Nederlandse waakhond tast ozonlaag af ECONOMIE Mediamagnaat Leo Kirch buigt voor Murdoch Hele eurozone deze week over op euro Pensioen is niet meer wat het was tslag bankiers exorbitant taurantbezoek Milieu-satelliet Envisat wordt zaterdag gelanceerd Duisenberg: 'Herstel gaat erg langzaam' Acties worden voorbereid bij grafische bedrijven issale staking Zuid-Korea - Duizenden Zuid-Korea- zijn vandaag in staking ge- bij de spoorwegen en in is- en lichtsector. De vak- en eisen een kortere werk en willen dat de regering an voor privatisering van latsbedrijven intrekt. De en vrezen grootschalig ba- erlies. Volgens de regering staking illegaal omdat de ichte afkoelperiode van 15 niet in acht is genomen, lier Lee Han-dong kondig- in dat de stakingsleiders r zullen worden gestraft. teil blijft op ernamepad a enveen - Fietsenproducent U wil op het overnamepad >n. Vorig jaar werd de Duit- inora Group ingelijfd en ledrijf droeg gelijk bij aan inst. Over 2001 kwam de winst uit op 5 miljoen eu- >n stijging van 19 procent, mzet klom fractioneel van laar 206 miljoen euro, zo vanochtend bij de presen- van de jaarcijfers meege- Daarmee is Accell de op ia grootste fietsenmaker airopa. erleg CAO ineenten hervat iaag - De vakbonden en reniging van Nederlandse eenten gaan weer om tafel om een nieuwe CAO voor meenten af te sluiten. De bond CFO heeft een uit- ;ing van de gemeenten ge in om verder te onderhan- Eind januari raakten de rhandelingen in een im- De vakbonden vroegen ocent meer loon op jaar voor de 175.000 gemeen- btenaren. De werkgevers iets meer dan 3,3 pro- e bondsbladen onthoofd' iaac - De Consumenten- heeft een probleem met ïr drie gidsen. Zowel de umentengids, Consumen- isgids als de gids Consu- j engeld zitten zonder lredacteur. Naar verluidt 1 en twee van de drie vaca te maken met problemen it werk.' De Consumenten een van de grootste tijd- ten van Nederland met iplage van 640.000 stuks, het maartnummer wordt ok in boekhandels en su- arkten verkocht. :CT nog eens >anen weg rdam - Bij het Rotterdam- ntaineroverslagbedrijf ECT rijnen nog eens zestig ba- De maatregel, die geldt de Delta-terminal, is nodig ege bezuinigingen. Er in 2000 mensen bij ECT, nds eind vorig jaar in han- van het in Hong Kong tigde concern Hutchison npoa. Eerder verdwenen t hoofdkantoor al 135 ba- 'erder gaan er bij ECT vijf- testig automatiseerders ïaar een bedrijf dat dan de softwareleverancier wordt et overslagbedrijf. Tot nu ïtwikkelde ECT zelf zijn ammatuur. ent schrapt Duitse banen fork/hilversum - De ikaanse telecomonderne- Lucent schrapt in zijn ;ing in het Duitse Neuren- iOO banen. Het besluit is en nadat besprekingen Ie verkoop van de vesti- lan het Amerikaanse So- n waren mislukt. maandag 25 FEBRUARI 2002 in/anp - Vijf bankiers van ritse bank Barclays zijn )aan kwijtgeraakt wegens ïsporige uitgaven in een ?ns restaurant. Hoewel rekening van 44.007 (ruim 72.000 euro) uit zak betaalden, vond de het gedrag ongepast. Dat de zakenkrant Fituincial vandaag gemeld, inkiers togen de afgelo- omer naar het exclusieve irant Petrus om een ge le transactie te vieren, ien van vijf pond voor si- en ging het hele bedrag drank. Het restaurant zo verbijsterd door de cht van de gasten dat en niet eens in rekening ;ebracht. !t diner namen zes za- iers deel. Eén van hen in nieuwkomer en werd door de leiding van lys niet verantwoordelijk aldus Financial Times. door James McConigal noordwuk, delft - Zaterdag gaat op de basis Kourou in Frans Guyana een Ariane 5-raket de lucht in, met aan boord de Europese