Foutje fiscus maakt het er niet leuker op Groot-Brittannië staat klonen menselijk embryo toe onderscheiding voor veel meer huizen op vlieskamp reanimeren voetbalfan -t x Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg willen zelf bouwen Radio-actieve neerslag VS eiste 15.000 levens WAO-teller begin 2003 op een miljoen 'Koninklijke kunst' 'Wethouders voeren campagne op kosten burger' Bouwvakkers Verklooien' filmvoorstelling Trianon MAART 1 Bé*. Prins Abdoellah: Assertief leider van Saudi-Arabië Bos voorziet afschaffing spaarloon Duinrell biedt troost aan modelmuseum Goekoop bij opening internetcafé NR. 42861 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 donderdag 28 FEBRUARI 2002 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad [DE ANDERE JUWELIER ran (jtnuiu^) ^^elier Maarsmansteeg 21 (naast V&D) Ccntnim Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGemer.com zeist/lisse - De reanimatie van een toeschouwer uit Lisse bij het duel Beursbengels - FC Lis- se, op 26 januari, heeft Beurs bengels-speler Jeffrey Boeke- laar, zijn broer George en grens rechter Wim Hoonhout een on derscheiding opgeleverd. Zij zijn de eerste personen die van de KNVB een zogenoemde Oranjekaart hebben ontvangen: een symbolische onderschei ding voor opvallend sportief ge- drag. Tijdens de wedstrijd - die uit eindelijk bij de stand 2-1 werd gestaakt - riep de speaker om dat een aanhanger van FC Lisse op de tribune onwel was gewor den. Jeffrey Boekelaar rende meteen het veld af terwijl grens rechter Hoonhout zijn vlag neergooide en eveneens naar het slachtoffer snelde. Daar was George Boekelaar - als toeschouwer aanwezig - al bij betrokkene. Het drietal be ademde het slachtoffer en paste hartmassage toe. Later nam ambulance-personeel die taken over. De inspanningen mochten ove rigens niet baten. De toeschou wer bleef in coma en overleed afgelopen zaterdag. Hij is van daag begraven. katwijk/valkenburg - Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg zijn be reid aanzienlijk meer dan 5.000 woningen te bouwen op de vlieg basis Valkenburg. De Leidse regio krijgt inspraak in de omvang van de toekomstige woonwijk. Een voorwaarde is wel, dat de bouw locatie van de KRV-gemeente blijft en niet onder Leids bestuur komt. Het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek besprak gisteren het pakket afspraken dat eind vorig jaaï is gemaakt voor samenwerking tussen de Duin- en Bollenstreek en de Leidse regio. Eén van de belang rijkste punten daarin is de toe komst van de vliegbasis Valken burg. De KRV-gemeenten wil den vastgelegd zien dat Leiden afziet van zijn annexatieplan nen. Leiden stelt de nieuwe woonwijk nodig te hebben om financieel overeind te kunnen blijven. Dat er in het samenwer- kingsdocument uiteindelijk niets staat over de kwestie, komt omdat Leiden geen toezeggin gen wilde doen. Het formele ar gument daarvoor was dat in de afsprakenset dit soort 'procedu reafspraken' helemaal niet thuishoort. Maar, zei de Katwijkse burge meester J. Wienen gisteravond, zo wordt het spel wat de KRV- gemeenten betreft niet ge speeld. De drie gemeenten zul len de afsprakenset alleen on dertekenen wanneer ze er zeker van zijn dat ze vervolgens niet met de Leidse claim op Valken burg worden geconfronteerd. „Als we echt samen de proble men willen oplossen, moet dat op basis van een zeker vertrou wen gebeuren. Wij willen voor komen dat iemand ons straks probeert af te nemen waarvan we altijd dachten dat het van ons was." Voor Leiden is de