Kamer zet vraagtekens bij financiën rond JSF BINNENLAND 1 Specialist verwerpt kritiek 'no cure no pay' Parlement wil zekerheid over orders Nederlands bedrijfsleven Staatssecretaris op de wip door radiofrequenties Wateroverlast nog niet voorbij Meningokok is verraderlijke bacterie Fraudebureau eist onderzoek naar EU-subsidies Limburg Spaarloon Kabinet in tijdnood bij oplossing WAO-kwestie Hortus Haren dicht Dertien dagen raadslid Blaricum blaricum - In Blaricum werd woensdagavond het gemeente raadslid Kingma geïnstalleerd, maar op 13 maart moet hij weer afscheid nemen. Het WD- raadslid staat namelijk niet op de kieslijst voor de komende raadsverkiezingen. Kingma ver vangt een in november afgetre den raadslid. Door omstandig heden kon hij niet eerder wor- g den beëdigd. Kamer stemt in met Kyoto den haag - De Tweede Kamer heeft gisteren ingestemd met jde ratificatie van het Kyoto- jprotocol. Met de bekrachtiging jverplicht Nederland zich in .12010 zes procent minder broei kasgassen uit te stoten in verge lijking met 1990. Junk ontkent moord Nicky heerlen - Een dinsdag gearres teerde 28-jarige junk uit Tege- len ontkent dat hij verantwoor delijk is voor de dood van Nicky Verstappen in augustus 1998. Ook bestrijdt hij dat hij de jon gen heeft verkracht en ont voerd. Dat zegt advocate Kok- Verheyde. Pikante bijzonder heid: De man is een stiefbroer ;van een van de leiders op het vakantiekamp in Brunssum waar Nicky indertijd verdween. Goedgelovige gaf miljoenen weg arnhem - Een 51-jarige inwo- rer van Venray, die 50 miljoen pilden van de Molukse kerken aan een Zwitserse firma gaf, heeft de betrouwbaarheid van het bedrijf niet gecontroleerd. Hij vroeg wel om bankgaran ties, maar ondernam geen actie toen de garanties wegbleven. Dat gaf de man gisteren toe voor de rechtbank in Arnhem. Directeuren van het bedrijf hadden de man, die optrad voor de Molukse Kerkvoogdij- raad, voorgespiegeld dat ze het bedrag in korte tijd konden ver dubbelen. Later bleek het om een piramidespel te gaan. *11 c SGP-vrouwen k. achter hun man a kapelle - Voor sommige inwo- ners van het Zeeuwse plaatsje Kapelle was de verkiezingsbijla- 15 ge van het huis-aan-huisblad de Scheldepost deze week even schrikken. Bij het artikel over de SGP was een foto van de vijf mannelijke kandidaatsleden en vier vrouwen geplaatst. En dat terwijl de SGP geen vrouwen in haar partij toelaat. „Het zijn de echtgenotes van vier kandi daatsleden die hiermee tot uit- 1 drukking brengen dat ze hun man thuis steunen", aldus lijst trekker Nieuwenhuijse. Rotterdamse imam voor rechter Rotterdam - De Rotterdamse imam El Moumni moet op 25 maart voor de rechtbank ver- h, schijnen. Hij moet zich verant woorden voor zijn geruchtma kende uitspraken in het tv-pro- f gramma Nova, begin mei 2001. El Moumni noemde homosek sualiteit destijds een schadelij ke ziekte voor de samenleving. Het OM denkt te kunnen bewij zen dat de imam anderen be- wust heeft aangezet tot haat dan wel belediging. Voetbalfans slaags bij CS Rotterdam - Supporters van 1 Feyenoord en Glasgow Rangers zijn gistermiddag op het Cen- traal Station in Rotterdam met elkaar slaags geraakt. Het was 11 volgens de politie het enige in- 2 cident rond deze wedstrijd voor de UEFA-cup waarbij in totaal "j, dertien arrestaties plaatsvon- den. 1ZI b Man rijdt op 'J agenten in naarden - De politie heeft gis- nI teravond een 40-jarige man uit 1 Almere aangehouden nadat hij tot twee keer toe met zijn auto op motoragenten was ingere- 2t den. De man werd in eerste in- 1 stantie staande gehouden om- dat hij in een gestolen auto reed, maar krijgt nu twee keer J doodslag voor de kiezen. Bij de tweede aanrijding raakte hij zelf gewond. Hij ligt onder politie el bewaking in het ziekenhuis. Moordverdachte uitgeleverd haarlem - De vermeende handlanger van de moorde naars van de Afghaanse opposi tieleider Massud is gisteren door de Nederlandse justitie aan België uitgeleverd. Dat be vestigde het OM in Haarlem. De verdachte werd dinsdag op Schiphol gearresteerd. De Bel gen