Reclamelokkertjes voor duur abonnement MEDIA I Hoe geloofwaardig is een lijsttrekker? Schaatsvrouwen trekken meer kijkers dan mannen Redactie krant wil eigen studie financiële positie Verzamelobjecten 'Schatten van de Aarde' en 'Middeleeuwen' klinken aantrekkelijk Onvoorstelbaar makkelijk in elkaar te zetten, zonder speciaal gereedschap of voorkennis. 3 Hoofdredacteur Zimbabwe ontvangt Unesco-persprijs David Angell Foto: AP Eerbetoon voor bedenker Frasier new vork - De Amerikaanse producent en medebedenker van de populaire tv-serie Fra sier is postuum geëerd door de vakorganisatie Writers Guild of America. David Angell en zijn vrouw Lynn zaten op 11 sep tember vorig jaar in een van de gekaapte vliegtuigen die tegen het World Trade Center in New York vlogen. De Valentine Da- vies Award wordt begin maart- postuum toegekend aan Angell. Angell was een van de beden kers van Frasier, de serie over de neurotische psychiater Fra sier Crane. Angell schreef ook voor de comedyserie Cheers, waaruit Frasier is voortgeko men. Angell ontving al enkele Emmy-awards. Wim de Bie maakt internetcolumn Hilversum - Wim de Bie gaat vanaf 1 maart voor de VPRO een dagelijkse column op inter net (http://bieslog.vpro.nl) ma ken. Op de site die dagelijks meerdere malen wordt ververst geeft De Bie commentaar op de actualiteit en publiceert hij kor te verhalen, scènes of losse in vallen. Ook zullen op bieslog.vpro.nl regelmatig ge luidsfragmenten en videofilms te beluisteren en zien zijn. Wim de Bie is volgens de VPRO de eerste programmamaker van de publiek omroep, wiens werk uitsluitend via internet is te vol gen. Unico Glorie in top Endemol Hilversum - Unico Glorie is met ingang van 1 april benoemd tot lid van de raad van bestuur van Endemol. Hij wordt verant woordelijk voor alle activiteiten van Endemol op het gebied van interactieve media en (mobiele) telefoons. Glorie volgt Ruud Hendriks op, die vorig jaar vér- trok. Unico Glorie (37) was in de jaren negentig directeur van de omroep Veronica en later di rectielid van de Holland Media Groep. In 2000 zette hij met Adam Curry een aantal bedrij ven in de amusements- en me- diaindustrie op. dinsdag 26 FEBRUARI 2002 De tv-reclames van Schatten van de Aarde en Herleef de Middeleeu wen oefenen een grote aantrekkingskracht uit op jong en oud. De ide ale start voor de beginnende historicus en geoloog, of een dure berg prullaria? door Martin Ruesink Hilversum - Bij de sigarenboer en in de bladenwinkel liggen de voordelig geprijsde eerste delen van de series voor het oprapen. De verleiding is groot: 3,60 euro voor het eerste bouwpakket van dat prachtige kasteel en 2,25 eu ro voor het begin van een in drukwekkende collectie bodem schatten. Een robijn en een flink stuk glimmend pyriet heb je al te pakken. De beloften zijn niet mals. Wie de Schatten van de Aarde koopt, krijgt aan het einde van de serie een „certificaat van echtheid als bewijs dat je verza meling echt is." En de burcht is niet zomaar een bouwpakketje: „U zult zo een prachtig werk in elkaar zetten, dat alle verwach tingen te boven gaat en wat tot een van uw dierbaarste bezittin gen zal gaan horen. Een door uzelf gemaakte schat." Wie de kennismakingspakketten thuis openmaakt, zal waar schijnlijk een lichte zucht van teleurstelling niet kunnen on derdrukken. Herleef de Middeleeuwen (Uit geverij DelPrado) bevat behalve het zichtbare zakje bouwstenen, potje lijm en kwastje, een kar tonnen bouwplaat, een plankje triplex, een dun boekje over het leven in de middeleeuwen en uitleg. Er zitten in het zakje net genoeg stenen om een paar klei ne stukjes muur te „metselen" van het kerkje in de burcht. Schatten van de Aarde, van uit gever DeAgostini, is nog kariger uitgevoerd: een algemene fol der, het eerste hoofdstuk (voor een ringband) over mineralen en edelstenen een bon voor een abonnement. De folders roepen op om de antwoordkaart „van daag nog" volledig ingevuld re tour te zenden. Als lokkertjes worden kortingen en gratis arti kelen aangeboden, variërend