Hindoes en moslims India slaags BUITENLAND Karadzic vangen had niet moeilijk moeten zijn Afghaanse gevangenen op Cuba weigeren eten Israël valt Palestijnse kampen binnen 5Mayor Mikeis iets te vaak niet in New York o Rusland ontkent diefstal van nucleair materiaal Regering zet leger in om nieuwe religieuze onlusten in deelstaat tegen te gaan Celebici KROATIË Adriatische Zee MONTE NEGRO Weer doden door instorten huizen airo - In Egypte zijn gisteren ieven mensen omgekomen [oen hun huizen instortten. Het gaat om zes familieleden die bedolven werden onder het puin van hun huis in de stad /lansoura. In de plaats Manou- Bya kwam een vrouw om het le ven en raakten haar vijf kinde ken gewond toen hun huis eveneens instortte. Beide hui den stonden al jaren op de no- 4ninatie om te worden gesloopt j wegens instortingsgevaar. Het totale aantal mensen dat deze week in Egypte om het leven ii kwam als gevolg van instorten de krakkemikkige woningen 'komt met de jongste gevallen bp 32. Maandag kwamen al 22 'nensen om, dinsdag drie. ^Ambassadeur ilapan weg' tokyo - De Japanse regering taat op het punt haai' ambas- adeur in Den Haag terug te oepen. Kazuhiko Togo zou vol gens de Japanse pers ontslagen worden wegens zijn nauwe banden met een prominente parlementariër die door een z^eeks schandalen in opspraak is jekomen. Togo wordt er van jeschuldigd deze politicus drie aar geleden geholpen te heb- >en overheidsgeld door te slui- ;en naar een bevriende aanne- Aanslagen WTC (met licht herdacht ockiEw york - Twee enorme licht- bundels in de vorm van torens 'bullen vanaf 11 maart 'de plaats evinnemen' van de ingestorte twin Towers van het WTC in ®®bjew York. De lichtshow is be- -/Mloeld als gedenkteken voor de ^eker 2.800 slachtoffers die de ^aanslagen van een half jaar ge beden hebben geëist. Burge- mieester Bloomberg besloot gis teren op deze manier een tijde lijk monument voor de doden up te richten. Zo'n negentig s. Schijnwerpers van in totaal 1^.000 watt moeten de WTC-to- >urens weer doen verschijnen. vaMogelijk krijgen de lichtbun- ■>°aels later een plek in een per- 38hianente monument op )C,*Ground Zero'. bjGeen vergoeding angerand meisje nden - Een meisje dat in een epressie belandde na in 1998 ijdens een KLM-vlucht van Maleisië naar Amsterdam onze- =ddelijk te zijn betast door een medepassagier kan geen aan spraak maken op schadever- ;oeding. Dat heeft de hoogste Iritse rechtbank gisteren be taald. Eerder bepaalde een la- ;ere rechtbank dat de KLM het neisje 16.000 euro moest uitke- Jjen op grond van het Verdrag ^an Warschau, waarin staat dat schadevergoeding moet wor- 'den betaald voor tijdens vluch- ,elten opgelopen verwondingen. v%)e hoogste Britse rechtbank oordeelde echter dat het ver- 18 [drag slechts betrekking heeft op ;S lichamelijke verwondingen. Zoon Gaddafi ziet iets in opvolging ^parijs - De zoon van de Libi sche leider Gaddafi ziet niets in (erfopvolging. De als diplomaat °pn als hoofd van een charitatie- lUv, 'e instelling werkende Seif al- 1 Islam Gaddafi zei dat gisteren in vraaggesprekken met diverse Arabischtalige media in Parijs en Londen. „Libië heeft, God zij gedankt, geen erfvolging" aldus de 29-jarige Seif, de oudste zoon uit het tweede huwelijk van Gaddafi. De kolonel is 59 .1 jaar oud en regeert Libië al 33 jaar. Hij heeft zich op de Afri kaanse eenheid gestort, na vele jaren van vergeefse pogingen om de Arabische wereld te ver enigen. „Met de Arabieren heb ben we onze tijd verdaan", al- ,dus Seif. De acht Arabische mo