milieu-satelliet Envisat. Met de lancering van de grootste Europese satelliet die ooit werd ooit gebouwd breekt een nieuw tijdperk aan in het onderzoek naar de ozonlaag. Niet alleen kunnen afzonderlijke processen in de atmosfeer worden gevolgd maar ook de onderlinge samenhang. Evert Attema, een van de pro jectcoördinatoren, werkt bij Es- tec, de Nederlandse vestiging in Noordwijk van het Europees ruimte-agentschap ESA: „Tot voor kort was er alleen sprake van een ozongat boven de Zuid pool. Recentelijk bleek dat zich ook elders, bijvoorbeeld boven Europa, tijdelijke gaten in de ozonlaag kunnen voordoen." Envisat moet het beeld van deze verstoringen van de bescherm laag in de atmosfeer tegen scha delijke UV-straling uit de ruimte veel scherper maken dat tot nu toe mogelijk was. Maar ook moet duidelijk wor den op welke wijze het interna tionale milieubeleid werkt, dat is ingezet sinds in de jaren zeven tig alarm werd geslagen over de aantasting van de ozonlaag. „Het lijkt de goede kant op te gaan. De afbraak van de ozon laag gaat langzamer dan voor heen. Maar zelfs bij zeer succes vol beleid zal het zeker tot 2080 duren, eer de ozonlaag weer op het niveau van begin jaren ze ventig is van de vorige eeuw," aldus Attema. Hij is van huis uit elektrotechnisch ingenieur, ge specialiseerd in microgolftech niek, en houdt zich bij ESA al vijftien jaar bezig met aardob servatie vanuit de ruimte. Eén van de belangrijkste meet instrumenten aan boord van de Envisat is de Sciamachy, een in Nederland ontworpen en ge bouwd apparaat dat 215 küo voor zijn rekening neemt van de ruim 8000 kilo die de satelliet weegt (omvang: stadsbus met brede vleugel van zonnepane len). Sciamachy kijkt op een nieuwe manier naar de aarde. Niet alleen recht omlaag, maar ook vooruit. Daardoor kan de Envisat in cijfers Envisat meet 4 bij 4 bij tien meter, na volledige ont plooiing in de ruimte 25 bij 10 bij 7 meter Gewicht: 8,2 ton, waarvan 2,2 voor tien verschillende instrumenten Baan om aarde op 800 km hoogte; omloopsnelheid 100 minuten; brengt hele aarde elke zes dagen in kaart Onderzoekscapaciteit: gelijk aan 360 meetstations op de grond; ofwel 1 Petabyte (10 tot de 15demacht bytes), zeg maar harde schijven van een miljoen pc's Levensduur minimaal vijf, mogelijk tien jaar of nog langer Totale kosten project ruim 2 miljard euro, waarvan 1,5 miljard euro opdrachten aan de industrie; aan bouw hebben ongeveer 5.000 mensen meegewerkt. De exploitatiekosten worden geraamd op 60 miljoen euro per jaar Sciamachy is Grieks voor 'Schaduwgevecht' en staat voor: SCanning Imaging Absorption spectroMeter for Atmospheric GHartogra- phY satelliet een veel preciezer beeld laten zien. Bovendien kan Scia machy (koosnaampje: 'Waak hond van de atmosfeer') 'zien' met gewoon licht én met infra rood (een ander instrument van de Envisat verzorgt het radar beeld). Het project is een samenwer kingsverband tussen Duitsland, België en Nederland. Fokker Space uit Leiden, TNO TPD uit Delft en SRON uit Utrecht zorg den voor ontwerp en bouw van het geheel, en voor het optische gedeelte. Uit Duitsland komt de elektronica. België bouwde mee aan het Nederlandse deel. De Nederlandse overheid heeft ongeveer vijftig miljoen euro in het project gestoken, onder aus piciën van het Nederlands Insti tuut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimtevaart (NTVR) in Delft. Projectleider Joost Carpay is zeer tevreden over het resultaat van tien jaar inspanning van wetenschap en bedrijfsleven, dat 1 maart de ruimte in wordt