Zandwinning lucratief voor Leiderdorp LEIDSE REGIO De Tollenaersingel vreest komst van loodgietersbedrijf JOp de computer moet elke oudere opnieuw beginnen' Raad is akkoord met renovatie Het Wedde R5 w Mini-VW in brandspuithuisje Lening voor Dorpskerk valt slecht Remkes komt Oegstgeest niet financieel tegemoet 973 vrijdag 1 MAART 2002 emkaart mis rschoten - Bewoners van tkele straten in de Voorscho tse wijk Adegeest hebben oproepkaart voor de ge- ienteraadsverkiezingen van 6 t ontvangen. Volgens bur- peester Verver is er in één district iets fout gegaan bij bezorging door de PTT en de stemkaarten kwijtge- Sg kt. De 327 kiesgerechtigden district hebben inmid- s een kopie van hun oproep- irt in de bus gekregen, zodat ereen zijn stem op 6 maart 1 uitbrengen. De bezorging de gekopieerde stemkaar- i is niet opnieuw overgelaten Ji de PTT, maar is uitgevoerd gemeenteambtenaren. gjubbel glas laat zich wachten jrdORSCHOTEN - Burgemeester a wethouders van Voorscho- T i komen nog voor de zomer £*fet plannen voor het aanbren- tn van dubbel glas in de plaat - ijke scholen. Dat beloofde thouder Draijer (onderwijs) teravond aan de gemeente- id. Een paar maanden gele- n sprak de raad in een motie wens uit om zo snel mogelijk Ibbel glas aan te brengen in ipenbare basisschool De en de rooms-katholieke ausschool. Volgens Draij- daar simpelweg geen geld ir. Hij schat dat het plaatsen i dubbel glas in drie of vier lolen minimaal 200.000 euro it. S. Harlaar (Groen Links) It dat het college haast moet en met dubbele beglazing. Ij diende daarom een motie in n zo snel mogelijk minstens tee scholen van dubbel glas te jorzien. Na een 'dringend ap- (1 van burgemeester Verver jsloot hij zijn motie aan te Hiden tot juni. Inderscheiding jr Mok iSENAAR - M. Mok, plaats- 'angend procureur-generaal de Hoge Raad der Nederlan- i, is benoemd tot comman- tr in de Orde van Oranje- »sau. De in Wassenaar wo 70-jarige jurist heeft gis afscheid genomen van de ge Raad. Minister Korthals ;ft hem de onderscheiding gereikt. Mok heeft een grote jdrage geleverd aan het Ne- rlandse rechtsleven. Dat :d hij als wetenschapper, etgever, Nederlands en Euro- ;es ambtenaar, advocaat-ge- raal bij de Hoge Raad en het lelux- gerechtshof en als ïatsvervangend procureur ter aal bij de Hoge Raad. taast heeft Mok in de loop jaren diverse nevenfuncties leed. In 1976 werd hij be- tot Ridder in de Órde de Nederlandse leeuw. door Eric Went leiderdorp - Grondberging en zandwinning in de omgeving van de Doeshaven is haalbaar en lu cratief. Dat blijkt uit een geza menlijk onderzoek van de ge meente en de Grondstoffenbank Zuid-Holland (GZH). Naar ver wachting levert het Leiderdorp 1,75 miljoen euro op. Deze op brengst wil de gemeente gebrui ken voor de financiering van de verdiepte tunnelbak van de ver brede A4. Door de aanleg van een grond- bergings- en zandwinningsloca tie bij de Doeshaven slaat Lei derdorp meerdere vliegen in een klap. Het levert veel geld op en het ontlast de Leiderdorpse wegen omdat de aanvoer van grote hoeveelheden zand vanuit zee in dat geval niet meer nodig is. Ook de afvoer van niet bruik bare klei- en veengrond wordt op deze manier tot een mini mum beperkt, verwacht de ge meente. Bij de aanleg van de Hogesnel heidslijn (HSL), de verbreding van de A4 en uitvoering van de W4-plannen komt de komende jaren veel grond vrij en is veel zand nodig. Om de rijksweg te kunnen verbreden, moet een deel van de Doeshaven gedempt worden. Aan de andere kant moet ook grond afgegraven worden om het gedempte stukje haven elders in de Munniken- polder te 'compenseren'. Voor de verbreding van de A4 