narchieën of sjeikdoms hebben vanzelfsprekend erfopvolging. Maar ook een aantal republie ken in de Arabische wereld lijkt ernaar te streven. JOEGOSLAVIË Belgrado 'Hij maakt het goed' door onze correspondent Frank Hendnckx moskou - Rusland ontkent dat op grote schaal nucleair mate riaal verdwijnt uit Russische opslagplaatsen. In een recent rapport van Amerikaanse ge heime diensten onthulde een Russische informant dat in 1998 tijdens een inbraak in de regio Tsjeljabinsk 'ruim vol doende uranium voor een atoombom' is gestolen. De Amerikaanse experts noemen de toestand rond de Russische opslagplaatsen 'gevaarlijk'. De Russische minister van atoomenergie Aleksandr Roemjantsev ontkende giste ren het in het rapport aange haalde voorval. „Er is helemaal niets verdwenen", aldus Roemjantsev. In het rapport van de National Intelligence Council (NIC) dat vorige week vrijdag naar het Amerikaanse Congres is gestuurd, worden niettemin tal van incidenten opgesomd. Tussen 1991 en 1999 wisten de Russische auto riteiten 23 pogingen tot diefstal van uranium te verijdelen. De Amerikanen onthullen ech ter ook enkele onbevestigde voorvallen die wel geslaagd zouden zijn. Zo verdween in 1992 bij de Loech productie eenheid 1,3 kilo voor 90 pro cent verrijkt uranium. In 1996 zou uit een opslagplaats in Moskou 3 kilo uranium zijn verdwenen. De grootse in braak vond in 1998 in de regio Tsjeljabinsk plaats, waarbij een hoeveelheid 'ruim voldoende voor een atoombom' gestolen zou zijn. Later dook in Bulga rije 4 gram verrijkt uranium op dat uit Rusland afkomstig zou zijn. Russische experts noemen de risico's van 'nucleair terroris me' verwaarloosbaar. De we tenschapper Aleksandr Kol- dobski zegt dat het bouwen van een atoombom 'ondoen lijk' is voor terroristen. „Het grootste gevaar bestaat als ter roristen verrijkt uranium in handen krijgen. Maar zelfs voor een zeer primitieve bom is zeker 45 tot 50 kilo nodig. Conventionele wapens lijken dan effectiever." Het inzetten van een zelf gefabriceerde nu cleaire bom is volgens Kol- dobski alleen goed om paniek te zaaien. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Bijna tweehon derd gevangenen in de Ameri kaanse marinebasis Guantana- mo Bay op Cuba zijn gisteren begonnen met een hongersta king, aldus militaire woordvoer ders. Aanleiding voor de actie is onvrede over de behandeling van een medegevangene. Die had een provisorische tulband gemaakt van een laken. Twee bewakers waren dinsdag zijn cel ingegaan om het hoofddeksel te verwijderen, terwijl de man aan het bidden was. Woensdag weigerde een klein aantal mensen te eten, aldus een woordvoerder van de Ame rikaanse gevangenis. De hon gerstaking breidde zich gisteren fors uit. Van de driehonderd Ta liban- en al-Qaedagevangenen weigerden er gisterochtend 107 hun ontbijt, 's Middags werd het eten door bijna tweehonderd mannen geweigerd. Ook is Camp X-ray, waar de ge vangenen zitten, gisteren kort stondig omsingeld omdat de si tuatie nogal onoverzichtelijk leek. Verschillende gevangenen waren een spreekkoor begon nen, zo is door de leiding van Guantanamo gemeld. Journalis ten die op de marinebasis ver blijven, werden gisteren overi gens niet toegelaten tot het kamp, waardoor er geen oogge tuigeverslagen van de gebeurte nissen zijn. Volgens woordvoerder Stephen Cox van de Guantanamo-gevan- genis hebben de bewakers ge handeld volgens de regels. Het dragen van een tulband is ver boden in de gevangenis, omdat er een wapen of andere contra bande in verborgen kan wor den. De