Leiden ziet Aalmarktplan had het niet gered in een referendum af van claim op vliegkamp Jongen overlijdt aan nekkramp 'Visser gebruikt verboden net' Leidsch Dagblad Cieba Ommezwaai Hülebrand 2 MAART 7 ERA u Succesvolle lancering Envisat Feyenoord tegen PSV in kwartfinale UEFA Cup Bank komt bij ouderen aan huis Leidsch Dagblad NR. 42862 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 vrijdag 1 MAART 2002 Mayor Mike ets te vaak niet in New York 'artijen willen >een boycot an Fortuyn Consument eent minder en spaart meer Buren Heijmans in Alphen zijn blij met sluiting Tom Walenkamp stopt met zijn edereen kijkt neer op de Opel Speedster gezegde Een goede maart is niet /eel waard Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad van 10.00 - 16.00 uur De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m- l showroom! kantoormeubelen door Robbert Minkhorst en Roza van der Veer leiden/valkenburg - Leiden aast niet langer op annexatie van vliegkamp Valkenburg. Dat valt af te leiden uit uitlatingen van de Leidse wethouder R. Hillebrand (volkshuisvesting). Zijn uitspra ken betekenen een ommezwaai in het Leidse denken. Voorop staat dat op het vlieg kamp huizen komen en dat Lei den betrokken is bij de regie over het woningbouwprogram ma, maakt Hillebrand duidelijk. Leiden wil al lange tijd 8.000 tot 9.000 woningen bouwen op het vliegkamp. Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg maakten gisteren bekend dat zij bereid zijn om mee te werken aan dergelijke bouwplannen, op voorwaarde dat Leiden zijn annexatieclaim laat vallen. Het militaire vlieg veld komt overigens pas op zijn vroegst na 2010 beschikbaar. Hillbebrand blijkt nu bereid om het gevraagde offer te brengen. „Op dit moment is het belang rijkste dat de Tweede Kamer snel een beslissing neemt. Wie het gaat ontwikkelen en wat we gaan ontwikkelen, komt daarna hoog op de agenda. Ik wijs op de positie van Leiden als cen trumgemeente voor de regio. Dan is herindeling niet automa tisch het beste middel. Herinde ling is een instrument, nooit een doel. Leiden moet een robuuste gemeente worden, met een evenwichtige bevolkingsop bouw, goede voorzieningen en een goed woonklimaat." Hillebrands uitlatingen zijn op z'n minst opmerkelijk. Vorig jaar verklaarde de wethouder nog dat Leiden zonder het vlieg kamp failliet zou gaan. De ge meente zou de opbrengsten van de nieuwe wijk nodig hebben om de oude wijken op te knap pen. Maar ook voor dat pro bleem lijkt een oplossing voor handen. Volgens Hillebrand heeft de Val- kenburgse burgemeester Van der Reijden een aantal keren be loofd dat Leiden mag meedelen in de toekomstige OZB-op- brengsten van het bebouwde vliegkamp. Dat is mooi meegenomen vindt Hillebrand, maar daar gaat het in hem in eerste instantie niet om. „Het is ons te doen om de woningnood. Daar moet zo snel mogelijk iets aan worden ge daan." Van der Reijden vindt overigens dat Hillebrand hem nu wel erg 'kort door de bocht' citeert. „Ik heb gezegd dat als het er alleen om gaat dat Leiden de OZB-in- komsten uit eventuele bouw op Valkenburg nodig heeft, dat met mij bespreekbaar is. Maar alleen in gesprek met Katwijk en Was senaar. Het vliegveld ügt immers ook op hun grondgebied." sin doodt man Egypte alsnog 0 - Een overlevende van de iramp in Egypte die vorige k 373 mensen het leven te, is gisteren onder een gekomen en gestorven. De ontsnapte vorige week aan uurzee in de ramptrein, hij uit een van de rijtuigen ing. Hij kwam er met lichte vondingen van af. Maar het dlot sloeg gisteren toch toe. de terugreis naar Cairo viel >p het station van de plaats agha op het spoor, en werd lodelijk geraakt door een rbijrazende trein. hultz gaat eens ar Den Haag' en - De Leidse WD-wet- ider Melanie Schultz van tgen zal uiteindelijk door r partij naar Den Haag wor- gehaald. Die verwachting tekt haar partijgenoot mi- ter Annemarie Jorritsma uit Ie uitzending van Zembla («anavond op Nederland 3 fdt vertoond. In de reportage r het grote verloop van wet- Dders en raadsleden in de Re politiek laat Schultz we idat zij voorlopig geen ambi- heeff om Leiden te verlaten, ir volgens Jorritsma 'hoef