verdenken de man van be trokkenheid bij vervalsing van I de paspoorten die de moorde naars van Massud gebruikten. den haag/gpd - De Tweede Ka mer vraagt zich af of de deelna me aan de ontwikkeling van de Amerikaanse gevechtsvlieger Joint Strike Fighter wel zo mooi is als het kabinet voorspiegelt. De fracties van PvdA, CDA, WD en D66 tonen zich in bijna driehon derd vragen over het project be zorgd of Nederland wel waar voor zijn geld krijgt en of de kos ten niet gaandeweg het project kunnen oplopen. Het kabinet wil meedoen aan de ontwikkeling van de JSF. Het toestel wordt dan over tien jaar de opvolger van de huidige F16. De concurrenten Rafale en Eu- rofighter zijn daarmee uit beeld. Meedoen aan de bouw van het Amerikaanse gevechtsvliegtuig kost 920 miljoen euro. Dit be drag schiet de overheid voor en dient door de industrie te wor den terugbetaald. Later, als de JSF in productie gaat, zou de Nederlandse industrie op een omzet van 8,8 miljard dollar kunnen rekenen. De Kamer wil weten hoe zeker dit is omdat de Verenigde Staten daarover geen garanties geven. Ook is zij benieuwd of een maximumprijs per stuk is afge sproken. De vier fracties vinden het verder merkwaardig dat het kabinet een deel van de staats schuld later aflost om zo 300 miljoen euro vrij te maken voor de ontwikkelingsfase van de JSF. Betaalt het bedrijfsleven ook de rente van 131 miljoen euro die daarmee gemoeid is of komt dat voor rekening van de staat, wil len de fracties weten. Zij vragen zich verder af waar de 42 mil joen euro aan subsidie vandaan komt die het ministerie van eco nomische zaken beschikbaar stelt voor de deelname-fase. Ook de hoeveelheid toestellen die Nederland aanschaft, is de Kamer nog een raadsel. Het ka binet heeft als rekenhoeveelheid een aantal van 85 JSF's aange houden. Maar volgens de rege ring hangt het aantal te kopen toestellen af van het beschikba re budget. Wat staat er nu voor op, willen de fracties weten, de militaire behoefte of de financi ële ruimte. Het kabinet moet de vragen voor maandag 11 maart beant woorden. Dan houdt de Kamer een hoorzitting over de vervan ging van de F16. Uitgenodigd zijn in elk geval fabrikant Lock heed Martin die het Amerikaan se vliegtuig gaat bouwen, de concurrenten die de Rafale en Eurofighter fabriceren, het Cen traal Planbureau en vertegen woordigers van de Nederlandse luchtvaartindustrie. den haag/gpd - De positie van WD-staatssecretaris Monique Vries (verkeer en waterstaat) wankelt. Veel fracties in de Tweede Kamer zijn haar geklun gel rond de radiofrequenties spuugzat. Bovendien wordt ze beticht van liegen. Binnen veertien dagen moet ze zich in een speciaal debat ver dedigen. Luisteraars van de commerciële zenders op de FM- band kunnen tevreden zijn: hun favoriete programma's blijven nog minstens een paar jaar op de bestaande frequenties. Dat is de uitkomst van een debat, gis teren in de Kamer. Het bod van de commerciëlen van 15 miljoen euro om een de finitief besluit over te laten aan een nieuw kabinet zorgde voor tumult. „Ik voel me verneukt", foeterde een boze Bert Bakker (D66). „Ik ben gepakt, genomen en bedro gen", deed CDA-kamerlid Joop Atsma een duit in het zakje. borgharen - Luchtopname van huizen in de ondergelo pen uiterwaarden van de Maas. De rivier bereikte in de nacht van woensdag op donderdag zijn hoogste punt (45,10 meter boven NAP). Het waterpeil is inmiddels weer aan het zakken en ook de waterstand in Friesland is sta biel. Toch is de wateroverlast nog niet helemaal over. Kwelwater bezorgt het waterschap Roer en Overmaas in Sittard kopzorgen, in Midden- en Noord-Limburg stijgt de Maas nog wel en het waterpeil van de Rijn haalt waar schijnlijk pas zaterdag bij Lobith zijn hoogste punt. Foto: ANP/Ed Oudenaarden rijskwijk/anp - Een 11-jarige jongen uit Soerendonk (gemeente Cranendonck) is gisteren overleden na besmetting met de meningokok-bacterie. Het is de derde keer in twee weken tijd dat de meningokok- ken-bacterie opduikt in de omgeving van Soeren donk. De bacterie meningokok kan zowel