Jongeren naar terrein Bewoners mogen kiezen, maar renovatie betekent op z'n hoogst tien jaar uitstel voor Plan West brandweer DUIN BOLLENSTREEK Rijnsburgse wijk moet uiteindelijk plat De rijke historie van de Sassenheimse Parklaan Zondagsrust Katwijk niet voor iedereen meer heilig Vertrek van ambtenaren kostte Noordwijk heffing baatbelasting 'Regie over Valkenburg voor KRV-gemeente' I WEKEN VOOR 22,00 r R4 m mmMÊtmtrnm Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 j Auto weg na inbraak katwijk - Een bedrijf aan de Blokmakersstraat in Katwijk is een personenauto armer. In brekers forceerden afgelopen nacht het slot van de garage deur en gingen er met de auto vandoor. Bolkestein in Noordwijk NooRDwiJK - Frits Bolkestein, eurocommissaris en voormalig fractievoorzitter van de landelij ke WD, is maandag 4 maart aanwezig op een bijeenkomst van de Noordwijkse liberalen. Ook Tweede-Kamerlid Hella Voüte-Droste en voormalig WD-wethouder van Noordwijk en oud-gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland Ted Jansen geven acte de présence, net als de lokale WD-kandida ten. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in hotel Huis ter Duin. Discussie over Valkenburg katwijk - De Stichting Vrien den Marinevliegkamp Valken burg (SVMV) houdt op 13 maart een discussieavond over de toe komst van het marinevlieg kamp. Voor deze avond zijn di verse sprekers (zowel voor- als tegenstanders van sluiting) uit genodigd. De bijeenkomst is in zalencentrum Tripodia in Kat wijk. Aanvang 20.00 uur. Toe gang is gratis. Rosenmöller in Noordwijkerhout noordwijkerhout - Paul Ro- senmöller, lijsttrekker van Groenlinks voor de Tweede- Kamerverkiezingen, komt van avond naar Noordwijkerhout. In De Schelft houdt hij een praatje over plaatselijke politiek en landelijke items, waarna de lijsttrekker van de plaatselijke partij, Hans Steenbrink, een toelichting geeft op het pro gramma voor de gemeente raadsverkiezingen volgende week. De deuren gaan om 19.30 uur open. dinsdag 26 FEBRUARI 2002 Eindelijk plek voor Noordwijkse jeugd door Anton Diedrich noordwijk - De zestienplussers van Noordwijk, die sinds het slui ten van Join nergens meer te recht kunnen, krijgen onderdak op het terrein van de brandweer aan de Duinwetering. De nood gebouwen die naast het Northgo College zouden komen, worden nu tussen Northgo, voetbalver eniging Noordwijk en brand weerkazerne geplaatst, op het parkeerterrein van de laatste. Wethouder Van Bockhove ver wacht niet dat dat binnen ander halve maand gebeurt. Het jongerenwerk in Noordwijk zit al langer met de handen in het haar, vanwege een gebrek aan ruimte. Het Joingebouw aan de Duinwetering is al meer dan een jaar gesloten en zou ge sloopt worden. Voor de jongste groep (tot zestien jaar) is er nu ruimte in de Wilübrord-mavo, maar met de oudere groep kon het jongerenwerk nergens te recht. Ook bij de Northgo niet. „Een aantal buurtbewoners was heel ernstig serieus tegen", zoals wethouder Van Bockhove het omschrijft. „En dan kun je niet doen alsof je je er niet aan stoort." Hij is blij dat hij nu een tijdelijke oplossing heeft gevonden voor de oudere jongeren. „Ik zat er wel mee in mijn maag", zegt van Bockhove. „Zodra het over jeugd en over jongeren gaat, gaan mensen steigeren. Ze den ken dat het alleen maar rotzooi is. En hoe je dat beeld moet ver anderen, geen idee." De brand weer, de school en de voetbal club zijn - de eerste en laatste schoorvoetend - akkoord ge gaan met de plaatsing van noodgebouwen voor de jeugd. „Gelukkig wel", zegt de wethou der. „Want als het daar ook niet had gekimd, op een plek zonder buren, dan moet je de jeugd zo'n beetje uit het dorp gaan ve gen." De noodoplossing is bedoeld voor de eerste