Verzekering redt Bill Gates weer rijkste man ter werel groei ING-winst ECONOMIE Consument leent minder Wartsila behoudt 440 arbeidsplaatsen Groei economie VS verras Winst Schiphol stijgt vv Topman Kist verwacht veel van internetsparen FNV Bondgenoten: flexibeler belonen Meeste Nederlanders denken nog in guldens Nederland reis weer iets meer1 Akkoord aanleg Tweede Maasvlakt Productie vaccin tegen Lyme stopt londen - GlaxoSmithKline stopt met de productie van het vac cin tegen de ziekte van Lyme omdat er te weinig vraag naar het middel zou zijn.Glaxo ont kent dat het gebeurt wegens mogelijke bijwerkingen als ar tritis. Mensen kunnen de ziekte krijgen na de beet van een teek. Lymerix was het enig beschik bare vaccin tegen de ziekte. Het middel kwam in 1998 op de markt. Het was het eerste jaar van productie goed voor een omzet van 40 miljoen dollar. Overname Remu en NRE onzeker Madrid - De voorgenomen ver koop van de regionale energie bedrijven Remu en NRE aan het Spaanse energieconcern Endesa staat op losse schroe ven. Een woordvoerster van En- desa zei donderdag dat er nog maar „een geringe kans" be staat dat de koop doorgaat. En- desa, het grootste energiebe drijf in Spanje, kondigde in 2000 aan het Nutsbedrijf Regio Eindhoven (NRE) en het Utrechtse energiebedrijf Remu te willen kopen voor respectie velijk ruim 400 miljoen euro en 1,13 miljard euro. Sindsdien bleven verdere onderhandelin gen zonder resultaat. Bakkerij Smelik in faillissement Apeldoorn - De Apeldoomse bakkerij Smelik heeft gisteren faillissement aangevraagd. Sa men met een curator wordt ge keken naar de mogelijkheid tot een doorstart voor de ruim 85 werknemers. De bakker kwam in een eerder stadium al in de problemen. Onder dezelfde di rectie maakte het bedrijf in 1999 een doorstart. Smelik is bekend om zijn bladerdeegpro ducten. Ben Jerry's wil Europa veroveren Rotterdam - Ben Jerry's wil de komende jaren flink meer ijsjes verkopen in Europa. Zo gaat de ijsfabrikant van moe derconcern Unilever binnen vijf jaar 75 winkels openen in Span je. „Maar ook in andere Euro pese landen zullen Ben Jer ry's verrijzen", aldus een woordvoerder van Unilever. Tot nu toe zijn er in heel Euro pa 'slechts' enkele tientallen Ben Jerry's, terwijl de ijszaken in de Verenigde Staten een be grip zijn. Unilever kocht de Ben Jerry's-formule twee jaar ge leden voor 340 miljoen euro. Fiat belandt in de rode cijfers milaan - Fiat heeft voor het eerst sinds 1993 verlies geleden. Het nettoresultaat van het hele concern bedroeg 445 miljoen euro negatief. In 2000 werd nog een winst genoteerd van 664 miljoen euro. De autodivisie droeg met een verlies van 549 miljoen euro flink bij aan het tegenvallende resultaat. Vorig jaar boekte dit onderdeel nog een winst van 44 miljoen euro. Het verlies is volgens Fiat voor al te wijten aan de 850 miljoen euro voor een ingrijpende sane ring waarbij zo'n 6000 arbeids plaatsen worden geschrapt. 130.000 VW's terug naar garage Berlijn - De Duitse automobiel fabrikant Volkswagen roept 130.000 auto's terug naar de ga rage omdat ze een defect in het remsysteem kunnen hebben. Het gaat om de VW-modellen Golf, New Beetle en Bora als mede om de Audi A3, de Seat Toledo en de Skoda Octavia, al le drie gemaakt door VW-doch ters. Het grootste deel van de auto's waarbij het defect zich kan voordoen (90.000) is in de VS verkocht. vrijdag 1 MAART 2002 ca, amsterdam/gpd - 'Het schip vaart door, ook al stormt het nogal.' Met een knipoog naar de vorm van het nieuwe hoofdkan toor langs de zuidas in Amster dam presenteerde topman Kist gisteren de jaarcijfers van ING. Hij verwoordde er zijn trots mee op de winstgroei, voor het elfde jaar op rij, ondanks de slechte economische omstandigheden in 2001. Kist zei er wel bij dat de groei van 6,1 procent tot 4,2 miljard euro te danken was aan 'de mix van activiteiten'. De omzet be droeg vorig jaar 74 miljard euro. De bankactiviteiten (waaronder Postbank) lieten een winstdaling