k Patiënten Alkemade klagen over huisartsenpost Leiden RIJN VEENSTREEK Buren van Heijmans zijn blij met sluiting Bundeling loketter in stadswarenhuis Post in ziekenhuis in Leiderdorp wordt heter 'Komst windmolens duurt nog veel te lang' Nieuwe wijk Burggoo begin 2003 bereikbaar Uitdagend Cavo Latuco breidt fors ui Duidelijk plan voor Zegerplas alphen aan den run - De ge meente Alphen wil een duide lijk plan hebben voor de Zeger plas. Een stedebouwkundig bu reau moet de invulling van de noord- en zuidoever nader on derzoeken. En dan kan er een nieuw bestemmingsplan Zeger- sloot worden gemaakt. De ge meente heeft de Vereniging van Eigenaren 'Waterrand' hiervan op de hoogte gesteld. Die ver eniging sprak onlangs hun zorg uit over de plannen voor de bouw van een sauna. Het Ze- gerplasgebied is al jaren een ge wenste plek. Zo diende project ontwikkelaar Krol ooit het am bitieuze plan Pier One in. Dat ontwerp voorzag in de bouw van een uitgebreide uitgaansge legenheid. Krol haakte af omdat naar zijn idee de gemeente steeds opnieuw met bezwaren kwam. Boekenmarkt voor Warschau alphen aan den run - De Boili- faciusparochie in Alphen orga niseert zaterdag 9 maart van 10 tot 16 uur een boekenmarkt in de nabij gelegen Jozefzaal. De opbrengst is voor projecten in de stad Warschau, zoals de twee kindertehuizen waar hon derd jongeren speciaal onder wijs krijgen, evenals een groep licht gehandicapten.Boeken, platen, cd's en bruikbare kle ding kunnen op 6 en 7 maart tussen 19 en 21 uur worden af gegeven bij de garage achter de Jozefeaal aan de Paradijslaan. De spullen kunnen ook worden opgehaald door te bellen naar: 0172-421796, 611290, 476196 of 441975. Klacht verkeer gehonoreerd alphen aan den run - De maxi mumsnelheid op een gedeelte van de Oranje Nassausingel wordt op verzoek van bewoners van de wijk Beerendrecht ver laagd van zeventig naar vijftig kilometer. De gemeente heeft dit besluit genomen op basis van 'subjectieve verkeersonvei ligheid'. De bewoners trokken bij de gemeente aan de bel na een verkeersongeval op de krui sing met de Korenmolen Hoe wel een toegenomen onveilig heid niet is gemeten aan de hand van cijfers vindt de ge meente dat de wens terecht. SGP/Cu: zwembad open rijnwoude - De Rijnwoudse fractie van SGP/Christenunie nuanceert het standpunt inzake mogelijke sluiting van zwem bad De Dolfijn, zoals gisteren in deze krant vermeld. De fractie wil het zwembad in principe open houden, zolang de kosten ervan 'binnen de perken' blij ven. „Wanneer het de gemeen te flink meer geld gaat kosten dan nu het geval is, moeten we de situatie opnieuw bekijken", meldt fractievoorzitter Kees van Velzen. „In de huidige situatie kan het zwembad open blij ven." vrijdag 1 MAART 2002 door Roelf Reinders oude wetering/leiden - Wacht tijden aan de telefoon van meer dan een half uur. Een stervende vrouw die te horen krijgt dat ze toch maar naar Leiden moet ko men. Patiënten die hun auto niet kwijt kunnen. De klachtenlijn van de Stichting Infolijn voor Zorg en Dienstverlening heeft tientallen klachten uit de gemeente Al kemade gekregen over de huis artsenpost in Leiden. Patiënten zouden zelfs overwegen te ver huizen omdat ze bang zijn in noodgevallen niet op tijd hulp te krijgen. Sinds de huisartsen in Alkemade zich in oktober vorig jaar bij de Leidse huisartsenpost aan de Doezastraat aansloten, klagen patiënten uit deze gemeente over slechte bereikbaarheid en toegankelijkheid. Om meer over de klachten te weten te komen, verzamelt de Alkemadese Stich ting Infolijn voor Zorg en Dienstverlening vanaf begin dit jaar de klachten over de huisart senpost. Patiënten die hun huis arts 's avonds, 's nachts en in het weekeinde bellen, krijgen met de post in Leiden te maken. In twee maanden heeft de Info lijn 45 klachten uit Alkemade over de huisartsenpost gekre gen. Veel klachten gaan over de tijd die patiënten moeten wachten voordat ze een assistent aan