paar jaar. In het nieuwbouwproject aan de Mor genster, waar de Witte School, de bibliotheek, asielzoekerswo ningen en natuurcentrum Jan Verweij ook een plek moeten krijgen, wordt voorlopig nog niet gebouwd aan een perma nente plaats voor jongerenwerk. En dan nog zou het daar in eer ste instantie om de 'zestienmin- ners' gaan. „Ik ben dus nog steeds aan het zoeken naar een andere locatie", zegt Van Bock hove. De coördinator van het jeugd en jongerenwerk, A. Muller, rea geert opgetogen op het nieuws dat de noodcabines bij de brandweer komen. „Ik heb het nog niet van de gemeente ge hoord, maar mooi. Heel mooi." Een week geleden vroeg zij zich nog af of er in Noordwijk ooit iets van de grond zou komen. „Maar nu kunnen we plannen gaan maken, volgende week heb ik een sollicitatiegesprek met een tweede jongerenwerker - we kunnen eindelijk beginnen met het jongerenwerk in deze gemeente." rijnsburg - Onmiddellijke sloop van de huizen of sloop over tien jaar. Dat is de keuze die de be woners van de Rijnsburgse wijk Plan West in de komende tijd moeten maken. Willen ze dat hun woningen gerenoveerd en opgeknapt worden met het vooruitzicht van sloop binnen een jaar of tien? Of moet de wijk op korte termijn tegen de vlakte, omdat men de voorkeur geeft aan nieuwbouw? Voorlopig blijven woningbouw vereniging Spinoza, het Bewo nersplatform en de gemeente daarover in het ongewisse. De bewoners laten zich in dit stadi um nog niet uit hun tent lokken over een definitieve keuze. Ze moeten de informatie die ze van de betrokken instanties hebben gekregen eerst nog op zich in laten werken. Het duurt waarschijnlijk nog wel enige tijd, voordat duidelijk is op welke wijze men de circa veertig jaar oude wijk nieuw leven denkt in te blazen. Enkele honderden bewoners van de 310 betrokken woningen hoorden gisteren tijdens een in loopmiddag en -avond in de Oranje Nassau school aan De Poel alles wat ze wilden weten over de twee opties die Spinoza voor hen in petto heeft: een op knap- en een nieuwbouwvari- ant. Voor beide keuzemogelijk heden wil de woningbouwver eniging evenveel geld beschik baar stellen als startkapitaal: 4,3 Als de bewoners van Plan West kiezen voor nieuwbouw, wordt in Rijnsburg begonnen met bebouwing van het Westerpark. Archieffoto: Wim Dijkman miljoen euro. Volgens de woningbouwvereni ging kleven er nogal wat bezwa ren aan een opknapbeurt. De verbeteringen leveren vrijwel ze ker niet het door de bewoners gewenste resultaat op. Zo is er geen ruimte voor het aantal be nodigde parkeerplaatsen en is de kwaliteit van het groen en het gebied rond de snackbar 'niet optimaal'. Bovendien is er aan het probleem van geluidsover last niet veel te doen, worden de noodtrappen niet allemaal stel selmatig vernieuwd en kan niet ieder portiek worden afgesloten. Ook de installatie van liften staat niet op het programma. Spinoza laat er dan ook geen twijfel over bestaan. Kiest men voor een op knapbeurt dan betekent dat uit stel van executie: na een jaar of tien komt de slopershamer er alsnog aan te pas. Als de wijk Plan West nu tegen de grond gaat, komen er ver schillende typen woningen, ap partementen van verschillende grootte en prijs in de huur- en koopsector voor in de plaats. Ook worden er eengezinswo ningen gebouwd met een tuin tje. Deze categorie is speciaal bedoeld voor mensen met een laag inkomen. Bij de huurwoni- gen wordt gedacht aan huren van 272 euro, 363 euro per maand en hoger. Als de bewoners van Plan West hun zinnen zetten op nieuw bouw zal, om te voorkomen dat woningen gesloopt worden voordat een ander huis kan worden aangeboden, eerst het Westerpark worden bebouwd. De bewoners van de Boslaan 100 flat, de enigen die niet met een in een ander