van 13 procent zien tot 1,4 mil jard euro. In het vierde kwartaal van 2001 daalde de winst voor deze activiteit zelfs met 16 pro cent. In totaal.daalde de winst in het vierde kwartaal zelfs met 20 procent ten opzichte van het zelfde kwartaal in 2000. Maai- volgens Kist had het nog veel erger kunnen zijn. "Het aantal claims door de terreur aanslagen in de VS is beperkt gebleven tot 600 miljoen euro omdat we hier beperkt in de schadeverzekeringen zitten. De verliezen komen vooral voort uit pensioenverzekeringen. Verder hebben we op alle fronten de te ring naar de nering gezet Hier door stegen de bedrijfslasten maar één procent, ondanks uit- ING-groep ILCA operationeel resultaat voor belastingen in miljoenen euro lu ÏÈMÏiïSÜ TïfiËmS 2000 2001 Levensverzekering 2.723 2.993 I Schadeverzekering 439 578 I Totaal verzekering j 3.162 3.571 1 Bankactiviteiten '2j 605 2.170 I Totaal 5.767 5.741 I Aantal medewerkers 92.650 111.998 1 nettowinst (operationeel) in miljoenen euro 4.008 4.252 new york/anp-ap - Zelfs de rijk sten ter wereld ontkomen niet aan de economische neergang: de lijst miljardairs van het Ame rikaanse tijdschrift Forbes telt dit jaar 497 namen en dat zijn er 83 minder dan vorig jaar. Samen bezitten deze rijkaards 1,54 bil joen dollar, tegen 1,73 biljoen vorig jaar. In 2001 was het aan tal miljardairs al met 91 gedaald ten opzichte van het jaar daar voor. Microsoft-grondlegger Bill Gates verloor vorig jaar 6 miljard dol lar, maar dat neemt niet weg dat hij voor de achtste achtereen volgende keer de rijkste man van de wereld is. Met een netto kapitaal van 52,8 miljard dollar blijft hij de nummer 2 van de lijst, Warren Buffet, met gemak de baas. Buffet is dankzij zijn in vesteringsmaatschappij Berk shire Hathaway goed voor 35 miljard dollar. Op nummer drie staan de Duitse winkeliers Theo en Karl Albrecht met een kapi taal van 26,8 miljard dollar. De rijkste mannen van Duits land rukken op. Karl en Theo Al brecht, oprichters van het ook in Nederland gevestigde super marktconcern Aldi, bezitten met elkaar 30,9 miljard euro en zijn goed voor de derde plaats op de wereldranglijst. Vorig jaar ston den ze vijfde. De rest van de toptien is weer voorbehouden voor Amerikanen. De plaatsen zes tot en met tien worden inge nomen door leden van de fami lie Walton, die rijk zijn gewor den van Wal-Mart, het grootste supermarktconcern van de VS. Nederland is, op een met vijf anderen gedeelde 76ste plaats, vertegenwoordigd door Charle- ne de Carvalho, dochter en op volgster van de begin januari overleden biermagnaat Freddy Heineken. Zij heeft een kapitaal van 4,3 miljard dollar. Slechts 25 personen op de lijst zijn jonger dan 40 jaar. De rijk ste 'jongere' is de 37-jarige Mi chael Dell, oprichter van het computerbedrijf Dell, die op nummer 18 staat. Rijkste vrouw is Alice Walton, die met een ka pitaal van 20,5 miljard dollar op de achtste plaats staat. Een van de grootste verliezers, voor zo ver daar in dit verband van ge sproken kan worden, is CNN- oprichter Ted Turner, die de helft van zijn kapitaal kwijtraak te en nu 3,8 miljard dollar bezit en 62 plaatsen zakte, naar num mer 97. De VS tellen de meeste miljar dairs, namelijk 243. In Europa wonen 121 miljardairs en in Azië zeventig. breiding van activiteiten." Daarvan zijn de activiteiten in de VS het belangrijkste. De ver schillende aankopen worden er in een straf tempo samenge voegd. Kist: "Een geweldige klus waarbij nog zo'n 1500 werkne mers, 15 procent van het totaal, dit jaar exit gaan. Ik verwacht dat deze operatie eind dit jaar klaar is en dan hebben we daar een geweldig bedrijf onder de naam ING dat tot de top 5 van de financiële instellingen van de VS behoort." Die naam ING wil het bank- en verzekeringsconcern duidelijker neerzetten, zo betoogde Kist. Ook in Azië komt naar zijn zeg gen een grote speler in de finan ciële wereld onder deze naam. De samenvoeging van het over genomen concern Aetna met de ING-dochter in