Transavia verder als prijsbreker ECONOMIE Diskette belastingaangifte blijkt onvolledig -gentinië laat de geldpers draaien R Brooklyn Bridge in de verkoop Spaanse NH Hoteles koopt Duitse hotelketen Astron CBR: Kruidvat moet cd-roms uit schap halen Minder werk op Schiphol kost vooral uitzendkrachten baan Hiswa tot zondag in de RAI Zonniger toekomst General Motors Nieuw plan financiering van Prolion Onderzoek CVK dinsdag 26 FEBRUARI 2002 >rk - De stad New York is joen dollar misgelopen mde van een aantal laren. De achttien be lde functionarissen ga- lil voor steekpenningen ige waarde op van on goed, waardoor New weinig belasting bin- De fraude speelde aldus officier van justi- gisteren. De ambtena- t een celstraf van tal 20 jaar en minimaal dollar boete. rankfurt - Deutsche n heeft van de Duitse iod verkoop fnet van DT ggiitoriteiten geen toe ing gekregen voor de van zijn kabelnetwer- het Amerikaanse Liber- 1. Daarmee loopt het te- oncem 5,5 miljard euro rige week waarschuwde dat ook de controle rer het Nederlandse ka- ijf UPC, dat Duitsland en aan investeringen lopen als de overname 1 doorgaan. Op de net- zijn meer dan tien mil- onnees aangesloten. ps koopt ledrijf VS dam - Philips heeft een eel overgenomen van irikaanse Richardson hies. Het gaat om de di- medische glasproduc- ikt, vorig jaar goed voor zet van circa 20 miljoen Jij het bedrijf werken 25 in twee vestigingen in n Texas en Virginia. Fi- details zijn niet be- naakt. De aanwinst :ert onder meer glazen ;len voor röntgen- en icanapparatuur. voorkomt szaak airbag Het Amerikaanse au- m Ford heeft 1,5 mil- lar betaald om een jSC ak af te kopen. De zaak ia1 gespannen door de fa- In een vrouw die in 1998 even kwam toen zij met heid van 30 kilometer met haar Ford tegen aanreed. De advocaten pcamilie hadden wilen n dat de airbag te laat ng trad. De zaak zou op hebben gediend.- aden krijgen 1 vakbond g - De circa 125.000 il- Nederland verblijven- ïemers krijgen een ei- >ond. Dat heeft de Haags Islamitisch gisteren bekendge- )e Vakbond van Illegale s (VIA) gaat de belan- illegale werknemers 2 en. Deze mensen kun- rkf een zacht prijsje lid „Veel illegalen kennen :en niet. Wij willen ze echten wijzen en be- bij problemen", al- '-secretaris Potmis. 1 huurt drie ultants in n - Het Duitse media- |KirchGruppe, dat in fi- problemen verkeert, e consultants inge- o c e het concern gaan ad- iver herstructurering ctiviteiten. De schuld- bben het besluit ver- aldus KirchGruppe. ?leurs gaan onder meer 5« iar de gevolgen van de sproblemen bij de di- ial-tv voor de overige en. JMusic naar ime Warner k - Het Amerikaanse neem AOL Time War- drie muziekuitgeverij - a (jet Duitse Edel Music imen. Een overna- niet bekendgemaakt, om Dizzy Heights Mu- ando Music en Megas- ilishing. AOL Time ireidt door de overna- :uziekcollectie uit met The Waterboys, Ace of iackstreet Boys. new york - Burgemeester Bloomberg van New York wil vier bruggen, waaronder de beroemde Brooklyn Bridge (op de voorgrond), verkopen die Manhattan met de rest van de stad verbinden. Zo hoopt hij gaten in de begroting te dichten. New York kreeg economisch een enorme klap te verwerken door de terreuraanslagen op het World Trade Center. De cata strofe kwam bovenop de Amerikaanse economische recessie. Bloomberg wil 40 miljard besteden, maar de stad heeft een tekort van 5 miljard dollar. Twee weken geleden ontstond al beroering toen Bloomberg aankondigde op de bruggen tol te willen heffen. Daarmee verwachtte hij 800 miljoen dollar per jaar binnen te halen. Foto: AP/Ron Frehm door Richard Mooyman huizen - Transavia wil zich verder toeleggen op goedkope vliegrei zen zonder franje. De nieuwe topman Van Pallandt gaat de