Opknappen Het Wedde nog onzeker LEIDSE REGIO Vijftig 'jonge' monumenten in Wassenaar Forse politieke rel om Leiderdorpse projectenkrant mmh 'Chaos als sneltram niet komt' Dekkers beschuldigt ambtenaren R5 Koudenhoorn weer open 'olitiek debat ri het Trefpunt farmond - Lijsttrekkers van de Ifarmondse partijen gaan ko- ïende vrijdag met elkaar in de- at. De bijeenkomst vindt laats in het Trefpunt en begint m half negen. Het debat wordt •leid door Peter van der Geer, e oprichter van 'Debat en dia log'. De vier lijsttrekkers zullen un visie geven op onderwer- en als het recreatiebeleid, de orpskern, ouderen- en jonge- inbeleid, sport en volkshuis- esting. lieuw pand tuderenbond oorschoten - Ouderenbond NBO opent donderdag een ieuw onderkomen in Voor- :hoten. Het pand aan de Dob- eweg 2 biedt onder meer on- erdak aan een computeroplei- ingscentrum. Burgemeester erver verricht om 15.00 uur de fficiële opening. 'rijs voor eisbureau oorschoten - Reisburo Globe Voorschoten is door de bran- he-organisatie AVR uitgeroe- en tot het beste reisbureau in e provincie Zuid-Holland, innenkort gaat Globe Voor- •hoten op voor de landelijke tel. De medewerkers van het edrijf zijn door wethouder erschoor (economische za- en) alvast in de bloemen gezet. teun voor nissieprojecten oeterwoude - De Missievei- ng Zoeterwoude 2001 heeft lim 45.378 euro opgebracht, oktober kwam al ruim 40.000 uro binnen. Dit bedrag is uit- indelijk hoger uitgevallen ankzij giften, acties en collec- ■s. Aan 16 projecten is inmid- els geld overgemaakt. Zo ook an vier Zoeterwoudse missio- arissen in Zambia, Brazilië, anzania, de Filipijnen en ganda. Daarnaast biedt de lissieveiling financiële hulp an een paar andere projecten, aar Zoeterwoudenaren nauw ij betrokken zijn. dinsdag 26 februari 2002 door Pieter van Langevelde wassenaar - Veel groenstroken, lichtgebogen straten, ruime ka vels en plantsoenen. De Haagse architect Johannes Mutters wil de het Wassenaarse villapark De Kieviet in het zuidelijke deel van Groot Haesebroek bouwen als een vriendelijk ogende, groene tuinstad. Zes enorme villa's van zijn hand waren bedoeld om te laten zien welk karakter de be bouwing zou krijgen om vervol gens andere geïnteresseerden naai' de wijk lokken. Dat lukte bijzonder goed: tussen 1915 en 1925 verrees in de wijk de ene na de andere villa. Villapark De Kieviet is één van de Wassenaarse wijken die wordt besproken in het nieuwe boek Jong monumentaal Wasse naar. Aanleiding voor het uit brengen van dit boek zijn de vijftig rijksmonumenten die Wassenaar er dit jaar bij krijgt. Tot halverwege de jaren negen tig kende Nederland vrijwel uit sluitend rijksmonumenten die stamden van voor 1850. Volgens de monumentenwet kunnen echter bouwwerken van vijftig jaar of ouder als monument worden aangemerkt. De provin cie Zuid-Holland maakte daar om de afgelopen jaren een uit gebreide inventarisatie van 'jon ge' monumenten uit de periode 1850-1940. Het gevolg voor Wassenaar is een verdubbeling van het aantal rijksmonumen ten binnen de dorpsgrenzen. Het vorige week uitgebrachte boek biedt een schets van de ge schiedenis van Wassenaar en omschrijft de vele nieuw monu menten. Bij veel van de monumenten in villawijk De Kieviet is een Engel se invloed zichtbaar. De vloei end gebogen daken van riet, de erkers en de serres zijn allemaal gemodelleerd naar het voor beeld van de Engelse cottages. In de karakteristieke villa Bal- dershage aan de Duinweg 14 zijn Engelse aspecten gecombi neerd