'Ik miste studentensfeertje van BNN' MEDIA Leuren met een 'geweldige, fantastische' hit Roddel en misverstanden op het werk Eddy Zoëy keek in de spiegel bij Endemol en was niet happy Endemol neemt Miss France over Hilversum - Endemol heeft So- ciété Miss France, het bedrijf dat jaarlijks de Franse missver kiezing organiseert, overgeno men. Miss France gaat onder deel uitmaken van Endemol France, de grootste entertain- mentproducent voor televisie in Frankrijk. De Miss France verkiezing wordt al 15 jaar ge houden. De televisieregistratie wordt jaarlijks door miljoenen Fransen bekeken. De laatste editie die in december door TF1 werd uitgezonden trok meer dan tien miljoen kijkers. vrijdag 1 MAART 2002 Daphne Deckers Foto: Ton Kastermans Ralph Inbar maakt portretten Hilversum - Ralph Inbar pre senteert morgenavond (Ned. 2, 21.50 uur) een nieuw program ma bij de TROS. In de zesdelige serie Zelfportret ontvangt Inbar bekende Nedelranders in zijn schildersatelier. Tijdens het ge sprek schilderen de gasten hun eigen portret en hun favoriete omgeving. Een camera wordt bediend dppr Ralph Inbar, de overige camera's zijn met me deweten van de gasten verbor gen om een intieme situatie te creëren. Aan het eind van het jaar worden de zelfportretten in een tv-uitzending live geveild. De gasten bepalen het minima le bedrag dat het werk op moet brengen en het goede doel waar de opbrengst naar toe gaat. De gasten zijn achtereenvolgens leitje van Nieuwenhoven, Daphne Deckers, Max Moszko- wicz, Henk van der meijden, Nance en Hans Dijkstal. Wordt u al geholpen? terug Hilversum - De comedyserie Wordt u al geholpen? keert te rug op televisie en wel bij RTL 5. Vanaf maandag rond half ac'nt 's avonds is de speelse strijd op de werkvloer van het warenhuis van de Grace Bro thers weer te volgen. RTL 5 be gint bij het heuse begin met de eerste aflevering uit 1972. In de serie, met al originele titel, Are You Being Served?, spelen Cap tain Peacock, mevrouw Slo- combe en Humpries de absolu te hoofdrollen. Verder dragen de assistente Brahms, en de verkopers Lucas en Grainger bij aan de verwarring. En natuur lijk is er de oude heer Grace die regelmatig komt kijken hoe het er op de vloer aan toe gaat. Het lijkt alsof het altijd om hem stormt. Eddy Zoëy, protégé vari Bart de Graaff, muzikant en tv-maker, wordt vaak geassocieerd met dwars liggen. En geld. Zo zou zijn overgang naar Endemol - nog geen jaar ge leden - een pure geldkwestie zijn. En zijn terugkeer naar BNN één met hangende pootjes. „Onzin", zegt hij. Een terug-, maar ook vooruitblik. „Ik ben weer happy." door Harold de Haan Hilversum - „Ik heb me ver baasd over de wijze waarop in de media is gereageerd op mijn terugkeer naai' BNN." In de ver gaderzaal van de jongste publie ke omroep opent Eddy Zoëy meteen de aanval. „Ik ben het zat." Speculaties van derden - zo zegt hij - zijn een eigen leven gaan leiden. „Mijn hele leven wordt onder de microscoop ge legd. Geen probleem, als dat maai' correct gebeurt." Eddy Zoëy, ster bij BNN in de rol van Liegende Hollander, gaat naar Endemol. De reden luidt geld. „Onzin. Dat was niet het belangrijkste. De onderhande lingen waren juist op dat punt nagenoeg afgerond. Redactio neel en productioneel was ik niet tevreden. Die ónvrede, de onderhandelingen daarover: dat is kinderachtig geëscaleerd. Tus sen mij en het bestuur. Zij wil