Valkenburg wil van geen sluiting weten 7 DUIN BOLLENSTREEK Zweefvliegers vrezen gedwongen verhuizing 'Katwijk moet in de aanval over bebouwing vliegkamp' Van 'lastpak' naar gewaardeerd vrijwilliger Bewoners Asterstraat mogen meepraten over huizenverkoop Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 22,00 Niet mis te verstaan Toch twee velden voor KRV katwijk - Voetbalvereniging KRV in Katwijk mag toch twee nieuwe velden aanleggen. Op aandringen van de politiek heeft wethouder Van Paridon het oorspronkelijke voorstel voor één veld aangepast. Aan gezien er geen geld voor een tweede veld is gereserveerd, leidt de extra uitgave tot een te kort op de begroting. Als daar geen bezuinigingen tegenover staan, zou dat kunnen resulte ren in een verhoging van de on- roerende-zaakbelasting met maximaal een half procent. Huurder slaat huisbaas hillegom - Een beschonken, 31-jarige Engelsman heeft gis teravond om half twaalf zijn huurbaas in elkaar geslagen. De 52-jarige Hillegommer werd onder het bloed aangetroffen in zijn woning aan de Lijsterbe slaan. Hij vertelde dat hij was mishandeld door de Engelsman die bij hem een kamer huurde. Die was inmiddels gevlucht, maar kon later op de avond worden aangehouden. Hij is opgesloten in het politiebureau om nuchter te worden. Verkiezingsmarkt in Valkenburg valkenburg - De Valkenburgse politieke partijen CDA, Chris tenunie, PvdA en WD presen teren zich morgen op het Castellumplein in Valkenburg. Tussen 10.00 en 12.00 uur kun nen geïnteresseerden kennis nemen van de verschillende verkiezingsprogramma's en daar over praten met de be langrijkste kandidaten op de kieslijst. Hof niet overtuigd van schuld leraar den haag/katwijk - De politie rechter was vorig jaar nog over tuigd van zijn schuld, maar in hoger beroep haalde de 49-jari- ge Noordwijker gisteren zijn ge lijk. Het gerechtshof in Den Haag achtte niet bewezen dat hij zich als leraar op een Kat wijkse school heeft vergrepen aan een leerlinge en sprak de man daarom vrij. Volgens het meisje had zij vijfjaar geleden (toen ze 15 was) vrijwillig seks met haar leraar, maar een paar jaar later later deed ze toch aangifte tegen hem, omdat ze zijn handelen onverantwoord vond. Na verhoor van het meis je, in combinatie met de verkla ringen van andere docenten en de verdachte zelf, kwam het hof tot de conclusie dat de bewij zen te mager zijn voor een ver oordeling. vrijdag 1 MAART 2002 Van der Reijden: 'Laat Wienen maar in duinzand blijven' door Roza van der Veer valkenburg/leiden - Valkenburg is verbijsterd over de uitlatingen van de Katwijkse burgemeester Wienen dat er wellicht meer dan 5.000 huizen op het marinevlieg kamp komen. Burgemeester Van der Reijden gaat vandaag nog opheldering vragen aan Wienen. „Want wat ons betreft is het standpunt nog steeds: het mari nevliegkamp openhouden. En als het parlement anders beslist, en dat zie ik er steeds minder van komen, dan voeren we ons eigen plan Valkenburcht met maximaal 5.000 huizen uit." Wienen deed zijn uitspraken tij dens de vergadering van het Sa menwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB). Hij is bereid te accepteren dat de regio be slist hoeveel huizen er op Val kenburg moeten komen mits de Leiden afziet van haar claim op het vliegkamp. Dat laatste heeft de Leidse wethouder Hillebrand inmiddels gedaan. Valkenburgs burgemeester Van der Reijden wil vandaag nog de notulen zien waarin staat dat Katwijk, Rijnsburg en Valken burg (de KRV-gemeenten red) hun oorspronkelijke standpunt verlaten. „En die zijn er niet. We