Israël plaatst Patriots tegen luchtterreur BUITENLAND Duitse elite-eenheden actief in Afghanistan 'Weerstand tegen extreem-rechts niet groot genoeg' rvië uit kritiek op proces Milosevic Onomstotelijk bewijs Poolse aartsbisschop van misbruik beschuldigd Welkom op www.zelfmoord.jihad Gaten pijpleiding Rome mogelijk terroristenwerk Slachtoffers treinramp Egypte begraven inval basis VS or Taliban' >AHAR - Strijders van de Ta- zijn verantwoordelijk voor buren van enkele raketten ren op de Amerikaanse ba- de Afghaanse stad iahar. Dat heeft de Af- nse krijgsheer Ismail Khan :htend gezegd tegen een 5 persbureau. Het Ameri- ise leger maakte melding wee raketten die waren af- urd op de basis. De raket- roffen geen doel. Wel wa- :r enkele explosies hoor- in de directe omgeving. rzai bij graf omeini ian - De Afghaanse inte- jremier Karzai heeft van- •nd in de Iraanse hoofd- Teheran bloemen gelegd et graf van de Iraanse aya- lï i Khomeini. Bij de korte itigheid was ook Khomei- u leinzoon Hassan aanwe- [arzai is in Iran voor een - eel bezoek van drie dagen. landen hebben afgespro- ■j amen te zullen werken in rijd tegen leden van het umetwerk al-Qaeda. maandag 25 FEBRUARI 2002 \q mier Sri Lanka en Tamilstaat - De separatisten op inka kunnen de komst van 0 igen staat op het Aziati- eiland op hun buik schrij- feremier Wickremesinghe eid over alle onderwerpen 1 Ie Tamil Tijgers te spreken, lve over een onafhankelij - lat voor de Tamil-minder- dDat meldt de Britse om- ,pBBC. De Tamil Tijgers (LT- js trijden sinds 1983 voor een staat, een oorlog die tot ;r bijna 70.000 mensen het heeft gekost. De rebellen 1 regering sloten vorige een bestand dat later dit ïoet uitmonden in een tsakkoord. danezen komen v in woestijn rouM - Zeker achttien Su it ten die in de woestijn de g met Libië wilden overste- ijn van honger en dorst komen nadat htm vracht- a iet had begeven. De Suda- waren met tachtig ande- nderweg naar het buur- iin jbië om werk te zoeken, k strandden ze in de woes- ndat de vrachtauto pech 0 ekregen. Een kameelrijder kte vorige week de vracht- net de inzittenden. igabe werkt 11 vluchtplan' g n - President Mugabe van Abwe treft voorbereidin- jn land te ontvluchten iet geval dat hij de presi- verkiezingen begin maart )5 st. Volgens het Britse dag- 'he Times van vandaag g het 78-jarige autoritaire hoofd de stemming laten i onder zijn onderdanen, it zou zijn gebleken dat y| erverkiezing onzeker is. I be heeft volgens de krant maand een onderhoud d met president Obasanjo wm igeria over een eventueel RE gschap in diens land. ar I rimer 9 dagen -rieskou V TT - Een Franse bergbe- ler is met behulp van een h pter geëvacueerd uit een t d aan de noordzijde van 7 akteristieke Matterhorn af tserland, waar hij zich 2 dagen heeft schuilge- j8j n. De Fransman werd ;at 5 gered en met bevroren n en voeten overgebracht Rt en ziekenhuis. Hij wilde v ote berghellingen aan de 91 zijde achter elkaar be- bopen: de Matterhorn, de Ei- de Grandes Jorasses. Tij- ijn tocht werd hij venast iet slechte weer, waarna toevlucht zoch in een en wachtte op een 'erbetering. De tempera- ikte echter tot 25 graden nul. tm :5rr .T pretoria - Voor velen was het moeilijk te geloven, totdat televisiebeelden meedogen loos het bewijs leverden: de man die daar onder een boom op tafel lag, half in zijn ge streepte onderbroek, was Jonas Savimbi, een van Afrika's meest controversiële figuren. Het Angolese regeringsleger had hem 15 kogels door