Bouw tweede toren onzeker De Olympische Spelen voor scouts Verwijten over en weer in affaire DZB CDA 3Beleid van Pronk tot mislukken gedoemd Bierbrouwerij duikt op onder Hartebrugkerk Projectontwikkelaar van Groenoord Plaza ligt dwars r REGIO ijl Afgetreden wethouder Laurier verbijsterd over steun voor zijn plannen oor Wim Koevoet v ervolg van voorpagina !t eiden - Groenlinks heeft zijn - •ui oormalige - coalitiepartners isteren flink onder vuur geno- /u ten over hun houding in de w westie rond de sociale werk- ib; oorziening DZB. De problemen aar kostten GroenLinks-wet- ouder J. Laurier vorige week de op. De collegepartijen toonden ich gisteren opnieuw geschokt oor de rapporten over DZB - Jie reppen over grote financiële ïkorten en mismanagement. IroenLinks op zijn beurt vindt ,t er nauwelijks iets nieuws in rapporten staat en verwijt 1 '{vdA en WD de afgelopen tijd 'genstrijdige geluiden te heb- en laten horen. Bovendien ver- e rijt Groenlinks personeelswet- ioi ouder H. Buijing (PvdA) dat er jjog steeds geen manager is aan- esteld voor DZB. Ie verbeterplannen van Laurier n het plan van aanpak kregen isteren wel de volledige steun an de politiek - dit tot verbijs- •ring van Laurier. Met name de VD, maar ook PvdA en D66, adden vorige week het vertrou- 'en in hem opgezegd omdat ze iet geloofden dat zijn aanpak tot resultaten zou leiden bij ZB. et vertrouwen in Laurier is irdwenen, zo maakten de oordvoerders van WD, PvdA D66 gisteren in een raads- >mmissie duidelijk, sinds ze et rapport van Emst&Young ccountants over DZB kennen, dat stuk is te lezen dat het fi- ancieel slecht gaat met de soci- e werkvoorziening. Er zijn mil- enentekorten. Maar dót is to- al geen nieuws en al sinds )98 bekend, zo betoogde roenLinks-woordvoerder G. Ijnin Hees. „Ik snap niet dat ver- fhillende fracties zo onaange- laam verrast zijn door het rap- |ort van Emst&Young." Volgens laurier en Van Hees is uit het bovendien op te maken dat oorzaken van 'het slechte fi- fo J. Laurier (midden) tijdens zijn laatste optreden als wethouder, gisteravond in de raadscommissie voor werk, sociale zaken en wijkbeheer. Foto: Henk Bouwman HUllt •tuk fc je oo nanciele weer' waarin DZB al ja ren verkeert, voornamelijk 'ex terne factoren' zijn. De gewijzig de wetgeving rond de gesubsidi eerde arbeid is daarvan de voor naamste. J. Hermans van de WD, de par tij die in GroenLinks-kringen hoofdverantwoordelijk wordt gehouden voor de val van Lau rier, wreef het de wethouder aan dat de gemeenteraad uit de stukken nooit goed heeft kun nen opmaken hoe de vlag er bij de sociale werkvoorziening bij hangt. „De raad kon zich geen oordeel vormen en dus zijn taak niet waarmaken", aldus Her mans. Maar nadat Van Hees hem erop wees dat de gemeen teraad er destijds zelf mee heeft ingestemd om tekorten weg te werken met een greep uit de re serves, bleef het stil in de WD- hoek. Van Hees: „Van wegmof felen van tekorten is geen spra ke. Alles rondom DZB is trans parant gebeurd en met goed keuringvan de gemeenteraad." Hermans wees verder op gra fiekjes en cijfermateriaal uit het accountantsrapport waaruit zou moeten blijken dat de gewijzig de sociale wetgeving alleen bij de Leidse sociale werkvoorzie ning tot tekorten leidt. Maar Laurier en Van Hees toonden onmiddellijk aan dat zowel de WD als Emst&Young 'appels met peren' hebben vergeleken. In andere gemeenten voeren de sociale werkvoorzieningen na melijk niet de Wet Inschakeling Werkzoekenden (WIW) uit, be doeld voor langdurig werklozen, zoals in Leiden wel gebeurt. Dat laten ze aan andere instellingen over. En de WIW is een relatief dure regeling omdat het rijk per medewerker 20.000 gulden min der subsidie uitkeert dan voor een 'gewone' WSW'er. PvdA'er D. Wijfje stelde dat Lau rier niet het vertrouwèn van de PvdA had verspeeld vanwege zijn slechte beleid. „Maar als zo'n rapport over een PvdA-wet- houder wordt geschreven, dan had-ie van ons ook moeten op stappen, want hij mag het nooit zo ver laten komen." Hermans van de WD en Van den Berg van de PvdA bleven er ondanks het GroenLinks-ver- weer bij dat de informatie over DZB de laatste jaren 'als puzzel stukjes' tot hen was gekomen. „Pas in het rapport van