Speekseltest graadmeter rijvaardigheid BINNENLAND 2 'Geen gemorrel aan vrijheid' Seksprobleem voor ouderen vaak taboe Jaar minder voor ontvoerder van musicus Van Zweden 'LN wil eisers ontmoedigen' 'Pyromaan' hondenclubs gepakt Controle op cannabis Cafébaas De Hemel van belastingfraude beschuldigd Benschop prikt biologisch vorkje mee Leger des Heils begint kinderhospice pft [Auei qyevew pat wÊÉP-'tó op 2o'N OUP6KWET5 £Q?£ fARflJ v KOMPEtf SIEMIAÊN- \AA$HEuVa VfflooiWQtt l\i AfP/VliT HIST"- )NA-spoor klopt net verkrachter dhoven - DNA-sporen ge- ,e inden op een van de slachtof- t rs van verkrachting komen yereen met het DNA van een -jarige verdachte man uit ndhoven. De man wordt van- e tag voorgeleid bij de raadka- n er in Den Bosch. Die beslist hij blijft vastzitten. De resul- u ten van het DNA-onderzoek e lar de andere twee verkrach- a igen en de poging daartoe e jn nog niet bekend. Vorige eek is nog een vijfde aangifte nnengekomen tegen de Eind- jvenaar. De serie verkrachtin- in vonden plaats tussen 1 ja- jari en 10 februari van dit ien jaar cel 4oor eerwraak :n haag - De rechtbank in en Haag heeft gisteren een 42- rige vrouw en haar 19-jarige ion voor moord tot tien jaar 1 veroordeeld. Een Groninger ak in februari vorig jaar J. imdas dood. Hij werd daarbij holpen door zijn Haagse fa- ilie. Ramdas moest sterven n de familie-eer te redden, e was geschonden door zijn heime huwelijk met zijn 23- ïge Hindoestaanse nichtje. In ;tober werd de vader tot tien ar cel veroordeeld. De ooms tantes kregen vier jaar. Mysterieuze kstersterfte msterdam - In een bosje in i it Westelijk Havengebied in aunsterdam zijn gisteren onge- 'sr dertig dode eksters aange- iffen. Vorige week lagen op iet dezelfde plaats veertig do- eksters. 'Een mysterie', iemt A. Leijendekkers, in- jecteur van de Dierenbescher- ing in Noord-Holland, de ibbele vondst. In het bosje 50 bij 50 meter van mei- lorns en elzen leven andere jels vogelvrij, maar de ek- :rs leggen er om onverklaar- e reden het loodje. De facul- diergeneeskunde van echt gaat uitzoeken wat de isters mankeert. echtbank met ucces gewraakt Larlem - Drie andere rechters de rechtbank in Haarlem peten de meineedzaak tegen ^i 33-jarige Hagenaar behan gen. Dat is de uitkomst van jn wrakingsverzoek, dat advo- a/at J. Boone gisteren deed bij /e rechtbank in Haarlem. De arg enaamde wrakingskamer /en de rechtbank oordeelde dat aJ|n collega's mogelijk bevoor- r jrdeeld zijn in de meineed- Jak. De verdachte was getuige ede strafzaak tegen een IRT- ^"tarmant. Verklaringen die hij iki de politie had afgelegd heeft ourechtbank gebruikt als be- ïnjs. Later heeft hij deze verkla- r jtgen echter herroepen. ïkale partijen ajnk op winst n haag - De lokale partijen ^den bij de komende ge- ;enteraadsverkiezingen wel ns 40 tot 45 procent van het ntal zetels kunnen gaan ha- i. Dit voorspelt hoogleraar latsrecht aan de Rijksuniver- I Bit Groningen Douwe Jan El- -,^ga. In veel gemeenten staan !uwe Leefbaar-partijen te ppelen om het pluche te ver eren. Van de ruim 10.000 idszetels in Nederland wordt ongeveer een kwart ingeno- in door lokale partijen. Me- jaren tachtig was dat nog jivijfde. „En de stijgende lijn i door", zegt Elzinga. „De tra- ionele partijen zullen het er een andere boeg moeten pien." rivatisering •ruggedraaid iArssen - Maarssen mag de in rkzaamheden van de sociale ranst niet langer uitbesteden i een bedrijf De inspectie Hrk en Inkomen stelt in een iwpf dat het toekennen en ver bleken van bijstandsuitkerin- )p publieke taken zijn, die )r publieke uitvoeringsorga- fejatie uitgevoerd dienen te rden. Maarssen besloot eind :ig jaar als eerste gemeente in derland de taken van de so- Je dienst te laten uitvoeren Dr een bedrijf. Dat gebeurde jarenlange organisatorische e|>blemen binnen de afdeling. s: acht jaar si voor ontucht "Sterdam - Voor het ge- ^tshof in Amsterdam is gis- üzfen in hoger beroep voor sek- Mtel misbruik en poging tot f>dslag