LEIDEN REGIO Leiden 'Eigenlijk zouden we mensen moeten ontslaan' Tournee brengt potloodventer in Leiden Publieksdag van Rijngeest Groep moet imago psychiatrie opvijzelen GERECHT R3 dinsdag 26 FEBRUARI 2002 MIDDEN ANC RAS Bewoners van Stadsdeel Midden die hun oude spullen rillen verkopen kunnen voor 5 euro een tafel huren voor de rom- lelmarkt die op 14 april in buurthuis de Pancrat aan Middelste- acht 85 wordt gehouden. Aanmelden voor 30 maart bij de fami- e van der Pluijm, telefoon 5134979. ZUID IEERBURG Voor biljartliefhebbers zijn er in buurthuis Matilo di- ïrse mogelijkheden. Op dinsdag en woensdag van 19.00 tot 23.30 ur zijn er groepen voor mensen die wedstrijden spelen. Op don- erdag van 20.00 tot 22.30 uur is er een groep speciaal voor niet- ikende vrouwen. De kosten bedragen 0,45 euro (exclusief prij- ingeld). Op tijden dat het biljart niet wordt gebruikt door de ubs, is het beschikbaar voor individuele spelers: maandag tot en iet vrijdag van 9.30 tot 17.30 uur en op maandag en vrijdag van 1.30 tot 22.30 uur. De kosten zijn dan 0,50 euro voor 30 minuten, [eer informatie bij het buurthuis aan de Zaanstraat 126, telefoon [12515. EERBURG De inloopochtenden op maandag van 10.00 tot 12.30 ïr van het computer café voor jongeren Het Nokkie van buurt- tntrum Matilo zijn een succes. Daarom is het vanaf 4 maart ook ogelijk om op maandag van 14.00 tot 16.30 uur op de computer tn de slag te gaan, zowel voor beginners als gevorderden. Er ordt gewerkt met Windows en WP 7.1. Een jaarkaart is verplicht, kosten hiervoor bedragen voor jongeren 6,50 euro, voor volwas- nen 11,50 euro; de deelnemersprijs per dagdeel is één euro. Het ïurtcentrum staat aan de Zaanstraat 126, telefoon 5412515. \STHUISWIJK In het honk van carnavalsvereniging De Leidse utspotten is zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur een rom- elmarkt. Het honk van de Hutspotten is te vinden aan de Voor- hoterweg, bij de voetbalvelden en zwembad De Vliet. Borden ijzen de weg naar het honk. NOORD DUTKWARTIER Postzegelvereniging Philatelica Leiden verzorgt terdag 2 maart een grote ruilbeurs in de kantine van het Dr. Vis- r 't Hooftlyceum aan de Kagerstraat 1. Naast de gelegenheid tot it ruilen van zegels is er ook de mogelijkheid bij de aanwezige indelaren zegels te kopen. Voor kinderen is er een grabbeldoos. toegang bedraagt 0,75 euro, voor leden en jongeren tot 12 jaar nder begeleiding) is de toegang gratis. De beurs is geopend van 1.00 tot 16.00 uur. E KOOI In buurtcentrum De Kooi aan de Driftstraat 49 is donder- ^g van 14.00 tot 16.00 uur een kinderrommelmarkt. De toegang is atis. OORDERKWARTIER De Leidse Ruilvereniging Koningskerk houdt Sjdag van 19.00 tot 21.45 uur een bijeenkomst voor verzamelaars in munten, postzegels, prentbrief- of telefoonkaarten. Iedereen e zijn verzameling wil uitbreiden is van harte welkom. Deze ruil- furs wordt gehouden in buurthuis 't Spoortje, Bemhardkade 40. e toegang bedraagt voor niet-leden 0,75 euro, jeugd tot en met 15 ar hoeft slechts 50 eurocent te betalen. Meer informatie telefoon [52-230393 ofwww.ruilver-koningskerk.nl ERENWIJK Een enthousiaste groep Surinaamse vrouwen komt !;e donderdag van 14.00 tot ongeveer 16.00 uur bij elkaar in het enstencentrum Merenwijk om een gezellige middag te hebben, [wordt gezongen, gepraat, spelletjes gedaan en regelmatig zijner (stapjes. Voor deze soos worden meer Surinaamse vrouwen ge- [cht. Wie interesse heeft maar nog twijfelt, kan vrijblijvend een jertje gaan kijken. Voor meer informatie kan worden gebeld met prmien Smith, 5410266 of Sandra Fleur: 5231063 (dinsdag