WAO-notitie Hoogervorst valt verkeerd ALLES MOET WIR BINNENLAND 1 'Heerlijk, geen gedonder meer in het zwembad' Februaristaking in Amsterdam herdacht Topman Frans Evers weg bij Natuurmonumenten Kabinet wil sneller vrije stroommarkt Levende orgaanbank Vakbonden zijn furieus Opheldering geëist over telefoontaps Fireworks relid Wiegel ilt lijsttrekker ijkstal af SER stelt WAO-advies uit 'Pantser reed in Srebrenica wél over mensen heen' >swachters •wapenen zich idoorn - Boswachters van uurmonumenten trekken dit jaar bewapend de na- r in. Zij zijn ervan overtuigd de bossen minder veilig zijn irdat er minder toezicht is. gaat bij boscriminaliteit om iperij, (drug)deals, prostitu- en afrekeningen. De jacht- ieners van Natuurmonu- nten worden met wapenstok jistool uitgerust. Binnen hting De Landschappen, ironder de provinciale land- appen vallen, is het bewape- van boswachters nog on- werp van gesprek. entiteit dode an A12 bekend erden - De politie heeft de ntiteit van een van de twee le mannen bekendgemaakt vrijdag werden aangetroffen gs de snelweg A12 tussen uwerbrug en Woerden. Het t om een 53-jarige Brazili- i. In de uitzending van Op- ring Verzocht van gister- nd heeft de politie getuigen jeroepen zich te melden, heeft tot nog toe veertig opgeleverd. ookolie lekt dens tukje sincen - In de haven van singen is onlangs 20.000 li- stookolie terechtgekomen n bij het bunkerstation van scheepsoliehandel een ter overliep. Dit gebeurd lat een medewerker van het Irijf in slaap was gevallen. Bij overpompen van stookolie de ene in de andere lichter g het mis. Werknemers van nabijgelegen raffinaderij en de olie in het water drij- en wekten daarop de in tp gesukkelde man. Vries wil nsdag stemmen haag - Minister De Vries inenlandse zaken) wil de waarop verkiezingen wor- gehouden verplaatsen van nsdag naar dinsdag. Dan de definitieve uitslag van 'erkiezingen eerder worden [gesteld waardoor de Twee- Kamer al de zaterdag na de kiezingen bijeen kan komen, verkiezingen op woensdag dat pas na het weekend. De itregel geldt niet voor de ko- nde verkiezingen. A int miljoenen minele winst haag - Het openbaar mi- erie (OM) heeft vorig jaar n 8,93 miljoen euro aan cri- ïele winsten geïncasseerd, iet jaar daarvoor ging het een bedrag van ruim 9,84 joen euro. justitie voldeed rmee 'ruimschoots' aan de ilstellingen, zo meldde het gisteren. Het OM haalt het 1 binnen via de Plukze-wet- ing. Deze wet is in 1993 in- oerd om geld dat met crimi- activiteiten is verdiend te inen terugvorderen. ie politieauto's eggeroofd sel - In het Brabantse Eersel in de nacht van zondag op mdag drie niet op slot inde politieauto's leegge- fd. De voertuigen stonden de binnenplaats van het po lbureau dat wel was afgeslo- Uit de auto's zijn onder er een mobilofoon, twee i'«s, reflecterende vesten, vier elwerende vesten en een ge- dschapskoffer weggehaald. dinsdag 26 FEBRUARI 2002 Amsterdam - Enkele honderden mensen hebben gisteren de Februaristaking van 1941 herdacht op het Jonas Daniël Meijerplein in Amsterdam. Onder de mensen die in défilé langs het standbeeld de Dokwerker liepen en bloemen legden, bevonden zich burgemeester Job Cohen en de ambassadeur van Israël. Burgemeester Cohen hield een korte toespraak. Ook de leerlingen van basisschool Rosj Pina waren aanwezig. De school adopteerde het monu ment. Foto: GPD/Bas Beentjes 's-graveiand - Na vijf jaar lei ding te hebben gegeven aan de Vereniging Natuurmonumenten in 's-Graveland heeft hoofddi recteur Frans Evers besloten te stoppen. Hij legt zijn functie per 1 juni neer. Het is niet geheel uit eigen vrije wil, dat Evers heeft besloten om het hoofddirecteurschap eraan te geven. Hij voert gezondheids problemen aan als reden. Evers is van mening dat hij de taken die er voor hem bij Na tuurmonumenten liggen en de energie