PvdA in Leiden veruit de grootste ^ZONDAG OPEN pnnu 's nachts solliciteren? I EXCLUSIEVE L VILLA'S Leidsch Dagblad VAN ROY N EN VISSERS C.S. Opmerkelijke winst voor D66 Verlies voor WD Kabinet zit er weer knap bij van 11 tot 17 uur d°°,JannektDiike Werkweg bij Hazerswoude-Dorp tast landschap boven HSL-boortunnel aan IN •S-GEAVENEAGE bouwfonds België sluit op termijn kerncentrales Helft Leidenaars tegen tram door de Breestraat T ERA 0 0 ir www.randstad.nl Leidsch Dagblad NR. 42863 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 M T 1 1 m Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 2 MAART 2002 ADVOCATEN I Rapenburg 55 2311 GH Leiden VTel. (071) 5122362^ kuto mag en rijdend ntoor zijn lush creëert :ijn eigen bunkerregering' Ihina ook op Ie rand van le afgrond fondst aan an van Houtkade huisarts als issistent van tvangelist Vebsite voor eugd van latwijk l^ostcode wordt Aieer en meer ringerafdruk t vermogen van de ens tot verzoening is tijd zijn nerkelijkste aktertrek geweest kjes met gif Tony Blair Den - Premier Tony Blair en gre Britse politici hebben etjes toegestuurd gekregen iiftige stoffen bevatten. Dat t Scotland Yard bekendge- Gezegd werd dat de po ken aantal pakjes had ont- 'die als eucalyptusolie ver- „chemische substanties" ten. Het pakje dat naar tiing Street 10, Blairs [tswoning, werd gestuurd is geopend. De BBC de in zijn nieuwsuitzen- dat de stoffen in de pakjes ige verwondingen hadden ^fat schort jprekingen op K - De Palestijnse Autoriteit gisteren alle besprekingen veiligheid met Israëlische tionarissen opgeschort uit tyst tegen de militaire bezet- ran twee vluchtelingen- rdpen op de Westelijke Jor- Hoever. Dat heeft een naas- idewerker van de Palestijn- ider Yasser Arafat gezegd. |n geen besprekingen over Jheid en geen politieke aoetingen zolang Israël binnenvalt en door vernielen en moorden, F# de zegsman. Iderzoek naar "id afgerond Verdam - Het openbaar mi- j|rie (OM) in Amsterdam het onderzoek afgerond „Richard Reid, de Brit die sjl december poogde explo- /'.n in zijn gymschoenen tot loffing te brengen in een rikaans vliegtuig van Parijs Miami. Het OM wil niets en over de uitkomsten van omdat „de FBI p(j»cht heeft niets naar buiten engen." Begin dit jaar werd elijk dat Reid in Amster- Be-mailberichten vanuit heeft ver- ►fd en ontvangen. Gemeenteraad 1998 en 2002 (in zetels) door Robbert Minkhorst leiden - De PvdA wordt bij de komende verkiezingen veruit de grootste partij in Leiden. Een opiniepeiling van Research voor Beleid, gedaan in opdracht van deze krant, gaat uit van een winst van twee ze tels: van negen naar elf. Opmerkelijk is de voorspelde winst voor D66 (van vier naar zes) en het forse verlies van de WD. De li beralen, nu in grootte de tweede partij, zakken van negen naar zes. Behalve de WD levert ook de SP in. Van het huidige aantal van vijf zetels blijven er na 6 maart drie over. Groenlinks krijgt net als vier jaar geleden zes zetels. Ook het CDA en de ChristenUnie zijn met vier en respectievelijk één zetel gelijk geble ven. Leefbaar Leiden behaalt nu op eigen kracht twee zetels. De partij heeft er al twee, maar die worden bezet door raads leden die uit de SP zijn gestapt. Volgens de peiling keert LWG/De Groenen niet terug in de raad. De uitkomsten in Leiden zijn ronduit verrassend. Dat erkent ook onderzoeker A. Pemberton van Research voor Beleid. Zeker geldt dat bij de winst voor D66. Landelijk staat de partij op verlies. De populariteit van lijsttrekker A. Pechtold en een actieve lokale afdeling kunnen van invloed zijn geweest, geeft Pember ton aan. D66 doet het verder altijd goed bij studenten. Bovendien heeft de partij fanatiek campagne