huis terecht kan, moeten verkassen naar een wisselwoning. De overige flatbe woners kunnen, totdat ze hun nieuwe woonruimte betrekken, terecht in de nieuwe woningen in het park. Het is de bedoeling dat het project rond 2008 afge rond is. Naar aanleiding van een discus sieavond op 4 maart bepaalt het Bewonersplatform zijn stand punt om dat vervolgens te be spreken met de projectgroep en Spinoza. De projectgroep stelt naar aanleiding daarvan een ad vies op voor de directie van de woningbouwvereniging, die een besluit neemt. Daarna moet de gemeente de knoop definitief doorhakken. noordwijk - Het vertrek van ambtenaren op het Noordwijkse gemeentehuis is de oorzaak van het mislopen van de baatbelas ting voor de inmiddels opge knapte Hoofdstraat. Dat blijkt uit een onderzoek naar wat er precies is misgegaan op het Noordwijkse gemeentehuis. Doordat Noordwijk vergat het besluit tot het instellen van baatbelasting te publiceren, kan de belasting nu niet meer wor den geïnd. Uit de rapportage die vanavond in de gemeenteraad wordt be sproken, blijkt dat het foutje op het gemeentehuis dit jaar bijna vijfduizend euro kost. Vanaf 2003 kost het Noordwijk jaarlijks vijftienduizend euro. Dat is minder dan oorspronke lijk werd gedacht, omdat de kos ten van de nieuwe bestrating la ger uitvallen dan eerder was be groot. Ook worden in de rapportage voorstellen gedaan om soortge lijke fouten te voorkomen. Het blijkt dat door het vertrek van achtereenvolgens de verant woordelijke ambtenaar en het hoofd van de afdeling, het Hoofdstraatdossier tussen wal en schip is gevallen. Hoe dat precies kon gebeuren, is niet meer te achterhalen vol gens de rapportschrijvers. Er moet volgens hen een controle systeem worden opgezet voor publicaties van gemeentelijke besluiten. katwijk - Evenementen voor toeristen en de eigen bevolking mogen van 56 procent van de Katwijkers ook op zondag wor den gehouden. Dat is de uit komst van het onderzoek dat het Leidse bureau Research voor Beleid in opdracht van deze krant heeft gedaan. Daarbij werd aan duizend Katwijkse huishoudens de vraag gesteld of de zondagsrust daarvoor mag wijken. Op de vraag 'Katwijk wil graag meer toerisme aantrekken en meer evenementen voor de ei gen bevolking organiseren. Mo gen deze evenementen ook op zondag gehouden worden?' ant woordde 41 procent van de on dervraagden met 'nee'. Twee procent had geen mening. Het verschil tussen jongeren en ou deren is opvallend en weinig verrassend: van de mensen van 65 jaar en ouder vindt 63 pro cent dat een evenement niet op zondag gehouden mag worden. In de leeftijdsgroep 18 tot en met 29 jaar vindt 58 procent van wel. Iets verrassender reageert de leeftijdsgroep van 45 tot 64 jaar: 64 procent is van mening dat een evenement op zondag moet mogen. VW-directeur R. van der Burg vindt de uitkomst van de enquê te 'geen schokkend beeld'. Hij wordt er ook niet echt warm of koud van. „Natuurlijk willen we graag meer dingen organiseren. Maar het is niet zo dat toerisme in Katwijk staat of valt bij evene menten op zondag." Het is een slecht jaar geweest voor toeris me, geeft hij toe. Ook in Katwijk, „maar dat is een mondiaal beeld. Dat heeft met een gebrek aan evenementen niet zoveel te maken." Wat de WV graag zou willen, zegt Van der Burg, is één of twee keer per jaar een evenement dat bp vrijdag begint en tot en met zondag duurt. „Dan denk ik bij voorbeeld aan de visserijdagen", zegt hij. „Daar heb je dan ook de mensen bij nodig die helpen organiseren en op de dag zelf mee kunnen werken, en of je die op zondag bereid krijgt is dan ook maar de vraag. Maar het is echt niet zo dat op iedere zon dag in de zoemer iets moet ge beuren. Sterker nog, veel men sen waarderen ook de