LEIDE op plek 'kraakflat' Sportspeld voor cultuurwethouder Samen kleumen en folders uitwisselen REGIO T piflpn piet hmiw Leidse delegatie naar zusterstad Juigalpa Goedkope leningen voor herstel van rotte betonvloer Dertig woonwagens minder op vernieuwd Trekvaartplein R1 Gemeente dreigt met onteigening maandag 25 FEBRUARI 2002 Brandweer blij et betaalide immandant Het uiterlijk irraadt innerlijk Spiritueel café -MM j-l^ B M WAO L yy y f door Sabine Bakker nog meer gedaan kan worden. Vinei en leerlingen van het Insti- College van Bestuur, bij zijn af er slaat ip los Een jongetje en zijn er hebben zaterdagmid- ree medewerksters en een ran een kledingzaak aan arlemmerstraat mishan- Het ventje, volgens de po- ïn lagere-schoolleeftijd, vlak voor sluitingstijd jn moeder de winkel bin- m een eerder gekocht ar- milen. Toen dat niet te kunnen, bemoeide zijn er zich met de discussie ;on op een van de mede- :ers in te slaan. Toen haar en de klant tussenbeide ;en, kregen ze schoppen t jongentje. Daarna ver moeder en zoon de zaak. meend speelt en Sleutels Willem Vermeend, de ninister van Sociale Za- engt morgen een offici- _;oek aan zijn eigen woon- ■Leiden. Tijdens zijn be- Hal hij samen met een H(kandidaat-) raadsleden Leidse PvdA om 16.30 de Vijf Meihal een voet- Istrijd spelen tegen een an v.v. De Sleutels. Ook zich informeren over entoezicht op straat en j met een aantal van deze ïthouders mee om een J n de praktijk te nemen. elen in de - lorstkerk Waar rituelen mensen orde in hun leven te i, hebben religieuze ritu- t doel de mens dichter 1 te brengen. Over deze ere stellingen rond het j enstig ritueel praat C. n-Bekius morgenavond 0.00 uur in de Lokhorst- lenken is pastoraal su- en doceert Pastorale logie aan de Theologi- I-|culteit van de universi- echt. De toegang tot de n de kerk aan de Pieters- aat 1 in Leiden is gratis, atie: 071-5618065. door Robbert Minkhorst leiden - Leiden dreigt projectont wikkelaar R. van de Putte, eige naar van de vroegere kraakflat tegenover het station, met ontei gening. Van de Putte maakt geen haast met het bouwplan voor die plek en de gemeente is het zat. Wethouder R. Hillebrand (ruim telijke ordening) maakte de mo gelijke stap gistermiddag be kend tijdens een politiek debat van het Rijnlands Architectuur Platform (RAP) in sociëteit De Burcht in Leiden. De PvdA'er heeft weinig vertrouwen in de vorderingen. De gemeente trof al eens eerder voorbereidingen voor een onteigeningsprocedu re, maar zag daar vanaf toen Van de Putte vorderingen maak te. Inmiddels liggen de ontwik kelingen opnieuw stil, aldus de gemeente. „Het moet heel snel van de grond komen", vindt Hille brand. .Anders starten we de procedure weer op. Daar den ken we nu heel hard over. Bin nen een paar maanden moet hij met een definitief bouwplan ko men." Veel geloof in het en thousiasme van de projectont wikkelaar heeft de wethouder niet meer. „Naarmate het langer duurt, neemt het vertrouwen af. We zitten dichter bij een ontei gening." De architect die Van de Putte heeft ingehuurd, presenteerde al eens een voorlopig plan in de raadscommissie ruimtelijke or dening. Het ontwerp staat be kend als de 'drie Leidse tieten'. Van de Putte wil tegenover de fietsenstalling in aanbouw, naast het kantoor van de Kamer van Koophandel, een groot complex bouwen met winkels, bedrijfsruimte, appartementen en een parkeergarage. De oude kraakflat is vorig jaar gesloopt. Hillebrand weet niet wat de hui dige stand van zaken is. „Dat is lastig. Wat ik heb begrepen, is dat