KUNST CULTUUR Fraai requiem voor de molenaar Grace' is gestopt liet roze konijntje en de slangenarend De vele losse invalletjes van talent Mike Boddé Instortingsgevaar Fantasia: energieke dans vol warmte en emotie nteressante mix van jazztradities R7 Oog in oog met Mexico Archief Boon naar Universiteit Antwerpen unst Kitsch t Oudheden den - De aflevering van het programma 'Tussen Kunst sch' die vorig jaar is opgeno- in in het Rijksmuseum van ïdheden, wordt maandag 25 lart uitgezonden. De AVRO gint 18 maart met een nieu- reeks van het programma. zzfest komt aar Nederland megen - Het metalfestival zfest komt zaterdag 1 juni ar het Nijmeegse Goffertpark. zy Osbourne, Tool, Slayer en thin Temptation treden op. ;t concept van Ozzfest is in ïerika bedacht door Ozzy Os- urne, de grootvader van de avy metal. De voorverkoop gint morgen. vrijdag 1 MAART 2002 muziek recensie Lidy van der Spek Lunchconcert: Mattijs van de Woerd, bariton en Rixt van der Kooy, piano. Gehoord: 28/2, Kapelzaal, Leiden De fraaiste voorbeelden van Schuberts liedkunst zijn te vin den in twee liederencycli op ge dichten van Wilhelm Müller: 'Die schone Müllerin' (1823) en 'Winterreise' (1827). Ze vormen een hoogtepunt in de geschie denis van de Duitse liedkunst. Tussen woorden en klank is geen kunstmatige scheiding meer. Melodie en harmonie, vocale lijn en pianopartij vullen elkaar organisch aan. In die 'Winterreise', en in meer gema tigde vorm in 'Die schone Mül lerin', kan Schubert zijn troos teloze melancholie en angst aanjagende visioenen niet meer onder een schijn van uitgela tenheid verbergen. Stem en piano hebben beide een sug gestieve functie. Het duo Mattijs van de Woerd (bariton) en Rixt van der Kooy (piano) heeft bepaald een eens gezinde opvatting in 'de balla de' van de molenaar die in voortdurend wisselende ge moedstoestanden zijn 'schone Müllerin' opvoert, midden in de natuur. In dat land van wind en wolken, groen en bloemen, en vooral ruisende beken zingt Van de Woerd over opgaan, blinken en verzinken. Zijn zang en 'declamatie' is van een pure eenvoud. Ingetogen laat hij de strofische en doorgecompo- neerde liederen voor zich zelf spreken. Met een poëtisch ge voel voor de Duitse taal, een heldere articulatie en verfijnd kleurenpalet maakt hij elk lied 'deel van een geheel'. Zoals de (volgens traditie) veertien sta ties langs de muren van een ka tholieke kerk een hecht emotio neel totaalbeeld kunnen oproe pen. Van de Woerds stem is voor een bariton licht en wendbaar, kan verrassend mooi 'verkleuren'. In sterke vocale lijnen bloeit de klank verhevigd op. In zachte, en hoog gelegen passages blijft de boog echter minder gespan nen, gaat de fut uit betekenis volle woorden. Zijn stem is dan (nog) niet in staat overtuigend klank te maken, dóór te zingen. Rixt van der Kooy speelt met groot inlevingsvermogen en net als Van der Woerd zonder te overdrijven. Zij roept op, inten siveert, geeft de muziek psy chologische diepgang. Haar spel is met de zangstem verweven. Tot het desolate wie genlied van de beek toe; ver tolkt als een requiem voor de molenaar. n haag - De musical Grace is iteren met onmiddellijke in- ng gestopt. Na 109 voorstel gen en zestigduizend bezoe- rs heeft initiatiefnemer Bert aas besloten om met directe »ang de voorstellingen van ace The Musical te staken, zo eft de producent meegedeeld, e medewerkers van de musi- en het tijdelijke theater nabij Amsterdam ArenA zijn naar lis gestuurd, ilgens Maas, die negen mil- :n euro in het project heeft stopt, is er de afgelopen we- n alles aan gedaan om de mu- va :al, die twee jaar had moeten aaien, met medewerking van rden te redden. Dit is echter gelukt. Om de schulden niet rder op te laten lopen is daar- ean besloten het doek te laten llen. De berichten die de afge lopen dagen in de media zijn rschenen dat op 28 april 2002 laatste voorstelling zou zijn, f de musical nog de hoop dat kaartverkoop zou aantrek- n. Maar waarschijnlijk hebben berichten over een fail- a. sementsaanvraag