Woningbouw op terrein Heijmans RIJN 8c VEENSTREEK 'Bij Rijnwoude voel ik niet zo veel' m 'Vluchten als nachtmerrie op tafel komt' Profileren moeilijk in mat deba PvdA kiest buitenstaander als wethouder Aarweide mogelijk nog seizoen open De stelling: Programma's in bibliotheek alphen aan den rijn - Wie in Alphen aan den Rijn woont en nog niet weet waarop hij op 6 maart moet stemmen, kan even langs de bibliotheek aan de Thorbeckestraat of de Trouba- dourweg gaan. Alle Alphense verkiezingsprogramma's liggen daar ter inzage. Belangstellen den kunnen ook foldermateri aal meenemen. dinsdag 26 FEBRUARI 2002 alphen aan den rijn - De PvdA draagt als eerste partij in Alphen aan den Rijn een buitenstaander aan als kan didaat-wethouder. Het is de 53-jarige dr. H. van Wersch, die al jarenlang lid is van de PvdA. Hij is voorgedragen, omdat geen van de gemeen teraadskandidaten van de PvdA het wethouderschap ambieert. De partij maakt hiermee ge bruik van de mogelijkheden van de nieuwe wet 'dualise- ring gemeentebestuur'. De ontkoppeling van het wet houderschap en het raadslid maatschap maakt het moge lijk personen van buiten de raad als wethouder voor te dragen. De Alphense PvdA is ervan overtuigd dat Hub van Wersch, die zeer veel ervaring heeft met lokaal en provinci aal bestuur, als buitenstaan der een belangrijke bijdrage kan leveren aan het bestuur van de stad. Van Wersch heeft zich in een eerdere functie als hoofd In terne Communicatie en PR bij de PTT-Post verdiept in vraagstukken van lokale aard. Vervolgens werd hij directeur Voorlichting en Externe Be trekkingen van de gemeente Den Haag. In die functie leer de hij het hele veld van de ge meentelijke politiek kennen. Ook in zijn huidige functie als adviseur en interim-ma nager houdt hij zich uitslui tend bezig met vraagstukken van de gemeentelijke en pro vinciale overheid. Alphense lijsttrekkers praten met allochtone kiezers Links A. Stuifzand, directeur van Heijmans en C. Martens van Amvest, rechts wethouder Voogd. Eerst nog even productie draaien, daarna komt dit mooie terrein vrij voor woningbouw. Foto: Mark Lamers door Annette Lameijer alphen aan den rijn- Er is IlOg veel werk aan de winkel in de multiculturele samenleving. Dat bleek gisteravond tijdens een lijsttrekkersdebat met als titel 'Geloof in Politiek' in de Bron in Alphen, speciaal voor de alloch tone kiezers. Ongeveer 40 be langstellenden waren erop af gekomen. De multiculturele samenleving staat onder druk door de ge beurtenissen van de afgelopen maanden, daar was iedereen het wel over eens. Paul Day, docent aan de universiteit van Leiden en SP raadslid in deze stad, be gon met de vraag hoe de politie ke partijen tegen de multicultu rele zelforganisaties aankijken. Bas Wienbelt van de WD meen de dat de verschillende groepen gebruik moeten maken van be staande structuren. Ed de Leest van D66 en Jein Gronert van de SP gingen verder en wilden deze organisaties ook blijven voor zien van geld voor activiteiten. Molleman van de PvdA waar schuwde voor verslaving aan subsidies. Vervolgens sneed Day het the ma jongeren aan met de vraag: 'Wat is uw grootste nachtmerrie ten aanzien van het jongerenbe leid?' Wienbelt van de WD kwam met de onverschilligheid van jongeren voor de politiek. Rombouts van Groenlinks had het over de angst van anderen voor jongeren. En toen kwam de discussie op de groep Marokka nen die vaak in het nieuws is. De voorzitter van basisschool An Noer, Mohammed Elyahy- auz, vroeg zich af waarom de Marokkanen zo gestigmatiseerd worden in de media. Verschuur van de Stadspartij: „Omdat ze al heel jong brutaal gedrag verto nen." Aansluitend volgde een verslag van een zelfmeegemaak- te scheldpartij. Driss Benhami, die al dertig jaar in Alphen woont: „Dat is de schuld van jullie scholen. Dat is nou Hollandse opvoeding. Niet de Marokkaanse opvoeding. Het is hier waar ze die dingen heb ben geleerd." Gespreksleider