IJsbergklimmen en krekels eten op festival WEG WIEL 2 'uzzelen in showroom loont de moeite wel [aybach, Duits kasteel op wielen voor de rijken Geen sleurhut, maar 'hippe kip' IUISMAN Buitensportbeurs voor wandelaar en fietser Op Pad dit jaar tegelijkertijd met de FietsRai in Amsterdam L.I.A.M. ankfurt - De Ford Focus is in uitsland door de keuringsin- Euitie TÜV tot de beste ver aard van auto's tussen een en ie jaar oud. De Focus is de jrste Duitse auto die sinds 187 beslag legt op de no. 1-po- je. Die was sindsdien meestal ior Japanse merken. In totaal 17 verschillende modellen van Ie fabrikanten die in Duits- nd zijn vertegenwoordigd, n vergeleken. 92,7% van de iderzochte Fords had geen ikel gebrek. NO in veiligheid iet Karmann iiFT - TNO gaat met Wilhelm irmann in Duitsland samen- erken op het gebied van pas- :ve veiligheid van voertuigen, irmann bouwt al vele jaren briolets en coupés in op- acht van uiteenlopende fabri- nten. (advertentie) i J Gazelle Batavus Batavus elektra Tomos Loekie 100% service meer dan 100 modelten opkwaliteit in tweewielers reewielers b.v. Levendaal 76 Leiden Tel.; 071 -513 1515 iatrastraat/hoek Willem de Zwijgerlaan Leiden Tel.; 071 -568 06 80 door Gerard Chel Amsterdam - IJsbergklimmen, krekels eten, ka jaks bouwen, fietsen en skaten. Dat kan alle maal op het Op Pad Festival, dat op 8,9 en 10 maart wordt gehouden, 's Lands grootste bui tensportbeurs voor wandelaar en fietser beleeft dit jaar zijn 12e editie. Voor het eerst in twee hallen van het RAI-complex in Amsterdam na de voorafgaande jaren gast te zijn geweest in het Congresgebouw in Den Haag. Ook voor het eerst: Op Pad vindt tegelijkertijd plaats met de FietsRai die tot en met dinsdag 12 maart duurt. Ruim 12.000 vierkante meter -1.000 meer dan vorig jaar- aan vloeroppervlak is beschikbaar om de naar verwachting 28.000 a 29.000 be zoekers te informeren over buitensporten. Tot nu toe kwamen gemiddeld zo'n 25.000 27.000 mensen naar Op Pad. Er zijn meer dan 250 exposanten en verder werkt een groot aantal particulieren op een of andere manier mee. Reisorganisaties presen teren speciaal op fietser en wandelaar toege sneden tripjes, uitgevers komen met nieuwe reisboeken, verkeersbureaus brengen interes sante plekjes in hun land onder de aandacht en op het SNP-reisfestival wordt een groot aantal dialezingen gehouden over verre lan den en bijzondere bestemmingen. Buiten sportwinkels tonen hun nieuwste collecties en belangenverenigingen leggen uit waar zij voor staan. Om de doelstelling van het festival ('recreëren in harmonie met de natuur en dat op eigen kracht') te benadrukken wordt iedere bezoeker opgeroepen vooral te voet te komen. Vanaf elk station in Amsterdam is, in samenwerking met Nemo -de Vereniging van Vrije Wandelaars een wandeling uitgezet naar de Rai. Onderweg komt de wandelaar diverse organisaties tegen die actief zijn op het gebied van groene recrea tie en duurzaam toerisme. Tijdens het festival presenteren deze organisaties hun campagne 'ecotouren in eigen land'. Het Op Pad Festival zelf -georganiseerd door het gelijknamige ANWB-magazine- is vooral een doebeurs. En overigens niet alleen voor wandelaars en fietsers. Ook kanofanaten, spe leologen, parapanters, skaters, langlaufers en bergbeklimmers vinden er van alles over hun hobby. Tijdens workshops en cursussen kan de be Ook het inpakken van een rugzak of hoe je je bagage het best op een fiets kan