en jnderdag). Het dienstencentrum staat aan Rosmolen 6. WEST ;n EUWENHOEK In Naturalis wordt zondag 3 maart de Landelijke Issielendag gehouden, bedoeld voor iedereen die iets meer wil ae feten van fossielen. Het evenement vindt plaats in het Pesthuis, a8 it entreegebouw van Naturalis, en is vrij toegankelijk. Er zijn di- m (rse activiteiten, lezingen, demonstraties, een informatiemarkt, (n beurs en een markt met fossielen en paleontologische artike- li en er zijn ook activiteiten voor kinderen. Naturalis is gevestigd in de Darwin weg 2. ALGEMEEN Directeur Van der Wedden (Avant) voorspelt faillissement van verpleeghuizen KIJ KLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl door Roelf Reinders vervolg van voorpagina Margo Vliegenthart kwam, sprak en zette kwaad bloed. In luttele minuten wist de staatssecretaris van Volksgezondheid onlangs op een zorgconferentie in Leiden de hele ouderenzorg in Zuid-Holland Noord tegen zich op te zetten. Want dat de wachtlijsten nog zo lang zijn, dat ligt toch zeker aan de verpleeg- en verzorgingshui zen en de thuiszorg zelf, zei Vlie genthart. Er is geld genoeg, maar ze laten het liggen. De instellin gen zouden wat meer samen moeten werken. En weg was ze al weer. Bóós dat ze waren, de directeu ren uit de ouderenzorg. En dat hebben ze de staatssecretaris in een gepeperde brief laten weten ook. U heeft het wel steeds over die wachtlijsten, geachte me vrouw Vliegenthart, maar zorg er ook maar eens voor dat de bejaarden die al in een tehuis zitten, het beter krijgen. Want twintig jaar bezuinigingen heeft de zorg aan de bewoners flink verschraald. „Om extra zorgaan bod te kunnen creëren, zult u ons eerst in staat moeten stellen om verantwoorde zorg te leve ren." Was getekend: D. van der Wedden, voorzitter van de ver eniging Avant van alle verpleeg- en verzorgingshuizen en thuis zorginstellingen in Zuid-Hol land Noord. Heeft de ouderenzorg gefaald bij de bestrijding van de wachtlijs ten? „Dat zegt Vliegenthart. Maar de instellingen in onze regio doen verschrikkelijk hun best binnen de mogelijkheden die we heb ben. Zij wijst op een gebrek aan samenwerking, maar Zuid-Hol land Noord is juist de regio bij uitstek waarin partijen met el kaar samenwerken. En ze doet haar uitspraken op een confe rentie die was georganiseerd om de problemen in de zorg aan te pakken. Als je op zo'n bijeen komst praat over meer samen werking, denk ik: waar hebben we het dan over?" Vliegenthart beschuldigt de ou derenzorg ervan geld voor de wachtlijsten onaangeroerd te la ten. Is dat een terecht verwijt? „Nee. De vraag is of we dat geld kunnen gebruiken. Het ant woord is: nee. Want we hebben onze organisatie niet eens op orde. We hebben de laatste twee decennia steeds een stapje terug moeten doen omdat de regerin gen op de ouderenzorg hebben bezuinigd. In die tijd is fors ach terstallig onderhoud ontstaan omdat we geld tekort hebben. We krijgen per oudere gewoon te weinig geld. Er is wel geld voor de wachtlijst, maar daar mogen we voor het op peil brengen van de organisatie van de tehuizen niet aankomen. Uit een onderzoek in opdracht van Zorgverzekeraars Nederland en de landelijke brancheorganisatie voor verpleging en verzorging Arcares blijkt ook hoe verschrik kelijk het geldtekort wel niet is om de organisatie draaiende te houden. En al die rammelende organisaties moeten de mensen op de wachtlijst helpen voor een tarief dat onvoldoende is?" Waar hebben de tehuizen te wei nig geld voor? „Voor alles. De kosten van ver warming, luiers, koffie, voedsel, het is allemaal omhooggegaan. Maar we hebben