den niet het team dat ik wilde en ik wilde niet werken met de mensen die zij aandroegen." „Endemol sprong daar. juist op tijd op in. Die wilde mij, en bood inderdaad een fors hoger bedrag. Natuurlijk speelde dat mee. Net zoals dat bij iedereen die meer verdienen kan, gaat meespelen. Maar nogmaals: dat is nooit het belangrijkste ge weest. Endemol is een groot be drijf met tal van faciliteiten. Al met al geen slechte stap. Ik kreeg immers veel meer moge lijkheden." DRIE WEKEN TERUG Zoëy verlaat Endemol. De reden luidt verschil in inzicht over de wijze van produceren. „Dat klopt. Ik voelde me niet 'happy1. Kon niet de zaken aanpakken zoals ik dat graag doe. René Eijs- ink (de regisseur met wie hij al vanaf zijn periode bij TV Oost samenwerkt - red.) en ik houden van een bepaalde soort sponta niteit. Hebben we vandaag een idee, dan gaan we er morgen nog mee aan de slag. Bij Ende mol kon dat niet. Daar moest eerst over vergaderd worden met een rits mensen. Die er ook allemaal wat over zeiden, op- en aanmerkingen maakten. Het ge volg was een compromis. En dat is dodelijk voor humor." Daarmee, zegt Zoëy, zijn ook de tegenvallende resultaten van bijvoorbeeld het V8-programma Zoëy ziet sterretjes verklaard. „Ik had ook het gevoel me nooit happy te gaan voelen bij Ende mol. Ik miste het studentens feertje van BNN. Veel mensen hebben me vooraf gevraagd: 'Weet je wat je doet met je over gang?' Nee, want ik was groen. Ik heb er nooit bij stilgestaan dat de cultuurverschillen tussen BNN en Endemol zo groot zou den zijn. Toen ik dat wel deed, heb ik Herman van der Zwan (algemeen directeur van John de Mol producties - red.) gebeld. 'Ik heb het liefst dat je mijn con tract verscheurd', zei ik." En zo geschiede. „Hij vond mij ook meer een type voor de publieke „Bij Endemol moest je vaak een compromis sluiten. Dat is dodelijk voor de humor", meent BNN-presentator Eddy Zoëy. Foto: V8 omroep. Inhoudelijk zaten En demol en ik niet op dezelfde lijn." TWEE WEKEN TERUG Eddy Zoëy gaat terug naar BNN. De reden? „Ik heb veel geleerd bij Endemol en we zijn absoluut niet vervelend uit elkaar gegaan, maar het klikte gewoon niet. Dat doet het wel met BNN. Maarten van Dijk (directeur televisie van BNN - red.) is na de breuk nog bij me op bezoek geweest. 'Waar ging het mis?', was de vraag. En ook andere BNN'ers, onderwie ikzelf natuurlijk, hadden er de balen van. Het contact was dus nog altijd warm. Toen ik bena derd werd om terug te komen, hoefde ik er dan ook niet echt lang over na te denken. Het was vrij snel beklonken." „Ik ga van maart tot en met au gustus voor BNN werken. Ik maak een aantal afleveringen van BNN at Work en we praten over een show die vanaf mei moet gaan draaien. Het zal in derdaad iets met humor wor den. Inmiddels is de eerste brainstorm geweest en het wordt nu snel duidelijk hoe het programma er precies uit gaat zien. Ik heb d'r in ieder geval zin in." ZES MAANDEN VOORUIT Zoëy wil weer muziek maken. De reden luidt? „In mijn tijd bij Endemol ben ik daar helemaal niet meer aan toegekomen. Daar heb ik spijt van. Tv is mijn werk, muziek is mijn leven. Mijn carrière bij tv is een optelsom van toevalligheden. En eerlijk gezegd, is tv te onbelangrijk om er ook maar iets van te vinden, Het is lager dan de laagste kunstvorm. Willen mensen een schilderij zien, dan gaan daarvoor naar een atelier of mu seum. Willen