Geweld in M-Oosten neemt toe Uitvoering doodstraf onder de loep in VS 'Regering milt Betancourt niet tegen rebel' Zimbabwaanse presidentskandidaat gehoord vanwege 'moordcomplot' Tegenstrijdige verklaringen bij proces Milosevic FBI: afzender miltvuurpost nog steeds onbekend iefdochter horrordominee weigert te getuigen Twee functionarissen van idonesische openbaar mi ne zijn vandaag in Oost- r aangekomen om de rd op de Nederlandse jour- Sander Thoenes te onder in. Thoenes werkte voor lederland en de Financial s, en werd in september doodgeschoten bij een lire wegblokkade in het •Timorese Dili. intig doden instorten flat - Zeker twintig mensen 2jisteren omgekomen door .torting van een flatge in de Egyptische stad Da- a. Vijftien mensen raakten gewond, meldde de poli et zoeken naar eventuele e slachtoffers duurt voort, niet bekend hoeveel en zich in het gebouw be en toen het instortte. In and, dat vijf verdiepingen was onder meer een kap- gevestigd waar zich op loment van instorting ver- dene bruidsparen met fa- en vrienden ophielden. nan gaat ten met Irak jroRK - Secretaris-generaal in van de Verenigde Naties j> 7 maart een gesprek heb- net minister van buiten- le zaken Sabri van Irak. De ve 'dialoog' zal ook gaan ken terugkeer van wapen- jcteurs naar Irak, aldus de ^teren. Mede door de pmenten van de VS met ire aanvallen, liet Bagdad ir weten te willen praten. nhoudingen islag Omagh pi - In Ierland zijn drie ien aangehouden voor lor in verband met de lanslag in 1998 in het ii-Ierse Omagh, waarbij 29 pn om het leven kwamen 'n driehonderd gewond tn. De verantwoordelijk- foor de aanslag is opgeëist ifle 'Real IRA', een splinter- ïring van het verboden ipublikeins Leger die niet |rd gaat met het Noord- redesakkoord. onderschepte 75 illegalen in - De Britse ferry-onder- hg P&O Stena Line heeft lelopen veertien maanden illegale vluchtelingen, die ierden Groot-Brittannië in te komen, tegengehou- '&0 onderzoekt alle voer- die gebruik maken van ïrdiensten sinds de Britse hg aankondigde dat ver- ers een boete zouden krij- jor iedere illegale immi- Üie zij naar Brits grondge- fansporteerden. joenenroof ^transport :furt - Bij een overval op ildtransport in Frankfurt in drie overvallers gister- nd meer dan tien miljoen j uitgemaakt. Hoofdver- e is de chauffeur van het lort, een 23-jarige Frans- Deze zou naar een afgele- irkeerplaats zijn gereden h de bijrijder van het lort met een pistool heb- bdreigd. Twee handlan- adden het geldtransport pacht en knevelden de bij- waarna de rovers er met dauto vandoor gingen. E is I erfelijk' n - De gekkekoeienziekte niet niet erfelijk. Dat ;en Britse regeringsadvi- isteren bekendgemaakt, i onderzoek naar het lagen van BSE werden p s van geïnfecteerde l in de baarmoeder van de koeien geplaatst. Van jjes die bij de surrrogaat- er waren geboren, was er pet BSE. De adviseur stelt nderen BSE alleen kun- ijgen door het eten van festen en diermeel. door onze correspondent Ad Bloemendaal/ANP tel aviv - De ineenstorting van het Israëlisch-Palestijnse defen sie-overleg lijkt het geweld in het conflict een nieuwe impuls te hebben gegeven. Israëlische mili tairen hebben vanochtend weer een inval gedaan in autonoom Palestijns gebied in de Gaza- strook. Met drie tanks drongen de Israëliërs een kilometer in Pa lestijns gebied binnen. In een groot aantal schietincidenten in de bezette gebieden kwamen gisteren twee Israëliërs en een Palestijn om het leven. Zeker acht mensen raakten ernstig gewond. Gisteravond opende een Pales tijn het vuur op Israëliërs bij een bushalte in Neve Yacov, een Is raëlische wijk in het bezette Ara bische deel van Jeruzalem. Acht mensen raakten gewond, van wie vijf ernstig. Politie en solda ten wisten de aanvaller neer te schieten, waarna hij door om standers werd mishandeld. Hij is levensgevaarlijk gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Onder de Israëlische gewonden zijn drie politiemensen De verantwoordelijkheid voor de aanslag werd opgeëist door de Aksa-brigade, een