'En nu wil ik echt uw geld mijnheer' GESPREK VAN DE DAG Den Haag Centraal behoort 's nachts aan zwervers Over de gevolgen van een klein misdrijf Astrid Li ndgren is dood, maar nog niet begraven VRIJDAG 1 MAART 2002 Dc MENSELIJK De Amerikaanse pop ster MADONNA gaat op treden in een toneelstuk in het West End in Lon den. Ze gaat de rol van kunsthandelaar in de comedy 'Up for Grabs' spelen in het Wynd- ham's Theatre. Het is haar debuut in het thea ter in de Britse hoofd stad en haar eerste to neelrol in dertien jaar. Het stuk gaat in mei in première. Madonna was in 1988 voor het laatst te zien op de planken. Toen speelde zij een rol in 'Speed the Plow' op Broadway in New York. Twee jaar daarvoor trad zij samen met h aar toenmalige echtgenoot Sean Penn op in het stuk 'Goose and Tomtom'. »cht>- jbadd; .wBfkgtalt; autokraker is een i van de politic. Órtdcr- xJu wordt of hij verantwoor delijk Is voor meerdere inbra ken; Jitauïn's. Man zomaar In elkaar geslagen Een 29-jarige Haar- iri de Haattemw nl wienslad door vier mannen in elkaar ge slagen. Hij went met onbeken de verwondingen naar liet zie kenhuis gebracht De 29-jarige kreeg In de rachi van vrijdag op zaterdag In de Smedesiraat vol - gens een getuige (linke klappen Als de nieuwe voorzitter van de Britse Nationale Os teoporose Stichting heeft CAMILLA PARKER BOW LES gisteren met een boek presentatie het startsein gegeven voor een Britse campagne tegen botontkal- king. ,,Mijn grootmoeder en moeder zijn aan osteo porose gestorven en in die tijd deed niemand daar wat aan. Zij begrepen het ge woon niet", zei Parker Bowles. De presentatie van 'A Skeleton Guide to a Healthy You, Vitamins and Minerals' is het eerste offi ciële optreden van Parker Bowles als voorzitter van de stichting. De afgelopen vier jaar werkte zij als be schermvrouwe achter de schermen. Parker Bowles aanvaarding van het voor zitterschap van de stich ting wordt door sommigen gezien als een nieuwe po ging om te worden geac cepteerd als de nieuwe partner van de Britse kroonprins Charles. De politie in het West-Engelse graafschap, waar PRINS HARRY vorig; jaar de bloemetjes buiten zou hebben gezet, heeft gisteren ge- meld dat de uitspattingen van de toen 16-jarige prins geen gevolgen zullen hebben. De politie van Wilt shire zei dat het onderzoek naar de gebeurtenissen in de pub waar Hariry met vrienden alcohol zou hebben gedronken is afgesloten. De prins gaf vorig jaar zomer toe dat hij met zijn vrienden w.at was gaan drinken in een pub in de buurt van het landgoed van zijn vader, prins Char les. Voorts bekende hij te Ihebben geëxperimenteerd met marihuana. Het gebruik daarvan is verboden in Groot- Brittannië en alleen personen boven de 18 mogen alcohol nuttigen. Charles stuurde zijn zoon na diens bekentenis naar een afkickcentrum, óm te praten met mensen die van hun drugsverslaving el f proberen te komen. In Zweden is het niet ongebrui kelijk om pas een week, lien da gen of zelfs twee weken na een sterfgeval de eigenlijke b egrafe- nis of crematie te houdeün. Maar het 'geval' Astrid Lindgren is zelfs voor Zweedse begrippen extreem. De kinderboeken schrijfster, die wereldfaam ver wierf met haar schepping Pippi Langkous, stierf op 28 januari dit jaar op 94-jarige leeftijd. De uitvaartplechtigheid vooir haar is gepland voor 8 maart, maar liefst 39 dagen na haar s terfdag. „Er is eigenlijk maar éérii belang rijke reden voor dat de plechtig heid veel later plaatsvindt dan gewoonlijk", liet Lindgrens kleinzoon Nils Nymen gisteren vanuit Stockholm weten. „Me grote kerken die ervoor in aan merking kwamen, bleken al ge boekt." Er was domweg, geen ruimte in hun programma om zo'n grote plechtigheid, die ette lijke uren in beslag zal iriemen en naar schatting door 1500 mensen zal worden bee.ocht, te herbergen. „De eerste vrije dag bleek 8 maart te zijn." Het