van vergrootglazen, plastic be- waarbakjes, verzamelbanden en zelfs een heuptasje „voor al je vondsten". Maar waar teken je nu precies voor, als je de kaart opstuurt? Bij Herleef de Middeleeuwen abon neer je je „tot wederopzegging voor tenminste acht afleverin gen". Uit hoeveel wekelijkse de len de burcht bestaat, is snel over het hoofd te zien. Wie zorg vuldig het pakketje folders en boekwerkjes uitpluist, stuit op één vermelding van het aantal delen: honderd. Bij de (gratis) te bellen service desk wordt dat getal bevestigd. Honderd delen: dat is twee jaar wachten tot het kasteel af is. En de kosten? Een maal 3,60 euro plus 99 maal 6,25 euro, dat is 622,35 euro (ongeveer 1370 gul den) bij betaling per automati sche incasso. Betaling per ac ceptgiro is duurder: 6,45 euro per deel. Voor de prijs van een fraaie kleurentelevisie krijg je dus een bouwplaat met wat boekjes. Hoe mooi dat kasteel uiteinde lijk wordt, hangt af van je eigen vaardigheid, want veel van de iaP losse steentjes moeten nauw keurig worden bijgevijld of ge schuurd voordat ze kunnen worden verwerkt. „Op deze ma nier, en met veel geduld, zal de steen de vorm en de maat krij gen om het precies op zijn plaats aan te brengen." Oh ja, de ringbanden voor de documentatie (zes euro per stuk) zijn niet bij de prijs inbe grepen, de verzend- en admini stratiekosten wel. De mede werkster van de service desk vermeldt overigens vriendelijk, dat tussentijds opzeggen altijd mogelijk is, vier weken voordat het deel komt waarbij je wilt stoppen. Maar ja, wat moet je met een half afgebouwde burcht? Omdopen tot een sfeervolle ru- ine? Bij Schatten van de Aarde is de prijs van het totale pakket even min duidelijk in de folder gezet. Vier afleveringen kosten 17,60 euro. Ook hier ontbreekt duide lijke informatie over het totaal aantal delen van de serie. Het moeten er minstens 20 zijn, af gaande op de twee gevulde „schatkisten" in de folder, de een met 20 edelstenen, de ander met evenveel mineralen. Wie twee schatkisten wil vullen is dus bijna 90 euro kwijt. Bij Schatten der Aarde werkt een belletje naar de (zelfde) infolijn verhelderend: de serie telt 60 tweewekelijkse afleveringen, ook goed voor twee jaar verzamel- plezier. De totale prijs komt op 261,85 euro (276,60 euro per ac ceptgiro). Een stuk goedkoper dus dan Herleef de Middeleeu wen. Wie tussentijds stopt, heeft bovendien minder snel het ge voel met een half product opge scheept te zitten. Woordvoerster Juliëtte Oogers van de Consumentenbond zegt dat er geen klachten bekend zijn over de abonnementen van DeAgostini en DelPrado. De bond wijst er wel op, dat de be drijven volgens de spelregels van de Reclame Code Commis sie „zo duidelijk en volledig mo gelijk" moeten zijn over hun l&SA Het bouwpakket van de serie 'Herleef de Middeleeuwen'. Bouw zelf een kasteel. Klinkt goedkoop, bl| prijzig. Foto: GPD/Werner Rauwerdink producten en prijzen. Oogers vindt, dat ook in de folder al duidelijk moet zijn hoeveel de len de series tellen. Bij Schatten van de Aaide is dat niet zo. Geoloog Jaap Veenvliet van het Denekampse natuurmuseum Natura Docet kent de Schatten van de Aarde: „We hebben een keer een pallet vol oude uitga ven opgekocht voor onze muse umwinkel. Het is een aardig na slagwerk, de gegevens zijn van een redelijk niveau en de foto's zijn goed. Wat ik erg goed vind, zijn de tips hoe je mineralen en stenen schoon maakt." Veenvliet schrikt wel van de prijs voor de complete serie Schatten van de Aarde: „Voor dat bedrag kim je zelf heel v mineralen kopen op beurzeL zeer uitgebreide naslagwerkn Zeker wanneer je dit voor edis kind wilt aanschaffen, zou iF toch eerst eens naar de bibli theek gaan en een mineralejia beurs bezoeken, om te kijkel2 wat er zoal te koop is." door Judith van Ruiten Hilversum - Voor je kiezen is de titel van het verkiezingspro gramma dat de IKON vanaf van avond op televisie uitzendt. Hierin wordt gedurende tien af leveringen een lijsttrekker aan de tand gevoeld over zijn of haar geloofwaardigheid