Ernst &Young is de puzzel compleet geworden, pas nu is de ernst van de situatie duidelijk", aldus Hermans. door Timoteus Waarsenburg leiden - De komst van een twee de toren bij de Groenoordhallen als onderdeel van het ambitieuze Groenoord Plaza lijkt weer een stap verder wêg. Best Western Hotels wil graag een hotel in de toren vestigen en bereikte daar vorige week overeenstemming over met de gemeente Leiden en de directie van de Groenoordhal len. Maar op het moment dat alle partijen de contracten wilden te kenen, bleek de Belgische pro jectontwikkelaar Vereist dwars te liggen. Gisteren zou een persconferen tie worden belegd om de nieu we plannen te presenteren. De ze aankondiging is echter te elf der ure afgeblazen. „Ik weet niet precies wat er nu is misgegaan", zegt verantwoordelijk wethou der economische zaken en grondzaken M. Schultz (WD). „De gemeente en de Groenoordhallen hebben kei hard gewerkt om alles rond te krijgen. Het bestemmingsplan is aangepast, de vergunningen zijn verleend en ook Best Western Hotels was akkoord. Toch is de komst van de tweede toren nu even van de baan. Maar ik heb niet de indruk dat dit uitstel tot afstel zal leiden." Groenoord Plaza vormt een be langrijk deel van wijkontwikke lingsplan Leiden-Noord, be doeld om dit stadsdeel een ste vige oppepper te geven. In het plan zijn niet alleen voorstellen gedaan voor de sloop, nieuw bouw en het opknappen van grote aantallen woningen, maar Ruzie over wie er de vlag niet tie: ïoeft te dragen? Daar hebben de leden van scoutinggroep Sint lozef geen last van. Stuk voor 128 >tuk willen ze straks in Thailand 75 lij de openingsceremonie van de Wereld Jamboree met de na tionale driekleur lopen. Want g lie Jamboree wordt ook wel de e Olympische Spelen voor scouts 'enoemd en is dus een fantasti- :che ervaring. Yan 28 december 2002 tot 8 ja- 3osi ïuari 2003 wordt de twintigste t ee Vereld Jamboree gehouden in )Ste iattahip, 180 kilometer ten zui len van de hoofdstad Bangkok. ;ET1 Iet is het grootste scoutingeve- sie ïement ter wereld, waai' een deine 30.000 mensen uit ruim 60 landen aan deelnemen. Een agb stuk of 700 daarvan komen uit Nederland, en de regio Leiden is met 36 deelnemers uit het ge bied tussen IJmuiden en Was senaar vertegenwoordigd. Zes scouts komen uit Leiden. Zij worden begeleid door Ffedo van der Sterre (24) uit Leiden en de 37-jarige Hoofddorper Ed win van Ruiten. „Half december gaan we al weg", weet Van der Sterre. „We maken eerst een zogeheten voorreis naar de Kwai-rivier en gaan daar de jungle in, bezoe ken tempels en nemen een kijk je bij de brug waar die beroem de film over de Tweede Wereld oorlog is gemaakt. Het is daar heel luxe, want we slapen in huisjes." Die weelde is in Sat- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TElEfOON 0 71 - 53 56 424 tahip een stuk minder. Daar wordt overnacht in tenten. „Maar er slapen twee mensen in een driepersoonstent", aldus Van Ruiten. „Dus een beetje luxe is er wel." In Thailand moeten de scouts zelf hun potje koken. „Er zijn daar grote for nuizen en we krijgen pannen. En op het terrein is een grote winkel waar we inkopen kun nen doen", aldus Van der Ster re. „En er is zelfs een dieren tuin." Om de reis- en verblijfskosten van 5000 gulden te kunnen be talen, hebben de scouts allerlei baantjes genomen. De een loopt de krant, de ander wast auto's en nummer drie heeft gewoon geluk. Pa en ma beta len de kosten namelijk. Ge sponsord wordt er ook. Scou ting Nederland krijgt geld uit Coins for Care, de actie waarbij niet meer in roulatie zijnde munten uit eurolanden kunnen worden ingeleverd. „En we ver zamelen tonercassettes uit printers. Dat levert ook geld op", aldus Van der Sterre. Op het programma staan onder meer trektochten door de na tuur, culturele festivals, een in drukwekkende opening en slui ting en bezoekjes aan thema parken met namen als City of Science and Technology en Global Development Village. Niet voor niets is het thema 'Share our world, share our cul ture'. „En tils we ons al moch ten vervelen, kunnen we altijd nog naar het strand", denkt Van der Sterre. „Sattahip ligt aan de Fredo van der Sterre (links) en Edwin van Ruiten (geheel rechts) met een