Verpleeghuizen bijna failliet SETS [TÉ Zware storm zorgt voor overlast in Nederland Asfaltcentrale Heijmans weg uit Alphen FDTG Sassenheim over de kop jÈmndtHQïa Leidsch Dagblad verkopen? 'Burgemeesterswoning' weer in brand gestoken Dreigend rampscenario in Leidse regio Niet beleid maar persoon kost Jan Laurier de kop VS vragen om uitlevering verdachte ontvoering Pearl 2 MAART 7 2002 ERA 0 u 2 0 0 2 m André van Duin keert terug naar de TROS iTTT iiiii' Leidsch Dagblad NR. 42859 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 dinsdag 26 FEBRUARI 2002 Nog lang geen einde aan geweld Israël Zware kritiek op notitie Hoogervorst Transavia gaat verder als prijsbreker Bierbrouwerij duikt op onder Harteburgkerk Opknapbeurt Het Wedde nog onzeker Stemmen: Rijnwoude bestaat niet Doug Larson De hond is van jou, maar bij een kat is het meestal andersom h jjfers Randstad teleurstellend' emen - Uitzendconcern randstad heeft in 2001 een te- invallend resultaat geboekt, e nettobedrijfswinst was met >4.3 miljoen euro minder dan efnderde van die over 2000 51,8 miljoen euro). De omzet lalde van 5,9 naar 5,8 miljard iro. Topman Farla noemde !t resultaat vanochtend 'te- ürstellend'. „Maar we kijken -tar de toekomst." Omdat on- lidelijk is wanneer het bedrijf ch weer zal herstellen, is ilndstad terughoudend met !t geven van vooruitzichten lor 2002. n bomaanslag bij ministerie Italië sime - In het centrum van de lliaanse hoofdstad Rome is 'tochtend vroeg een bom °uploft. De ontploffing, in de |urt van het ministerie van 7nnenlandse zaken, richtte rik wat materiële schade aan. "I vielen geen slachtoffers. Vol- |ns de Italiaanse televisie was i bom bevestigd aan een Doter. Over de achtergrond len de aanslag is nog niets be- id- Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS f.W-j door Roelf Reinders leiden - De negen verpleeghuizen in de re gio Leiden staan op de rand van faillisse ment. De tehuizen krijgen te weinig geld om de ouderen goed te verzorgen. Er dreigt een rampscenario door de jarenlan ge bezuinigingen en toenemende kosten die de overheid onvoldoende compen seert. Als er niks gebeurt, gaan binnenkort de eerste verpleeghuizen failliet. Niet één verpleeghuis in de regio heeft een sluitende begroting, zegt D. van der Wedden, directeur van Stichting Ver pleeg- en Zorgcentra Duyn en Rhyn en voorzitter van de vereniging van ver pleeg- en verzorgingshuizen en thuis zorginstellingen in Zuid-Holland Noord. „Iedereen komt een paar ton tekort. Een tekort van een half miljoen tot een mil joen euro is niet ongewoon. Het is schip peren en interen op de reserves." De ver pleeghuizen zijn in de problemen geko men na jaren van bezuinigingen en stij gende kosten aan materialen en salaris sen. „De kosten voor verwarming, luiers en voedsel zijn omhoog gegaan", zegt Van der Wedden. „Maar we hebben on voldoende geld gekregen om de kosten stijgingen te kunnen betalen." De marktconforme CAO vergroot de pro blemen voor de tehuizen. „De CAO is ongedekt. Dat betekent dat we de reser ves aanspreken om de salarissen te kun nen betalen." Failliete tehuizen leiden volgens Van der Wedden tot een scenario met nog langere wachtlijsten. Normaal gesproken zouden tehuizen in financiële nood personeel ontslaan om kosten te besparen, zegt hij. „Maar dat doet geen enkele werkgever in de zorg op dit mo ment. Het is toch van de zotte: mensen ontslaan in een situatie waarin er een te kort aan personeel is?" De financiële pro blemen voor de verzorgingshuizen in de regio zijn minder acuut, volgens Van der Wedden. De verpleeghuizen hebben het moeilijk, bevestigt directeur M. Rompa van Arca- res, de landelijke brancheorganisatie voor de verpleeg- en verzorgingshuizen. „De tehuizen krijgen te weinig geld om