Zweedse gebruik om langer te wachten met een begrafenis dan bijvoorbeeld in Nederland heeft meerdere oorzaken. Het verschijnsel rouwkaart is er on bekend, waardoor het vaak wat langer kan duren voordat alle familieleden, vrienden en be kenden zijn benaderd. Door langer te wachten met de begra fenis krijgt de directe familie voorts de gelegenheid om langer afscheid te nemen en als het ware aan het idee te wennen. De uitvaartplechtigheid voor As trid Lindgren wordt gehouden in de grote kerk van Stockholm. Voorafgaand zal de rouwstoet een route door de stad afleggen. De Zweedse televisie zendt het hele gebeuren direct uit. Lind gren zal worden gecremeerd, waarna haar as op een later tijd stip zal worden verstrooid bij haar geboortestad Vimmersby, tijdens een plechtigheid die al leen voor de familie is bedoeld. Aly Knol Jongen Veiligheid. Alle politieke partijen hebben het prominent in hun verkiezingsprogramma staan. Veel burgers voelen zich, blijkt uit elk onderzoek en politiejaarver- slag weer, behoorlijk onveilig. De Haarlemmer Peter Heerkens, journalist, ervoer wat het is om vlak voor zijn eigen woning over vallen te worden. „Mijnheer, ik wil uw geld." Het was niet spectaculair, zegt hij keer op keer. De overval, en kele weken terug voor zijn eigen woning. „Ik hoorde geen kogels fluiten en zag geen messen flik keren." Toch heeft de gebeurte nis zijn leven - voor even - ont wricht. „Ik heb over de hele we reld in enge steegjes en over rare straatjes gelopen, maar wie ver wacht er nou dat je voor je eigen huis wordt overvallen?" Heerkens ging op 4 februari om half zes vanuit zijn woning aan de Kleine Houtweg, een drukke doorgaande weg in Haarlem, een pakje sigaretten halen. Uit z'n woning, rechts af dus. De kans was aanwezig dat-ie ook even bij z'n stamkroeg De Groe ne Woud zou aanleggen, want het bier heeft aan het eind van de middag zijn bekoring. Het was een donkere namiddag en het plensde. Heerkens was een paar meter van zijn voordeur verwijderd toen iemand zich van achteren tegen hem aan drukte door zijn arm om zijn nek te slaan. En in vlekkeloos Nederlands in zijn oor siste: „Mijnheer, ik wil uw geld." De Haarlemmer dacht in eerste instantie, mede door de correcte spraak, aan een grap van een ,Ju poUtJoHot o ■afden - een 32-jarigt denaar en een 33-jarige lemmet - na verhoor gaan eén proces-verbaal. 'Ik ben de hele wereld over gereisd maar voor m'n eigen huis beroofd'. (Foto is in scène gezet). Foto: Flans van Weel Bejaarde beroofd haaslcm - Een. 79-jarige vrouw is gistermiddag met geweld van haar tas beroofd in het park tussen verpleeghuis IJoerhaavc en de Amerikavaart in het Haarlemse Schalkwijk, De Haarlemse werd aangesproken door een man, die haar vertelde dat hij een pistool bi} zich had. Toen de yiotiw weigerde haar tas ai' te staan, duwde de man haar omver en nam de tas als nog mee. nelle reactie -als alarm kennis en grapte terug: „M'n ei gen schuld, moet ik ook maar niet zo met m'n rijkdom te koop lopen." Toen de 'grappenma ker' zijn greep verstevigde, be greep Heerkens dat het 'iets se rieus' was. Hij liep desondanks door, maar zijn belager klampte zich aan hem vast en samen sukkelden ze verder. Heerkens beet zijn belager toe dat hij het 'niet leuk' meer vond en maar moest opkrassen. Er volgde een worsteling met 'plukken en trekken' en uitein delijk vielen ze gezamenlijk bij de parkeervakken van de Kleine Houtstraat op de grond. Hier door onttrok het gevecht zich aan de automobilisten die op dat moment van de dag in gro ten getale langsscheurden. Eenmaal op de grond gelegen, kreeg Heerkens een pistool op zijn buik. Toen hij het metaal door z'n jas voelde, was z'n eer ste gedachte dat het wel een speelgoedwapen moest zijn. „Ik zag in een flits dat het blauw- zwart was, behoorlijk groot ook, meer een soort mitrailleur. Ik zag het gezicht