luchtvaartmaatschappij omvor men tot een prijsbreker zoals easyJet. Hij heeft in Groot-Brit- tannië de lage kostenmaatschap- pij Buzz opgezet met vliegtuigen van KLM-dochter KLM uk. Dit als antwoord op het succes van Easy Jet. „Hij gaat met Transavia hetzelf de trucje doen", zo verklaarde scheidend Transavia-topman Legro gisteren op een symposi um van het Platform Neder landse Luchtvaart. Transavia (voor 80 procent KLM) biedt on der de naam Basiq Air al goed kope vluchten zonder maaltijd aan naar Nice, Barcelona en Malaga. Mede door de lucht vaartcrisis na de aanslagen van 11 september is de onderne ming voorzichtig geworden met het lanceren van nieuwe lage- kostenbestemmingen. Slechts enkele van de 26 toestellen wor den ingezet voor Basiq Air. Maar volgens Legro zal Transa via verder gaan op deze weg en moet de nieuwe baas Van Pal- landt deze omslag bewerkstelli gen. Daarbij wordt volgens hem ook onderzocht of er kan wor den samengewerkt met de Brit se KLM-loot Buzz. Transavia vervoert zestig pro cent meer passagiers naar Nice sinds er goedkope vluchten worden aangeboden, aldus Le gro. Maar de onderneming ver dient er volgens hem nog niets aan vanwege de aanloopkosten van het nieuwe concept. Legro zette kanttekeningen bij de snelle groeiplannen van de branchegenoten. Zo meldde het Ierse Ryanair, dat binnenkort op Eindhoven gaat vliegen, dat er honderd vliegtuigen worden be steld. „Ik ben geneigd de verha len over groei met een korreltje zout te nemen. Want zij krijgen straks te maken met hogere kos ten door investeringen. Verder zullen ook zij ondernemingsra den en vakbonden in huis krij gen." De KLM breidt het aantal vluch ten het komende zomerseizoen uit. Het passagiersvervoer trekt weer aan na de luchtvaartcrisis door de aanslagen op 11 sep tember. Ook wordt in de zomer traditioneel meer gereisd. De KLM schrapte in het najaar een deel van de dienstregeling. De hoeveelheid duurdere busi- nessclass-stoelen zal in een deel van de vloot worden vermin derd. Dit als reactie op het ge daalde zakenverkeer dat al vanaf vorig voorjaar merkbaar is. Het aantal goedkopere economy- class-stoelen zal worden uitge breid. De KLM stopt in juli met vluchten op Antwerpen. Deze verbinding wordt overgenomen door de snelle trein Thalys. den haag/gpd - De diskette van de Belastingdienst, maar ook die van Elsevier, is onvolledig. De Ne derlandse Federatie van Belas tingadviseurs spreekt zelfs van een 'fout', waardoor een groot aantal particulieren geen gebruik kan maken van de elektronische aangifte. Het probleem zit in vraag 13g over de Kapitaalverzekering Ei gen Woning. Een vrij ingewik kelde aangelegenheid in het nieuwe belastingplan, omdat het de vraag betreft of bijvoor beeld een spaarhypotheek ge koppeld wordt aan de eigen wo ning in Box 1 of wordt onderge bracht in box 3 (vermogensren- dementsheffing) Mensen die kiezen voor Box 1 moeten dat met een kruisje aan geven. Dat gaat vanzelf zolang de aangever maar één kapitaal verzekering heeft. Zijn er meer dere uit verschillende jaren waarvan de aangever de ene in Box 1 en de ander in Box 3 wil onderbrengen, dan kan dat ner gens worden vermeld. „Een gro te omissie", zo stelt fiscalist W. Vennix uit Tilburg. „Betrokke nen kunnen niet anders dan ge woon op papier invullen en er een bijlage bij te doen. Terwijl de Belastingdienst juist geen bij lagen wil." A. Schoenmakers, bestuurslid van de Nederlandse Federatie van Belastingadviseurs, beves tigt de problematiek. De Belas tingtelefoon weet er ook geen raad mee en bij het ministerie amsterdam/anp - De Spaanse hotelketen NH Hoteles, in Ne derland onder meer eigenaar van Krasnapolsky, heeft de Duitse hotelketen Astron hotels