de lijn krijgen. „Het duurt soms een half uur", zegt coördinator A. van der Meer van de Infolijn. „Bovendien klagen patiënten over het feit dat de assistenten slecht luisteren. Zo kreeg een vrouw die op sterven lag te ho ren dat ze toch maar naar Lei den moest komen. Uiteindelijk kwam het wel goed en is er een huisarts geweest. Maar dat heeft wel een uur geduurd, bij een vrouw die in het laatste stadium van haar leven was." Verder klagen veel patiënten over de slechte bereikbaarheid van de huisartsenpost in de Doezastraat. „Gezinnen kunnen hun auto niet kwijt", zegt Van der Meer. „Dat betekent dat de moeder met het zieke kind naar binnen gaat, terwijl de vader rondjes door de stad rijdt. Er zijn patiënten die boetes heb ben gekregen omdat ze dubbel of fout geparkeerd stonden." De meeste problemen levert de huisartsenpost voor ouderen op, weet Van der Meer. „Omdat ouderen de instructies van de assistenten niet begrijpen, han gen ze maar op. Ouderen bellen soms niet eens meer en wach ten wel tot het weer maandag is. Dan krijgen ze tenminste hun eigen huisarts aan de lijn." Volgens de coördinator van de Infolijn is het aantal aanvragen van ouderen om alarmering te krijgen door de angst sterk toe genomen. „Mensen zijn soms zo angstig dat ze overwegen te verhuizen omdat ze vrezen dat de dokter te laat komt als er echt wat is." Bovendien is de voor lichting over de huisartsenpost in het ziekenhuis in Leiderdorp op zaterdag en zondag erg slecht, zegt Van der Meer. In het weekeinde kunnen patiënten op een aantal men in deze locatie van het Rijnland Ziekenhuis bij een huisarts terecht. „Maar pati ënten krijgen dat niet te horen als ze bellen. Iedereen wordt naar de Doezastraat gestuurd." De PvdA-gemeenteraadsfractie in Alkemade wil de Inspectie voor de «Gezondheidzorg inlich ten over de klachten van patiën ten over Leidse huisartsenpost. Huisarts A. Saeys uit Ou de Wetering kent de klachtenlijn over de Leid se huisartsenpost niet. Dat er af en toe 'ongere geldheden' zijn; weet hij wel. „Maar ik weet ook dat de boel in beweging is. Het wordt beter." Vol gens Saeys gaat de huis artsenpost in het week einde bi het ziekenhuis in Leiderdorp lopen. „In het begin gebeurde daar wei nig. Ik had de indruk dat patiënten niet werd ge wezen op de mogelijk heid om in Leiderdorp hulp te krijgen. Maar nu wordt patiënten expliciet gevraagd of ze naar Lei derdorp willen komen. Dit weekeinde zat ik er zelf, en dat ging prima. Hard werken, dat wel. Er was geen tijd om een sap- je of een kop koffie te drinken." Ook coördinator J. Rein ders van de Leidse huis artsenpost kent de klach tenlijn niet. Maar hij weet wel dat er ontevreden heid is over de bereik baarheid en toegankelijk heid van de post. „We zijn hard bezig verbete ringen aan te brengen", zegt Reinders. „Er is een 0900-telefoonnummer gekomen waarbij patiën ten met een druk op een knop duidelijk kunnen maken dat het om een spoedgeval gaat. Ze krij gen dan onmiddellijk een assistente aan de lijn." Hij ontkent dat de assis tenten patiënten niet hebben gewezen Op de mogelijkheid van een be zoek aan huisartsen in het weekeinde in Leider dorp. „De assistenten hebben vanaf het begin gezegd dat de post er was," Hij ontkent dat er parkeerproblemen bij de Doezastraat zijn. „Er is geen enkeL probleem. Ik heb het zelf laatst nog ge probeerd. Je kunt er ge woon je auto kwijt Bo vendien kunnen invali den via de slagboom naar binnen. Als ze dat willen, moeten ze dat wel even melden." SSiê Zorgen over toename lawaai en verkeer mttmiw—mm door Janneke Dijke en Saskia Stoelinga alphen aan den run - De bu ren van asfaltcentrale Heij mans in Alphen aan den Rijn zijn blij. Nog hooguit een paar jaar, dan zijn zo'n zes tienhonderd gezinnen verlost van de stank die Heijmans veroorzaakt door het recyclen van oud asfalt. Maar voordat de asfaltfabriek sluit, mag de productie omhoog, en de ge- luids- en verkeersoverlast