hersenvlies ontsteking als een vorm van bloedvergiftiging ver oorzaken. De belangrijkste symptomen van her senvliesontsteking zijn hoofdpijn, koorts, braken, blauwpaarse plekjes op de huid en een stijve nek. Vanwege dat laatste wordt de ziekte ook wel nek kramp genoemd. Hersenvliesontsteking is besmettelijk. De bacterie kan vooral worden overgedragen wanneer veel mensen in een kleine ruimte bij elkaar zijn. Daar om komt de ziekte vooral in de wintermaanden voor. In de open lucht is het risico op besmetting •klein. De verschijnselen bij meningokokkensepsis, de vorm van bloedvergiftiging, lijken op die van her senvliesontsteking, maar de stijve nek ontbreekt. Kenmerkend is dat iemand zonder enige voorbo de heel snel heel ziek wordt. Het is van belang de ziekte snel te herkennen, zodat de behandeling direct kan beginnen. Hoe de ziekte verloopt, hangt sterk af van de aard en omvang van de infectie en de algemene condi tie van de patiënt. Er zijn mensen die zonder be handeling de ziekte binnen enkele dagen over winnen, maar de infectie kan zonder behandeling ook binnen een week tot de dood leiden. In circa 20 tot 50 procent van de gevallen daalt binnen enkele minuten tot uren de bloeddruk sterk (septische shock). Na enkele uren tot dagen zijn er tekenen van stoornissen van organen als nieren en lever. Patiënten kunnen in coma raken. Gemiddeld de helft van hen overlijdt. Ongeveer 10 procent van de mensen draagt de meningokokbacterie bij zich in de keel- of neus holte. De meeste mensen hebben er geen last van. Vooral kinderen zijn er gevoelig voor. Er zijn verschillende types en subtypes van de bacterie. Er wordt gewerkt aan diverse vaccins. Al leen tegen de types C en Hib is momenteel inen ting mogelijk. Tegen de B-variant nog niet. brussel/anr - Nederland ligt binnenkort mogelijk opnieuw onder vuur voor fraude met subsidies uit Brussel. Het onaf hankelijke EU-bureau voor frau deonderzoek, OLAF, stelt in een nog vertrouwelijk rapport voor om de besteding van de zoge noemde ESF-subsidies voor Limburg nader te onderzoeken. Deze zaak staat los van de kwes tie van slordige administratie van ESF-gelden in de periode 1994-1996. Daarvoor wil de Eu ropese Commissie 157 miljoen euro van Nederland terug. De kwestie-Limburg maakt deel uit van een omvangrijk rapport met mogelijke EU-schandalen, opgesteld door de Nederlandse EU-ambtenaar Van Buitenen. OLAF heeft dit rapport bestu deerd. Een van de nog geheime conclusies is dat de verhalen over fraude met subsidies voor banenplannen in Limburg na der onderzoek behoeven. Volgens europarlementariër Van der Laan (D66) betekent dat dat er een strafrechtelijk onderzoek komt. In principe kan de Euro pese Commissie (EC) het onder zoek zelf uitvoeren. Maar dat lijkt Van der Laan onwaarschijn lijk; „Als ze het binnenshuis wil len oplossen, zouden wij als parlement in opstand komen." OLAF doet na bestudering van het rapport van Van Buitenen in totaal twaalf aanbevelingen. De meeste daarvan hebben betrek king op de oude affaires die de vorige EC in de problemen brachten. Volgens OLAF moeten deze zaken opnieuw onder de loep worden genomen. door Rudi Buis Maastricht - Letselschade-advocaten moeten zich niet verlagen tot 'lijkenpikke- rij' door te gaan werken op no-cure-no- pay-basis. Dat vindt de Nederlandse Orde van Advocaten. Geen resultaat, geen ho norarium is een discutabele vorm van be talen. Bij slachtoffers wordt een poot uit gedraaid, meent de Orde. Letselschadespe cialisten die geen advocaat zijn, werken echter al jaren zo. Letselschade is een lucratieve business, weet Raoul van Dort (39). Hij verdient al sinds begin jaren tachtig aan het leed van anderen. Tegenwoordig is hij mededirec teur van de Pais Groep in Maastricht, het oudste en grootste letselschadebureau, met nevenvestigingen in Den Haag, Em- men en Apeldoorn. Volgens Van Dort schieten vooral de laat ste vijf jaar letselschadepraktijken als paddestoelen uit de grond. En juist die bureaus van 'vrije jongens' - naar schat ting 200 a 300 - liggen momenteel