acht jaar cel geëist te ts! een met HIV besmette rein. De 38-jarige uit Maarssen i een 5-jarig meisje uit Hou- hebben gedwongen tot ora- :rs«ks. Hij nam het risico dat het kind zou besmetten. De üdager vond de vier jaar die Utrechtse rechtbank hem opgelegd een veel te lage if. Uitspraak volgt op 11 Amsterdam/anp - Het gerechts- hof in Amsterdam heeft een van de mannen die de musicus Jaap van Zweden en een vriend ont voerden, beroofden en bescho ten, veroordeeld tot zeven jaar cel. Eerder kreeg de 27-jarige verdachte van de rechtbank in Utrecht acht jaar cel. Advocaat- generaal G. Haverkate had ze ven jaar cel geëist. Vergeleken met straffen die worden uitge deeld als er wel doden of ge wonden vallen, is acht jaar te veel, vond Haverkate. Beide mannen zagen in april vo rig jaar Van Zweden en zijn vriend in het casino in Eindho ven veel geld winnen. Zelf verlo ren zij die avond alleen maar. Het tweetal volgde de auto van de dirigent naar Amsterdam. Bij een verkeerslicht stapte de 27- jarige achter in de auto van Van* Zweden en bedreigde hem en zijn vriend met een pistool. Het j gewonnen geld, 40.000 gulden, moesten zij afgeven. Op een parkeerplaats bij Loe- nersloot stapt# de verdachte half uit de auto om met zijn kom paan, die ondertussen voorop reed, te overleggen. De vriend van Van Zweden greep zijn kans en gaf vol gas. Daarop werden vier schoten op de auto gelost. De musicus en zijn vriend ble ven ongedeerd. De slachtoffers hebben niet ge- zien wie er schoot. De twee ver- dachten wijzen elkaar als schul dige aan. Net als de rechtbank- oordeelde het hof dat het niet uitmaakt wie de trekker over- haalde. De 27-jarige werd op- j nieuw veroordeeld voor ontvoe- j ring, afpersing en beschieting. De medeverdachte kreeg vorig; jaar ook acht jaar. Hij trok on- J langs zijn hoger beroep in. door Cees van Hoore Lisse - Makelaar Harry Mens be schouwt het financieel klaagver- haal van Leefbaar Nederland als een manoeuvre van de partij om de mensen die hun donatie we gens het vertrek van Pim For- tuyn terugeisen te ontmoedigen. Mens, die zelf een donatie van 100.000 gulden terug wil, laat een ernstige waarschuwing uit gaan tegen deze gang van zaken. „Ze hebben nog geen cent aan reclame uitgegeven. Even snel uitgerekend, weet ik dat er des tijds een miljoen gulden door medestanders van Fortuyn aan de partij is overgemaakt. Waar is dat geld gebleven? En hebben ze dan van anderen niets gehad? Dit is doodgewoon tactiek. Door te zeggen dat er geen geld meer in kas is, willen ze al hun schuldeisers te kennen geven: van een kale kip kun je niet plukken. Dat is verlakkerij De advocaten van de Lissese makelaar doen vandaag een ul tieme poging om met de advo caten van Leefbaar Nederland tot een compromis te komen over de teruggeëiste donatie. Hylke ten Cate, secretaris hoofdbestuur en penningmees ter van de partij, schetst een weinig rooskleurig beeld van de partijkas: „Willem van Kooten heeft ons destijds 28.000 gulden geleend. Henk Westbroek en Broos Schnetz beiden 25.000 gulden. Er staat dus nu keurig 78.000 gulden op de balans." „Er is dus wel geld in kas, maar we hebben rekening te houden met de huur van een pand, met personeelskosten en admini stratie. Dat geld moet je straks wel uitgeven. En dan blijft er weinig over. Het campagnevoe ren wordt dan ook een pro bleem." tilburg/gpd - De politie ver wacht met de aanhouding van een verwarde 53-jarige inwoner van Boxtel zeker 25 gevallen van brandstichting, waaronder acht bij hondenclubs, te hebben op gelost. Woordvoerders van poli tiehondenclubs in Brabant rea geren met gemengde gevoelens op de aanhouding.'Sinds de aanhouding van de verdachte is alweer in Eindhoven een club gebouw afgebrand'. Volgens de politie was de ver dachte trots op wat hij deed. „Hij had een ingelijst krantenar- tikel, dat er geen schot in het onderzoek naar de branden bij de hondenclubs zat, aan de muür hangen." Orthodoxe scholen vrezen aantasting