ze muziek horen, dan kopen ze een cd. Bij televi sie is dat niet het geval. Dat druppelt de huiskamer gewoon binnen. Niemand hoeft daar iets voor te doen. Het is, kortom, stomweg entertainen. En toeval lig mijn werk." „Muziek, volgens mij zei Sting dat, is zijn eigen beloning en geeft mij een euforisch gevoel, Daarom werk ik maar zes maan den per jaar voor BNN. Het an dere half jaar wil ik me storten op muziek. Die heb ik verwaar loosd doordat ik het te druk had. Wat dat betreft, ga ik terug naar mijn roots. Ik denk dat ie dereen één keer in de zoveel tijd in de spiegel moeten kijken om te zien of je nog tevreden bent. Dat heb ik ook gedaan en nee, ik was niet meer happy. Daarom heb ik besloten het traject terug te draaien. Minder bezig met de dingen waar ik de laatste jaren zoveel tijd in heb gestoken, dus met tv, en meer met wat ik altijd al mijn passie heb gevonden, dus muziek. Ik zit weer lekker in mijn vel." Pluggers promoten wekelijks zo'n zestig platen bij radiozenders door Geesje van Haren Hilversum - Met vlotte praatjes en veel en thousiasme knokken ze er dagelijks voor hun plaatje op de radio te krijgen. Zij kunnen niet zingen, gitaar spelen of dansen. Toch zijn de Top 100 en de Radio 2 Paradeplaat hun bron nen voor succes. Pluggers; de mannen die zich 24 uur per dag bezig houden met de wereld van de muziek. Per week komen er zo'n zestig nieuwe singles uit in Nederland. Zestig artiesten, groot en klein, staan te springen om door te breken. Toch is dat maar voor een enkeling weggelegd. Alle Nederlandse radiozenders samen hebben ruimte voor maar zes of zeven nieuwe platen. Er valt per week dus ongeveer negentig pro cent af. Top of flop liggen dicht bij elkaar. Natuurlijk helpt het als een single van een keurige, goed spelende en zingende groep of artiest komt. Maar het is nog handiger als een goede plug ger zich over de single ontfermt. De plugger loopt de radiostations af om 'zijn' plaatjes ge draaid te krijgen. Daarbij zijn de belangen groot. Wie als plugger niet regelmatig een hit mee naar huis neemt, heeft het zwaar. „De platen die zij promoten moeten op de radio komen. Gebeurt dat niet dan wordt hun baas boos", aldus Ron Stoeltie. Hij is demuziekcoördinator van Radio 2. Stoeltie kan het weten. Elke donderdag houdt Stoeltie een zogenaamde plug-bijeenkomst in de kantine van de NOS op het Hilversumse Mediapark. Daar krioelt het dan van de plug gers. Dertig tot veertig mannen en één vrouw staan te trappelen om muzieksamenstellers te vertellen over de nieuwste singles van hun maatschappij. Stapels met cd's worden voor Stoeltie's neus opgebouwd. Het lijkt wel een rommelmarkt in het buurthuis. Maar dan gaat het niet om dubbeltjes en kwartjes, maar over keiharde euro's. 'Weet je Ron het is nu toch echt tijd dat deze gedraaid wordt. Er zijn al zoveel duizend pla ten verkocht en andere stations draaien hem ook al'. 