LEIDE Station levert miljoenen op VERKIEZINGSDEBAT Walenkamp stopt ermee Vliegenthart onderzoekt problemen verpleeghuizen Leiden wil actie tegen VN Matennaaiers en irritante wijsneuzen MOOI, Uitgekeken op uw college's REGIO 'Poppetje Laurier is niet belangrijk' www.autoheemskerk.com 2 MAART AANVANG 14.00 UUR IN DE WAAG 4 Van 'lastpak' tot gewaardeerd vrijwilliger 5 Zandwinning lucratief voor Leiderdorp letalingen Djoser Onderzocht I3I1DEN - FNV Bondgenoten isifeeft de arbeidsinspectie ver acht om een onderzoek in te l4lellen naar de betalingen van leijoser. De reisorganisatie die de Leidse Breestraat is ge- i7$stigd, betaalt zijn 350 reislei- 6-fers beduidend minder dan het ^'jettelijk verplichte minimum- is! ion. Ook ontduikt het bedrijf, -Q-jdus FNV-woordvoerder H. is festerhof, de Flexwet door de i6.(jisleiders via een tussenper soon in te huren. Mocht de ar beidsinspectie tot dezelfde con- •Musie komen, dan heeft het be- ,5 artjf grote problemen. Volgens 9!/esterhof moet Djoser dan vele l'liljoenen euro's aan achter- !0 gallig loon betalen. Djoser ver werpt in een eerste reactie de Jintijgingen. (advertenties) LIEFTINK SCHUIFPUIEN i;gMet een schuifpui van Lieftink geeft W u stijl en cachet aan uw woning. M Onze schuifpuien zijn er in talloze i;| uitvoeringen. In eigen fabriek 5,'s vervaardigd van hoogwaardig W aluminium of kunststof. Met begla- 8;? zing naar keuze en voorzien van s!cK0M0-keur. In onze showroom doet M u de mooiste ideeën op. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Aiphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - ivww.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur Morgen vindt u de baan die bij u past in vrijdag 1 MAART 2002 R1 Zembla maakt slapstick van Leidse politiek door Ruud Sep vervolg van voorpagina leiden - Vier wethouders wer den de afgelopen vier jaar ge dwongen te vertrekken, waarbij ook de politieke samenstelling van het college tweemaal veran derde. De SP spatte uit elkaar, het CDA ging rollend over straat, de PvdA zag zich genoodzaakt een kandidaat die aanvankelijk niet op een verkiesbare plaats stond als wethouder binnen te halen, en de WD kreeg gedu rende de rit een fractieleider die bij de verkiezingen nog op een onverkiesbare plek stond. Wie een reportage wil maken over het grote verloop van wet houders en raadsleden in de Nederlandse politiek, kan ner gens beter terecht dan in Lei den. In geen andere stad van meer dan 100.000 inwoners ver lieten de afgelopen vier jaar zo veel wethouders en raadsleden voortijdig het politieke toneel. Het is dan ook niet voor niets dat juist de Leidse politiek de af gelopen maanden op de voet is gevolgd door een team van Zembla. Het resultaat is van avond om kwart over negen te zien op Nederland 3. Zembla gaat onder meer uitge breid in op de ruzies in de SP, die ertoe leidden dat twee leden zich afscheidden en samen 'Leefbaar Leiden' begonnen. Daan Sloos verliet de fractie na dat hij publiekelijk door SP-lei- der Cor Vergeer terecht was ge wezen omdat hij niet het juiste SP-geluid Bet horen. De gepen sioneerde kapper Piet Peper volgde het voorbeeld van Sloos nadat hem steeds meer verwe ten werd dat hij helemaal geen geluid maakte. „Piet Peper zegt niks in de raad. Dat kan hij niet", laat Vergeer zonder om haal van woorden weten. „In de bouw zou hij een matennaaier genoemd worden", is het oor deel van Peper over Vergeer. Er vallen wel meer onvriendelij ke woorden. Oud-wethouder Tjeerd van Rij oordeelt over oud-WD-leider Ian-Willem Kra- dolfer dat hij 'eigenwijs