verantwoorde zorg te leveren. De tarie ven zijn te krap." Maar het dreigende faillissement van de negen verpleeghui zen in de Leidse regio is niet representa tief voor de rest van Nederland, zegt Rompa. „Het ene tehuis heeft grotere re serves dan het andere. En kan dus langer interen op het eigen vermogen. Als er opnieuw een marktconforme CAO wordt afgesloten, vreest zij nog meer druk op de wachtlijst. „We willen ons personeel goed betalen, maar het gevolg zou kunnen zijn dat meer tehuizen bed den gaan inleveren." Pagina R3: 'Eigenlijk zouden we mensen moeten ontslaan' katwijk - De voormalige wo ning van ex-burgemeester Van Wouwe aan de Cantineweg in Katwijk is gisteravond opnieuw in brand gestoken. De brand weer kon voorkomen dat het pand volledig afbrandde, maar het vuur heeft wel ernstige scha de aangericht. Van de daders ontbreekt vooralsnog elk spoor. De brand in het vrijstaande woonhuis, dat leeg stond en werd verbouwd, werd gister avond om half twaalf ontdekt. Het pand heeft een omstreden geschiedenis. In de jaren negen tig werd het woonhuis enkele keren gekraakt. In 1997 stichtten onbekenden er brand, waardoor het dak volle dig werd vernield. In 2000 kocht de toenmalige burgemeester van Katwijk, Van Wouwe, het pand van een projectontwikke laar. Critici meenden dat Van Wouwe het pand voor een 'vriendenprijsje' had overgeno men. Kort na de bekendmaking van Van Wouwes aankoop werd op nieuw brand gesticht in het pand. Van Wouwe was zo boos over de kritiek, dat hij het huis voor dezelfde prijs weer van de hand deed en na zijn pensioen naar Zeeland vertrok. Nu is voor de derde keer brand gesticht in het pand. De politie weet vrijwel zeker dat er sprake is van brand stichting omdat het vuur zich van binnenuit heeft verspreid, terwijl het pand leegstond. voor en inburgering van alloch tonen, die aan het begin van de avond vlotjes werden bespro ken. Maar ook zijn 'verbeterac ties' en 'plan van aanpak' voor DZB haalden de eindstreep, zonder dat er ook maar één komma aan werd veranderd. „Ze vertrouwen mijn plannen wel, maar mij niet", aldus Lau rier, nadat de laatste hamerslag van commissievoorzitter D. Wijfje (PvdA) al had geklonken. Het verzoek aan de collegepart ners was om duidelijk te maken waarom Laurier nu eigenlijk weg moet. Opmerkelijk daarbij was dat van de oppositiepartijen er niet één het vertrouwen in de wethouder heeft opgezegd, al sprak CDA'er W. Bleijie harde woorden: „Ik heb het rapport met het schaamrood op mijn kaken gelezen. DZB was ons al ler trots en glorie maar is nu een blok aan ons been dat een zwa re hypotheek op de collegeon derhandelingen zal leggen." door Wim Koevoet leiden - Het is de conclusie van de afgetreden Groenlinks-wet houder Jan Laurier zélf: WD, PvdA en D66 hebben hun ver trouwen niet in hem opgezegd omdat deze collegepartners vin den dat hij van de sociale werk voorziening DZB een financiële janboel heeft gemaakt, maar omdat hij Laurier is. „Het gaat om mijn persoon", zei hij direct na afloop van de vergadering van 'zijn' raadscommissie werk, sociale zaken en wijkbeheer met een vuurrood gezicht, een ver twijfelde glimlach en gespreide armen, handpalmen naar het plafond van de raadszaal ge richt. De commissievergadering giste ren, waarin hij zijn beleid verde digde, kende voor de afgetreden wethouder een bizar verloop. Laurier, die donderdag was af getreden omdat de collegepart ners geen vertrouwen hadden in het beleid rond sociale werk voorziening DZB, kreeg eerst raadsbreed complimenten voor plannen voor taalcursussen Pagina Ri Verwijten over en weer in affaire DZB washington/afp-anp-rtr) - De Verenigde Staten onderhande len met Pakistan over de uitleve ring van de 28-jarige sjeik Ah med Omar Saeed, het vermoe delijke brein