zijn lichaam gejaagd, maar het ge zicht met het karakteristieke ringbaardje gespaard. Hij oogde zelfs jonger dan zijn 67 jaar. De door Savimbi opgerichte Unie voor de Totale Onafhankelijkheid van Angola (UNITA) heeft gisteren laten weten dat 'de regering de weg naar vrede kan inslaan door een staakt-het-vuren af te kondigen'. De president van Angola, José Eduardo dos Santos, reageerde positief op het voorstel van Unita. Hij zei gisteren tijdens zijn bezoek aan Por tugal dat zijn regering overweegt snel stappen zetten om een staakt-het-vuren met de Unita-strijders te bewerkstelligen. Savimbi wist 50 jaar lang een hoofdrol te spelen op het continent dankzij degenen die hem in verschillende tijden steunden, maar had ook zijn persoonlijkheid mee. Biografen schrijven, 'alles aan Savimbi was groter dan het le ven', of 'hij was een man met teveel charisma'. Een kruising tussen een staatsman en een warlord. Maar Savimbi was ook een arts, die aan Europese en Amerikaanse universi teiten had gestudeerd en zeven talen sprak. Foto: EPA/Miguel Soto warschau/afp-rtr r Priesters en niet-geestelijken hebben de aartsbisschop van het Poolse Pozen, Juliusz Paetz, ervan be schuldigd dat hij ze seksueel heeft misbruikt. De aartsbis schop onkent de aantijgingen. De priesters en niet-geestelijken hebben zich volgens de conser vatieve krant Rzeczpospolita met zware aanklachten gewend tot de pauselijke nuntius in Polen en het Poolse episcopaat. De pauselijke nuntius zal de aan klachten zelf onderzoeken. Volgens de krant is de 'zwakte' van de aartsbisschop al min stens twee jaar bekend. Geeste lijken uit het bisdom Poznan zouden tevergeefs hebben ge protesteerd tegen het gedrag van Paetz. Op brieven die ze on der andere naar de Poolse bis schoppensynode en het Vati- caan hadden gestuurd, kwam geen reactie. Paetz zei zaterdag in een ont moeting met andere hoge gees telijken dat hij zich nooit schul dig heeft gemaakt aan seksueel misbruik. Hij verklaarde dat hij de namen van de mensen die hem hebben aangeklaagd niet wil noemen, omdat hij als aarts bisschop respect voor de mens dient te hebben. Paetz stelde dat er systematisch campagne tegen hem wordt gevoerd. Verscheidene hooggeplaatste geestelijken in het bisdom Poz nan zijn in verband met de af faire teruggetreden. Zo is de hoofdredacteur van een katho lieke krant die opheldering eiste, als kerkelijke straf op missie naar Afrika gezonden. door onze correspondent Bob Kroon genève - 'Klaar om te sterven? Geef je dan op voor de jihad. Meld je aan op onze website.' Met deze bemoedigende oproep ronselt de An sar-e Hezbollah, een Iraanse organisatie van reli gieuze fanaten, via het internet kandidaten voor de islamitische martelaarsdood. Het is hun antwoord op het dreigement van George Bush om de 'As van het Kwaad' aan te pakken, waarin Iran met Irak en Noord-Korea over dezelfde kam wordt geschoren. Als een soort wervingscampag ne van een reisbureau schildert de homepage van Ansar-e Hez bollah (www.ansaronline.com) de paradijselijke bestemming die voor toekomstige kamikazes is weggelegd: 'Het martelaar schap wacht degenen, die zich aanmelden. Schrijf je nu in voor de databank van Hezbollah voor zelfmoordoperaties Voor de ultra-conservatieven in Iran, die de laatste jaren nogal wat terrein hebben verloren aan de hervormingsgezinde presi dent Khatami, was het sabelge- kletter uit Washington een ge schenk uit de hemel. Aspirant zelfmoordenaars krijgen op de website