onvoldoende geld gekregen om dat te betalen. Sterker nog, we hebben per jaar één tot twee procent moeten bezuinigen. Er is wildgroei van richtlijnen rond voeding en hy giëne die nimmer gecompen seerd is. Al het eten moet bij voorbeeld met handschoenen worden aangepakt, maar het geld voor die handschoenen moeten we maar ergens van daan halen. Er zijn extra admi nistratieve maatregelen opge legd die verschrikkelijk veel pa pier en tijd kosten zonder dat we daar geld voor krijgen. Besef eens wat dat betekent: we moe ten extra geld steken in admini stratie zonder dat daar één pati ent beter van wordt. Bovendien heeft de ouderenzorg marktcon forme cao's moeten afsluiten die ongedekt zijn. Dat betekent dat we de reserves aanspreken om de salarissen te kunnen be talen. Verder moeten wij op draaien voor werknemers die in de WAO komen. Dat moeten we allemaal uit ons krimpende budget halen. Hoe meer colle ga's ziek zijn, hoe minder han den aan het bed." Meer kosten met minder geld. Hoe redden de tehuizen zich? „Het is schippéren en interen op de reserves. Geen enkel ver pleeghuis in de regio heeft een sluitende begroting. Iedereen komt een paar honderdduizend euro tekort. Een half tot een mil joen euro tekort is niet onge woon. Eigenlijk zouden we moeten zeggen: we gaan snij den. Maar dan moet je mensen ontslaan. Dat doet geen enkele werkgever in de zorg op dit mo ment. Het is toch van de zotte mensen te ontslaan in een situa tie waarin er een tekort aan per soneel is? Maar zo loopt het te kort wel steeds op. Als er niks gebeurt, gaan over een tijdje de eerste verpleeghuizen failliet. Banken zeggen straks: 'Wij fi nancieren niet meer.' Dat is eenscenario met nog langere wachtlijsten. Tot voor kort dacht iedereen dat je in de gezond heidszorg niet failliet kon gaan. Maar er zijn thuiszorginstellin gen en een ziekenhuis failliet ge gaan. Dat is ook het lot van ver pleeghuizen als de minister de tarieven niet aanpast. We kun nen niet naar de wachtlijsten kijken zonder onze eigen bewo ners voldoende eten en drinken te geven." Was een oudere in een verpleeg huis twintig jaar geleden beter af dan nu? „Ja. Een verzorgende is gejaagd en heeft geen tijd meer voor een kopje koffie en een praatje met bewoners. Dat zit er niet in, om dat ze nog zes andere ouderen uit bed moet halen. Dat kan dus betekenen dat het wel even duurt voordat er hulp komt als het belletje gaat, ook in een noodsituatie." Levert dat levensgevaarlijke situ aties op? „In elke bedrijfstak gaat wel eens wat mis, dus ook in de zorg." Maar gaat er wel eens wat mis als gevolg van de bezuinigingen? „Weet ik niet. Dat is niet een voudig aan te tonen. Ik weet wél dat verzorgenden voelen dat ze tekortschieten omdat ze bewo ners niet de gewenste aandacht kunnen geven. En dat is een frustrerend gevoel." Heeft het oiiderenzorgbeleid van Vliegenthart en minister Borst gefaald? „Ze weten dat de tehuizen in geldnood zitten. Maar ze doen er niets aan. Als je weet dat te huizen op het randje van faillis sement staan, kun je niet zeggen dat ze het goed hebben gedaan. De minister beheert de knip. Zij is verantwoordelijk voor de be roerde situatie van de verpleeg huissector in Nederland. Het is allemaal de schuld van Vliegenthart en Borst? De oude- rensector valt niks te verwijten? „We moeten ophouden elkaar zwartepieten toe te schuiven en we moeten gezamenlijk de pro blemen aanpakken. Maar ik zeg alleen dat de regering de schuld niet alleen bij ons moet leggen. We hebben gebrek aan geld en de regering weet dat. Je kunt ons hoogstens verwijten dat we niet eerder stevig de