Azië is afgerond. "Het is nu de op een na grootste financiële instelling van Azië." De verzekeringsactiviteiten van ING zorgden vorig jaar voor de winstgroei. De nettowinst steeg met 20 procent tot 2,8 miljard euro. Een van de verliesposten is de nieuwe activiteit ING Direct, waarin 450 miljoen euro is ge stoken. Toch is Kist zeer en thousiast over deze afdeling. "Ik beschouw dat als een gezond verlies. We gebruiken hier de er varing bij de Postbank met ser viceverlening, zonder gebruik te maken van filialen. Via internet kunnen klanten sparen voor een hele hoge rente, dankzij de ge ringe kosten die we maken. We hebben in drie jaar 2,5 miljoen klanten geworven die samen 24 miljard euro hebben ingelegd. Een stormachtige groei die we in de VS willen voortzetten. Er komt daar geheid winst uit." bussum/anp - Werknemers hoe ven er niet elk jaar een salaris periodiek bij te krijgen. Ze kun nen ook een gedeeltelijk varia bele beloning krijgen, afhanke lijk van functioneren en inzet baarheid. Dat is het nieuwe uit gangspunt van FNV Bondgeno ten, aldus voorzitter De Vries gisteren in Bussum op een sym posium van de werkgeversver eniging AWVN. Hij denkt vooral aan teambo nussen, winstdeling, 'diploma premies' en zonodig ook per soonlijke bonussen voor indivi dueel functioneren, hoewel dat laatste niet zijn voorkeur heeft. FNV Bondgenoten blijft wel te gen prestatiebeloning op basis van aantallen. „Dat leidt tot een opjaagcultuur in het bedrijf en een hoge werkdruk. Werkne mers gaan elkaar beconcune- De vestiging van de Finse motorenfabriek Wartsila in Zwolle. Foto:ANP/Dick Vos zwolle/anp - Motorenfabrikant Wartsila in Nederland behoudt 440 van de 810 arbeids plaatsen. Het bedrijf heeft besloten meer af delingen van de vestigingen in Zwolle en Schiedam open te houden. Zwolle krijgt een nieuwe componentenfabriek waar 65 van de 440 medewerkers terecht kunnen. Nog in november kondigde het Finse bedrijf aan dat in in Nederland 500 arbeidsplaatsen verloren zouden gaan en dat de 300 overge bleven functies in Schiedam worden onder gebracht. In het nieuwe plan blijven de ont slagen beperkt tot 370 banen. In Zwolle blijven zeker 285 arbeidsplaatsen behouden, waarvan 220 bij service- en ver koopafdelingen. Het nieuwe bedrijf wordt leverancier van de Wartsila-fabriek in Italië, waar de productie van de motoren heen gaat. De nieuwe componentenfabriek wordt on derdeel van Stibbe Management, dat actief is op het gebied van de scheepvaart- en po- werindustrie. Wartsila krijgt geen aandeel in de nieuwe onderneming. Een deel van de Daling aantal passagiers verwacht door Richard Mooyman schiphol - De winst van Schip hol is vorig jaar fors gestegen. Ondanks een lichte afname van het aantal passagiers kwam de winst met 183 miljoen euro aan zienlijk hoger uit dan de 144 miljoen van vorig jaar. De lucht haven verwacht een verdere da ling van het aantal reizigers. Schiphol verwerkte in 2001 min der passagiers door de terreur aanslagen in de VS. Het aantal reizigers bleef met 39,5 miljoen licht onder het recordjaar 2000 met 39,6 miljoen. De aanslagen drukten de winst met 23 miljoen euro. De luchthaven verwacht dit jaar nog geen volledig herstel en houdt rekening met een da ling van het aantal passagiers tot 37 miljoen. De netto-winst zal ook worden gedrukt omdat er vennootschapsbelasting moet worden betaald. De forse winststijging over vorig jaar schrijft Schiphol onder meer toe aan het feit dat er een jaar eerder bijzondere lasten waren van 18 miljoen euro voor de beoogde beursgang. Politiek Den Haag heeft overigens nog geen besluit genomen over de privatisering. De inkomsten uit start- en lan dingsgelden namen in 2001 met 6,6 procent toe. Maar ook de overige activiteiten, verantwoor delijk voor de helft van alle in komsten, brachten flink meer geld op. Het gaat daarbij onder meer om concessies, de verhuur van vastgoed en parkeergelden. De externe lasten stegen met 17 procent tot 241 miljoen euro, mede