'Ongelooflijk, een oma met anorexia' GESPREK VAN DE DAG Herdenking van de Slag in de Javazee Leven maken om het te redden Pisnis o z Steeds meer ouderen worstelen met eetstoornis ri Koele koele MENSELIJK In de Kloosterkerk in Den Haag wordt morgen de Slag in de Ja vazee herdacht, die dan precies zestig jaar geleden plaatshad. Op 27 februari 1942 ging een ge allieerd eskader onder leiding van de legendarische Neder landse schout-bij-nacht Karei Doorman ten onder tegen een Japanse vloot. Meer dan duizend marinemen sen verloren het leven. Er zijn nu in ons land nog amper vijftig overlevenden. Omdat ze nu rond de tachtig jaar zijn, zullen ze niet allemaal naar de Kloos terkerk komen. De tweede gene ratie zal echter ruim zijn verte genwoordigd, aldus mede-orga nisator en vice-admiraal bd G. Hooft. Hooft is een van de sprekers, net als bevelhebber der zeestrijd krachten en vice-admiraal C. van Duyvendijk en voormalig hoofdpredikant voor de vloot ds. F. van der Bon. Prins Bem- hard laat een boodschap bezor gen, zo is al bekend. Minister De Grave van defensie zal niet ont breken. Het thema van deze herdenking, de eerste sinds vijf jaar, zal zijn 'eerbiedig herdenken'. LACHEN is gezond. Het kan vooral bij kinderen niet al leen pijn en stress verminderen, maar ook het immuun systeem stimuleren. Onderzoekers van de Universiteit van Los Angeles (UCLA) zeggen dat kinderen met bijvoor beeld kanker of aids hun genezingsproces kunnen bevor deren door voldoende te lachen. In een experiment moesten kinderen hun hand in een bak met ijskoud water houden, terwijl ze naar een grappig filmpje keken. Het bleek dat ze de tintelingen in hun koude hand langer konden weerstaan naarmate ze harder moesten lachen. Het onderzoek van de UCLA werd voor een deel betaald door een Amerikaans entertainmentbedrijf. De organisa tie van de CliniClowns, die sinds 1993 in Nederlandse ziekenhuizen met clowns kinderen vermaakt, hecht wei nig waarde aan dergelijk onderzoek. Directeur D. Doude van Troostwijk zegt dat iedereen al weet dat lachen ge zond is. De Britse vogelbescher ming heeft de strijd aange bonden met de populaire, maar ook vaak irritante BELTONEN op mobiele te lefoons. Wie eens wat an ders wil dan het deuntje van Mission Impossible of The A-Team kan nu ook het gezang van de merel, de lijster of de nachtegaal in het mobieltje program meren, zo meldt The Ti mes. Zo'n duizend Britse mobiele bellers hebben al voor een van de 38 be schikbare VOGELGELUI DEN gekozen. De kosten voor de 'aankoop' zijn 2,40 euro. Daarvan gaat ongeveer dertig eurocent naar de vogelbescherming. De beltonen zijn te beluis teren op www.rspb.org.uk. De dienst is overigens niet voor Nederlandse gebrui kers beschikbaar. Het kantoor van de Britse |?1 Premier T0NY BLAIR IS fcA :£m overspoeld met duizen den telefoontjes van men sen die per sms-bericht het verzoek hadden ge- V^>.„ kregen Downing Street 10 te bellen. Dit heeft een i woordvoerster van de pre- —Hi mier gisteren gezegd. Vol gens het bericht moest de ontvanger dringend con tact opnemen, maar ver meldde het niet dat de beller zou worden door- verbonden met het kan toor van Blair. Volgens een woordvoerster was tachtig procent van het aantal te lefoontjes dat vorige week binnenkwam bij Blairs kan toor, te herleiden tot de sms-grap. Mensen die het be wuste nummer draaien, krijgen nu een bandje te horen met het verzoek op te hangen als zij slachtoffer zijn ge worden van de grap. Voorts is een nieuw privé-nummer in gebruik genomen waarvan slechts een select gezelschap het nummer heeft gekregen. De Nederlandse Gebarentaal voor doven krijgt er binnen kort islamitische gebaren bij. Een groep deskundigen uit Marokko komt in maart naar Nederland om specifiek IS LAMITISCHE GEBAREN op te nemen die vervolgens op video en cd-rom en in een boek terechtkomen. Het pro ject 'Islamitische gebaren' is een initiatief van het doven- instituut Effatha Guyot Groep. Een groot deel van de leer lingen van het instituut is moslim. Hun ouders hebben aangegeven dat