in de lande lijke politiek. Kritische-vragen worden gesteld door politico loog en publicist Pieter Hilhorst, politiek commentator van NRC Handelsblad Mark Kranenburg en communicatie-adviseur Greet Prins. Het publiek velt tijdens de uit zending zijn oordeel over de lijsttrekker via telefoon, sms of interactieve televisie. Paul Ro- senmöller, lijsttrekker van Groenlinks bijt vanavond de spits af. Maar voordat het zover is voelen wij eindredacteur Hans Hermans nog even aan de tand. Is de politiek interessant genoeg om kijkers te trekken voor dit programma? „Zeker weten. De laatste tijd merkje dat iedereen teleurge steld is in de politiek. Men vraagt zich bijvoorbeeld af rif de rampen in Volendam en En schede voorkomen hadden kun nen worden als Den Haag beter zijn best had gedaan. Burgers hebben enorme verwachtingen van politici. Wij spelen hierop in door te kijken of de slogan 'de samenleving zijn we zelf wel in zo'n grote mate afgeschoven mag worden op de politiek." Hoe wordt de aandacht van de kijker vastgehouden? „Het is het allereerste interactie ve verkiezingsprogramma op te levisie. Het oordeel van de ge loofwaardigheid van de kiezers is aan de kijker. De cv's van de deelnemers kunnen zelfs opge vraagd worden via de afstand bediening. De wat serieuzere kijker vindt dit, denken wij, erg interessant. Het is heel wat an ders dan de reguliere program ma's als Buitenhof, Netwerk en Den Haag Vandaag." Hoe komt een lijsttrekker geloof waardig over? „De politicus moet echt zijn. Ik vind dat hij niet over persoonlij ke zaken moet uitwijden, als hij daar principieel op tegen is. De kiezer prikt hier trouwens vroeg of laat toch doorheen. De ten dens is tegenwoordig dat het image van de persoon steeds IKON voelt politieke kopstukken live stevig aan de tand Door loting is bepaald in welke volgorde de lijsstrekkers aan de tand gevoeld worden door de IKON. Foto: GPD belangrijker wordt dan wat hij te zeggen heeft. Dat vind ik jam mer. Wij leggen daarom de na druk op de inhoud." Wat is het doel van Voor je Kie zen? „Onze centrale vraag is: hoe ge loofwaardig is de politiek en hoe geloofwaardig zijn de lijsttrek kers van de landelijke politieke partijen? Het is de bedoeling dat de kijker dit aanvoelt door de antwoorden die de politici op onze vragen geven. We willen er bijvoorbeeld achter komen of het gedrag van de lijsttrekkers in de Tweede Kamer overeenstemt met de beloften die zij de kiezer doen. Ook kijken we of het beeld van de verkiezingsfilmpjes met het imago van de lijstrek kers overeenstemt? En hoe ge loofwaardig zijn de oplossingen die politici ons bieden voor de grote problemen van Neder land, zoals het einde van de to lerantie, de onderwijscrises en het gebrek aan zorg." Wil de IKON de religiositeit erin brengen? „De nadruk ligt op rationele vra gen en dus geen zingevingvra gen. Maar we vinden het uiter aard wel interessant om te ho ren wat de lijstrekkers er van vinden dat de zondagsrust is verdwenen door de koopzonda gen en hoe men denkt over de euthanasiewet. Is de volgorde van deelname toe val? „Er zijn lootjes getrokken, want alle politici wilden in de laatste afleveringen aan bod komen. Op die manier hadden ze na tuurlijk grote invloed kunnen uitoefenen op de verkiezingen. Dit hebben we op deze manier eerlijk opgelost." Worden de politici op de uitzen ding voorbereidt? „De bedoeling is dat de lijstrek kers volledig onvoorbereid on der vuur worden genomen. Per aflevering komen verschillende kwesties aan bod, maar die wor den goed geheim gehouden, zo dat de deelnemers zich niet kunnen inlezen." Wat is er in de deelnemerslijst veranderd sinds het vertrek van Pim Fortuyn bij Leefbaar Nqo land? 1^ „Voor Leefbaar Nederland 1L er een andere lijstrekker die] niet bekend is. En Pim Fort komt voor zijn eigen partij. 