aan Jasser Arafats Fatah-beweging gelieer de militie. Volgens deze militan te Palestijnse organisatie was de aanslag 'een onmiddellijk ant woord' op de dood van twee Pa- lestijnen eerder op de dag. Ten zuiden van Bethlehem, eveneens op de Westoever, kwa men gistermiddag twee Israëli sche kolonisten om het leven toen hun auto werd beschoten door Palestijnse militanten. Twee andere inzittenden raak ten gewond, van wie een ern stig. Een van de gewonden is een 33-jarige zwangere vrouw. De Aksa-brigade zegt de aanslag te hebben uitgevoerd. Bij een soortgelijke beschieting in de buurt van Hebron, eerder op de dag, raakte een Israëlische jon gen zwaar gewond. Naar aanleiding van de aansla gen van gisteren heeft Israël la ten weten dat het de beloften die het de afgelopen dagen aan de Palestijnen heeft gedaan, heeft ingetrokken. Dat wil zeg gen dat het de luchtmachtbom bardementen op Palestijnse doelen en de liquidaties van Pa lestijnse verdachten hervat. De vertegenwoordiger van de EU voor buitenlands beleid So- lana, heeft Israël opgeroepen Arafat 'volledige bewegingsvrij heid geven'. Hij zei gisteren na een ontmoeting met Arafat in Ramallah dat de Palestijnen wel bereid zijn om de besprekingen tussen Palestijnse en Israëlische veiligheidsfunctionarissen te hervatten. Bij deze besprekingen zijn ook Amerikaanse functiona rissen aanwezig. De Israëlische president Katsav heeft de Saudische kroonprins Abdallah bin Abdul Aziz uitge nodigd naar Jeruzalem te ko men om diens vredesinitiatief te bespreken. De Saudische kroon prins suggereerde zondag dat alle Arabische landen de joodse staat moeten erkennen als Israël de bezette gebieden opgeeft. Een vierjarig Palestijns jongetje, Hussein Jarboo, bereidt zich wel erg goed voor op de strijd tegen Israël. Foto: AP bogota/anp-dpa-afp - De Colombiaanse regering ziet niets in de uitwisseling van gevangen zittende linkse re bellen en de ontvoerde presi dentskandidate Ingrid Betan court. De marxistische rebel lenbeweging FARC, die Be tancourt zaterdag ontvoerde, liet gisteren weten haar te willen vrijlaten als de rege ring op haar beurt gevangen rebellen vrijlaat. De Colombiaanse strijd krachten weten inmiddels waar Betancourt wordt vast gehouden. Zij zijn vooralsnog niet van plan tot een bevrij dingsactie over te gaan. Een hoge militair verklaarde dat deze operatie is opgeschort op verzoek van de familie van Betancourt. De familie zegt bang te zijn dat het leven van de vrouw bij een actie in ge vaar komt. De 40-jarige presidentskandi date en haar campagneleid ster verdwenen zaterdag toen zij een bezoek brachten aan een streek die tot voor kort onder controle van guerrilla strijders stond. Het leger had Betancourt afgeraden zich in het gevaarlijke gebied te be geven. De Colombiaanse president Pastrana zegde vorige week de vredesonderhandelingen met de rebellen op. Vervol gens gaf hij het leger op dracht het gebied binnen te trekken waar de FARC heer en meester was. Vier jaar ge leden wees hij de enclave toe aan de rebellen in de hoop daarmee de vredesonderhan delingen te bespoedigen. De afgelopen twee dagen kwam het op meerdere plaat sen in Colombia tot gevech ten tussen rebellen en leger, waardoor achttien mensen om het leven kwamen. De Colombiaanse presidentsver kiezingen zijn op 26 mei. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria/gpd - Erin geluisd of niet, Morgan Tsvangirai kan nog voordat hij over twee weken de stembusstrijd aangaat met pre sident Mugabe, de doodstraf te gen zich horen uitspreken. De Zimbabwaanse oppositieleider werd gisteren door de politie verhoord vanwege vermeende deelname aan een complot om Mugabe te vermoorden. Tsvangirais advocaat zei dat zijn cliënt na een twee uur durend verhoor werd vrijgelaten, maar opnieüw zal worden opgeroe pen voor ondervraging. Hoewel zijn partij, de Beweging voor Democratische Verandering (MDC), laconiek stelt dat de ver kiezingscampagne ook doorgaat als Tsvangirai in de gevangenis zit, kunnen de aantijgingen