Klokkenluider verliest geding BINNENLAND 2 Partijen willen geen boycot van Fortuyn Imago van wijn dreigt te verstoffen Brabantse ouderen testen slimme apparaten er;; inf Eis: drie jaar voor verkrachten broertjes Medische gevolgen sluiting Petten geïnventariseerd 'Publiciteit slecht voor verdachte' Dialyse-toerisme Curasao Ook burgemeester Mans had moeten opstappen ^Hoeder 'meisje ^uide' langer vast AGI TTERDAM - Wanda Rikkers ==$- de moeder van 'het meisje =^1 Nulde', en haarvriend (32) )TI|ven voorlopig gevangen zit- L Dat heeft de raadkamer in tphen gisteren besloten. Het 0 wordt verdacht van de »ord op Rowena Rikkers, be- yyld geworden als 'het meisje ^8*1 Nulde'. Op 24 april moeten ^5jtwee voor het eerst voor de ;hter verschijnen, in een zo- "gieten pro forma-zitting. De □en worden dan nog niet in- ïdelijk behandeld. mbtenaren •o. rijgen werkstraf kmaar - De rechtbank in Alk- rar heeft gisteren drie ambte ren van de gemeente Den [lder tot werkstraffen veroor- eld. Zij zijn schuldig bevon- jn aan fraude met vervalste duren. Ook twee onderne- 9 ^rs zijn in deze zaak voor de %ide veroordeeld. Volgens de roordeelden is er geen sprake n fraude, maar slechts van )r t creatief omspringen met ten meentegeld. rdor os compenseert itenerlies toeslagen *°*in haag - De inkomensgrens 1 in aanmerking te komen or een aanvullende kinder- rting wordt per 1 juli ver- ogd van 25.704 naar 26.484 Iro. Staatssecretaris Bos (fi- inciën) wil huishoudens met m totaalinkomen tussen 1.704 en 26.484 euro compen- fen omdat zij deze zomer als ivolg van aanpassingen in de ursubsidiewet enkele toesla- 'tn verliezen. Ook huishou- fns met een totaalinkomen tot .704 euro kunnen vanaf 1 juli lp dat extraatje rekenen. 'erdachte in zaak 'lobe vrijgelaten an «sterdam - Een 24-jange man ,yj t niet langer vast als verdachte ide zaak van de driedubbele loord in het Japanse restau- ^Unt Kobe in november 2000. |jn DNA-materiaal komt niet Zeereen met sporen die na de [hietpartij zijn gevonden op i^«t vuurwapen. Volgens een foordvoerster van het open er11 ministerie blijft de man (el verdachte. De schietpartij O pd plaats op 17 november P00. Een man wandelde res- kurant Kobe binnen en schoot wee Joegoslavische mannen en en Nederlandse vrouw dood. VRIJDAG 1 MAART 2002 in\ lentiteit tweede lode A12 bekend petten-den haag/gpd-anp - De klokkenluider van de kernreactor in Petten, P. Schaap, krijgt zijn baan niet terug. De rechtbank in Alkmaar heeft zijn eis afgewezen. Schaap had in een kort geding rechtsbescherming gevraagd. De wachtchef bij de kernreactor in Petten werd drie maanden geleden uit zijn functie gezet, omdat hij misstanden rond de reactor had gemeld bij de kern fysische dienst. Hij maakte openbaar dat er binnen de Nu clear Research consultancy Group, zijn werkgever, werd ge sjoemeld met de veiligheid van de hogefluxreactor. Volgens de rechtbank voldoet Schaap onvoldoende aan de klokkenluiders-criteria. Zo zou den de veiligheidsproblemen bij de reactor die hij naar buiten bracht onvoldoende ernstig zijn, zou hij interne klachtenproce dures niet gevolgd hebben, en wordt er getwijfeld aan zijn goe de trouw jegens werkgever NRG. Schaap wordt ook venveten naar de media te zijn gestapt. Dat had hij volgens de recht bank niet moeten doen. Bij de kantonrechter loopt nu een ont slagprocedure. Schaap is teleur gesteld, en ziet in de uitspraak zijn zienswijze bevestigd dat klokkenluiders vogelvrij zijn. Hij gaat in hoger beroep. De Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ) maakt zich in middels zorgen over de gevol gen van de sluiting van de kern reactor voor de nucleaire ge neeskunde. Als de reactor langer dan een maand dicht