van mijn over valler niet, omdat hij zich steeds afwendde om te zien of er om standers waren." Waar hij zich - nu enkele weken later - vooral over verbaasd is dat hij niet deed wat hij zich al tijd in gedachten had voorgeno men. „Nou ik ben geen held, dus ik zou me bij een eventuele overval beslist niet door een of andere mafketel in elkaar laten slaan, maar on middellijk mijn geld afgeven. En ik had ook bedacht dat ik hard zou gaan schreeuwen, want ik heb een stem waarmee ik alle buren het huis uit haal." „Maar wat deed ik op het moment suprème? Ik ging in de verdediging. Nu had ik niet veel bij me, maar blijk baar reageer je uit een automatisme. Ik begon me be hoorlijk te verzetten en ging om me heen meppen, maar ik ben niet zo'n vechtjas en het eerste wat echt lukte was m'n eigen bril van m'n kop slaan. Toen gaf ik een biljet van 5 euro dat ik in m'n zak had." De overvaller vond dat blijkbaar niet genoeg en beet hem nu snijdend en hard toe: „En nu wil ik echt uw geld mijnheer." Hij begon tegelijkertijd onder Heerkens' jas naar meer te rom melen. Op dat moment kwam er een vrouw over het trottoir aan en de overvaller ging er van door. „Ik lag daar nog een beetje in de plassen Leidenaar op straat beroofd mom - Em'.'-'Harice Utidenanr Is zanadsj&fcfitentl vroeg m dc pieterskerkchoofïieeg heroofd. Hij werd daar aangesproken door em man die hem om zijn geld vroeg. Toen dc Leklcnaar dat niet wilde geven, werd Itij met een mes bedreigd en moest hi| zijn gekl alsnog afgeven. De overvaller vluchtte lopendrich- tüig deBreestraai. Heerkens ging - zonder siga retten - naar huis en belde onmiddellijk de politie. Niet 1-1-2 ('ik begrijp niet waarom ik dat nummer niet paraat had'), maar het gewone nummer. Het doorverbinden duurde in zijn optiek te lang en hij 'flikkerde' de hoom op de haak en ging alsnog naar zijn stamkroeg. Eerst de volgende morgen kreeg hij de politie aan de telefoon. „Het was natuurlijk een routine geval, maar ik ben vol lof over die jongens. Ik was nog steeds behoorlijk aangedaan en had nauwelijks geslapen, maar ze luisterden echt naar m'n verhaal en maakten ook in alle rust hier thuis het verbaal op." De journalist melde zich riek en verschanste zich behoudens een huisartsvisite en een bezoek aan Slachtofferhulp een week in huis. „Ik kon me in die periode nauwelijks op iets concentreren. Als ik de krant las, wist ik vijf mi nuten later niet wat ik gelezen had." Na die ene week ging hij weer voor het eerst naar z'n kroeg. Zijn sigaretten waren weer eens op en een biertje kon geen kwaad, vond-ie. „Maar die eerste keer heb ik wel goed de straat links en rechts bekeken. Het is nu ruim twee weken gele den en het gaat nu steeds beter. Ik werk zelfs alweer." Heerkens: „Het is natuurlijk bi zar dat ik over de hele wereld heb getrokken en er nooit iets is voorgevallen en ik hier voor de deur word beroofd. Ik denk ach teraf dat ik altijd behoorlijk naïef en onbevangen was. Hoewel ik natuurlijk maar een slachtoffer ben van een klein misdrijf, nau welijks lichamelijk letsel heb gelopen en maar 5 euro ben kwijtgeraakt, ben ik toch evei van slag geweest. Ik ben ook nieuwd hoe ik reageer als ee onbekend iemand me zoma u ineens bij de arm pakt. Schil ,n€ dan gelijk in de stress of heb mijn vertrouwen in de mens behouden?" Irene Nieuwenhuijse O «.orlCtH dB» .(jBSISKJ TOUF S5JMW dc- Vecht- spljbaieikdo kiclrlprmi. j Tasjesrovers slaan toe 5 spoor Sc SC langs s J jarige geni auw. die gtstermkUbg om Wandelpad ui tiflwrtu» Ucp, heeft te maken gekrcpm mol iwvc (lejtMtüivn,. t Volkomen onverwachtWkre» die haw nes mee en ffngnn ci als een haa* vu minor nl de inhuiig van het vindon. Een man rilc bef had zien gcWcuen, heeft de lie vig giaclnokken vfownf nog hel pen «léken riiw dc iladéis, maar de Vnojmn. werden niet ikrcrgamge- afin i Den Haag Centraal Stalt ion oogt over dag als een statige entree van de stad. 