met elementen uit de ei gen landelijke boerderijcultuur. Baldershage, één van de eerste villa's in De Kieviet, stamt uit 1915 en is ontworpen door de plaatselijke architect Marinus van der Wall. De villa dankt zijn naam aan Balder, een dappere strijder en god van het licht in de oude Noorse mythologie. In het interieur, dat veel van zijn oorspronkelijke karakter heeft behouden, zijn vele verwijzin gen naar de scheepvaart te vin den. Zo zijn in de glas-in-lood- ramen in het trappenhuis voor stellingen van schepen te vin den en vertoont de in donker hout uitgevoerde salon veel overeenkomsten met een scheepskamer. C. Hoek, bewoner van Balders hage, vindt de status van rijks monument belangrijk. Eigena ren van monumentale gebou wen kunnen subsidies ontvan gen bij restauraties en onder houd. „Het was ons niet zozeer om het geld te doen, als wel om het behoud van het huidige ui terlijk", aldus Hoek, die bang was dat een toekomstige eige naar het pand ingrijpend zou verbouwen. Veel hinder van de nieuwe status ondervindt ze niet. „Monumentenzorg heeft liever niet dat er verbouwd wordt, maar ze verbieden ons niets." Het boek Jong monumentaal Wassenaar is verkrijgbaar bij de servicebalie van het gemeente kantoor en bij de boekhandels De Kier en Van Stockum. Het interieur van de Wassenaarse monumentale villa Baldershage: een trappenhuis met siersmeedijze- ren balustrade en een glas-in-loodraam met illustraties van schepen. Foto: Bureau TasT door Jeroen Bordewijk voorschoten - Het is nog aller minst zeker dat de Voorschoten- se gemeenteraad donderdag in stemt met het renovatieplan voor zwembad Het Wedde. De wethouders Carabain (Sport en Recreatie) en Verschoor (Financi en) kregen gisteravond een sper vuur van vragen voor de kiezen in een gecombineerde commis sievergadering Welzijn en Midde len. Of het echt niet goedkoper kon, was daarvan de belangrijk ste. Het 21 jaar oude zwembad moet worden vernieuwd omdat het bad niet meer aan wettelijke ei sen op het gebied van hygiëne voldoet. Ook zijn energiebespa rende maatregelen nodig. Het college kwam onlangs met het plan voor een 'minimale op knapbeurt', waarbij werd afge zien van luxe investeringen als een glijbaan en fitnessruimten. Wel is er ruimte voor een nieu we entree die toegankelijker is voor minder validen, een nieu we technische installatie en nieuwe kleedruimten. Vanaf 2006 moet Het Wedde weer ge noeg bezoekers trekken om zon der verlies te kunnen draaien. Het plan kost 3,2 miljoen euro. Dat geld moet onder andere ko men uit een OZB-verhoging van 3,5 procent. Dat Voorschoten een eigen zwembad moet hebben dat aan alle moderne eisen voldoet, daarover was iedereen het wel eens. Maar het onderhavige plan kent een financiering die nog twintig jaar op de gemeen tebegroting zal drukken. „Dat legt een enorme hypotheek op de toekomst", zei Y.J. Molen kamp (D66). „Kunnen we deze beslissing daarom niet beter overlaten aan de nieuwe ge meenteraad?" Ook de VVD stond niet te springen: „Wij gaan alleen akkoord met een echt sobere renovatie", zei Th.S.G. Schimmel. „Aan deze renovatie zitten nog te veel ex tra's. Hoe weten we bovendien dat het allemaal gaandeweg niet nog duurder wordt?" Maar volgens wethouder Cara bain werden met deze renovatie uitsluitend maatregelen geno men 'die strikt noodzakelijk zijn of die met het strikt noodzakelij ke samenhangen'. „Er is nu sprake van een gedoogsituatie. Het zwembad voldoet gewoon niet aan eisen op het gebied van Arbo, milieu en