achter de ontvoe ring en dood van de Amerikaan se journalist Daniel Pearl. Dat meldde het Witte Huis gisteren. Omar werd twee weken geleden aangehouden en bekende kort daarop dat hij opdracht had ge geven tot de ontvoering. Hij wordt beschouwd als een van de belangrijkste leiders van de verboden islamitische beweging Jaish-e-Mohammad. Woordvoerder Ari Fleischer van het Witte Huis zei dat Washing ton nauw samenwerkt met Pa kistan om te proberen Omar en andere medeplichtigen naar de VS te brengen, aldus CNN. De Pakistaanse politie mag Om ar nog veertien dagen vasthou den. Dat heeft een rechtbank in Karachi gisteren bepaald. Ook werd bekend dat de politie in totaal elf verdachten op het oog heeft, van wie er vier zijn gepakt. Daniel Pearl (38) werd op 23 ja nuari ontvoerd in de Pakistaan se havenstad Karachi. De ver slaggever van The Wall Street Journal deed onderzoek naar banden tussen radicale Pakis taanse moslims en Richard Reid, de man die met springstof in zijn schoenen een vliegtuig probeerde op te blazen. Een vi deo met daarop de moord op Pearl werd vorige week afgele verd bij het Amerikaanse consu laat in Karachi. Volgens de Amerikaanse ambas sadeur Wendy Chamberlin in Pakistan proberen de VS al sinds eind november sjeik Omar uit geleverd te krijgen. Hij zit achter meer ontvoeringen van Ameri kaanse staatsburgers, aldus Chamberlin gisteren voor de tv- zender CBS. De harde wind zorgde vanmorgen voor zandstormen. Een strandwandeling was alleen raadzaam met de wind in de rug. Foto: GPD/Martin Mooij rijswijk/anp - De zware storm die vandaag over Nederland trekt, heeft voor de nodige over last gezorgd. Ernstige ongeluk ken bleven uit. De veerboten van Harlingen naar Vlieland en Terschelling bleven in de haven en luchthaven Schiphol had last van vertragingen. Ook het ver keer ondervond hinder van de storm. De KNMI waarschuwde van morgen voor een zware storm en zeer zware windstoten. Het slechte weer hangt samen met een diepe depressie, die in de loop van de middag over de Noordzee richting Denemarken trekt. De zuidwestenwind kan langs de kust windkracht 9 ha len en in het noorden zelfs windkracht 10. Schiphol kon in verband met de harde wind maar twee start- en landingsbanen gebruiken. Voor de Europese vluchten is de ca paciteit teruggebracht tot dertig vliegtuigen uur. De vertragingen liepen op tot anderhalf uur. De veerbootmaatschappij Stena Li ne liet haar catamaran Discove ry in Hoek van Holland aan de kade liggen. Ook de afvaart van uit Harwich kwam te vervallen. De storm en de regen hebben in de ochtendspits meer en lange re files dan normaal veroor zaakt. Er was echter geen sprake van een uitzonderlijke situatie, volgens verkeersinformatiecen trum TIC. Op het hoogtepunt van de ochtendspits stonden in het hele land files met een totale lengte van bijna 260 kilometer. Vooral op de A2 tussen Utrecht en Den Bosch waren de files een stuk langer dan normaal. Er wa ren met 35 aanrijdingen ook meer ongelukken dan in een ge wone ochtendspits. Het treinverkeer ondervond geen last van de zuidwester- storm. De treinen reden niet langzamer. Dat gebeurt volgens de NS pas als er sprake is van windkracht 11 of meer. In Groot-Brittannië kunnen in de loop van de dag overstromingen ontstaan door toedoen van de storm. De Britten hebben het advies gekregen alleen de weg op te gaan als het echt nodig is, omdat het gevaar van rondvlie gende ontwortelde bomen niet denkbeeldig is. (advertentie) (advertentie) door Engel Lameijer alphen aan den rijn - De asfaltcentrale van Heijmans NV verdwijnt uit Alphen. De ge meente Alphen aan den Rijn, de eigenaar van de centrale en Vastgoedonderneming AMVEST hebben na maanden onderhande len een akkoord gesloten. De gemeente be taalt meer dan 