geslingerd. „Hiermee heeft Nederland zich als hightechland op de kaart ge zet. Bovendien betekent dit pro ject dat Nederland de komende vijf tot tien jaar een toonaange vende rol speelt in het ruimte onderzoek naar de ozonlaag. Er is ook al een vervolg in zicht: „In 2004 gaat aan boord van een Amerikaanse satelliet van de NASA een soortgelijk, maar nog geavanceerder Nederlands meetinstrument mee: de OMI. Nu recentelijk bij een Ameri kaanse poging ook zoiets (zij het eenvoudiger) te lanceren is mis lukt, betekent dit dat Nederland een sleutelrol blijft vervullen in dit onderzoek", aldus Carpay. OMI is een samenwerkingsver band tussen Nederland en Fin land. Dat de Amerikanen dat ac cepteren aan boord van een ei gen satelliet wordt door Neder landse deskundigen als een compliment beschouwd. Satellieten in aanbouw bij Estec in Noordwijk. Foto: GPD/Phil Nijhuis brussel/anp - Voorzitter Dui senberg van de Europese Centrale Bank (ECB) ziet een naderende opleving van de economie. „Er zijn steeds meer signalen, uit alle hoe ken van Europa, dat het diep tepunt voorbij is", zei hij za terdag in de Belgische krant De Financieel-Econoinische Tijd. Hij waarschuwt dat de toena me van de groei heel lang zaam zal verlopen en pas ver traagd zichtbaar is in de groeicijfers, die meestal op jaarbasis worden gepubli ceerd. „Zelfs als eind 2002 de groei op jaarbasis ongeveer 2 tot 2,5 procent bedraagt, zal het gemiddelde voor het hele jaar een laag cijfer zijn." De ECB-voorman, die on langs zijn vertrek per volgend jaar juli aankondigde, weer spreekt kritiek uit sommige EU-landen dat hij de rente niet verder heeft verlaagd. „Geen enkel land van het eu rogebied had de laatste dertig of veertig jaar een rente die even laag was als de huidige rente in de eurozone. Ik ont ken dus met klem dat de ECB een strikt of strak monetair beleid voert." Duisenberg kwam vandaag in de Chinese hoofdstad Pe king aan voor een vierdaags bezoek. De Nederlander zal op uitnodiging van de Chine se centrale bank spreken over de invoering van de euro. Hij zou met zijn Chinese ambt genoot Dai Xianglong verder over de Chinese bankreserves willen praten. Die reserves worden nu vooral in Ameri kaanse dollars aangehouden. Volgens een Europese diplo matieke bron in Peking wil de Nederlander ook de opening van een ECB-kantoor in Chi na aan de orde stellen. münchen/dpa/anp - De Duitse media magnaat Leo Kirch verzet zich niet lan ger tegen de overname van zijn imperi um door de Australische concurrent Rupert Murdoch.Als het nodig is, geef ik hem alles", verklaarde Kirch in een vraaggesprek met het Duitse weekblad Der Spiegel. Voor het eerst sinds de financiële pro blemen van het mediaconcern KirchGruppe, dat vele tv-zenders in Duitsland bezit, aan het licht kwamen, gaf Kirch en interview. „De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen. Mur doch slokt me maar op. Hij zal nog wel wat botjes voor me overlaten", aldus Kirch. Eind vorig jaar kwamen de geruchten in de wereld dat Murdoch met zijn media concern News Corp uit was op KirchGruppe. Kirch zou daarvan niets willen weten en zelfs bondskanselier Schroder hebben gevraagd om hem te helpen voorkomen dat de Australiër een deel van de Duitse media zou inlijven. Begin deze maand liet Murdoch weten zijn concern niet te zullen aanvullen met KirchGruppe. Hij zei er niet verder in te zullen investeren. Murdoch had Kirch onder druk kunnen zetten omdat Mediatycoon Leo Kirch. Foto: DPA/Oliver Soulas hij zijn belang in de KirchGruppe-be- taalzender Première aan de Duitser kan