veiligheid. M.G.Th. Kleijweg (Groenlinks) en H.S. van Eijk (CDA) klaagden erover dat sommige bedragen beduidend hoger waren dan de bedragen die ze eerder hadden gehoord. De PvdA tenslotte, 'moest door een hele zure appel heen bijten' voordat het de plannen kon goedkeuren. Of het echt niet goedkoper kon, zodat er ook nog wat van de toegeno men OZB-opbrengst zou over blijven voor andere bestedingen op het gebied van sport en cul tuur, wilde C.M. Regoor (PvdA) weten. Wethouder Verschoor bena drukte dat het onmogelijk is om het plan te financieren zonder beslag te leggen op geld uit toe komstige begrotingen. „Dan houd je jezelf voor het lapje", zei hij. „Je moet dit plan in één keer goed afdekken. Als je nu al leen maar incidenteel geld vrij maakt, kom je in de toekomst met een tekort te zitten." De ge meenteraad beslist donderdag over het renovatieplan. nor Eric Went iderdorp - De nieuwste 'Grote rojectenkrant' van de gemeen- Leiderdorp is een volstrekt lisplaatst en kostenverslindend sitekaartje van het huidige ethouderstrio. Dat vinden Hu- Langenberg (WD), Simon feeda (BBL) en Catrien Honnef iroenLinks). „Opmerkelijk, de- tomeloze borstklopperij tien igen voor de verkiezingen", elt de WD-lijsttrekker cynisch 1st. „Ik vind het onfatsoenlijk at de belastingbetaler voor dit sort peperdure verkiezingspro paganda moet opdraaien." De vijfde editie van de grote Lei derdorpse projectenkrant wordt de komende dagen huis-aan- huis verspreid. De krant is be doeld om burgers regelmatig te informeren over de grootschali ge plannen in het dorp. „Maar de jongste editie staat veel te na drukkelijk in het teken van de verkiezingen", stelt BBL-voor- man S. Weeda geërgerd vast. Hij vindt dat de drie wethouders zichzelf te hard op de bestuurlij ke borst kloppen. „Ze krijgen in die krant elk een eigen pagina om wat futuristische vergezich ten neer te leggen. Zo gaat Kol man er bijvoorbeeld nu al van uit dat ze in 2004 op de plek van de Muzenhof de eerste paal van het woonzorgcomplex mag slaan. Maar dat staat nog lang niet vast. Daarmee zet je burgers op het verkeerde been. En daar is dit medium absoluut niet voor bedoeld." Weeda kan 'met de beste wil van de wereld' maar een con clusie trekken. „Dit is ordinair campagne voeren met gemeen schapsgeld. De kiezer krijgt de boodschap dat Leiderdorp het beste af is als deze wethouders nog vier jaar blijven zitten. Maar als ik dat lees, dan gaan mijn stekels meteen recht overeind staan. Dit is werkelijk te gek voorwoorden." Ook WD-lijsttrekker Langen- berg vindt dat de huidige colle geleden met de verspreiding van deze krant te ver gaan, zijn 'ei gen' wethouder Pauline Kolman incluis. „Het is duidelijk dat de ze club dolgraag samen verder wil, maar om dat nu ook nog op kosten van de belastingbetaler kenbaar te maken, dat vind ik ronduit onfatsoenlijk. Het ge volg is dat straks de onroerend zaakbelasting weer omhoog moet, omdat dit college zo no dig propaganda wil verspreiden. Hier is duidelijk een grens over schreden." Zover wil Groenlinks-kandidaat Honnef niet gaan. „Maar het is op het randje. Want deze krant ademt toch de sfeer uit dat de coalitie fijn nog een periode ver der gaat. Maar we weten na tuurlijk allemaal dat de kaarten anders liggen." Volgens Honnef had 'wat meer bescheidenheid' op z'n plaats geweest. „En het had best een stuk neutraler ge kund. Want dit is natuurlijk niet de manier waarop een gemeen te informatie over plannen doorgeeft." Burgemeester en wethouders begrijpen