verdelen, kun je leren tijdens het Op Pad Festival. Foto: ANWB zoeker zelf aan activiteiten deelnemen, pro ducten uitproberen en zijn kennis opfrissen. Bij voorbeeld over gps, kompas, kaartlezen, natuurfotografie of waterzuivering. En over meteorologie en het plannen van een route. Maar ook het inpakken van een rugzak wordt geleerd en hoe je je bagage het best op een fiets kunt verdelen. Op het kookplein in hal 8 (Parkhal) kan de be zoeker eigenhandig krekels koken en sprink hanen grillen om die vervolgens uiteraard zelf op te eten. Lezers van het blad 'Op Pad' kun nen, indien zij zich daarvoor vantevoren heb ben opgegeven, tijdens de beurs een kajak bouwen om deze na afloop tegen een 'zacht prijsje' mee naar huis te nemen. En op de ANWB-stand in hal 10 (Deltahal) kunnen lig fietsen, skates en vakantiefietsen worden uit geprobeerd. Behalve de traditionele klimwand komt de Ne derlandse Klim- en Bergsport Vereniging (NKBV) met een ijsbergklimwand. Hier kan ie dereen de stijgijzers, ijsbijlen en pikhouwelen hanteren. Omdat de NKBV 100 jaar bestaat is er ook een fototentoonstelling te zien over de ze vereniging. Over foto's gesproken: trots zijn de organisatoren op de presentatie van na- tuurdia's van fotograaf Peter Muller. Op een scherm vein 9x7 meter worden van hem foto's uit Noord-Amerika getoond. Ook dit jaar hebben bekende personen uit de reiswereld hun medewerking toegezegd lezin gen te houden en workshops te leiden. Onder hen bergbedwingers Ronald Naar en Robert Eckhardt, reisboekenschrijfster Josie Dew, To ni Wheeler (van de Lonely Planets) en Op Pad- hoofdredacteur Kees Lucassen. Er worden et telijke films vertoond en uit verschillende we- reldedelen wordt op de drie beursdagen live muziek gespeeld. Tenslotte is een belangrijke plek weggelegd voor het uitwisselen van erva ringen: lezers van Op Pad die trips hebben ge maakt vertellen daarover. Op Pad Festival, 8,9 en 10 maart. Vrijdag van 12 tot 20 uur, zaterdag en zondag: 10 - 18 uur. Entree: 9 euro. CJP en 65+: 7,50 euro, kinderen van 4 tot 12 jaar 3,50 euro, tot vier jaar gratis. Zie ook: www.oppad.nl Voor de aanlooproutes van Nemo: www.pz.nl/nemo. ANWB infonummer 0800 - 0503. Met bijbetalen van 2 euro kunnen Op Pad-bezoekers (binnendoor) naar de FietsRai, die tegelijkertijd plaatsvindt. 'Fiets van het Jaar 2002' Voor de Verkiezing van de Fiets van het Jaar 2002 zijn door de vakjury zes fietsen genomineerd: Batavus COM 4 Allegro 1.099 Gazelle ScooterBike Pro €899 Giant Prodigy €2.050 Koga Excellence €3.175 Koga Road Champ €1.045 Riese Müller Avenue Black €1.449 Uit de genomineerde fietsen wordt de 'Fiets van het Jaar 2002' gekozen die be kend zal worden gemaakt op vrijdag 8 maart tijdens de opening van de FietsRAI 2002 in Amsterdam. Daarnaast zullen en kele fietsen in aanmerking komen voor een eervolle vermelding. De 'Fiets van het Jaar 2002' en de eervolle vermeldingen zijn te zien op de FietsRAI 2002 die van vrijdag 8 tot en met dinsdag 12 maart 2002 wordt gehouden in de Holland- en Randstadhal van Amsterdam RAI. r Rob van Ginneken advertenties van de automer- !n duiken de laatste tijd bijna ioorvoetend cryptische ver- ijijzingen op naar mooie kortin- ;n die bij aanschaf van een be- "d type auto te scoren zijn. hoe dat dan precies zit, irdt zelden echt duidelijk. De •klaring voor die aarzelende pak kon wel eens te maken iben met onwennigheid. En ichien zelfs een tikje onge- if. Het