noodklok heb ben geluid. Maar zelfs dat is las tig. Als verpleeghuizen aangeven dat ze op de rand van faillisse ment staan, komen ze moeilijk aan nieuw personeel. Maar als je zegt: 'Alles goed hier, dus per soneel, kom maar', zegt Den Haag: 'O, het gaat best goed.' Het naar buiten brengen van de grote problemen is een moeilijk dilemma voor de tehuizen. Dus het is allemaal nog veel er ger dan u nu schetst? „Ik geef in elk geval aan dat de verpleeghuizen in een knap zor gelijke situatie zitten. Het beleid moet om." Zaterdag in en rond Leids stadhuis e meer wil weten over de natuur in eigen omgeving kan zich nmelden voor de IVN landschappencursus. De cursus omvat vijf :ursies op het strand, in de polder, de duinen, op landgoederen langs de plassen en vijf bijeenkomsten in het Wellantcollqge in gstgeest. Naast een inleidende dialezing zijn er elke cursus- önd steeds practica. De excursies zijn op zaterdag 16 maart, 6 en april, 25 mei en 9 juni, meestal van 9.30 tot ongeveer 12.00 uur. theorielessen zijn op dinsdag 12 maart, 2 en 16 april, 14 mei en uni van 19.45 tot 22.15 uur. De kosten bedragen 50 euro, inclu- f cursusmateriaal en koffie of thee. Voor opgave of informatie worden gebeld met het I.V.N.,'afdeling Leiden: Greteke naud, telefoon 5126215 of Tine Noordzij, telefoon 5177287. leiden - Het negatieve imago van de psychiatrie is een drem pel om hulp bij problemen te zoeken. Veel mensen blijven daarom verstoken van hulp of begeleiding die ze weer op weg kan helpen. Om te werken aan een beter imago van de psychia trie houdt de regionale instelling voor geestelijke gezondheids zorg Rijngeest Groep op zater dag 2 maart een publieksdag in het stadhuis van Leiden met als motto 'Doe effe gewoon'. De psychiatrie kampt met ste reotypen die niet meer kloppen, zegt Rudolf Tenzer van de Rijn geest Groep. „Mensen denken nog snel aan gestichten als End egeest waar gekken zijn opge sloten. Maar dat is een achter haald beeld, dat niet meer bij de werkelijkheid aansluit. Natuur lijk worden er nog steeds men sen opgenomen en wonen er mensen op instellingsterreinen, maar dat is nog maar een heel klein deel van de geestelijke ge zondheidszorg. De zorg gebeurt voor het grootste deel ambulant of poliklinisch, in elk geval zo dicht mogelijk bij de mensen thuis." Er bestaat nog veel onbekend heid over wat de psychiatrie doet, vertelt Tenzer. „Iedereen weet wel wat thuiszorg is. Maar dat er ook psychiatrische thuis zorg bestaat, weet bijna nie mand." De publieksdag in Lei den moet duidelijk maken wat de Rijngeest Groep doet. „We geven bijvoorbeeld cursussen over burn-out en depressiviteit en een cursus voor kinderen met ouders die psychiatrische problemen hebben. Er zijn maar weinig mensen die dat weten." De publieksdag is ook bedoeld om de naamsbekendheid van de Rijngeest Groep te verbete ren. De instelling is een paar jaar geleden door een fusie van een aantal organisaties voor geestelijke gezondheidszorg ontstaan. „Veel mensen weten wel dat er een Rijngeest Groep bestaat", zegt Tenzer. „Maar onduidelijkheid is er nog wel. Veel huisartsen hebben het nog steeds over de riagg, terwijl die hier niet meer bestaat. Die is in de Rijngeest Groep opgegaan. Aan de bekendheid van de Rijn geest Groep onder huisartsen valt nog wel wat te verbeteren." Op de publieksdag van 10.00 tot 16.00 uur in en rond het stad huis laat de Rijngeest Groep zien wat er in de regio gebeurt aan geestelijke gezondheidszorg (GGZ). Er is een GGZ-café, straattheater en een informatie markt. Verder zijn er workshops over onder meer kinderen van ouders met psychiatrische