eis van de KRV-gemeenten een lak moesproef, stelde Wienen in een toelichting: gaat het die ge meente om de huisvesting van zijn woningzoekenden - wat ook geen probleem is als de KRV-ge meenten het vliegkamp gaan bebouwen - of gaat het Leiden vooral om de opbrengst van de onroerende-zakenbelasting (ozb) van de toekomstige woon wijk? Wienen: „In dat laatste ge val kunnen ze rekenen op jaren lang taai verzet van onze kant Overigens moet de definitieve beslissing over sluiting van het vliegkamp nog steeds worden genomen. Op 25 maart is er een debat in de Tweede Kamer over de Vijfde Nota Ruimtelijke Or dening. Pagina R4: Kamerfractie WD: Bollenge- meenten niet ronduit achter eis van KRV Kijken door de bril van Anceaux Expositie over lijden van Christus Wendy Liebman ik heb mijn gevoel voor humor van mijn ouders; daardoor zitten zij nu zonder RO nodigt twee ode dichters uit isterdam - Het KRO-pro- amrna Tien voor Taal heeft :r abuis twee dode Neder- ndse dichters uitgenodigd, it heeft een woordvoerder 11 uitgeverij Queridogisteren zegd. Per mail vroeg tv-pro- icent Endemol aan Querido n de deelname van de dich- rs J. C. Bloem (1887-1966), rrrit Achterberg (1905-1962) de inmiddels 78-jarige Gerrit luwenaar. Querido moest de edewerkster teleurstellen. elfraude via editcards haag - Oplichters hebben n nieuwe methode om gratis ttbiel te bellen met behulp n gestolen creditcardgege- Met één telefoontje kan ft beltegoed van KPN prepaid- m's worden opgewaardeerd, at bevestigen KPN en Inter- iy, in Nederland licentiehou- irvoor Eurocard/Mastercard, andlangers bij kassa's verza- elen de creditcardnummers beveiligingscodes. KPN noch terpay wil iets kwijt over de haal van de belfraude. /eer levenslang ither-moorden isterdam - Advocaat-gene- al Y. Kruyer heeft vandaag K)r het gerechtshof in Amster- im opnieuw een levenslange vangenisstraf geëist tegen n 37-jarige man wegens het lodschieten van vier mannen de Haarlemse seksclub Es- er. Tegen een medeverdachte ite de aanklaagster vijftien ir cel en tbs met dwangver- eging. Het tweetal schoot de er slachtoffers, bezoekers van club, in koelen bloede dood, idat er ruzie was ontstaan in bar van de club. Het inci- nt deed zich voor in de nacht n 19 op 20 februari 2000. Washington - Ra'dioactieve neerslag, veroorzaakt door nu cleaire testen tijdens de Koude Oorlog, heeft zeker 15.000 Ame rikanen het leven gekost. Dat blijkt uit niet vrijgegeven re sultaten van een Amerikaans fe deraal onderzoek, waar de krant USA Today de hand op legde. Volgens de onderzoekers zou den de slachtoffers, allen gebo ren na 1951, kanker hebben ge kregen. Ongeveer 20.000 ande ren zouden als gevolg van bloot stelling aan de radioactieve stof fen niet-dodelijke vormen van kanker hebben gekregen. Oor zaak zouden testen zijn die zo wel binnen als buiten de Ver enigde Staten zijn gedaan. Het rapport wijst erop dat er veel meer radioactieve neerslag dan tot nu toe werd aangeno men, het land binnendreef uit de voormalige Sovjet-Unie en van testgebieden in de Stille Oceaan. Ook de bij-effecten van kemontploffingen in de staat Nevada leverden een grote bij drage aan de verspreiding van nucleaire neerslag. amsterdam/anp - Begin 2003 wordt de miljoenste arbeidson geschikte verwacht. „Waar schijnlijk gebeurt dit in april of mei. Ten minste als er geen maatregelen worden genomen", verklaarde een woordvoerder van de uitvoeringsorganisatie van werknemersverzekeringen UWV gisteren. Volgens de zegsman zal het aan tal verstrekte uitkeringen waar