hebben nooit afgesproken de grenzen van ons bouwplan Valkenburcht op te rekken. Voorlopig is ieder een dus nog gebonden aan de oorspronkelijke afspraak om het vliegkamp open te houden. Ik zou zeggen tegen Wienen: blijf jij daar maar in het duinzand en laat het grasgebied maar aan ons over." Van der Reijden rekent er overi gens op dat eind maart een meerderheid van de Tweede Ka mer beslist dat het marinevlieg kamp open blijft. Daarbij verwijst hij naar de commissievergadering in Den Haag deze week waar de PvdA- 'er Duivesteyn heeft voorgesteld een nader onderzoek in te stel len naar de behoefte aan wonin gen. Tot dusver was de PvdA- fractie een bondgenoot van Lei den in het bebouwen van Val kenburg. De Leidse wethouder Hillebrand maakt zich geen zorgen over de ze ommezwaai. „Er is niks op tegen om nog een keer een af weging te maken. Maar het is onbestaanbaar dat de locatie niet deels voor woningbouw be schikbaar komt. Het zou een he le gekke conclusie zijn als ande re regio's voor ons de opvang van woningzoekenden moeten verzorgen." katwijk - Katwijk moet duidelijk haar eigen stem laten horen in de discussie over de toekomst van het vliegkamp Valkenburg. De Katwijkse Christenunie en Gemeentebelangen waren het daar gisteren tijdens de raads vergadering over eens. Samen met Valkenburg en Rijnsburg moet de gemeente het KRV- standpunt duidelijker vertegen woordigen binnen de Leidse re gio en de Duin- en Bollenstreek, om te voorkomen dat Katwijk in een fuik loopt, vinden de politi ci. Diverse Katwijkse raadsleden waren geschrokken van uitspra ken door burgemeester Wienen woensdagavond bij de vergade ring van het samenwerkingsor gaan Duin- en Bollenstreek (SDB). Hij liet weten dat de KRV-gemeenten boven alles de regie willen voeren, als de Twee de Kamer straks besluit dat het vliegkamp moet worden be bouwd. In dat geval is över het aantal te bouwen huizen nog te praten. Dat kan er op uitdraaien dat er meer huizen worden gebouwd dan de vijfduizend die Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg nu als limiet hanteren. Wienen vindt het maken van nieuwe, regiona le afspraken een 'logisch gevolg van bestuurlijk samenwerken'. De andere gesprekspartners (de dorpen in de noordelijke Bol lenstreek, de Leidse regio en de provincie Zuid-Holland) hebben aanzienlijk hogere woningaan tallen in gedachten. Uit onder zoek door de samenwerkende regio's blijkt dat er behoefte is aan minstens 7.500 huizen. Hoewel de raadsleden opkeken van deze draai in de discussie binnen het SDB, namen ze ge noegen met de uitleg van de burgemeester. Wel vond fractie voorzitter Ten Hove van de ChristenUnie dat Katwijk te wei nig werd gehoord in de werk groepen die zich bezighouden met de samenwerking tussen de regio's. „We moeten niet met onze rug naar Leiden gaan staan, maar we moeten ons ook niet in een hoek laten zetten. Nu roept de noordelijke Bollen streek wat wij met Valkenburg moeten doen, maar het wordt tijd dat wij alternatieven voor de woningnood aanwijzen, bijvoor beeld bij Hillegom en Lisse." Fractievoorzitter Slings van Ge meentebelangen wees in dat verband naar de Grote Polder bij Zoeterwoude: „Katwijk moet meer in de aanval." sassenheim - Niet iedereen zal er rouwig om zijn als Rik Buddenberg woensdag de nieuwe burgemeester van Vlaardingen wordt. L Bontje, van het gelijknamige kraanbedrijf in Sassenheim, steekt zijn mening niet onder stoelen of banken. Sterker nog, hij steekt zijn mening me ters de lucht in, aan één van zijn hijskranen. De firma Bontje en de gemeente