zijn hier geboren en getogen. Dan zie je alle ver banden en je ontdekt dat ieder een in het dorp familie van el kaar is." Stamboompuzzelaars kunnen Henk Bouwman op diverse manieren aan de slag. „Je kunt een stamreeks uit zoeken, dat is een rechte lijn van vader en dan weer diens vader enzovoorts. Dat kan ook via de lijn van moeders." Dat laatste vindt Bregman zelfs te prefere ren. „Eerlijk gezegd vraag ik me af waarom dat niet gebruikelij ker is, tenslotte ben je van je moeder altijd zeker." De zoge naamde kwartierstaat, een waai ervormig schema, vergt veel meer zoekwerk. Zowel de voor ouders van vaders- als van moe derskant worden nagespeurd. Dat leidt tot veel verrassingen en nog meer nieuwsgierigheid. „Je bent nooit klaar", zo waar schuwt Mets op voorhand. „Ge nealogie is een grenzenloze hobby." uit de Leidsch DagbladAR€HIEVIil\ ANNO 1902 Dinsdag 4 Maart HAZERSWOUDE- In de stoomfabriek 'Werklust', aan den Rijndijk, zal in den loop dezer week een gouden jubelfeest worden gevierd. Het is dan 50 jaar geleden dat Jan Sluymers als bloempottendraai- er in dienst trad. Hij aanvaardde die betrekking bij mejuffrouw Van Diemen, die de fabriek is begonnen. Hij heeft zich door nauwgezette plichtsbetrachting en stipte eerlijkheid het vertrouwen van zijn pa troons waardig gemaakt. Nog steeds werkt hij met lust en munt in zijn vak uit door vlugheid en handig heid. Het aantal bloempotten, door Sluymers ver bl vaardigd, bedraagt volgens een globale berekenii5r ruim acht millioen. Bedenkt men, hoeveel kinderen van Flora gekwe worden in die potten en hoe talloos velen daardo F in de gelegenheid zijn het schoone der natuur te wonderen en te genieten, dan voelt men, dat er ie' den nederigen arbeid van bloempottendraaier oo di poëzie is te vinden. Wij twijfelen er niet aan, of Sjhi mers zal bij zijn gouden jubileum, behalve kunst A; poëzie, die hij zelf in zijn werk kan opmerken, oojr van anderen blijken van waardeering verlangen. ANNO 1977 Vrijdag 4 maart ALPHEN AAN DEN RIJN - „Het duidelijke tekort aan een eigen onderdak voor het sociaal-cultureel werk. Zodat je bestaande activiteiten nauwelijks kunt uitbreiden, nauwelijks toe kunt komen aan het opzetten van nieuwe activiteiten. Dat is toch wel frustrerend." Een eerste indruk van opbouwwerker Ad van Arkel (24), die sinds 1 december vorig jaar in dienst is van het buurtcentrum Ridderveld. Een indruk die hij het afgelopen kwartaal al meermalen bevestigd zag ook en die dus nogal eens terugkeert in het gesprek met Ad van Arkel, die deze week zijn werkplan door het bestuur zag goedgekeurd. Een eerste indruk van de wijk. „Nogal kolossaal, groots. Toch wel ruim in het groen zittend, denk je bij een eerste vluchtige verkenning. Wat later zie je, dat het vooral bij de flats qua groen - en speelvoor- zieningen erg tegenvalt. Een wijk waar je wel kunt wonen, de huizen staan er, maar waar op het teri van sociaal-culturele voorzieningen eigenlijk ma bitter weinig gerealiseerd is. De gemeente strekt nogal vlot de beschuldigende vinger in de richtm van CRM uit, maar het is de gemeente die bouwt die - ook al is de gemeente geen groeikern - in ee snel tempo blijft doorbouwen. De gemeente is da ook verantwoordelijk voor het ontbreken van alle' zaken. Want het gaat niet alleen om een sociaal-1 tureel centrum, maar ook om openbaar vervoer, I winkeltje om de hoek, speelvoorzieningen". Het winkeltje om de hoek. Er zou geen behoefte meer aan zijn. Ad van Arkel: „Toch geeft zo'n wir keltje juist gezelligheid, mogelijkheden tot con tact." Wijst er daarbij op, dat in oudere wijken d« winkeltjes op de hoek er wel zijn en dat daar vaal ook het cafeetje om de hoek te vinden is. „Juist in een steriele wijk als Ridderveld worden dingen het meest gemist. Het geldt niet voor alle buurtjes, maar met name wel voor de flats." Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar VI bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haai onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO (Ld. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van I» Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12