's Nachts toont het zich van zijn schimmige kant. Dan is;: het vooral het vervuilde domein van 2rwervers en junks. Tot schrik van d(t reizigers. De wanhoop druipt b jjkans van Jef Harvey's gezicht. De 2! 9-jarige Ameri kaan van Surinaamse komaf zit zeer dringend verlegen om een praatje én wat geld. Zodat hij eindelijk zijn moe der weer eens kan belj en in de States. „Ik heb haar sinds befpn vorig jaar niet meer gesproken. Ze zal zich dood ongerust makem." Het aanbod om in de Burger King van Den Haag Centraal een bekertje koffie te gaan drinkenslaat hij tot tweemaal toe zeer beslist af. „No thanks man, ik red mue wel zonder. Ik wil helemaal niet bed elen. Dat doen er hier al zoveel. Als imensen me wat willen geven prima, under s even goe de vrienden. Er ligt gunoeg te eten in de vuilnisbakken en bij de soepbus is altijd wat te drinken t e halen." Op de bonnefooi ma.ukte hij januari 2001 de oversteek vanuit het zonnige Californië. Terug naar het land waar hij tot z'n achtste had gewoond. Met vrijwel geen geld op aak. „Nederland leek me zo mooi, ook ai kon ik me er nauwelijks iets van hi erinneren. Vol aardige mensen. Ik v\/ilde hier werk vinden en een vrouw." Het liep an ders. Nu bevindt hij :zich aan de zelf kant van het leven. ''Tussen de ver schoppelingen, tussen de rotzooi. Tot zijn eigen verdriet. Het loopt tegen enen 's nachts op Den Haag Centraal. Het wordt al lengs stiller en daarmee onbehaaglij ker. Het is van dat vreselijk gure weer, waarbij de warmte van een lekker bed lonkt. Maar dat 'geluk' is niet ie dereen gegeven, zelfs niet in het zorg zame Nederland, zo valt hier met ei gen ogen te constateren. Vorige week trokken de PvdA-Twee- de-Kamerleden Dijsselbloem en Van Heemst aan de bel over de 'ontoe laatbare situatie' op Den Haag Cen traal. Elke nacht zouden er tussen de honderd en honderdvijftig zwervers en drugsverslaafden rondhangen op en rond het station. Die aantallen nemen we op deze wil lekeurige doordeweekse nacht in de verste verte niet waar. De teller blijft steken op 35. Dat klinkt heel wat minder dramatisch, maar voor de aanblik en het zeer ongemakkelijke gevoel dat het passanten geeft, maakt het weinig verschil. Wat direct opvalt aan het zwerfvolk: het zijn vrijwel allemaal mannen. Morsig gekleed, ongeschoren, met als enige bezit een plastic supermarkttas waarin wat persoonlijke spulletjes zijn opgeborgen. Ze lopen een tijd lang doelloos rond tot het zo rustig wordt in de centrale hal, dat ze wel een plekje durven opzoeken waar ze hun stramme lijven wat rust kunnen geven. Enkelen zoeken de warmte van de in- en uitgangen richting Ma lieveld. Spreiden wat Spitsen en Me tro's op de grond uit om niet nog vui ler te worden dan ze al zijn en schur ken tegen elkaar aan. Deze nacht wordt hen nauwelijks een strobreed in de weg gelegd. De dood enkele treinreiziger die zich op het station waagt, heeft de blik strak naar voren gericht en loopt met een grote boog om de slapende zwervers heen. Het moet gezegd, wie hier na pakweg Een zwerver gebruikt een bankje op het station als slaapplaats. Foto: GPD/Frank Jansen een uur of één moet zijn, kan zich niet prettig voelen. Ook al hangen er overal camera's die veiligheid sugge reren. De permanente post van de stationspolitie heeft nota bene plaats gemaakt voor een Albert Heijn-vesti- ging. Schichtig om zich heen kijkend zoeken ze het juiste perron met de vurige wens dat hun trein al gereed staat voor vertrek. Zoals Gea van 31 die met twee rolkoffers op weg is naar Schiphol. „Ik reis normaal nooit 's nachts en ik moet bekennen dat ik het doodeng vind. Het ziet er hier niet uit en die zwervers doen welis waar niks, maar als er ééntje kwaad in de zin heeft, ben je gezien." Het verhaal over de onveiligheid wordt bevestigd door Jef Harvey. „Ik bemoei