Sassenheim liggen al sinds 1988 overhoop vanwege de verhuizing van Bontje die maar niet doorgaat. Volgens Bontje werkt de gemeente en in het bijzonder Buddenberg hem aan een stuk door tegen, volgens de gemeente heeft Bontje het vooral aan zichzelf te wijten dat hij nog steeds aan de Teylingerlaan zit. Daar heeft Bontje geen milieuvergunning, die krijgt hij ook niet, i en dus riskeert hij forse boetes. De ruzie tussen deze twee B's is nog I lang niet bijgelegd. Foto: Dick Hogewoning Wethouder praat verder met bieb katwijk - Wethouder Van Pari don gaat snel praten met het be stuur van de openbare biblio theek in Katwijk. Ze hoopt dat het dan niet tot sluiting van een van de drie filialen hoeft te ko men. Net als de politieke partij en begrijpt zij niet waarom de bieb bezwaar maakt tegen de subsidie van bijna 900.000 euro, zei ze gisteren in de raadsverga dering. Het bestuur vindt dat de bieb te weinig geld krijgt, ondanks de subsidie en een aanvulling om de loonstijgingen in de CAO op te vangen. Katwijkse hangjongere Kees Schaap bleef dankzij Scum op het rechte pad door Saskia Buitelaar katwijk - Jongerencentrum Scum, weggestopt op een win derige parkeerplaats in de Kat wijkse duinen, heeft voor veel Katwijkers geen al te best imago. Het is hét probleem van jonge ren tegenwoordig. Wie in een groep met een peuk en wat la waaiige scooters ergens rond hangt, is al snel een 'randgroep jongere'. Kees Schaap (31) weet het als geen ander, hij zat er vijftien jaar tussenin. Juist daarom kent hij ook de echte waarde van een jongerencentrum als Scum. Het veranderde hem van rondhan gende gabber in gewaardeerd vrijwilliger. Vorige maand nam hij afscheid van Scum na een lange periode. Hij zag daarin het rockcafé uit groeien tot een professioneel centrum waar jongeren na schooltijd kunnen ontspannen en in het weekeinde kunnen uit gaan. De Katwijker vertrekt bin nenkort met zijn Israëlische vriendin naar een kibboets om daar een nieuw leven op te bou wen in een hechte werk- en woongemeenschap. Wie had dat gedacht, toen Schaap als joch van vijftien met zijn housevrienden door Rijn soever zwierf. „In de groep had ik makkelijk aan de verkeerde kant van de goot terecht kunnen komen. Er was niets te beleven en op straat komt het één van het ander: rondhangen, mensen lastigvallen." Met zijn vrienden besloot hij het 'duistere' Scum te verkennen, toen nog in het vorige onderkomen in een oud kruithuisje. Stiekem uiteraard. „Ik kom uit een traditioneel Katwijks, chris telijk gezin. Daar had Scum een slechte naam, alsof er allemaal vreemde mensen over de vloer dweilden. Nou, wij zagen alleen gasten met wat langer haar dan de meeste mensen, die een bier- katwijk - De bewoners in de Katwijkse Asterstraat mogen meepraten over de verkoop van hun huizen aan de gemeente. Burgemeester en wethouders gaan samen met de veertien huiseigenaren overleggen over de voorwaarden waaronder Kat wijk de huizen aankoopt, die op vervuilde grond staan. De gemeenteraad discussieerde gisteravond lang over het pro bleem Asterstraat. Haar inzet werd aan het eind van de be handeling beloond met applaus van de aanwezige bewoners op de tribune. Zij zijn blij dat ze alsnog hun stem kunnen laten horen in de uitwerking van de aankoopregeling. Die houdt in dat de gemeente de woningen koopt van bewoners die door omstandigheden moeten ver huizen, maar die hun huis niet kunnen verkopen omdat de grond in de straat is vervuild. De raad besloot gisteren dat het daarvoor niet nodig is dat de huizen eerst acht maanden op de vrije