Day greep in waarop Molleman van de PvdA zei: „Zodra de nachtmerrie ter tafel komt, vlucht iedereen weer naar zij eigen eilandje." Toch waren de politici vol go et bedoelingen. Allemaal haddt ze wel een idee over de invullij van het begrip multiculture samenleving. Woorden als s men, balans, oprecht, cohesi eigen verantwoordelijkheid evenwichtige samenleving vli gen wervend door de lucht. Oo had bijna elke partij wel ergei een allochtoon op de lijst staai Behalve de SGP en de Christel Unie. Tigelaar van de Christel Unie was van mening dat ee christelijke partij zeker de belai gen van alle mensen kon beha tigen en de partij hoefde zi< niet in allerlei bochten wringt om per se een allochtoon op t lijst te krijgen. door Engel Lameijer vervolg van voorpagina alphen aan den rijn - Met de sluiting van de asfaltcentrale van Heijmans wordt de doortrekking van de Burgemeester Bruins Slot- singel mogelijk gemaakt. En de vastgoedonderneming Amvest kan nu terrein van de voormalige dakpannenfabriek Van Oordt in ontwikkeling brengen. Hier ko men 225 woningen, waarvan twintig procent in de sector soci ale woningbouw. Daarnaast wordt er een klein bedrijventer rein aangelegd. Het terrein van de asfaltcentrale aan de 's Molenaarsweg wordt schoon opgeleverd. Volgens wethouder Jan Voogd zit er geen addeitje onder het gras. Het be drijf Heijmans heeft de expertise om dit goed te doen, zegt hij. Ook C. Martens van Vastgoed onderneming Amvest is blij dat de handtekeningen eindelijk zijn gezet. Zijn bedrijf had al enige tijd de grond van de vroe gere dakpannenfabriek Van Oordt verworven, maar kon er niets mee doen, zolang de as faltcentrale voor overlast zorgde. Heijmans voerde een jarenlange juridische strijd met de provin cie en de gemeente over het ge bruik van een paralleltrommel die oud asfalt geschikt maakt voor hergebruik. De gemeente heeft altijd betwist dat ze ver gunning gaf voor de bouw van dit staiikproducerend apparaat. De provincie, die door onoplet tendheid de uitbreiding van het productieproces in 1998 toe stond, heeft in het verleden al een poging gedaan om de trom mel stil te leggen. De directie van Heijmans vocht die maatregel met succes aan bij de Raad van State. Dat college oordeelde dat stilleggen het be drijf driekwart van de productie kost. En besliste dat de financië le en economische belangen van het bedrijf belangrijker wa ren dein de geuroverlast voor de omwonenden. Divisiedirecteur Stuifzand er kende gisteren dat de Alphense centrale zijn beste tijd heeft ge had. „Deze situatie is niet meer houdbaar. We waren zo verwik keld in allerlei procedures. Als je merkt dat de hele omgeving er tegen is, moet je je afvragen of dit nog wel de juiste locatie is." Stuifzand kon overigens nog niet vertellen waar zijn bedrijf buiten Alphen een nieuwe cen trale gaat bouwen. ter aar - Waarschijnlijk kan het met sluiting bedreigde zwembad Aarweide in Ter Aar nog een seizoen open blijven. En misschien nog wel langer. De raad neemt hier over een definitief besluit na de gemeenteraadsverkiezin gen. Buurgemeente Liemeer, waarmee Ter Aar het bad fi nanciert, piekert er niet over het bad te sluiten. Liemeer kan de lasten echter niet al leen dragen. CDA-wethouder Jonker uit Ter Aar verwacht binnen twee weken een onderzoeks rapport. Mocht de raad ech ter toch beslissen om de ex ploitatie van Aarweide stop te zetten, dan is er in Ter Aar niet direct een alternatief be schikbaar. „De mensen zul len dan moeten uitwijken naar zwembaden in de om ringende gemeenten", aldus Joriker. door Ilse van der Poel alkemade - De lijsttrekkers van de vier politieke partijen in Alkemade deden gisteravond hun best zich te profileren tijdens een politiek debat geor ganiseerd door de Ondernemersvereniging Al kemade (OVA). Tijdens het matte debat lukte dat echter moeilijk, ook omdat de meningen op heel wat onderwerpen dicht bij elkaar bleken