overgenomen. Hoteles koopt in eerste instantie 80 procent van de aandelen van de op twee na grootste keten in Duitsland. De Spanjaarden betalen 130 mil joen euro. Een deel van die 80 procent kan in aandelen worden betaald. Of dit gebeurt en voor welk deel, kon Hoteles niet zeggen. Op de overige 20 procent heeft Hoteles een soort optie genomen. De prijs voor deze 20 procent wordt bepaald aan de hand van de prestaties van de hotels over de komende drie tot zeven jaar. Hoteles financiert de overname met geld dat het ontving door de verkoop van hotels in Spanje, om die vervolgens weer terug te huren. Ook de Duitse hotelketen bezit nauwelijks panden. Eigen dom behoort in de branche steeds minder tot de kernactivi teiten. De hoteliers leggen zich liever toe op het besturen. In to taal heeft Hoteles 35 procent van de hotels in handen, 51 pro cent is gehuurd en 14 procent besturen zij voor derden. Het is nog niet bekend of de naam Astron van het toneel zal verdwijnen. Volgens topman Burgio van NH Hoteles is dat een moeilijke kwestie. In Neder land fuseerde Hoteles in 2000 met Krasnapolsky. Daarmee kreeg het ook 30 Golden Tulip hotels in handen. Vorig jaar kocht de groep ook de naam Golden Tulip. Onlangs werd die alweer van de hand gedaan. NH Hoteles bezit nu 237 hotels met ruim 34.000 kamers in acht tien landen. Door de aanschaf van de Duitse keten ligt het zwaartepunt van Hoteles niet langer in Spanje en Nederland. Spanje is nu goed voor precies eenderde van het aantal kamers, Duitsland bezet met 23 procent nu een tweede plaats en Neder land met 16 procent een derde positie. „Je bent geen Europese speler als je niet in Duitsland zit", zei Burgio. Of er meer lan den op het lijstje staan wilde hij niet zeggen. „De inkt van deze handtekening is nog nat." van Financiën was gisteren nie mand bereikbaar voor een reac tie. Het verbaast de fiscalisten niets. Uitgevers blijken vleselijk te tobben met de professionele software voor de belastingadvi seurs, die nog steeds niet zonder onvolkomendheden beschik baar is. „Het is zelfs voor de computerdeskundigen allemaal te ingewikkeld", aldus Schoen makers. De aangifte via diskette en inter net neemt een steeds grotere vlucht. Van de 5,5 miljoen men sen die dit jaar hun aangifte moeten invullen, doen er 2,25 miljoen dat via diskette en inter net, zo verwacht de Belasting dienst. „We verwachten dat dit jaar 750.000 mensen meer dan vorig jaar hun aangifte per dis- den haag/anp - Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen heeft drogisterijketen Kruidvat opgeroepen cd-roms waarmee klanten zich kunnen voorberei den op het theorie-examen uit de schappen te halen. Volgens het CBR misleidt Kruidvat de klanten door aan te geven dat de cd-rom is opgezet volgens de CBR-methode. Ook is de disk van 'zeer bedenkelijke' kwaliteit, aldus het bureau. „Het CBR keurt nooit cd-roms of boeken voor de vrije verkoop. Wel worden gespecialiseerde uitgevers van verkeersleermid- delen van advies voorzien", zo meldt het bureau in een verkla ring. Het CBR raadt aan om the orielessen bij de rijschool te vol gen, omdat de uitgevers hun materiaal alleen daaraan leve ren. „Met het materiaal bij boekhandels en supermarkten leren kandidaten hoofdzakelijk plaatjes herkennen", aldus het CBR. Kruidvat wilde gisteren nog niet reageren. kette of per modem insturen", zegt woordvoerster J.de Voogd van de Belastingdienst Particu lieren. Bij de Belastingtelefoon staan permanent 298 lijnen open om vragen over de aangifte te be antwoorden. De piek wordt ver wacht in de laatste twee weken voor de uiterste inleverdatum van 1 april. „Dan kunnen we nog ongeveer honderd lijnen bijschakelen", zegt De Voogd. In die drukke