blijft, is de levering van voldoende radio-is otopen niet gegarandeerd. Met deze producten worden met na me kankerpatiënten behandeld. Aldus meldde de inspectie giste ren na een inventarisatie van de medische gevolgen van de slui ting op korte en langere termijn. De reactor ging op 18 februari voor onbepaalde tijd dicht voor het onderzoek naar het veilig heidsbeleid. De IGZ wil nu dat de kernfysi sche dienst (KFD) snel een be sluit neemt over de duur van de sluiting. De inspectie verwacht bij een sluiting van Petten tot ongeveer half maart geen grote leveringsproblemen van de meest toegepaste radio-iso topen. De andere Europese re actoren kunnen het grootste ge deelte opvangen zodat het effect voor patiënten zal gering zijn. Wel voorziet de IGZ nadelen als de reactor half maart nog niet opstart. Dan zullen leverings- en voorraadproblemen ontstaan. Het onderzoek van het interna tionaal atoomenergie agent schap IAEA loopt volgens een woordvoerder van de reactor volgens planning. „We hebben geen reden te denken dat het vertraging gaat oplopen." Ze kan evenwel niet garanderen dat de reactor medio maart weer kan beginnen met de productie van isotopen omdat de uitkom sten van het onderzoek pas in de tweede week van maart be kend worden. Het is de bedoe ling dat tegen die tijd de reactor startklaar is. Een eerste bezoek van de IAEA- onderzoekers is vorige week af gerond. Daarbij is onder meer de lasfout in het reactorvat ge meten. Het onderzoeksteam komt volgende week terug voor een diepgaandere inspectie, waarbij vooral de veiligheidscul tuur binnen het bedrijf wordt bekeken. door Peet Vogels den haag - De grote politieke partijen zien niets in een boycot van Pim Fortuyn. Alleen D66 heeft aangegeven geen been te zien in een regering met Fortuyn. PvdA, CDA, WD en Groenlinks houden vooraf alle opties open. In Rotterdam, waar Fortuyn lijststrekker is van Leefbaar Rotterdam, liggen de verhoudingen scherper. Het CDA en de PvdA in de Maasstad hebben al gezegd niet met Fortuyn in één college te willen zitten. In Den Haag is de situatie dus genuanceerder, behalve voor de kleinste regeringspartij D66. „Een stem op Thom is een stem tegen Pim", aldus lijsttrekker Thom de Graaf van de linksliberalen op het voorjaarscongres van zijn partij. Voor D66 is de uitlating van Fortuyn over het afschaffen van artikel 1 van de Grondwet, met daar in het verbod op discriminatie, de druppel die de em mer deed overlopen. De andere partijen willen niet zo ver gaan. Nederland wordt geregeerd door coalities en daarom vinden zij het niet kies om een partij bij voor baat uit te sluiten. De daden na de verkiezingen tellen immers zwaarder dan de woorden tijdens de stembus strijd. Bovendien is het op voorhand in de ban doen van een partij die mogelijk 20 zetels gaat halen een tactisch hachelijke zaak in de coalitiepolitiek. „We sluiten op voorhand geen enkele partij uit", aldus een woordvoer der van Groenlinks. „Dat Groenlinks en Pim Fortuyn in één kabinet gaan zitten is echter zeer onwaarschijn lijk wanneer je naar de uitspraken van Fortuyn kijkt." Eenzelfde geluid is ook te horen bij de WD. „Samen werking met Groenlinks is niet voor de hand liggend, maar niet bij voorbaat uitgesloten. Dat doen we ook niet bij Fortuyn." Bij het CDA en de PvdA wijzen ze erop dat de kiezers op 15 mei eerst maar eens hun mening moeten geven. „Vooraf partijen uitsluiten is in feite zeggen dat je de kiezers van die partij niet serieus neemt", meent CDA- voorlichter J. de Vries. Ook bij de PvdA wordt de zaak pragmatisch benaderd. „Uiteindelijk gaat het erom of je met elkaar afspraken kunt maken in een regeerakkoord. In Nederland moet je nu eenmaal altijd een