en wijs- neuzerig' over kwam. Ruud Breedveld, de CDA'er die het in het kielzog van de weggestuurde wethouder Huib Kruijt voor ge zien hield, geeft zijn mening over de weinig collegiale sfeer waarin Kruijt zijn werk moest doen. „Het was altijd op de rand. Op het scherp van het zwaard moest het uitgevochten worden." En Groenlinks-frac tieleider Dirk van den Bosch analyseert de val van Van Rij. „Bijna alle partijen waren uit op het bloed van Van Rij, met name omdat hij zoveel macht had." Nee, het is niet bepaald een hechte vriendenclub, die Leidse politiek. Maar het is soms wel aandoenüjk, bijna een slapstick. Zo zien we hoe Sloos bij een be zoek van (toen nog) Leefbaar Nederland-leider Pim Fortuyn aan een Japanner probeert uit te leggen wie het hoge bezoek is. 'Fortune' vertaalt hij. Maar de boodschap komt niet aan. Nog meer aandoenüjke mo menten zijn te zien wanneer de camera Margje Vlasveld volgt. In de vergadering van de gemeen teraad maakt zij zich zorgen over de gezondheidstoestand van de Leidse boom in het Bul- derbos, en bij een rondleiding door het stadhuis vertelt zij dat er wat haar betreft best een paar vogels door het atrium hadden mogen vüegen. Zembla wil een antwoord geven op de vraag hoe het toch komt dat zoveel gemeenteraadsleden de rit niet uitzitten. Van den Bosch mag een begin van een antwoord geven: het raadsüd- maatschap is eigenlijk helemaal niet leuk. „Het is heel veel ver gaderen, het kost heel veel tijd, het kan heel veel stress geven. En soms kan het ook gewoon vreseüjk saai zijn." De gemeen - teüjke wervingsactie voor nieu we raadsleden lijkt dan ook wei nig succesvol. Twee dames die op de actie waren afgekomen, hebben het na het bijwonen van één commissievergadering wel gezien. „Veel wol en weinig ech te inhoud", luidt het oordeel. door Roelf Reinders den haag/leiden - Staatssecre taris Vliegenthart van Volksge zondheid gaat onderzoeken of verpleeghuizen in financiële problemen komen door geste gen kosten van voedsel en ver- pleegmateriaal. Dat heeft ze gis teren geantwoord op vragen van SP-Kamerüd Kant over het drei gende faillissement van ver pleeghuizen in de Leidse regio. Kant wilde naar aanleiding van een pubUcatie in het Leidsch Dagblad over de financiële nood van de verpleeghuizen een spoeddebat over de problemen van de verpleeghuissector. Deze krant meldde dat negen ver pleeghuizen in de Leidse regio op de rand van faillissement staan als gevolg van een onge dekte cao en stijgende kosten waar ze geen extra geld voor krijgen. Maar omdat andere Ka merfracties een spoeddebat blokkeerden, is het bij schrifte- Ujke vragen gebleven. De staatssecretaris vindt dat de financiële problemen in de Ne derlandse verpleeghuizen mee vallen. Geen enkel verpleeghuis in de Leidse regio heeft zich voor financiële ondersteuning bij het College Tarieven Ge zondheidszorg (CTG) gemeld, zegt Vliegenthart. Volgens de staatssecretaris worden de pro blemen bij de Leidse tehuizen 'wat gedramatiseerd' voorge steld. Bijna alle verpleeghuizen in Nederland hebben een slui tende exploitatierekening en een positief eigen vermogen, al dus het CTG. Vliegenthart wijst er verder op dat de verpleeghuizen in deze kabinetsperiode 135 miljoen eu ro hebben gekregen om de werkdruk aan te pakken. En voorzover de tehuizen door de salarisstijgingen volgens de cao in de problemen zijn gekomen, is dat hun eigen schuld, vindt de staatssecretaris. Zij zegde wel een onderzoek toe naar de ge volgen van de gestegen materi aalkosten voor de financiële po sitie van de