vanwege de invoering van een centraal controlesysteem van passagiers. Schiphol keert 45 miljoen euro als dividend uit aan de aandeelhouders. Dat zijn het Rijk (75,8 procent), Amster dam (21,8 procent) en Rotter dam (2,4 procent). amsterdam/gpd - Nederlanders kopen minder snel en lenen ook minder snel geld voor de aan schaf van consumptieve goede ren dan de afgelopen jaren. Voor het eerst sinds 1983 nam het totaalbedrag aan nieuwe consumptieve kredieten vorig jaar af met 8,9 procent. Dat blijkt uit gisteren bekendge maakte cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Tegelijkertijd spaarden alle Ne derlanders samen meer dan in jaren het geval was. Het totaal aan spaartegoeden nam met ruim 18 miljard toe tot ruim 152 miljard euro. Een jaar eerder was die toename nog minder dan 4 miljard euro. De spectaculair toegenomen spaarzin heeft volgens het CBS te maken met de onzekere eco nomische tijden en met de kwakkelende beurs. Consumen ten wachten daarom met in stappen en parkeren hun spaar geld in afwachting van betere tijden. Vorig jaar werd voor 9,7 miljard euro aan consumptieve kredie ten verstrekt. De totale uitstaan de schuld op consumptieve le ningen groeide nog wel licht met 737 miljoen euro tot bijna 16 miljard euro. Dat komt door de toenemende populariteit van nieuwe vormen van krediet zo als spaar- en beleggingskrediet. Daarbij is sprake van een uitge stelde aflossing. De volgens het CBS flinke daling heeft alles te maken met het minder gunstige economische klimaat en het gedaalde consu mentenvertrouwen. In de perio de 1993-2000 toen de economie fors gioeide, groeide ook het to taalbedrag aan consumptieve kredieten fors; gemiddeld met 8,3 procent per jaar. In het top jaar 1997 leenden Nederlanders zelfs ruim 13 procent meer dan het jaar daarvoor voor de aan schaf van duurzame consump tiegoederen zoals auto's, meu bels, koelkasten en wasmachi nes. Naast het gedaalde consumen tenvertrouwen, dat zich vertaalt in minder aankopen, speelt vol gens het CBS ook de verande ring in de belastingwetgeving een rol bij de daling van de ver strekte consumptieve leningen. Consumenten lenen niet alleen minder snel; ze staan ook min der snel rood op hun betaalre keningen, zo blijkt uit de CBS- cijfers. In 2001 daalde het totale bedrag dat Nederlanders rood stonden met 2,8 procent tot 5,3 miljard euro. Tot 2001 steeg dat rood staan 10 jaar achtereen sterk. Eind vorig jaar stonden huishoudens gemiddeld 773 eu ro rood. Tien jaar geleden was dat nog slechts 124 euro. Vergeleken met onze buurlan den, zijn Nederlanders nog al tijd zeer voorzichtig met het le nen van geld. Per hoofd van de bevolking staat in Nederland precies 1000 euro aan con sumptief krediet uit. In België is dat gemiddeld 1283 euro; in Duitsland 2420 euro en in Groot-Brittannië met 3831 euro zelfs bijna vier maal meer dan in Nederland. ren, wat de sfeer op de werk vloer bederft", aldus De Vries, die het voorbeeld gaf van een autoverkoper. Die kan er niets aan doen dat de economie te genzit en dat minder mensen auto's kopen. Als de verkoper intussen een cursus heeft ge volgd, zou hij juist een premie moeten kunnen krijgen. De doelen waarvan de bonus of premie afhankelijk is, moeten volgens FNV Bondgenoten hel der en haalbaar zijn. De flexibe le beloning mag ook alleen wor den ingevoerd als de vakbonds leden onder de werknemers dat zelf willen. Bovendien moet de ondernemingsraad of een ande re personeelsvertegenwoordi ging kunnen meepraten over het beloningssysteem. AWVN-directeur Dekker noemt het in een reactie positief dat FNV Bondgenoten nu een ope ning heeft geboden. „Hoewel de bond vanwege hun ervaring met stukgoed negatief blijft over be loning naar aantallen, zijn we toch een stap verder", aldus Dekker. Variabele beloning komt §inds enkele jaren in steeds meer bedrijven voor. Vo rig jaar is in 30 procent van de CAO's hierover iets afgesproken, maar in de meeste gevallen slechts een studie. Een