is nu eenmaal niet be- d gangbaar dat onze over- ;id uit de algemene middelen irse bedragen op de bankreke- van de autokoper terug tri. Toch is dat precies wat er ij de keuze van de juiste auto jbeurt. Sinds begin dit jaar irdt namelijk een bedrag van of 1.000 euro terugbetaald teer de betreffende nieuwe :o respectievelijk in de op één zuinigste (B) of allerzuinigste categorie valt. it wordt met een fenomenaal jewikkelde formule berekend, wat de koper hoeft te bekij- i, is of het zogenaamde ener- label (een bordje dat in de Satelliet-navigatie in de auto komt in aanmerking voor een fikse subsidie bij aankoop van een nieuwe auto. Foto: GPD showroom naast de auto staat) vermeldt dat de auto in de 'groene' categorie A of B valt. Ja? Kassa! Maar het verhaal gaat nog verder. Vorig jaar trad al een eerste tranche van deze stimule ringsregeling in werking, zij het toen met de nadruk op schone motoren. Mocht de auto van uw dromen nu al voldoen aan toe komstige Euro4 milieunormen, dan wordt nog eens een bedrag van 275 of 450 euro (respectie velijk voor een benzine- en die selauto) op de rekening van de koper terug gestort. De zakelijke rijder zal er wellicht niet vroeger voor opstaan, maar vooral bij de koop van compac te en dus zuinige auto's als bij voorbeeld de Smart of de Opel Agila - in een prijsklasse tegen negen mille - en de Toyota Yaris Eco - ruim 12.500 euro - spitst de consument de ongetwijfeld oren. Als hij het weet tenminste, want er wordt opvallend weinig voorlichting over dit voor con sumenten toch belangrijke on derwerp gegeven. Dat geldt zéker voor een derde stimuleringsmaatregel. Vorig jaar is de overheid als test be gonnen met het verlenen van belastingkortingen op bepaalde 'wenselijk geachte' accessoires. Denk aan een brandstof-ver- bruiksmeter en cruise control. Kennelijk is die proef geslaagd, want met ingang van 1 januari is de lijst flink uitgebreid. Wie een nieuwe auto koopt hoeft bijvoorbeeld minder luxe belasting (BPM) te betalen op veiligheidsverhogende accessoi res als de nieuwe generatie gor dijnairbags, speciale anti-whip- lash hoofdsteunen en banden- druk-sensoren. Maar ook de standkachel komt op de nieuwe lijst voor. Zo'n ding begint op koude dagen ruim voor het wegrijden vast met het opwar men van motor en autointeri eur. Aangenaam en veilig. Maar er is één accessoire dat er echt bovenuit springt. Satelliet- navigatie wordt namelijk wel heel doortastend ondersteund. Onder voorwaarden dan. Het moet een volwaardig systeem zijn en vanwege de veiligheid mag dat onder het rijden niet bediend kunnen worden. Als het systeem aan die eisen vol doet, verleent de overheid bij de koop van een nieuwe auto met navigatie BPM-vrijstelling over een bedrag van 1.700 euro. Een vaste regeling, wel te verstaan. Indien het navigatiesysteem minder kost, krijg je dus feitelijk extra korting op de auto. Een in teressant rekenvoorbeeld: bij de Toyota Yaris Linea Luna komt het allernieuwste generatie DVD-navigatiesysteem (dat met één schijfje in heel Europa de weg weet) op een bescheiden meerprijs van ruim 1.100 euro uit. Zeer interessant dus. Conclusie: krijgen we eindelijk eens géén sigaar uit eigen doos, vertelt niemand het de consu ment! Puzzelen loont, vooral in de autoshowroom. iecht/gpd - De grote auto- :rken snakken naar identiteit, immige proberen oude, ver wenen merknamen nieuw le- 'n in te blazen. Dat mislukte al ins met Duesenberg en Talbot, :t als met Bugatti. Volkswagen robeert het nu met Bentley en ziet in Rolls-Royce een litgelezen mogelijkheid tot sta- isverhoging. lok Mercedes dacht een paar geleden aan een bod op .