coalitie sluiten, dus moeten par tijen elkaar toch weten te vinden." In Nederland zijn in het verleden alleen de Centrumde mocraten onder leiding van Hans Janmaat onderwerp van een boycot geweest. Maar dat bleek niet succesvol. Na vier jaar doodzwijgen, wonnen de Centrumdemo craten twee zetels. In de daarop volgende periode wer den de kamerleden van de extreem-rechtse formatie wel aangepakt door de andere partijen, waarna ze de verkie zingen verloren en uit het parlement verdwenen. Roerden - De recherche heeft Yl jok de identiteit vastgesteld an de tweede dode man die L prige week vrijdag in de berm an de rijksweg Al2 tussen yoerden en Nieuwerbrug werd Aangetroffen. Het gaat om een 4-jarige Braziliaan. In zijn zak }n tof de recherche een keycard an van een hotel in Amster- 'ls lam. Hotelpersoneel kon daar- oor de identiteit van de man erstrekken. De politie kwam |e man op het spoor door een lp na een uitzending van Op- poring Verzocht Koole wil discussie partijfinanciering >en haag - PvdA-voorzitter ^dtoole heeft gisteren tij ens een ^■impagnebijeenkomst de dis cussie over de financiering van ^lolitieke partijen nieuw leven n geblazen. Hij herhaalde zijn ileidooi voor een verbod op jften van bedrijven of perso- len aan politieke partijen, hole opperde mensen bij hun lelastingaangifte te laten bepa- en of zij een klein bedrag aan een politieke partij willen done ren, zoals in Amerika al ge- leurt. Ook noemde hij het be- ichikbaar stellen van een vast ledrag aan politieke partijen 'oor zendtijd op radio en tv. >uo ontuchtzaak doveninstituut vrij sint-michielsgestel - De twee van ontucht verdachte minder jarige pupillen van het Instituut voor Doven in Sint-Michielsge stel zijn weer op vrije voeten. De leerlingen die verdacht wor den van naar verluidt achttien igevallen van aanranding en (verkrachting van minderjarige pupillen, zijn geschorst gedu rende het onderzoek. Actie tegen duur HSL-kaartje den haag - GroenLinks roept {reizigers op te protesteren te lgen de hoge prijs die ze zouden moeten betalen voor de snelle treinen op het traject Amster- dam-Breda-Parijs. Volgens GroenLinks worden de kaartjes peperduur nu minister Nete lenbos van verkeer geen ge bruik wil maken van de moge lijkheid om een maximumprijs vast te stellen. Op de website van GroenLinks kunnen men sen die het hier niet mee eens zijn vanaf donderdag een pam flet ondertekenen. den haag/anp - Als wijnhandelaren niet gaan nadenken over een betere marketing van wijn zou wel eens het sherry- of jene vereffect kunnen optreden. Wijn verstoft dan onder het imago van een 'oude-lullen- drankje', hield merkenstrateeg R. van'Kra lingen gisteren de Nederlandse wijnhande laren voor. Zij waren aanwezig bij de pre sentatie van het jaarlijkse marktonderzoek van het Productschap Wijn. De Nederlandse wijnhandelaren zien al een paar jaar aan de marktcijfers dat jongeren ten opzichte van de leeftijdsgroepen daar boven steeds minder wijn drinken. „Dat is ook ergens logisch, want wijn moet je leren drinken", weet M. Hovenkamp van het Pro ductschap Wijn. Daarom is er nu weliswaar geen angst voor het sherry- of jeneverimago, maar die is wel gegrond als er geen strategie wordt uitgezet om wijn veel duidelijker op de markt te zetten, bleek uit het verhaal van de merkenstrateeg. In Nederland bestaan wel merkenwijnen, maar die zijn niet zo groot (E&J Gallo, Gato Negro en Estola). Bovendien, zo bleek vorig jaar uit het marktonderzoek, denken veel mensen dat een merlotwijn - dat de drui- vensoort aangeeft - een merkwijn is. Een merkwijn is dus een optie om aansluiting te vinden bij het koopgedrag van de jongeren generatie. Een andere mogelijkheid is vol gens