onder vuur. De gevestigde advocaten zijn deze letsel schadespecialisten liever kwijt dan rijk. Advocaten mogen niet werken op basis van no cure no pay. Dus kapen de letsel schadespecialisten, advocaten mogen ze zichzelf niet noemen, alle mooie zaken voor hun neus weg. Zijzelf blijven zitten met langlopende, saaie huurkwesties en arbeidsconflicten. De lucratieve hap uit de schaderuif gaat aan hen voorbij. De gevestigde advocaten moeten niet zo zeuren, stelt Van Dort. Zij declareren op uurbasis en daaraan zijn weinig risico's verbonden. „Wij nemen wél risico's." Van Dort illustreert dat aan de hand van een jonge turnster, die midden jaren tachtig ernstig gehandicapt raakte toen ze uit de ringen viel. Elf jaar duurde het voordat de zaak uit eindelijk op het nippertje in het voordeel van de Pais Groep werd beslecht. „Het proces kostte ruim anderhalve ton. Dat bedrag waren we kwijt geweest als de Hoge Raad ons in hoger beroep geen ge lijk had gegeven." Van Dort vindt de kritiek op zijn sector dan ook belachelijk. „Werken op basis van no cure no pay zou de onafhanke lijkheid in gevaar brengen. En de kritiek dat we alleen zaken aannemen die snel groot geld opleveren, is ook onzin. Wij wagen vijftien procent van het schadebe drag en daarbij verplichten we onszelf om te proberen ook die vijftien procent nog te verhalen op de andere partij. Lukt dat, dan betaalt de klant niets." Van Dort vindt de letselschade een schit terend beroep, maar eenvoudig is het niet. ,,'t Is persoonlijk leed, dat neem je soms mee naar huis. Ja, ook wij hebben gevoel. Zodra je alleen aan geld denkt, houd je het niet lang vol." Hij denkt daarbij aan de zaak met de jonge vrouw, die haar dochter verloor, net als haar on geboren kindje. „Dan kan ik met een hele grote zak geld aankomen, maar 't helpt niets." Nee, de boeken van John Grisham wor den geen werkelijkheid in Nederland. Deze Amerikaanse auteur heeft tal van boeken op zijn conto staan waarin enor me bedragen worden uitgekeerd aan slachtoffers van ongevallen en delicten. „In Amerika is er een jury van burgers. Gehaaide advocaten kunnen de juryle den bespelen. In Nederland beslissen de rechters en die zijn nog altijd zeer be houdend." Het hoogste bedrag aan al leen smartengeld ooit in Nederland uit gekeerd, ligt rond de drie ton. Guldens, wel te verstaan. Het weerhoudt slachtof fers niet van groeiend claimgedrag. Van Dort: „De burger is niet langer bang voor artsen en grote verzekeringsmaatschap pijen." Van Dort bestrijdt dat letselschadebu reaus slachtoffers financieel een poot willen uitdraaien. Advocaten die op uur tarief werken, kunnen dat net zo goed. „Ik haal dan altijd maar een citaat aan van de Amerikaanse publicist Kieffer. 'Nadat de dertig jaar oude advocaat over leed en hij bij de hemelpoort kwam, schreeuwde hij dat hij nog te jong was om een hartaanval te krijgen. Petrus zei: nou ja. we hebben gekeken naar het to taal aantal gedeclareerde uren van jou en we hebben uitgerekend dat je zeker 95 jaar moet zijn'. Ik bedoel maar." COMMENTAAR Menig vrije zaterdag gaat dezer dagen op aan het invullen van het belastingformulier. Dat was altijd al een monniken werk. Maar met het nieuwe belastingstelsel, vol ingewikkelde regeltjes voor spaarhypotheken en banksaldi, is het helemaal een hels ingewikkelde klus geworden die menigeen bij voor keur uitbesteedt. Aan het einde van een middag ploeteren, resteren er vaak maar enkele leuke postjes die het gevoel ge ven dat al dat werk niet voor niets was en er ook nog iets wordt terugverdiend van de fiscus. De spaarloonregeling is één van die weinige lichtpuntjes. Uitgerekend die regeling wil staatssecretaris Bos van belastingzaken nu weer ter dis cussie stellen. Bij het optuigen van het nieuwe belastingstelsel is al uitge breid gepraat over de spaarloonregeling. De regeling werd toen al enigszins aan banden gelegd. Op dit moment biedt het spaarloon werknemers de mogelijkheid per jaar het ge weldige bedrag van 700 euro belastingvrij te sparen. Dat is geen vetpot. Bos voorziet