die daarbij hoort baart veel om wonenden zorgen. Eerder deze week maakten de gemeente Alphen aan den Rijn, de directie van Heijmans en Vastgoedonderneming Amvest bekend dat Heijmans op uiterlijk 31 december 2004 Alphen achter zich laat. Tot die tijd mag Heijmans jaar lijks in plaats van 100.000 ton asfalt 150.000 ton produce ren, mede door gebruik van de stank veroorzakende pa ralleltrommel waarvoor Heij mans geen vergunning heeft. Om de overlast zoveel moge lijk te beperken, moet de schoorsteen van dertig naar vijftig meter worden ver hoogd. „Als je weet dat iets gauw af gelopen is, hou je het wel vol", zegt Paul van Spijker, die jarenlang via allerlei ge rechtelijke procedures vocht tegen de wegenbouwgigant. Voor de verhoging van de productie is Van Spijker, in tegenstelling tot veel bewo nersverenigingen, niet bang. „We hebben jaren gehad dat ze illegaal wel 300.000 ton draaiden. Dit is een verlaging van de productie", zegt de bewoner die tien keer bij de Raad van State zat en aan vijf hoorzittingen deelnam. „Mijn Heijmans-archief bestaat uit vier ordners." Over het con tract dat de gemeente met Heijmans afsloot is Van Spij ker ontzettend tevreden. „Het is een waterdicht contract. Op basis daarvan durf ik mijn zaak die nog bij het hof liep, terug te trekken." Andere bewoners van de ge dupeerde wijken zijn wat meer op hun hoede. Me vrouw Van der Nat, bewoon ster van de Groenoord, is bang voor een toename van resonantie in haar huis. „Als de productie wordt opge voerd, neemt ook het lawaai toe en dan krijgen wij nog meer overlast. Als ons dat bo ven het hoofd hangt, ben ik nog niet echt blij." Ook Groenoord-bewoner De Win ter is gematigd positief. „Pas als ze weggaan, drink ik er een borrel op. Hoe meer pro ductie, hoe meer vrachtwa gens door de wijk denderen. En ik moet nog zien dat we minder last van stank krijgen als die pijp langer is. Volgens mij wordt het probleem straks in een andere wijk in Alphen geroken. Die lucht komt er toch gewoon uit en slaat toch ergens neer?" An neke Boom van de Bewoners vereniging Wielingen ziet een ander probleem: hoe gaat de nieuwbouw op het terrein er uit zien, als Heijmans is ver trokken? Als er hoogbouw komt weet ze nu al dat de be wonersvereniging opnieuw gaat protesteren. Paul van Spijker is ontevre den over de financiële belo ning die Heijmans voor het vertrek krijgt. De gemeente betaalt ruim 900.000 euro, Vastgoedmaatschappij Am- vest ruim 2,2 miljoen euro. „Heijmans zou eigenlijk be boet moeten worden. Jaren lang hebben ze de boel gesa boteerd en overtredingen be gaan", zegt hij. Van Spijker vermoedt dat Heijmans Alphen al ver voor 2004 verlaat. ,Als ze eenmaal een plek gevonden hebben waar ze meer mogen produ ceren, zullen ze daar zo snel mogelijk heen willen verhui zen." Hij gokt op een locatie tussen Zaandam en IJmui- den. „Daar ligt het enige braakliggende terrein in Ne derland, zonder omwonen den." Asfaltcentrale Heijmans draait nog een paar jaar op volle toeren, en maakt dan plaats voor hui zen. Archieffoto: Hielco Kuipers pre scl za a i zfe arl ay ihi ite ïer uri av} gin n i itei ng g° rs aas >ar roelofarendsveen Op een plek waar tot voor kort uitdagende dames de voorbijkomende automobilisten aankeken, hangt nu een heel andere tekst. Pieter van Ruiten, inwoner van Oud Ade en eigenaar van de reclameborden langs de A4 bij Roelofarendsveen, vond de gemeentelijke aanplakborden voor verkiezingsposters wat saai voor de partij die hij aan hangt. Hij stelde zijn bord ruim een week gratis beschikbaar aan Mooi Alkemade. Volgende week moet de partij weer plaatsmaken voor een winstgevender advertentie. Foto: Hielco Kuipers alphen aan den rijn - Centrum voor Werk en Inkomen, bedrijfs verzamelgebouw Werk en Inko men en Service-centrum Alphen aan den Rijn. Deze uitdrukkin gen passen in de plannen van de wethouder Voogd om in Al phen aan den Rijn tot een mo dem stadswarenhuis te komen. Een