die daarvoor benodigd is, niet meer met elkaar in ba lans kan brengen. „Het is nu eenmaal een heel zware func tie", zegt voorlichter Robert Moens. „Je moet vooral veel netwerken, je bent dag en nacht in touw." Het bestuur van de natuurorga nisatie heeft zich neergelegd bij het besluit van Evers. Voorzitter Herman Wijffels heeft niets dan lof voor het werk dat de scheidend hoofddirecteur de laatste jaren heeft verzet. „Frans heeft voortdurend op de bres gestaan voor het belang van de natuur in ons land." Wijffels vindt ook dat Evers hard heeft gewerkt om zijn vereniging een belangrijke plek in de samenle ving te helpen veroveren. Frans Evers (58) was, voordat hij de leiding van Natuurmonu menten op zich nam, directeur- generaal van de Rijksgebouwen dienst (1987-1996). In die perio de was hij ook jarenlang voorzit ter van de Vogelbescherming. Over de opvolging van Evers is nog niets bekend. den haag/gpd - Het kabinet bekijkt of de elektrici teitsmarkt voor particulieren al in 2003 kan wor den vrijgegeven. Consumenten kunnen dan vol gend jaar al overstappen op een andere aanbieder van stroom en gas. De verwachting is dat hierdoor de prijzen dalen. Tot nu toe ging het kabinet er van uit dat in 2004 particulieren hun eigen ener gieleverancier kunnen kiezen. Het Platform Versnelling Energieliberalisering, waarin de energiesector en de afnemers zijn ver enigd, bekijkt momenteel of de particuliere markt eerder kan worden vrijgegeven. Minister Jorritsma van Economische Zaken heeft om dat advies ge vraagd, omdat de ervaringen met de liberalisering goed zijn.De liberalisering van de energiemarkt staat de laatste tijd internationaal bloot aan kri tiek. In de Amerikaanse staat Californië ging het licht uit door capaciteitsgebrek en recent stortte het particuliere energiebedrijf Enron uit Houston in elkaar. In Nederland is daar voorlopig geen kans op, zo stelt het rapport. Er bestaan wel zorgen over het onderhoud van het netwerk. Daardoor kunnen in de toekomst problemen ontstaan bij de leveringszekerheid van stroom en gas. De Dte, de toezichthouder op de energiemarkt, onderzoekt of er strengere regels moeten komen voor het onderhoud. Een ander punt van zorg is de productiecapaciteit. Op het gebied van duurzame energie wil de over heid vooral het investeringsklimaat voor bedrijven verbeteren. Daardoor zal vanzelf meer geïnves teerd worden in windmolens en zonnecellen. Ook het onderzoek naar alternatieve energiebronnen wordt gestimuleerd. Daarnaast zal energiebespa ring een aandeel moeten leveren voor milieuver betering. COMMENTAAR Het echtpaar Hashmi uit Leeds in Engeland heeft een dood ziek kindje. Het driejarige jongetje lijdt aan een zeldzame bloedziekte die het leven ondraaglijk maakt en uitsluitend behandeld kan worden met stamcellen met een perfect pas send genetische code. Een wereldwijde zoektocht naar deze cellen heeft niets opgeleverd en daarom heeft het paar nu besloten via een IVF-behandeling een reageerbuisbaby ter wereld te brengen die de levensreddende stamcellen wel be zit. De Britse medische autoriteiten hebben toestemming ver leend voor deze ultieme poging van de ouders om hun kind te redden. En dat heeft weer tot een storm van protest geleid bij mensen die vrezen dat het hek van de dam is en straks baby's met bepaalde genetische kenmerken op bestelling kunnen worden geleverd. In het geval van de Hashmi's ko men de grenzen van het ethisch toelaatbare om de hoek kij ken omdat in tegenstelling tot een normale IVF-behandeling het embryo op 'positieve' genetische eigenschappen wordt geselecteerd, een praktijk die in Nederland niet is toege staan. In ons land wordt uitsluitend geselecteerd op mogelij ke ziekten en afwijkingen. Het selecteren van embryo's op genetische geschiktheid gaat inderdaad vrij ver. Niet