Van Kralingen het 'verpilsen', ofwel populariseren, van wijn. „Het gaat erom dat je net als bij andere merken een associatie oproept met je merk, waarmee mensen zich kunnen identificeren", aldus de merken strateeg. Een ander advies kwam van onderzoeksbu reau ACNielsen dat de marktgegevens ver zamelde. Het bureau stelde voor het aanbod van een 'kleintje wijn' te vergroten, temeer omdat het aantal eenpersoonshuishoudens nog steeds toeneemt. Fabrikanten spelen hier al op in met onder meer thee en koffie, maar ook frisdranken. Een van de successen van het afgelopen jaar is de nieuwe koffie- zetmethode Senseo Crema. In 1 jaar tijd ver overde het 2,5 procent van de bonenkoffie- markt. Ook in wijn wordt de kleinverpak- king populairder, maar is het aanbod nog steeds klein. amsterdam/anp - Bijna twee derde van de Nederlanders vindt dat verdachten door de publiciteit vaak al schuldig wor den bevonden voordat de rech ter uitspraak doet. Aldus een peiling onder 2000 Nederlan ders, in opdracht van het open baar ministerie. De ondervraag den willen, mochten ze ooit zelf verdachte worden, anonimi- teit.Het onderzoek werd uitge voerd voor de themadag 'Open baar, tenzij' over persvoorlich ting in strafzaken, gisteren.Het OM is bezig met een beleidsnota over voorlichting bij justitie. door Twan van den Brand cuuK -In Cuijk oefenen enkele tientallen ouderen met slimme apparaten. Het expe riment, bijzonder in Europa, moet uitwij zen of ze met technologische hulp langer zelfstandig kunnen blijven wonen. Ze heeft een grijze knot en goudgerande bril en ze is bereid uitdagingen aan te gaan. Anneke Gijsbers, net 85 jaar gewor den, belooft de moderne technologie uit puttend op de proef te stellen. Te begin nen met de zogenoemde slimme tele foon. „Ik ga alle functies uitproberen", zegt Gijsbergs. Het vieve oudje, slechts het ge hoor laat het lichtjes afweten, noemt zichzelf een groentje. Van computer en internet of e-mailen weet ze nóg niks. Ja, onlangs heeft ze even een bezoek ge bracht aan een computercursus. „Maar dat ging zo snel. Het ging over van alles." Anneke Gijsbers was gisteren present bij de start van een proef in het Land van Cuijk. Vijftien ouderen testen de komen de maanden de slimme telefoon. Ande ren krijgen een logboard in huis, een draadloos draagbaar scherm met nog veel meer mogelijkheden. „Ik hoop dat de uitleg de komende dagen goed is", zegt Anneke Gijsbers, die alleen en zelfstandig woont. Ze experimenteert ondertussen kort met telefoon en toet senbord. De slimme telefoon beschikt over een in schuifbaar toetsenbord en een beeld scherm (ook touchscreen) met internet en e-mail. Het apparaat moet ouderen helpen zichzelf te redden en contact met de samenleving te houden. Anneke Gijs bers kan digitaal een reisje boeken of me dische informatie zoeken, mogelijk straks het vraagafhankelijk openbaar vervoer oproepen, bankzaken regelen. Ze zou ook per e-mail het boodschappenlijstje kunnen doorgeven, ware het niet dat de (groot)grutters in Cuijk met hun facilitei ten nog niet zover zijn. Daar ligt een probleem. De markt past zich weliswaar razendsnel aan, maar telt ook nog witte plekken. „We lopen met deze proef voorop", zegt de Brabantse gedeputeerde Lambert van Nistelrooij. „De rest van Brabant en Nederland kijkt mee. Ook Europa. Je moet niet alleen vragen stellen, maar af en toe ook iets la ten zien. Dat werkt in Europa het best." Het experiment maakt deel uit van Vitaal Grijs, een project waarin de provincie Noord-Brabant samenwerkt met onder meer gemeenten en ouderenbonden. De proeftuin, het Land van Cuijk, is een van de sterkst vergrijzende regio's in Europa. De test moet duidelijk maken of ouderen in