niets van de commo tie over de projectenkrant. „Dit is de laatste uit een serie geplan de afleveringen, waarin de ba lans over de afgelopen gemeen teraadsperiode wordt opge maakt. De insteek van de artike len is ook niet afwijkend. Dus er is eigenlijk niets anders in verge lijking met de voorgaande edi ties. Behalve dat deze krant vlak voor de verkiezingen ver schijnt." warmond - Recreatie-eiland Koudenhoom in Warmond is vanaf vandaag weer open voor het publiek. Een erkend bureau heeft het eiland asbestvrij ver klaard. Koudenhoom werd op 6 februa ri afgesloten, nadat er asbestres- ten waren aangetroffen uit de verbrande botenloods van Juf fermans. Een saneringsbedrijf maakte het recreatie-eiland schoon door het asbest deeltje voor deeltje met blote handen op te pakken. De schoonmaak- werkzaamheden liepen vertra ging op door de kou. Op het industrieterrein Veerpol- der gaat de asbestverwijdering nog door. Naar verwachting kan ook dit gedeelte deze week weer worden opengesteld. De boten loods van Juffermans waaruit het asbest afkomstig is, zal on der deskundige begeleiding worden gesloopt. Er zijn maat regelen genomen om te voorko men dat de asbest zich vanuit de afgebrande loods verder kan verspreiden. Nog acht nachtjes sla pen en dan mogen we stemmen. De Leider- dorpse burgemeester Zonnevylle geeft alvast een stemadvies. In Oegstgeest leidt de ver kiezingskoorts tot lou terende taferelen. En wij maar denken dat het fenomeen stemadvies met de teloorgang van het zuilen stelsel ten grave is gedragen. Totdat we deel vijf van de Gro te Projectenkrant van de ge meente Leiderdorp onder ogen kregen. In dit kleurrijke infor matieblad voor alle burgers van Leiderdorp, prijst burge meester Zonnevylle schaamte- oos 'zijn' huidige wethouders- >loeg voor nog eens vier jaar iet pluche in. 'Samen aan de slag', grijnst hij een tikkeltje jrutaal zijn ingezetenen tege moet, terwijl hij opzichtig zijn duim opsteekt naar zijn 'ambi- üeuze, daadkrachtige, verande ringsgezinde' Leiderdorpse wethouderstrio. Het kiekje op de voorpagina van het gemeentelijke informa tieblaadje liegt er bepaald niet om. Burgers van Leiderdorp, dit zijn de drie mensen op wie u straks moet gaan stemmen, schreeuwt de burgemeester zijn inwoners tegemoet. De charme van dit ordinaire stem advies, is dat het zo openlijk gebeurt. Zelfs een kind van drie begrijpt wat iemand bedoelt als hij glimlachend zijn duim in de lucht steekt. Het zou an ders zijn als de burgemeester zijn duim demonstratief naar beneden had laten hangen. Dat is feitelijk net zo goed een stemadvies, maar dan tegenge steld. Het stemadvies van burgemeester Zonnevylle. Foto: Grote Projecten krant gemeente Leiderdorp Zo klip en klaar Zonnevylle dus is in zijn boodschap, zo goed is op de foto ook te zien hoe zijn wethouders daarover denken en hoe de onderlinge verhou dingen in het huidige college liggen. Zo leunt de sluwe Arie Roest (CDA) licht op de sterke schouder van PvdA-collega Molkenboer. De financiële man van Leiderdorp heeft drommels goed in de gaten dat de burgemeester met dit frivole staatsieportret op het randje van het toelaatbare balanceert. Zijn schalkse lach op het ge wraakte kiekje spreekt boekde len. 'Dit kan je niet maken, jongen', zie je hem calculerend denken. 