de verkoop uihinderd, aldus de producent. Lil Maas onderzoekt nog of het the ater een doorstart kan maken met andere programmering tot eind 2003. Het is nog onduide lijk hoe de afwikkeling met de schuldeisers verder zal verlopen. Bezoekers die in het bezit zijn van kaarten wordt verzocht een kopie van de kaarten te zenden aan Maaster Theater Producties b.v. postbus 12860, 1100 AW Amsterdam. De producent heeft beloofd hen zo spoedig mogelijk te berichten over de terugbeta ling van hun kaarten. Grace, de Musical, gebaseerd op het leven van de voormalige filmster en latere prinses van Monaco, Grace Kelly, had van het begin af alles tegen. De pro ductie, die eind oktober 2001 in première ging, zou per maand zo'n miljoen euro verliezen. De zaalbezetting lag in de regel tus sen de twintig en veertig pro cent. De matige recensies konden het publiek niet enthousiast maken. Sterren als Ernst Daniël Smid en Joke de Kruijff speelden soms voor slechts enkele tientallen bezoekers in een zaal waar 1200 pluche stoelen staan. Amsterdam - Dit kolossale hoofd is tussen 1200 en 900 voor Christus vervaardigd door het oudste volk van Mexico, de Olmeken. Het beeld vormt het topstuk van de expositie 'Mexico, een goddelijke reis' in de Nieuwe Kerk in Amsterdam, die maandag door koningin Beatrix wordt geopend. Na de komst van de Spanjaarden in 1519 verdwenen oude volkeren, zoals de Azteken, de Olmeken en de Maya's, voorgoed van de Mexicaanse bodem. De spooksteden die tot vandaag de dag in de jungle te vinden zijn, bevatten culturele schatten, die getuigden van de oude beschavingen. In de Nieuwe Kerk zijn beelden en andere objecten te zien die in de overwoekerde ruines van de oude steden ge vonden zijn. De tentoonstelling loopt tot en met 30 juni. Foto: ANP muziek recensie Ken Vos Concert: Mayafra. Gezien 28/2 ir sociëtiet de Burcht, Leiden eloberto Haliffï heeft met een rzatrigerende, andere bezetting djn band Mayafra nieuw leven ai igeblazen. De identiteit van ayafra was altijd net zo multi- ïltureel als die van Haliffï zelf. aliffï, van joods-Italiaanse af- )mst en in Libië geboren, is joral bekend als drummer van e formatie Klezmokum. Klez- ïokum, zoals de naam impli- eert heeft ondanks zijn Am- erdamse zetel een duidelijk kosmopolitisch karakter en ver- indt de muzikale cultuur van e joodse diaspora aan elkaar. 0 is ook het nieuwe Mayafra en interessante mengeling van koizztradities. Saxofonist Stanisl- nov Mitrovic, bijvoorbeeld, die bi|en stevig geluid koppelt aan traien frasering die doet denken aan de onderkoelde hysterie van Michael Brecker, is al meer dan tien jaar actief op de Ne derlandse podia sinds hij uit Joegoslavië kwam. Zijn spel op de Electric Wind Instrument (ewi) maakt meer technisch dan muzikaal indruk naast het soms erg mechanisch klinken de keyboardspel van Mark Mi lan, die in de groep ondanks zijn technisch inzicht, harmo nisch overtuigend slow-werk en goede timing een te passieve rol speelt. In het begin lijkt het dat Mayafra bij zijn eerste concert in deze bezetting niet goed weet wat te doen in de harde akoestiek van de Burcht, maar de musici passen zich vrij snel aan. Mayafra maakt vooral cross-overmuziek die, zoals haast gebruikelijk in de moder ne Nederlandse jazz, funk, bop en fusion aan elkaar koppelt. Haliffï doet weinig moeite om zijn roots te manifesteren. Inge togen, als hij is, eist hij weinig soloruimte voor zich op. In zijn speelwijze concentreert hij zich op de continuïteit en de kleine variaties in het ritme, en min der op de opbouw naar een duidelijke climax, een speelwij ze die lijkt voort te komen uit de meestè Nöórd-Afrikaansë muziekgenres. Ook in de stevige buikstukken behoudt Haliffï de vloeiende ti ming die zijn Noord-Afrikaanse achtergrond verraadt, scherpe, hoog ingezette nuances zijn dan belangrijker dan de altijd in crescendo aangezette fraserin gen die we in de traditionele jazz en pop kennen. In de stuk ken met een hardere groove, maar ook in de meer akoestisch georiënteerde