markt te koop staan. Dat uitgangspunt werd geschrapt uit het voorstel van B en W. De be woners hadden graag gezien dat ook een andere voorwaarde er uit ging: dat de gemeente de ob jectief bepaalde marktwaarde betaalt, min tien procent. Voor zitter H. van Deventer van de bewonerscommissie rekent op dat de wethouder zich houi aan de afspraak dat over d| voorwaarden nog wordt gepra: met de bewoners. Volgens wethouder A. van de! Plas was het onmogelijk dtf huiseigenaren al eerder bij hei plan te betrekken. Hij had krap twee weken de tijd om, in opj dracht van de politiek, een aani koopregeling op papier te zetj ten. „Maar anders hadden w^ dat wel gedaan. Ik heb er oolj vertrouwen in dat we er uit koj men met elkaar." Als de regelin; volledig is uitgewerkt, buigt d( politiek zich er weer over, na; verwachting in april. Noordwijkse sporters en politici in discussie g-rs Nier^m M </»P C- -Sf-S Kees Schaap: „Scum verdient waardering. Ik heb hier toch een deel van mijn opvoeding meegekregen. Er gelden strenge regels over hoe je je gedraagt en met elkaar omgaat." Foto: Dick Hogewoning tje dronken en een potje kaart ten, dus dat viel allemaal wel mee." Sterker nog, Schaap heeft er veel geleerd. Al snel behoorde hij tot een groep die housefeesten or ganiseerde voor het groeiend aantal jongeren dat begin jaren negentig die muziektrend en le vensstijl volgde. „Dat begon al lemaal nogal knullig: we zaten te plakken en knippen om de zaal te versieren." Maar naarmate het aantal en de variatie in acti viteiten toenam, groeide ook de verantwoordelijkheden voor de vrijwilligers zoals Kees Schaap. „We organiseerden concerten, toneelvoorstellingen. Je komt hier toch, soms wel dertig uur per week, dus je gaat in van alles mee. Mijn kennissenkring werd steeds groter en de band met die mensen steeds hechter." Bij zijn afscheidsfeestje vorige maand werd Schaap uitgebreid in het zonnetje gezet. Dat had voor de bescheiden vrijwilliger niet gehoeven. „Scum verdient de waardering. Ik heb hier toch een deel van mijn opvoeding meegekregen. Er gelden hier strenge regels over hoe je je ge draagt en met elkaar omgaat. Discipline en regelmaat, dat zijn ook dingen waar je in de maat schappij wat aan hebt." „Ik heb vooral geleerd om te le ven zonder oogkleppen. Dat je geen dingen zomaar moet aan nemen, maar dat je om je heen moet kijken, de verschillende meningen aanhoren en vervol gens je eigen weg moet kiezen." Dat zouden meer Katwijkers moeten doen, vindt Schaap. Hij ergert zich aan de struisvogelpo litiek in zijn dorp. „Alsof hier geen drugsverslaving en alco holmisbruik is. Katwijk een net te gemeente? Katwijk is net als de rest van Nederland." Hij is blij dat de gemeente te genwoordig de betekenis van het jongerencentrum waardeert, als ontmoetingsplek voor allerlei soorten jongeren. Ook de ge meenschap lijkt Scum langzaam te accepteren als club die juist voorkomt dat jongeren over straat zwerven en ontsporen. Hij hoopt daarom dat nieuwe vrij willigers zich blijven melden. „Ik zou het jongeren zelfs willen aanraden, die zich alleen of on gelukkig voelen. Als vrijwilliger kun je een hele leuke tijd heb ben en ook nog iets leren." door Marijke den Hollander noordwijk - De Kennemer Zweefvlieg Club (KZC) snapt niet dat de gemeente niet eerder actie heeft ondernomen om te voorkomen dat het zweefvlieg- veld uit het Noordwijkse duin gebied moet verdwijnen. Wet houder Tummers van ruimtelij ke ordening heeft nu, buiten de club om, een brief geschreven aan het Hoogheemraadschap van Rijnland. Met