onderwijs door Mark Langeslag den haag - De controle op isla mitische scholen wordt ver scherpt en D66-leider De Graaf wil de rechten en vrijheden van scholen op christelijke en andere religieuze grondslag drastisch in perken. Wordt er aan de vrijheid van godsdienst gemorreld? Voor al op orthodox-christelijke scho len worden ze een beetje zenuw achtig. Er blijft niet veel meer over van de vrijheid van onderwijs als D66-leider Thom de Graaf zijn zin krijgt, zegt Volbrecht Smit van de Vereniging voor Gerefor meerd Schoolonderwijs (VGS). „Wij moeten van hem iedere docent die zich aandient ma^r voor de klas zetten en elke leer ling accepteren die zich aan meldt. Hoe moet je dan nog fat soenlijk een christelijke school gestalte geven? Op die manier worden de pijlers onder het bij zonder onderwijs weggehaald." Vooral in orthodox-christelijke hoek wordt verbolgen gerea geerd op de uitlatingen van De Graaf, het afgelopen weekeinde. De D66-voorman vindt dat scholen verplicht moeten wor den leerlingen te accepteren en vindt het 'belachelijk' dat som mige confessionele scholen ho moseksuele en ongetrouwd sa menwonende docenten weige ren. Daarmee staan ze moderni sering in de weg. De Graaf wil daarom artikel 23 van de Grond wet aanpassen, waarin de vrij heid van onderwijs is geregeld. Als dat niet lukt, wil hij komen tot 'afspraken'. De Graafs uitlatingen komen vlak nadat minister De Vries (binnenlandse zaken) een syste matische controle op islamiti sche scholen aankondigde, na de vaststelling dat enkele Neder landse moslimscholen financië le of bestuurlijke banden heb ben met extremistische moslim organisaties in het buitenland. Zijn het losse flodders of is de vrijheid van onderwijs in het ge ding? „Het is op zijn minst een gevaarlijke tendens", vindt Ton van Leijen van het Landelijk Verband van Gereformeerde Schoolbesturen (LVGS), waarbij 120 gereformeerde scholen zijn aangesloten. „In de praktijk komt het zelden voor dat wij een leerling weigeren. Maar als de ouders van een leerling niet in de kerk komen, worden ze wel voor een gesprek uitgeno digd. Dan mogen ze uitleggen waarom ze toch voor ons kie zen. Soms ontraden we de ou ders sterk om het kind bij ons op school te doen. Ook om ze tegen zichzelf te beschermen. Een enkele keer weigeren we ook een leerling. Die vrijheid is heel essentieel, daar hechten we zeer aan." Hoewel het wettelijk verboden is, worden ook homoseksuele docenten vanwege hun seksuele voorkeur buiten de deur gehou den, zegt schooldirecteur Meo Broekhuizen van de christelijke basisschool Hoef in Putten. „Dat kun je doen door een heel scherp profiel op te stellen. Ho mofilie praktizeren is nu een maal tegen onze godsdienstige grondslag en dat laten we solli citanten weten. Met een homo fiel kan ik echt niet aankomen bij de ouders van onze leerlin gen. De politiek tomt aan kaders die heel belangrijk zijn om goed christelijk onderwijs te kunnen geven." Smit van de VGS, waarbij 150 re formatorische scholen zijn aan gesloten, stelt vast dat er nog al tijd een grote waardering in de samenleving is voor het bijzon der onderwijs. „En dat ergert bepaalde partijen. Zij kunnen niet verklaren waarom zo veel mensen kiezen voor een confes sionele school, ondanks de ont kerkelijking. Ik begrijp het wel, op een school met een religieu ze grondslag vind je eerder ge borgenheid en is er nog aan dacht voor normen en waarden. Dat vinden veel mensen belang rijk voor hun kinderen." door Paulus Smits Birmingham - Van de mannen boven zeventig jaar is tweederde nog seksueel actief. Seks speelt een belangrijke rol in hun leven. Treden prostaatproblemen op, dan neemt de seksuele activiteit snel af. Negentig procent van de mannelijke bevollting krijgt vroeg of laat problemen aan de urinewegen. Om hun seksuele activiteit en de kwaliteit van het leven niet te zeer aan te tasten, verdient deze groep snel extra aandacht. Pro bleem is daarbij dat ouderen zelf niet snel