omdat de deur wordt opengezet voor de zogenoemde 'designer baby' met blauwe ogen, blond haar en een hoog IQ. In het geval van de Hashmi's is name lijk absoluut geen sprake van genetische manipulatie, maar uitsluitend van selectie van het 'beste' embryo op bestaande genetische eigenschappen. De vraag hoe ver je kunt gaan heeft in dit specifieke geval meer betrekking op de gezondheid en levenskansen van de baby die speciaal voor dit doel kunstmatig wordt verwekt. De Hashmi's hebben laten weten dit kind als een geschenk te zien. Het kind is welkom en ondervindt geen schade. Er zijn gevallen denkbaar dat een kind uitsluitend wordt ver wekt om als levende orgaanbank te dienen voor zieke broer tjes of zusjes en zelf gedurende dit proces het loodje legt. Hier wordt natuurlijk een grens overschreden. De Hashmi's daarentegen spreken terecht van een geschenk van de na- tuur. (advertentie) COLLECTIE 2001-2002 haag/gpd - WD-erelid is Wiegel heeft meer vertrou- 1 in minister van Financiën rit Zalm dan in lijsttrekker is Dijkstal. Deze boodschap de oud-minister en -lijst- ker gisteravond tijdens een lekbeurt in het Overijsselse kelo. Wiegel verwijt Dijkstal genoeg in de aanval te gaan ;n Pim Fortuyn en Leefbaar Ierland. is Wiegel begon gisteravond verhaal met een uitval naar .Onder Paars is het een erkenbare soep geworden in Jolitiek." De partijen hebben jens hem het contact met de ïsen en de mensen het ver- ivvcn in de partijen verloren, kiezers die nu naar Leefbaar Ierland en Lijst Fortuyn lo- moeten door de oude par- de WD voorop, worden iggewonnen, aldus Wiegel, daar heeft de WD een heel de man voor, namelijk Gerrit zei Wiegel voor een volle Hem moet de partij vol- s Wiegel meer inzetten in de aezingscampagne. Over lijst- kei Dijkstal was hij kort van „Dijkstal moet zijn troepen roeren en voorop gaan in de d. Maar dat is niet zijn sterk ant.'.,' almelo/gpd - De rechtbank in Almelo wil maandag van het openbaar ministerie (OM) op heldering over opgenomen tele foongesprekken in de megas- trafzaak tegen de twee directeu ren van het ontplofte vuurwerk- bedrijf S.E. Fireworks. Daardoor wordt de inhoudelijke behande ling van het proces tegen de di recteuren Bakker en Pater, die dan zou beginnen, vrijwel zeker uitgesteld. De rechtbank wil eerst weten of het OM fouten heeft gemaakt bij het afluisteren van gesprekken. Pas als de rechtbank daarover een besluit heeft genomen, kan de rechtszaak worden voortge zet. Volgens advocaat G. Meijers van Fireworks-directeur Pater heeft de politie in totaal 551 gesprek ken tussen verdachten, onder wie zijn cliënt, en zogeheten ge heimhouders (advocaat, arts, hulpverlener) afgeluisterd en uitgewerkt in plaats van drie, zo als officier van justitie H. Stam eerder zei. Geheimhouders hebben vanwe ge hun functie een vertrouwens relatie met degene die hun hulp inroept. Ze kunnen zich beroe pen op het verschoningsrecht en hoeven over die contacten 'dus niet uit de school te klap pen. Om die vertrouwelijkheid te garanderen, is het verboden zulke gesprekken helemaal op te nemen en uit te werken. In ja nuari bleek dat drie uitgewerkte gesprekken per ongeluk in het dossier waren beland. De recht bank vond toen dat het verscho ningsrecht weliswaar was ge schonden, maar accepteerde de excuses van het OM. SN0WB0ARDKLEDIKG SNOWBOARDS SKIBROEKEN LANGLAUFKLEDING LANGLAUFSKI S LANGIAUFSCHOENEN SKISCHOENEN TOUR-EN TELEMARKSKI S den haag/anp - Staatssecretaris Hoogervorst (sociale zaken) heeft gisteren felle kritiek gekregen op zijn suggestie de aanvulling van het ziektegeld aan te pakken. De WD-bewindsman denkt dat dit een van de mogelijkheden is om het grote aantal WAO'ers terug te dringen. De WD-staatssecretaris noemt de aanvulling van het ziektegeld als een van de mogelijke oplos singen van het WAO-probleem. In