schijnlijk eerder de grens van een miljoen bereiken dan het aantal arbeidsongeschikten. De hoeveelheid verstrekte uitkerin gen ligt iets hoger, omdat een persoon meerdere soorten uit keringen (de algemene WAO- uitkering, de WAZ voor zelfstan digen en Wajong voor jongge handicapten) kan ontvangen. Uit cijfers van de uitvoeringsin stelling blijkt dat het aantal per sonen met een uitkering voor arbeidsongeschiktheid in 2001 met 25.100 is toegenomen. Eind december vorig jaar werden aan 965.800 mensen in totaal 978.500 uitkeringen verstrekt. Het aantal uitkeringen voor werkloosheid is eind december 2001 in vergelijking met een jaar eerder gedaald. In de laatste maand van vorig jaar werden 165.700 WW-uitkeringen ver strekt, tegen 193.600 in decem ber 2000. Het aantal uitkeringen voor werkloosheid daalt „al ge ruime tijd gestaag" volgens het UWV. Pagina Binnenland i: Kabinet nog niet eens over WAO noordwijk - Het Quality of Life-gala in het Noord- wijkse Hotel Oranje krijgt volgende week een ko ninklijke tintje. Eén van de opmerkelijkste schil derijen die voor het goe de doel onder de hamer komt, is van de hand van Prins Bernard. 'Antartica' heet het, en de prins maakte deze impressie tijdens een expeditie naar het zuidpoolgebied. An dere pronkstukken op de veiling zijn de schilderijen die kunstenares Joyce Valkhoff maakte van Maxima en Willem- Alexander, met als titel 'Future'. Prins Bemhard heeft het schilderstuk van zijn hand persoonlijk be schikbaar gesteld voor het gala, dat jaarlijks honderden bekende Ne derlanders en captains of industry op de been brengt. De opbrengst is bestemd voor het Willem Alexander kinder- en jeugdcentrum van het Leids Universitair Me disch Centrum (LUMC), dat zich bezighoudt met onderzoek naar leukemie bij kinderen. Bij de vorige editie van het Quality of Life-gala was de netto opbrengst ruim een mil joen gulden. Publiciteitsfoto's BurgerBelangen Leiderdorp eist ingreep van minister van binnenlandse zaken door Eric Went leiderdorp - BurgerBelangen Leiderdorp (BBL) eist in een brief op poten dat minister De Vries van binnenlandse zaken het gemeentebestuur van Lei derdorp op de vingers tikt. De partij vindt dat het wethou derstrio Roest (CDA), Kolman (WD) en Molkenboer (PvdA) een huis-aan-huis verspreide gemeentelijke informatiefolder misbruikt heeft voor 'selectieve partijpropaganda' In de vijfde editie van de 'Grote Projectenkrant' van de gemeen te, geven de drie zittende wet houders torenhoog op over de resultaten die zij de afgelopen jaren bereikt hebben, consta teert BBL-voorzitter A. Muller met de nodige ergernis. 'Los van het feit of de tekst overeenkomt met de werkelijkheid, zijn wij van mening dat het tijdstip van verschijnen van de folder - vlak voor de verkiezingen - alles te maken heeft met de politieke aspiraties van de drie wethou ders', schrijft hij aan De Vries. Muller heeft in beginsel geen bezwaar tegen de gemeentelijke informatiefolder, die bedoeld is om inwoners van Leiderdorp 'bij te praten' over grote infra structurele projecten. 'Maar wel tegen het tijdstip van versprei ding, het politieke karakter van de tekst gezien in het licht van de gemeenteraadsverkiezingen en het feit dat gemeenschaps geld gebruikt is ten behoeve van persoonlijke propaganda.' Daar mee maakt het college misbruik van zijn positie, vindt hij. In een brief aan burgemeester en wethouders van Leiderdorp gebruikt de BBL-voorzitter woorden van soortgelijke strek king. De folder heeft 'een on aanvaardbaar hoog persoonlijk propagandagehalte', stelt hij vast. 