verpleeghuizen. Volgens Kant maakt Vüegen- thart zich er gemakkeÜjk vanaf. „Ze zegt dat er geen problemen zijn", zegt het SP-Kamerüd. „Maar ik hoor niet anders dan dat er wel tekorten zijn. En ze zegt dat de verpleeghuizen werkdrukmiddelen hebben ge kregen, maar ik hoor niet anders dan dat de tehuizen die midde len gebruiken om het cao-gat te vullen." Kant zegt er alles aan te doen om alsnog een debat over de verpleeghuizen te krijgen. Binnenkort pubüceert de SP een zwartboek over de verpleeghui zen. „Dan zal ik opnieuw een debat aanvragen." door Robbert Minkhorst leiden - Leiden houdt miljoenen euro's over aan de ontwikkeling en inrichting van het stationsge bied. Op dit moment is er een overschot op de exploitatie van het Leiden Centraal Project (LCP) van 9,5 miljoen euro. Bijna twee miljoen van dat bedrag besteedt de gemeente aan de bouw van een extra, overdekte fietsenstal ling aan de 'zeezijde' van het sta tion. Vanochtend presenteerde ste denbouwkundige J. Nijland het ontwerp voor de stalling, waarin plaats is voor tenminste 450 fiet sen. Daarmee zoekt Leiden aan sluiting bij de voorzijde. „We willen de twee kanten van het station famifie van elkaar laten zijn", zei Nijland. „Het wordt een transparante stalfing, een kleine uitvoering van die aan de voorkant." De gemeente vraagt een archi tect om het ontwerp verder uit te werken. Het heeft de vorm van een hoefijzer. Rondom de kelder, die een dak van glas of ander doorzichtig materiaal krijgt, rijden auto's af en aan om mensen af te zetten. „We moe ten ook een kiss and ride-sys teem in stand houden", ver klaarde wethouder R. Hille- brand (ruimteüjke ordening). Hillebrand noemde de stalling 'een cadeautje voor de stad'. Vooralsnog was voorzien in stal- üngsruimte, maar dan 'met hek jes'. De stalling kost 1,8 miljoen euro. Het ontwerp geeft de achterzijde van Leiden Centraal meer aan zien. „De hele zijde krijgt zo meer samenhang", verduidefijk- te Nijland. „De looproute wordt aardiger, speelser." Op of in het dak van de kelder komt een kunstwerk. „Ik heb zelf gevraagd of aan de achterzijde net zo iets leiden - De onlangs afgetreden wethouder Laurier zal zijn partij niet in de weg staan en plaats maken voor een nieuwe wet houderskandidaat als dat nodig is. Het poppetje Laurier is niet belangrijk, meldt de Ujsttrekker van Groenlinks. De inhoud staat tijdens de college onder handeling voorop. Als dat is ge regeld en er zijn problemen met de poppetjes, dan is de keuze volgens hem niet moeifijk; hij doet op dat moment een stap opzij. Groenlinks heeft tenslotte meer wethouderskandidaten. Laurier reageert hiermee op de commotie die bij zijn aftreden als wethouder is ontstaan. De collegepartijen hebben aange geven niet door te willen met Laurier. Zij vinden het niet op portuun als een wethouder in wie het vertrouwen is opgezegd, na een paar weken weer aan treedt in een nieuw college. Groenlinks blijft echter achter Laurier staan en heeft hem aan gehouden als lijsttrekker en wet houderskandidaat. Valse beschuldigingen over 'verborgen miljarden' „Een cadeautje voor de stad", zegt wethouder Hillebrand over de halfverdiepte fietsenstalling aan de achterzijde van station Leiden Centraal. Publiciteitsfoto moois kon komen. Dit betekent voor het verbÜjfsklimaat enorm veel", aldus Hillebrand. De 'gro te, lege en kale bak' aan de voor kant biedt nog voor de zomer plaats aan 2.000 fietsen. Met de NS overlegt de gemeente over uitbreiding van de bewaakte stalling. Leiden streeft naar een capaciteit in het stationsgebied van 8.000 