rust. En als ze iets anders willen, dan zijn er in de omgeving nog genoeg dingen te doen." Met de uitslag van het onder zoek in de hand is Van der Burg niet van plan grote plannen aan de gemeente voor te leggen. „Andere zaken zijn op dit mo ment belangrijker. Een aantrek-' kelijke boulevard, bereikbaar heid van het centrum en het strand, vakantiehuisjes en bun galowparken..." Als dat allemaal komt, dan brengt dat meer mensen - die ook vermaakt willen worden, zelfs op zondag. „Ach, dat zien we dan wel weer", zegt Van der Burg. „Zoals ik al zei: je hebt dan ook nog de handen nodig die het wek kunnen doen. Als Mogen evenementen ook op zondag plaatsvinden? Beukenlaan. Dat lijkt de ge meenteraad van Sassen- heim een mooie naam voor de nieuwe omleidingsweg in het dorp. We schrijven het jaar 1950. Sassenheim is volop in ontwikkeling. Om druk verkeer uit de dorpskom te vermijden, is opdracht gegeven een brede weg aan te leggen tussen de Hoofdstraat en de Provinciale weg. Het raadsvoorstel luidt: 'Uit practische overwegingen geven wij er de voorkeur aan de gehele omleidingsweg te betitelen als 'Beukenlaan' omdat de bewo ners van de huidige Beukenlaan en ook de bevolkingsadmini stratie van een wijziging van de ze laan schade en hinder zou den kunnen ondervinden. Beukenlaan, aan zo'n naam mankeert niks. De raad gaat er zonder discussie mee akkoord. Wat anders ligt dat met de nabij gelegen St. Anthoniuslaan. De raadsleden vinden die naam niet gepast. De heer Verschoor, in die tijd waren de raadsleden nog heren, zegt dat een straat niet naar een R.K. kerkelij] soon genoemd mag worden. Dat past hier niet, meent de heer Verschoor. De raad kiest toch voor St. Anthoniuslaan. En voor Beukenlaan, dus. Totdat een slimmerik er achter komt dat de naam Beukenlaan niet zo gepast is. Als je een weg Beukenlaan noemt, moeten er ook beuken zijn. Die zijn er niet. Wel was er een plan om de bomen te planten. Daarvoor wordt advies ingewonnen. Het raadsvoorstel in 1951: 'De houtvester van het Staats bosbeheer is van oordeel dat het profiel van het gedeelte van de Beukenlaanachter het park zich eigenlijk niet leent voor be planting met grote laanbomen, daar zich aan de westzijde als omlijsting het park bevindt en aan de oostzijde de voortuinen van de woningen, waar heesters en sierbo- men zijn geplant. Tsja, daar sta je dan als raad Onder redactie van Rob Onderwater tel. 071 5356457 De Parklaan in Sassenheim vijftig jaar geleden. Veel hoogwaardigheidsbekleders tij dens de officiële opening van de toen nog rustige en voor die tijd brede laan. Foto's: Jaap Dijkstra daar hebben 'm keer dat zich voortbeweegt over naam moet er komen: 'Daar de omlei dingsweg eigenlijk in een grote boog om het park loopt, geven wij er bij na der inzien de voorkeur aan de naam 'Parkstraat' te noemen. Parkstraat. Het is anders dan Beukenlaan, maar vooruit, alles beter dan Schaepman- of No- lensstraat, want die namen roe pen weerstand op in 'Sassem'. Parkstraat haalt het echter niet in de raad. De heer Verschoor, weer, stelt 'Parklaan' voor. De heer Wesse- ling is het met hem eens: 'Het is een grote bre de verkeersweg. 'Parklaan' is een goede naam, het staat gekle der'. Gekleder. Als we in december 2001 over de Parklaan rijden, komt de weg ons een beetje saaierig over. Wel hele mooie, statige huizen, maar veel ver een brede verbinding. Als je bij je overbuurman koffie wil drin ken, kun je niet eventjes over steken. Je moet heel goed uitkij ken. Toch is er dorpse gezelligheid. Het feit dat de Parklaan (be dankt nog, mijnheer Verschoor) dit jaar vijftig jaar bestaat, is voor de bewoners reden om uit te pakken. Op 23 maart wordt in dansschool Van der Geest een groots feest gehouden. Wat op het