een discussiestuk dat het ka binet morgen bespreekt, oppert hij de mogelijkheid om CAO's waarin is vastgelegd dat het ziektegeld wordt aangevuld tot het volledige loon, niet meer al gemeen verbindend te verkla ren. Hoogervorst kreeg gisteren al leen steun van zijn eigen partij, de WD. De vakcentrales FNV en CNV reageerden furieus op Hoogervorst's notitie. Volgens de FNV tornt de bewindsman aan de contractsvrijheid van de sociale partners. Hij zou maar beter zijn biezen kunnen pak ken, aldus FNV-voorzitter De Waal. CNV-bestuurster J. Wes terbeek vindt het stuitend dat Hoogervorst deze uitspraken doet, terwijl de Sociaal Econo mische Raad binnenkort met een advies komt. In Den Haag keerden de PvdA, het CDA en Groenlinks zich meteen ontstemd tegen de optie van Hoogervorst. Ook PvdA-mi nister Vermeend (sociale zaken) nam afstand van 'zijn' staatsse cretaris. „Ik heb al in de Tweede Kamer gezegd dat het algemeen verbindend verklaren van CAO's niet ter discussie staat", aldus Vermeend. Kern van het idee dat Hooger vorst bespreekt, is dat werkne mers het in hun eerste ziektejaar al in hun beurs voelen als ze thuis zitten. ACCESSOIRES SKI-JACKS KOMPAS Kompas Outdoor World Haarlem- Paul Krugerkade 22 2021 BN Haarlem (boven de Vomar) Tel 023 - 5258528 Ruime gratis parkeergelegenheid. Openingstijden: woensdag 10.00 - 18.00 uur donderdag 10.00 - 21 00 uur (koopavond) vrijdag 10.00 - 18.00 uur zaterdag 09.00 - 17 00 ui Met duizenden m2 winkelplezier de grootste buitensportbelevenis van Nederland! den haag/anp - De Sociaal-Eco- nomische Raad (SER) heeft de vergadering over een nieuw stel sel voor de WAO een week uit gesteld. Het SER-voorstel, dat de instroom van het aantal ar beidsongeschikten moet beper ken, wordt nu uitgewerkt. Op 22 maart spreekt de gehele raad zich over het resultaat hiervan uit. Het ontwerpadvies wordt een week eerder, op 15 maart, gepresenteerd. „Zodat de ach terbannen van de betrpkken or ganisaties de tijd hebben om de nadere invulling van het onder handelaarsakkoord te bestude ren", aldus een woordvoerder- .Een speciale SER-commissie presenteerde half januari een akkoord op hoofdlijnen over een ingrijpende aanpassing van het WAO-stelsel. Politieke partijen buitelen mo menteel over elkaar heen om het verwachte SER-advies te omarmen dan wel "af te schie ten. rijswijk/anp - Het Nederlandse pantservoertuig dat op 11 juli 1995 in Sebrenica onder vuur kwam te liggen, is zeker over drie vluchtelingen gereden. Dat staat in een verklaring van de boordschutter van het voertuig die is verwerkt in een verslag van het openbaar ministerie (OM) in Arnhem waarover het ANP beschikt. Dit parket deed in 1999 het on derzoek naar dit zogenoemde YPR-incident in Sebrenica. Justi tie besloot uiteindelijk de zeven betrokken ex-Dutchbatters niet te vervolgen. Er was onvoldoen de bewijs. Het OM onderzocht destijds of zeven personen waren overre den. Het kwam tot de conclusie dat het niet vaststaat of er op zettelijk of onoplettend is ge handeld. Ook, zo zei justitie, is het onduidelijk of er slachtoffers zijn gevallen. Details over het onderzoek en wat er op 11 juli 1993 precies is gebeurd, zijn nooit vrijgegeven. In het verslag staat wel duidelijk wat er volgens de bemannings leden van het YPR-pantservoer- tuig is gebeurd en dat er wel slachtoffers zijn gevallen. Uit het stuk blijkt met name dat ze niet bewust over de moslimvluchte lingen zijn heen gereden, maar dat er wel degelijk slachtoffers zijn gemaakt toen de militairen moesten vluchten, omdat ze zwaar onder vuur van de Ser viërs lagen. De boordschutter vertelt dat, toen de YPR ging rijden, hij zag dat vluchtelingen die wegren den en zich rechts voor het voertuig tegen de bergwand be vonden, plotseling andere vluchtelingen voor hen van zich afduwden. Daardoor kwamen