stimulerende uitspra ken voorgeschoteld van com mandant Mohammed Bagher Zolgadr van de Revolutionaire Garde en hoofdartikelen uit het reactionaire dagblad Kayan. Zo bedreigt Zolgadr de oliestaten in de Golf met hel en verdoemenis, 'als Iran in gevaar komt, want dan is geen plek in deze regio meer veilig'. Hoofdredacteur Shariatmadari van Kayhan gooit er nog een schepje op:Als ons onderdruk te volk het doelwit wordt van biologische en chemische bom men uit Amerika zullen Israëli sche en Amerikaanse steden hetzelfde lot ondergaan." rome/anp - ap - rtr - De politie van Rome heeft in de buurt van de Amerikaanse ambassade ga ten aangetroffen in het buizen stelsel van de waterleiding. On derzocht wordt of de gaten in het ondergrondse pijpleidingen stelsel, die groot genoeg zijn voor een mens om doorheen te kruipen, zijn gemaakt door de negen Marokkanen die afgelo pen week werden opgepakt op verdenking van terrorisme. De arrestanten bleken te be schikken over een cyanidehou- dende stof, waarmee zij moge lijk het water in de omgeving van de ambassade wilden ver giftigen. Met de cyanide zouden ze ook een aanslag op de Ameri kaanse ambassade hebben wil len plegen. De vier hadden in hun appartment ook explosie ven en een kaait van het water leidingstelsel rond de ambassa de. Direct na de arrestatie stelde de politie een onderzoek in naar de gas- en waterleidingtunnels in de omgeving van het gebouw. In een tunnelmuur vlakbij de am bassade troffen zij het gat aan dat onlangs uitgegraven zou zijn. Volgens de krant Corriere della Sera was het gat er nog niet toen in half januari de tunnels zijn gecontroleerd. „Een aanval door een terroristisch commando van het al-Qaeda netwerk was mis schien nog maar enkele dagen of enkele uren verwijderd", zo citeerde de krant een van de on derzoekers. Volgens de politie konden de chemicaliën die bij hen in een appartement waren gevonden, makkelijk worden omgezet in een dodelijk gifgas. „Een giftige wolk zou zijn ontstaan en zich door de tunnels onder het cen trum van Rome hebben ver spreid. Die zou in de aircondi tioning van de ambassade of van andere gebouwen terecht kunnen zijn gekomen", aldus een expert in de krant II Messag- gero. Volgens de deskundige had de bom ook geleid kunnen hebben tot een gasexplosie. cairo/anpo - ap - afp - Ruim honderd slachtoffers van de treinramp die vorige week in Egypte aan 373 mensen het le ven kostte, zijn gisteren geza menlijk ter aarde besteld in Cai ro. De begrafenis was een dag uit gesteld om nabestaanden om meer slachtoffers te kunnen identificeren. Een groot aantal van de lichamen is verkoold en niet meer te herkennen. Het gebed op de begrafenis plechtigheid werd geleid door de belangrijkste Egyptische geestelijke, sjeik Mohammed Sayed Tantawi. De lijkkisten wa ren allemaal omhuld door een Egyptische vlag. De oorzaak van de treinramp is waarschijnlijk kortsluiting. Tot deze conclusie is een door het ministerie van justitie ingestelde onderzoekscommissie geko men, zo meldde zaterdag de Egyptische regeringskrant Al- Akhbar. Het onderzoeksteam stelde bovendien vast dat er geen alarminstallatie was die de De emoties liepen gisteren bij de massale begrafenis van de slachtof fers van de treinramp in Egypte hoog op. Foto. Reuters conducteur had moeten waar schuwen. Voorts waren er geen brandblussers en noodremmen en zaten er geen speciale ramen in die gemakkelijk in geval van nood verbrijzeld hadden kun nen worden. Eerder werd aangenomen dat de brand was ontstaan door een gashoudertje waarop tijdens de rit gekookt werd. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De burgerluchtvaart routes boven Israël worden bin nenkort beschermd door Patriot- luchtdoelraketten tegen het soort terreuraanslagen dat vorig jaar september in New York drie duizend mensen het leven kostte. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerd artikel in het tijdschrift van de Israëlische luchtmacht. „De aanvallen in de Verenigde Staten hebben laten zien dat er een dreiging bestaat vanuit de lucht, die ook gericht kan zijn tegen bevolkingscentra in Isra el", zegt brigade-generaal Yair Dori, hoofd van de afdeling luchtafweer, in een interview. De afgelopen maanden heeft de luchtmacht met succes oefenin gen uitgevoerd met het radar systeem van de Patriot, waarbij F-16 straaljagers de rol van ver keersvliegtuig vervulden. Het ar tikel vermeldt niet hoeveel Pa triot-batterijen de luchtmacht gaat stationeren, waar ze komen te staan en hoe lang het zal du ren voor ze operationeel zijn. In de Golfoorlog slaagden Pa triots er niet in ook maar één Iraakse Scud-raket neer te ha len. Destijds ging het echter om een vroegere versie van het ra ketsysteem. Bovendien is de Pa triot eigenlijk niet ontworpen voor gebruik tegen inkomende raketten, maar tegen snelle, laag vliegende straaljagers. Daarom gaat de luchtmacht ervan uit dat het wapen zeer effectief kan zijn als het moet worden ingezet in een situatie waarin een gekaapt vliegtuig moet worden neerge haald voor het een bevolkings centrum bereikt. De belangrijkste westelijke aan vliegroute naar het internationa le vliegveld Ben-Goerion loopt pal over Tel Aviv. Dat wil zeggen dat een gekaapt vliegtuig moet worden neergehaald boven de Middellandse Zee, voor het de kustlijn bereikt. Uit rapportages aan al-Qaeda van 'schoenterro rist' Richard Reid is gebleken dat deze tijdens een verkenningsbe- zoek aan Israël een paar hoge kantoorgebouwen in Tel Aviv heeft aangewezen als mogelijke doelwitten voor een terreuraan- val. De stad telt twee gebouwen van omstreeks 50 verdiepingen en een van 67. Met de bouw van een paar andere wolkenkrab bers wordt binnenkort begon nen. Er woedt in Israël overigens een discussie over de vraag of er voor dergelijke hoge gebouwen nog een toekomst bestaat. Ook de kerncentrale bij Dimona, in de Negev-woestijn, wordt be schouwd als een doelwit voor terroristen. In de Golfoorlog stond ook daar een batterij Pa triots opgesteld. Leger schiet op Nederlander Een Nederlandse toerist is vorige week licht verwond door het Israëlische leger in de buurt van het Palestijnse Beit lala, nabij Bethlehem. De soldaten zagen hoe de Nederlander hen observeer de met een verrekijker en rie pen hem toe daarmee op te houden. Toen de toerist niet op het verzoek reageerde, werden zogeheten 'verdachte personenprocedures' begon nen. De Nederlander, die He breeuws noch Arabisch ver staat, raakte gewond nadat een waarschuwingsschot af ketste op een rots. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken bevestigde het incident giste ren. dat zich afgelopen don derdag afspeelde. „De per soon bevond zich in verbo den gebied. Door het inci dent liep hij lichte verwon dingen op. Na behandeling in het ziekenhuis is hij weer weggegaan, woerder. aldus de woord- berlun/dpa-rtr - Duitse specia le eenheden hebben de afgelo pen weken met Amerikaanse en Britse troepen deelgenomen aan geheime missies in Afghanistan. Dit heeft de Duitse minister van defensie, Scharping, gisteren be vestigd, na berichten hierover in de Frankfurter Allgerneine Sonn- tagszeitung. Volgens de krant hebben tussen de tachtig en honderd soldaten van de elite-eenheid Komman- do Spezialkrafte (KSK) met Amerikaanse en Britse troepen gezocht naar leden van al-Qae- da, het terreurnetwerk van Osa ma bin Laden. Scharping bevestigde dat tegen het dagblad Bild. „De KSK-sol- daten worden samen met mili tairen van onze bondgenoten ingezet." Volgens de bewinds man wordt de inzet van de Duit se troepen duidelijk door het mandaat van het parlement ge dekt. Nederlandse militairen in Af ghanistan vallen onder bevel van de Duiters. Voor zover be kend zijn er echter geen com mando's of andere speciale een heden uit Nederland actief in de zoektocht naar Bin Laden. De laatste tijd is al veel gespecu leerd over de verblijfplaats van Bin Laden. Zo zou hij bij Ameri kaanse bombardementen om het leven zijn gekomen, aan een nierziekte zijn gestorven of zijn gevlucht naar Jemen, Iran of Pa kistan. De oppperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten, ge neraal Richard Myers, zei giste ren voor de televisie te denken dat Bin Laden nog in leven is en zich in het grensgebied tussen Afghanistan en Pakistan be vindt. „Ik denk dat het heel re delijk is om te geloven dat Bin Laden zich schuil houdt op een afgelegen plek aan de Afghaans- Paldstaanse grens", aldus My ers. Hij voegde er echter aan toe dat niet bekend is waar hij zich be vindt. „Bin Laden was erg rustig sinds begin januari", aldus My ers. Volgens een Amerikaanse functionaris zijn er 'vage' aan wijzingen die niet 'specifiek' ge noeg zijn om een nieuwe aanval tegen Bin Laden te beginnen. De Britse krant Daily Telegraph berichtte zaterdag dat Ameri kaanse en Britse elitetroepen in het Indiase deel van Kashmir op zoek waren naar Bin Laden, maar dit werd door het Indiase leger tegengesproken. Duitse ex-neonazi Jörg Fischer doet boekje open over NPD-affaire «ze correspondent in Zweeden ou pest/gpd - De Servische :r Zoran Djindjic, die vo- r Slobodan Milosevic op iegtuig naar Nederland leeft het Haagse oorlogs- itil gebrandmerkt als een circus'. In een vraagge net het Duitse weekblad pa piegel zei Djindjic dit j nde dat het tribunaal vic toestaat 'als een de- g de rechtszaak naar zijn e zetten'. 1 ste weken van de rechts- pn Milosevic punten sco ren, omdat de getuigen a charge zo zwak waren. „Ik ben sprake loos als ik zie hoe veel geld is verkwanseld en hoe onbedui dend de getuigen zijn die de aanklagers in vijf jaar tijd heb ben gerekruteerd", zei de pre mier. De aanklagers hebben Djindjic gevraagd andere Serviërs uit te leveren, maar Djindjic zei: „Dit circus stelt zowel mij als mijn regering voor een moeilijk di lemma. Welke argumenten kan ik nu gebruiken om andere mensen ervan te overtuigen ver der met het tribunaal samen te werken?" De belangrijkste voortvluchtige Serviërs zijn Radovan Karadzic en Ratko Mladic, respectievelijk de politieke en militaire leider van de Bosnische Serviërs tij dens de burgeroorlog van 1992 tot 1995. Volgens de aanklagers bevindt Mladic zich in Servië en is het aan de regering hem te ar resteren. Maai- Djindjic zei dat een poging hem in te rekenen een 'te hoge' prijs heeft. „Wat als zijn arresta tie een burgeroorlog zou ontke tenen?" vroeg de premier. „We hebben in Servië 200.000 vluch telingen uit Bosnië, en velen van hen