gevangene kreeg opdracht de tulband af te doen. maar rea geerde niet. Ook een tweede be vel van een tolk bleef zonder re sultaat. De bewakers gingen ver volgens de cel in, boeiden de man en namen hem zijn hoofd deksel af, aldus Cox. Vervolgens bleek de man diep te zijn ver zonken in gebed. door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - Een NAVO-eenheid van honderden manschappen, pantserwagens en helikopters deed gisteren een poging Rado van Karadzic te arresteren. Maar de leider van de Bosnische Ser viërs tijdens de oorlog van 1992 tot 1995 ontsprong de dans. Ooit werd de NAVO beticht van onwil de man te vangen. Maar het fias co van gisteren had meer weg van onkunde. In het Servische deel van Bosnië is sinds januari een kalender te koop van het jaar 2002. Op het oog is de kalender, die de groot te heeft van een speelkaart, ge woontjes. Maar op de achter kant glimlacht een bekend ge zicht de koper toe: dat van Ra dovan Karadzic. De boodschap is duidelijk. Karadzic rekent er niet op dit jaar nog gearresteerd te worden. den betaald door zijn broer Lu- ka, een zakenman in olie. Wie zich met zo'n omvangrijke lijf wacht ophoudt in een dunbe volkt gebied, laat sporen na. Al leen al de aanvoer van voedsel voor zo veel mensen kan niet onopgemerkt blijven. Bij een poging in contact te ko men met Karadzic, vonden wij vorig jaar in het gebied tal van sporen. Langs de asfaltweg van het dorp Ustipraca (bij Gorazde) naar de grens met Montenegro getuigde een boer van nachtelij ke konvooien van jeeps. En op een plek leidde een modderpad omhoog, dat werd geflankeerd door blikjes van Karadzic' favo riete Sloveense bier. Wij konden dat pad niet volgen, omdat het onduidelijk was of er mijnen la gen. Maar een helikopter doet wonderen in contreien als deze. In het verleden is vaak gezin speeld op de onwil van de NAVO om Karadzic te arreste ren, wellicht omdat de man do cumenten heeft die belastend zijn voor zijn vroegere gespreks partners. Karadzic kon hoogmo- Alles gaat goed met de voor malige Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic. Dat zei zijn broer Luka gisteren in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado. Hij verzekerde dat Radovan zich niet levend laat oppakken. Luka Karadzic zei verder te gen lokale radiostations dat hij niet wist waar zijn broer zich op dit moment bevindt. Om veiligheidsredenen heb ben beide broers geen telefo nisch contact meer met el kaar. „Maar ik heb indirect informatie gekregen dat alles goed met hem gaat", aldus Luka Karadzic. gende heren als Clinton en Mit terrand tot zijn gasten rekenen. Maar het is duidelijk dat van on wil nu geen sprake meer is. Een van de redenen kan zijn dat Ka radzic, die op voet van oorlog leefde met Slobodan Milosevic, in Den Haag een ideale getuige charge zou zijn. Gisteren werd daartoe een seri euze poging gedaan, toen een grote NAVO-macht het berg dorp Celebici afgrendelde. De streek is rijk aan historie, omdat Tito hier met 20.000 partizanen een Duitse omsingeling wist te doorbreken. Tito zette de Duit sers op het verkeerde been door een brug over de Sutjeska te slaan en vervolgens in tegenge stelde richting weg te trekken. Karadzic was waarschijnlijk niet minder listig, hoewel de ge schiedenis nog moet leren hoe hij aan een numeriek sterke te genstander wist te ontkomen. Zeven jaar is de man nu voort vluchtig, en met elk jaar is de le gende rond hem gegroeid. Ka radzic wordt door het Joegosla- vië-tribunaal verantwoordelijk gesteld voor de misdrijven van de