te liggen. In theorie moest iedere lijsttrekker zich uitspreken voor of tegen een stelling over onder meer het tuinbouwbeleid, de agrarische sector, recreatie, woningbouw en een evenementenhal. In de prak tijk verzandden de discussies al snel door onder ling gekissebis of interrupties uit de zaal. Met na me Mooi Alkemade en de WD waren het nimmer eens. De keren dat er overeenkomsten over de standpunten tussen beiden paitijen waren te be speuren, schudden de lijsttrekkers Nico van Brus sel en Luuk Beelen dan ook sarcastisch de hand. Voor de bouw van een evenementenhal, die in Al kemade verloren gaat met de sloop van de veiling, was weinig steun te vinden. Alleen Mooi Alkema de toonde zich voorstander. Tegelijkertijd vindt Mooi Alkemade het tweede Veenderveld, in de buurt van de bedrijven Los, Straathof en Arie Ho- geboom aan de westkant van de A4, niet aan de orde, maar de PvdA en het CDA sluiten zo'n nieuw bedrijventerrein niet uit. Zij zien de aanleg van de HSL en de vestiging van de drie bedrijven in de driehoek A4, Ripselaan en Koite Dwarswi als een eerste aantasting van het Groene Hart d in de toekomst misschien nog wel doorzet. Over de noodzaak en charme van tuinbouw Roelofarendsveen zijn de meningen eensluiden Keihard handhaven wil iedereen ook, maar ov de manier waarop heeft de PvdA kritiek op h CDA/WD-college. „We hebben vastgesteld dat tuinbouwsector moet blijven, maar handhavi doen we niet. Een actief grondbeleid is hier! noodzakelijk, anders gaan de projectontwikk laars met de grond aan de haal." VVD-wethoud Beelen protesteert: „Er wordt ons van bovenaf weinig gereedschap geboden om te handhave Actief grond aankopen werkt niet, want een tui] der verkoopt nooit aan de gemeente, maar alti aan de hoogste bieder." Aan het eind van het debat werd de informati krant over de centrumplannen, die elke inwon vorige week in de bus kreeg, nog even aangeroei Het publiek vond de informatieverschaffing ov de hoogte van de flats in het centrum ronduit 'b driegend'. „Want waar vier verdiepingen sta wordt eigenlijk zes bedoeld. Er zit één verdiepü onder en een penthouse boven. Waarom woi dit niet gewoon vermeld? Ik moet naar de afdelii voorlichting bellen om hier achter te komen roept Angela van der Plas verontwaardigd. Beelt verontschuldigt zich: „Iedereen maakt wel ee een foutje." STEMMEN In de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen bezoekt het Leidsch Dagblad één straat in elke gemeente in de regio. De be woners spreken zich uit over de problemen van die straat, hun politieke voorkeur en waar het op het gemeentehuis over zou moeten gaan. Daaruit komt een stelling voort, waar alle lijst trekkers vervolgens op reageren. Welke straat bezocht wordt, bepaalt de burgemeester door blind te prikken op de platte grond. Jan Westra stuurde de redactie naar de Prinses Margriet straat in Koudekerk aan den Rijn. KOUDEKERK A/D RIJN (RIJ NWOÜDE) Prinses Margrietstraat, Koudekerk aan den Rijn Op de weilanden aan de rand van de gemeente na is er geen rustiger plekje in Rijnwoude te vinden dan de Prinses Margriet- straat in Koudekerk aan den Rijn. Vijftien rijtjeshuizen met keurig aangeharkte voortuinen aan de ene kant van de straat, de kleine basisschool De Rijn schans aan de andere. Alleen wanneer de school uitgaat, is er wat rumoer in de straat - maar snel daarna keert de rust weer. De bewoners vinden het prima. „Het is heerlijk zo", zegt Thea Schouten van nummer 25. „We genieten van de stilte, alleen de kinderen maken af en toe een beetje kabaal. Ik zou niet anders willen." De Prinses Margrietstraat is een van de kleinere straatjes in een naoorlogse arbeiderswijk aan de rand van Koudekerk. De rust die de straat kenmerkt, heerst in de hele wijk. Geen kroegen, geen doorgaand verkeer, zelden inci denten. Meneer Hoogeveen (78) die op nummer 7 woont, vindt het soms zelfs wel eens té rustig. „Ik ben blij dat ik tegenover