'Ja' knikt Stoeltie, 'ik weet het'. Snelle woorden wisselen-elkaar af, er wordt gespro ken in getallen, begrippen en titels. Anderhalf uur lang schuiven de pluggers om de beurt aan bij de programmamakers. Als de tijd om is, trekken Ron Stoeltie en de zijnen zich terug en kiezen ze de Paradeplaat en de Radio 2 cd uit. Wordt een single uitgekozen als Paradeplaat of Alarmschijf, dan is hij van succes verzekerd. Want wat wordt gedraaid, wordt ook verkocht in de winkels. Zo simpel werkt het. Daarom blijven de pluggers elke week met hun hitjes naar Hilversum komen, ook al weten ze dat de kans op succes klein is. Maar is er succes, dan kan de champagne open. Overigens is er elke week ook nog een flinke tweede prijs te verdelen. De progr ammama kers kunnen ook besluiten de plaat op hun playlist te plaatsen. De plaat wordt dan een paar keer gedraaid en wie weet toch nog opge pikt door het publiek. Promoten Gerard van der Pot is onafhankelijk plugger. Hij werkt voor zichzelf en wordt door verschil lende platenmaatschappijen en artiesten inge huurd om hun singles te promoten. Elke week loopt hij met zijn singels onder de arm de ver schillende radiostations af. „Op een plug moet je eerst alle mensen van de verschillende om roepen weten te overtuigen dat de plaat goed is. Lukt dat en willen zij hem draaien dan ben je nog afhankelijk van wat het publiek ervan vindt. En, hoe vaker een plaat wordt gedraaid hoe groter zijn kans op slagen is." Want gedraaid worden op de radio is simpel weg gratis reclame voor een album. „Een veel voorkomend gezegde bij ons is: if you don't promote, a terrible thing will happen; nothing! vertelt Harold Gerritsen plugger bij BMG Mu sic. Hij is 33 jaar oud, maar zijn werkkamer ziet er uit als een uit de kluiten gegroeide tie nerkamer. Overal liggen stapels cd's en de mu ren zijn behangen met posters en vlaggen van verschillende idolen. „Het vak houdt je jong". De onvoorwaardelijke liefde voor muziek is de voorwaarde voor een goede plugger. „Muziek is emotie, je moet het kunnen voelen. Als je een gevoel bij een plaat hebt, wil je je daar voor de volle honderd procent voor inzetten. Het is des te ffustrerender als zo'n plaat het niet haalt", vertelt Van der Pot. „Het refrein van een single is heel belangrijk. Daarop selec teer ik mijn platen. Toch is het geen garantie. De plugger die hits kan voorspellen bestaat niet, maar hij zou meer dan goud waard zijn." Een plugger moet de deuren zien te openen voor de artiest. Hij kent de weg naar radio en tv. „Een van de krenten uit de pap is Marco Borsato. Hij vroeg mij het duet Lopen Op Het Water, dat hij samen met Sita zingt, te promo ten. Op 5 december liepen wij overal de deur plat om interviews te geven. De single kwam achttien december uit en stond een maand la ter op nr.l", vertelt van der Pot. „Dat is ge woon fantastisch. Het pluggen is een vak waarbij je meer doet dan alleen vergaderen met programmamakers". Harold Gerritsen kan dit beamen. Hij zegt: „Wij brengen veel tijd door met de artiesten. We gaan met ze mee naar concerten en inter views. Ik was bijvoorbeeld aanwezig bij een concert van Joe Cocker in het Russische Krem lin. Daar komt niet zomaar iedereen." Scoort een plugger geen hits dan wordt hij daarop afgerekend. Dan krijgt hij niet alleen te maken met zijn eigen frustratie, maar ook met een wereldje dat hem niet meer gelooft. In Hil-| versum, het werkterrein, is het ons-kent-ons gehalte maximaal. Het wereldje van de plug gers en discjockeys is klein. „Het is belangrijk datje eerlijk bent. Als een plugger tien keer zegt dat een plaat een hit zal worden en in alle gevallen blijkt dat niet zo te zijn, dan kan hij het de elfde keer wel schudden" vertelt Gerrit sen. Een plugger is net zo afhankelijk van een hit als een artiest. En een plugger kan nog zo pluggen, soms wil een radiostation