hij het bouwplan wil verko pen en dat dat niet zo goed lukt." Het was geen toeval dat Van de Putte gistermiddag in De Burcht ter sprake kwam. De verloede ring van de stationsomgeving en de trage voortgang van alle plannen zijn het RAP - en trou wens vele Leidenaars - een doom in het oog. Voorzitter Fons Verheijen van het architec tencollectief en leider van de discussie in het café vroeg de woordvoerders van de politieke partijen naar hun mening. Hille brand kondigde aan dat binnen een jaar duidelijk moet worden wie aan de voorzijde van het station langs het Alphense per ron (spoor 1) een megabio scoop, discotheek en kantoren gaat bouwen. De wethouder had nog een nieuwtje: deze week presenteert hij de plannen van de gemeente voor de bouw van een tweede fietsenstalling, aan de LUMC-zijde van het sta tion. Daar komt een stalling voor 400 fietsen. leiden - Voorzitter Rianne Pee- ters van Werkgroep Stedenband Leiden - Juigalpa en werkgroep lid Joke Aerts van het Da Vinei College brengen de komende twee weken een bezoek aan de zusterstad in Nicaragua. Met nog drie leden in de delegatie wil de werkgroep de actuele ontwikkelingen bekijken en een beter beeld krijgen van wat er nog meer gedaan kan worden. Voor het eerst gaan er ook afge vaardigden van de Hogeschool Leiden en van het Da Vinei Col lege mee. De Hogeschool Lei den wil onderzoeken of er in Juigalpa behoefte bestaat aan samenwerking en onderwijson dersteuning. Zij gaat ook ver kennen of er studenten en do centen uitgewisseld kunnen worden. Aerts gaat ook onder zoeken of leerlingen van het Da Vinei en leerlingen van het Insti- tuto Nacional de Chontales (school voor openbaar voortge zet onderwijs) in Juigalpa hun leefwereld met een fotoproject voor elkaar in beeld kunnen brengen. De delegatie neemt namens het ROC Leiden ook een cheque van 10.000 euro mee voor het Insti- tuto Nacional de Chontales. Dit bedrag is door Ad Vogelaar, voormalig voorzitter van het College van Bestuur, bij zijn af scheid ingezameld voor het on derwijs in Juigalpa. Maar de ste denband houdt volgens Peeters absoluut niet in dat Leiden al leen maar geeft en de zusterstad in Nigaragua alleen maar ont vangt. „Wij kunnen heel veel le ren van de mensen daar. We kunnen bijvoorbeeld leren hoe je met weinig middelen creatief en met doorzettingsvermogen kunt bouwen aan de toekomst." Landelijk lijsttrekker Hans Dijk stal van de WD wis selt cam pagnema teriaal uit met de PvdA op de Leidse markt. Foto: Mark Lamers door Marijn Kramp leiden - Huiseigenaren met een rotte betonvloer kunnen bij de gemeente Leiden een goedkope lening afsluiten om hun vloer te herstellen. De gemeente heeft ongeveer 320.000 euro gereser veerd om woningbezitters te helpen met deze schadepost. Het gaat daarbij om betonvloe- ren van de bedrijven Kwaaitaal en Manta. De lening waarvan de rente 5 procent onder de marktrente ligt, kan worden verstrekt voor een schadebedrag vanaf 2268,90 euro en voor maximaal 13.613,41 euro. De gemeente is niet verantwoordelijk voor deze schade, maar om de kwaliteit van de woningvoorraad in de stad te waarborgen hebben bur gemeester en wethouders beslo ten woningbezitters financieel tegemoet te komen bij het her stel van de aangetaste vloeren. De gemeente hoopt dat op die manier in 2004 vijfhonderd wo ningen hersteld zijn. Uit een grove inventarisatie in 1999 bleek dat in totaal in Lei den een kleine 135.000 m2 aan Kwaaitaal- en Mantavloeren ligt. Dat zijn ongeveer 1500 vloeren. In 2000 heeft de gemeente alle huiseigenaren