hebben wapens." door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Zijn kleding is nog altijd zwart en Jörg Fischer draagt nog steeds stekeltjes- haar. Maar als de Duitse ex-nazi spreekt, predikt hij niet langer haat, maar ver draagzaamheid. Fischer (33) treedt zo'n honderdvijftig keer per jaar op, bij 'antifascistische' ma nifestaties en talkshows, op scholen en universiteiten en voor een vakbondspu- bliek. Hij vertelt dan over zijn verleden in de extreem-rechtse 'Szene' en hij roept zijn gehoor op om waakzamer te zijn. „De weerstand onder de bevolking tegen extreem-rechts moet groter worden", vindt Fischer, die in 1991 uittrad nadat nazi-bendes asielcentra in brand staken. Jörg Fischer, die na zijn uittreding werkte als verpleger, staat in de belangstelling omdat hij in de leiding zat van de NPD, de Nationaldemokratische Partei Deutschlands. Hij is dus een kenner van de partij, die in 1964 werd opgericht en wier doelstelling - een 'nationale socialis tische revolutie' ontketenen - strijdig zou zijn met de Duitse grondwet. Op grond van dat an ti - gro n d wettelij ke karakter wil de Duitse politiek de NPD verbieden. Maar toen bleek dat belangrijke getuigen in het proces tegen de NPD werkzaam zijn als vertrouwensman ('V-Mann') voor de binnenlandse veiligheidsdienst, be sloot het Constitutionele Hof de voor de ze maand geplande verbodszaak op te schorten. Het V-Mann schandaal is temeer zo pijn lijk, zegt Fischer, omdat de informanten naar het zich laat aanzien als dubbelspi onnen werkten. „Na overleg met de NPD-leiding besloten ze welke informa tie ze naar de veiligheidsdienst zouden lekken. En het geld dat zij met dat spio neren verdienden, werd gebruikt om par tijstructuren mee op te bouwen." De banden tussen de NPD en de losge slagen bendes 'Heil Hitier'-brullende skinheads, die in Duitse steden jacht ma ken op buitenlanders, zijn innig, weet Fi scher. Ook veel 'gewone' burgers sympa thiseren met extreem-rechts. „Rond 15 procent van de bevolking erkent 'bruine' opvattingen te hebben. Maar bij verkie zingen behaalt extreem rechts rond de 4 procent. De rest stemt niet, of op de con servatieve CDU/CSU." Het debat over de NPD dreigt het be staan van een dominante extreem-recht se jongerencultuur, met name in Oost- Duitse gebieden, te overschaduwen, zegt Fischer. „Kleurlingen, punks, linkse jon geren, je ziet ze niet meer. Over dergelij ke 'nationaal bevrijde zones' hoor je nie mand meer. Die buurten worden gecon troleerd door nazi's, die hun symbolen openlijk dragen, naar muziek luisteren i niets van nazi-bands en zich niets aantrekken van een mogelijk verbod op de NPD. Laatst sprak ik op een gymnasium in Ei senach. Dan kom ik al met een body guard en ter plekke krijg ik nog politiebe scherming. Toen ik na afloop vroeg waarom ze zo weinig vragen hadden ge steld, bleek dat zich bij de deur vier na zi's hadden geposteerd, die aantekenin gen maakten en in de gaten hielden wat de mensen zeiden. Kijk, ik ga daar weer weg, maar die mensen leven met de angst dat hen iets wordt aangedaan. Het is bekend dat er zwarte lijsten, dodenlijs ten zelfs, circuleren." De democratie staat onder druk, waar schuwt Fischer. „Natuurlijk wordt NPD- leider Udo Voigt nooit bondskanselier, maar zijn opvattingen en redevoeringen hebben wel maatschappelijke invloed. Vergeet niet dat in de afgelopen tien jaar 140 mensen door neo nazi's zijn ver moord."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5