1 der komen Paul Rosenmöllé)u voor Groen Links, Jan Marijh sen voor de SP, Jan Peter Bae: nende voor de CDA, Thorn r Graaf voor D66, Anneke SmL Boersma voor de Verenigdelh nioren Partij, Kars Veling voK de Christen Unie, Hans DijlL voor de WD en Ad Melkert L de PvdA." pi Waarom doet de SGP niet n\ „De SGP heeft niet veel op 1 het medium televisie en v daarom niet mee doen." jje Moet Paul Rösenmöller al zweten? „Hij heeft reden om een beir bang te zijn. Hij wordt flinkim der handen genomen, al mi°r dus nog niet verklappen ovL welke onderwerpen we het r hebben in deze eerste uitzer ding. In elk geval kan hij dek; bliciteit ook goed gebruikenl Voor je kiezen is vanavond L zien bij de IKON op Nederla om 22.25 uur. Gerard van Velde Foto: ANP OS-huldiging live bij NOS Hilversum - De ontvangst en huldiging van de Olympische sportploeg in Den Haag wordt morgen (11.15-15.15 uur) recht streeks op televisie uitgezonden via Nederland 2. Dat heeft de NOS vanmorgen bekendge maakt. De sporters keren van daag terug uit Salt Lake City. parijs/AP - Geoffrey Nyarota, de hoofdredacteur van de enige onafhankelijke krant in Zimbab we, Daily News, heeft de hoog ste onderscheiding van de Unesco voor persvrijheid gekre gen. De VN-organisatie voor on derwijs, wetenschap en cultuur heeft dit gisteren in Parijs be kendgemaakt. Volgens het juryrapport heeft Geoffrey Nyarota consequent corruptie en criminele activitei ten onder machthebbers aan de kaak gesteld, ongeacht doods bedreigingen, arrestaties en ten minste vier processen wegens laster. Recordaantal kijkers voor NOS tijdens Olympische Spelen door Wim Bank haarlem, Hilversum - Een ver snelde evaluatie van de fusie van De Gooi- en Eemlander en Haarlems en Leidsch Dagblad, een onafhankelijk onderzoek naar de financiële positie van uitgeverij HDC-Zuid van deze dagbladen en een onderzoek naar de wenselijkheid en conse quenties van het als ochtend blad uitbrengen van deze kran ten. Als de directie van de Hollandse Dagbladcombinatie (HDC) be reid is aan deze drie voorwaar den te voldoen, worden de ac ties van de redacties van deze krant voorlopig opgeschort. Redactie, redactieraad, hoofdre dactie en de Nederlandse Ver eniging van Journalisten hebben deze eisen vandaag in een brief aan de directie geformuleerd. Tijdens een redactiebijeenkomst gisteravond bleek dat er veel vragen en onduidelijkheden be staan over een vorige week ge presenteerde beleidsnotitie van de directie. Die wil een samen voeging van de twee HDC-uitge- verijen in Alkmaar en Haarlem met één centrale redactie voor het algemene nieuws van het Noordhollands Dagblad en de HDC-Zuid-bladen en een over gang van de middagbladen naar de ochtend. Volgens de directie zijn de twee bedrijven te klein om op langere termijn zelfstan dig te blijven. Vorig jaar is na het samengaan van De Gooi- en Eemlander en Haarlems en Leidsch Dagblad in juni afgesproken dat er na een jaar een evaluatie zou komen van de fusie. Wat de redactie be treft gebeurt dat nu versneld en zullen de resultaten ervan als uitgangspunt dienen voor de verdere discussie over de toe komst van de HDC. Ook moet er duidelijkheid komen over de fi nanciële positie van het bedrijf. Dat onderzoek, uit te voeren door een onafhankelijke des kundige, dient vooral gericht te zijn op een mededeling van de directie dat deze krant al gerui me tijd verliesgevend is. Eerder deed een externe des kundige in opdracht van de di rectie onderzoek naar de positie van de HDC. Hij bepleitte het schrappen van zestig arbeids plaatsen op de regionale redac ties van de kranten in Hilver sum, Almere, Leiden, Haarlem en IJmuiden. Redactie en hoofdredactie zeg den daarop het vertrouwen in de directie op en de redactie raad startte de voorbereiding van acties. Met de beleidsnotitie van de directie is het vertrou wen niet hersteld, zo werd gis teravond duidelijk. door Susanne van Velzen Hilversum - In de Nederlandse media gaat tijdens Olympische Winterspelen de meeste aan dacht traditiegetrouw uit naar de schaatsende mannen. Over de zilveren medaille van Jochem Uytdehaage op de 1500 meter is op televisie, radio en in kranten uitvoeriger bericht dan over de zilveren medaille van Renate Groenewold op de 3 