kleine kernen met behulp van techno logie langer zelfstandig kunnen blijven wonen. De slimme telefoon - continu actief, be perkter maar eenvoudiger te bedienen dan een gewone computer - is een 'goed koop' alternatief. Het apparaat staat sinds kort in de winkel voor iets minder dan zeshonderd euro. Voor een oudere als Anneke Gijsbers zou het een forse uit gave zijn. Gedeputeerde Van Nistelrooij beloofde gisteren, dat de provincie zich gaat inspannen om de telefoon voor de doelgroepen betaalbaar te houden. Met de draagbare logboard kunnen ou deren, in samenhang met wat extra voor zieningen, ook functies in huis besturen. Het licht, ontgrendeling van de deur, vei ligheidsfuncties, wat allemaal niet. Dat logboard verlangt ervaring met de computer. Zover is Anneke Gijsbers nog niet. De Cuijkse wordt de komende da gen ingewijd. En dan gaat ze experimen teren met de slimme telefoon. Het zal tijd in beslag nemen, verwacht ze. Zozeer, dat ze minder toekomt aan haar hobby frivolité, een oude knoopwerktechniek waarbij spoeltjes worden gebruikt. Ze wijst op een borduurseltje onder haar jas. „We hebben een club van zo'n tachtig mensen, over het hele land verspreid." Of haar eerste e-mail naar een van de an dere clubleden gaat, Anneke Gijsbers durfde het gisteren nog niet te zeggen. Multimiljonair Jacob Gelt Dekker. Foto: ANP/Victor Prince Willemstad/ANP - De Neder landse multimiljonair Jacob Gelt Dekker opent per 1 september een dialyse-centrum voor toe risten op Curasao. Het idee voor een dialyse-centrum kwam van het bestuur van het Cura^aose Sint Elisabeth Hospitaal. De huidige twee dialyse-centra zijn overbezet door een stijging van het aantal lokale patiënten. Dekker (53) haalde eerder de verpauperende stadswijk Otro- banda in Willemstad uit het slop. Hij bouwde er al een sla- vemijmuseum en een studie- en congrescentrum. Ook is hij er de man achter het hoteldorp Kura Hulanda en verschillende res taurants. In totaal investeerde hij meer dan 50 miljoen euro. „Omdat het nodig was. Otra- banda was verwaarloosd, de historie dreigde verloren te gaan. Het was een uitzichtloze toestand", zegt Dekker. „Het ei- landsbestuur van Curasao zag dat wel, maar zij hadden noch de visie noch het geld er iets aan te doen. Ik wel." In Otrobanda, waar enkele jaren geleden de drugsverslaafden na zonsonder gang de straten beheersten, heerst nu rust en veiligheid. Maar er is kritiek op het feit dat Dekker alles verandert, dat de oude stadswijk een chic hotel is geworden dat is aangesloten bij de exclusieve keten Small Lea ding Hotels of the World. „Ik heb bij het opknappen juist exact gerepliceerd wat er stond. Mensen zeggen wel de armoedi ge huisjes juist pittoresk en schilderachtig te vinden, maar zij weten niet wat het is om erin te wonen. Zij wonen zelf in een villa ergens aan zee." Critici klagen, volgens Dekker, ten onrechte dat hij de bewo ners uit hun wijk heeft verdre ven. „Het is niet lonend er soci ale woningbouw van te maken. Een hotel levert geld en werkge legenheid op voor de gemeen schap." middelburg/anp - Justitie heeft gisteren voor de rechtbank in Middelburg tegen een 26-jarige man uit de gemeente Reimers- waal een gevangenisstraf van drie jaar, waarvan één jaar voor waardelijk geëist, wegens ver krachting van zijn broertjes. Ook wil justitie dat hij onder toezicht komt te staan van de reclasse ring en een psychiatrische be handeling ondergaat. De man wordt ervan verdacht in de periode van 1993 tot en met 1995 meerdere malen zijn drie broertjes van zes, tien en elf jaar te hebben verkracht. Verder ver denkt het openbaar ministerie (OM) de verdachte van het laten plegen van ontuchtige hande lingen met hen. Volgens