regionaal centrum waar al les op het gebied van werk, scholing, ondernemen en socia le zekerheid te vinden is. Giste ren gaf de Alphense wethouder aan alle betrokkenen het sein om snel aan de uitwerking van de vele goede ideeën te begin- In zijn betoog meldde Voogd „een waardevolle dienstenwin- kel voor ogen te hebben, dat een belangrijk onderdeel gaat vor men van hei nieuwe stadhuis van Alphen. We moeten voort durend bezig zijn om onze dienstverlening te laten aanslui ten bij de logica en beleving van onze klanten." De plannen voor het Service centrum Alphen (SCA) en het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) bestonden al langer. Het bedrijfsverzamelgebouw Werk en Inkomen haakt daarbij aan. Alle gemeentelijke loketten va:af paspoorten tot alle soorten ve gunningen zijn er te vinden. ontstaat er een enorm oveeU heidsloket, waar ook alle takerc" van het vroegere arbeidsbureaa te vinden zijn. Hierbij kan wo ^ei den gedacht aan bemiddelir P°' bij werk, reïntegratie, informat en advies over scholing of 01 dememen. Ook kan men er t< recht voor hët aanvragen va; een uitkering of tijdelijk werk. in- Het bedrijfsverzamelgebou lc^e moet de plaats worden wa; ^ei werkgevers, werkzoekenden u de hele regio (Jacobswoude, Lii meer, Nieuwkoop, Rijnwoud Ter Aar en Alphen) terecht kui nen voor een scala aan dienste op het gebied van werk, ink( men en ondernemen. Verder het de bedoeling om regelmati1 regionale banen- en scholing! markten te organiseren waa door vraag en aanbod beter b elkaar kunnen worden gebrach Het Service-centrum Alphe wordt net zoals het nieuwe stat huis in augustus in gebruik nomen. Het Centrum Werk e|ob< Inkomen en het bedrijfsverz; meigebouw zullen zich in djn loop van het jaar daarbij aai ge sluiten. lay ïlti air rijnwoude/jacobswoude - Mi nister Jorritsma wil dat windmo lenparken sneller kunnen wor den aangelegd dan nu het geval is. Zij vindt dat de huidige pro cedures voor het bouwen van windmolens te veel tijd in beslag nemen. Het ministerie van eco nomische zaken benoemt daar om binnenkort een project groep, die moet kijken op welke manier de procedures kunnen worden verkort. „Er is behoefte aan deregulering. Het duurt nu te lang voordat windmolens er werkelijk staan", aldus een ;rdi lc ,ihii 1 woordvoerder. In Zuid-Holland moeten de kojt mende acht jaar 150 windmolv lens worden gebouwd, maar bijen na nergens is uitwerking vaien bouwplannen al werkelijk zicht. In Rijnwoude en J cobswoude zijn plannen voo de aanleg van windmolenpal ken, maar inwoners van de twe|| gemeenten protesteren tegen d komst van de molens. Zij vreze voor geluidsoverlast en aantas ting van het Groene Hart. Politi 001 ci in beide gemeenten zijn ver deeld. eid pv; fit c i/°0, PaJT wel m rol alphen aan den rijn - De ge meente moet haast maken met de bouw van bruggen en aanleg van wegen voor de nieuwe Al phense wijk Burggooi. Burggooi verrijst op een stuk voormalig Archeonterrein. De gemeente heeft door de krappe tijdsplan ning geen mogelijkheid te kie zen voor de normale vorm van voorbereiding. Een traditionele aanbesteding leidt er toe dat de noodzakelijke voorzieningen lan nsti lec ijn niet op tijd zijn aangebracht, zÉnk stelt de directie Grondgebied ii'og haar brief aan het gemeentebe stuur. De directie stelt voor om dnee aannemer een groot deel van dl ;en voorbereiding van het werk tiver laten doen. Zo kan tegemoelet worden gekomen aan de capa citeitsproblemen bij de Dien;' Grondgebied, aldus de directit De wijk Burggooi moet op 1 ja nuari 2003 bereikbaar zijn. koudekerk aan den rijn - Vee voederfabriek Cavo Latuco wacht een ingrijpende verbou wing. Het fabriekspand op indu strieterrein Hoogewaard in Kou dekerk aan den Rijn krijgt een uitbouw aan de zijkant en mo gelijk ook op het dak. Cavo Latuco maakt tegenwoor dig deel uit van veevoedergigant dee ievan ter ijkt =gez

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14