'Gezien het karakter van de tekst had hij nooit vlak voor de gemeenteraadsverkiezingen ver spreid mogen worden.' Eerder deze week beklaagden WD-lijsttrekker H. Langenberg en Groenlinks-kandidaat C. door onze correspondent Harm Harkema londen/gpd - Een comité van het Britse Hogerhuis heeft gisteren het licht op groen gezet voor het klonen van mense lijke embryo's voor medische doelein den. Het klonen wordt aan zeer strikte voorwaarden verbonden en mag slechts plaatsvinden als er geen andere onder zoeksmogelijkheden meer zijn. Al op kor te termijn zullen de eerste vergunningen worden verstrekt voor onderzoek naar het winnen van stamcellen uit embryo's van maximaal veertien dagen oud. Eind vorig jaar was het Lagerhuis al ak koord gegaan. Groot-Brittannië is hier mee het eerste land ter wereld dat het klonen van menselijke embryocellen wettelijk regelt. De Britten gaan nog een stap verder dan Nederland. Dat is vorig jaar akkoord gegaan met stamcelonder zoek op embryo's die zijn overgebleven in IVF-klinieken. Het kweken Gees klo nen) van embryo's is in Nederland voor alsnog niet toegestaan. In de Verenigde Staten claimde een bio medisch bedrijfje vorig jaar weliswaar dat het een menselijk embryo had gekloond, maar onder het Republikeinse bewind van president Bush zijn de onderzoeks mogelijkheden inmiddels sterk aan ban den gelegd en dreigt een algeheel verbod. De nu van kracht geworden Britse rege ling verbiedt nadrukkelijk het klonen van embryo's ter reproductie, voor de voort planting dus. In de wet staat letterlijk dat het een misdrijf is om 'een menselijk em bryo dat niet door bevruchting is verkre gen, in de baarmoeder van een vrouw te plaatsen'. Het onderzoek naar de winning van stamcellen uit embryo's wordt van groot medisch belang geacht. Stamcellen zijn de bron van alle lichaamscellen. Ze heb ben nog geen specifieke functies. Ze zou den kunnen worden gebruikt als vervan gingsmateriaal voor zieke cellen in een li chaam. Een verbrande huid zou er bijvoorbeeld mee vernieuwd kunnen worden, evenals leiden - Ruim driehonderd be zoekers van de Leidse bioscoop Trianon die voor 'Lord of the Rings' kwamen, zijn gisteravond zonder de film te hebben gezien weer naar huis gestuurd. Toen de hele zaal vol zat, werd er om geroepen dat 'bouwvakkers de afstandsbediening hadden ver- klooid' en dat iedereen maar be ter naar huis kon gaan „We zijn hier aan het verbou wen", zegt Trianon-exploitant Jan Boer. „En bouwvakkers heb ben kennelijk 's middags de af standsbediening losgekoppeld van de filmprojector, terwijl al les nog in werking was. Dan on derbreek je het stroomcircuit en kan je geen film meer draaien. Vervelend, maar niks bijzonders hoor. Zoiets gebeurt in biosco pen regelmatig. Gewoon een stommiteit. In onze andere twee zalen draaide de film wel ge woon." De teleurgestelde kijkers hebben hun geld terug gekregen of een vrijkaartje voor de film op een later tijdstip. door Roelf Reinders leiden/den haag - Bij tiendui zenden Nederlanders is ondui delijkheid ontstaan of ze nu wel of niet belastingaangifte moeten doen. In januari kregen ze een brief van de Belastingdienst met de mededeling dat ze door het nieuwe belastingstelsel dit jaar geen biljet hoefden in te vullen. „U ontvangt voor 2001 daarom geen aangiftebiljet", stond in dit schrijven. Maar diezelfde maand nog plofte wel de beken de blauwe envelop op de mat met de mededeling dat de aan gifte vóór 1 april 2002 bij de Be lastingdienst binnen