Serviërs in Bosnië. De vraag dringt zich op hoe een troepen macht van in totaal 28.000 man er niet in slaagt hem te vangen. Het gebied waar Karadzic zich kan ophouden, heeft beperkin gen. Een schuilplaats in de mos- lim-Kroatische helft van het land is uitgesloten, en hetzelfde geldt voor de laagvlakte rond Banja Luka in de Republika Srpska (het Servische deel). Dat betekent dat hij zich moet ver bergen tussen de weg Visegrad- Foca en de grens met Mon tenegro, een gebied van 500 vierkante kilometer. Dat is klei ner dan de provincie Gronin gen. Het gebied is dunbevolkt, maar heeft talrijke schuilplaatsen. Ce lebici ligt hemelsbreed op vier km van de Tara-Canyon, na de Grand Canyon in Amerika de grootste rivierkloof ter wereld. De canyon is 50 km lang, bijna 1.000 meter diep en vrijwel on toegankelijk. Er loopt geen weg doorheen of langs, en de rivier is in deze tijd van het jaar te wild om zelfs per kajak bevaren te worden. Karadzic is gewend aan het le ven in de bergen. Hij werd ge boren in een stal in Mon tenegro, waar zijn hoogbejaarde moeder nog altijd woont. Die moeder kreeg vorige maand be zoek van een Amerikaanse di plomaat, die haar vertelde dat Radovan zich maar beter kon aangeven. Zijn dagen als vrij man waren geteld. Maar zoals de NAVO-macht gis teren bot ving, zo kreeg de di plomaat nul op het rekest. Ka radzic is niet van plan zich over te geven aan een tribunaal dat niet door de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties werd gesticht, maar door de Vei ligheidsraad. Die wordt gedomi neerd door NAVO-landen. Niettemin kan het niet moeilijk zijn de man te vinden. Hij zou een lijfwacht van tachtig man hebben, die waarschijnlijk wor door onze correspondent Harald Doornbos new Delhi - De Indiase regering heeft het leger ingezet in de wes telijke deelstaat Gujarat, in een poging nieuwe religieuze onlus ten tussen hindoes en moslims tegen te gaan. Vanochtend kwa men bij nieuwe gevechten tussen moslims en hindoestanen in de hoofdstad Ahmedabad dertien mensen om. Een menigte van tachtig perso nen raakte slaags in de stad. On der de dertien doden was een politieman. Het lichaam van de man werd in brand gestoken. Tijdens de ernstige rellen van gisteren, waarbij ongeveer 130 doden vielen, bleek de politie geen partij voor grote groepen radicale hindoes. Die waren op wraak uit na de moord op 58 hindoe-pilgrims door moslims, eerder deze week. Hindoe-extremisten staken hui zen en winkels van moslims in brand in Ahmedabad. Bij het ernstigste incident kwamen ten minste 27 moslims om, toen het flatgebouw waarin zij woonden door een woedende meute in lichterlaaie werd gezet. De be woners verbrandden levend. Ook gematigde politici van de seculiere Congrespartij werden slachtoffer van de fanatieke hin does. Een voormalig parle mentslid van de partij werd uit zijn huis gesleurd en in brand gestoken. Daarna moesten zijn vrouw en nog vier andere fami lieleden eraan geloven. De aan wezige politie deed niets dan toekijken. De politicus en zijn familie zijn overleden aan hun verwondingen. Ook religieuze bouwwerken van moslims werden vernield. In de gebieden in Gujarat waar de hindoes in de meerderheid zijn, vrezen de moslims voor hun le ven. In sommige gebieden op het platteland waar meer mos lims dan hindoes wonen, is de situatie juist omgekeerd. Hier durven de hindoes niet buiten te komen uit angst door woe dende moslims te worden ver moord. Veel politici in India geven de schuld van de godsdienstrellen aan de VHP, een radicale hin