composities van Haliffï maakt Surinaams-Ne- derlandse contrabassist en bas- gitarist Johnny Tevreden als so fist en begeleider nog de meeste indruk. Als Mayafra zijn eigen identiteit muzikaal duidelijker vorm weet te geven, kan het een stilisti sche verrijking zijn voor de mu ziek in Nederland. theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: Alles is kampioen, cabaretvoorstelling van en door Mike Boddé. Gezien: 28/2, schouwburg Leiden De echte doorbraak voor Mike Boddé wil maar niet komen. Hij is wel sinds vorig seizoen van de Kapelzaal naar de schouw burg zelf verhuisd. Dus kunnen er meer bezoekers komen. Maar van een stampvolle zaal is nog lang geen sprake. En gezien de populariteit van vele collega cabaretiers moet dit voor hem een veeg teken zijn. Boddé beschikt over vele kwali teiten. Hij is muzikaal, kan raak typeren en improviseren. Zijn programma's echter blijven te duidelijk op losse-ideetjes-ni- veau steken. Hij doet soms leu ke dingen, alleen hangen de in valletjes als los zand aan elkaar. Bovendien is het allemaal vrij wel uitsluitend als pure lol be doeld. Van enige diepgang valt geen spoor te bekennen. Daar mee vult hij ruim tachtig minu ten. Als geheel laat zijn pro gramma daardoor op geen en kele manier bijzondere indruk ken achter. Voor zijn vorige voorstelling gold dat ook al enigszins. Eerlijk gezegd was dat vorige program ma zelfs afwisselender en dus eigenlijk ook beter. Hij creëerde toen een vrolijk, ongedwongen sfeertje. Nu' is dat beduidend minder. Dat Boddé zijn optre den bijna defensief opent, is dan ook waarschijnlijk geen toeval. Hij somt alle fouten op, die een cabaretier kan maken. En maakt die fouten vervol gens, onder het motto: dan hebben we dat ook maar weer gehad. Grappig, maar doorzich tig- Zittend achter de vleugel is hij nog het meest in zijn element. Gelukkig doet hij dat vaak. Zijn muziek swingt goed, maar de bijbehorende teksten zijn veelal mager. De pogingen tot absur distische teksten verzanden na melijk vaak in flauwekulletjes. Sterk zijn de momenten waarop Mike Boddé muzikaal improvi seert op twee losse zinnetjes uit de zaal. Sterk ook is de Drs P.- persiflage, waarin voor een ver bod op Zweeds sprekende ne gers wordt gepleit. De rest ech ter bestaat uit losse invalletjes die een professioneel kader no de missen. In het jaar 1512 stortte tijdens een hevige najaarsstorm met donderend geraas de toren van de Pieterskerk in. Wonder bij wonder vielen er die nacht geen doden, in acht genomen dat de toren 110 meter de hemel in reikte en daarmee het hoogste gebouw van ons land was. De Coningh der Zee gold, toen hij nog overeind stond, voor de Kativijkse schippers als een ba ken waarop zij navigeerden. De spits is nooit herbouwd. De kerk zelf, oorspronkelijk date rend uit de elfde eeuw, staat daarentegen anno 2002 nog al tijd overeind. Maar als we de verhalen van de Stichting Pie terskerk mogen geloven, zal dat niet lang meer duren. Dan stort op zekere nacht de kerk van Pe trus - die als dank voor de ver noeming de sleutels van de he mel uitleende voor het wapen van de stad - net als de toren als een kaartenhuis in elkaar. Zo rot is die. Dat besef je niet direct als je je eens in de zoveel tijd met opzet of bij toeval door en langs dat goddelijke gebouw begeeft. Waar het gebed weliswaar stil aan is vervangen door het ge murmel van spiritisten op de paranomiaalbeurs, het gekwet ter van vakantiegangers op de reisdagen van Djoser of de gos sip van VIPS op de jaarlijkse schranspartij voorafgaande aan 3 oktober. Maar waar de metersdikke muren, het onver woestbare marmer van de gra ven en de gigantische ruimte, je voortdurend het gevoel geven dat dit huis is gebouwd voor de eeuwigheid en nog ver daar over heen. En dat het eigenlijk en op elk gewenst moment zo weer kan volstromen met gelo vigen. Maar de schijn bedriegt. Wat van buiten zo solide lijkt als een rots, is in werkelijkheid van binnen zo zacht als boter. Het gebouw mankeert van alles. Van barstende binten