pro blemen, thuiszorg en stress en bum-out. Bezoekers kunnen een ontspanningsmassage on dergaan en een stress- en de pressietest doen. eft rechter verontschuldigt zich, t I kan en mag de zitting niet [iter gesloten deuren laten Iiatsvinden. Ook al heeft de vocaat daartoe op verzoek (1 de verdachte om gevraagd. aar daar tegenover staat dat r0_' verdachte in de pers niet bij £a_am wordt genoemd en niet in l^giden woont, wat de herken- rïigiarheid van zijn zaak behoor- te j beperkt. Dat vrouw en kin- .ja_ren via een stukje in de krant (gnlde hoogte komen van 's jkjins onconventionele open- aaihtactiviteiten is dan ook bijna ltie gesloten. ereuit wat de verdachte tot voor ae_h in alle schaamteloze open- ,en|d naar buiten bracht, pro- jngert hij nu zorgvuldig verbor- aoni te houden. De opgepakte ^sterdammer is potloodven- l Op 13 december vorig jaar ind de exhibitionist 's mid- gs omstandig in zijn kruis te ijven in de Leidse Sweelinck- |n. Toen de aandrang te gortig werd deed de man zijn gulp open, haalde zijn penis eruit en sloeg de hand aan zichzelf. Het bleef niet onopgemerkt. De man werd gezien door twee ge tuigen. Een van hen belde de politie. Op het bureau bleek al gauw dat de man er de gewoon te op nahield in diverse steden in Nederland zijn stukje op te voeren.Terwijl het nog lange tijd goed was gegaan. De man, die al langer de drang voelde om zich zelf te exhiberen, had zich in 1996 aangemeld bij een psychi atrische instelling waar hij als therapie onder meer individuele gesprekken voerde. Verdachte: „Het is zo'n drie jaar goed gegaan. Zo goed zelfs dat ik op een gegeven moment dacht dat ik die drang niet meer had. Ik ben dan ook weggegaan bij die instelling." In de daaropvolgende tweeën half jaar bleef de regenjas in de kast. Pas toen hij een jogging broek cadeau kreeg, borrelden de oude gevoelens weer op en viel hij terug in zijn oude ge woonte. Tot hij werd opgepakt in Leiden. Hij zit nu schuldbewust voor de rechter en zijn grootste zorg is van zijn neiging af te komen, of die te onderdrukken, zonder dat zijn directe omgeving merkt dat hij zich ooit aan dergelijke prak tijken heeft bezondigd. Rechter: „Exhibitionisme valt niet te behandelen. Hoogstens kunnen er trucjes worden ge leerd om er in de praktijk mee om te gaan." De officier van justitie stelt voor om naast een voorwaardelijke werkstraf van 30 uur hem op ba sis van het reclasseringsrapport therapie te laten volgen bij de psychiatrische instelling De Waag in Amsterdam. Hij is na een intakegesprek al geaccep teerd en kan in behandeling zonder dat zijn familie erachter komt. Maar de verdachte heeft niets met De Waag. „Dan moet ik in gespreksgroepen waar ook pedofielen, verkrachters en aan randers zitten. Ik zie mezelf niet En daarbij is De Waag met de behandelingstijden niet zo soe pel. De vereiste anonimiteit komt in het geding als hij elke week de verplichting heeft om ergens anders dan bij een klant te verschijnen. Hij heeft een ei gen onderneming en zijn vrouw is helemaal op de hoogte van de administratie. De advocaat gaat met de officier mee als zijn cliënt tenminste bij zijn vertrouwde instelling in the rapie mag. Want de behandeling daar heeft al bewezen vruchten af te werpen. De rechter laat het uiteindelijk aan de reclassering over waar hij behandeld mag worden. Hij eist voorlopig de voorwaardelijke 30 uur werkstraf en wacht het ad vies van de reclassering af. En de verdachte mag zich alvast gaan voorbereiden om zichzelf op een andere manier bloot te gaan geven. Pablo Cabenda uit de Leidsch Dagblad A R( H11IÏÏV ANNO 1902 Woensdag 