moet zijn. Leuker kan de Belastingdienst het niet maken, wel een stuk verwarrender. De mensen die de blauwe enve lop hebben weggegooid omdat ze toch geen aangifte hoefden te doen, moeten een nieuwe zien te krijgen. Al die tienduizenden belastingplichtigen moeten ge woon aangifte doen. Die brief met de mededeling dat ze dit jaar worden overgeslagen, is een 'computerselectiefout', zegt woordvoerster J. de Voogd van de Belastingdienst. Deze week gaat er een brief de deur uit waarin de fout wordt rechtgezet en de Belastingdienst excuses maakt. De Voogd: „Die brief kan nu al op de mat liggen, anders komt hij zeker deze week. De Belastingdienst weet niet precies hoeveel mensen te ho ren hebben gekregen dat ze geen aangifte hoeven doen. „Het zijn er meer dan twintig duizend, maar geen negentig duizend", aldus de woordvoer ster. Ze houdt het op 'enige tienduizenden'. De dienst kwam pas achter de fout nadat ze tele foontjes over de aangifte-enve lop kreeg. De Voogd wijst erop dat in de eerste brief wel stond dat de ontvangers een T-biljet kunnen aanvragen als ze in aan merking denken te komen voor een teruggave van belasting. De Belastingdienst gaat ervan uit dat mensen naar aanleiding van de brief in januari de blauwe en velop hebben weggegooid. In de excuusbrief staat een telefoon nummer (0800-2358351) dat mensen kunnen bellen om een nieuw aangiftebiljet of diskette aan te vragen. Dit nummer is speciaal voor dit doel geopend. De tienduizenden mensen die eerst niet maar later wel aangifte moeten doen, krijgen geen uit stel door de verwarring die de Belastingdienst heeft gezaaid. „Vier weken moet voldoende zijn om aangifte te doen", zegt de woordvoerster. „Bovendien leert de ervaring dat het gros van de mensen pas in de laatste week van maart aangifte doet." (advertentie) Honnef zich ook al over de 'on fatsoenlijke borstklopperij' in de projectenkrant, 'nota bene op kosten van de belastingbetaler'. Maar om de minister in te scha kelen. gaat Groenlinks een stap te ver. „Ook dat heeft heel veel weg van een verkiezingsstunt", vindt Honnef. „Ik zou zo in elk geval de krant niet willen halen. Bovendien kunnen we dat in deze gemeente zelf oplossen." Het college van Leiderdorp heeft desgevraagd 'geen behoefte' aan een reactie op de brief van Bur gerBelangen. Pagina R5: Politiek twijfelt aan onpartijdigheid Zonnevylle 2 P E N _H U Z T "N 2002 ERA MAKELAAR R 0 U T _E www.era.nl 2 0 0 2 afstervende hersencellen die tot demen tie leiden, zo wordt gehoopt. Door ge bruik te maken van gekloonde, lichaams eigen cellen zou afstoting van vervan gend weefsel geen probleem meer zijn. Bij klonen wordt de kem uit vrouwelijke eicel gehaald. Vervolgens wordt in de le ge eicel een cel van een donor gestopt. Met een stroomstootje worden de twee samengesmolten, waarna (zoals bij een geslaagde bevruchting) de celdeling be gint. Met dit verschil dat het embryo dat bij kloning ontstaat exact hetzelfde erfe lijke materiaal heeft als de donor. Overigens is nog nooit iemand er in ge slaagd om via klonen stamcellen te ma ken. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 v ■IDMnV Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 .1 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: 712141 (ivm ccrtrcte nabezorgrig) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B<| autonvabsche beölng s tMf*|>ronj«Trn«r 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Leidsch Dagblad r.|A"H HI.R.I'RU'NJ'M

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1