for se schade opleveren voor de voormalige vakbondsleider. Een mysterieuze videoband ligt ten grondslag aan de tweede poging van het Mugabe-regime om Tsvangirai veroordeeld te krijgen wegens hoogverraad. Een obscure adviseur van Mu gabe, de Israëliër Ari Ben- Menashe, werd vorig jaar naar eigen zeggen door Tsvangirai benaderd 'om Mugabe te elimi neren' en filmde vervolgens in het geheim een van de vier ont moetingen met de MDC-leider in zijn kantoor in Canada.De beelden zijn slecht en volgens een onafhankelijk mediabedrijf in Harare duidelijk gemanipu leerd. Tsvangirai is niet te her kennen, maar zou wel de per soon zijn die een zeer slecht te verstaan scenario bespreekt 'voor de periode na de elimina tie van Mugabe'. door Frans van den Houdt den haag - Zaten in Landovice in Kosovo strijders van het Alba nese bevrijdingsleger (UCK) die vanuit huizen Servische solda ten onder vuur namen en dood den? Waarop het leger op zijn beurt terugschoot? Of was in het dorp geen enkele UCK-strijder te vinden en sloegen Servische soldaten zonder reden aan het moorden, plunderen en brand stichten onder de voornamelijk Albanese bevolking? Die vraag stond gisteren cen traal tijdens het proces voor het Joegoslavië-tribunaal tegen Slobodan Milosevic. Tegenstrij dige en onduidelijke verklarin gen van getuige Halil Morina waren koren op de molen van Milosevic, die bleef doorzagen over bepaalde feiten en de ge tuige zo nog meer in verwarring bracht. Zelfvoldaan, met de armen over elkaar, sloeg hij vervolgens rech ters, aanklager en 'vrienden van het hof gade. Allemaal kwamen zij in het geweer om het krediet van de getuige op te vijzelen en duidelijkheid te krijgen over wat zich in maart 1999 nou precies afspeelde in het Kosovaarse dorp. Totdat de rechter bepaal de dat de getuige hierover met rust gelaten moest worden en Milosovic boos opmerkte 'dat hier verkeerde getuigen verschij nen, die niks weten en mij on heus bejegenen'. Volgens de Kosovo-Albanees Morina hadden Servische solda ten dorpelingen op brute wijze vermoord en 75 procent van de huizen, waaronder het zijne, platgebrand. Hij zag hoe een verlamde vrouw levend werd verbrand in haar huis en ont dekte bij de buurman dertien lij ken. Morina, die zich had schuilgehouden, zocht na de ge welddadigheden naar 39 fami lieleden en andere dorpelingen, maar vond niemand meer. Enkele dagen later sloeg ook hij op de vlucht. In een verderop gelegen plaats schaarde hij zich bij een groep van zeker 800 Al banese vluchtelingen uit de re gio. De plaatselijke Servische bevolking hier gaf hen echter te verstaan dat ze zo snel mogelijk weer moesten vertrekken en re gelde bussen om hen naar Alba nië te brengen. Milosovic' lezing van de gebeur tenissen in Landovice stond haaks op deze verklaring. Vol gens hem waren regeringssolda ten door UCK-strijders bescho ten en gedood toen zij naar een winkeltje in het dorp gingen om iets te kopen. Het leger nam daarop het gebied rondom de winkel onder vuur. In de nabij heid zou zelfs een UCK-hoofd- kwartier zijn gevestigd, zei Milo sevic. Opnieuw schreef hij de vernielingen in de dorpen toe aan de Navo-bombardementen. Getuige Morina hield hardnek kig vol geen bombardementen gehoord of gezien te hebben en bleef ontkennen dat zich UCK- strijders in zijn dorp ophielden. Een eerdere op schrift gestelde verklaring dat de soldaten wel degelijk door het UCK waren ge dood, had Morina reeds als 'een vergissing' ingetrokken, aldus aanklager Ryneveld. De aanklager wil aantonen dat de Servische troepen de wanda den in Kosovo uitvoerden in op dracht van Milosevic. In de pro vincie werden duizenden men sen gedood en 800.000 gedepor teerd. Tsvangirai. Foto: AP De oppositieleider, die volgens peilingen en ook eigen onder zoek van Mugabe goede kans maakt de verkiezingen te win nen, zegt dat hij is benaderd door Ben-Menashe om te pra ten over 'fondsenwerving in het buitenland'. Hij voelt zich 'erin geluisd' door Mugabe, die overi gens heeft gezegd dat hij al sinds december