tot 10.000 plaatsen. De exploitatie van het LCP bete kent een forse meevaller voor de gemeente. Met een overschot van 9,5 miljoen, en na de bouw van de tweede fietsenstalüng 7,7 miljoen euro, springt Leiden er mooi uit. De ontwikkeling van het stationsgebied is nog (lang) niet klaar: de gemeente houdt nog rekening met tegenvallers. In ieder geval houdt de gemeen te tenminste 3,5 miljoen euro over. „Dat overschot is in prin cipe vrij besteedbaar", kondigde Hillebrand aan. Hij heeft al wel ideeën waar het geld voor kan worden gebruikt: een eventuele bijdrage voor de bouw van een megabioscoop en discotheek, of voor de bouw van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI). „Voor zo'n groot project is dit een uitstekend resultaat", meende Hillebrand. „Dit is een voorbeeld van goed financieel management. Het komt omdat we voorzichtig zijn en ons niet rijk rekenen. Er zit een BTW- voordeel in van een paar mil joen. Het zit hem ook in goede aanbestedingen van projecten." Projectleider P. Prud'homme van Reine van het LCP wees nog op 'de goede projectleiding'. door Wim Koevoet leiden - Leiden wil stappen on dernemen tegen Vrij Nederlatid. Het weekblad beweert dat in het boekjaar 2000 de gemeente een dikke 51 miljoen gulden heeft 'verdonkeremaand'. Dit geld had volgens de joumaüsten Ma rian Husken en Tino Wallaart terug te vinden moeten zijn in het batig saldo van de Leidse jaarrekening maar dat bedroeg slechts 2,2 miljoen gulden. Wet houder R. van der Sande (WD- /financiën) zou het üefst samen met zijn collega's van andere gemeenten actie ondernemen tegen het blad. Steden als Am sterdam, Haarlem, Den Haag en Arnhem worden van dezelfde 'verdwijntruc' beschuldigd. Daar zouden nog veel hogere bedragen worden opgepot. Volgens Van der Sande is de pu- bücatie 'tendentieus' en wemelt het van de onjuistheden.. Ook T. van Dijk, voorzitter van de com missie voor de rekeningen en raadsüd namens het oppositio nele CDA dringt aan op een 'ste vig weerwoord', zeker met de gemeenteraadsverkiezingen voor de deur. „Met mijn hand in het vuur durf ik te beweren dat er geen geld wordt verdonkere maand. Vrij Nederland doet aan stemmingmakerij. Er wordt wel met geld geschoven maar dat gebeurt met medeweten en met instemming van de gemeente raad." In het artikel wordt beweerd dat 27 van de 30 grootste steden van het land, waaronder dus Leiden, miljarden guldens 'met knappe boekhoudkundige camouflage technieken in cryptisch om schreven potjes verstoppen'. 'Goedwillende maar amateuris tische' gemeenteraadsleden kennen het bestaan van die mis tige reserves niet. Door hen on wetend te houden, kunnen de wethouders financiën, waarvan vooral die van de WD 'mania kaal zuinig' zouden zijn, enorme bedragen in de gemeentekas of op de bank houden. Ze voorko men hiermee dat raadsleden 'de echte buit' uitgeven en smoren elke discussie over 'broodnodige maatschappeÜjke investeringen' in de kiem. Accountants werken mee aan deze praktijken door het 'gesjoemel met baten en las ten' in hun verklaringen met de mantel der liefde te bedekken. Alleen Breda, Heerlen en Venlo zijn volgens VN zuiver. Volgens Van der Sande hebben de schrijvers van het gewraakte stuk zich 'veel te weinig in de materie verdiept'. „Eén tele foontje met mij en tal van idiote conclusies waren niet getrok ken. Van der Sande meent te weten hoe Vrij Nederland aan het 'werkeüjke resultaat' van Leiden, een batig saldo van ruim 53 miljoen gulden, is gekomen. In 2000 kon de gemeente voor enkele tientallen miljoenen gul dens op haar