dat deze spaarvorm bij de kabinetsformatie sneuvelt. De officiële reden van de sociaal-democratische bewindsman is dat de regeling de middeninkomens en de veelverdieners onevenredig bevoordeelt. Dat klopt. Het klinkt ook redelijk en logisch. Maar de redenering is niet erg consequent. Er zijn veel fiscale regels waar de hogere inko mens meer van profiteren dan de lagere inkomens. De be kendste is de aftrekbaarheid van hypotheekrente. Aan dat heilige huisje durft echter geen politicus z'n handen te bran den, bang als ze zijn voor een opstand van de kiezer en het inzakken van de woningmarkt. De echte reden om aan de spaarloonregeling te gaan sleutelen, is dan ook dat die de schatkist geld kost: 600 miljoen euro per jaar. De opmerkingen van Bos passen natuurlijk in de verkie zingscampagnes, maar zijn daarom niet minder voorbarig. De burger moet niet elk jaar bij het invullen van zijn blauwe formulier of diskette geconfronteerd worden met andere re geltjes. Het nieuwe stelsel moet eerst de kans krijgen zich te bewijzen, en de belastingplichtige moet de kans krijgen er aan te wennen. Het spaarloon is een kleine beloning voor het vele werk. den haag/gpd - De oppositie partijen geloven niet meer dat het kabinet nog voor de verkie zingen met een serieus voorstel komt om de sterke groei van het aantal WAO'ers te beperken. Premier Kok zei gisteren te ver wachten dat de regering in de tweede week van april een nota kan presenteren waarin de hoofdlijnen van een nieuw WAO-stelsel worden geschetst. „Als dat al lukt, zal dat weinig om het lijf hebben", verwoord de SGP-leider Van der Vlies de breed gedragen gevoelens in de Kamer. Kok heeft de Kamer beloofd dat die nog voor het eind van deze kabinetsperiode over een voor stel zal kunnen debatteren. Het kabinet zit echter in forse tijd nood. Op donderdag 25 april is de laatste zittingsdag van de Tweede Kamer voor de verkie zingen. Binnen het kabinet is nog steeds grote verdeeldheid over de aanpassing van de WAO. Bovendien wacht het eerst het definitieve advies van de Sociaal Economische Raad (SER) over dit onderwerp af. Volgens SER-voorzitter Wijffels komt dit op 22 maart. „Onvoor ziene problemen daargelaten", voegde Kok, die Wijffels in een telefoongesprek op zijn hart heeft gedrukt dat haast is gebo den. eraan toe. Gisteren bleek tijdens een spoeddebat over de WAO nog eens hoe ver de standpunten van de regerings partijen uit elkaar liggen. PvdA en WD maakten elkaar weer grote verwijten. Kok benadrukte dat hem er alles aan gelegen is er binnen het ka binet toch tijdig uit te komen. „Zodat een nieuw kabinet in de formatie onze plannen om kan zetten in wetgeving." SGP'er Van der Vlies zei daar echter niets van te geloven. „Het wordt of een nota waarin piketpaaltjes worden geslagen, omdat het ka binet er niet uitkomt. Of het wordt een nota waarin contou ren worden geschetst van hoe het kabinet zou willen dat een nieuw stelsel eruit gaat zien. In beide gevallen is het resultaat na acht jaar Paars triest. Kok vond de verwijten dat zijn kabinet het WAO-probleem te lang voor zich heeft uitgescho ven onterecht. „We zouden veel stukmaken in de Nederlandse verhoudingen als we voor een vraagstuk als de WAO niet eerst zouden wachten op het advies van de werkgevers en werkne mers in de SER. De regering kan er niets aan doen dat de SER meer tijd nodig had dan ver wacht om tot overeenstemming te komen." haren - De Hortus in Haren heeft het niet gered. De tropische tuin moet per direct de deuren sluiten omdat er geen geld meer is. Giste ren werden de koi-karpers uit de vijver gehaald. Terwijl hier en daar bezoekers in een grafstemming door de kas wandelen, breken enkele medewerkers het Groningse park al letterlijk af. Achter de schermen gooien verhuizers gehaast allerlei spullen in een vrachtwagen. De nog aanwezige medewerkers lopen doelgericht door het park om hun spullen bij elkaar te zoeken, ondertussen afscheid nemend van elkaar en het park. Foto: ANP/Peter Wassing

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3