ze meer met hun kinderen over de islam en de koran willen communiceren. Daarvoor is een speci fieke gebarentaal nodig. Ook leerkrachten, begeleiders en medeleerlingen kunnen de nieuwe gebaren gaan ge bruiken in hun contact met dove islamitische kinderen en hun ouders. Voor een Canadese rechter is gisteren een VARKENS- BOER verschenen die mo gelijk verantwoordelijk is voor de verdwijning van vijftig vrouwen. De 52-jari- ge man is aangeklaagd we gens moord op twee vrou wen. De twee vrouwen be horen tot de vijftig drugs verslaafde prostituees die sinds 1983 zijn verdwenen en nooit meer zijn terugge zien. De Canadese politie is bezig het land van de boer uit te kammen op zoek naar bewijsmateriaal. De man werd vrijdag aan gehouden. De zaak van de verdwenen vrouwen heeft Canada al jaren in zijn greep. Op 2 april buigt de rechter zich over een even tuele vrijlating op borg tocht. Pickton heeft in een buitenwijk van de stad Vancouver samen met zijn broer en zus een boerderij. De twee broers runden ook een café waar prostituees kwamen. Vier jaar geleden werd Robert aangeklaagd omdat hij zou hebben ge probeerd een prostituee dood te steken. De aan klacht werd later ingetrok ken. De Friese gemeente Wymbritseradiel heeft een nieuw wa pen in de strijd tegen de overlast van hondenpoep. Het gaat om het eerste HONDENTOILET van Nederland dat op het riool is aangesloten. Hondenbezitters kunnen daarin de poep van hun dier deponeren. De wc's die er uitzien als aluminium afvalbakken, staan voorlopig in IJlst, Heeg, Woudsend en Oppenhuizen. In totaal heeft de gemeente elf exemplaren geplaatst op plekken waar veel honden worden uitgelaten. Alle hondeneigenaren hebben een plastic schepje gekregen waarmee ze de drollen op kunnen rapen. Als het hondentoilet aanslaat, worden de wc's in alle dorpen van de gemee-nte Wymbrit seradiel geplaatst. Een Chinese student heeft verscheidene BEREN in de dierentuin van Beijing zwaar verwond door de die ren te overgieten met che micaliën. Dit berichtten Chinese staatsmedia giste ren. De 21-jarige Liu Haiy- ang, een student aan de prestigieuze Tsinghua-uni- versiteit, werd zaterdag ge arresteerd toen hij beren besprenkelde met verdund zwavelzuur. Bij een eerde re aanval op 29 januari ge bruikte Liu caustische so da. De dierenbeul ver wondde in totaal zes be ren. De dieren liepen open wonden op hun achterlijf, ogen en mond op. Een beer raakte blind en een tweede kon niet meer eten. Liu zei gehoord te hebben dat beren goed ontwikkel de zintuigen hebben en wilde naar eigen zeggen testen of de dieren in staat zijn om gevaarlijke stoffen te onderscheiden. In China staat maximaal tien jaar gevangenisstraf op de mis handeling van beschermde diersoorten. CO D LTi D donorlanden. Het was rust toen wij bij het stadion kwamen. Een Malinese ME'er met tartarenhelm en zeer herkenbare wapen stok duwde ons bars bij de ingang weg. Eerst kaartjes kopen! Om u de waarheid te zeggen, wij waren een beetje verontwaar digd. Toen wij naar Nigeria-Ghana (1-0) gingen, hadden alleen al de taxikosten voor de voorverkoop een veelvoud van de latere entreeprijs bedragen. We zaten toen nog geen tien minuten te kijken of heel Bamako liep leeg in ons stadion. Wij waren die avond vrijwel de enige betalende bezoekers. Het enige wat wij nu terug wilden, was een gratis tweede helft van een onbeduidende wedstrijd, want Congo Democratique, wat stelde dat nou helemaal voor? Op de heu vels boven het stadion zagen wij al de tien tallen gratis /neekijkers zitten die wij ken den van de televisie thuis. Wij hadden op dat moment nog steeds die 0,85 euro kun nen betalen aan een straatverkoper, maar zwartkijken naar de kwartfinale van de Coup d'Afrique was té gemakkelijk om het niet te doen. Het bleek nog een aardig eind je tippelen naar de heuvel achter het stadi on, de Malinese ME voorkwam elke vorm van handig doorsteken. De tweede helft was al een kwartier oud toen wij het énor me gat in de muur voor de kijkheuvel be reikten, daar ongetwijfeld met opzet ingere den. De