volgens hem zeker drie mensen onder he' voertuig. door Wilma de Cort den haag - Huisregels, een legitimatie plicht bij de kassa, videocamera's, allochto ne badmeesters; pogingen van zwemba den om meer grip te krijgen op raddraaiers zijn niet overal even succesvol. Een proto col is in de maak. Wasbakken werden van de muur gerukt, toiletdeuren uit hun scharnieren getrok ken, kluisjes systematisch opengebroken, wc-brillen en douchekoppen gesloopt, badpersoneel en bezoekers bedreigd of met brandslangen natgespoten. Sinds het Sloterparkbad in Amsterdam- West alleen nog gezinnen toelaat of kin deren onder begeleiding van hun ouders, is het bad, in de woorden van beheerder J.E. Veer 'al maandenlang een oase van rust'. „Niks geen gedonder meer", zegt hij. „Heerlijk/' Tal van zwembaden melden dat ze ip toenemende mate kampen met onrust stokers. Zoals het Valleibad in Veenen- daal dat zondag de politie inschakelde omdat het personeel zich geen raad wist met enkele badgasten. Maar geen zwem bad dat tot nu toe zoveel politieke aan dacht voor zijn problemen kreeg, als het nieuwe Sloterparkbad. Beheerder Veer „Kok, Melkert. Cohen, we hebben alle kopstukken gezien." Is het nog leuk recreëren in de zwemba den? Het LC, Nederlands Instituut voor lokale Sport Recreatie maakt uit me diaberichten op dat zwembaden steeds meer hinder ondervinden van jongeren die vernielingen aanrichten, meisjes sek sueel lastig vallen en badpersoneel be dreigen of mishandelen. Woordvoerder E. van Miltenburg; „We hebben vorig jaar onder vijftig zwemba den een snel en beperkt onderzoek naar de problemen gehouden. Daaruit bleek dat het bij zestig tot zeventig procent van de zwembaden goed gaat. Problemen zijn er vooral in zwembaden in bepaalde stadsdelen." Omdat het eerdere onderzoek te beperkt was om conclusies aan te verbinden, be gint het LC volgende maand een landelijk onderzoek onder vijftienhonderd open bare zwembaden. Het gaat dan niet al leen om gemeentelijke baden, maar bij voorbeeld ook om zwembaden bij cam pings of bij accommodaties zoals Center- pares. Problemen met jongeren, zegt Van Miltenburg, doen zich vooral op zondag voor. Doordeweeks is het in veel baden beduidend rustiger. Twee medewerkers van het Sportfond- senbad Nijmegen West kunnen het psy chisch nog steeds niet aan om op zondag te werken, zegt woordvoerder H. Jacobs. Het Nijmeegse bad voerde vorig jaar, eveneens na incidenten met jeugdigden, een legitimatieplicht in voor jongeren tussen de 10 en 21 jaar. Het heeft effect, zegt Jacobs. Dat badmeesters en juffen een cursus 'conflictbeheersing' of 'assertiviteitstrai- ning' krijgen, is intussen de gewoonste zaak van de wereld. In sommige zwem baden heeft het personeel een woordje Marokkaans geleerd. De Marokkaanse jongerenwerker M. Zahti uit Arnhem: „MaroAnen kennen een hechte groepsvorming en het pro bleem bij een aantal jongeren is dat ze door niemand worden gecorrigeerd. Hun ouders stammen uit de eerste generatie, komen hoofdzakelijk uit één streek. Ze zijn dikwijls niet alleen analfabeet in het Nederlands maar ook in hun eigen taal. Ze staan niet midden in de Nederlandse samenleving en weten daardoor nauwe lijks waar hun kinderen mee bezig zijn. Turkse jongeren richten zich veel meer op hun eigen cultuur, ze zoeken vooral Turkse koffiehuizen en discotheken op. Maar Marokkaanse jongeren verkennen ook de Nederlandse voorzieningen, met een groter risico van botsingen." Intussen, zo vertelt Van Miltenburg van het LC, is een werkgroep 'Agressie in Zwembaden' bezig met het opstellen van een protocol. Uitgangspunt daarbij is dat zwembadpersoneel ieder incident regi streert. Ook wordt in het protocol aange geven welke strafmaat er op bepaalde misdragingen zou moeten komen te staan.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3