deel van de bedrijven is op problemen gestuit bij de invoe ring daarvan. Niet alleen bleek het lastig om iedereen een func tieomschrijving te geven, maar ook was het effect soms tegen gesteld. „We gaven een kwart van de mensen een bonus, maar daardoor was de rest gedemoti veerd", vertelde een onderne mer op het symposium. :el Koploper met inflatie in eurozone brussel/gpd-anp - Drie op de vier Nederlanders zijn ervan overtuigd dat het leven door de invoering van de euro duurder is geworden. Zestig procent denkt nog steeds in guldens en amper twintig procent rekent in euro's. Toch komt er in Neder land geen eurocalculator aan te pas. Slechts één op de tien Ne derlanders zegt zo'n ding af en toe te gebruiken. Dat blijkt uit een Gallup-opinieonderzoek dat in opdracht van de Europese Commissie twee maanden na de invoering van de euro is uit gevoerd. Vanaf vandaag is de nationale munteenheid in alle eurolanden uit de portemonnee verdwenen. In Nederland is de gulden al een maand geen wettig betaalmid del meer. Uit de cijfers blijkt dat de overgang moeiteloos is verlo pen. Bijna 90 procent van alle EU-burgers zegt dat er geen problemen zijn geweest met de omschakeling. 86 procent con stateert dat het gemakkelijker is om prijzen te vergelijken. Nederland blijft overigens kop loper met de inflatie. In januari lagen de prijzen 4,9 procent ho ger dan in januari 2001. In de twaalf eurolanden bedroeg de inflatie in januari 2,7 procent en in februari 2,5 procent. De Brit se inflatie ligt het laagst met 1,6 procent. In heel Europa gingen de voedselprijzen het sterkst omhoog: 5,8 procent. Volgens Eurostat is de inflatie niet te wijten aan de invoering van de euro. Die heeft volgens dit EU-bureau voor statistiek een effect tussen de 0 en 0,16 procent. De hoge inflatie in ja nuari komt door de kou, die de groenteprijzen opdreef. Voorzo ver de euro wel tot prijsstijgin gen heeft geleid, is dat vooral in de horeca en bij de sector on derhoud het geval. Maar die we gen nauwelijks mee in de index Dat sommige consumenten toch de euro de schuld geven, komt volgens een woordvoerder in Brussel door de beleving. „Het kopje koffie dat duurder is geworden, betaalt hij elke dag. Maar de huur, die veel zwaarder meetelt, maakt hij één keer per maand over." Microsoft-topman Bill Gates v loor zes miljard dollar. Foto:AlL'er /Rul Vieira L bai pai -ree zer de meern/anp - De Nederlanj lijkt volgens reisorganisaties U komen te zijn van de schok dF™ de aanslagen op 11 septemL. De boekingen voor de zomeip kanties liggen nu één proc boven het aantal reizen van rig jaar in deze periode. Volgoj reisbranchekoepel ANVR beV.nr tigen de statistieken ook dat weer druk is bij de reisbure; Vooral vakanties naar dichj gelegen landen als Fr; Italië en Oostenrijk zijn in Daarbij wordt 1 procent per bus en 2 procent vaker de auto naai- de zomerbesti ming gereisd. De vliegreizen liggen met min van 1 procent nog iets der het niveau van vorig j; Boekingen naar een popi vakantieland als Spanje, naar volgens een ANVR-wooj voerster veelal wordt gevloj lopen dan ook nog 5 procl-Qj achter. Griekenland en Turll zijn met respectievelijk 10 p) cent en 19 procent meer bi kingen positieve uitschieters. Veel Nederlanders regelen tr; tioneel in januari hun vak. Zij boekten vorig jaar in de ste maand 11 procent van totale aantal reizen. Storm veroorzaattp 45 miljoen schad® den haag/anp - De storm dinsdag over Nederland raasl heeft voor ongeveer 45 milji euro schade veroorzaakt huizen, daken, gebouwen schuttingen. Dat heeft het bond van Verzekeraars be| kend op basis van weergegevt van het KNMI. Daarbovenop komt nog eens miljoen euro schade aan glas Ijj^ gewassen, aldus een woordvoj der. De storm was daarmee hL der dan gemiddeld. Volgens 1™^ woordvoerder valt de schi aan huizen vaak onder de stalverzekering. „Die wordt woon uitgekeerd, afgezien v]scj een eventueel eigen risico.