verkopen voor 1,6 miljard euro, zoals contractueel is vastgelegd. Kirch kan dat Concurrent Rupert Murdoch. EPA/Leon Mead niet betalen. De tweede man bij KirchGruppe, Dieter Hahn, gaf in Der Spiegel voor het eerst duidelijkheid over de schuldenlast van het mediaconcern. De onderneming staat voor 6,5 miljard euro in het rood, zo liet hij weten. Tot nu toe waren be dragen van 7 a 8 miljard, zelfs van 13 miljard euro genoemd. De schulden waren voor de banken aanleiding geen geld meer te verstrekken. Volgens Hahn is KirchGruppe gezien de waarde van de onderneming niet fail liet. Hij noemde een groter belang voor Murdoch in Première een goede moge lijkheid. De zender heeft zo veel geld nodig, dat dit voor één enkele onderne ming niet is op te brengen. De miljar deninvesteringen in de betaalzender zijn de hoofdoorzaak van de financiële malaise bij het concern van Kirch. Afgelopen vrijdag verschoof het con cern de voor juni voorziene fusie van KirchMedia, het moederconcern, met de tv-zender ProSiebenSatl. De financi ële situatie plus het huidige beurskli- maat maken een geplande beursgang na de fusie niet aantrekkelijk. Volgens enkele media is het uitstel het gevolg van nieuwe plannen om de crisis bij KirchGruppe aan te pakken. Die plan nen zouden onder meer behelzen dat banken hun lopende vorderingen in aandelen in het concern omzetten. Tien procent vermogen weg na slecht beursjaar door Cees Manders den haag - Worden we ouder dan onze voorouders en dan blijkt dat ineens een groot pro bleem te zijn. Voor de 'lonen' die we krijgen als we straks niet meer hoeven werken. Want de berichten van het pensioen front zijn somber. Steeds meer fondsen slaan alarm omdat de dekking (vermogen min toe komstige verplichtingen) zakt naar de door de toezichthouder (de Pensioen- en Verzekerings kamer) vastgestelde drempels. Steeds meer werkgevers krij gen het benauwd, omdat zij bij een premieverhoging de zwaarste lasten moeten dra gen. Steeds meer landsbe stuurders roepen om matiging van de veel te royale pensi oenstelsels, omdat die de eco nomische groei bedreigen. Steeds meer gepensioneerden komen in opstand tegen de uitholling van hun pensioe nen. En steeds meer werkne mers vragen zich af of zij straks nog wel kunnen profite ren van de hoge premies die ze nu moeten ophoesten. De pensioenfondsen hebben zich de laatste tien jaar gewen teld in hun rijkdom. Samen hadden ze zo'n 450 miljard euro meer dan dit land produ ceerde. Die reserves werden voor een groot deel belegd in aandelen en konden zo profi teren van een uitzonderlijk goed beursklimaat. Wat er op de beurs werd verdiend stelde wat er aan premies binnen kwam volledig in de schaduw. Veel fondsen stelden daarop een premie-'holiday' in, waar door de werknemers (en werk gevers) geen pensioenpremie meer hoefden te betalen. An dere fondsen verlaagden de premie. Ze wilden ook weer niet te rijk worden, want dan liepen ze het risico door een begerige overheid fiscaal te worden aangepakt. Vorig jaar was een slecht beursjaar en dat kostte de pensioenfondsen tien procent van hun vermogen. Dit jaar belooft niet veel beter te wor den. De meeste pensioen fondsen hebben aan de vette jaren genoeg overgehouden om in deze magere tijden uit de gevarenzone te blijven. Maar er zijn er ook die te wei nig vermogen over hebben. Zij zullen hun inkomsten moeten opvoeren en hun uitgaven, hun kosten moeten verlagen, zodat er weer 'winst' aan de reserves kan worden toege voegd. Een verhoging van de beleg gingsinkomsten is in deze tij den niet haalbaar. De