periode krijgt de Be lastingtelefoon tussen de 35.000 en 40.000 telefoontjes per dag. Volgens Schoenmakers van de Nederlandse Federatie van Be lastingadviseurs, is er een 'grote toeloop van particuliere klanten' mede dankzij de nieuwe belas tingwetgeving. „Zij hebben nog niet eerder gebruik gemaakt van een belastingadviseur. Maar ik denk dat de stormloop nog moet komen. Veel mensen heb ben nog lang niet alle benodig de gegevens compleet. De meeste mensen zijn prima in staat om hun eigen formulieren in te vullen, maar hebben geen zin om er twee avonden in te steken", zegt Schoenmakers. Het bodemtarief bedraagt 115 euro. De Belastingdienst blijft bij haar garantie dat mensen die hun formulieren voor 1 april hebben ingestuurd voor 1 juli bericht krijgen. „De echte vroege inleve- raars, mensen die hun aangifte al in januari hebben ingestuurd, hebben eind maart al bericht in huis", zegt De Voogd. In het verleden kregen 'vroege vogels' al half maart bericht. schiphol- Het aantal banen op Schiphol is door de aanslagen in de VS het afgelopen jaar met 700 gekrompen. De werkgelegen heid bedroeg eind oktober door de malaise in de luchtvaart 53.881 arbeidsplaatsen, een da ling van 1,3 procent. Het voor gaande jaar groeide de werkge legenheid nog fors. met bijna 7 procent. Het aantal vacatures is gehalveerd tot 1200. Dat blijkt uit onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van de luchthaven Schiphol. Vooral uit zendkrachten raakten hun baan op de luchthaven kwijt. Die groep kromp met 56 procent. Het percentage tijdelijke krach ten daalde naar 2,7. Groei was er wel bij dienstverle nende ondernemingen, zoals schoonmaakbedrijven, hotels, restaurants, autoverhuurbedrij ven en adviesbureaus. In deze branche was sprake van een werkgelegenheidsgroei van 5 procent. Opvallende groeiers waren ver der de Koninklijke Marechaus see (plus 227 werknemers), Schiphol Group (plus 143) en Luchtverkeersleiding Nederland (plus 131). De vooruitzichten voor de werk gelegenheid zijn weinig hoopge vend. Driekwart van de in totaal 545 bedrijven die actief rijn op Schiphol gaf eind oktober aan in 2002 een kleiner of gelijkblij vend aantal werknemers nodig te hebben. amsterdam - In het tentoonstellingscomplex van de RAI in de hoofdstad is vanmorgen de jaarlijkse watersporttentoonstelling Hiswa geopend. Wat kleiner in omvang en wat korter van duur dan ge bruikelijk. Tot en met zondag kunnen de water sportliefhebbers er terecht. Terwijl buiten de storm raasde poogde binnen een medewerkster met een blower een beetje wind in de zeillen te blazen van de Nacra F18. Door het maandblad Yachting World verkozen tot boot van het jaar. Foto ANP/Olof Kraak Es0 correspondent Jenkamp melo/GPD - De Argentijnse ilaat de geldpers sneller bm het federale over- soneel te kunnen beta- (hopen de autoriteiten /e uitbraak van volks- tor te zijn. De inflatie regering van president voorlopig op de koop kundigen voorzien dat Me op jaarbasis oploopt Irocent. Sprong volgt op berich- de belastingopbrengst van februari zeker 25 procent la ger zal uitpakken ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar. De fiscus kampt al sinds sep tember met sterk verminderde inkomsten. Die zijn een direct gevolg van dramatisch dalende bedrijvigheid. Verwacht wordt dat de Argentijnse economie dit jaar opnieuw krimpt met 12 procent. Gevreesd wordt dat de werkeloosheid op korte termijn stijgt tot boven de 30 procent. Nu al zit één op de vijf Argentij nen zonder werk. Jongstleden vrijdag had presi dent Duhalde wiens positie steeds verder verzwakt al laten doorschemeren dat onvoldoen de in kas is om de pensioenen en 250.000 salarissen van amb tenaren in federale dienst te