gevoerd. Het verlies van de WD verklaart Pemberton uit de opkomst van Leefbaar Nederland. Moge lijk is verder een deel van de kiezers over gestapt naar D66. Research voor Beleid ondervroeg voor de representatieve steekproef ruim 400 in woners. Het bureau heeft rekening ge houden met de grote groep zwevende kiezers. Slechts 55 procent van de men sen die gaan stemmen, weet al op welke partij ze dat doen. Aan de twijfelaars vroeg Research voor Beleid op welke par tijen ze overwogen te stemmen. Die uit komsten tellen minder zwaar mee in de uiteindelijk verwachte stembusuitslag. Lewinsky getuigt van 'wederzijdse' relatie met Clinton los angeles/anp - Monica Le winsky heeft gisteren, bijna vier jaar na het einde van haar rela tie met de toenmalige Ameri kaanse president Clinton meer openheid gegeven over de aard van hun verhouding. In een rechtstreeks uitgezonden vraag gesprek met CNN-coryfee Larry King vertelde Lewinsky onder meer dat de relatie 'wederzijds' was. De beroemdste ex-stagiaire ter wereld liet weten dat zij de afge lopen jaren veel emoties moest veiwerken. Zij voelde zich zeer gekwetst dat Clinton het pro beerde te laten voorkomen als zou zij hem slechts 'diensten' hebben bewezen. Volgens haar was de verhouding zowel emo tioneel als fysiek 'wederzijds'. Het interview met CNN kwam enkele dagen voor de uitzending van een documentaire waarin Lewinsky de zaken nog eens van haar kant belicht. Met deze me- diagang, wil de nu 28-jarige ex- stagiaire enkele hardnekkige misverstanden de wereld uithel pen, zo liet zij weten. Een van de belangrijkste zaken die zij defi nitief wil zien tegengesproken, is het idee dat zij met een voorop gezet plan om de president te verleiden naar Washington kwam. Lewinsky vertelde dat zij aller eerst zeer onder de indruk was van „de charismatische, machti ge man die interesse in mij toonde". Het was geen liefde op het eerste gezicht, maar binnen twee maanden na hun ontmoe ting werd ze verliefd op Clinton, zo gaf zij toe. Lewinsky liet verder weten dat zij spijt heeft van de pijn die de affaire heeft teweeggebracht bij Clintons vrouw Hillary en doch ter Chelsea. „Ik voelde mij onge lukkig met de dingen die waren gebeurd." den haag - Amerikaanse kristallen kroon luchters aan het plafond, een mahoniehouten vergadertafel met verzonken vazen en unieke mondgeblazen wandlampen van zwart glas. Het kabinet heeft gisteren, een tikkeltje on wennig misschien, vergaderd in een nieuw gemeubileerde Trêveszaal voorzien van high tech snufjes. De oude zaal had een gebrekki ge akoestiek. Bovendien zagen ministers el kaar slecht doordat op tafel hoge schemer lampen stonden. Een lange vergadering was een aanslag op het ministeriële lijf, omdat de oude stoelen hoog en recht waren. Maar voortaan kunnen de bewindspersonen elkaar vanuit geriefelijke zetels gadeslaan. De nieu we tafel biedt plaats aan 24 mensen, handig als er staatssecretarissen moeten aanschui ven. Men kan met de buitenwacht communi ceren via kleine beeldschermpjes die in de ta fel zijn aangebracht. Op de ovale tafel kun nen ook monitoren worden geïnstalleerd voor visuele presentaties. Een grijsgroen tapijt en grijsgroene gordijnen met gouden opdruk completeren de nieuwe inrichting. Samen met nog wat verbouwingen aan de gardero be, de toiletten en een spreekkamer is met de opknapbeurt ruim een miljoen euro gemoeid. Het was 25 jaar geleden dat de zaal voor het laatst ingrijpend werd vernieuwd. Foto: ANP/Ed Oudenaarden (advertenties) Meubelplein Leiderdorp ligt aan de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag Leiderdorp (afslag 6). Meer informatie: 071 - 5416585. Gesloten: Mijnders. RATIS PARKERE Zj MEUBELPLEIN