kilometer. Toch waren het juist de schaats vrouwen die in Salt Lake City uiteindelijk de meeste televisie kijkers wisten te trekken. Dat blijkt uit cijfers van de afdeling Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS. Hun vijf kilometer, met zilver voor Gretha Smit, werd zater dagavond gevolgd door gemid deld 4,5 miljoen kijkers. De piek lag met 4,9 miljoen kijkers tij dens de laatste twee ritten waar in Pechstein en Friesinger een aanval deden op de tijd van Smit. En daarmee werd de 5 km voor dames in Salt Lake City de best bekeken wedstrijd in de ge schiedenis van de Olympische Winterspelen. Voor de NOS werd het evene ment een kijkcijfersucces. Nooit eerder volgden zoveel kijkers de winterspelen via televisie. Naar de live-verslagen van de tien schaatsafstanden voor mannen en vrouwen keken gemiddeld drie miljoen mensen. In dat gemiddelde zijn ook de nachtuitzendingen opgenomen van de 500 en 1000 meter voor dames waar gemiddeld slechts zo'n 600.000 mensen naar ke ken. Topritten De drie best bekeken schaatsrit- ten tijdens de Spelen waren de 5 km dames (4,5 miljoen), de 1500 meter heren (4,2 miljoen) en de 10 km heren (4,1 miljoen) De kijkcijfers zijn volgens onder zoeker Jeroen Verspeek van KLO 'boven verwachting' hoog. „We hadden gerekend op zo'n drie miljoen Idjkers voor de topritten en dat zijn er bijna de helft meer geworden." Verspeek verklaart de hoge kijk cijfers uit de gunstige uitzendtij den van het schaatsen. De meeste wedstrijden werden in Amerika, onder andere op ver zoek van de NOS, rond het mid daguur verreden. In Nederland was het dan avond, zodat veel mensen in de gelegenheid wa ren om de schaatswedstrijden te zien. Alleen voor de 500 en 1000 me ter dames moesten de liefheb bers 's nachts hun bed uit. Die wedsüïjden wilden de Ameri kaanse en Canadese tv-zenders graag later op de dag laten rij den, om zoveel mogelijk kijkers in de gelegenheid te stellen om hun kanshebsters op medailles Rodriquez en LeMay te zien schaatsen. „Ook voor die ritten zetten toch nog zo'n 600.000 mensen hun tv aan", aldus Ver speek. Vier jaar geleden toen de winter spelen in het Japanse Nagano plaatsvonden waren de schaats- ritten steeds in de vroege och tend in Nederland te zien en dan zijn er minder mensen in staat om lang te kijken. „Over vier jaar zullen we ook niet zo veel kijkers als nu trekken. Dan vinden de spelen plaats in het Italiaanse Turijn en zullen de ritten overdag zijn. Ook dan kunnen veel minder mensen kij ken dan dit jaar." Uit de cijfers van KLO blijkt ver der dat vooral de commerciële omroepen last gehad hebben van de Olympische Spelen op Nederland 2. Nederland 1 en 2 verloren in de twee weken dat de spelen duurden ieder zo'n procent martkaandeel. RTL 4 en SBS 6 leverden volgens Verspeek van KLO beiden zo'n drie pro cent marktaandeel in gedurende de Spelen. KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Schaatsen OS 5 km dames NOS 2. Schaatsen OS 1500 heren NOS 3. Schaatsen OS 10 km heren NOS 4. Journaal 20 u (zo) NOS 5. Schaatsen OS 1500 dames NOS 6. Studio sport 19 u (zo) NOS 7. Goede tijden... RTL 4 8. Glasgow R.-Feyenoord NOS 9. PSV-Leeds United NOS 10. Kees Co RTL 4 d 4.49^ 4.12 3.99 3.32. 3.10 2.50 i 2.031 L96§ 1.621 1.54 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Klokhuis 2. Jeugdjournaal (vrij) 3. Wolven heksen 4. Rotkat Ralph 5. Tussen schuifdeur 6. Indianenkikker 7. Sesamstraat 8. Achtertuin van Jan Wolkers 9. Dier apart 10. Zigzag Marktaandelen inc NPS NOS VPRO VPRO VPRO VPRO NPS VPRO VPRO KRO Nederland 1 10,9 (13) Nederland 2 34,1 (25,9) Nederland 3 6,4 (7,1) RTL 4 14,9 (15,7) RTL 5 2,9 (4,9) Yorin 4,1 (4,9) SBS 6 7,5 (7,6) NET 5 4,4 (4,7) V8 2,9 (3,3) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luisl onderzoek van de NOS. Het aantal kijkers x 1000. De lijst r meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kijkers vaili tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de marktaande van vorige week.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20