programma staat, wordt door het organisatiecomité angstvallig geheim gehouden. Wat wel duidelijk is dat Adest Musica een belangrijke rol ver vult in de festiviteiten. Burge meester Buddenberg verricht de opening op het feest. Geeri Bakker is een van de initi atiefneemsters voor het feest. Ze is blij met de vele positieve reacties die ze, na het versturen van de 120 uitnodigingen, heeft ontvangen. „De Parklaan lijkt op het oog een saaie straat, maar dat is zeker niet het ge val." Rob Onderwater 18-29 jaar 30-44 jaar 45-64 het zover komt, dan moet de mogelijkheid wél bestaan om tot zondag door te gaan. Je moet een hoop infrastructurele maat regelen nemen, en het is zonde om dat na een of twee dagen af te moeten breken als het ook nog een derde dag kan blijven staan." A. Glasbergen, bestuurslid van de Oranjevereniging in Katwijk aan den Rijn en secretaris van de Stichting ter Bevordering Centrale Festiviteiten Katwijk (BCK) is nog iets terughouden der. „We beschouwen de zon dagsrust als een groot goed", zegt hij. „Dus zullen we er altijd heel goed over nadenken of we rn weet niet 65 en ouder Bron: Research voor Beleid op zondag iets moeten doen." Dit jaar valt vijf mei, bevrijdings dag, op een zondag. Maar in Katwijk wordt dat op maandag gevierd. „We hebben nog nooit meege maakt dat een evenement op zondag werd gehouden", zegt Glasbergen. „Ik denk niet dat het helemaal onmogelijk is, maar we wonen in principe in een gemeente waar de zondags rust zeer op prijs wordt gesteld. Daar houden we rekening mee." Af en toe moet er wat geregeld worden op een zondag, „dat lipt ze idoor. een zelf wat hij doet/ kruipt zeer incidenteel er tus sendoor. En dan bepaalt ieder- sassenheim - Als Katwijk, Rijns burg en Valkenburg besluiten tot een fusie, krijgt de nieuwe KRV-gemeente de regie over de bebouwing van de vliegbasis Valkenburg. „Dat is mijn taxatie en ik heb daar sterke aanwijzin gen voor", zei de Sassenheimse burgemeester Buddenberg gis teren tijdens de commissie alge mene zaken bij de behandeling van de set afspraken tussen de samenwerkingsorganen van de Duin- en Bollenstreek (SDB) en de Leidse regio (SLR) over sa menwerking tussen de beide re gio's. De Sassenheimse burgemeester, die onder meer zitting heeft in het dagelijks bestuur van het SDB, zei zich wel te verbazen over de harde koers die de drie KRV-gemeenten momenteel va ren. Ze dreigen zelfs de afsprakenset niet te ondertekenen wanneer Valkenburg niet wordt bebouwd volgens het door de grondeige naren Katwijk, Valkenburg en Wassenaar gemaakte plan Val kenburcht, waarin voorzien is in 5.000 woningen op de basis. „Ze weten wel wat ze niet willen, maar niet wat ze wel willen. Ze komen niet met alternatieven voor de woningbehoefte in de Leidse regio en de Duin- en Bol lenstreek." Leiden wil ook graag de regie voeren over de bouw op Valken burg en sprak vorig jaar een veto uit over de passage in het sa- menwerkingsdocument waarin stond dat de KRV-gemeenten de marinebasis samen zouden kunnen bebouwen. Leiden dreigde in dat geval het plan voor 'Rijnstad' weer op tafel te leggen. „Maar dat neemt niet weg dat het spel is gespeeld als de KRV-gemeenten de handen ineenslaan. Ik heb daar sterke aanwijzingen voor", aldus Bud denberg. D66-ffactievoorzitter Van den Ende, tevens hoofd ruimtelijke ordening bij de provincie Zuid- Holland, tekende daarbij wel aan dat de KRV-gemeenten er niet op moeten rekenen dat het plan van 5.000 huizen het haalt. „We moeten optimaal gebruik maken van Valkenburg, net zo als we dat op alle andere bouw- lokaties moeten doen. Want als we niet goed bouwen, zullen we de open ruimte stukje voor stukje vol moeten bouwen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16