kunnen betalen. In eerste instantie worden één miljard extra peso's (580 miljoen euro) gedrukt maar dat kan ho ger uitvallen. Daarmee soupeert de regering praktisch in een klap de monetaire bewegingruimte op die het voor zichzelf heeft ge schapen binnen de begroting van 2002. Het budget voorziet in drieënhalf miljard 'nieuwe pe so's die in roulatie mogen wor den gebracht. Bijna driekwart hiervan zijn echter gereserveerd om noodlijdende banken voor een faillissement te behoeden. Met het aanzetten van de geld pers lijkt ook een einde te ko men aan de redelijk stabiele koersverhouding tussen dollar en peso. Dat de waarde de Ame rikaanse munt na de devaluatie van verleden maand niet verder omhoog is geschoten, is juist te danken aan het geringe aantal peso's in omloop. Ruim tien jaar lang circuleerden beide munten vrij naast elkaar en waren ze evenveel waard. detroit/dpa/anp - General Motors, de grootste autoproducent ter wereld, heeft rijn winst- en omzetramingen flink opgetrokken. Het eerste kwartaal zal goed zijn voor een winst per aandeel van 1,20 dollar- volgens GM. Tot nu toe was uitge gaan van 1 dollar per aandeel. Het concern zegt dat de Amerikaanse markt beter draait. Voor heel 2002 gaat GM uit van een winst per aandeel van 3,50 dollar. Financieel directeur Devone liet weten dat in de prognoses geen reke ning is gehouden met bijzondere posten. Door sterke kostenverlagingen, meer verkoop en een betere productmix denkt hij halverwege dit de cennium een winst per aandeel van 10 dollar in de boeken te kunnen bijschrijven. De verwachtingen van GM lijken betere tijden voor de Amerikaanse auto-industrie in te luiden. Fabrikanten hebben een moeilijk jaar achter de mg. Ze konden hun verkoop alleen op peil hou den door kostbare campagnes. De productie van GM zal in de eerste drie maan den van dit jaar op 1,34 miljoen auto's uitkomen. Dat rijn er 20.000 meer dan waarvan het concern eerder uitging en 10 procent meer dan er vorig jaar in hetzelfde kwartaal van de band rolden. GM denkt dat de hele Amerikaanse automarkt dit jaar goed is voor 16 miljoen stuks. Het concern raamt rijn eigen productie voor 2002 op 5.1 mil joen auto's, 100.000 meer dan een eerdere ra ming. vijfhuizen/ANP - Prolion, de failliete fabrikant van melkma chines, heeft een nieuwe groep investeerders gevonden om het bedrijf te redden. De geldschie ters zijn onder voorwaarden be reid 12,5 miljoen euro te inves teren. Eerder leek een andere investeerder interesse te heb ben, maar die trok zich terug. Ook met de schuldeisers heeft Prolion overeenstemming be reikt. De nieuwe groep krijgt in ruil voor hun investering 60 pro cent van de aandelen in han den, zo deelde Profion gisteren mee. Belangrijkste voorwaarde is dat er een bank wordt gevon den die 10 miljoen euro aan Prolion wil lenen. Naast de overeenkomst met de nieuwe investeerders is met de belangrijkste schuldeisers over eengekomen dat rij in ruil voor geld en aandelen afstand doen van hun vorderingen. Zo krijgt bijvoorbeeld de Rabobank naast 5 procent van het nieuwe aan- delentotaal van Prolan een be drag per verkochte nfcehine. Als alle plannen doorgaan ver watert het huidige aandelenka pitaal tot 17 procent. Op een vergadering die vandaag plaats vindt, buigen de aandeelhou ders rich over de plannen. brussel/anp - De Europese Commissie gaat de overname van CVK. de coöperatie van Ne derlandse kalkzandsteenprodu- centen, door het Duitse Haniel en het Nederlandse Cement- bouw onderzoeken. De overna me. daterend uit 1999, zou heb ben geleid tot een te grote machtspositie op de Nederland se bouwmaterialenmarkt. Het onderzoek duurt vier maanden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11