LEIDERDORP nel graven." Hij benadrukt echter dat het om een tijdelijke weg gaat. „Na drie jaar halen we deze verbinding weer weg. Natuurlijk is iedere bodem verstoring zichtbaar, helemaal zonder schade kan het niet. Maar als je er twee keer de ploeg over heen haalt, is er niets meer van te zien." De HSL- projectorganisatie ziet de weg over de tunnel als de op één na slechtste oplossing. De slechtste toe gangsroute, via bestaande smalle wegen, staat wel in het tracébesluit maar wordt door alle partijen afgekeurd. Alle betere alternatieven vallen af om dat ze vogelreservaat De Wilck langs de NI 1 scha den of omdat het HSL-bureau en de boeren niet tot overeenstemming over de grondprijs komen. Hazerswoude-Dorp - Het Groene Hartlandschap dat gespaard moet worden door de HSL-boortun nel, wordt alsnog aangetast. Op de valreep kiest de HSL-projectorganisatie voor een noodoplos sing om de vluchtschacht De Bent bij Hazerswou de-Dorp bereikbaar te maken voor bouwverkeer, via een weg van een kilometer lang over het tracé van de boortunnel, dat in totaal zeven kilometer lang is. Het HSL-bureau en de Rijnwoudse wet houder Uljee vinden het jammer, maar zien geen andere mogelijkheden. „Het is inderdaad vreemd", geeft M. Dijkema, HSL-omgevingsmanager, toe. „We boren een tun nel en dat doe je niet voor niets. Als je erboven een bouwweg aanlegt, kun je net zo goed een tun- Pagina R7: Alternatieve ontsluitingen zijn van tafel I OOSTEINDE (015)257 34 00 - www.parkoosteinde.nl Energiebron in Doel gaat als eerste in 2015 dicht brussel/anp-belga - België sluit vanaf 2015 al zijn zeven kern centrales. De laatste zal in 2025 dichtgaan. De regering-Verhof- stadt hakte gisteren de knoop door om kerncentrales ouder dan veertig jaar op te doeken. Als eerste zouden de kerncen trale in Doel, vlakbij de haven van Antwerpen en de grens met Nederland, en die in Tihange in de buurt van Luik in 2015 dicht gaan. Elektriciteitsproducent Electra- bel, exploitant van de centrales, is niet blij met het besluit. De centrales dekken bijna 60 pro cent van de Belgische stroom- productie. Volgens een woord voerder zijn er economische noch ecologische redenen voor het besluit. Volgens hem spelen louter politieke motieven een rol. De sluiting van de kerncen trales staat in het regeerakkoord dat de paars-groene regering- Verhofstadt in 1999 sloot. Vooral de groene partijen Agalev uit Vlaanderen en het Franstalige Ecolo drongen daarop aan. Het aanvaarde voorstel is afkomstig van Ecolo-staatssecretaris De- leuze van energie. De regering wil het gebruik van alternatieve energiebronnen zoals windtur bines stimuleren. Het voorstel slaat alleen op cen trales voor industriële elektrici teitsproductie. Er mogen ook geen nieuwe bijkomen. De on- derzoekscentrale in Mol, ook niet ver van de grens met Ne derland, kan openblijven. Het voorstel, dat ter goedkeuring D66-lijsttrekker Pechtold reageert ver bijsterd op de uitslag. „Ik dacht dat het er drie zouden worden. Ik hoopte op vier. Dan was ik al heel blij geweest. Als het er zes worden, is dat fantastisch." PvdA'er R. Hillebrand roept iedereen op die over weegt op zijn partij te stemmen, ook daadwerkelijk naar de stembus te gaan. Alleen zó denkt hij de nu voorspelde winst te kunnen verzilveren. M. Schultz (WD) reageert teleurgesteld, 'ook al is het maar een peiling'. Pagina Ri: 'Uitslag maakt meerdere stabiele coalities mogelijk' WD PvdA D'66 CDA Groen Links u u Christen Unie ■ES M zetelaantal 1998 Leefbaar Leiden (1 0 B prognose 2002 LWG/de Groenen SP 2 4 6 8 10 12 leiden - De helft van de Leide naars is er op tegen dat de Rijn Gouwe Lijn straks door de bin nenstad rijdt. Dat blijkt uit een