tot verrot voegwerk en van verzakte vloerdelen tot rammelende ra men. Een aantal jaren geleden reeds hief directeur Ton Boon een waarschuwend vingertje. Omdat toen niemand wilde luisterde - en net als ieder an der dacht dat het wel losliep met die pfachtige Pieterskerk - luidt hij nil de noóÜklók. Hoewel het in eerste instantie toch de taak van de overheid is ons cultureel erjgoed te conserveren en te bewaren, ondersteun ik bij het uitblijven van voldoende subsidie de actie van de Stichting Pieterskerk om dan maar de boer op te gaan bij de particulier en bij het be drijfsleven. Wie voor 17,50 meedoet, wordt Vriend van de Pieterskerk Zó gemakkelijk is er in de geschiedenis van de kerk nog nooit een aflaat verge ven. Een buitenkansje. Voor ie dereen uit Leiden en omstre ken. Daarnaast heb ik nog een we- reldtip voor Boon. Bel die Jere my Bangs eens op, van de Stichting Pilgrim Fathers. Toen een tijdje terug de paar restan ten steen van de Vrouwekerk op het punt stonden te verdwij nen, schreeuwde hij moord en brand en mobiliseerde hij half Amerika in een bijna-boycot te gen Albert HeynWant de Pil grims, de latere grondleggers van het moderne Amerika, wa ren ooit daar wel eens ter kerke gegaan waar nu ten koste van die muurresten een supermarkt dreigde te komen. Maar Father John Robinson en zijn volgelingen frequenteerden ten tijde van hun verblijf hier in Leiden toch vooral de Pie terskerk boven de door hen slechts incidenteel bezochte Vrouwekerk Jeremy Bangs heeft vandaag de dag naar ver luidt anderhalf miljoen ge loofsgenoten in de VS verenigd in de United Church of Christ. Als die vernemen dat 'hun' ou de Pieterskerk - zo mogen ze Item van mij gerust beschou wen - momenteel op instorten staat, moeten ze gezien het voorgaande toch over de brug komen. Ik bedoel, de teloor gang van een hele kathedraal is toch aanzienlijk serieuzer busi ness dan het verwijderen van een paar stukken steen, niet waar? Wat is dan, omgerekend, 15 dollar de man voor een godvre zende afstammeling van de Pil grims? Daar een schijntje. Hier in één klap de redding van een monument - als ze allemaal meedoen. Dat zijn ze ons, als dank voor het gastvrije onder dak in de zeventiende eeuw, ei genlijk wel verplicht. Want waar hadden ze nu helemaal geweest zonder Leiden? Of zon der Pieterskerk? Verder blijf ik van mening dat de eerder gedempte grachten in Leiden weer open moeten. Te beginnen met de Lange Mare. oor Herman Joustra eiden - Het is een tafereel dat pvalt. Het kleine roze konijntje it de Duracell-reclame - u weet =wel van die batterijen die zo ing heten mee te gaan - klapt rofijk in zijn pootjes. Onwetend 'an het grote gevaar dat boven em hangt. Daar, een meter of ijf van de grond, zweeft een slangenarend in de zo karakte bidhouding, klaar voor de duik naar beneden, boven op fijn prooi. Die duik geschiedt zénkele seconden later. De roof- l iivogel trapt, ook heel herken- bedaar, vlak voor zijn landing nog even zijn poten recht vooruit en dtieemt dan het knaagdier te gra- deen. Fuck Duraceü heet het tiverk. oeHet tafereel vormt een onder- paÜeel van de tentoonstelling We- n&enlijke Machines in Naturalis, tievan de Amsterdamse kunste- ja laar Christiaan Zwanikken. (enmerkend voor al zijn kunst verken: de combinatie van dier- ijke skeletten, schedels en op beesten met computer- jestuurde motortjes. Zwanik- Jken, die studeerde aan de Rijks- academie en de Rietveld Acade mie, maakt met name kunst- Werken die bewegen. Het dyna- van zijn creaties ver- voordt hij zo: „Ik probeer bewe- :rkging als een extra dimensie in 'olmijn kunstwerken te brengen, uc zodat de kijker tijd ervaart, een ui tijdsbeleving heeft." jiibat dierlijke elementen daarbij ui een grote rol spelen, ziet hij als D niet meer dan logisch. De mens 'ol associeert beweging toch mees tentijds met de biologische we- theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'Feel good' door Fantasia en andere groepen. Gezien: 28/2 LAKtheater Leiden 'You are frozen, when your