je ialti;d de ambitie te hebben toch naar Den Haag te wor- igehaald'. De minister beti- Schultz als 'één van onze nten'. jna R1 OR iet jacht Karadzic voort iiici Militairen van de in- nationale troepenmacht in mie. SFOR, hebben hun tktocht naar Radovan Karad- vandaag voortgezet. Daartoe (ft SFOR opnieuw een conti- it militairen ingezet in en ld het dorp Celebici, aan de ns met Montenegro. Het d van de nieuwe operatie is adzic te arresteren. Duitse itairen grendelden vrijdag- il end Celebici opnieuw van buitenwereld af. Volgens de tie bevolking richtten de militairen zich op een ipie ongeveer vijf kilometer izuiden van Celebici. Er zou- 1 verscheidene helikopters gtpantserde voertuigen voor epentransport zijn ingezet. #na Buitenland soerendonk-den haag/gpd-anp - Het ministerie van volksge zondheid beslist vandaag of er in de Brabantse gemeente Cra- nendonck vroegtijdig gevacci neerd gaat worden tegen de me- ningokokken-bacterie. Gister avond is een 11-jarige jongen uit Soerendonk (gemeente Cra- nendonck) na besmetting met deze bacterie overleden. Het is de derde keer in twee we ken tijd dat de meningokokken- bacterie opduikt in de omgeving van Soerendonk. Burgemeester Jorritsma van Cranendonck wil zo snel mogelijk alle kinderen tot 18 jaar in de gemeente laten vaccineren. Dat zijn er naar schatting zo'n drieduizend. De besmetting van de 11-jarige jongen werd gisteren pas ont dekt. Hij overleed enkele uren na opname in het ziekenhuis. Welk type van de meningokok- ken-bacterie de jongen had is nog niet bekend. Op 13 februari werd de me- ningokokken-bacterie al ontdekt bij een 17-jarige jongen uit Bu- del. Twee dagen later werd de besmetting geconstateerd bij een 15-jarige jongen uit Soeren donk. Volgens burgemeester Jorritsma is de toestand van bei de jongens redelijk. De gratis informatielijn van het ministerie van volksgezondheid voor informatie over me iadvertenties) P E N _H_ U 1 Z 2002 MAKELAAR R 0 T www.era.nl 2 0 0 2 leiden - Het Leidse stadsbestuur heeft er verstandig aan gedaan om het niet te laten aankomen op een referendum over het Aal marktplan. Een forse meerder heid van de Leidse bevolking zou zich dan tegen het plan hebben gekeerd. Dit blijkt uit een eerste deel van de opinie peiling die het Leidsch Dagblad heeft gehouden rond de ge meenteraadsverkiezingen. Volgens de peiling had het het Aalmarktplan van de gemeente, als er een volksraadpleging was gehouden, slechts kunnen reke nen op de steun van 21 procent Uitkomst peiling Leidsch Dagblad van de kiezers. Een aanzienlijk groter deel van de ondervraag den, 37 procent, bleek tegen het plan. Opmerkelijk is wel het gro te aantal mensen dat geen me ning heeft over de kwestie of er zelfs niet van op de hoogte is: 43 procent. De politiek zeg niet verbaasd te zijn over de uitkomst. De mees te lijsttrekkers wijzen verder vooral naar het percentage van de mensen die de kwestie niet kennen of er geen mening over hebben. Wethouder R. Hille brand (PvdA): „We moeten bij onszelf te rade gaan hoe we on ze informatie overbrengen en hoe die overkomt. We kunnen wel tien keer zeggen dat er geen monument gesloopt wordt, maar als er tegelijkertijd e-mails en posters de deur uitgaan waarin of op wordt beweerd dat we flink gaan slopen, blijft dat laatste hangen." Hillebrands collega A. Pechtold (D66): „Het allerbelangrijkste is dat 43 procent het niet weet. Een grote groep weet niet waar het precies om gaat Als ik mijn buren vraag wat het Aalmarkt- project is, krijg ik ook maar wat kreten. In de trant van: jullie wil len daar iets, wat slopen, wat winkels en cultuur." M. Schultz (WD): „In elk geval verwacht ik niet dat deze uitslag van invloed is op de verdere gesprekken met betrokken over de Aalmarkt." De meeste oppositiepartijen vinden het verstandig dat het college het Aalmarktplan van ta fel heeft gehaald. F. van As (Christenunie): „Er moeten meer alternatieven naast elkaar worden gelegd. Er is te kramp achtig vastgehouden aan dat ene grote plan." W Bleijie (CDA): „Ik denk dat die cijfers nog wel veranderd zouden zijn als er campagne was gevoerd, maar toch" D. Sloos (Leefbaar Leiden) meent dat uit het grote aantal 'niet-weters' maar één conclusie is te trekken: „Het college is er niet in geslaagd om aan de bui tenwacht duidelijk te maken wat het precies wil." 