me zo min mogelijk met mensen die hier rondhangen. Voor een goed gesprek ben ik altijd in, maar dat is met bijna niemand te voeren. De meesten zijn gek of zwaar aan de drugs en alleen maar uit op het weinige dat je zelf hebt." Mede om die reden slaapt Jef meestal buiten het station. Hij heeft een por tiek gevonden, niet ver van Centraal, waai' hij vooral ongestoord de nacht kan doorbrengen. „Eén halte met de tram. Ik vertel tegen niemand waar precies. De politie komt er niet en het is er lekker luw. Hier op het station heb ik slechte ervaringen. De mensen zijn onbetrouwbaar, de politie is soms ruw en het is er ronduit sme rig." Hij wijst om zich heen naar de vele koffie- en colaplassen, vertrapte bekers, weggesmeten krantjes en an der afval. „Ik heb ondanks alles mijn trots." Jef trekt zijn pet ver over zijn hoofd, zet zijn kraag op en verdwijnt in de nacht, op weg naar zijn portiek. Vraagt langs z'n neus weg of we er om zes uur nog zijn, want dan is hij weer terug. Jef is een uitzondering tussen de zwervers op Centraal, zoveel wordt deze nacht wel duidelijk. Met de meesten valt nauwelijks een gesprek te voeren, hoewel contact maken op zich niet zo moeilijk is, vooral niet voor een roker. Een sigaretje bietsen doen ze bijna allemaal. Tegen drie uur stroomt de hal van Centraal als op commando leeg. Het is tijd voor de soepbus. „Drie keer per nacht. Elf uur, drie uur en vijf uur", dreunt Rob Abbas (46) toon loos op. Hij noemt het zijn redding. Ooit was hij ambtenaar bij het CBS, nu is hij volledig aan lager wal. „Ik ben schizofreen", zegt hij zacht. „Ik woonde tot voor twee maanden bij mijn ouders, maar heb ruzie gekre gen en moest toen weg. Nu krijg ik ook geen uitkering meer, want ik heb geen vaste verblijfplaats." Hij loopt mee naar de soepbus en sluit daar geduldig aan in de rij. Om toch nog enige beschutting tegen het noodweer te bieden, is de bus zo dicht mogelijk tegen het station aan gezet. Incidenten doen zich niet voor bij het uitdelen van de soep, bekers thee en zakjes boterhammen. „Dat is vaak genoeg anders", zegt 'ome' Jan Wijnand, al zeven jaar betrokken bij deze Haagse hulpverlening. „Sinds de permanente bus weg is en we met deze kleine mobiele werken gaat het een stuk beter." Als er nu amok wordt gemaakt, gaat de achterklep dicht en is het gas geven. „De agres sie is duidelijk toegenomen", consta teert Wijnand. „En dat is op zichl gisch. De maatschappij verhardt e dat vind je hier net zo goed terug.' Hij ziet veelal dezelfde gezichten. „Het is nu erg rustig, maar daar vA toch geen enkel peil op te trekken Over het algemeen geldt wel: hoe kouder hoe drukker." Snel terug naar het station, waar hl vooral aanzienlijk minder guur. is. Het is hoog tijd voor een plaspauzr maar nu dient zich een serieus pró bleem aan. Er is geen open openb toilet te vinden. Tja, dan maar dof1 wat iedereen hier 's nachts doet: e buiten tegen de gevel. Het is een van de ergernissen van1 eenzame NS-baliemedewerkster( achter glas, dat wel - nachtelijke n gers een kaartje kan verstrekken. „Wat ik hier af en toe meemaak ei naar mijn hoofd krijg geslingerd, f wil je niet weten. Maar ja, je bent de NS en daar kun je alles tegen z gen. Ze presteren het zelfs om mil commanderen om over te schake op een ander net op mijn tv." Ze bevestigt dat er meer (verbaal) weid is de laatste jaren. Niet alleei van zweivers en junks trouwen s, een trein met vertraging vertrekt, dat al genoeg voor een scheidkan nade." Ze huivert om die reden bij de ge dachte, dat de NS ook op Den Ha Centraal met een nachtelijke 'sen. medewerker' wil gaan beginnen, betekent dus 's nachts rondlopen de hal. „Ik moet er even niet aari denken. Zeker niet nu hier geen p van de spoorwegpolitie meer isp er dan wat gebeurt, komt hulp uil te laat." Jos Pak I

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2