26 Februari HAZERSWOUDE - Uit goede bron vernemen wij, dat de omnibusdienst van den heer Keijzer, tusschen deze gemeente en Leiden, opgeheven zal worden. Daar het den ondernemer gebleken is, dat hij, zon der geldelijken steun van gemeentewege of tege moetkoming van belanghebbenden, meer in zijn schade dan tot zijn voordeel werkt. Tal van ingezete nen, die profjteeren van een geregeld vervoer- en verkeersmiddel, zullen door de opheffing van dien omnibusdienst, die althans eenige communicatie verschafte in het isolement van ons dorpsgedeelte. belangrijk gedupeerd zijn. Wij mogen hen echter enigszins geruststellen. Bij enkele ingezetenen, wier namen wij niet mogen noemen, maar die meermalen doorslaande bewijzen van energie en volharding hebben gegeven, is nl. het denkbeeld opgekomen, om een dagelijkschen automobie!-ö\er\s\ van Bos koop over Hazerswoude naar Leiden en terug in het leven te roepen. Bij deze bloote mededeeling moe ten wij het laten. Voorloopig beschouwe men deze uitgesproken gedachte als een lichtpunt in de duis tere wolk, die over ons gemeenschapleven dreigt neer te dalen en ons dien toegang tot de centra der beschaving en ontwikkeling zou bemoeilijken. ANNO 1977 Zaterdag 26 februari LEIDEN - In de zesde klassen van een groot aantal lagere scholen in Leiden en wijde omgeving wordt volgende maand weer de Leidse Toets afgenomen. Een gebeurtenis die leerkrachten doorgaans han denvol werk geeft en veel ouders in angstige span ning doet afwachten. Dat laatste is evenwel onnodig, vindt Nico Ober, onderwijskundige bij de onderwijs inspectie van de gemeente Leiden. "Er bestaat", zegt hij, "een groot misverstand over de Leidse Toets. Je hoort regelmatig dat de toets een soort exa men zou zijn. En dat is het beslist niet. Het is alleen bedoeld als informatie voor het voortgezet onderwijs. Aan de hand van het advies van het hoofd van de la gere school en de uitslag van de toets kan bekeken worden of de leerling kan worden toegelaten tot de school waarvoor hij is aangemeld". De toets is wel min of meer in de plaats gekomen van het oude toe latingsexamen, maar heeft er verder weinig van weg De uitslag is niet doorslaggevend voor het wel of niet toelaten van de leerling tot de school van zijn keuze. De eerste twee toetsen waarmee kinderen op school te maken krijgen, zijn dez.g. begeleidmgstoetsen De leerkrachten kunnen hiermee extra informatie krijgen over hun leerlingen. De derde en laatste toets wordt in de zesde klas afgenomen. En het is deze toets waar ouders zich vaak en volgens Ober ten onrechte zorgen over maken. De Leidse Toets is met behulp van de Leidse univer siteit ontwikkeld in de z.g. BAVO-commissie, een soort overlegorgaan van het basis- en voortgezet on derwijs in de Leidse regio. Daar besloot men geen gebruik te zullen maken van de z.g. CITO-toetsen (CITO is: Centraal Instituut voor Toets Ontwikkeling) Op een eigen Leidse toets zou men immers meer vat hebben, omdat bekend is over welke groep kin deren het gaat. zo wilde de redenering. De Leidse Toets bestaat uit de vakken rekenen en taal, terwijl er ook nog een intelligentietest aan vastzit, die niet of nauwelijks van invloed is op de uitslag. De ouders en de onderwijzer van de zesde klas beslissen uitein delijk samen naar welke school de leerling het best kan gaan. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar vun 13 b!| 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgever!) Damlate b.v. Postbus 507. 2003 P.\ Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van liet Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15