'Maar zolang het goed gaat. en Victor meedoet ben ik je man'. Ook PvdA-collega Molkenboer is natuurlijk lang niet gek. Ster ker nog, hij heeft de composi tie van de foto misschien wel zelfbedacht. De geslepen strateeg heeft speciaal voor het kiekje zijn welbekende strenge, ondoorgrondelijke pose aange nomen. Zo van: wie maakt mij wat. Maar achter zijn brillegla- zen ziet de opmerkzame Lei derdorper de twijfel in zijn sa mengeknepen ogen. 'Gut, we gaan nu wel heel erg ver met onszelf de hemel in prijzen. Ik hoop dat we hiermee wegko men.' Alleen WD-wethouder Pauline Kolman beseft, getuige haar goedmoedige glimlach, niet goed wat er precies aan de hand is. Ze staat er eigenlijk een beetje verloren bij. Maar ook dat is misschien wel heel kenmerkend voor de politieke verhoudingen in het college. Dat hebben we de afgelopen raadsperiode namelijk wel va ker gezien. Gemoedelijk Nooit eerder speelden zich zul ke warme, louterende taferelen in Oegstgeest af als in deze ver kiezingstijd. Een vergeten oma krijgt onaangekondigd bezoek van haar (klein)kind en snoept van het meegebrachte advo caatje. De donderbuien van de chagrijnige oudoom worden genegeerd en de man geniet plots van ongekende aanloop. Kennissen waarvan de naam in het adresboekje nog net niet was doorgestreept, worden verrast met een Uef en belang stellend telefoontje. En buren hulp neemt ongekende vor men aan. In de stromende re gen wordt de hond van de zie ke oude invalide buurvrouw uitgelaten en het huis van een alleenstaande man krijgt een gratis schoonmaakbeurt. De gedragsverandering van de Oegstgeestse bevolking is on gekend! Iedereen staat dan ook diep in het krijt bij de plaatse lijke politieke partij. Want Leef baar Oegstgeest heeft de nieu we sociale rage ontketend. In het februarinummer van haar informatieblad roept de partij alle leden op om actief zieltjes te winnen. Het verspreiden van schriftelijke informatie levert namelijk te weinig extra stem men op, veronderstelt de cam pagnecommissie. Daarom moeten de leden praten met andere Oegstgeestenaren. Al leen in een gesprek kun je an deren ertoe brengen voor LO te kiezen, zo maakt de campag necommissie duidelijk. In ka pitalen staat het daarom ge schreven: 'Bewerken van bu ren, vrienden en kennissen'. Aangezien Leefbaar Oegstgeest meer dan 450 leden telt. heeft deze oproep verstrekkende ge volgen gekregen. Over politiek kun je niet zo maar praten, daar is een gemoedelijke sfeer voor nodig. Vandaar die on baatzuchtige acties in het dorp. Heeft Leefbaar Oegstgeest, die in het college knus dichtbij de drie andere partijen zit, zich op de valreep voor de verkiezin gen toch weten te onderschei den. Eric Went Nancy Ubert oegstgeest - De Oegstgeestse wethouder van ruimtelijke ordening Rianne Meester maakt zich zorgen over de onzekere status van de Rijn Gouwe Lijn. „Als die sneltram niet wordt aangelegd, ont staat er op Rijnfront een absolute chaos", Binnen een jaar moet Oegstgeest een nieuw be stemmingsplan voor Rijnfront hebben. De verge vorderde plannen voor de herinrichting van het gebied tussen de A44 en de Rijn zijn grotendeels gekoppeld aan de komst van de sneltram. „We zijn er nooit voor de volle honderd procent van uitgegaan dat de Rijn Gouwe Lijn aangelegd zou worden, maar hebben er wel altijd rekening mee gehouden dat de sneltram hoog op het prioritei tenlijstje van de provincie staat. Mijn onzekerheid en bezorgdheid is toegenomen na uitlatingen van gedeputeerde Norder." Eind vorige week werd duidelijk dat het nieuwe kabinet de verkeersplannen van de verschillende overheden minder rijkelijk kan honoreren dan is gedacht. Het is de verwachting dat het budget voor infrastructurele projecten van 15 