klim naar boven leek ons bij nader inzien toch aan de gevaarlijke, en zeker vermoeiende kant. Wij kozen alsnog voor de lage muurtjes tussen de winkeltjes, riant uitziend over het Vieux Stade. Er steeg een vervaarlijke pislucht op uit de nisjes, maar eenmaal op de muur ging het wel. En je kon alles zien. Congo in het blauw, Senegal in het wit, een verrassend volle tribune dus vandaar geen gratis entree, en toen kwam er een gardien. Met een lange stok. De Ma- linezen naast ons gingen verdacht snel van het muurtje af. Of blank zijn hier nu juist een voordeel of een nadeel was, we besloten het niet af te wachten en sprongen ook. In de volgende pisnis waren alle muurplaat sen reeds vergeven. In de derde pisnis was men vergeten de anti-zitspijkers plat te slaan. In de vierde pisnis, waar een gedeelte van het veld al onzichtbaar werd, vonden wij alsnog een fijn plekje. De jeugd van Ba mako was direct bereid een stukje in te schikken. Toen kwam weer een gardien, maar deze had geen stok. En de zitmuur was flink hoog. We besloten rustig de ge beurtenissen af te wachten. Deze gardien ging met stenen gooien. Wij hieven de han den ten hemel, bereikten een staakt-het-vu- ren en gaven het op. Nu nog de heuvel op- sjouwen zou alleen zin hebben bij een ver- lenging. Hadden we maar. Maar ja. We hadden niet. En het was trouwens toch geen goeie wedstrijd. Zeker weten. Raj en Shahana Hashmi uit Leeds mogen met behulp van een IVF-behandeling een baby ter wereld brengen, wiens bloed het leven van hun 3-jarige zoontje Zain kan redden. Een reageerbuisbaby maken om een kind te redden. Het kan, maai" wat vinden we er van? Ze spelen niet voor God, zo bezwoer het echtpaar Raj en Shahana Hashmi het lezerspubliek van de Britse zon dagskrant The Mail on Sunday. Hun enige motivatie om door middel van IVF (reageerbuisbevruchting) een baby ter wereld te brengen, is het redden van hun zoontje Zain. „Mensen die praten over 'designer baby's' denken niet na over de toekomst van Zain", aldus moeder Sha hana. Het afgelopen weekeinde brak in Engeland een rel uit over de beslissing van de Britse Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA) om toe te staan dat het gezin Hashmi voor de IVF-behandeling een embryo mag uitkiezen van wie het beenmerg kan worden ge transplanteerd naar hun zoontje Zain. Het kind lijdt aan de ziekte thalassemie, waarbij sprake is van een erfelijke bloedstoornis. Met het beenmerg van de embiyo kan het leven van Zain wellicht worden gered. Een wereld wijde zoektocht naar beenmerg met een perfecte geneti sche code voor de jongen leverde niets op. Embryo's die worden geproduceerd via reageerbuisbe vruchting mogen van de HFEA worden onderzocht en geselecteerd voordat ze in de baarmoeder worden inge bracht. Ze worden dus gekozen op genetische geschikt heid, een praktijk die in Nederland niet is toegestaan. Als de baby is geboren, zullen de stamcellen uit het bloed uit de navelstr eng worden gebruikt om Zain te redden. De Britse arts Simon Fishei van de Nottingham shire kliniek, waar het echtpaar* wordt behandeld, zei te gen de BBC dat hij er-van overtuigd was dat de baby die nu ter wereld komt, veel liefde zal ontvangen. Tegenstanders van de beslissing om het gezin kunstma tig een baby te laten maken om het leven van hun zoon tje te redden, menen dat hiermee de deur is opengezet voor koppels die 'designer baby's' willen. Straks komen mensen met een boodschappenlijstje binnen. Blauwe ogen, huidskleur, intelligentie. „Wij willen niet het ge slacht, de klem van de ogen of de huidskleur van de ba by bepalen", aldus Shahana Hashmi. „Deze baby is een cadeau van de natuur, geen 'designer baby"'. Inmiddels is bekend geworden dat zes andere koppels toestemming vragen van de HFEA om een 'designer ba by' te maken, maar in alle gevallen wel om het leven van een kind te redden. Het echtpaar Hashmi is ervan overtuigd dat als mensen zouden weten hoe hun zoontje elke dag lijdt, ze niet te gen de IVF-behandeling zouden zijn. Vader Raj: „Zains leven speelt zich