opiniepeiling die Research voor Beleid heeft gehouden op ver zoek van het Leidsch Dagblad. Uit de peiling blijkt dat 49 pro cent van de ondervraagden wil dat deze tram het bestaande treinspoor tussen Leiden Cen traal en Lammenschans volgt. De route door de binnenstad krijgt van 38 procent van de Lei denaars steun. Ondanks de betrekkelijk duide lijke uitkomst, putten zowel voor- als tegenstanders van de tramroute door de binnenstad hoop uit de cijfers. De college partijen PvdA en D66 vatten het vooral op als een signaal dat de gemeente de plannen voor het binnenstad tracé nóg duidelijker moet uitleggen aan de Leide naars. Het CDA, op zichzelf voorstander van een Rijn Gou we Lijn door de Breestraat, noemt de uitslag echter zorg wekkend. Oppositiepartijen SP, Leefbaar Leiden en LWG/De Groenen - tegen een tram door het centrum - vinden de peiling een duidelijk bewijs voor hun gelijk. D66-lijstaanvoerder A. Pechtold vindt het heel wat dat nu al, zonder dat de gemeente het be sluit echt heeft verkocht', bijna veertig procent van de onder vraagden zich heeft uitgespro ken vóór een binnenstadstracé. En R. Hillebrand (PvdA): „Door de Breestraat in Leiden gedraagt de Rijn Gouwe Lijn zich als een stadstram. We moeten duidelij ker maken wat dat is. Als je de tram om de binnenstad heen leidt, trek je bezoekers daar weg." CDA-lijsttrekker W. Bleijie wil zich echter nog eens achter de oren krabben. „We zullen heel veel meer met mensen moeten praten. Als de zorgen over de veiligheid aanhouden, moeten we nog maar eens goed naar het tracé door de binnenstad kijken. Niemand zit te wachten op een referendum over de Rijn Gouwe Lijn." Voor F. van As (Christen- Unie) staat de route door de binnenstad ook nog niet vast. „Veel mensen maken zich klaar blijkelijk zorgen over de inpas sing in de Breestraat Wij ook. We willen meer informatie om de gevolgen beter te kunnen overzien." Groenlinks ziet nog altijd kan sen voor haar compromis: van uit Gouda rijdt de Rijn Gouwe Lijn over bestaand spoor en te rug over het tracé door de bin nenstad. Lijsttrekker J. Laurier „Ik denk dat uit deze uitslag be zorgdheid spreekt over het as pect van verkeersveiligheid in de binnenstad. Ik wil er wel op wij zen dat je met deze uitslag ook niet kunt wegpoetsen dat een belangrijk deel van de bevolking vóór een tram door de Bree straat is." Aperte tegenstanders van de route door de Leidse bin nenstad, zien zich door de pei ling alleen maar in hun mening gesterkt. D. Sloos (Leefbaar Lei den): „Het verbaast mij niets en het sluit aan bij ons standpunt: geen Rijn Gouwe Lijn door de binnenstad. (advertenties) 2 P E N MAART H. U I Z 2002 R 0 U T www.era.nl 2 2 meer dan 10.000 banen op aan het parlement wordt voor gelegd, stelt dat het besluit bij overmacht (problemen bij de bevoorrading) kan worden op geschort. Overmacht inroepen kan bij voorbeeld bij een inter nationale energiecrisis en kan niet gebeuren door elektrici teitsproducenten of -distributie- maatschappijen, die in moeilijk heden verkeren. De voorzitter van de Belgisch- Nederlandse actiegroep BENE GO RA, Ton van Rijen, reageerde verheugd. „De sluiting van Doel is goed nieuws." Weliswaar duurt het nog geruime tijd voor dat de centrale daadwerkelijk de deuren sluit, maar daar heeft de milieubeweging begrip voor. „Er moet natuurlijk eerst naar alter natieven worden gezocht." Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 52.00 Z 52.50 (Urn. controle nabezorging) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi amomaiscfw betting s banfc-yomnnw 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl i.ifTi.mTiimiu'B

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1