wist van 'het complot'. Op de vraag van Tsvangirai waarom hij er nu pas een zaak van maakt, antwoord de de 78-jarige president dat hij de aanloop van de verkiezingen, door zijn eigen toedoen al zo ge welddadig, niet wilde laten 'ont aarden in een chaos'. De door Mugabe gecontroleerde staatsmedia hebben zich inmid dels vastgebeten in de zaak en brengen dagelijks lange verha len en dito tv-uitzendingen. De band zal de overtuigde MDC-er niet van zijn geloof brengen, maar kan effect sorteren onder de traditioneel voor Mugabe stemmende plattelandsbevol- king. washington/ap - De Amerikaanse federale recherche (FBI) weet nog steeds niet wie er achter de miltvuurbrieven zat die afgelopen najaar in de Verenigde Staten werden ver stuurd aan een aantal nieuwsorganisaties en politici. Ondervraging van honderden men sen heeft geen hoofdverdachte opgeleverd, gaf een woordvoerder gisteren toe. Volgens het Witte Huis heeft de FBI een lijst opgesteld met de namen van een aantal mogelijke verzenders van de miltvuurpost, maar is het vooralsnog niet gelukt die lijst terug te brengen tot de naam van de dader. Het daderprofiel dat de FBI van de brie- venstuurder heeft opgesteld, geeft aan dat hij of zij een wetenschapper met laboratori umervaring moet zijn die alleen heeft ge opereerd. De dader denkt op 'heldere en ra tionele' wijze en lijkt uiterst georganiseerd te werk te gaan. De FBI heeft het daderprofiel verzonden aan de Amerikaanse Vereniging voor Micro biologie. De afzender van de miltvuurbrie ven heeft vermoedelijk buiten kantooruren in laboratoria zitten knutselen. Door inade ming van miltvuursporen in de enveloppen kwamen vijf mensen om het leven. Executie geesteszieke op laatste moment afgelast door onze correspondent Ans Bouwmans nze correspondent Thewissen l/c pd - In het proces tegen de Hon- hoiTordominee Andras Pandy, die in l terecht staat voor de moord op zes leden, is een nieuwe getuige opgedo- |n klusjesman die beweert dat hij An ti dochter Agnes heeft horen ruziën e moorden. Een andere belangrijke stiefdochter Timea, heeft afgehaakt, sjesman, een Hongaar, meldde zich ien vrijdag. De man beweert dat hij aren negentig door Pandy naar Brus- i gehaald om klusjes op te knappen in let gekibbel tussen Andras en Agnes ij weinig serieus. Pas toen hij vorige 1 een Hongaarse krant een bericht las et geruchtmakende proces in België, hij naar de politie te stappen. Hij nog deze week naar Brussel overge vlogen om tegen Pandy te getuigen. De tweede verrassing gisteren, was dat Ti mea niet tegen haar stiefvader zal getuigen. Timea, dochter van de tweede echtgenote van Pandy, Edit Fintor, werd gezien als kroongetuige in het bizarre moordproces, dat zijn tweede week is ingegaan. Timea werd vanaf haar zeventiende door Andras Pandy misbruikt. In 1984 baarde ze zijn zoon. Toen ze zich uit de greep van Pandy probeerde los te maken en dreigde haar moeder te vertellen over het seksueel misbruik, probeerde stiefzus Agnes (die sa men met haar vader terecht staat) haar te vermoorden. Volgens Timea was Agnes daartoe gedwongen door haar vader. De moordpoging op Timea in 1985 vormde volgens de Belgische justitie de aanzet voor de andere moordpartijen. Timea zelf vlucht te naar Canada. Tegenwoordig woont ze in Hongarije. Nadat haar man onlangs zelf moord pleegde, besloot ze af te zien van haar getuigenis. Ze wil niet meer met het verleden geconfronteerd worden. Intussen blijft Andras Pandy volhouden dat hij onschuldig is. Hij beweert dat Agnes alle aantijgingen heeft verzonnen. De 44-jarige Agnes beweert dat Pandy zijn twee echtge notes, twee zonen en twee stiefdochters ver moordde en hun lichamen oploste in een agressief ontstoppingsmiddel. Agnes hielp; ze had een incestueuze relatie met haar va der en was volledig in zijn ban. De Hongaarse dominee op zijn beurt be weert dat zijn kinderen en Edit Fintor nog in leven zijn. Waar ze wonen, wil hij niet kwijt. Volgens Pandy heeft hij contact met zijn kinderen 'via de engelen.' Alleen zijn