rekening bijschrij ven door de verkoop van de aandelen van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. „Ik denk dat met deze transactie, die door meer gemeenten is ver richt, veel van die zogenaamde verborgen miljoenen is ver klaard." De verkoopopbreng sten, erkent Van der Sande, zijn niet toegevoegd aan het reke ningresultaat. „Het is als het wa re tafelzilver dat toen is ver kocht, een incidentele meevaller waarmee je niet je jaarrekening oppoetst. Dét zou pas verteke nend zijn geweest." (advertenties) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN Met 'pijn in het hart' heeft hij het besluit genomen: Tom Walenkamp (55) van de gefijk- namige fietsenwinkel aan de Turfmarkt stopt er mee. Zater dag 27 april is de zaak voor het laatst geopend. Daarmee komt een eind aan drie 'fietsgenera- ties' Walenkamp. Eerst op de hoek van de Steenstraat en de 2e Binnenvestgracht, daarna op de hoek Haarlemmerstraat en Prinsessekade, gevolgd dus door de Turfmarkt. In 1903 be gon de opa van Tom met de handel in tweewielers. „We hebben de eeuw net niet volge- maakt. Hoewel, mijn broer Marcel is twee jaar geleden een fietswinkel in De Winkelhof in Leiderdorp begonnen. Hele maal verloren gaat de naam dus niet." Volgens Walenkamp was hij voorbestemd om in de fietsen te gaan. „Ik was zestien toen ik De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 in de zaak kwam, 39 jaar gele den dus. Zo'n 25 jaar geleden heb ik een belangrijk besluit ge nomen. Toen ben ik me gaan toeleggen op de verkoop van puur kwaüteit. De betere fietsen dus, waar inderdaad een prijs kaartje aan hangt. Het voordeel is dat je minder problemen hebt met je klantenkring omdat de spullen die je verkoopt ge woon goed zijn." Het fietsen is ongekend popu lair. Eerst de racefietsen, toen de ATB's en nu is het 'gewone' vrijetijdsfietsen weer in, com pleet met fietstassen en stan daard op het stuur met daarop een routekaart. „Wat een goede fiets is? Dan moetje beginnen met een goed frame en vervol gens verwacht ik van de fabri kanten dat er goede onderdelen op worden gemonteerd. Klopt dat niet, dan koop ik niks op een beurs." Binnenkort begint Walenkamp met een uitverkoop. „Tot 40 procent korting." Wie denkt in de toekomst geen service meer te krijgen, wanhoopt onnodig. „Monteur John van Veen die al 14 jaar bij mij in dienst is, ver huist naar buurman Dusoswa. Dus alle garanties gaan ook mee. En wie Bever naar Leider dorp gaat, kan naar mijn broer AUTg=tH;EEBft£tëERK L. 071-5310811 R. 071-3312866 Leidsch Dagblad Tom Walenkamp stopt met zijn fietsenwinkel en gaat kunstgeschiedenis studeren. Foto: Hielco Kuipers in De Winkelhof." Walenkamp heeft zijn winkel ruimte verhuurd aan bierbrou wer Interbrew. „Er komt een restaurant in, maar ik weet niet wat voor restaurant. Hij wil gaan genieten van het leven. „Daar heb ik nu dé leeftijd voor. Ik ben van plan om hier aan de universiteit kunstgeschiedenis te gaan studeren. Rustig aan hoor, ik hoef volgend jaar nog geen tentamen te halen." De liefde voor kunst en cultuur komt door zijn bezoeken aan ItaÜë en Frankrijk. „Elk muse um en elke kerk probeer ik te bekijken. Ik heb een bootje en ben ooit van Leiden naar Parijs gevaren en van Parijs naar Tou louse. Die reis ga ik nu over doen op een veel rustiger ma nier want ik krijg tijd zat. Het is heerlijk in de boot. Het gaat wetiswaar niet hard maar je ziet des te meer. En uiteraard blijf ik fietsen, want de vouwfiets gaat mee aan boord." Eric-Jan Berendsen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9