is bo vendien veel 'ophoogzand' no dig, naar verwachting zo'n 500.000 tot 1,9 miljoen kubieke meter. Tenslotte is de jachtha ven nu zo diep, dat ook daar makkelijk overtollige grond in gestort kan worden. De opbrengsten van grondber ging en zandwinning zijn hoog. Dat komt omdat de belangstel ling van 'partijen' als de HSL- projectorganisatie groot is. Na aftrek van alle kosten blijft er ruim 2,5 miljoen euro over. Een klein deel daarvan is voor de Grondstoffenbank, de rest gaat naar de gemeente. Voordat het zover is, zijn er nog heel veel vergunningen nodig, onder meer van de provincie Zuid-Holland. Onderzoek van de gemeente en de GZH wijst echter uit dat alle partijen in principe bereid zijn medewer king aan de plannen te verle nen. Voorwaarde is dan wel dat Leiderdorp voor de 'kleine' vari ant van 13 hectare kiest. Dinsdagavond praat de Leider- dorpse politiek over de inrich ting van een grondbergings- en zandwinlocatie in de Munni- kenpolder. Gaat de meerderheid akkoord, dan kunnen de ver gunningaanvragen in april de deur uit en kan in 2003 kan dan gestart worden met de aanleg van de grondberging. zoeterwoude - Eigenaar Jan Versteegen van kaasboerderij Rustdam opent over een maand een mini-WV. Daarmee wil hij het Land van Wijk en Wouden duidelijker op de kaart zetten. Het servicepunt voor toeristen komt in het oude brandspuithuisje aan de Zuidbuurtseweg 44- In het brandspuithuisje gaat Versteegen informatie aanbieden over fietsroutes, bijzondere boerderijen en molens. Het rond 1870 gebouw de huisje, dat jarenlang heeft gediend als opslagruimte, wil hij terug brengen in de staat waarin het in de jaren vijftig verkeerde. „De be doeling is dat er een boerenkeuken inkomt. Ik heb daarom nog keu- kenmateriaai uit de jaren vijftig nodig, zoals oude potten en pannen. Wanneer mensen zulke spullen hebben, houd ik mij aanbevolen. Ook foldermateriaal en informatie over bijzondere boerderijen zie ik graag mijn kant op komen", aldus Versteegen. De bedoeling is dat de mini- WV eind maart open gaat. Versteegen: „We willen open vóór de Lan delijke Fietsdag op 11 mei en de Polderdag Zoeterwoude op 19 mei, zo dat we op die dagen kunnen zorgen voor een goede promotie van de streek." Foto: Dick Hogewoning door Eric Went leiderdorp - Omwonenden van het voormalige gemaal aan de Leiderdorpse Tollenaersingel vrezen ongelukken en veel over last als het gebouwtje verandert in een loodgietersbedrijf. „De opslag van gas en allerlei ge vaarlijke chemische stoffen hoort niet thuis, in een woon wijk", vindt buurtbewoner R. Si- es. Volgens loodgieter P. Elder- horst is de onrust van de omwo nenden 'nergens op gebaseerd en volstrekt onnodig'. „De buurt merkt helemaal niets van mij." Begin dit jaar is het gemaal in opdracht van de gemeente bij opbod verkocht aan het Leider dorpse eenmansbedrijfje. Elder- horst heeft voor honderd vier kante meter bedrijfsruimte ruim 135.000 euro betaald. Dat is ver dacht veel geld om alleen maar wat spullen op te slaan, vinden de buurtbewoners. „Wij vrezen daarom dat hij daar heel wat meer van plan is." Elderhorst bestrijdt dat. „Ik geef toe dat ik veel geld neergeteld heb voor dat gebouwtje. Maar dat is nu eenmaal de gangbare prijs voor bedrijfsruimte in de regio. Bovendien leek het mij wel gezellig, een bedrijfje run nen middenin een woonwijk. Heel wat leuker dan op een troosteloos industrieterrein, aan de rand van het dorp." Daar hoort zijn bedrijfje eigen lijk wel thuis, vinden de bewo ners van de Tollenaersingel. „Want op vrachtwagens en be stelbusjes die komen laden en lossen, zitten wij natuurlijk niet te wachten. Bovendien is