de school woon", zegt hij. „Die kinderen brengen een beetje le ven in de brouwerij. Mijn vrouw en ik genieten daarvan. We zijn altijd blij wanneer de schoolva kantie weer is afgelopen, want zonder al die kinderen is het wel een hele stille boel." Wie maalt er in al die gemoede lijkheid nog om politiek? De meeste bewoners volgen de gang van zaken in het gemeen tehuis wel een beetje, maar emoties maakt de gemeentepo litiek hier niet los. „Ik volg het een beetje", zegt Cock Vreeburg van nummer 23. „Maar niet zo heel actief. Ik ga wel stemmen, hoor." Mevrouw Vreeburg blijkt representatief: bijna alle burgers volgen de politiek maar zo-zo. Ze denken wel allemaal te gaan stemmen, hoewel de meesten nog niet weten waarop. De poli tiek maakt hoe dan ook weinig emoties los. De rust van de Prinses Margriet- straat heerst namelijk ook in het Rijnwoudse gemeentehuis. Daar zetelt een college van drie grote partijen (PvdA, CDA en WD) en eigenlijk weet iedereen nu al dat dat na de verkiezingen nog zo zal blijven. „Het college zal wel hetzelfde blijven", zei de lijst trekker van oppositiepartij D66 onlangs in deze krant. „We wil len wel meeregeren, maar we moeten reëel zijn: de kans daar op is erg klein." Tja, waar zou je je als kiezer dan nog druk om maken? Een paar politieke kwesties le ven nog wel. Het zwembad De Dolfijn, dat net buiten Koude kerk ligt, moet volgens sommige politieke partijen gesloten wor den, omdat het te veel geld kost. Er liggen, zo redeneren D66 en WD, in Leiderdorp en Alphen toch prachtige overdekte baden? Kunnen die mensen uit Rijn woude daar dan niet heen? „Ik zou het vreselijk vinden als De Dolfijn dichtgaat", zegt me neer Hoogeveen. „Ik zwem daar elke woensdag. Op mijn leeftijd is die beweging heel belangrijk, meneer. Willen ze me dat afne men? Ik weet dat de PvdA De Dolfijn open wil houden, daar om denk ik dat mijn stem daar naar toe gaat." Nog een kwestie die de gemoe deren enigszins bezighoudt: de hoge OZB in Rijnwoude. Die steeg de afgelopen vier jaar met ruim vijftig procent. „Dat is wel vervelend", zegt Cock Vreeburg. „Het zou best wat lager mo gen." Maar fellere reacties ont lokt de belastingverhoging niet in de Prinses Margrietstraat. En verder dan die twee kwesties gaat de politieke betrokkenheid aan de Prinses Margrietstraat niet. De meeste bewoners van de straat kennen maar één wet houder bij naam: Gerrie van der Lecq, die al 25 jaar politiek actief is en na de komende verkiezin gen afscheid neemt. Ook Maar ten Boelen, al elf jaar burge meester van Rijnwoude, kennen de meesten nog wel. Maar de naam van de man die Boelen wegens diens slechte gezond heid sinds een jaar vervangt, Jan Westra, kennen maar weinig kiezers. Vroeger was dat wel anders, zeg gen de Koudekerkers. Vroeger lag de Prinses Margrietstraat in de gemeente Koudekerk aan den Rijn en was de politiek nog heel dichtbij. Maar in 1991 fu seerde Koudekerk met Hazers- woude-Dorp, Hazerswoude- Rijndijk en Benthuizen tot een nieuwe gemeente: Rijnwoude. De meeste bewoners van de Prinses Margrietstraat betreuren die fusie nog steeds. „Ik voel me Koudekerker. En absoluut geen Rijnwoudenaar", zegt meneer Hoogeveen. „Bij de naam 'Rijn woude' voel ik niet zo veel. Dat verandert niet meer." Thea Schouten voelt hetzelfde. „Ik blijf Koudekerker. Met de rest van de gemeente heb ik niet veel te maken." Sommige bewoners, vooral de oudere mensen die niet in de krant willen, spreken van 'ons dorp' en 'de overkant', waarbij dat laatste staat voor de rest van Rijnwoude. De Oude Rijn, die Koudekerk van de an dere drie dorpen scheidt, is maar smal - maar zoals het stroompje tweeduizend jaar ge leden de grens van het Romein se rijk markeerde, blijkt het ook nu nog een duidelijke afschei ding van twee gebieden. Meneer Hoogeveen: „Van mij mogen ze die herindeling vandaag nog te rugdraaien. Ik zou graag weer gewoon Koudekerker heten." Peter Groenendijk