|erj De precieze schade is pas o:Ln een jaar bekend. De stormLe van de laatste week zijn niet|jsj vergelijken met die van begin ren negentig. Destijds bedrog, de schade 0,7 tot 0,9 miljard lJc iel panden in Zwolle wordt verhuurd. In die stad komt geen nieuw technologie centrum, zoals de ondernemingsraad en de bonden vorige week voorstelden. Deson danks zijn zij tevreden over het resultaat. Voor de 370 ontslagen medewerkers komt een sociaal plan. De bonden trokken vorig najaar aan de bel. De Nederlandse overheid en ook de gemeente Zwolle hadden er ten slotte miljoenen in geïnvesteerd. De druk leidde tot versoepeling van de Finse opstel- ling. _de rotterdam/gpd - De Tweede Maasvlakte kan er komen. Rot terdam en het Rijk hebben van middag een basisakkoord ge presenteerd over de financiering van de havenuitbreiding. Afge sproken is dat de overheid het 'skelet' aanlegt en dat Rotter dam 100 jaar een concessie voor het gebruik van het nieuwe ha vengebied krijgt. Rotterdam is afgestapt van het standpunt dat het rijk de basis haveninfrastructuur, inclusief de kostbare zeedijk, in zijn ge heel moet betalen. Het Rijk steekt 1,2 miljard euro in de zee dijk inclusief een eigen ingang vanaf zee voor het nieuwe ha vengebied. Rotterdam en de overheid kiezen daarmee voor de duurste variant. De aanleg van de totale Tweede Maasvlak te komt naar verwachting uit op bijna drie miljard euro. De feite lijke landaanwinning komt voor rekening van Rotterdam. Het Rijk wil daar best aan meebeta len, maar eist is ruil een belang in de gehele Rotterdamse haven. Over de financiering van de 750 hectare nieuw natuur- en recre atiegebied zijn alle betrokken partijen ook een stapje verder gekomen. Rotterdam, de pro vincie Zuid-Holland en de stadsregio zorgen samen voor 36 miljoen euro. Zij gaan ook 'marktpartijen' benaderen om geld te steken in nieuw 'groen'. Over de hoogte van de bijdr; van het Rijk is nog geen dui( lijkheid. De aanleg van de nis we groengebieden, die binn tien jaar moeten zijn aangelej kost 209 miljoen euro. Het kabinet heeft kort voor jaarwisseling besloten dat Tweede Maasvlakte er kan men. Maximaal 1000 heet; groot en het nieuwe havengij bied mag slechts worden aang legd als er zich klanten vo hebben gemeld: bouwen op b stelling. Het Gemeentelijk H venbedrijf Rotterdam wil zo sr mogelijk met de aanleg begi nèn. du washington/anp/rtr - De groei van de economie van de VS was in het vierde kwartaal hoger dan de regering eerder verwachtte. Het ministerie van Handel meldde gisteren dat het bruto binnen lands product in het laatste kwartaal van 2001 met 1,4 procent is toegenomen. Dit nieuwe groeicijfer van de waarde van alle ge produceerde goederen en diensten lijkt een opste ker. „De cijfers begraven het recessieverhaal defi nitief', aldus een economisch deskundige tegen het Amerikaanse persbureau Bloomberg. Uit een peiling van Reuters bleek dat economen waren uitgegaan van een toename van 0,8 procent. Het op 30 januari gepresenteerde voorlopige rege- ringscijfer van 0,2 procent groei was al boven ver wachting, want de meeste analisten rekenden op een afname van rond de 1 procent. Dat zou heb ben betekend dat de Amerikaanse economie twee kwartalen officieel in recessie verkeerde. De groei in het vierde kwartaal is volgens het n nisterie vooral het gevolg van de explosieve st ging van de overheidsuitgaven en van de stom loop op autodealers. Kopers maakten op gro schaal gebruik van de renteloze financieringsreg lingen. Tegelijkertijd maakte het ministerie van Arbe bekend dat de toename van het aantal mensi dat vorige week een beroep deed op een wei loosheidsuitkering minder groot was dan v( wacht. Daardoor bleef het aantal aanvragen vo de achtste achtereenvolgende week onder 400.000. De jongste gegevens bevestigen uitspraken van centralebankpresident Greenspan. Hij zei woei Di dag dat de Amerikaanse economie tekenen v herstel vertoont en voorzichtig de weg naar bovi is ingeslagen. Io: les

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6