het le vensgevaarlijk als hij in dat ge bouwtje allerlei gevaarlijke stof fen opslaat. Er hoeft maar iets mis te gaan en er vallen slacht offers." Volgens Elderhorst is dat on denkbaar. „Ik heb een gasfles in mijn bestelbus staan, en that's it Die fles is echt niet veel groter dan een LPG-tank in een auto. En als ik eens meer gas nodig heb om daken te bedekken, dan betrek ik dat rechtstreeks van een leverancier. Dat ga ik echt niet opslaan in het gemaal." Ook overlast van af en aan rij dende leveranciers, zit er vol gens de loodgieter niet in. „Ik heb zelf een bestelbusje. Dat komt hooguit twee keer per dag voorrijden, 's Morgens om wat spullen in te laden, en 's mid dags om weer uit te laden. De rest van de tijd ben ik ergens op locatie aan het werk." Speculeren met het gebouw, is hij ook al niet van plan. „Ik ga het echt niet doorverkopen aan een projectontwikkelaar of een bordeelhouder. Ik wil alleen maar bedrijfsruimte hebben, om af en toe mijn bus uit te kunnen laden. Meer niet. Bo vendien ben ik van plan om het gebouwtje keurig netjes te schil deren, dus de buurt knapt er nog van op ook." Hooguit wil hij wat handbediende apparaten in het gebouwtje neerzetten, zoals een zetbank om zink te vouwen. „Maar dat zijn instrumenten die absoluut geen lawaai maken. Daar heeft niemand last van." De omwonenden houden ech ter hun twijfels. Zij hebben een advocaat in de arm genomen. Hij moet ervoor zorgen dat de gemeente het besluit tot ver koop van het gemaal terug draait. Ook zijn zij tegen een wijziging van de bestemming van het pandje, van 'Nutsbe drijf naar 'Bedrijfsruimte'. Op 8 maart buigt de gemeentelijke Commissie beroep en bezwaar schriften zich over de eisen van de omwonenden. Elderhorst betreurt dat het zover is gekomen. „Ik ben altijd in voor open communicatie. Zo wil ik best een rondleiding geven voor buurtbewoners, zodat ie dereen kan zien wat ik daar uit voer. Want een conflict met om wonenden, daar heb ik echt geen zin in." voorschoten - De kerk- voogdij van de Nederlands Hervormde Kerk van Voor schoten is zwaar teleurge steld in de gemeenteraad. Gisteravond besloot de raad een lening van ruim 77.000 euro aan de kerkvoogdij niet over tien jaar kwijt te schel den. De kerk leent het geld bij de gemeente om de restauratie van het interieur van de Dorpskerk te kunnen bekos tigen. Deze restauratie, waarvoor de gemeente al 125.000 euro op tafel legde, kostte 91.000 euro meer dan venvacht. Dit geld heeft de kerkvoogdij niet en daarom besloot de gemeente een bedrag van 77.000 euro te lenen tegen een rente van 5,5 procent. Over tien jaar zal bekeken worden hoe de kerk het geld kan terugbeta len. D66-raadslid Y. Molenkamp vindt het logisch dat de ge meente niet opdraait voor de hogere kosten van de res tauratie: „Het is niet alleen de kerk, maar ook de ge meente die op zwart zaad zit." Het standpunt van Mo lenkamp wordt gedeeld door de andere partijen. Al leen het CDA is bereid nu al vast te leggen dat de schuld van de kerk over tien jaar wordt kwijtgescholden. H. Lubbers, lid van de kerk voogdij reageert ontsteld op het besluit van de gemeen teraad: „Ik ben er kapot van. We hebben ons al zwaar in de schulden gestoken. De gemeente heeft a gezegd, maar weigert nu b te zeg gen." Lubbers verwijst hier mee naar het feit dat in overleg met de gemeente tot de restauratie van het interi eur van de Dorpskerk is be sloten. De kerkvoogdij hoopte dan ook dat de ge meente bereid zou zijn met het bedrag van 77.000 euro over de brug te komen. Dat de gemeenteraad dat nu weigert en het bedrag slechts wil lenen ervaart de kerkvoogdij als een klap in