eerste echtgenote zou dood zijn: bezweken aan kanker. Op de vraag waar ze dan begraven ligt, moest Pandy gisteren het antwoord schuldig blijven. Washington - Een psychisch ge stoorde man uit Georgia die op zijn zeventiende een meisje ver moordde, wordt niet terechtge steld. Na breed protest, ook door de Europese Unie, is zijn straf omgezet naar levenslang. De meeste Amerikanen zijn nog steeds voor de doodstraf, maar het klimaat verandert. Alexander Williams (33) heeft conversaties met God, die vol gens hem verschijnt in de ge daante van actrice Sigoumey Weaver. Hij is schizofreen, en heeft de afgelopen zestien jaar doorgebracht in de dodencel. Vorige week zou hij worden ge- executeerd, maar na een weekje bedenktijd heeft de adviesraad van het gevangeniswezen in de Amerikaanse staat Georgia als nog besloten clement te zijn. Het illustreert de discussie in de Verenigde Staten over de dood straf. Die gaat over de uitvoe ring, niet over het bestaan en de wenselijkheid ervan. Dat het mogelijk moet zijn iemands le ven te nemen als straf voor zijn of haar daden, is een moreel uit gangspunt dat veel sympathie oogst in Amerika. Uit opiniepei lingen blijkt telkens weer dat een overgrote meerderheid van de Amerikanen (68 procent in oktober 2001) vóór de doodstraf is. Maar er is wel sprake van een veranderend klimaat. Er is meer twijfel of het systeem wel altijd even goed werkt en fair is. Die twijfel is gevoed door de toepassing van nieuwe DNA- technieken waarmee terdood- veroordeelden hun onschuld konden bewijzen. Dat heeft de anti-doodstrafbeweging de afge lopen jaren een zetje gegeven. Er zijn zorgen dat mensen uit de sociale onderklasse veel meer kans lopen op de doodstraf dan welgestelde misdadigers. In Texas loopt een beroep omdat zwarte mensen systematisch uit jury's werden geweerd. Con gresleden hebben voorstellen ingediend om een betere juridi sche vertegenwoordiging in halszaken te garanderen. En er is meer huiver om psy chisch zieken, zwakbegaafden of minderjarige daders ter dood te stellen. Van dat laatste is Alexander Williams het levende voorbeeld. De man was zeventien toen hij zijn misdaad beging. In de meeste landen waar de dood straf bestaat, worden uitzonde ringen gemaakt voor minderja rigen. In de VS niet; het hoogste gerechtsorgaan de Supreme Court heeft in 1989 de executie van 17- en 18-jarigen toege staan, en in 23 staten wordt daarnaar gehandeld. Dat de VS daarmee thuishoren in het rijtje Iran, Saudi-Arabië, Nigeria, Congo, Jemen en Pakistan wordt op de koop toe genomen. Van groot belang is dat Alexan der Williams ernstig gestoord is en was. Williams kreeg verder onder dwang medicijnen toege diend opdat hij zou voldoen aan de mentale minimumeisen voor een executie. Volgens een uit spraak van de Supreme Court is het niet toegestaan iemand te executeren die krankzinnig is, maar onduidelijk is of dat ook geldt als iemands psychoses via medicatie worden onderdrukt. De adviesraad in Georgia heeft het oordeel van de hoge rech ters niet afgewacht, maar Wil liams straf gisteren omgezet in levenslang. Een ander gevoelig punt is de executie van zwakbpgaafden Daryl Atkins werd lil 996 in Vir ginia ter dood veroordeeld om dat hij een luchtmachtsoldaat doodde. Daryl heeft een IQ van 59, en zit daarmee onder de grens van 70 die meestal wordt aangehouden om te beoordelen of iemand zwakbegaafd is. De Supreme Court buigt zich nu over zijn zaak. De vraag is of het in strijd is met de grondwet om een zwakbegaafd mens ter dood te brengen. Twaalf jaar geleden vond de Su preme Court dat niet, omdat slechts een enkele staat de doodstraf voor zwakbegaafden afwees. Het aantal staten dat zwakbegaafden uitsluit van de doodstraf is sindsdien sterk toe genomen tot achttien (van de 38). Volgens tegenstanders van de doodstraf komt dat neer op een nationale consensus. De uitspraak wordt tegen de zomer verwacht. .derzoek naar BUITENLAND >ord journalist dinsdag 26 FEBRUARI 2002

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9