als doel in overleg naar een andere plek te zoeken voor de club. Maar ver huizen biedt volgens de club geen oplossing. „Als we moeten verhuizen, dan valt de vereniging uit elkaar", zo waarschuwde een vertegen woordiger van KZC gisteren tij dens het door de Noordwijkse sportraad georganiseerde debat tussen sport en politiek. Dat de zweefvliegclub weg moet, komt omdat de Noordwijkse binnen- duinrand beschermd natuurge bied moet worden. Het vlieg veldje past daar niet in. De ge meente is met de uitvoering van het nieuwe beleid belast. Tummers zei de brief te hebben geschreven, omdat hij de KZC graag wil behouden voor Noordwijk. „De vereniging mag niet de dupe worden van de nieuwe maatregelen. Er zal een oplossing moeten komen voor de club." KZC heeft er weinig vertrouwen in. In de regio is geen andere plek te vinden voor de zweefvliegers. Wat vooral te maken heeft met allerlei regels en voorschriften voor het ge bruik van het luchtruim in de buurt van de aanvliegroutes van Schiphol. „Misschien dat we er gens in de buurt van Arnhem te rechtkomen. Maar dat heeft na tuurlijk geen zin voor onze le den, die allemaal hier in de buurt wonen. Wij leiden heel veel jeugd op. Die kun je niet wekelijks zo'n afstand laten overbruggen." De Zeilvereniging Noordwijk (ZVN), die het clubhuis ook 's winters op het strand wil laten staan, vroeg gisteren steun van wethouders in situaties waarbij clubs te maken hebben met specifieke problemen met ande re overheden, bijvoorbeeld Rijkswaterstaat of het Hoog heemraadschap. ZVN kan wat extra steun goed gebruiken, want de club wil graag een per manent verblijf op het strand. „Zelf bezitten wij niet altijd de vaardigheden om deuren te openen, die een wethouder wel licht wel open krijgt." Natuurlijk, zo verzekerden ver schillende politici, helpt de overheid de verenigingen. „Maar wat de ZVN wil kan ge woon nog niet", zei wethouder Sweers. Zandvoort is vorig jaar aangewezen als proefkonijn, om ervaring op te doen met perma nente paviljoens op het strand. Het is afwachten hoe dat uit pakt, aldus Sweers. De discussie was verder weinig sprankelend. Discussieleider Zinnicq Bergmann moest af en toe flink trekken om de tongen los te maken. Zijn voorzetjes hielpen. Die gingen onder ande re over de vraag of Noordwijk topsport wil financieren. Maai ook over de bouw van een in door sportcentrum waar inter nationale sportevenementei kunnen plaatsvinden, zodat toe ristenplaats Noordwijk ook in d< winter een publiekstrekkei heeft. Waar de ene partij (WD wel geld overhad voor topsport, zij het onder voorwaarden, vond een andere partij (Progressieve Combinatie) het financieren er van door de gemeente 'onzin: nig'. De multifunctionele sporthal zal ook nog wel even op zich laten wachten. De WD wil in de nieu we woonwijk Boechorst wel een sporthal, „Maar als we het heb ben over een hal voor interna tionale sportevenementen, dan[ is het maar de vraag of die nou wel in een woonwijk thuis hoort", aldus raadslid Van der Jagt. Duijndam (Noordwijk To taal) maakte melding van een 'fantastisch particulier initiatief om bij het Bollenbad een multi functioneel sportcentrum te bouwen. "Echt een heel mooi idee." Menko Wiersema van de Progressieve Combinatie zag echter een groot struikelblok in de financiering. „We willen par keerkelders, de boulevard op knappen, het Kerkstraat-project moet afgerond. Dromen is leuk Ik wil ook graag meedromen. Maar gezien de financiële situa tie van de gemeente is het niet haalbaar."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12