'Spoedvaccinatie heeft weinig nut' ningokokken is door meer dan 2400 mensen gebeld. De lijn (0800-3008051) is sinds dinsdagavond open, toen minis ter Borst besloot tot een spoedi- nenting in Rosmalen en de Bommelerwaard. De meeste vragen hebben be trekking op deze spoedvaccina tie. Veel bellers willen weten waarom niet in andere wijken wordt gevaccineerd of in andere gemeenten. Dat komt volgens het ministerie omdat in de aan gewezen gebieden een duidelijk aanwijsbare haard is. Daar heb ben zich, binnen een afgegrensd gebied en in korte tijd, meerdere besmettingen met de hetzelfde type meningokok voorgedaan. Als gevolg daarvan is in Rossum een 13-jarig meisje overleden. In Rosmalen overleed een eenjarig kind, maar dat was besmet met de B-variant. Daarvoor bestaat nog geen vaccin. Daarnaast hebben mensen vra gen over de algehele landelijke vaccinatie waartoe Borst heeft besloten. De telefoonlijn is op werkdagen bereikbaar van 9.00 uur tot 21.00 uur. Ook op de website van VWS www. min- vws.nl) staat informatie. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) stelt dat het op medische gronden weinig nut heeft om in de Bom melerwaard en Brabant spoed- vaccinaties uit te voeren. Het in stituut wijst erop dat het aantal ziektegevallen in deze gevallen niet voldoet aan de criteria die het landelijke Outbreak Mana gement Team (OMT) hanteert. De maatregel is volgens het RIVM meer bedoeld om onrust onder de bevolking te voorko men. Het Rijksinstituut denkt dat het nog zeker een jaar duurt, voordat de landelijke vaccinatie campagne wordt uitgevoerd. Pagina Binnenland 1: Meningokok is een verraderlijke bacterie kourou/noordwijk Milieusatelliet Envisat is afgelopen nacht zon der problemen gelanceerd van de Europese lanceerbasis in Kourou, Frans Guyana. Om zeven minuten en 59 seconden over twee ont brandden de startraketten, exact volgens schema, onder de Ariane 5 die de satelliet in een baan van zuid naar noord om de aarde brengt. Voor 2,3 miljard euro aan technologie - de grootste Europese satelliet ooit - zweeft nu als een autobus met vleugels achthonderd kilometer boven het aardoppervlak. De lancering was bij Estec in Noordwijk, de Nederlandse thuisbasis van de European Space Agency ESA, live te vol gen. Foto: EPA leeds/gpd - PSV en Feyenoord strijden op 14 en 21 maart om een plaats in de halve finales van het UEFA Cup-toemooi, maar Mark van Bommel had het graag anders gezien. „Feyen oord als tegenstander is leuk hoor, maar ik had liever een buitenlandse club. Dat spreekt toch meer aan", stelt de PSV- aanvoerder vast. Jan Vennegoor of Hesselink, gis teravond matchwinnaar in en tegen Leeds (0-1), deelt de me ning van Van Bommel. „Ik denk wel dat we kansrijker zijn dan tegen Inter Milaan of Valencia. PSV en Feyenoord zijn aan el kaar gewaagd. En er zit in elk geval een Nederlandse club in de halve finale. In die zin snoe ren we alle criticasters in Neder land de mond. Zeker nu we met Roda JC bijna drie clubs bij de laatste acht hadden gehad." Ro da verloor gisteren op straf schoppen van AC Milan. Met het bereiken van de kwartfi nales wordt het drukke pro gramma van Feyenoord (gister avond in eigen huis met 3-2 te sterk voor het Schotse Glasgow Rangers) en PSV de komende maanden opgevoerd. De lands kampioen doet zelfs nog mee op alle fronten (KNVB-beker, landstitel en Europa Cup). Daar aan kunnen nadelen kleven, denkt Vennegoor of Hesselink. „Aan de ene kant zitten we alle bei in de 'winning mood'. maar misschien profiteert Ajax in de titelstrijd wel van het zware pro gramma van Feyenoord en PSV." Pagina R9: Meer nieuws over de UEFA Cup utrecht/gpd - Om klanten te bedienen die niet meer goed ter been zijn, begint de Rabo bank een geld-aan-huis-ser vice. Voor een vergoeding van rond de 5,50 euro kunnen klanten voorverpakte enve loppen of pakketjes geld van tussen de 50 en 200 euro la ten thuisbezorgen. De Rabobank heeft de afgelo pen weken met deze Rabo Cash Service