met een Kwaai taal- of Mantavloer aangeschre ven. Zo'n 190 mensen hebben zich vervolgens verenigd in de Vereniging Huiseigenaren met mogelijke Betonschade Leiden (VHBL). Bij de leden van de VHBL is on langs een schouw verricht. Bij vijftig vloeren zijn forse proble men geconstateerd. Zij hebben een schadepost van meer dan 4500 euro. Bij tien huizen over treft de schadepost het bedrag dat maximaal bij de gemeente kan worden geleend. Van de overige aangeschreven huizen bezitters weet de gemeente niet of ze schade hebben en hoeveel. Zij komen echter eveneens in aanmerking voor de goedkope lening. Tussen 1965 en 1981 hebben de bedrijven Kwaaitaal en Manta betonelementen voor begane vloeren geproduceerd. De be drijven hadden een chemische stof toegevoegd om het verhar dingsproces te versnellen. Die toevoeging, zo bleek later, kan de vloer ook aantasten. Een deel van deze vloeren verkeert daar door in slechte staat. De 320.000 euro heeft de ge meente in het Stimulerings fonds Volkshuisvesting Neder landse gemeenten gestort. Doordat de leningen maande lijks worden afgelost is na een jaar weer geld beschikbaar om nieuwe gedupeerden een lening aan te bieden. door Robbert Minkhorst leiden - Op een winterse dag op de markt in het mooie Leiden trekken de politieke partijen vandaag weinig klandizie. De politici, campagnemedewerkers en actieve leden van verschillen de pluimage kleumen bij elkaar voor de Waag. Ze wisselen on derling informatie uit, veel aan loop is er immers toch niet. Kandidaat-premier en WD-lijst- trekker Hans Dijkstal heeft za terdag net een ronde gemaakt over de markt met de lokale lijstaanvoerder Melanie Schultz, fractievoorzitter Leendert de Lange en enkele anderen. „Mensen vragen niet zoveel", merkt Dijkstal. „Ze zijn heel aar dig." De Wassenaarder wordt veel herkend. „Wat me opvalt, is dat mensen zich misschien niet meer zo interesseren voor poli tiek, maar dat ze wel erg waar deren wat wij doen." Dijkstal is op uitnodiging van de plaatselijke afdeling in Leiden. Lang blijft hij niet; het Kamerlid is verkouden en moet vandaag ook nog naar Delft. Het uitnodi gen van landelijke kopstukken is niet nieuw, het geeft de lokale campagne meer cachet en aan dacht. „Wij zijn natuurlijk blij dat landelijke politici ook de lo kale mensen ondersteunen", zegt wethouder en lijsttrekker Schultz. De kramen van de WD en Groenlinks staan gebroederlijk naast elkaar. Daarnaast staan CDA en D66. Verderop, bij het stadhuis, venten de PvdA, SP en ChristenUnie hun ideeën. Naar mate de verkiezingen naderen, gaan de partijen meer de markt op. Zo ontstaat langs de Waag richting warenhuis V D een compleet politiek straatje. Dat is een toplocatie, maar helpen doet het niet. Zo af en toe neemt een marktbezoeker informatie of folders in ontvangst. Het fa natiekst zijn de vrijwilligers van de WD. Zij folderen nog het meest. Dijkstal keurt bij een uit stapje naar de andere politieke kraampjes het campagnemateri aal van de concurrentie. Het slechte weer houdt mensen vandaag weg. De kraam van Groenlinks is ta melijk kaal ingericht. Bij D66 en het CDA is het al minder sober, maar de liberalen spannen de kroon. De WD heeft van haar kraam een huiskamer gemaakt. Er staan een bank, stoel, bijzet tafeltje en een espressomachine. De lepeltjes komen van McDo nald's. „Mensen weten thuis heel goed hoe het moet met de politiek", verduidelijkt Schultz. „Laten we dan een Leidse huis kamer namaken. Dan kunnen de mensen het hier komen ver tellen. De afgelopen weken