de broertjes heeft de verdachte meer dan honderd keer ontucht met hen gepleegd en was er enkele tientallen keren sprake van verkrachting. Soms betaalde hij zijn broertjes. Ove rigens bleek uit het dossier dat hij zich ook had vergrepen aan zijn zus en nog drie andere broertjes. Tijdens de behandeling van de zaak werd niet duidelijk waarom de man ontucht had gepleegd. De reclassering schetste het ge zin als 'een ziek gezin', waar de vader een dominante rol speel de en met de bijbel in de hand een van zijn zoons regelmatig mishandelde en vernederde. Hoewel de moeder van het sek suele misbruik op de hoogte was, hield zij de affaire binnen het gezin. De vader op zijn beurt wilde wel aangifte doen, maar zag daar vanaf toen zijn zoon bereid bleek in totaal 20.000 gul den (9075 euro) te betalen. Op het moment dat de verdachte aangaf zich niet langer door zijn vader te willen laten chanteren en een van zijn broertjes zelf moordplannen had, deed de va der eind vorig jaar aangifte. Volgens de raadsman van de verdachte, W. Schieman, was zijn cliënt slachtoffer van zijn opvoeding en is de jarenlange mishandeling plus de vaderlijke chantage al straf genoeg. Hij meende dat een voorwaardelijke vrijheidsstraf voldoende is. enschede/gpd - Ook burgemees ter Jan Mans van Enschede had na de vuurwerkramp moeten opstappen. Dat schrijft de En- schedese oud-wethouder Dick Buursink in zijn boek Getekend dat gisteren - op de kop af één jaar na zijn aftreden - officieel werd gepresenteerd. Buursink vindt het nog steeds hoogst onrechtvaardig dat an dere verantwoordelijke bestuur ders, zowel in Enschede als Den Haag, konden blijven zitten, ter wijl er voor hem geen weg terug was in de politiek. „Mensen die zijn blijven zitten en net zo ver antwoordelijk zijn als ik, zijn ge woon weer verkiesbaar", zei hij gisteren in een toelichting. „En niemand praat erover. Maar ie mand die wel zijn verantwoor delijkheid neemt, die wordt vriendelijk doch dringend ver zocht niet meer op de kandida tenlijst te gaan staan." Volgens Buursink had burge meester Mans in het debat over het vernietigende rapport van de commissie-Oosting op 19 maart 2001 de eer aan zichzelf moeten houden. Letterlijk schrijft de PvdA'er daarover in zijn boek: „Hij kan beter een on besmette burgemeester de kar laten trekken. Hij doet het niet. Wil zelf de verantwoordelijkheid nemen en beseft niet dat dat niet meer goed kan. Zijn positie is gewoon wankel. Je bent aan geschoten wild en emotioneel chantabel." Ook de verantwoordelijke Haag se bewindslieden hadden vol gens Buursink hun verantwoor delijkheid moeten nemen en moeten aftreden. Dat geldt in elk geval voor staatssecretaris Van Hoof (defensie), minister Netelenbos (veleer water staat) en De Vries (binnenlandse zaken). „Ze houden elkaar de hand boven het hoofd en kiezen voor een collectieve verant woordelijkheid. Zelfs staatsse cretaris Van Hoof wordt het on mogelijk gemaakt om zijn indi viduele verantwoordelijkheid te nemen. Hij mag het woord over dit onderwerp niet meer voe ren." Volgens minister De Vries had de Enschedese wethouder ook niet hoeven af te treden. Commentaar van Buursink: „Wat moet er ddn in de wereld eigenlijk gebeuren om politieke bestuurders verantwoordelijk heid te laten nemen voor cala miteiten? De manier waarop het nu gebeurt, maakt het openbaar bestuur volkomen ongeloof waardig." LEEFBAAR ROTTERDAM LEEFBAAR ROTTERDAM LEEFBAAR ROTTERDAM ;BAAR ERDAM leefbaar pan Vrijwilligers van Leefbaar Rotterdam hangen posters op van hun lijsttrekker Pim Fortyn. Op de poster van lijst 12 is te lezen: Omdat ik van deze stad hou! Foto: ANP/Robert Vos

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5