af tussen het ziekenhuis en de ene af mattende behandeling na de andere. Het is een nacht merrie voor hem." De procedure die nu wordt toegepast in Leeds werd vo rig jaar voor het eerst gebruikt in de Amerikaanse staat Colorado, waar de stamcellen uit het bloed van Adam Nash werden gebruikt om zijn zieke zusje Molly te red den. Het meisje is op dit moment al 'bijna' kerngezond. Zie commentaar iti Papegaaienjacht is in Suriname officieel verboden. Toch komt dat met enige regelmaat voor. n Deze Amazona Amazonica, in Suriname beter bekend als Koele Koele, is met een schot hagel |n uit de lucht geschoten. Levend vangen mag wel, maar een papegaai neerschieten levert de overtreder een forse boete op. Foto: GPD/Eljee Bergwerff j Anorexia en andere eetstoornissen worden nog altijd gezien als typische jonge-meisjes- ziekten.- Maar duizenden oudere vrouwen met eetproblemen voeren dezelfde strijd. Steeds meer van hen zoeken hulp, vaak na een lang eenzaam gevecht. „Ik at nog minder dan mijn kleinkind van twee." Het is om te huilen, en dat doet ze dan ook vaak. De harde werkelijkheid raakt haar vooral als ze tijdens groepstherapie al die jonge gezichten om haar heen ziet. „Het is toch onbegrijpelijk dat ik hier nog zit. Mijn halve leven ben ik al met eten bezig. Vaak denk ik: het is letterlijk ongelooflijk. Een oma van vijf kleinkinderen met anorexia." Ria Vermeegen is 55 jaar, en weegt nu zestig kilo. „Met kleren aan", zegt ze erbij. Ze draagt een klassiek sjaaltje en een bril met dun montuur. Een keurige maar breekbare dame. Al een kwart eeuw is ze 'bang om te eten'. Ze was al getrouwd, moeder van drie kinderen en runde een eigen kapsalon toen het mis ging. Haar simpele verklaring: „Ik wou er niet meer zijn." Thuis zei ze dat ze op haar werk al had gegeten. In werkelijk heid teerde ze de hele dag op een calorie-ar me bouillon en wat sla. „En dan nog gaf ik 's avonds over." In de duurste restaurants vluchtte ze na elke gang naar het toilet. De kilo's vlogen eraf, psychisch was ze 'een ro bot'. Als 'levend lijk' zond ze een dubbele boodschap uit. „Voor de buitenkant speelde ik de geslaagde vrouw. Maar van binnen schreeuwde ik om hulp." Niemand hoorde haar. 'Het moet blijkbaar nog erger wor den', concludeerde ze. Pas na vijftien jaar, de weegschaal gaf 46 ki lo aan, kwam het uit. Haar man dwong haar te vertellen wat er in hemelsnaam aan de hand was. De eerste tien jaar had ze hem dat niet eens kunnen zeggen. Pas daarna las ze een artikel over anorexia waarin ze zich herkende. Maar ze hield haar mond. „Nie mand zou me geloven, dit was iets voor jon ge meisjes." Soms keek ze met verbijstering naar zichzelf en haar eerste kleinkind. 'Het is toch wat', dacht ze dan. 'Ik eet nog min der dan die kleine van twee.' In Nederland kampen naar schatting veer tigduizend mensen met een eetstoornis. Voor het overgrote deel zijn dat vrouwen. Vooral bij de zelfhulporganisatie Ziezo mel den zich de laatste jaren steeds meer 'oude ren' (dertigplussers). Deze groep heeft veel last van het clichématige beeld van ano- rexiapatienten; 16-jarige meisjes die eruit willen zien als modellen. 'Daar ben jij toch veel te oud voor', zijn de reacties. Maar de eetproblemen van oudere patiënten hebben weinig te maken met 'slank willen zijn', al dus psychiater Thijs Bruna. Hij is verbon den aan het landelijk centrum voor eet stoornissen, de Ursula Kliniek in Leidschen- dam. „Het gaat hen om het wegdrukken van pijn, verdriet en boosheid. Als je weinig eet, heb je minder gevoel." Ook Bruna heeft de indruk dat het aantal oudere patiënten toe neemt. Maar hij vermoedt dat nog duizen den in stilte strijden tegen hun eetstoornis. Vooral de vijftigplussers zijn opgegroeid in de tijd van 'hoe dikker, hoe gezonder'. „Een mollig kind was een compliment voor de moeder", vertelt Coby van Meekren (52) die al dertig jaar 'vecht om overeind te blijven'. ia Haar ouders hadden een bakkerij, de kinde- 'r ren kregen altijd iets lekkers toegestopt. 