miljard tot 5 miljard wordt teruggebracht Norder is bang dat dit ten koste gaat van de Rijn Gouwe Lijn, zo liet hij in deze krant weten. Tot ontzetting van Mees ter. „Zonder sneltram wordt het zo'n vreselijke toestand op Rijnfront, dat ik daar niet eens over wil nadenken. De ontwikkeling van Rijnfront is gericht op goed openbaar vervoer. Vooral nabij de geplande haltes wil Oegstgeest 'geconcentreerd' bouwen. „In Rijn front willen we bedrijven die niet per se met de auto bereikt moeten worden. Dus geen garage of autospuiterij", verduidelijkt Meester. Zij gaat op korte termijn met de provincie praten over de ver ontrustende ontwikkeling. „De provincie heeft ons indertijd opgelegd Rijnfront te ontwikkelen. Dus is nu mijn vraag wat zij voor ons gaat doen." door Eric Went leiderdorp - De Leiderdorpse Riet Dekkers heeft aangifte ge daan van valsheid in geschrifte. Volgens haar hebben ambtena ren van de gemeente Leiderdorp de bouwtekeningen voor de uit bouw van haar huis buiten haar medeweten om veranderd. Wet houder Molkenboer ziet dat an ders. „Dit is een oude discussie die al lang in ons voordeel be slecht is." Het juridisch getouwtrek tussen Dekkers en de gemeente Leider dorp over de aangebouwde ser re aan de Van Poelgeestlaan gaat terug tot 1995. Volgens Dekkers zijn de maten van deze aanbouw niet in strijd met de bouwvergunning, die de ge meente al op 17 oktober 1995 verleend heeft, noch met het be stemmingsplan. De gemeente stelt daar tegenover dat de serre 37 centimeter hoger is dan het bestemmingsplan toelaat. De Raad van State geeft de gemeen te gelijk. Leiderdorp mag een dwangsom van 10.000 gulden innen, of de serre afbreken, oor deelde de Raad ruim een jaar geleden. Tot op heden is dat niet gebeurd. Dekkers is er echter vast van overtuigd dat ambtenaren van de gemeente Leiderdorp zonder haar medeweten veranderingen hebben aangebracht in de door haar ingediende bouwtekenin gen. Dat zou gebeurd zijn na ruggespraak met haar architect. De gewijzigde tekeningen zijn vervolgens bij Provinciale Staten terecht gekomen. Een brief van de provincie sterkt haar in die overtuiging. 'U heeft verklaard dat deze tekening zonder over leg met u door de gemeente is aangepast en dat is ook onlangs ambtelijk door de gemeente be vestigd', schrijft N.E. Mier van de provinciale afdeling Ruimte lijk Beheer op 13 februari. „Dat geeft mij dus de zekerheid dat ik bedonderd ben", aldus Dekkers. Zij stelt de gemeente Leiderdorp aansprakelijk voor alle kosten die zij de afgelopen jaren ge maakt heeft. „Ik heb inmiddels twaalf mappen met correspon dentie over deze zaak, met een totale dikte van 37 centimeter. Al dat gedoe heeft me alleen al 65.000 euro gekost aan juridi sche adviezen. Dat geld wil ik in elk geval terughebben. De Leidercfc>se wethouder Molkenboer reageert gelaten op de aangifte. „Het is de zoveelste episode in een veel te lang voortslepende kwestie." Met de passage uit de brief van Gede puteerde Staten rakelt Dekkers volgens hem 'een oude discus sie uit 1997' op. „Die tekeningen zijn inderdaad gewijzigd. Dat komt wel vaker voor. Maar de Raad van State heeft id geoor deeld dat zij zich er zelf van had moeten vergewissen dat alle ge waarmerkte tekeningen klopten. Ze beweert dat ze die gewijzigde tekeningen nooit gekregen heeft, maar ze had ze zo bij ons kunnen opvragen. Deze discus sie gaat dus wederom nergens over. Een storm in een glas wa ter. meer is het niet.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17