doepartij die van India een puur hindoestaans land wil maken. Daarin zou geen ruimte meer zijn voor minderheden als mos lims, christenen of sihks. Tien jaar geleden braken VHP-aan- hangers een moskee af in de stad Ayodhya, in het noorden van India, waarna 2.000 mos lims werden vermoord door VHP'ers. Nu is de VHP van plan om on danks een verbod van de rege ring op 15 maart in Ayodhya te beginnen met de bouw van een hindoetempel op de plek waar de moskee stond. Moslims en gematigde hindoes zijn hierop tegen, maar de VHP beschikt over tienduizenden militanten die overal door het land, waar onder in Gujarat, bezig zijn met het provoceren van moslims. Het leger heeft de opdracht ge kregen om in Gujarat het vuur te openen op raddraaiers. Ook is er in grote gedeelten van de deelstaat een uitgaansverbod van kracht. Het leger is tevens naar Ayodhya gestuurd. In de stad zijn al ongeveer 20.000 VH P'ers aangekomen. De regering heeft vervoersmaatschappijen verboden om meer radicale hin does naar Ayodhya te brengen. In Ahmedabad gaan voertuigen in vlammen op tijdens de hevige rellen van gisteren. Foto: AP/Manish Swarup door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het Israëlische leger J heeft gisteren en vandaag hevige gevechten gevoerd met Pales tijnse milities in twee vluchtelin genkampen op de Westelijke Jordaanoever. Daarbij vielen nj minstens vijftien doden - een Is- ;tj raëlische soldaat en veertien Pa- i lestijnen - en meer dan honderd gewonden. Het was voor het eerst sinds het begin van de Ak- sa-intifada, anderhalf jaar gele- ej den, dat het leger zich in Pales- dtijnse vluchtelingenkampen op il de Westoever waagde, q Minister van defensie Benjamin Ben-Eliezer omschreef de twee aangevallen kampen, Balata bij Nablus en het Jenin-kamp, als 'vluchthavens voor terroristen'. De operatie, die een paar dagen moet duren, zou vooral zijn be doeld om Palestijnse militanten duidelijk te maken dat ze zelfs in de kampen niet veilig zijn. De actie in het bijna 20.000 in woners tellende Balata-kamp was al dagen in voorbereiding. Een week geleden, onmiddellijk na de dood van zes soldaten bij een Palestijnse overval op de be manning van een Israëlische wegversperring bij Ramallah, bezette het leger een aantal ge bouwen in de directe omgeving van het kamp. Palestijnse milities gingen er van uit dat de soldaten het kamp niet binnen durfden omdat tanks en gepantserde perso- neelsvoertuigen in de smalle straatjes niet kunnen manoeu vreren. Het massaal inzetten van infanterie zou teveel slacht offers kosten. Het leger overkwam kennelijk zijn aarzeling nadat woensdag avond een Palestijnse vrouwelij ke zelfmoordcommando zich had opgeblazen bij een weg blokkade tussen de Westoever en Israël. De vrouw, Darine Abu-Aisha (21), was afkomstig uit Balata. Ze liet een video ach ter waarin ze zegt een activiste te zijn van de Aksa-brigade, een met Yasser Arafats Fatah-bewe- ging verbonden militie die veel aanhang heeft in het kamp. Het leger gebruikte gisteren tanks en pantservoertuigen waar dat mogelijk was. Onder tussen doorzochten soldaten huizen in de kampen op wa pens en militanten. Volgens in woners hakten ze gaten in de muren om van het ene huis in het andere te komen zonder het risico te lopen op straat te wor den geraakt door geweervuur. Marwan Barghouti, de aanvoer der van Fatah op de Westoever, zei gistermiddag dat Israël in Balata en Jenin 'een bloedbad' aanricht. Hij waarschuwde voor vergeldingsacties. Korte tijd later werd de Jeruzalemse wijk Gilo onder vuur genomen. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - 'Heeft u me ge zien?' Een foto van Michael R. Bloomberg, bijnaam 'Bloomy', leeftijd 60, siert het pak melk. Amerikaanse melkpakken wor den geregeld gebruikt om ver miste kinderen op te sporen, maar de maker van dit speciale exemplaar, de krant New York Post, heeft er een heel andere bedoeling mee. Mike Bloomberg is immers de nieuwe burge meester van New York. 'Mayor Mike' mag denken dat hij recht heeft op een privéleven en zomaar kan verdwijnen, maar daar zijn de media in zijn stad het niet mee eens. Al weken lang staan de kranten vol over de 'mysterieuze' verdwijningen van de burgervader. Tijdens een lang weekend rond Presidents Day vertrok Mike Bloomberg met onbekende bestemming, de De Newyorkse burgemeester Mi chael Bloomberg. Foto: Reuters/Beth A. Keiser stad achterlatend in de handen van plaatsvervanger Marc Shaw. Dat was schrikken voor de New Yorkse journalisten, die vinden dat New York op de eerste, tweede en derde plaats moet komen bij hun burgemeester. En als je al een keertje New York verlaat, dan moet de hele stad daarvan op de hoogte worden gesteld. Dat is traditie, aldus de media in New York, die gewend waren aan het prima donna-ge drag van voorgangers Rudolph Giuliani en Edward Koch. Die genoten zo van de felle camer alampen dat ze verslaggevers voortdurend uitnodigden mee te gaan op reis. Koch huurde nog net niet het vliegtuig, aldus een snedig commentaar. Nee, dan Michael Bloomberg. De multimiljardair met huizen in New York, Bermuda, Vail (Co lorado) en Londen is een jet-set ter. Hij slaat graag tegen een golfballetje en voelt er niks voor daarbij op zijn vingers gekeken te worden door de pers. Voor zijn beëdiging werd hij al door de pers opgespoord in Bermuda en met de Kerst in Vail. Maar ook nadat hij officieel burge meester werd, hield hij zijn ge heimzinnige tripjes vol. In januari was hij voor het eerst 'zoek', maar toen was hij niet verder gereisd dan Baltimore. Anderhalve week geleden ver trok hij weer zonder eerst een persbericht rond te sturen, nu naar Bermuda. Dat weten we omdat hij ook daar - door tv- station NY1 - werd opgespoord. Licht gekleurd kwam Bloomberg terug, maar hij weigerde te zeg gen waar hij was geweest. „Mijn persoonlijke leven is mijn per soonlijke leven. Ik ben 24 uur per dag bereikbaar, maar het publiek maken van mijn vakan tieplannen behoort niet tot de functieomschrijving. Koch vindt dat Bloomberg niks te verwijten is. en een CNN-ver- slaggever kon ook weinig op winding ontdekken bij de door snee New Yorkers over de reizen met onbekende bestemming. Maar de media en de burge meester kunnen qua hardnek kigheid nog wel wat van elkaar leren. Afgelopen weekend was Bloom berg weer zoek. Buren van de burgemeesteyn Manhattan zei den volgens drNew York Post dat hij zaterdagmorgen om zes uur het pand had verlaten. En vervolgens werd het hele week end geen teken van leven verno men. Talkshow-presentator Da vid Letterman - die zijn show vanuit New York presenteert - kon niet nalaten de burgemees ter op de hak te nemen. „Was het weer niet geweldig in New York City? Het was zo mooi, dat zelfs burgemeester Bloomberg het weekend hier doorbracht' citeerde de Daily News hem. Want ook dat is nieuws. Er rest nog maar één vraag, al dus een columnist van de Daily News. Waarom heeft deze man die alles had - inclusief privacy - zoveel geld uitgegeven om een publiek bestaan te krijgen?

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7