zijn geregeld mensen op de bank komen zitten." Volgens de wet houder is het andere dagen steeds 'redelijk druk' geweest. „Vandaag is het zo nat en koud, dat ook de markt leeg is." Na half één barst een hagelbui los boven de stad. Windvlagen lijken met de WD-kraam aan de haal te willen. Het hoofd van Schultz, op een verkiezingspos ter, waait over de Aalmarkt. Het bord waar de poster op zat valt om. Janine Clement, nummer twee van de ChristenUnie, komt langs met sandwichborden. Ze is helemaal verregend. jrek aan een echt top- limaat heeft de jury van dse sportprijzen elk jaar Je nodige creativiteit no- n genomineerden te vin- Dor de titel sportman, - r of ploeg van de Sleutel- j )e winnaar of winnares i gaat meestal nog wel, daarna gaapt er een groot s egin januari, als de prijzen 17 u in uitgereikt, mag de itter van de Leidse Sport 3 03 atie namens alle leden Dk flink klagen over de ge- jrtein de persoon van wet- :r Alexander Pechtold g ve li, sport, cultuur en grote- ?n v ibeleid). Het is een tradi- rorden. .Aardige vent die Pechtold, maar hij r neer op met cultuur dan t (t lort", is een veelgehoorde en i in de kantines. ?n p i stelt landelijk als top- tad bitter weinig voor. teb alent heeft het hier nooit echt iken maar het lijkt er op lee potentiële topsporters e wet volwassen worden, blad inf< X, i 7fegfj£gb51 ze Leiden als een haas ont vluchten. Zo goed als zeker om dat een topsportklimaat ont breekt", zo schreef de jury in 2001. Zo hebben de Zijlhal, Vijf Meihal en Drie Oktoberhal geen officieel NOC'NSF-stempel. De architectuur heeft het bij de Zijlhal gewonnen van de func tionaliteit. Daarnaast hebben de overdekte zwembaden te weinig capaciteit om waterpo- loërs en zwemmers voldoende trainingsuren te garanderen. Bij het voetbal is het ook niet allemaal rozengeur en mane schijn. Docos en Leiden heb ben te maken met een velden- tekort, terwijl aan de Boshuizer- kade bij een aantal clubs best over fusies valt te praten. Ech ter, de verenigingen willen dat de gemeente de regie in han den neemt. Handen die Pecht old niet wil branden. En de komst van een fraaie, nieuwe kunstijsbaan in Leiden lijkt ver der weg dan ooit. Pechtold, vijfjaar- wethouder al weer, is aan de andere kant ook De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Enc-Jan Berendsen TELEFOON O 7t -53 56 424 Uit handen van Arnout van Lunteren (Leidse Sport Federatie) krijgt Alexander Pechtold de gouden speld van het sportcafé. Foto: Henk Bouwman bij UVS, herinvoering van de subsidie voor jeugdsport en Pechtolds impulsen voor de breedtesport in het algemeen. „Pechtold heeft als slogan 're ken mij niet af op mijn eigen sportprestaties maar op wat ik voor de Leidse sport heb ge presteerd'. En dat heeft hij meer dan waargemaakt", zo vindt de jury. Er was nog enige deining rond de uitreiking. Boze tongen be weren dat Pechtold de speld heeft gekregen mede omdat hij 15.000 gulden gaf aan de Hol land Ladies Tour. En wie zit er in de organisatie van die wieler wedstrijd? Juist, Wim van Dui- venbode, tevens jurylid. Van Duivenbode doet deze aantij ging echter af als 'pure laster'. Eric-Jan Berendsen de beroerdste niet. Zo stelde hij vorig jaar september 15.000 gul den beschikbaar aan het wieier- evenement Holland Ladies Tour, dat Leiden toen als start en finishplaats had. Ook kan de atletiekwedstrijd De Gouden Spike jaarlijks op een beschei den bedrag rekenen. Eind vorig jaar maakte Pechtold zich wel haast onsterfelijk door de bij drage van de gemeente aan de Leidse Marathon