het gezicht. Lubbers is bo vendien niet te spreken over de hoge rente die de ge meente vraagt: „Bij de bank kun je goedkoper lenen." De kerkvoogdij overweegt dan ook de lening niet bij de ge meente, maar bij een bank te sluiten. Lnbo Voorschoten opent grootste opleidingscentrum oor Nancy Ubert oorschoten - Het grootste imputeropleidingscentrum )or vijftigplussers staat in oorschoten. Dat althans be geert Harrie de Jong, voorzitter in de plaatselijke afdeling van uderenbond ANBO. „Heus, ge- jesiof me nu maar. We hebben et uitgezocht en weten het ze- er." let ComputerOpleidingscen- in-um voor Ouderen (COCO) is er istermiddag officieel geopend. :eifet is e vinden in de grote ver- lijferuimte van de ouderen- d#ond en die ruimte werd en ossant ook ingewijd. „We be- T) taan al 44 jaar en hebben al die art ijd geen eigen onderkomen ge- n<j)ad", vertelt De Jong die twee geleden direct na zijn aan- er-treden als voorzitter is gaan lob- in-byen voor een Anbohome. „Ik fond het belachelijk dat het be- zaltuur van een vereniging met ;enl200 leden moest vergaderen aan de keukentafel." Autobedrijf Hamers aan de Dobbeweg heeft de' eerste verdieping van zijn pand belangeloos beschikbaar gesteld. „WU je dat wel even duidelijk in de krant vermel den", vraagt De Jong terwijl hij tevreden rondkijkt in de ruimte waar gesurft en gechat kan wor den. In het COCO staan twaalf com puters. Vijftien docenten gaan de komende tijd uiteenlopende cursussen verzorgen. „Kunnen we de wachtlijst een beetje weg werken", lacht de Anbo-voorzit ter. „We hebben 168 ouderen die staan te trappelen van onge duld om te leren computeren. Zelf ben ik zeventig en kan het ook nog niet zo lang. Mensen van mijn leeftijd zijn net te vroeg geboren en hebben de in troductie van het computertijd perk. gemist. Met een beetje schroom beginnen ze aan een cursus om vervolgens weer een hele nieuwe wereld te zien opengaan. De wereld die je zelf op het scherm kunt oproepen. Vroeger mopperde mijn vrouw dat ik veel te lang achter de tele visie zat. Nu klaagt ze: 'Kom toch eens achter de computer vandaan'. Ik ben ook bang ge weest om achter dat ding te kruipen. Nu ben ik dolblij dat ik mezelf de lessen heb gegund." Een vrouw die heeft meegeluis terd, knikt instemmend. „Ik werd gek van mijn man. Na zijn pensionering werd hij een grote chagrijn. Hij kafferde de kran tenbezorger uit als die jongen het nieuws door omstandighe den een uurtje later kwam bren gen. Nu kan hij zelf naar nieuws zoeken." Een flinke afvaardiging van de 6.000 oudere inwoners van Voorschoten is uitgelopen voor de opening van het COCO en het onderkomen van de ANBO. Burgemeester Verver wijdt Am bohome in dankzij een parman tige muisklik. „Duidelijk dat zij enige ervaring heeft", fluistert een dame. Daama mogen de voorschoten Voorschoten gaat voor 3,2 miljoen euro zwembad Het Wedde opknap pen. Gisteravond hakte de ge meenteraad de knoop door. De raad ging unaniem akkoord met het voorstel om de renovatie te betalen door onder meer een verhoging van de onroerend- zaakbelasting met 3,5 procent. De opknapbeurt aan Het Wedde is nodig, 'omdat het zwembad niet meer aan de wettelijke ei sen op het gebied van hygiëne, milieu en veiligheid voldoet. Tij dens de renovatie wordt de en tree vernieuwd en toegankelijk gemaakt voor invaliden, komen er nieuwe en grotere kleedruim ten, worden de verouderde technische installatie, het pla fond en het tegelwerk vervangen en krijgt het personeel een gro tere ruimte. Bovendien worden energiebesparende maatregelen getroffen. Bij gebrek aan geld is gekozen voor de meest noodza kelijke voorzieningen en is afge