Rijnwoude bestaat niet. Koudekerk aan den Rijn zou weer gewoon Koudekerk aan den Rijn moeten heten, met een eigen bestuur en een ei gen burgemeester. Bert Bosch, lijsttrekker D66: „Rijnwoude bestaat wèl. De tijd van kleine dor pen is voorbij. Maar gedeeltelijk willen wij die schaalvergroting weer terugdraaien: wij pleiten voor de oplichting van wijkcomités, die demo cratisch gekozen moeten worden en in hun eigen wijk over plaatselijke aangelegenheden moeten beslissen. Mensen uit de wijk weten nu eenmaal beter wat er nodig is en wat niet. Ik was overigens nooit voorstander van de gemeentelijke herinde ling. Rijnwoude is ook geen groot succes gewor den. Maar je kan het niet meer terugdraaien. De volgende fusie staat zelfs alweer voor de deur." Peter Vorenkamp, fractievoorzitter WD: „Rijnwoude bestaat nu elf jaar en je ziet dat Kou dekerk totaal niet is verdwenen. Integendeel: het dorp ligt er mooi bij en de voorzieningen zijn goed. Ik vind het jammer dat de mensen in de Prinses Margrietstraat zich niet goed herkennen in het gemeentebestuur. De raad en het college doen him best om zich voor alle dorpen in te spannen. Zo heeft het college pas nog per fiets een bezoek gebracht aan Koudekerk - helaas wa ren daar maar een paar Koudekerkers bij. Ik wil wel eens praten met de bewoners van deze straat. Blijkbaar weten we in de gemeenteraad onvoldoende wat er leeft in Koudekerk." Hans Demoed, fractievoorzitter CDA: „Ach, Rijnwoude is niet meer dan een bestuurlij ke eenheid. Ik woon in Hazerswoude-Dorp en voel me ook nog steeds 'Dorper'. Daar is iiiks mis mee. Het is juist goed dat kernen hun eigen iden titeit behouden, ik denk dat heel weinig mensen zich 'Rijnwoudenaar' voelen. Maar die bestuurlij ke eenheid is wel degelijk belangrijk. Het levert veel voordelen op, vooral in bestuurlijk opzicht. De tijd van hele kleine gemeenten is voorbij. Ik moet er niet aan denken dat die weer zou wor den opgeheven." Kees de Best, lijsttrekker PvdA: „De dorpen zelf hebben nooit voor die herinde ling gekozen. Het is ons opgelegd. De herindeling heeft zeker nadelen gehad: zo is de afstand tus sen de burger en het bestuur duidelijk gegroeid. Er is veel geld gestopt in het apparaat, bijvoor beeld in het nieuwe gemeentehuis. De voordelen van de herindeling vind je dan ook vooral binnen het gemeentehuis. Ik begrijp dat mensen daar niet warm van worden, maar vanuit bestuurlijk oogpunt is het goed geweest. Ik merk dat mensen zich nog 'Koudekerker' of 'Benthuizenaar' voe len, en niet 'Rijnwoudenaar'. Mede daarom moe ten we maar even wachten met de volgende her indeling, die men ons nu alweer door de strot wil duwen. Laten we de boel in Rijnwoude eerst eens op orde brengen. We moeten het project Rijn woude de tijd geven om te slagen." Kees van Velzen, lijsttrekker SGP/Christenunie: „Dit geeft aan dat Rijnwoude niet leeft bij de mensen. Vooral in Benthuizen en Koudekerk merk je dat duidelijk. Het heeft alles te maken met de manier waarop deze gemeente met de mensen omgaat: als je de gemeente een vraag stelt, gaat die vraag een ambtelijke molen in, om er maandenlang niet meer uit te komen. Een ant s woord krijg je niet. De afstand tussen de burger en de gemeente is daardoor gevoelsmatig erg groot. Er moet een nieuwe bestuurscultuur ko men in Rijnwoude, willen mensen iets bij Rijn woude gaan voelen. Ambtenaren moeten man daat krijgen om vragen van burgers te beant woorden. Nu koppelt iedereen alles naar elkaar terug, niemand lijkt een mening te hebben. Ty perend voor de gemeente, tot aan het college aa toe: men is lief voor elkaar, niemand wil iemandf anders beschadigen. Wij zijn dat beu. Het is tijd voor een nieuwe cultuur in Rijnwoude, waar pit f tiger gedebatteerd kan worden en ambtenaren zelf iets te zeggen krijgen. Misschien dat de her kenbaarheid van die gemeente dan iets groter wordt."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18