maar niet geloven dat de plugger een hit bij zich heeft. „Santana kreeg bijvoorbeeld in eerste instantie geen kans. Op Radio 3 wilden ze hem niet draaien," vertelt Gerritsen. Vlak daarna won hij acht Grammy Awards, toen werd hij na tuurlijk wel gedraaid. Met veel succes, zijn cd Supernatural heeft in Nederland de platina status bereikt. „Dat succes trekt iedereen dan naar zich toe. Opeens claimt heel Hilversum dat zij die plaat naar de top hebben gebracht," vervolgt Gerritsen. „Een hit heeft vele vaders, een flop blijft alleen achter met de plugger. TROS zendt BBC-comedy met Pauline Quirke uit Hilversum - Engeland lijkt er patent op te hebben: de gebo ren comédiennes. Actrices als Patricia Routledge (Hyacinth Bucket, 'spreek uit Bouquet' in Schone schijn), French Saun ders (Absolutely Fabulous) en Pauline Quirke (Sharon Theodo- polopoudos in Birds of a feather) zijn inmiddels lucratie ve exportproducten voor de BBC. De TROS voegt vanavond aan haar reeks Britse comedy's een nieuwe serie toe: Office Gossip met Pauline Quirke in de hoofdrol. De BBC zond de serie voor het eerst in 2000 uit. De comedy is door de TROS omgedoopt in Spannend speel goed en draait om misverstan den en roddel op het werk. Jo (Pauline Quirke) is de persoon lijke assistente van de chaoti sche Rod (Robert Daws), die verantwoordelijk is voor de ont wikkeling van nieuw speelgoed (niet geheel toevallig staan in het decor pontificaal de poppen van de eveneens uit de BBC-stal afkomstige nieuwe kleuterserie de Tweenies in beeld). Rod is zo bezig met zijn werk dat zijn pri vé-leven een grote puinhoop is. Jo, die een alleenstaande moe der is, probeert hem een beetje in het gareel te houden. Zij deelt haar kantoor met Simon (Neil Stuke), die een affaire heeft met de getrouwde Maxine (Pippa Haywood). Zij denken dat nie mand op de hoogte is van hun relatie. De thema's in Spannend speel goed zijn behoorlijk cliché. Al dan niet stiekeme relaties op het werk zijn natuurlijk zo oud als de weg naar Rome, maar door de herkenbaarheid voor kijkers weer een dankbaar gegeven voor comedyschrijvers. In de eerste aflevering vertelt Rod zijn assistente Jo dat zijn vrouw hem verlaten heeft. Hij laat haai' het briefje zien dat ze achterliet en Jo constateert ver ontwaardigd dat het al acht da gen oud is. „Ze is al acht dagen met de kinderen de deur uit en jij merkt dat nu pas?" Rods ex cuus dat het briefje op een niet goed zichtbare plek lag, vindt Jo slap. Rod waagt nog een poging: „Ik was de afgelopen dagen zo laat thuis van mijn werk dat ik stilletjes naar de logeerkamer ben geslopen om ze niet wakker te maken. En 's morgens ging ik weer heel vroeg de deur uit. Hoe kon ik het nou in de gaten heb ben?" Terwijl een serie als Schone schijn met Hyacinth Bucket het voor een deel ook moet hebben van de non-verbale humor, is Spannend speelgoed vooral ge baseerd op snelle adremme dia-, logen. Pauline Quirke, die in En geland razend populair is als co medy-actrice, draagt als Jo de serie. Rod geeft aardig tegengas, maar haalt het niet bij Richard de geweldige echtgenoot van Hyacinth. Quirke was op haar negende al te zien op tv in de populaire se rie Dixon of doek green. Op haar zestiende had ze haar eigen praatshow, Pauline's Quirke's. Ze speelde ook in diverse dra maseries van de BBC, maar is het meest bekend van Birds of feather, de comedy die in Enge