0 „Het was hun enige manier om troost of 1 c waardering aan ons te geven.Van Meek- S ren, halflang grijs haar en gehuld in een rui- r me trui, weegt nu 52 kilo, of 104 pond zoals ei ze het zelf noemt. Het uithongeren is bij haar begonnen toen ze op zichzelf ging wo- 'F nen. 'Als je afvalt, voel je je sterk', ontdekte ze. Achteraf realiseert ze zich dat ze langs de J rand van de afgrond is gegaan. Rond haar 35e jaar woog ze nog maar 37 kilo. Geleide- D lijk aan is ze weer wat aangekomen. Maar al te hard mag het haar niet gaan.Als ik me 1 goed voel, mag er een kilo bij." De kleren uit de garderobe van Irma de v Vries variëren van maat 36 tot maat 46. De 1 zorgvuldig gekapte en opgemaakte lerares is ?I vijftig jaar en weegt nu 79 kilo. Maar binnen 1 c vier maanden kan er makkelijk tien kilo af- l'e gaan of bijkomen. Ze lijdt sinds haar negen- tiende aan zowel anorexia als boulimia, V waarbij de patiënt veel eet om vervolgens te braken. Na het overlijden van haar moeder n belandde De Vries alleen op kamers. Om 1 c het gezellig te maken, haalde ze lekkere din- at gen in huis. Ze werkte rustig zes gebakjes en n< vier zakken friet weg. Daarna stak ze haar vinger in de keel. „Want eigenlijk mocht ik er van mezelf niet zijn. De Vries trouwde, en liet haar man onwe- II tend van haar stoornis. Ze schoof vrolijk aan tafel en ging direct daarna naar de badka- 1 r mer. „Ik deed altijd alsof ik niesde, zodat ,e niemand opkeek als ik met rode ogen terug- n kwam.Tijdens haar eerste zwangerschap ie tuimelde haar gewicht van 69 naar 56 kilo. ae „Ik kon door een sleutelgat, maar ik vond ,e mezelf toch mooi!" Vijf jaar geleden kwam 1° haar 'grote geheim' uit. Haar tienerdochter hoorde op school over anorexia, en stelde feilloos de diagnose: Jij gaat ook altijd na het A eten naar de wc om alles uit te kotsen. Vlak daarna belandde De Vries in het ziekenhuis "r met een slokdarm en maag vol zweren. 0< Door al het braken was er een gat ontstaan e in haar middenrif. Therapieën en klinieken ln volgden. Maar als ze eerlijk is, draait alles nog steeds om wel of niet eten. Hooguit de helft van patiënten met eet stoornissen 'geneest' helemaal. Volgens B psychiater Bruna is er vooral voor (oudere) mensen met een lange ziektegeschiedenis 5E weinig hoop op herstel. Speciaal voor deze 1 groep is in de Ursula-kliniek een program- 31 ma opgezet dat meer gericht is op het ac- 'n cepteren en draaglijk maken van de ziekte. Irma de Vries: „Ik schrik als ik bedenk dat ik nu al langer leef mèt een eetstoornis dan -j zonder. Ergens hoop ik nog steeds op een wonder. Dat ik op een dag wakker word en e,r dat het weg is." Ria Vermeegen heeft nog enkele maanden intensieve therapie voor de boeg, als ze er tenminste in slaagt boven het minimale streefgewicht te blijven. Tot die tijd is ze voor de andere jonge deelneem- - sters een 'levend voorbeeld van wat er met je gebeurt als je je niet laat helpen'. Daama t*1 hoopt de oma met anorexia vurig op nog i 'een stukje gelukkig leven'. IJ Bernice Breure Om privacy-redenen zijn de namen van de 1S patiënten in dit artikel gefingeerd. )S 'Ria Vermeegen' is 55 jaar en weegt nu 60 kilo. Al een kwart eeuw is ze bang om te eten. Foto: GPD/Phil Nijhuis Het stadion van Bamako bevond zich op een half uur lopen van ons logeeradres. We - wisten hoe aan kaartjes te komen: op de asfaltweg buiten het stadion zouden de straaWerkopers met hun nog overvolle boekjes staan te wapperen. De prijs voor een zitplaats zou 500 CFA be dragen, nog niet eens een euro. Aangezien wij alleen de tiveede helft zouden gaan zien, konden we waarschijnlijk zelfs zónder kaartje binnenkomen. Dat mocht zondag bij Nigeria-Ghana (1-0) na melijk ook. Gebaar van Monsieur le Président, om zijn populariteit te be vorderen en om te voorkomen dat bui tenlandse camera's te langdurig lege tribunes zouden registreren: zijn Mali had voor het voetbaltoernooi 180 mil joen dollar geleend van China en chro nisch lege tribunes worden dan snel een pijnlijk puntje bij onderhandelingen met

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2