-'ide Britse automobiele monu menten, maar besloot zijn eigen isteel op wielen te bouwen, aar wel onder een oude, aan rekende merknaam: May- ich. Om te slagen komt Mer- ides met een superdeluxe li- lousine, die de oude Britse ico- ïn ruimschoots overvleugelt, e kans dat oude en nieuwe rij- in zich tot die absolute topau- zullen bekeren schat Merce- es meer dan levensgroot in. Al an niemand zeggen hoe groot e markt precies is voor derge- ke miljoenenauto's, olgende week is de Maybach Dor het eerst te zien, op de au- )show van Genève en vanaf de erfst dit jaar is hij ook te koop. 'aar verluidt moet de wagen D0.000 euro gaan kosten. Toch ijn er al een paar duizend be- teld. Een aantal in de VS, een landvol in Europa en een stelle- je in het Midden-Oosten en Azië. Want de Maybach wordt de auto voor de superrijken op deze aarde. Mercedes-Benz gebruikte het De Maybach was in de jaren dertig de grootste limousine die in Duitsland gebouwd werd. De nieuwe (voorgrond) wordt de allergrootste van dit moment. Foto: Daimler Chrysler Japanse autoplatform in Tokyo enkele jaren geleden al voor de eerste presentatie van de May bach. Het wordt de top van het Duitse merk met de ster, zoals Lexus het topmerk van Toyota is. De Maybach is aanzienlijk gro ter dan de grootste Mercedes en niet minder dan 5,60 meter lang. De auto's worden voor een groot deel met de hand gemaakt in Sindelfingen (dagproductie maximaal zeven stuks) en de ei genaar heeft veel inspraak in de aankleding ervan. Net zoals dat met de historische Maybach het geval was en zoals dat gebruike lijk is bij limousines van deze orde van grootte. De vetste Maybach was in de ja ren dertig van de vorige eeuw de Zeppelin. Met V12-motor en een lengte van vijfeneenhalve meter de grootste Duitse auto in die tijd. De koper van een Maybach anno 2002 kan zelf de sierlijsten kiezen, de inlegmotieven bepa len en beslissen over de inrich ting van de auto achterin. De aandrijving wordt in alle geval len verzorgd door een V12 met twee turbo's en 550 pk Mercedes wil het exclusieve top segment niet laten schieten, ze ker nu BMW met Rolls-Royce en VW met Bentley hoogdravende aspiraties hebben in het aller hoogste marktsegment. Terug ria 60 jaar Het legendarische automerk Maybach keert na 60 jaar te rug. Het wordt een zelfstan dig topmerk binnen Daim- lerChrysler, boven Merce des-Benz. In plaats van een ster op de motorkap krijgt de Maybach een statiefje met een dubbele, overlappende 'M' in een bolle driehoek MM stond vroeger voor Maybach Motorenbau en nu voor Maybach Manufaktur. The Escape biedt, naast de moderne vormgeving, ook veel binnenruimte. Foto: GPD door Maria Delgrosso arnhem - Officieel heet-ie The Escape, maar in de caravanwe reld wordt-ie al de hippe kip ge noemd. Niels Roks uit Arnhem ontwierp als afstudeerproject voor de Hogeschool voor de Kunsten een caravan, die vooral de jeugd moet aanspreken. „Een vouwcaravan", noemt hij het zelf, want het kampeermiddel is een kruising tussen een caravan en een vouwwagen. Ontwerp een supermoderne ca ravan, deze lastige opdracht stelde Niels Roks zichzelf. Hij kwam op dit idee voor zijn exa menproject aan de kunstacade mie door een artikel, waarin de directeur van Kip Caravans