proef gedraaid in de steden Den Bosch en Nijmegen en de kleine ker nen rond de Biesbosch. De ervaringen hiermee zijn dermate positief dat de hoofddirectie van Rabobank Nederland deze week alle aangesloten zelfstandige Ra- bobanken heeft opgeroepen zo snel mogelijk deze nieuwe service over te nemen. Met de geld-aan-huis-service komt de Rabobank als eerste van de grotere banken tege moet aan de kritiek van ou derenbonden, de Federatie Slechtzienden en Blindenbe- lang en de vakcentrale FNV. Na een landelijke meidactie waarbij veel klachten over het pinbeleid van de banken bin nenkwamen, eisten zij begin deze week een betere dienst verlening voor senioren en gehandicapten van de ban ken. Net als alle andere grotere banken, heeft de Rabobank de afgelopen jaren het kanto rennetwerk drastisch terug gebracht. Met ruim 1600 kan toren heeft de Rabobank na de Postbank nog altijd het grootste kantorennetwerk en heeft het ook het grootste aantal geldautomaten (2.850) De geld-aan-huis-service is besterad voor de klanten voor wie het echt moeilijk is geworden geld bij het loket of de automaat op te halen. „Wij gaan er als Rabobank vanuit dat ouderen gewone, gezonde, zelfstandige men sen zijn die op normale wijze van onze diensten gebruik moeten kunnen maken", zegt Rabobank-woordvoer- der H. van Mierlo. (advertenties) ~üeer}*Ugtr oeet ml mm kUilmg Haarlemmerstraat 197 2312 DP Leiden door Marinus van der Plas katwijk/ijmuiden - Vissers ge bruiken volgens bronnen in de visserijwereld op zee massaal netten met een kleinere maas wijdte dan is toegestaan. Door op die manier ondermaatse vis te vangen, proberen de vissers hun inkomsten op peil te hou den. Bij controles van de Alge mene Inspectie Dienst (AID) met vliegtuigen en het inspec tieschip 'Barend Biesheuvel' worden wel vissers betrapt, maar de meesten weten de dans te ontspringen. Vissers gebruiken twee metho des om ondermaatse vis te van gen: een net met kleine mazen in het 'officiële' net hangen (binnenkuilen) of het net met grote maaswijdte geheel of ge deeltelijk dubbel vouwen. Het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij roept de vissers via een advertentie in het vakblad Visserijnieuws van deze week op geen ondermaatse vis meer te vangen. Er wordt gewe zen op het feit dat de 'Barend Biesheuvel' op zee al diverse schepen heeft betrapt. Elke week zal de AID de vissers via Visserijnieuws informeren over de controles en andere acties in de aanvoerhavens. „Het massaal vissen met een binnenkuil is ongeveer twintig jaar geleden begonnen. De voorgeschreven maaswijdte van de kuil werd toen door de over heid van 7,5 naar 8 centimeter gebracht. Daardoor kregen de kleinere vissoorten de gelegen heid te ontsnappen. De vang sten verminderden met enige tientallen procenten, met als ge volg dat veel vissers hun toe vlucht zochten tot het vissen met een, illegale, binnenkuil met een maaswijdte van vier tot zes centimeter", aldus een visser die uit angst voor repressailles anoniem wil blijven. ,,Je wordt er zenuwpatiënt van. De hele dag moet je op je qui vi- ve zijn. Het is bijna een onmen selijke toestand", aldus deze vis ser. Het feit dat er zo veel vissers met een binnenkuil vissen, komt voornamelijk voort uit ri valiteit. „Als je door de markt loopt, kun je als visserman pre cies zien wie wel en wie niet met een binnenkuil vist. De hoeveel heid vis en de maat van de vis die wordt aangeland geeft dat duidelijk aan. Dus als je collega met ongeveer hetzelfde motor vermogen 9.075 euro meer be- somt, gaat het jachtinstinct van de visserman werken. De rest laat zich raden. Ik ben er heilig van overtuigd dat als de voorge schreven maaswijdte weer 7,5 wordt en er goede en objectieve meetapparatuur komt, het mas saal vissen met de binnenkuil tot het verleden gaat behoren." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling I 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: M V fLv.m oorttie Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau &l automat*»* MMng s rrjn 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden wvrw.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1