zien van luxere zaken als glijba nen en fitnessruimten. Geen van de partijen in de Voor- schotense gemeenteraad was erg te spreken over de manier waarop de gemeente de dure opknapbeurt van Het Wedde gaat betalen. „Het is voor ons een enorme hobbel, maar het moet dan maar zo zijn", conclu deerde Y. Molenkamp (D66) over de onvermijdelijke OZB- verhoging. Raadslid Th. Schim mel (WD) eiste van wethouder Carabain (sport en recreatie) de garantie dat de kosten van 3,2 miljoen euro niet hoger uitval len. Deze garantie kon de wet houder geven: „Ik heb zwart op wit staan dat het bij 3,2 miljoen euro blijft." In die wetenschap en overtuigd van de noodzaak van de op knapbeurt konden alle partijen met het voorstel instemmen. „Behoud van Het Wedde is nu eenmaal alleen gegarandeerd met een ingrijpende renovatie", verwoordde PvdA-ffactievoor- zitter C. Regoor de stemming in de raad. De renovatie van Het Wedde begint in april of mei. Leergierig storten de eerste ouderen zich op het toetsenbord. Het computeropleidingscentrum van de Anbo Voorschoten is geopend. Foto: Dick Hogewoning (onervaren) ouderen achter het beeldscherm kruipen. Om zoveel mogelijk 'plussers' te helpen hun computervrees te overwinnen, maken de mede werkers van het COCO elke donderdagochtend een inter netcafé. „Het is de bedoeling dat ouderen dankzij elkaar hun angst of schroom opzij zetten. Ook voor ouderen die geen ei gen computer kunnen bekosti gen is een wekelijkse inteme- tochtend natuurlijk ideaal. Kun nen ze toch nog via de elektro nische snelweg hun familielid in Canada bezoeken", klinkt De Jong. Eenmaal ontdekt dat de compu ter geen gevaarlijk apparaat is, kunnen de Voorschotense ou deren zich inschrijven voor een van de cursussen die het COCO biedt. C. van Duijn, secretaris van ANBO Voorschoten: „Om te ontdekken wat met een compu ter mogelijk is, kan men eerst een speciale oriëntatiecursus volgen. Vervolgens stappen de cursisten over naar de begin nerscursus, waarin zij onder meer leren omgaan met Windows, Word, het internet en email." „Het mooie is", besluit de voor zitter het verhaal, „dat iedereen hier gelijk is. Elke oudere, hoe veel strepen en sterren hij ook heeft verdiend, moet op de computer helemaal opnieuw beginnen. Hoe je ook je best doet. meer verdienen zul je niet. Dat komt de saamhorigheid ten goede." oegstgeest - Staatssecretaris Remkes is niet van plan om Oegstgeest financieel tegemoet te komen. De strijd om de loca tiesubsidie die hij van Oegst geest terugvordert wordt nu ju ridisch uitgevochten. Wethouder Meester, wethouder De Ruijter en projectleider G. van Valkenhoef kijken teleurge steld terug op het gesprek met de staatssecretaris van VROM, dat dinsdag plaatsvond. „We zijn geen klap verder gekomen", bevestigt een woordvoerder van de gemeente.Al was er wel alle ruimte om onze standpunten naar voren te brengen. Oegstgeest moet het ministerie van VROM ruim tweeënhalf mil joen euro terugbetalen omdat zij bij de ontwikkeling van de nieuwbouwwijk Poelgeest haar bouwafspraken niet is nageko men. Remkes neemt de ge meente kwalijk dat zij de bouw- vertraging niet tijdig heeft ge meld. De eis van Remkes is bij het gemeentebestuur hard aan gekomen omdat de miljoenen het exploitatietekort van Poel geest opvoeren. Nu Remkes blijkt te volharden in zijn besluit, moet Oegstgeest het over een andere boeg gooi en. „Een beleefdheidsbezoekje zet dus geen zoden aan de dijk. We gaan nu alles op alles zetten om goed uit de juridische pro cedure te komen." Op 6 maart vindt bij de Raad \-an State de hoorzitting plaats.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13