voor de dag komen met hun seksproblemen. Dat bleek gisteren tijdens het jaar lijkse congres van de Europese Associatie van Urologen, waar een studie naar het seksueel ge drag van mannen van boven de vijftig werd gepresenteerd. Het onderzoek is uitgevoerd on der veertienduizend mannen in de VS en zes Europese landen, waaronder Nederland. In ons land zijn tweeduizend mannen ondervraagd. Gemiddeld heb ben mannen van boven de vijf tig in ons land 5,6 keer per maand seks, dat is meer dan Ita lianen (5,3) en Amerikanen (5,4) maar minder dan Fransen (6,3) en Duitsers (6,5). Het is de eerste keer dat een dergelijke grootschalige studie naar seksueel gedrag bij oudere mannen is uitgevoerd. De komst van de erectiepil Viagra is de doorbraak gebleken in het den ken en praten over seks door oudere mannen. Toch gaat maar een klein deel van de mannen met vragen over hun seksleven naar dë dokter. Van de mannen met prostaat problemen die nog geen zestig zijn, zoekt maar elf procent hulp, terwijl van deze groep meer dan tachtig procent ern stig tobt met problemen. Van de zeventig-plussers met sekspro blemen als gevolg van een ver grote prostaat, klopt minder dan eenderde aan voor medische hulp. Prostaat- en daarmee samen hangende plasproblemen leiden bij een op de dne mannen op termijn tot seksuele inactiviteit. Vaak zijn ze niet meer in staat tot een erectie, of kunnen ze niet meer ejaculeren of het org asme blijft uit. In de groep van vijftig tot zestig jaar kan zeven tien procent geen erectie krij gen. Bij de zeventig-plussers is dat toegenomen tot 45 procent. Ze hebben wel nog seksuele ver langens, maar door hun proble men met de onderste urinewe gen ontstaan lichamelijke blok kades. Dat leidt in veel gevallen tot on gerustheid en soms zelfs tot de pressiviteit. Van aandoeningen als diabetes, hart- en vaatziekten en depressies was bekend dat ze tot verminderde seksuele activi teit leidden, nu kan daar de (goedaardige) aantasting van de onderste urinewegen aan wor den toegevoegd. Door de toene mende vergrijzing zullen deze problemen alleen maar toene men. Behandeling van deze groep pa tiënten is mogelijk door het uit voeren van een operatie, of door medicijnen. Grote farmaceuti sche multinationals brengen middelen op de markt die de prostaatproblemen kunnen be perken, maar nog onvoldoende is bekend welke bijwerkingen deze vrij nieuwe geneesmidde len hebben. Wel bekend is dat sommige middelen de prostaat problemen helpen oplossen, maar de seksuele problemen vergroten. Een van de inleiders op het con gres, de Nijmeegse uroloog E. Meuleman, wijt het zwijgen van de patiënten aan schaamte en angst, maar ook aan de opstel ling van de artsen. Die komen door tijdgebrek, maar ook om dat ze een heikel onderwerp als seks niet willen aansnijden, niet aan de behandeling van deze voor patiënten vaak zeer ingrij pende problematiek toe. brussel/anp - Een speekseltest moet in de toekomst uitwijzen of automobilisten die cannabis heb ben gerookt, nog mogen autorij den. De test is vergelijkbaar met de huidige alcoholcontroles. Daarvoor pleitten de ministers van volksgezondheid van Ne derland, België, Duitsland, Frankrijk en Zwitserland giste ren tijdens een wetenschappe lijk congres in Brussel. Volgens de bewindslieden is zo'n test een goede en haalbare graad meter, zo zei de Belgische be windsvrouwe Aelvoet. Zij ba seert zich daarbij op weten schappelijke gegevens. Vier jaar geleden ontstonden er nog idee- en over een zweettest voor de controle op cannabis achter het stuur. Het bleek echter te duur zo'n test te ontwikkelen. De vijf ministers vragen verder om meer onderzoek, vooral naar het gebruik van softdrugs als opstapje naar harddrugs zo als cocaïne of heroïne. Volgens de Belgische onderzoeksleider prof. Pelc spelen vooral sociale oorzaken een sterke rol bij het gebruik van harddrugs na het roken van cannabis. De wetenschappers concludeer den gisteren verder dat wetge ving geen