aantal scouts met wie zij eind dit jaar afreizen naar Thailand. Foto. Eric Taal kust en heeft een prachtig zandstrand. Het is daar in de cember zomer, dus we laten onze jassen achter op Schip hol." Om aan elkaar te wennen ont moeten de scouts elkaar in de weekeindes. „Vorig jaar oktober hebben we elkaar voor het eerst gezien", zegt Van Ruiten. „Nu komen we regelmatig bij elkaar en de komende zomer gaan we met z'n allen op kamp om el kaar nog beter te leren kennen. Straks gaan we drie weken met de groep op pad en dan moet je wel weten wat je aan elkaar hebt. Het is niet de bedoeling dat men elkaar in de haren vliegt." De solidariteit onder scouts is groot, zeggen Van der Sterre en Van Ruiten. „Van de 5000 gulden die wij betalen, wordt een deel gebruikt om scouts uit ontwikkelingslanden in staat te stellen naar Thailand te komen." Tot slot, hoe zit dat met drie weken vrij van school, eind dit jaar? „Er is een speciaal man daat van het ministerie van on derwijs", aldus Van Ruiten. „De deelnemers krijgen allemaal toestemming om af te reizen. Het is namelijk een unieke ge; beurtenis, die Jamboree. Het is voor de leeftijdsgroep van 14 tot en 17 jaar, dus je maakt het als scout maar één keer in je leven mee." Eric-Jan Berendsen er staan ook ideeën in voor het verbeteren van onderwijs en so- •ciale structuur. Groenoord Plaza zou het bedrijfsleven naar Lei den-Noord moeten trekken en dit stadsdeel zo een belangrijke kwaliteitsimpuls moeten geven. De directeur van Best Western Hotels, T. Stoelinga, wil weinig over de kwestie kwijt. „Onder het contract zoals dat er nu ligt, kan ik mijn handtekening niet zetten. Er zijn nog wat plooien die eerst gladgestreken zullen moeten worden." Ook hij ge looft echter niet dat de bouw van de tweede toren nu defini tief van de baan is. „Het zal wel goed komen. In elk geval ligt de vertraging niet aan de gemeente of aan de Groenoordhallen." Schultz: „Ik hoorde dat het een kwestie van zekerheid rond de hypotheekconstructie is, waar door de vertraging is ontstaan. Maar dat durf ik niet met zeker heid te zeggen. Misschien gaat het slechts om een weekje uit stel. Daar heb ik dan vrede mee Maar als het nog twee maanden gaat duren, baal ik goed." Bij projectontwikkelaar Vereist was vanmorgen niemand voor commentaar bereikbaar. (advertentie) Voor alle Noordwijkers CDA avond met Cerrit Braks Uitreiking cheques kraskaartenaktie aan de Noordwijkse Reddingsbrigade de St. Jeroen Kerk Woensdag 27 februari. Palace Hotel, Aanvang 20.00 uur ledereen is welkom! (gratis 2 consumties) Voor een Veilig en Vitaal Noordwijk Kamer van Koophandel kritisch leiden - Minister Pronks ruimte- lijkeordeningsbeleid is volgens de Kamer van Koophandel Rijn land gedoemd te mislukken. Pronk zet in zijn vijfde nota ruimtelijke ordening vooral in op ruimtewinst door herinrich ting van oude bedrijventerrei nen. Volgens plaatsvervangend directeur C. Broeksma wordt daarmee niet de 10 15 procent terreinwinst geboekt waar Pronk op rekent, maar slechts zo'n 5 procent. „Pronk is op een mission impos sible", stelt Broeksma. „Wij heb ben in deze regio al zo'n tien jaar ervaring met dit soort pro jecten en in de praktijk komt bij herinrichting zo'n 5 procent van de grond vrij voor nieuwbouw. Onze ervaring is dat herinrich ting beduidend minder voor spoedig verloopt dan het rijk denkt en minder resultaat ople vert dan wordt verwacht." De vijfde nota ligt momenteel ter visie voor inspraak en staat voor 25 maart op de agenda van de Tweede Kamer. Volgens de nota moet bouwgrond voor wo ningen en bedrijven binnen het stedelijk gebied worden gevon den. Nieuwe bouwgrond is nau welijks voorhanden omdat het Groene Hart niet mag worden aangetast. En de Duin- en Bol lenstreekvariant daarop, het Pact van Teyiingen, is eveneens zeer beperkend. De Kamer van Koophandel Rijn land is echter van mening dat extra bouwgrond in deze regio nodig is om de economie ge zond te houden. „Dat hebben we Pronk en zijn afnbtenaren ook bij herhaling uitgelegd. Maar het is een ivoren-torenver- haal. Ze pretenderen met de re gio te praten maar vervolgens zie je daar niets van terug in hun beleid." Ook voor succesvol her structureren "van bedrijventer