er over klaagde dat de jeugd zo moeilijk in een caravan is te krij gen. Kamperen doen jongeren graag, maar dan in een tent en niet in een duffe caravan. „Het leek mij een uitdaging om ook de jongere doelgroep voor de caravan te interesseren." Bij Kip Caravans waren ze al lang blij dat iemand serieus over het vraagstuk wilde nadenken en omdat Roks zelf afkomstig is uit de doelgroep, kreeg hij groen licht voor het maken van een ontwerp. De steun van de fabrikant en andere toeleveranciers uit de ca ravanwereld was mede geba seerd op het essay dat de stu dent vooraf schreef. Roks had zich daarin uitgebreid verdiept in de manier van recreëren. „Ik had een heel utopisch verhaal geschreven. Of mensen zich daadwerkelijk zo zullen gaan ge dragen, is natuurlijk de waag, maar misschien zet mijn idee wel aan tot anders denken over het gebruik van de caravan." Want de productvormgever ziet de caravan niet alleen als ver blijfplaats voor langere vakan ties, zo één d twee keer per jaar, maar als kampeermiddel dat veel vaker gebruikt zou moeten worden. Al was het alleen maar om even de natuur in te trékken. „Je kunt er de actieradius van je eigen huis mee vergröten en daar hebben mensen steeds meer behoefte aan", denkt Roks. Hij vindt dan ook dat de caravan zo mobiel moet zijn als de moderne mens. Met de hui dige technieken is dat ook mo gelijk. The Escape kan dan de ideale huisvesting zijn, voor wie de laptop, e mail en mobiele te lefoon bij de hand houdt. „De caravan wordt dan een moge lijkheid om even de stad of de drukte te ontvluchten." (advertentie) Mercedes-Benz Alphen a/d Rijn Leiden Lisse De Schans 25 Vondellaan 45 Meer en Duin 4 (0172) 071) (0252) 47 51 55 576 93 03 41 90 22 In de vormgeving heeft Roks dit idee naar buiten gebracht door af te stappen van het traditione le huisje dat je achter de auto aansleept. Zijn ontwerp heeft een stoer karakter. „Je moet het zien als een base-camp, waar mee je op expeditie gaat." De vormgeving is bovendien beter afgestemd op de moderne au to's. „Geen gedateerd ding dat je achter je auto hangt, maar een logische voortzetting van je auto zodat het één mooi vorm- geheel wordt." Roks begon in mei 2000 aan zijn opdracht en kon het resultaat in oktober 2001 laten zien op de Kampeer- en Caravanrai. De ca ravanbranche reageerde verrast en was blij dat er eindelijk iets nieuws gepresenteerd werd. Be gin dit jaar stond The Escape nog op de Vakantiebeurs in Utrecht, waar het publiek er voor het eerst kennis mee kon maken. „De reacties waren ver bluffend. Vooral de ruimte bin nenin viel de meeste mensen heel erg mee." Er volgden dan ook serieuze ge sprekken met Kip q«r het in productie nemen van het ont werp, maar de financiële kant bleek moeilijk rond te krijgen. „Het gaat maar om een hele kleine markt en dan zijn de marges zeer laag. Roks is mo menteel nog wel in onderhan deling met een andere groep. Zelf vindt hij dat zijn vouwcara van op de markt moet komen voor de prijs van een vouwwa gen. „Zo'n 6800 zou redelijk zijn. In ieder geval moet het ruim onder het bedrag voor een caravan van zo'n 10.000 liggen." De student heeft nooit de be doeling gehad zijn ontwerp daadwerkelijk in productie te brengen. „Voor mij is het al mooi dat ik er zeer goed op af gestudeerd ben, maar als-ie in productie genomen wordt, zou dat een mooi toetje zijn." "Vd Focus meest etrouwbaar

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23