enkele invloed op cannabisgebruik heeft. Het hoogste gebruik per hoofd van de bevolking vindt plaats in ach tereenvolgens Australië, Nieuw- Zeeland, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Ierland, zo blijkt uit gegevens van het Ne derlandse Trimbos-instituut. Deze landen kennen allemaal een strenge antidrugswetgeving. Ook in landen als Spanje en Frankrijk, die eveneens een strenge wetgeving kennen, wor den procentueel meer softdrugs gebruikt dan in Nederland. In Frankrijk stijgt het gebruik zelfs. Volgens de cijfers van het Trimbos-instituut hebben 45 miljoen van de in ruim 375 mil joen inwoners van de Europese Unie wel eens cannabis gecon sumeerd. In België heeft 38 procent van de burgers ooit kennis gemaakt met cannabis. haarlem/anp - Eigenaar J. Veer man van café De Hemel in Vo- lendam moet volgende week woensdag voor de rechter in Haarlem verschijnen wegens belastingfraude. Dat heeft een woordvoerster van het openbaar ministerie (OM) in Haarlem gis teren bevestigd. Veerman wordt ervan beschul digd dat hij tussen mei 1996 en januari 1998 te weinig inkom stenbelasting en vennoot schapsbelasting heeft afgedra gen. De fraude zou verband houden met het bedrijf dat het afslankmiddel Voldafar Slank op de markt bracht. Volgens de woordvoerster van het OM staan behalve Veerman ook de productieleider van het bedrijf en diens ex-vrouw te recht. In totaal zou de fiscus voor circa 650.000 euro zijn op gelicht. Een brand in café De Hemel kostte op 1 januari 2001 aan veertien jongeren het leven. Bij na tweehonderd raakten ge wond. den haag -Onderonsje tussen staatssecretaris Benschop van buitenlandse zaken (rechts) en Eelco Schaap (GroenLinks, afdeling Noord-Holland) voorafgaand aan het EKO-diner in de Grote Kerk in Den Haag. Milieu defensie had voor gisteravond dit biologisch etentje georganiseerd. Voorafgaand aan iedere gang vond een debat plaats over landbouw in relatie tot milieu, politiek en Europa. Foto-, ANP/Ed Oudenaarden. r; - z door Hans Leber Amsterdam - Het Leger des Heils in Amsterdam begint een kinderhospice. In het tehuis is plaats voor twaalf terminaal zieke kinderen die in het ziekenhuis uitbehandeld zijn. Onderzoek onder kinderartsen wees uit dat grote behoefte bestaat aan dergelijke opvang in de laatste levensfase van kinderen. Een gebouw aan de Amsterdamse Lindengracht wordt de komende maanden verbouwd. Eigenaar van het pand is de katholieke stichting Oude Ar menkantoor. Volgens ambtelijk secretaris A. Grootjes van de stichting is een kinderhospice een nuttige taakuitbreiding. „Nu wonen nog drie be jaarden en studenten in het pand. Voor de bejaar den is andere opvang te vinden en studentenhuis vesting behoort niet tot onze doelstellingen." Het hospice in Amsterdam is het tweede in Ne derland. Grootjes: „In sommige gezinnen kan een ernstig ziek kind niet opgevangen worden. Als er meerdere kinderen zijn en de beide ouders wer ken, wordt het vaak moeilijk. In het gemiddelde woonhuis is geen badkamer waar een kind op een brancard ondef de douche kan. Kinderen kunnen ook een weekje komen, als ouders even moeten bijkomen van de intensieve verzorging van hun kind." Kinderhospices voorkomen dat uitbehandelde kinderen toch in het ziekenhuis blijven liggen. Een huiselijke omgeving, met veel mogelijkheden om te spelen, is dan geschikter. Volgens Grootjes zullen kinderen meestal de laatste dagen voor het overlijden bij de ouders doorbrengen „Maar als het nodig is kunnen de ouders en andere familie leden ook in het hospice terecht. Volgens Grootjes is het Leger des Heils aange zocht voor de exploitatie van het pand omdat daar ervaring met hospices bestaat. „Het Leger wilde dit al veel langer en bovendien hebben ze veel ervaring met ziekenopvang. We hebben er veel vertrouwen in dat ze dit goed gaan doen." Het Leger des Heils was niet bereikbaar voor een toelichting op de plannen. STEVENHAGEN

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5