900.000 euro en de vastgoed maatschappij betaalt ruim 2.2 miljoen euro mee aan de verplaatsing naar een locatie el ders in het land. De asfaltproducent ver plicht zich uiterlijk 31 december 2004 de poort te sluiten. Daarmee komt een eind aan de jarenlange stank- en milieuoverlast voor zestienhonderd gezinnen. Voor Heijmans-divisiedirecteur A. Stuifzand was verhuizing naar een bedrijventerrein binnen de gemeentegrenzen geen optie meer. De onderneming wil jaarlijks min stens 150.000 ton asfalt kunnen produceren. En niet opnieuw belanden in allerlei juridi sche procedures. De gemeente, de provincie en de asfaltpro ducent hebben nu een afspraak gemaakt dat tot de sluiting van de fabriek een hogere productie mag worden gedraaid. Daarvoor mag ook de paralleltrommel worden inge zet. Om de overlast zoveel mogelijk te be perken, wordt de schoorsteen van dertig naar vijftig meter verhoogd en worden de bitumentanks voorzien van geurfilters. Stuifzand zegde gisteren toe dat het bedrijf deze investeringen zal doen. De provincie en gemeente gaan erop toezien dat de ver gunningsvoorschriften worden nageleefd. Pagina R6: Woningbouw op terrein Heijmans P E N _H_ U I Z N MAKELAAR R T www.era.nl Bijna veertig personeelsleden op straat sassenheim - Bijna veertig men sen komen op straat te staan door het faillissement van het Sassenheimse IT-opleidingsbe- drijf First Dutch Training Group (FDTG). Volgens curator M. Ud- ink is het bedrijf, voortgekomen uit de vorig jaar al failliet gegane Lan-Alyst Group, over de kop gegaan door te hoge kosten. Ook het instorten van de markt van opleidingen in de IT-sector speelt een grote rol. Volgens Udink laat FDTG een schuld achter van ongeveer een half miljoen euro. Daar komt nog een bedrag bij omdat de werknemers nog over zes weken salaris krijgen. „Dat is dus veel minder dan de schuld uit Mind- It, waaruit FDTG is voortgeko men. Toen ging het om tiental len miljoenen guldens. Dat kan ook niet anders, want FDTG heeft maar drie maanden be staan." Volgens Udink gaat het bij FDTG om 'een typisch geval van een vliegende doorstart met een buiklanding'. „De hele markt voor IT-opleidingen krimpt in. Bedrijven die nu overleven, heb ben in het verleden gezorgd voor vet op de botten. En dat was bij FDTG niet het geval." Daarbij speelde een rol dat veel rekeningen laat werden betaald en FDTG hoge kosten maakte. „Dat is het enige dat de directie van FDTG veiweten kan wor den, namelijk dat ze het advies om met minder mensen door te gaan, in de wind heeft gesla gen", aldus Udink. Hij voorziet voor de ontslagen werknemers weinig problemen om weer aan de slag te komen. „De bedrijven die nu deze slag overleven, trekken nieuwe men sen aan om straks weer mee te kunnen doen." hilversum/mediaredactie - An dré van Duin (55) keert in april terug bij de TROS. De komiek verhuist mee met het bingopro gramma van de Sponsorloterij van RTL 4 naar de TROS. Ron Brandsteden die het pro gramma Bingopaleis samen met Van Duin presenteert, verhuist niet mee. Hij staat de komende jaren onder contract bij RTL 4. Van Duinkrijgt in september een nieuwe show met als werktitel TROS Sterrenbingo. In dat pro gramma fungeert André van Duin als sterverslaggever, aldus de TROS. PI M Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 v Naam Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: 13 maandabonnement automatische betaling II 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52.00 betaling per acceptgiro 52.50 en gratis. Handtekening: 712141 400114 te nabeior^ngi Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq automaftsdie belafog s mjn Mnk-aronumrwr Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl l'i 1 n.».

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1