reinen is volgens Broeksma ex tra grond nodig. „Want je kunt bedrijven niet herverkavelen zonder schuifruimte. En je hebt extra grond nodig voor gewen ste verbeteringen, zoals kinder opvang en parkeerruimte. Heb je dat niet, dan krijg je niet het gewenste resultaat. Sowieso moeten bedrijven voor deel hebben bij het herstructu reringsplan, benadnikt Broeks ma. Op het bedrijventerrein langs de Koudekerse Hooge- waard bijvoorbeeld kan herin deling heel veel opleveren. „Mo gelijk kun je daar 20 procent van de grond vrijmaken voor nieuwe bedrijven. Maar ondernemers gaan natuurlijk niet voor niets verkassen. Er moet wel iets voor hen inzitten. Bij de Hoogewaard bijvoorbeeld moet de infrastruc tuur worden verbeterd. Helaas heeft de provincie nu weer een streep getrokken door de finan ciering van een nieuwe brug over de Rijn." Een tweede reden waarom het rijksbeleid volgens Broeksma gaat mislukken is dat het zoge noemde compacte bouwen (de grond of daafcicht in) nog te duur blijkt IREijn voor bedrij ven. En een derde probleem is de tegenstrijdigheid in de regel geving. Als voorbeeld noemt hij het bedrijventerrein in de Dob- bewijk in Voorschoten. „Daar was een lapje grond van 50 bij 50 meter nodig om de noodza kelijke ontsluitingsweg te ma ken. Helaas was dat lapje grond met bouwvallige schuur erop, officieel buitengebied. En dus gaat het hele plan niet door. Of neem het bedrijventerrein Grote Polder in Zoeterwoude. Na her indeling was daar wel ruimte voor extra kantoren maar geen toestemming om ze te bouwen. Omdat kantoren alleen op loca ties mogen die goed bereikbaar zijn met het openbaar vervoer en dat is de Grote Polder niet." LEIDEN door Timoteus Waarsenburg leiden - Kerken staan dikwijls op plaatsen waar ook in vroeger tij den al heiligdommen stonden. Zo niet de Hartebrugkerk aan de Stille Mare. Vorige week ontdek ten werklieden onder de vloeren van het godshuis tijdens renova tiewerkzaamheden de resten van de waterkelders van bier brouwerij het Witte Hart. De Hartebrugkerk is in 1836 enl837 gebouwd, de brouwerij is tot 1792 operationeel geweest. „Verder is er over deze brouwe rij niet zo heel veel bekend", vertelt Piet de Baar van het Leid se gemeentearchief. „We weten dat de brouwerij in 1500 nog niet bestond en in 1792 failliet ging. In de tussenliggende jaren is het Witte Hart een vrij grote brouwerij geweest. In elk geval dankt de Hartebrugkerk indirect zijn naam aan deze brouwerij. Er was vroeger een brug over de Mare naar het Witte Hart. Die brug werd daarom de Hartebrug genoemd. En later is de kerk weer naar deze brug ver noemd." Of de brouwerij direct na het faillissement gesloopt is, of dat het pand pas is afgebroken voor de bouw van de kerk, is niet be kend. „We weten wel hoe de brouwerij eruit heeft gezien. Er hangt in het Newyorkse Muse um of Arts een schilderij van de brouwerij van Jan van der Heij den." Onder de vloer zijn nu de resten van de waterkelders van de brouwerij ontdekt. „Leiden telde in de zeventiende en achttiende eeuw tientallen brouwerijen", weet De Baar. „Leiden was dé productieplaats van Hollands bier. Al die brouwerijen waren verenigd in een Bierbrouwers- gilde. Voor de productie van bier is natuurlijk water nodig, maar het water in de Leidse grachten stonk zo verschrikke lijk, daar kon je geen biertje van brouwen. Daarom hadden alle Leidse brouwerijen samen een waterschip dat in de Rijn tussen Katwijk en Valkenburg schoon water haalde. Dat water werd in de kelders onder de verschillen de brouwerijen opgeslagen." De vloer van de kerk is inmid dels weer dichtgemaakt, archeo logisch onderzoek is verder niet verricht. „De restanten worden door deze renovatie niet be dreigd en de archeologen heb ben het druk genoeg met meer urgente zaken. We weten nu dat de kelders er nog zitten en er zijn foto's van gemaakt. Het ar cheologisch onderzoek komt nog wel een keer", aldus De Baar. Onder de vloer van de Harte brugkerk bevin den zich nog de resten van oude waterkelders die behoorden aan brouwerij het Witte Hart. Foto: George Gussenhove 4 Rijnsburgse wijk gaat uiteindelijk plat 5 Politieke rel om Leiderdorpse projectenkrant

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13