beurs toont geen teken van opleving. En switchen van aandelen naar obligaties, vastgoed of deposito's is voor pensioen fondsen ook geen optie, want in die kringen wordt belegd over langere periodes: 20,30 jaar. De pensioenpremies zouden kunnen worden verhoogd. Maar werkgevers zijn daar te gen, zeker nu de bedrijfsresul taten onder druk staan. In de ze tijd van stijgende lonen en dalende omzetten kunnen de bedrijven zich niet permitte ren de pensioenkosten op te voeren. In vele pensioen- CAO's is namelijk geregeld dat de premie voor het grootste deel wordt betaald door de werkgever. Als werknemers al bereid zouden zijn meer pen sioenpremie te betalen, dan wordt dat dus door de werkge vers gesaboteerd. Aan de uitgavenkant kan heel wat gedaan worden. Minder indexeren is gelijk 'winst'. Vele gepensioneerden zijn al op de barricades geklommen om te vechten voor de indexatie van hun pensioenuitkeringen. De hoge inflatie van dit ogenblik hakt fors in hun pensioenen als die niet navenant wordt geïndexeerd. Maar steeds meer pensioenfondsen heb ben niet meer de middelen om de koopkracht van hun gepensioneerden te handha ven. Aan deze uitgavenkant kan ook iets gedaan worden aan de luxe stelsels van vele pensi oenfondsen. De eindloonrege ling (pensioen gebaseerd op 70 procent van het laatstgeno ten salaris) is veel duurder dan een middelloonsysteem (pen sioen gebaseerd op een loon- gemiddelde over 40 jaar). Sommige fondsen zijn al be gonnen het luxe eindloonsys teem te vervangen door een 'gemitigeerd' eindloonsys teem, dat loonsverhogingen na 55 jaar leeftijd niet meer 'meeneemt' in de opbouw van pensioenrechten. Pot voor het pensioenfonds. Besturen en deelnemersraden van pensioenfondsen prakki- zeren zich suf hoe het vermo gen op peil te houden. Daaruit zullen vast nog meer 'creatie ve' oplossingen voortkomen. Het pensioen wordt nooit meer wat het was. Geen vergadering aandeelhouders Rodamco NA amsterdam/anp - RodamCO North America (RNA) schrapt de aandeelhoudersvergadering die morgen zou worden ge houden. Het vastgoedfonds heeft dat vandaag gemeld na dat de president van de Onder nemingskamer van het ge rechtshof in Amsterdam vrij dag had geoordeeld dat de aandeelhouders niet mogen beslissen over de verkoop aan het Australische Westfield, Si mon Property Group (VS) en The Rouse Company (VS). Het vastgoedfonds schrijft pas een aandeelhoudersvergade ring uit als alle belemmeringen zijn opgeheven. Meer dan 51 procent van de stukken is aan gemeld. Deze aandelen zijn ge blokkeerd en kunnen niet op de beurs verhandeld worden. RNA heeft verzocht om de han del in aandelen op te schorten totdat ze weer gedeblokkeerd zijn. Dat gebeurt pas na afloop van de oorspronkelijk geplande vergadering. De Vereniging van Effectenbe zitters had om het verbod ge vraagd. Een van de kopers van het fonds, Westfield, is name lijk ook grootaandeelhouder en heeft samen met een bevriende stichting een meerderheid. Om die reden zou de geboden prijs te laag kunnen zijn. En dat wil len aandeelhouders eerst uit zoeken. frankfurt/afp/rtr - Deze week, in de nacht van woensdag op donderdag, schakelt de hele eu rozone over op de euro. De ne gen landen die nu nog hun na tionale munteenheid hanteren naast de nieuwe munt, gebrui ken dan alleen nog maar de eu ro. Nederland begroef zijn gulden op 27 januari. Ierland nam op 9 februari afscheid van zijn pond en de Fransen droegen op 17 fe bruari hun franc ten grave. Na 28 maart is de euro de enige muntsoort die in de zak zit van de 304 miljoen inwoners van de