te verhogen van 10.000 naar 50.000 piek. Daarmee werd het evenement van een zekere ondergang ge red. Vooral de bijdrages aan de Hol land Ladies Tour en Gouden Spike lijkt maar moeilijk te rij men met de gemeentelijke doelstelling alleen breedtesport te stimuleren. Want Leiden via topsport promoten is er niet bij, vindt Pechtold. Toch kreeg de wethouder afgelopen vrijdag in de kantine van UVS in de Kik kerpolder de gouden sportcafé- speld 2001 uitgereikt. Het maandelijkse informeel samen zijn voor dames en heren uit het bedrijfsleven, de politiek, de sport en de media bestaat 10 jaar en reikt jaarlijks een speld uit voor trouwe bezoekers van het café die zich verdienstelijk maken voor de sport in Leiden. Volgens de initiatiefnemers van het sportcafé, Aad van der Luit en Wim van Duivenbode, die samen met zakenman Theo Zandvliet de jury bemanden, heeft Pechtold zich sterk ge maakt om projecten die al jaren werden besproken eindelijk te effectueren. Daarbij denkt de jury onder meer aan de Turn hal, het nieuwe kunstgrasveld door Wim Koevoet leiden - Van de 130 woonwa gens op het kamp aan het Trek vaartplein blijven er in het her inrichtingsplan van de gemeen te honderd over. De andere der tig verkassen naar de toekomsti ge nieuwbouwwijk Roomburg. Tenminste, dat is wat de ge meente Leiden wil. De kampbe woners hebben bij verschillende gelegenheden aangegeven niets te voelen voor een verhuizing naar Roomburg. Het overvolle woonwagenkamp moet hoognodig worden aange past, schrijft gemeenteambte naar R. van Nood aan de bewo ners. De leefbaarheid en de brandveiligheid zijn er in het ge ding, het is er rommelig en de wagens staan te dicht op elkaar. Aan de wettelijk voorgeschreven afstand van vijf meter houden de bewoners zich in een groot aantal gevallen niet. „Bovendien zijn er allerlei andere bouwsels en is ook het middenterrein in gebruik genomen door bewo ners. Hierdoor is de indeling verslechterd. Daar moet een mooie en veilige oplossing voor komen." De gemeente heeft zich niet doof gehouden voor de wens om zoveel mogelijk bewoners een standplaats aan het Trek vaartplein te geven. Diezelfde bewoners willen in een kring staan en dat er genoeg parkeer plaatsen zijn, zit- en speelplek ken en een centraal gelegen clubhuis, Ook willen ze zoveel mogelijk bomen behouden. De brandweer eist wegen van zeven meter breed en verbiedt doodlo pende routes. Om aan al die wensen en eisen te voldoen, kunnen maximaal honderd woonwagens blijven staan. Die mogen niet breder zijn dan zes meter, behalve op de hoekvdakken. Het sportveldje moet verdwijnen. Er komen standplaatsen voor in de plaats. Nieuw zijn een speelplek voor de kleintjes, een crossveld met heuvels, een trapveldje en een zitplek voor ouderen. De gemeente kan nog niet pre cies aangeven wanneer het woonwagencentrum in Room burg een feit zal zijn. Voor de nieuwbouwwijk moet nog een aantal tijdrovende procedures worden dootlopen. „De meest sombere voorspelling is dat het tot 2005 duurt voor er iets kan worden gedaan." Dat betekent dat ook de herinrichting van het Trekvaartplein nog op zich laat wachten. In de tweede helft van dit jaar wordt begonnen met het herinrichtingsplan en de wijzi ging van het bestemmingsplan. Dit gaat gepaard met een in spraakprocedure. Het is nog niet bekend hoe de standplaatsen worden verdeeld. Vast staat wel dat voor alle kampers' van het Trekvaart plein plaats is: of op dit plein of in Roomburg. (advertentie) Tm/wHfc.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9