heart is not open,' klonk de tekst van Madonna. De danse ressen van Fantasia bewogen erbij en het was onmogelijk koud te blijven voor de sfeer en de energie die zij uitstraalden. Eigenlijk gold dit voor alle groe pen die optraden en 'Feel good' tot een veelzijdige avond maak- tén. Bijna de helft van de nummers was van Fantasia. De groep ver taalde de muziek helder en nauwkeurig in bewegingen, zonder dat er een al te letterlij ke uitbeelding werd gegeven. Het ging om de emotionele waarde van de muziek. Er was een voorkeur voor ernstige the ma's. Levenswanhoop en het gevecht om niet in de massa ten onder te gaan, werden dra matisch vertolkt. De danseres sen deden dit met grote con centratie, die ook aanwezig in lichtere nummers, zoals de eenvoudige heen- en weer be wegingen in een stuk over keu zes maken en het soepel stro mende 'Flow', waarin het leek of de vrouwen zich prettig lie ten meedrijven op de energie stroom die ze zelf hadden op geroepen. Een bijzonder mo ment vormde de kwetsbare solo 'Verdriet' van Karin Waltman. De manier waarop zij emoties liet zien, nu eens overweldi gend, dan weer dierbaar, was indrukwekkend, omdat ze zo zuiver en persoonlijk overkwa men. Mooi was aan het eind de afdaling naar het allereerste moment van haar leven. Toch kon Fantasia ook vrolijk uit de hoek komen. Het titel nummer van de voorstelling was een hilarische scène met autosturen en kleurige jurken en zorgde voor een hoop lol op het toneel. Deze vitaliteit ken merkte ook de andere groepen. Leerlingen van Inge van den Broek dansten een vlotte cho reografie met gestroomlijnde bewegingen waarin toch plaats was voor grillige momenten. Erg goed was de streetdance- groep van DOS uit Alphen aan den Rijn. Het was bewonde renswaardig hoe trefzeker, ge disciplineerd en toch onge dwongen deze groep zijn rijk gevarieerde nummers uitvoer de. Ita de Hes en leerlingen van haar balletschool in Oegstgeest lieten als geen ander zien dat ze het naar hun zin hadden op het toneel. 'I like it' heette de mu ziek, die de basis vormde voor een vrolijke, pittige, swingende dansscène. Door de glittertjes op hun kleding spatte het dans plezier er nog meer af. In 'Zoo' bewogen deze daders met de lenigheid vén doren, net zo sluipend, draaiend en dreigend. Aan het eind werd er door alle deelnemers gewoon even lekker geswingd op het toneel en dat de harten van de toeschouwers niet bevroren waren gebleven, bleek toen veel van hen zich lie ten uitnodigen mee te komen dansen. Christiaan Zwanikken voor een van reld. „De schedels, de skeletten in mijn kunstwerken gebruik ik als een symbool voor het leven." Het machinale past daar mooi bij, vindt Zwanikken. „Het is de versmelting van de technische wereld met de natuur." Nog een opvallend tafereel, Put zijn creaties: „Het is de versmelting your head together. Twee geiten schedels bewegen naar elkaar toe, dan weer van elkaar af. On derwijl ook nog eens draaiend. En dan is er Fabels. Een bonte verzameling van bewegende schedels (onder meer van de gnoe, de koedoe en het hert), van de technische wereld met de natuur." Foto: Henk Bouwman skeletten (van een hond), opge zette dieren (een vos en een hal ve struisvogel). En een zwaan met een doek over zijn kop. Vraag van een van de vele be zoekers. „Waarom heeft die een doek over zijn kop?" Antwoord van Zwanikken. „Er zit geen kop op." Soms is kunst simpel, begrijpelijk en zonder diepere boodschap. De tentoonstelling van Zwa nikken is nog te zien tot en met 7 april in Naturalis, Darwin- weg, Leiden. Antwerpen Het volledige ar- dat is verbonden aan de Univer- veel heeft gedaan voor de studie chief van de Vlaamse schrijver siteit Antwerpen. van zijn vaders werk. Over de Louis-Paul Boon gaat over naar Zoon Jo Boon heeft besloten tot verkoopsom doet zowel Boon het Archief en Museum voor het de verkoop, omdat de Antwerp- als het AMVC geen mededelin- Vlaamse Cultuurleven (AMVC), se universiteit in het verleden gen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15