twaalf eurolanden. Ze hebben er twee maanden aan kunnen wennen. Er is over gemopperd, maar de overgang, de grootste op geldgebied in de geschiedenis, is soepel verlopen. Chaos bleef uit en - afgezien van een enkele roofoverval - leidde de invoering van de euro niet tot meer criminaliteit. Het aantal tegenstanders van de euro wordt steeds kleiner. In Groot-Brittannië, Zweden en Denemarken, die eivoor kozen de euro voorlopig links te laten liggen, komen er steeds meer voorstanders. Zo wil in Zweden 58 procent van de bevolking de euro wel hebben. Het aantal te genstanders, 37 procent van de Zweedse bevolking, is nog nooit zo klein geweest als op het ogenblik. De consument heeft zien ge beuren wat hij vreesde. Met de komst van de euro zijn de prij zen, onder meer door afronding naar boven, omhoog gegaan. Van officiële zijde wordt steeds gezegd dat de invloed van de komst van de Europese munt eenheid op de prijzen moeilijk is na te gaan, of zelfs helemaal niet merkbaar is. Feit is dat de inflatie in de euro zone in januari is opgelopen tot 2,5 procent. In december was dat nog 2,1 procent. Het Euro pese bureau voor de statistiek zegt dat de stijging het gevolg is van seizoensinvloeden, zoals het duurder worden van groenten, en van reguliere prijsverhogin gen die altijd op 1 januari in gaan. De euro moet leiden tot meer economische eenheid in Euro pa. Tot nu toe is dat nog niet ge lukt Duitsland, de grootste eco nomie van de Europese Unie, ontsnapte kortgeleden aan een officiële waarschuwing van Brussel dat zijn begrotingstekort te hard oploopt. Ook is de koers van de euro te genover de dollar volgens me nigeen te veel naar beneden ge gaan. Dat brengt veel Europese functionarissen ertoe bij herha ling te zeggen dat de euro de potentie heeft om in koers te stijgen als de Europese econo mie aantrekt. CAO-besprekingen stukgelopen amsterdam/anp - Vakbonden gaan acties voorbereiden in gra fische bedrijven, waaronder de krantenconcerns. Dat is het ge volg van het stuklopen van de CAO-besprekingen, aldus on derhandelaar Brug van FNV Kiem mede namens CNV Dien stenbond en De Unie. Afgelopen vrijdag ontmoetten werkgevers en werknemers el kaar voor de zevende keer voor overleg over een nieuwe CAO. „Gek word ik ervan", aldus Brug. „Er valt met de werkgevers niet te praten. Ze zitten er met een delegatie van 25 man en ze zijn het steeds onderling on eens. Zo kun je niet onderhan delen." De besprekingen zijn gestaakt op het moment dat de bonden 3,25 procent meer loon vroegen en de ondernemers volgens Brug 2 procent op jaarbasis wil den betalen. Omdat het verschil te groot bleef zijn de werkgevers opgestapt, aldus de FNV-onder- handelaar. De werkgevers wijzen met de beschuldigende vinger naar de bonden. Volgens voorzitter van de werkgeverstjfilegatie Van den Berg hebben j^bewust op een conflict aangestuurd. „Om tot een nieuwe CAO te komen moet er bij de bonden realiteitszin ontstaan. Inwilligen van hun ei sen zal leiden tot een koude sa nering van de bedrijfstak." De werknemers zouden geen oog hebben voor de slechte econo mische situatie in de sector en voorstellen voor onder meer te rugdringen van ziekte en ar beidsongeschiktheid naast zich neerleggen. De bonden gaan de komende drie weken met leden in de be drijven bespreken welke acties gewenst zijn. „De actiebereid heid is heel groot en we hebben veel leden in de grafische bedrij ven. We zetten nu zorgvuldig stappen om de werkgevers weer aan tafel te krijgen", aldus Brug.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7