land een recordaantal van 101 afleveringen bereikte. In Neder land werd de serie uitgezonden door de AVRO. Quirke won diverse onderschei dingen voor haar acteerpresta ties. Zo werd ze in 1994 uitge roepen BBC TV Personality. In september 1998 werd ze geko zen tot beste drama actrice. Susanne van Velzen Spannend speelgoed is van avond te zien bij de TROS om 21.10 uur op Nederland 2. Joop is mijn allerbeste vriend. Hij loopt als een Moeder de Gans achter mij aan of het alle maal wel goed gaat met mij en zegt: „Luister Kraay, als je mor gen niet meer wil, mag je stop pen. En je hoeft geen honger te lijden. Nooit! Daar zorg ik voor."Alleen een vriend kan dat zeggen.Maar voor hem speel ik niet in De Huisbewaarder. Ik speel alleen voor God en voor mezelf zeg ik altijd. John Kraaykamp in Studio over Joop van den Ende Ik heb mijn leven lang het ge voel dat ik op een gynaecologen- tafel lig, zo veel weten mensen al van me Actrice Drew Barrymore in Ce lebrity De Lullo's zijn uit irritatie ont staan. Dan zit je vrijdagavond lekker ontspannen in de kroeg, komen er opeens veertig van die blauwe blazers binnenvallen. Het echte studentencorps ken nen we overigens niet. Daar werd ik weieens op aangespro ken: „Leuk, Koch, leuk. Maar een paar dingen: het is niet stropdas, maar das. En jullie hebben geen afgetrapte schoe nen. Herman Koch in de VPRO-gids Mijn grootste angst is dat hoe ik over mezelf denk, ook werkelijk waar is Zanger Robbie Williams in Ce lebrity Het gruwelijkste voorbeeld van moraal-theologie in de vader- GEKNIPT Theo van Gogh Foto: GPD landse interview-branche heet Wilfried de Jong. Een galmend verontwaardigde die preten deert van televisie KUNST te maken met zichzelf als zogehe ten integermiddelpunt. Wil fried weet alles bij voorbaat al en kon tot op heden niet op zelfs maar een toefje nieuwsgierig heid worden betrapt. Theo van Gogh in VARA-TV- Magazine Barend Van Dorp is een tijdje weggeweest, maar eigenlijk moeten ze dat 52 weken per jaar uitzenden. Waarom? Omdat ze op de een of andere manier Ne derland bij elkaar weten te hou den of zo. Het heeft iets ouder wets: wat daar besproken wordt, is belangrijk. Al zit ik wel vloe kend voor de tv als gasten al te kritiekloos benaderen of dom reageren. Zanger Maarten van Roozen- daal in KRO Studio. Ik heb mijn eerste boek aan mijn ouders gegeven. Het zei ze niet zoveel. Het was meer.Abdel heefteen boek geschreven, en wat eten we vanavond? Schrijver Abdelkader Benali in Nieuwe Revu Onderweg dacht ik al: dit is klo te. Verdomme, het is weerzover. Ik sta hier wel als wereldrecord houder, niet als lulletje rozewa- ter Schaatser Gianni Romme in Sportweek Nee, ik zie mezelf niet als de ko ningin van het gala. Maar ze s vragen me er steeds voor, dus i het zal wel zo zijn. Ik vind het echt leuk om te doen. Ik denk dat mensen bij mij het gevoel hebben dat ik gewoon naast ze T kan zitten in de bus. jr Caroline Tensen in VARA-TV- t magazine. f r Van Veldes gloriedag was voor lr alle volgers van het Nederlandse jr schaatsen een hoogmis L TV-presentator Mart Smeets in Nieuwe Revu r Nederland begint de trekken F van een politiek-archeologisch if themapark te vertonen Oud-minister Bram Peper in Vrij Nederland Actrice Pauline Quirke speelt Jo in de comedy-serie Spannend speelgoed van de TROS. Foto: TROS

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 26